T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. VAN DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1924 Voor don Indisdhen dienst is 'bestemd de beer H. ter Bung lalhier als onderwijzer 2e klasse bij, bet Eunopeesch lager onder- wjja De heer J. v. dl. Kuijl, leerling der Radioschooi, alhier, slaagde gisteren te Amsterdam voor bet toelatingsexamen van Radiotelegrafist bij de Ned. Telegraaf Mij, „Radio Holland". Onze vroegere plaatsgenoote, mejuf frouw S. P. Maas, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor de acte slöjd A en B. Ouder-commissie School 5. Op den gehouden Ouder avond! van school 5, Hoofd der school de heer L. van der Ploeg op Dinsdag 9 September des avonds 6.30 uur, waren aanwezig 38 ouders om deel uit te maken van die stemming voor het kiezen van een ouder-commissie. Als bestuur werd' gekozen, de navolgen de dames en hoeren. P. Pluyl-aar, Plantsoenstraat 3, Voorzit ter; A. Wiegel, Breewaterstraat la, Se cretaris; M. Beets, Waivischstraat 47, me vrouw van Gelder, Binnenhaven 28, me vrouw de Graaf, Florastraat 14, leden. Stedelijk Muziekcorps. Betreffende de verloting ten bate van het Stedelijk Muziekcorps, verwijzen wij naar de advertentie irn dit nummer. Aanbesteding. Woensdag werd door den bouwkundige J. J. Schoeffelenberger aanbesteed, het bouwen van een loods aan het Noord- Hollandsch kanaal. Ingeschreven werd door: G. Groot f 1673; ürma Gebr. Boot f 1685; D. de Zee f 1725; D. de Graaf Jz., te Juliana- dorp f 1745; O. Bot f 1750; Doedens Schilder, 't Zand (N.-H.), f1771; M. O. v. d. Plas f 1798; Gebr. van Pelt f 1840; A. v. d. Wal f 1848; W. J. Braggaar f 1888P. J. Bosch f 1900H. H. Lóndon f 1902; Ph. Minneboo Walboom f 2000 en P. O. Bakker f 2420. (Begrooting f 1735). Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijn© bij- en hulppostkan toren over de maand Augustus 1924. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f73.193.55*) enterug- betaald f 88.773.78. Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 15.580.23. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 53. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van fen afgeschreven f5400..Der halve minder in- dan afgeschreven f 5400. Het aantal uitgegeven nieuw© staatsschuld boekjes bedroeg 0. Hieronder 12 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van i cent en 56 formu lieren ad f 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). DE STORM. De storm, die in eten nacht van Dinsdag op Woensdag op onze kust stond, bereikte een kracht van 27 M. De hoogste windkracht, hier voor eenige jaren terug opgeteekend; bedroeg 32 M., zoodat deze storm van Dins dag op Woensdag zeer zeker onder de krach tige mag worden gerekend. Dat onze plaats er betrekkelijk zoo weinig last van heeft ge had, is te danken aan de richting van den wind; die zuiver west was, waardoor de wind dus langs den dijk scheerde. Toch was het water zeer hoog, en stond het op de dijks- kruin. Het is een geluk te noemen, dat de werkzaamheden betreffende de betonnoering, waarmede men geruimen tijd bezig is ge weest, juist deze week wgren voltooid, zoo dat aan den dijk zelf geen schade is toege bracht. Woensdagmorgen vertrok de sleepboot „Drenthe" van hier op bericht, dat N.W. van Callantsoog een lichter vóór anker lag. Deze was achtergelaten door een Duitsche sleep boot, die aanvankelijk twee lichters op sleep touw had en vermoedelijk eerst een ervan naar IJmuiden had gebracht Toen de „Drenthe" ter hoogte van- Callantsoog ge-, komen was, was er niets meer te zien, zoo dat de lichter vermoedelijk