Herfst Nouveauté's alleen bij ons verkrijgbaar. Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS Helder - Schagen. I. ORUNWALD, VAN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1924 Ds.A.Fetter alhier hoopt Zondag 1'4 September rijn afscheidsrede te houden, dies vooral te 10.80 u. in do Nieuwe Kerk. Uitslag aambesteding. Door den bouwkundige J. J. Schoef- len berger, werd gisteren aanbesteed; de verbouwing van het woon- en winkelhuis, met annex woning in de Oranjestraat, hoek Jonkerstraat. Ingeschreven- werd' door Bosch, [7645.—; Bethlehem [7690.—; Minneboo Weiboom 8274,—; v. d. Plas 8418.Braggaar 8648.—; Geurts 8710^—; Bot 8800.—; Groot 8883.—; Dol 8894.—; London 8900.—; v. d. Wal 8932.—; v. 't Hart 8950.—; Koo- ger 0485.Gehr. Boot 0687. Gegumd aan den 1-aagsteo inschrijver, den heer Bosch. Verloting ten bate Sted. Muziekkorps. Bij het hedenavond te geven concert en verloting in Oasino zullen, bij afwezigheid van den burgemeester, de aangekochte in strumenten overhandigd worden door den- wethouder D. 0. Grunwald, waarn. bur gemeester. Aan houders van loten; die hedenavond niet aanwezig kunnen zijn, zij medege deeld, dat de uitslag der verloting bekend gemaakt zal worden ini de Heldersche Courant van as. Dinsdag, met opgave waar dan-de eventueel gewonnen prijzen kunnen worden afgehaald. De dames- lotenverkoopsters worden vooral uitge- noodigd heden avond in Oasino -aanwezig te zijn. Vergadering van Overheidspersoneel De beide samenwerkende Oomitó's van Overheidspersoneel, georganiseerd in het ooinité ter behartiging der aigemeene belan gen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) en het comité van Neutraal overheidspersoneel (G.N.O.P.), hebben gevormd het Oomité van Zes, teneinde gezamenlijk te strijden tegen de voorgenomen verslechteringen. Dit Co mité van Zes wordt gevormd- door de navol gende- bonden: het Personeel in Overheids dienst, het Neutraal Post- en Telegraafper soneel, Oen-trale Nederlandsche Ambtenaren bond, het Neutraal GemeentepersoneeL, de Neutrale Gemeente-ambtenaren en de afdl Helder Bond- van Ned. Ond. Door deze bonden was gisterenavond een openbare vergadering belegd- in- „Oasino", waar als sprekers optraden de heeren Van der Jagt, voorzitter O. B. T. T. T., en Bak ker, bestuurder Overheidspersoneel De ver gadering was zeer goed bezocht. Nadat zij door den Voorzitter, den heer G. A. Minnes, geopend was, werden door het Arbeiders-Strijkorkest onder leiding van den heer Peetere «enige nummers -ten ge- hoore gebracht. Eerste spreker was de -heer Bakker, die er op wees hoe allerwegen een geest heeracht om de arbeidsvoorwaarden voor het over heidspersoneel te verslechten. Het is een soort mode geworden; men overweegt niet of het noodig ie, men is om- zoo te zeggen geen goed gemeenteraadslid- als men niet aan verslechteringen heeft meegewerkt Men durft alles aan en maakt er haast mee. Elke „herziening" beteekent verelechting, het gaat als het ware la minute. In de provincie Noord-Holland, een- pro vincie, die volstrekt niet achteraan staat bij sociale maatregelen, is thans ook een bezui- nigingsoommissie Ingesteld voor de Prov. Ziekenhuizen. De eenige redding voor de provinciale bedrijven was de 55-urige werk week. Wetend; dat dit voorstel niet gunstig zou worden ontvangen, heeft men het niet temin aangedurfd: bewijs van de mentaliteit. En men is er vlug bij, in tegenstelling met ■"teeger als het betere regelingen betrof. Spr. geeft daarvan enkele staaltjes. - f Voor het overheidspersoneel 'Is er thans <Ht goede, dat we het georganiseerd- overleg hebben gekregen. Noodgedrongen, onder den drang van vakvereenigingen, heeft men ons toegelaten-1® de oommissies van- overleg, en zelfs