NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LANGS DONKERE PADEN ff1* TOontel'dit Uaodel. - Machinale ïerffabriek. Eerste Blad. BUITENLAND ïjramlage's Volkskleeding-magazijn Heidersche Maatschappij tot Glasverzekering, Nr. 5918. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1924. 52ste JAARGANG. feuilleton. AKKER'S r KLOOSTERBALSEM r beroemd wrijf middel bij rbeumatiek,spit, J spierverrekkingenj en stramheid^ De Spanjaarden te Marokko. gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR HOOGERDUIJN, In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Dlreot plaatsing van gebroken ruiten. Aannemers van Schilderwerken. Int. Gomm. Tel. 74. HELDERSCHECOURANT ABONNEMEOT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Holdereche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned O. en W. Iiuliö p. zeepost f2.60; ld.p. madl en overige landen' f4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f L2Ö, f L60 Loeao njunnnere der (Jouraat 4 eb.; £r. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Itedacteur-Uitgeror: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Gl rorekenlng No. 160661 A D V E B ffl E BI 5DIE Ns 20 et. p. rogol (gnljard). Inge®, medied. (kolombreedte ale rednetdon. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ot, elke zegel meer 10 et bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad eni met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijano. 4 ot Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t tj d. •Maan Zon Hoogwater Sept. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 8.49 a. 12.25 6.22 7.S8 2.57 3.31 Zo. Ma. Dl. Wo. Do. Vr. Za. 7 m. 8 9 10 U 18 13 4.48 5.18 6.19 6.52 7.20 7.45 6.24 7.29 1.26 6.25 7.27 2.35 6.26 7.25 3.48 6 28 7.29 5.03 6.29 7.22 6.17 6.31 7.2® 4.11 1.41 7.02 8.09 4.55 6.24 7.87 8.35 8.58 »9.20 9.40 9.59 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 6 Sept8.04 uur. Zondag T 8.03 Maandag 8 7.59 VOLKENBOND. De vergadering te Genève. Woensdagavond hebben Herriot zoo wel als MacDonald verschillende journa listen te woord gestaan. De eerste zei met heel veel woorden zoo goed als niets. MacDonald' daarentegen gaf de groote lij nen «nu van zijn iplan inzake de ontwa peningen. In het kort kwamen zijne me- dedeelingen op het volgende neer: Ten eerste, een door den Volkenbond voor te bereiden in Europa te houden ont wapeningsconferentie zal het vraagstuk van veiligheid en ontwapening grondig moeten behandelen en oplossen; ten tweede, de conferentie zal vooral aandacht moeten wijden aan verplichte Internationale arbitrage, zoowel voor rechtsgeschillen als politieke 'geschillen, als beste middel tot verzekering der. vei ligheid; ten derde, de algemeene verplichting van artikel tien van het volkenbondsver drag tot verleenen van bijistandi aan een aangevallen volfcenbondötaat zal Enge land eerlijk nakomen. Donderdag hield MacDonald in de ver gadering een rode, waarin hij deze pun ten uiteenzette en aanvulde. In de eerste plaats verklaarde Mac Donald dat de Volkenbond! zijn deuren niet lang meer voor bepaalde naties ge sloten kan houden eooi gal uiting aan zijn hoop, dat hij er spoedig Amerika mocht zien. Hij: zeide dat tin geland het verlan gen koestert, dat Duitschland! tot den Vol kenbond! toetreedt. Het Engelach-Rus- sisch verdrag zal die eerste stap zijn tot die komst van de Sovjets naar Genève. MacDonald was van meening dat de zorg om het aanvallende karakter van een daad, die een oorlog ontketent, vast te door G. H. PRIEM. 