reeds opgepikt was. Hedennacht half drie is de „Drenthe" in de haven teruggekeerd. In verband met het bovenstaand? wordt uit IJmuiden gemeld De kapitein van de Duitsche sleepboot „J-ohn Reinecke", die met den zeelichter „Irmgard" op sleeptouw te IJmuiden is bin- nengeloopen, rapporteert, dat op 25 mijlen *en Noord-Westen van IJmuiden een tweede ™7u'n! „Kaethe", van de sleep is losge- Vq Si lichters zijn met hout geladen. »frm8ard" <je geheele lading over 8f g,en en staat het onderschip onder the" k n, koord van de losgebroken „Kae the bevinden zich vier opvarenden. wde ^eststr8at werd' door den storm in het WerfkSld' m6t d* krUin In den nacht van Dinsdag op Woensdag was het noodweer op de Zuiderzee. De oude Lemmernachtboot „Amsterdam", kapitein Jonker, om 9 uur met passagiers en stuk goederen van Amsterdam naar Lemmer ver trokken, was aldaar des morgens om -tien uur nog niet te zien. Later is evenwel telefonisch bericht ont vangen van Schokland, dat deze boot in de nabijheid van dit eiland met averij voor anker lag. De stoomboot „Lemmer", kapt. Grieps- ma, is van Lemmer vertrokken ter assis tentie. Tegen den middag is de „Amsterdam" be houden te Lemmer binnengekomen. De pas sagiers hadden een angstigen nacht doorge bracht. De Karei Ooenraadpolder nabij Finster- wolde is door-den hoogen vloed overstroomd. Er kan niet gewerkt worden. Bij den Zuidpier te IJmuiden is gestrand de logger „Maassluis 173 Geertruid-a Jo- hanna". De bemanning is aan- den wal ge haald. Te Enkhuizen zijn gisteren door de sleep boot „Urk" binnengebracht de blazers T X 84 en T X 13. Er was niemand aan boord. T)e vaartuigen waren op zee drijvende aan getroffen, Vérmoedelijk zijn deze vaartui gen in de haven van Oudeschild op Texel los geslagen en op drift geraakt. De secretaris der Noord1- en 'Zuid'-Holland- sche Redding-Maatschappij, Amstel 342, Am sterdam, deelt mede, dat van het Redding station Ameland' bericht is gekomen, dat de reddingboot van het station Hollum |op Ame land drie man redde van een op het Wad in nood verkderende tjalk. VOOR DEN POLITIHRECHTER. Zitting van 8 September. Excuus gemaakt De militieplichtige Jb. R. moest zich he den voor den Politierechter verantwoor den, omdat hjj moedwillig niet versche nen was voor den Keurin-gsraad. Toen later echter tot hem was doorgedrongen, aan welk gruwelijk plichtsverzuim hij zich had schuldig gemaakt, heeft hij zijn spijt betuigt over zijn nonchalance. Dit ver teed'erde den pol.-rechter in zoodanige mate, dat hij den- verwaarloozer van den Keuringsraad slechts 10 boete of 10 da-, gen oplegde. Onbetamelijke woorden. Een Heldersche juffrouw, R. M. ge naamd, had goederen op afbetaling ge kocht yan, de firma de J.'in de Spoorstr. Heel erg vlot ging het niet met de afbe taling, wat de eenmaal- zoo -goede ver standhouding tusschen partijen niet voor- deelig was. Toen dan ook m-ej. M. onlangs den winkel van de J. bezocht, ontstond tusschen de vrouw van den winkelier en onze vriendin in quaestie een twistge sprek, waarin laatstgenoemde zich de minder wellevende uitdrukking „vuile afzetster" veroorloofde. Voor deze belee- diging werd ze voor den politierechter geroepen en dóór hem bij verstek, want de juffrouw was niet verschenen, veroor deeld tot 15 boete subs. 15 dagen. In portefelulle gehouden. Zekere O. F. P. was in den nacht van 11—<12 Juli, zonder entree te betalen, bin nen gekomen in de dansgelegenheid van V. Daar dergelijke onvoordeellge dah-, seurs gemist kunnen worden als kiespijn, werd de onwelkome bezoeker volgens de regelen der kunst door eenige kelners