mogen- wij rechtstreeks met de over heidsorganen onderhandelen. Hierdoor is onze verantwoordelijkheid gestegen, maar wij durfden het aan. En het g. o. heeft bevredi gende resultaten opgeleverd. Weliswaar zou, bij verdere doorvoering van onze verlangens, volgens de vooretelling der reactionnairon, ten-slotte niet geregeordi worden door de over heid; maar d-oor de ambtenaren en werklie d-en zeiven, maar wij weten- zeer goed; dat dit overdreven- ia Het was vroeger vrij wat gemakkelijker voor ons toen wij maar kond-en igen: zóó en- zóó zouden wij het willen. He praktijk heeft wel geleerd!, dat ook van overheidswege thans speciale ambtenaren worden aangesteld voor dit overleg. Toen het In- de opgaand© richting ging, was uet werken gemakkelijk voor ons. Al kre gen we dan niet wat we wilden, wij- kon- j! ®®hans de boodschap brengen, dat er tbiJ was gekomen. dimT®"8komen wij voor allerlei dlwaze had «m. a 9taan- Nog de vorige week toen ^ftemtrent een- typische ervaring, wordend ®t g. o. notabene beslist moest wefiW ^voering van de 48-urige werk- D« vniü. n¥rver'a8^nK van 6 op éénmaal! maar1^weging is toch niet opgericht om T)rv.T> vereleohtingen te aanvaarden! moeten J?, ™>od dór tijden gedwongen, dat pARnwi! 8 ^wijls meewerken. Maar ons di+ l V1? erF6r voorkomen-. Voor geen aard£^!i de,ei1 over vereleohtingen Bot SS ™aar Uitere noodzaak. de riikswiertiS ns loonregeling voor rijkswerklieden, van de zg. commissie- De Wilde. Wij hebben die aanvaard! ook ai- weet bukkende voor de overmacht en om erger te voorkomen. De ohx. en r.-k. werk- lieaenlbonden hebben den euvelen moed thans propaganda te maken voor de eensge zindheid over deze regeling, die een „voor beeld" is, volgens hen, voor het gansehe land. Spr. deelt over deze regeling -een en- and-er mee. Voor 8e klasse gomeontou wordt een maximaal loon voorgesteld (na 6 jaar dienst) van 21.00. Van de 11 provincies in ons land zijn -er 10, waar dit maximum hooger is; van 110 gemeenten; die een loonregeling hebben ingevoerd!, is die van 105 gemeenten -beter dan deze. Voor 2e kl. gemeenten is het maximum loon na 6 jaar ƒ24.60. Van de 11 provincies geven ook hier 10 meer dan dit maximum, van die 100 gemeenten 95. Voor de le kl. gemeenten (loonmaximum 26.85) geven Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een dergelijk loon- aan de ongeschoolden. Het te onbegrijpelijk hoe chr. en katholie ken het land kunnen doorgaan met de pro paganda, dat de gemeentebesturen aan een dergelijke regeling een voorbeeld kunnen nemen. Spr. vergelijkt de rijkscijfers ook met die der provincie Noord-Holland1. Het te wel goed tegenover de taktiek der chr. en kath. heeren eens deze cijfers te stellen. In 25 belangrijke gemeenten van Noords- Holland zijn er 11 waar men de inkomens verminderde, maar 14 die dit nog niet deden. Van de 110 gemeenten waarover spr. gege vens heeft is het méerendeel nog mi-et tot verelechting overgegaan; zelfs zijn de vacan- tieteeslagen gehandhaafd. Spr. noemt een- politiek als van de oonfession-eelen (weerzin wekkende bedriegerij1- Wat doet men nu van rijkswege om de v-erslech-tingen te argumenteeren Behalve het argument van den finantieel-en toestand, zijn er twee, die nader bekeken moeten wor den-. Het eene te, dat er nog m-enschen zijn, die het slechter hebben en die nu moeten meebetalen aan de betere salarissen der rijks werklieden. Er te niemand, die niet aan do hoogere inkomens van anderen meebetaalt, bij eiken cent betalen wij mee aan luxe- inkomens van anderen. Door verlaging der salarissen bereikt men daarmede niet een verandering ten goede, alleen wordt het verschil tusschen hooge en lage inkomens nog grooter. Het eigenaardige is, dat de be trokken arbeiders