6) Wat Tennis wilde begreep hij: niet, of liever begreep hij: verkeerd. HQ vond het al te dwaas dat de arme blinde zich illusies maakte, volkomen ge lijksoortig met de zijne. Kon er één meisje op die wereld gevon den worden, geneigd zijn vrouw te we? zen? Zou er één moedor zijn, die haar dochter wilde laten trouwen met een man, die op geen enkele wijze zijn brood kon verdienen en moest leven van een som metje, dat ternauwernood voldoende was hem-zelf te onderhouden? Neen, wat de blinde wilde begreep hij uiet. Hij kon zich niet voorstellen, dat de stuamperd al gelukkig was, wanneer hij Geertjes stern maar hoorde, wanneer hij haar hand maar even in de zijne kon hou den. Hij schreef hem onwillekeurig dezelfde bedoelingen toe, welke hem deden beden ken wat hem nader tot het jonge meisje kon brengen. IV. rï® Bedachte aan 't voor de deur Geer«e afgetrokken al» meende het, onbekend stellen, niet moest toekomen aan degenen, die den jongsten oorlog hebben meege maakt, doch dat een hof van arbitrage moest worden georganiseerd, waarvoor een speciale oommissie de bevoegdheden en jurisdictie moet vaststellen. „Eeo gevaar van den eersten rang, dat wij thans onder het oog hebben te zien" aktes zeide'MacDonald „is dat de nationale veiligheid louter als een mili tair probleem zou worden beschouwd en alleen de overheersching van het geweld zou zijn gebaseerd. Voor een oogenblik kan dat ons in slaap wiegen, kan het de groote en kleine landen doen geloovm, dat hun bestaan niet langer zal 'worden aangetast. Doch wanneer wij na al het ont stellende bewijsmateriaal in de geschie denis dat op militair geweld niet kan wor den vertrouwd, thans de dwaasheid van onze voorvaderen herhalen, dan is de vei ligheid, die wij geven, niet anders dan ver raad van het land, dat wjj ex mee in slaap wiegen.1' De premier verklaarde dat het eerste probleem dat moest warden opgelost was, vast te stellen wat „veiligheid'-' was, doch het was eveneens van het grootste belang, vast te stellen wat een land tot aanvaller maakte. Naar zijn meening was de kort ste weg om vast te stellen wie de aanvaller was bijwege van arbitrage. Wanneer er een oorlog dreigde, zou de toetssteen zijn: Wilt ge arbitrage, wilt ge voor ons ver schijnen en u verklaren? Zoo niet, dan zjjt gij de aanvaller. Wanneer een behoor lijk stelsel van arbitrage niet kon worden uitgewerkt, ging men terug naar de mili taire verdragen. Alle arbitrage-mogelijk heden moesten worden onderzocht De tegenwoordige clausule betreffende facultatieve arbitrage in verband met het Haagsche Hof was vaag en MacDonald vroeg, ze onverwijld te verwijzen naar deskundigen en daaromtrent rapport te doen uitbrengen vóór de Vergadering werd gesloten. Met betrekking tot de ontwapening zeide MacDonald dat Groot-Britfcannië de vlootovereenkomst van Washington had uitgevoerd. Het vraagstuk van de bewa pening te land was ingewikkelder. Een nieuwe internationale conferentie was noodig, doch wanneer zij thans werd bij eengeroepen, zou zij wegens gebrek aan voorbereiding mislukken. Het was de taak van den Volkenbond, zulk een con ferentie voor te bereiden. Een rede van minister Van Karne beek. Aan het HbL wordt uit Genève gemeld: Minister Van Karnebeek voerde het woord bij het algemeen debat over het ontwapeningsprobleem. De militaire orga- satie van Nederland, zedde hij, was reeds ingekrompen. De regeering zou gaarne nog verder gaan, maar heeft meer dan eens meegedeeld, waarom het voorgestel de waarborgverdrag onaannemelijk was. Jhr. Van Karnebeek maakt zich ondanks alle scepticisme niet ongerust over de toekomst van den Volkenbond, maar de indruk mag niet worden gewekt, dat het Pact zelf onvoldoende is voor de oplos sing van het probleem van veiligheid en vrede. Artikel twaalf was de hoeksteen van het Pact en de bekroning van het werk, door de eerste vredesconferentie begonnen. Wij leven, zeide hij, in het teefcen van1 de vreedzame oplossing der geschillen, en al is eeniige mogelijkheid Ingezonden Modedeeilng. J/Iéén Weststraat 11 is werkelijk 20 procent goedkoper en solider als ieder ander. van oorlog opengehouden, de kans daar toe is gering, tenzij )men (het gegeven woord niet houdt Jhr. Van Karnebeek vroeg of zoo het verdrag aangenomen werd, op het psychologisch oogenblik al len hun plicht zouden doem Zoo niet, dan ware ook daarvoor een nieuwe waarborg noodig. Spreker zou wenschen, ten eerste dat allen hun vasten wil bevestigen, de verplichtingen van het Pact na te komen; ten tweede een algemeene aanvaarding van verplichte arbitrage; en tenslotte dat alle naties in den Volkenbond opgenomen werden. Dan zou de Assemblée nuttig werk voor de mensohheid en de ontwa pening (gedaan hebben en zou men de toe komst hoopvol tegemoet kunnen zien. Bij zijn opkomst en heengaan oogstte jhr. Van Karnebeek luid applaus. Een princlpieele strijd. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph'1 zegt van een bekende persoonlijkheid uit de vergadering van den Volkenbond! te hebben vernomen, dat het verschil van meening over een ver drag tot wederkeerige hulpverleening een dieper gaand verschil van opvatting ver bergt, namelijk den strijd tussohen de ju ridische en de politieke opvatting over den bond zeil De politieke opvatting, die steun vindt bij Frankrijk, komt tot uiting in het voort durend streven om de macht van den Raad van dien Bond te vergrooten en te handr haven, waartegenover de juridische op vatting heit gezag van het opperste ge rechtshof In Den Haag poogt te verster ken. De kleine naties, gesteund door de open bare meening, vooral in de Ver. Staten, zijn de juridische opvatting toegedaan en willen het Haagsche Hof tot opperste rechtsmacht zien aangewezen in alle voorkomende quaesties, die zouden kun nen leiden tot internationale conflicten. Vermoedelijk zal deze laatstgenoemde op vatting het winnen; om het even of Ame rika op den duur al dan niet toetreedt Ingezonden MedodeeJJng. Noch Geertje, noch haar moeder go- waagde er van met een woord! en toen Tennis den volgenden Zondag met Geer tje alleen uit de kerk huiswaarts keerde en hij; even 's meesters bezoek van den vorigen Zondag aanroerde, met de stille hoop, dat zij wat zou vertellen, wist zij er handig overheen te praten. Ook Hein, die door den blinde behendig was uitgehoord, wist niets en giste, dat zijn bezoek het examen had gegolden. Bij een eenvoudig meisje als Geertje, woog het examen inderdaad zeer zwaar, doch nóg zwaarder woog het feest van den bovenmeester en de belangrijke rol, die zij daarbij spelen zou. Gelukkig behoefde zij' niet veel meer te doen dan de geleerde lessen nog eens vluchtig door te gaan, want naar eigen lijke studie stond haar hoofdje niet meer. Als zij: over haar boeken gebogen zat, zag ze voor zich den bonten feestdag met vlaggen en' muziek en lachende kinderen. Alles bewoog zich om hóór. 't Was of 't gansche feest er was om hóór alleen en als ze dan aan Tennis dacht, den armen blinden jongen, die haar omringde met oplettendheid, die een bloesemregen van attenties op baar uitschudde, als een ho veling, die zich gelukkig voelt onder den glimlach zijner koningin, dan kwam hij haar klein voor en onbotoekonend, werd zijn grootheid van Zondags heel alle- daagsoh, Iets doodgewoons, waarvan zit niet begreep, dat zij er ooit Iets gróotsch in had kunnen vinden. Bet eenlge gevoel, dat in baar hart voor Teunis overbleef was niedeliJden. Wanneer zij1 door haar examen was, zou rij, al was zij' dan ook pas op den leer cursus, aan wiens eind het groote examen tot den boncL Want zoowel de republi keinen als de democraten aldaar zijn vast besloten alle onderlinge geschilpunten ter zijde te stellen om de arbitrale uitspraak in alle conflicten te doen zegeviefcen. Het verheugt den medewerker, dat de vroegere onzekere en weifelende houding van Groot-Britannië in dit opzicht door het optreden van MacDonald heeft plaats gemaakt voor een overtuigden steun aan het denkbeeld der arbitrale uitspraak. BELGIE. Fascisten te Brussel. De vlaamsdhe Harmonie te Brussel, die veertien dagen geleden tijdens een uitstap aangevallen werd door fascisten, waarbij het vaandel gescheurd, de muziekinstru menten vernield en verscheidene perso nen gewond werden, deed dezer dagen een nieuwe wandeling door de straten der hoofdstad. Een vrij aanzienlijk aantal Vlamingen vergezelde de Harmonie; zij werden reeds bij het verlaten van de groo te