buiten de deur 'gezet.. Deze uitzetting ge schiedde zonder ongelukken, doch een maal buiten gekomen, begon P. op te spelen en diende hij- een der uitsmijters eenige slagen toe. Voor dat feit moest P. heden terechtstaan-, doch daar een der ge tuigen zonder opgaaf van redenen niet aanwezig was en ook de beklaagde geen blijken van belangstelling had gegeven, werd de zaak geschorst en aangehouden tot zitting van 22 Sept. e.k. Blultlng van die zitting der Staten- Generaal. Bij K. B, Is bepaald, dat de tegenwoor dige zitting der Stat-en-Generaal zal wor den gestoten op Zaterdag 18 September, des namiddags te 8 uur. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zal zich op dit tijdstip begeven naar de ver gadering der Staten-Generaai, ten einde in een© vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Tweede Kamer. De led'ep van de Tweede Kamer zijn op geroepen voor een vergadering op Dins dag 16 September a.s. te 3 uur. Aan de orde is dan de aanbieding van de Staatsbegrooting voor 1926 en het op maken- van de nominatie voor het voor zitterschap. Georganiseerd! Overleg Ambtenaarszaken. Naar aanleiding van een door twee or ganisaties gedaan verzoek, kwam1 de Cen trale Oommissie voor Georganiseerd over leg in ambtenarenzaken- Dinsdag jJ- in spoedvergadering bijeen. Na langdurige besprekingen: besloot do oommissie na verwerping van verder strekkende voorstellen zich tot de Regee ring te wenden met het verzoek: le. het K. B. van 24 April 1924, „St.bL" 206 iln dien zin te wijzigen, dat ing. 1 Oct. a.s. de sal-arisvermindering voor de ge huwden en kostwinners instede van 10 slechts 7VS zal bedragen; 2o. de maximum wedde-acbteruitgang voor gehuwdien en kostwinners bij invoe ring d-er nieuwe salarisregeling op 1 Jan. 1925 voor dat jaar hoogstens op 10 in stede van op hoogstens 15 te stellen; 3q. de Oommissie zoo volledig mogelijk in te lichten omtrent de voorgenomen sa larisherziening voor 1925, voor zoover de Oommissie daarvan officieel nog niet in kennis is gesteld. De salarissen- der ambtenaren. Naar „De Nieuwe Courant" verneemt, is vastgesteld, dat indien het op 1 Januari 1925 aan ambtenaren toe t-e kennen sala ris meer dan 15 procent lager is dpn dat van 1 Jan-. 1924, voor gehuwden en kost winners dit surplus .in den vorm van een toeslag zal worden vergoed. Deze toeslag zal voorloopig -gedurende het jaar 1925 gegeven worden. Dividend- en tantièmebelasting. Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van de wet op de dividend- en tan tième-belasting 1917 en herziening van de regelen voor de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de divi dend- en tantièmebelasting. Blijkens de Memorie van Toelichting' strekt -dit wetsontwerp in de eerste plaats om de .wet van 28 Juni 1918, houdende vaststelling van regelen voor de heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten op de -dividend- en tantièmebelasting te zuiveren van de gebreken, die bij haar toeoassing aan het licht getreden zijn. De bepaling; -dat de belastin" van de winstaandeel en der commissarissen of ge committeerden, bestuurders of behee- rende vermoeten en verder personeel van die aandeelen en salarissen in mindering wordt gebracht, zulks met de bedoeling te voorkomen dat die belasting ten laste van de aandeelhouders zou worden gebracht, behoort, zoo ars indertijd bij de beraadsla gingen- in de Tweede Kamer is opge merkt, in de belastingwet niet tbuis. Nu zij eenmaal ini de wet staat, zou er geen aanleiding zijn haar te schrappen, ware het niet, dat haar naleving in de practijk groote moeilijkheden