zelf ninmier een woord- van protest doen hooren. Het argmnent te door en door demagogisch en uitsluitend ge bruikt tot het drijven van de wig, en tot het brengen van verdeeldheid. Het tweede argument te de vergelijking met de loonen in het particulier bedrijf: als alle loonen dag aan dag dalen, kan het niet ttitblijvem, zegt men, of het moet ook over andere groepen. Het verband- moet blijven bestaan. Heeft men altijd zoo gesproken, ook in de tijden der hoogconjunctuur? Men zal de economische noodzakelijkheid van dit ar gument moeten aantoonen. Als men zich wil richten naar de particuliere loonen; zou' men zich moeten richten naar de hoogste in komens, maar het omgekeerde geschiedt: men neemt de meest achterlijke groepen. En heeft men ooit gehoord, dat er een actie ge voerd wordt tot nivelleering van b.v. midden- standsinkomens? Daarmede bemoeit men zich niet, wel wil men edschen, dat alle amb tenaren- en werklieden-salarissen gelijk zullen worden. Er te thans eenige .opleving. In Wormer- veer staken thans 110 arbeiders. Niet voor loonsverlaging, neen, voor loonsverhoo- ging. De staking te behoorlijk voorbereid' en georganiseerd. Dit te het eerste lichtstraaltje van eenige opleving, dat we misschien naaf bétere tijden gaan. En let nu eens op of men nu ook het argument zal aanvoeren: de sala rissen van- het overheidspersoneel moeten omhoog in overeenstemming met deze parti culiere? Deze vergadering heeft ten doel dit alles eens naar toren te brengen. Wij moeten te zamen met de arbeiders in het particulier bedrijf optrekken voor betere levensvoor waarden. In de pauze deed zich opnieuw het Arbei ders Strijkorkest hooren, waarna als tweed© spreker.de heer Van d-er Jagt optrad. Spr. zal meer in 't bizondier de positie der rijksambtenaren en onderwijzers bespreken. Het te opmerkelijk met hoeveel brutaliteit en ook domheid men spreekt over dit -personeel zond-er er iets van af te weten. Er te in de laatste weken, vooral ini de rechtsche pers, heel wat gesproken over het afbreken van het georganiseerd overleg. Men heeft Moord en brand geschreeuwd van rechts over dó onwelwillendheid1 van het personeel dit over leg af te breken. Waarom te op 14 Juni het overleg tus schen regeering en personeel afgebroken? Om een salarteregeling te ontwerpen, te eerst noodig het loonpeil te kennen, waarop men zioh baseert Van regeeringszijde doet men het voorstel van 1200—2000 terug te brengen tot f 1000—1500. De commissie deed voorstellen, die verworpen werden; ten slotte werd met 9 tegen 1 stem -besloten, dat het salaris niet lager mag zijn dan ƒ1800. Hierop te het overleg afgebroken: het advies was die regeering niet duidelijk genoeg! Nog nemen de rechtsche -bladen de vrijheid het voor te stellen alsof het personeel- het overleg verbrak! Toen er geprotesteerd werd tegen een voorgestelde loonsverlaging van 47 en 48 werd van regeeringszijde gezegd1: vindt gij dat zoo erg? Redelijkheid, recht en billijkheid hebben nimmer de regeering bewogen. In de oorlogs jaren was geen sprake van finantieele tekor ten;'dó regeering had de crteteschulden in eens -kunnen aflossen-. En in diezelfde krin gen, die toen zoo verschrikkelijk verdienden on het vergokten ln -bu-itènlandsche effecten, klinken thans dó stemmen voor loonsverla ging. Voor onze argumenten had de regee ring geen gehoor, alleen toen de toestand dreigend werd; gaf do regeering toe. Spr. gaat het verloop der feiten na. Eerst ©en paar dagen na dó P.T.T.-staking in 1921 oor deelde de regeering het noodig meer te geven. Spr. komt nu op de regeling neergelegd- in de oonvm'issie-Dp Wilde en begeeft zich in technische uiteenzettingen daarvan. De com missie-De Wilde te opgeheven, maar langs anderen weg tracht de regeering haar dioel te bereiken en pleegt diefstal op onze -loonen. Injwopdwi In gabardine en gummi, merken „Holka" en „Bonaml", Prijzen: 7." 