Markt door een groep fascisten opge wacht en uitgejouwd. De politie trad ech ter tactvol op en ook de leden van het Vlaamsch verweeroorps wisten er voor te zorgen, dat de muzikanten ongedeerd! hun wandeling ten einde konden brengen. Al leen op de De Broucfcere-plaats en nabij de Beurs werden eenlge stokslagen ge wisseld, waarbij verscheidene Vlamingen en' fascisten licht gekneusd werden. Na dat de harmonie omstreeks elf uur naar het Vlaamsche huis was teruggekeerd, bleven fascisten de wacht houden In de nabijheid van de Groote Markt om, even als vroeger bij dergelijke 'gelegenheden, afzonderlijk huiswaarts koerende Vlamin gen! af te ranselen. Even na elf uur verliet de Vlaming Henri Daman, een leider van de Brus- selsche afdeeling der Vlaamsche oud-strij- ders-vereeniging, ambtenaar aan het de partement van justitie, het Vlaamsche Huis. Toen hij, nabij de Beurs, door fas cisten, die een volkstoeloop hadden weten te veroorzaken, aangevallen werd. Daman, zijn leven in gevaar achtend, trok zijn revolver en vuurde verscheidene malen in de richting van zijn aanvallers. Een jonge TrvflTr, OLememt Maquet, gom oer te- ambtenaar,werd doodelijk getroffen te de hartstreek. Twee andere personen wer den: licht gewond. Maquet is den volgen den ochtend overleden. SPANJE. Te Londen verneemt men uit Madrid, dat het directorium thans ernstig de ont ruiming van Marokko overweegt en dat Primo de Rivera niet ongeneigd zou zijn het bevel hiertoe te geven: indien dit met eere kan geschieden. Het feit is dat de inboorlingen algemeen te opstand komen en dat zij: de Spanjaarden te getalsterkte verre overtreffen, zoodat het onvermiji- delijk is, dat bepaalde Spaansche posten zich zullen moeten overgeven. Operaties op grooten schaal zonden noodig zijn om de rust té horstellen. ITALIË. Een aanslag op MussollnJL Uit Rome wordt gemeldt: Er schijnt hij' Aoqua Pendente op den weg naar Rome een aanslag te zijn ge- Ingezonden Mededoeïteg. MIDDENSTRAAT 18-20—22. schitterde, ver boven hem staan. En de afstand tussohen hen zou met den dag grooter worden, tot ze haar doei had be reikt en onderwijzeres wna Dón, ja, dón.Was 't niet als te 't sprookje, dat hijzelf had verteld en dat zij zoo mooi vond, van dat boerenmeisje, dat koningin werd? Men begon haar reeds nu geheel anders te behandelen dan vroeger. Zou de mees ter met zijn verzoek bij haar gekomen zijn, als ziji geen1 onderwijzeres werd? Zou de notaris, zou de dokter, in Vier gezel schap zij nu ongetwtlfeld komen zou, die familiariteit geduld hebben, als zij niet wisten, dat zij bestemd was zich later te andere kringen te bewegen dan van boe ren en boerinnen? Dat alles spookte te haar hoofdje om en Teunis bemerkte zeer goed aan den toon van haar stem, dat het woord, dat zij tegen ham sprak, 'beschouwd wilde wor den als een genadegift. En als zoodanig aanvaardde hij' het ook. Hij was haar al heel dankbaar, dat zij geen hooghartig stilzwijgen bewaarde op zijn vaak oxmoozele vragen of opmerkin gen. En zoo hlelip hij, door.zijn zelfverklei ning en slaateche onderdanigheid den af stand tusschen ben nog grooter maken. Wat hem met groote bereidwilligheid de koelheid van Geertje deed dragen, was de zekerheid, dat rij' den meester niet gaf wat zij hèm onthield. Zij was tegen den laatste even weinig toeschietelijk als te gen Teunis, hoewel zij zich ook meer moeite gaf tegen hem tenminste niet on beleefd te worden. Zij wist zeer goed, dat ook hij haar het hof maakte en, schoon ze zich moer ge streeld voelde door zijn blijken van be wondering, dan door die van Teunis, zij mocht te Bnnr hart den blinde liever, om dat zij bij' intuïtie voelde dat hij het eer lijker meende, dat zijn genegenheid van een hoogere orde was. Zoo gingen de dagen voorbij te betrek kelijke rust, waarin de zielen alleen be wogen werden door spijt en verlangen; door angst en hoop, zonder dat aan de oppervlakte van het leven er veel van merkbaar was. De meester kwam geregeld 's avonds Geertje