oplevert. Voorgesteld wordt art. 10 te lezen: De belasting bedraagt 6 ten honderd van het belastbaar bedrag. In verband met de wet, houdende vast stelling van regelen voor de heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten op de. dividend- en tantièmebelasting, is het wenschelijk, dat in- de wet op de dividend en tantième belasting voorschriften no pens de plaats van aanslag worden opge nomen. De beperking, die in de wet van 1917 is opgenomen om, zooveel mogelijk, tege moet te komen aan het bezwaar, dat ook de gemeenten, die de heffing geenszins behoeven, daarvan zouden profiteeren, heeft in den tegenwoordigen tijd geen re den van bestaan- meer. Vandaar, dat voor gesteld wordt het betreffende artikel te doen vervallen en het aantal gemeente- opcenten voor alle aanslagen te bepalen op 48. Het beginsel, dat slechts 30 op centen eventueel voor verdeeling tus- scihen verschili-endle gemeenten in aan merking komen, is daarbij gehandhaafd. De nieuwe Tarlefwet De memorie van antwoord op het voor loopig verslag, uitgebracht naar aanleiding van het ontwerp tot vaststelling van een nieu we Tariefwet is met eeq nota van wijzigin gen op het ontwerp bij de Tweede Kamer ingekomen. De voornaamste wijzigingen-, welke in het ontwerp zijn aangebracht, zijn de volgende. In de eerste plaats wordt naar aanleiding van klachten, ingekomen- over het vrijsteden van thans belaste artikelen, bij artikel 43 voorgesteld de Kroon de bevoegd-beid -te ge ven thans aan invoerrecht onderworpen1 goe- deren te onderwerpen aan hetzelfde recht als daarvan -thans wordt geheven. In de samenstelling van de Tariefoom- missie wordt de volgende wijziging aange bracht. De leden zullen worden aangewezen door de Kroon uit -een -voordracht van 27 personen, opgemaakt d-oor zeven Kamers van Koophandel en- Fabrieken en de Nijver heids- en- Middenstandsraad-. De Raad' van Beroep voor de Waardewét 1906, wordt met de tariefoommissie samengesmolten. 'Voor artikelen waaromtrent het bezwaren oplevert het netto gewicht in de aangifte ten invoer te vermelden (artikel 26), wordt het mogelijk gemaakt het netto te bepalen door het bruto gewicht te verminderen met een nader vast te stellen tarrapercentage. De vrijstelling, voorgesteld voor hulpmid delen voor de industrie (artikel 18), wordt uitgebreid tot die voor land'- en tuinbouw. 'Om het aan de voor export werkende in dustrieën mogelijk te maken hij den weder uitvoer van ingevoerde grondstoffen de daar voor betaalde rechten terug te krijgen-, wordt aan artikel 16 letter a toegevoegd het woord „verwerken". In de tabel worden o. in. de volgende wij zigingenaangebracht. De verlaging van het. invoerrecht op ge distilleerd wordt teruggenomen, en een recht Wordt voorgesteld gelijk aan het tegen woordig recht van: f 3.50. Reukwaters en zoete likeuren zullen weer worden belast naar een fictief alcoholgehalte. Voor zoete likeuren wordt dit echter verlaagd' tot 65 pot. De posten zeemleder en sponsen worden geschrapt. Deze artikelen blijven- dus even als thans vrij. Voor closets, bladtin, rotatiepapier en an der papier op rollen, dat per rol weegt 5 ki logram of meer, voor glas in bladen, electri- sche kabel en nog eenige andere, wordt het aanvankelijk voorgestelde 8 pots. recht terug gebracht tot 5 pet. Kaas zal in plaats van met 20 pot. slechts worden belast met 8 pet. De overige nooge rechten worden gehandhaafd1. Voorgesteld wordt om van- drukwerken, gesteld in de Nederlandsche taal, -een invoer recht te heffen-. De -thans bestaande toestand, dat onbedrukt papier uit het buitenland