9.6°, 12.6°, n.60i 22.6°, 30.°°, 35.°°, 40.°°. Gegarandeerd waterdicht. Kledingmagazijnen In 1925 krijgen we een nieuw bezoldi gingsbesluit. Wij- willen het graag met de regeering -eens worden, maar niet ten koste van de belangen onzer leden. Wij wensch-en m-et open vizier voor onze leden te komen. Wat zijn nu die voorstellen? Spr. zal en kele grepen doen. Voor de laagste groepen ambtenaren een verlaging van 25 van de hoogere groepen 4 6 voor nog hoogere Jimmermansieerimgen oen. j.ö j groepen gaat er niets af, de nog hoogere krjj- tuinlieden, 64 transportarbeiders, gen zelfs verhooging. Dat te de regeering van w^unngsmonteur. de kleine luyden, die hen de keel zou dicht-Totaal 207 personen, knijpen als de vakvereenigingen er niet Geplaatst werden6 bollenpellers, waren. Thans te dó regeling zoo, dat een gehuwd ambtenaar niet meer dan 16 (-f 8Vj Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over die maand Augustus 1914. Mannen: Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 12 bollenpellers bèn. 18 jaar, 5 roentenschoonmakers, 18 grondwerkers, kantoorbediende, 1 loopknecht, 8 loop jongens ben. 18 jaar,5L loodgletersleerling ben. 18 jaar, 1 metselaar, 2 noordzee- visschers, 8 reizigers, 1 rijwielherstel ler ben. 18 jaar, 4 schilders, 1 sigaren makersleerling ben. 18 Jaar, 1 steenbik ker, 2 steenzetters, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 97 transportarbeiders. Totaal 149 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 ban ketbakkersleerling ben. 18 jaar, 1 beton ijzerwerker, 1 boekhouder, 1 boekbin dersleerling, ben. 18 jaar, 6 bollenpellers ben. 18 jaar, 1 broodbakker, 1 bouwkun digopzichter. 8 electriciëns, 1 controleur, 5 groentenschoonmakers, 17 grondwerkers, 1 heibaas, 1 hoefsmid, 1 inoasseerder, 1 kappersleerling ben. 18 jaar, 2 kantoor-' bedienden, 2 kleermakers, 1 kok, 1 lood gieter, 1 loodgietersleerling ben. 18 jaar, 2 loopkneohts, 5 loopjongens ben. 18 jaar, 84 losse-werklieden, 1 machinist, 8 metse laars, 1 meubelmakersleerling ben. 18 jaar, 3 noordzeevisschers, 1 monteur-bankwer ker, 8 opperlieden, 1 pakhuiskneoht, 1 reiniger, 2 reizigers, 4 schilders, 1 slager, 3 smids-bankwerkers, 4 smid-bankwerkers ben. 18 jaar, 1 steenzetter, 3 stokers, 7 timmerlieden, 8 timmerlieden-halfwas, 2 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 2 1 ver- Ingwaonden MededwUgg. KANAALWEO 71-74 naast kat Postkantoor. groentenschoonmakers, 13 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 2 loopjongens ben. - 18 jaar, 1 loodgietersleerling ben. 18 jaar, j mag achteruitgaan. Maar dit geldt slechts1 metselaar, 2 metselaars te Hoorn, ij voor 1925, dus dn 1926 zijn we aan de heir monteur-chauffeur, 2 noordzeevisschers,! denen overgeleverd 3 reizigers, 1 rijwielhersteller ben. 18 jaar, Ij Een ongehuwde kan het met minder, zegt4 schilders, 1 steenbikker, 1 Bteenzetter, de regeering. Daarvan worden de beidö laat- 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 18 ste periodieke verhoogingen ingehouden. En transportarbeiders, voor die jongeren trekt die regeering af 100 Totaal 57 personen, voor elk jaar dat ze jonger dan 21 jaar zijn. Ook in de kindertoeslagen bracht de regee ring verandering: van de lagere ging er af, bij de hoogere kwam er bij. Hiervoor gold dus niet het argmnent, dat voor iedereen de inrichtingen van onderwijs openstaan. Neen; Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in omi 2 groeutenschoonmaaksters, 5 dag-dienstboden, 11 dagmeisjes, 9 dienst boden (int.), 1 huishoudster, 1 keuken- de regeering