les geven, ging soms later naar huis dan gewoonlijk om het een of ander, waar zij zwak te was, nog eens grondig te repeteeonen. De twee avonden, die het examen voor afgingen, kwam hij maar heel even en liet opzettelijk na, de studi aan te roeren. Ze moest nu maar eens wat rust nemen; had hij gezegd, dan twijfel hij er niet aan' of ze zou een heel 'goed examen doen. Zenuwachtig zijn lag niet te haar aard en met een kalmte, die aan onverschillig heid! grensde, wachtte zij den grooten1 Alleen den laatsten mldldag liep ze wat ongeduldig rond. Ze begon de uren te tel len, die nog verloopen moesten vóór ze naar de stad ging den volgenden morgen; om daar over haar wèl en wee te laten beslissen. Toen Teunis haar voorstelde een wan deling te maken en haar moeder vond, dat dit haar inderdaad goed' zou doen, nam zij de haar vragend toegestoken hand van den bitoden Jongen1 en zei: „Goed, kom dan maar!" 't Was een zonnige imiddag. De morgen had] mei negen gedreigd, maar met het pleegd' op Muasoltol Zijn automobiel werd niet beschadigd, doch de daarop volgende werd met kogels doorzeefd. RUSLAND. Uit Tlflis wordt gemeld, dat de pen ningmeester der Georgische communisti sche partij1 met een bedrag van 200.00Q roebel te bultenlandsche valuta verdwe nen is. Hfj had dit 'bedrag uit Moskou ontvangen ïwn over te maken aan het centraal oomité der Perzische communisti sche partfj. Opstand te Georgië. Volgens een telegram door de afgevaardig den van Georgië te Genève ontvangen, heeft de wreede bolsjewistische terreur een Ingezonden Mododedteg. SLEEPT GIJ U lederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn te den rug? Bij dui zenden is dit het geval. En het Is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen' veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaarloosd; omdat zij zich zoo onge merkt jarenlang kunnen ontwikkelen zon der dat men de ware oorzaak verdenkt En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk' de oorzaak wordt >- begrepen; voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschu wing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongeregelde urtoelooztog en abnormaal uitziende urine. En als gij' tevens last hebt van rheumatische pijnen; hoofdpijn, vermoeidheid, zenuwachtigheid en duize ligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoentogen het gemak kelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pil- Jen om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld hekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken; verklaart het groote suc ces van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar te apotheken en drogist zaken 1.76 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). draaien van den wind, waren de wolken weggedreven en te de grijrig-blauwe lucht straalde warm de nieuw leven wek kende zon. Teunis haalde diep adem nu hij buiten stond en iets over zich voelde glijden als een magnetische streettog, een aanwulving van geluk, een wegvaging van ellende. Waarom zucht'Je? vroeg Geertje. Ik zucht niet, zei hij. Ik haai diep adem, ik vind 't zoo heerlijk hier te de zon, 't doet me zoo goed en ik heb er zoo naar verlangde Ze begreep de weelde niet, waarvan zijn hand trilde en zijn stem beefde. Ik Wou dat 't al overmorgen was. Overmorgen 1En hij, hij, die juist wenschte, dat die dag van overmorgen maar nooit kwam, hij, die zich geen groo ter geluk kon bedenken, dan een einde loos voortduren van de zaligheid van nüt Ik zou me maar niet ongerust maken; zed Teunis, om toch wót te zeg gen, je zal er wel doorkomen. O, daar ben ik ook niet bang voor, maar dat wachten is zoo vervelend. Ja; dat is 't Ga je morgen alleen of gaat je moeldex meè? Moeder zal wel méégaan, denk ik, maar vast weten doe het niet. De blinde durfde niet bekennen1 hoe gelukkig hf) zou zijn, als hij haar mocht vergezellen. Maar dat was te dwaas. Wie zou op hem moeten passen? T.iT (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1