belast werd' en bedrukt vrij mocht binnenkomen, wordt dps opgeheven. De vrijstelling voor jutedoek en 'jutezak ken wordt opgeheven. Deze artikelen zullen echter niet hooger worden- heiast dan thans (5 pet.). Voorstellen tot het nemen van retorsie- maatregelen worden niet gedaan. Omtrent de financieel© gevolgen moge het volgende worden opgemerkt. Door het terugbrengen van het recht van 8 tot 5 pet. voor papier, glas, draad, enz. wordt een verlies geleden van 467.000. Het schrappen van de posten sponsen en zeem leder geeft -een verlies van ruim 100.000. Het opheffen van d» vrijstelling voor jute-' doek en- jutezakken, en- de verhooging van het invoerrecht voor gedistilleerd' zal de ge raamde baten doen stijgen met 238.000. Door de wijzigingen gebracht in de tabel wordt de geraamde opbrengst dus pl. m. 382.000 kleiner. Het opnieuw belasten van naar het oorspronkelijke ontwerp vrijkomeni- de artikelen (nieuw artikel 43, zie boven) zal dit verlies ©venwel ruimschoots vergoeden. Daarvan wordt een opbrengst verwacht van 1.5 imillioeni. Motoromnibussen. (Vragen van Kamerleden). Vragen van den heer Ter Hall aan dien Minister van- 'Waterstaat: 1. Is de Minister, naar aanleiding van de, hem ongetwijfeld niet onbekende, veelvuldige ernstige -ongevallen met mo- toromnibussen voor algemeen vervoer, waardoor veel menschenl-evens geëischt worden, niet van oordeel, dat ten spoedig ste een Rijksregeling in het leven dient te worden geroepen, waarbij in het be lang van de veiligheid van het publiek strenge bepalingen en voorschriften wor den uitgevaardigd op het gebied van keuring der soliditeit van de bussen en derzelver ond'erdeelen, bekwaamheid van de chauffeurs, voorzorgsmaatregelen der ondernemers van de m-otorbusdiensten betreffende de veiligheid.der passagiers, strikt verbod van roeken of zich met een brandende pijp of sigaar bevinden in de bussen door passagiers zoowel ais door het wagenpersoneet, bepalingen, van het maximum aantal passagiers naar gelang van grootte en draagvermogen der bus sen, enz.? 2. Acht de Minister het vóór alles niet noodig, een zoodanige wijziging te bevor deren van de op de openbare middelen van vervoer (volgens welker art. X het mo gelijk schijnt, dat niemands vergunning noodig is om een motor-autobussenlijn te openen), dat dergelijke vergunning slechts kan worden verleend' van Rijkswege en de algeheele controle over het motorbusver voerwezen bij het Rijk kome te berus ten, zood-at hierdoor een einde komt aan de thans op zeer uiteenloopen.de wijze uit geoefende controle of aan een vaak totaal gemis aan controle? Keuring van autobussen. Bij politieverordening zijn te Haarlem vastgesteld nieuwe algemeene voorwaarden voor autobushouders. Hieraan ontleenen wij het volgende: In de autobussen moet aanwezig zijn een goed' werkend brandbluschapparaat, geschikt voor onmiddellijk gebruik, benevens een pakje snelverband-. De autobus moet aan de rechterzijde en aan de achterzijde een deur hebben, die te allen tijde door de passagiers aan de binnenzijde geopend' kan worden. Aan de deuren' mogen geen zitplaatsen wor den aangebracht. In het voertuig mag geen 'muziek worden gemaakt. Er moet een bordje worden opgehangen, waarop met duidelijke letters te lezen is: V-erbodén te rooken of zich met een brandende pijp, sigaar of siga ret of ander brandend voorwerp in- iden autp- bus te bevinden. Ook de bestuurder (al zit hij niet in den autobus) mag tijdens den- rit niet rooken. Het is verboden, het benzine reservoir te vullen of den dop van het reser voir af te nemen zoolang de motor niet is