wil, dat de kinderen der lagere werkmeisje, 1 naaister, 3 noodhulp-dienst- ambtenaren maar werkdieren worden en datboden, 8 tweede meisjes, ,7 werksters, het intellect voor dó hoogere blijft. winkeljuffrouw. Men heeft het, dank zij de vakbeweging, Totaal 44 personen, teruggenomen. Maar de mentaliteit blijft. Aanbiedingen kwamen in van1 aard- Tal van uitspraken zijn er, van- den heer appelsohilster, 1 assistente-huishouding, Dresselhuys, dat de salarissen niet te hoog 4 dag-dienstboden, 1 buffetjuffrouw, 8 zijn. Niettemin moeten ze naar omlaag. Hetdagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienstboden J staatsbudget moet sluiten en dit mag ntet (int.), 1 groentensohoonmaakster, 8 huis-j| ten koste van de bezittere en de rentetrek- houdsters, 1 pakster ben. 18 jaar, 1 kan- J kers gaan. Voor het buitenlandsche ere- toorbediende ben. 18 jaar, 1 mangelmeisje diet te de regeering uitermate bevreesd; niet ben. 18 jaar, 1 noodhulp-dienstbode, 1 tweede meisje, 1 waschvrouw, 10 werksters, 1 winkeljuffrouw ben. 18 jaar. Totaal 40 personen. Geplaatst werden: 4 dag-dienstboden, 1 dagmeisje ben. 18 Jaar, 4 dienstboden (Int.), 2 groentensohoonmaaksters, 1 huls- voor het crediet en het vertrouwen van haar ambtenaren; 210 Millioen te er -tekort, zegt de regeering. Wijs het ons aan, vroegen wij. Maar dat kan de regeering Met Niettemin moest van tal van posten wat af, door loonsverlaging en arbeidstijdverlen- meisjes, 7 werksters. Totaal 22 personen. ging. Wij verwerpen die „sluitpost" pditieknoS^ der regeering: voor ons geldt allereerst dó arbeidsprestatie en de ambtenaar in kwestie kan het niet helpen, dat zooveel millioenen verknoeid zijn. De meest brute verlagingen hadden dit jaar plaats. De eerste 7 tmaanden van dit jaar gaven aan belastingen 16 millioen meer dan waarop Min. Oolijn had gerekend; Salaris verlaging ware dus Met noodig geweest Laat men ons bewijzen, dat In de overige 5 maan den die 15 millioen weer opgeslokt worden. Het te niet waar: alle middelen vertoonen stijging, er is door den vorigen- spr. al op gemerkt, dat er weder een stijgende lijn te. Ook de Europeesche toestand heeft zich op geklaard. Daartegenover is een stijging van de In dexcijfers: wij krijgen een duren winter. En wij stelden voor een spoedvergadering te houden om daarin te besprek-en de 5 ver laging voor October Met toe te passen. Die vergadering heeft Woensdag plaats gehad; alfe feiten en cijfers zijn naar voren gebracht en geen enkel steekhoudend argument werd daartegen ingebracht. Niet alleen dat ah© hoogere regeerings- ambtenaren tegen ons voorstel stemden, maar ook het chr. georganiseerd deel En nu te het zoo pijnlijk, dat -een deel- van het ge organiseerd; personeel met de chr.'achter de schermen handjeplak speelt met de regeering. Om den aftrek te helvoeren stemde ook het chr. deel tegen. Spr. gelooft Met, dat dit door de regeering zal gorden overgenomen. Tenslotte wijdt spr. nog een woord aan de gewijzigde pensioenwet. Het ontwerp te nog niet gereed ter behandeling. Spr. deelt eenige eter voorgenomen veranderingen hieruit me de. Ook hier stonden weder de oonf essioneele organisaties aan de zijde der regeering. Ais wij dit alles overzien-, rijst de vraag: aan wie de schuld? Aan de regeering, zegt gij. Jawel, maar voor een deel ook aan de ambtenaren zelf. Toen wij bergafwaarts gin gen zeide men: wat hebben wjji aan de orga- Msatl-es, icli© 'toch dezen achteruitgang Met kunnen tegenhouden? Alsof ln wezen het geen wij thans in neergaande richting deden niet hetzelfde te als wat ln betere -tijden ge schiedt: trachten verbeteringen te bereiken. En bij de regeering ziet men de zaak goed in, naarmate de organisaties verslappen, zal