Herfst ouveauté's Eerste Blad. BUITENLAND I. GRUNWALD, BINNENLAND K Fa. I. GfiUIIALD. Keizerstraat 116 (boren). Nr. 5922. DINSDAQ 16 SEPTEMBER 1924. 52ste JAARGANG. ZIJ, die zich van heden al, voor min stens 3 maanden, op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October a.s. GRATIS. Lloht op voor auto's en fietsen i Dinsdag 10 Sept. 7.42 uur. Woensdag 17 7.40 VOLI «Wv'i: ND. Nadat Zaterdag de algemeene beschou wingen in de ontwapenings-eommissie afgeloopen waren, heeft Duca, de voor zitter, een samenvatting gegeven van het gesprokene, waarin hij opmerkte, dat de Bprekers het er bijna eenstemmig over eens waren de nieuwe verwantschap tus- scben de vraagstukken van arbitrage, veiligheid en ontwapeningen te erkennen. Wat de arbitrage betreft, dat vraagstuk is slechts even aangevoerd, daar hét in het bijzonder tot de bevoegdheid van de eerste commissie behoort. Wat de veilig- heid betreft, hebben alle sprekers dui delijk het onderscheid getoond tusschen waarborgen van economischen en van militairen aard. Allen erkenden de nood zakelijkheid van oeconomische sancties. De afwijkende meeningen kwamen pas aan het licht ten aanzien van de militaire sancties; daarop zal nu verder de aan dacht der onderhandelingen gericht moe ten zijn. Een algemeen erkond punt is, dat de grondslag van elk ontwerp, dat uit de besprekingen mag voortvloeien, hetbonds- verdrag zelf zal moeten zijn. Wat de ontwapening betreft, staat men tegenover weinig voorstellen, zelfs geen aanduidin gen, omdat naar de meening van de over- groóte meerderheid der afgevaardigden ontwapening pas te verwezenlijken is na de inrichting van de arbitrage en de vei ligheidswaarborgen. Ten einde de algemeene lijnen van het debat in concreten vorm te gieten, is een oommissie benoemd. Aan de „N. R. Ot" wordt uit Genèvenog gemeld: Jonkheer Loudon heeft er groote vol doening over geuit, dat verplichte arbi trage thans algemeen beschouwd wordt als een grondslag voor veiligheid. Hij is eveneens van oordeel, dat de nieuwe defi nitie, dat aanvaller is wie weigert zijn arbitrageverplichtingen na te komen, zeer gelukkig is. i Hij bepleit, dat het Volken bondsverdrag zoo gewijzigd worde, dat ieder oorlogsinitiatief verboden wordt Deze nieuwe arbitragebepalingen, ver bonden met de economische sancties, het Volkenbondsverdrag en de bevoegdheid van den Volkenbondsraad, ook militaire maatregelen aan te bevelen, zijn belang rijke veiligheidswaarborgen. Een waar- borgsverdrag is onnoodig en in dit op zicht is het Nederlandsohe afwijzende oordeel gewijzigd. De V oikenbondsvergadering. 4 Genève, IS September. Vandaag ia een reeks practische resoluties door de sub commissie voor dé werkzaamheden, die •h ochtends door de ontwapeningscommis sie geconstitueerd was, aangenomen. Deze subcommissie heeft onmiddellijk Benneej tot voorzitter gekozen en heeft besloten dat de aaidl van den tekst, welke zal wor den voorgelegd aan de vergadering, zal worden gekleed in den vorm van een pro tocol, bestemd om de bepalingen van het pact in zake arbitrage, veiligheid en ontwapening nader te preciseeren. Op voorstel van Bonoour werd vastge steld, dat het protocol, waarvan de vorm definitief zal worden vastgesteld', na aan vaarding? door de vergadering, openblijft ter teekening door de regeeringen, die zulks "wenschen. In de oommlssie had voorts een gedach- tenwissellng plaats over de kwesties wel ke het protocol zal: behandelen. Te dien aanzien' kwamen de verschillen in appreciatie, die ook in dé voltallige oommissie tot uiting waren gekomen, op nieuw naar voren aangaande de kwestie van bijv. te weten of de ontwapening moet voorafgaan aan, vergezeld moet gaan van of moet volgen op de organisatie der ar bitrage onder garantie van sancties. Daarbij sohijnt de Fransche opvatting nog steeds die overhand te hebben, name lijk dat arbitrage en veiligheid alleen ge organiseerd zullen worden en alleen on derwerp van het protocol zulten uitmaken als voorbereiding tot de algemeene ontwa- peningaoonferentia Sept. Het ontwerp van het Jmrww? iT*0 ®enesj inzake die onlangs gé- wiihrh .