stilgezet. Bij het vullen van het reservoir mag niet worden gerookt; evenmin mag men- met een brandend voorwerp in de onmiddel lijke omgeving van het reservoir staan. Afscheid D. van dein Berg. Wij leken in Het Vaderland: Zaterdag heeft de heer D. van den Berg, directeur van het bijkantoor der post- en telegrafie op het -Oopernicusplein na eon diensttijd van 42 jaar, afscheid ge nomen als hoofdambtenaar biji de Poste rijen en Telegrafie. Het igeheele personeel' had' er prijs op gesteld, dit afscheid dein vertre-kkenden chef zoo aangenaam mogelijk te maken. Daartoe was h-et Zaterdagavond! bijeenge komen, terwijl mede aanwezig waren de hoeren P. N. L. Feitzer en P. W. Gerbers, respi. directeur en adjunct-directeur van het Hoofdkantoor aan de Prinsegracht, en verschillende ambtenaren van andere bijkantoren. Nadat de heer J. M. Kuiler, waarne mend chef van het Oopernicusplein, den heer en mevr. van den Berg had binnen geleid en een woord van welkom- gespro koen, nam de heer -Feitzer het woord, om namens de leiding van het dienstvak den heer van den Berg in hartelijke woorden te bedanken voor de accurate en voortref felijke wijze, waarop hij het bijkantoor had geleid, en de hoop uit te spreken, dat hem- nog een prettige toekomst beschoren mocht zijn. Spr. zeide dat hij- er prijs op had gesteld dit persoonlijk te -kunnen doen. Hierop -sprak, namens het personeel, de heer Kuiler, die zeide dat er een bij zondere verklaring moest bestaan voor de spontane wijze, waarop het geheele amb tenaren- en beambten-personeel den scheidenden directeur -kwam huldigen. Die verklaring zocht hij èn in de degelijke werkkracht èn in het hartelijke en opge wekte karakter van den heer van den Berg. Daardoor was een zeer go-ede ver standhouding onder het personeel ont staan. Wanneer aldus de heer Kuiler alle ambtenaren in Staatsdienst hun taak opvatten -als de heer van den Berg, zou er nooit geklaagd worden. Namens het personeel, dat 's morgens reeds bloe men had gezond'en, bood hij; een keurig cadeau aan. De heer van den 'Berg, die zeer ont roerd was door de hemi gebrachte hulde, bracht allen hartelijk dank. De lof, hem door den directeur van bet Hoofdkantoor namens de leiding van het dienstvak ge- .bracht, droeg hij voor een groot deel over op het personeel en in het hijzonder op zijn vervanger, den heer Kuiler. Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen in de boven het postkan toor gelegen woning van den heer en mevrouw van den Berg, die hun kamers voor de huldiging hadden afgestaan. De heer van den Berg was gedurende een drietal jaren directeur van het Tele graafkantoor (Ankernark) alhier. De Elfde Jaarbeurs. De stemming was gisteren goed. Geen groote drukte, maar blijkbaar nogal koo- pers, te oordeelen- naar het bezoek binnen de stands. Deze beurs heeft iets serieus. Het ge halte van de deelnemers is er zeker niet op verminderd, althans bekende namen zijn er geno-eg. De beurs blijft, zooals gemeld, tot en met 18 September open. Staking In het pellerijbedrljf te Wormerveer. Woensdagmorgen Is de dreigende sta king ini het pellerij bedrijf te Wormerveer een feit geworden en ligt de fabriek „Mer- curius" van Gebr. Laan geheel stiL Van werknemerszijde vernemen we: -In een gisteravond gehouden- vergadering is met 104 stemmen, één blanco en één tegen tot staking beslaten, nadat het antwoord van de A. W. V. was binnengekomen, dat de gevraagde loonsverhooging van 2. niet zal- worden toegestaan. Er heersebt overigens volkomen rust in Wormerveer en verwacht mag worden dat de staking van korten duur zal