worden voortgegaan in reactionnalre rich ting. Reeds heeft -Min. De Visser zich om trent de ondertvijzersorganisaties uitgelaten: „dat het wel niet zoo erg zou zijn, anders zouden er wel meer protesten komenl" Moge dit een waarschuwing zijn-I -Met een© opwekking tot aansluiting bij de organisaties eindigdie spr. Met een woord van- dónk aan het Strijk orkest en de sprekers sloot die heer -Minnes de vergadering. Onbetamelijke woorden. De firma- J. de Jongh Oo., Spoorstr., verzocht ons te willen vermelden, dat de in bovenstaand bericht in ons vorig num mer onder de rubriek „Voor den Politie rechter" genoemde firma dó J. niet de zijne ia Gewijzigde vacantiettlden? Het Handelsblad bepleit aan de hand van de gegevens, het blad verstrekt door het Meteorologisch Instituut de Bilt, een vervroegde zomorvaoantie voor de scho len. Uit de cijfers over de laatste 10 jaar blijkt, dat Augustus meer regenuren heeft dan Juni of Juli, en dat vooral de laatste deoade (van 20 tot 81 Augustus) zeer ongunstig is. Ook het aantal uren met zonneschijn is in Augustus geringer dan in de beide voorafgaande maanden en alweer zijn in dit opzicht de laatste 10 dagen van Augustus de ongunstigste. Maar ook September is in dit opzicht niet zeer gunstig. Ook dr. Hartman, de directeur van het Kon. Meteorol. Instituut van de Bilt geeft als zijn conclusie, dat de gegevens omtrent regenval eto. wijzen op de wensohelljkheid de thans gebrui kelijke zomervacantie zoodanig te ver vroegen, dat althans de derde decade van Augustus er niet meer invalt. Het einde yan September, aldus zegt dr. Hartman, zou zich het best leenen tot een korte najaarsvacantie, indien daaraan behoefte bestaat. Intusschen geeft het blad toe, dat voor eene wijziging van den vacantietijd een een ingrijpende verandering noodig is, daar natuurlijk begin en einde van school- cursussen, examentijden, enz., zouden moeten worden veranderd. Doch zoo'n verandering behoeft slechts eenmaal te geschieden en kan bij ministerieele reso lutie geschieden voor wat de rijksinstel lingen betreft. Omtrent de lagere scholen, waarvoor de vacanties worden vastgesteld door de gemeentebesturen, in overleg met de inspecteurs van het 1. o-, zou de mi nister de hoofdinspecteurs aanwijzingen kunnen geven. Het blad vraagt voor 1925 een zomer vacantie voor de middelbare en lagere scholen tusschen 1 Juli en 15 Augustus. Het denkbeeld, thans door het Han delsblad bepleit, is reeds niet nieuw meer, doch aan de verwezenlijking ervan zit meer vast dan men zoo oppervlakkig denken zou. Want heel het raderwerk van het maatschappelijk leven zou moeten worden veranderd. Aan de schoolvacan- ties immers zitten logeerpartijen, en dus weder andere vacanties vast, en eerst als men unaniem alle vacanties ging vervroegen, zou een dergelijke maatregel Eraktisch nut hebben. Het vraagstuk is ovendien internationaal, want het is geen toeval, dat de „komkommertijd" ook precies in den vacantietijd valt. Intus schen valt voor de lagere scholen hier ter stede de vacantietijd reeds in een gunstiger periode, n.L van de laatste week van Juli tot de eerste helft van Augustus. Prof Bruins In ie Dtauwbank. Het „Hbld." meldt: Zooals bekend is, voorziet- de aanvaar ding en de uitvoering der Dawes-rappor- ten in de opriohting van een nieuwe bank te Berlijn, onder presidium van den Pre sident der Duitsohe Rijksbank en met een Raad van Beheer, bestaande uit 14 personen, van wie 7 Duitschera, 6 verte genwoordigers van de Entente-staten en een vertegenwoordiger eener neutrale mogondheid. Wij vernemen thans het voor de internationale positie van ons vader land ongetwijfeld verblijdende bericht, dat voor die aan de neutralen overgelaten plaats Nederland is