zijn, daar het in het pellerijbedrijf momenteel verbazend druk is. Van werkgeverszijde meldt men ons, dat de A. W. V. het verzoek om loonsver hooging van het personeel der „Mer-cu- rius" -niet heeft toegestaan en ook van deze zijde wordt de -algeheelé staking officieel bevestigd. Gaat Marken spoedig als eiland verdwijnen? De Telegraaf verneemt, dat de direc teur-generaal van de Zuiderzeewerken een schrijven -tot het -gemeentebestuur van Marken heeft gericht met het verzoek, krachtig te bevorderen, dat Marken- door een dam met den vasten wal verbonden wordt. Nieuwe reddingbooten voor 81 personen, In Juli 1923 werden bij de N.V. Rotter- damsche Machinefabriek Braat proeven genomen met een automatische davit- installatie met vier-inrichting, patent- Braat, waarbij de. laatste man, die den handel der rem overhaalde, nog voldoen de gelegenheid had om in de boot te stap pen en met de boot te voeren. Het vieren geschiedde geheel' automatisch. De proef slaagde tot volle tevredenheid. Naar aanleiding van deze proefneming heeft de Stoomvaart Maatschappij! „Ne derland" een installatie besteld en op het s.s. „Prins der Nederlanden" doen plaat sen, teneinde op zee de deugdelijkheid te beproeven. Nadat de installatie gedurende de eerste reis was geprobeerd en de rap porten, welke hierover uitgebracht' wer den, gunstig luidden, besloot de directie der genoemde Maatschappij het nieuwe motorschip, hetwelk te St.Nazaire gebouwd wordt, te voorzien van de Braats' davit installatie met vier-inrichting voor booten van 81 personen, mits bij proefneming zou blijken, dat de installatie ook voor booten- van een zoo'n groot aantal per sonen geheel' voldoet. De proefnemingen, hebben gisteren plaats gehad en zijn tot volle tevreden heid van dó directie der Stoomvaart Maatschappij' „Nederland" en de scheep vaartinspectie verloopen. De heer Koning, directeur van genoemde maatschappij, bestelde definitief de veertien installaties, benoodipd voor het nieuwe schip, zoodat düt werk in Nederland bij de N.V. Rottend; Machinefabriek Braat uitgevoerd zal worden. Eveneens werden aan bovengenoemde fabriek opgedragen de installaties, benoo- digd voor het motorschip „Indrapoera'', hetwelk voor den Rotterdamschen Lloyd bij de Maatschap-pij' „De Schelde" te Vlis- singen ip aanbouw is. (Hbl.) De nieuwe ballon van Pottum verbrand. Ter gelegenheid van hetkoninginnefeest te Oudewater, zou de heer Pottuin met zijn ballon „Glim" Dinsdagmiddag om 5 uur opstijgen. Er stond een sterke wind, de kans van opstijgen was gering. Op een oogenblik kreeg de sterke wind het gevaarte te pakken en sloeg den ge- vulden ballon uit zijn net. De ballon was niet meer te houden en sloeg tegen een gaslantaainpaal, waarvan het dagpitje het gas aanstak. Met een hevigen knal sloeg de ballon uiteen en. huize hooge vlammen laaiden op. Er ontstond een paniek, enkele per sonen werden onder den. voet geloopen, en eenige hunner kregen brandwonden. Eén der omstanders, de heer Van Vliet, werd bewusteloos en moest bij dr. Van den Berg worden binnengedragen. Er waren duizenden menschen op het terrein. Gelukkig was de wind daar van af, zoodat het ongeluk nog betrekkelijk goed is afgeloopen. (TelegrJ Het auto-ongeluk bfl Zeist. Het U. -D., dat gemeld had, dat de heer K., die Zondag bij het auto-ongeluk op den Woudenbergtschoweg te Zeist is ge wond, overleden was, bericht thans, dat dit bericht gebleken is onjuist te zijn. De toestand van den heer K. mag redelijk worden genoemd, hoewel het gevaar nog niet is geweken. f

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5