aangewezen, terwijl het prof. dr. G. W. J. Bruins, hoogleeraar aan de Handelsschool, zal zijn, die in den Raad Nederland zal. vertegenwoordigen en zich daarvoor metterwoon te Berlijn zal vestigen. De saillBirlsmraiInidleir^ voor bef Marine personeel. De Hoofdbesturen van dien Bond van Marine-Onderofficieren en van den Bond voor Minder Mprine-personebl hebben bij het G. O. Zeemacht het volgende voorstel aanhangig gemaakt: ►JDe commissie B voor georganiseerd overleg Zeemacht (onderofficieren en manschappen) adtviseere den Minister van Marine omi der 'Regeerimie1 voor te stel len op 1 Oot ajs. niet over te gaan tot het brengen der salarisverlaging voor ge- huwden en kostwinners van 5 op 10 en om de bezoldiging van ongehuwden (niet kostwinners) op overeenkomstige wijze te herzien". Hoewel in de hoogere opbrengst dór Rijksinkomsten reeds een motief tot dit voorstel ia gelegen, vindt het hoofdzake lijk grond- in de stijging der prijzen van verschillende levensbehoeften en in het feit, dat door de reeds plaats gehad heb bende korting het personeel over het al gemeen in zeer moeilijke omstandigheden is komen te verkeeren. Gepest geld op stations. De Nederlandsche Spoorwegen hebben de volgende instructie aan het stations- personeel uitgevaardigd: In den laatsten tijd wordt door het Subllek herhaaldelijk er over geklaagd, at personeel van reizigers en bagage loketten kortweg betaling eischt in afge past geld en, ook indien de reiziger daartoe niet bij machte is, weigert zelfs ronde bedragen als tien oents, één gulden, enz. terug te geven. Ernstig vermoeden bestaat, dat ln vele gevallen de weigering niet voortspruit uitgebrek aan de noodige betaalmiddelen. Biet personeel mag zeerzeker bevorderen, dat het publiek in afgepast geld betaalt, maar ls de reiziger klaarblijkelijk hiertoe niet in staat, en is ln de kas het voor de terugbetaling noodige geld aanwezig, dan mag het reoht, om krachtens art. 6 A. R. V. betaling ln afgepast geld te eischen, niet uitgeoefend worden. Van de reizigers kan niet gevorderd worden,, dat zij steeds het door hen te betalen bedrag vooraf nauwkeurig bere kenen, wat hun trouwens in vele gevallen niet mogelijk zou zijn, en het personeel moet hun dan ook bi) de door hen te verrichten betalingen zooveel mogelijk ter wille zijn en tegemoetkomen. De sMarisregeffng. Minister Westerveld heeft, zoo meldt men, aan een commissie meegedeeld, dat de brievenbestellers, wat hun bezoldiging betreft, zuilen wonden gelijkgesteld- met vakwerklieden, ondergebracht in groep 4 van de regeling voor rijkswerklieden. Na aftrek van 81/, pet. wegens pensioen- storting, zouden dan de salarissen in de la, 0de en 8de klasse gemeenten bedra- f n per week 26.85—80.74, 24.60— 28.99 en 21.96-28.85. Dit zou, wat het maximum betreft, on derscheidenlijk ongeveer 85 en 10 pet. minder zijn dan de loonen van 1 Jan. jl De Btatendiaim te water gelaten. Gisteren is van de werf van Harland en Wolff te Belfast de Statendam te wa ter gelaten. Het is het grootste schip, dat dit jaar van stapel is geloopen en tevens het grootste schip, dat sinds den oorlog op ©enige Britsche werf te water is gela ten. Het schip heeft een lengte van 697 voet en meet 80.000 ton. Na-ar men weet, ligt het niet im het voor nemen van de Nederlandsoh Amerikaan- sche stoomvaartmaatschappij het schip voorioopig verder af te laten timmeren. N. Rott. Ot. Het ruwe weer. Tengevolge van het ruwe weer zijn ln de laatste dagen in de provincie Gronin gen honderden vogels om-gekomen. Het HoogovenbedriJf. Naar men aan Hbl. meldt, zal het hoog- ovénbedlrijif te IJmuldeo binnenkort be ginnen met de fabricatie van steenen uit Makken.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5