¥iraQdalatglngen over arbitrage, lEÖSSR ontwapening, zal waar- celoLd ^n kunnen worden voor- waïïwh6t hetwelk uit de oni> voortgekomen, stern™ m» s P 6011 ©iadelijke overeen- nen nm. onderhandelingen kun- dag^ vereisohen. Ingezonden Mcdodoeilng. KANAAL WEG 71-74 naast het Postkantoor. rlot besloten tot afschaffing van het ko loniale bagno. Alle veroordeelden zullen van Guyana naar Enwki'ijk worden te ruggebracht ITALIË. De moord pp Oasalini Rome, 12 September. Alle bladen zon der onderscheid betreuren den moord op Oasalini. Een comité uit de oppositie partijen heeft een motie aangènomen, waarin het verklaart met afschuw van den moord gehoord te hebben en aan dringt op de noodzakelijkheid van een prompt ontwapenen, zoowel in materieelen De Volkenbond en Rusland. Genève, 15 September. Men verneemt, dat die Russische regeering het aanbod! van den Volkenbond om bemiddelend op te treden tusschen Rusland! en Georgië Van de hand heeft gewezen. RTVTflKT.ATVm- Vrijdag is men in het Olydedlstrict overgegaan tot de reeds zoolang dreigen de uitzetting van nalatige huurders uit hun woningen. Ep was een talrijke politie macht op dé been te® bescherming van de deurwaarders met de uitzetting belast, doch deze waren niet opgewassen tegen den tegenstand van hét publiek, dat de meubelen van de uitgezetten terstond we der in dé huizen bracht. Dit verzet had plaats onder leiding van dé parlements leden voor het district, die zooals bekend is tot den uitersten linkervleugel van de; arbeiderspartij behooren en die een vlie gende brigade van geestverwanten had den georganiseerd. Uit Londen wordt aan de N. R. Ori ge meld: Tot-nu-toe, zoo schrijft dé diplomatieke correspondent van de Daily Tetegraph, stond men in Britsche politieke kringen tamelijk onverschillig ten opzichte van de Geneefsche onderhandelingen. Nu echter begint men zeer veel belang te stellen in de besprekingen van de derde commissie. Met ongerustheid slaat men gade, dat ver schillende continentale mogendheden op Engeland verplichtingen willen leggen, die voor dit lland een zeer zwaren last zouden vormen. Hél voorstel, dat de Brit sche vloot onvoorwaardelijk beschikbaar gesteld zou worden voor handhaving van de uitspraak van een internationaal hof of een oeconomische boyoot of blokkade zou helpen handhaven, is volkomen in strijd met de Britsche stelling, dat Groot-Brit- tannië niet als de politie-agent van de heete wereld of van Europa kan optreden. De Britsche maritieme souveretniteit en onafhankelijkheid zouden bij een zoo danige regeling geheel verdwijnen. De financieel® lasten die in praktijk vrijwel alleen op Engeland zouden neerkomen, zouden reusachtig zijn en bovendien zou het Engeland! in gevaar brengen dat het met de Vereenigde Staten, die immers geen lid' van den Volkenbond zijn, in groote moeilijkheden zou geraken. In Groot-Brittannië zal zeker geen' meerder heid te vinden zijn voor een plan dat de Britsche vrijheid om naar eigen inzicht over vrede of oorlog te beslissen, in het minst verkort De bezwaren der mijnwerkers tegen het plan-Dawes. Londen, ll5 Sept In den loop van deze week zal het dagelijksch bestuur der Britsche mjjnwerkersfederatte ondér leiding van den secretaris, Oook, definitief zijn houding vast stellen ten aanzien van de quaestie der na- deeleu, welke voor de Britsche mijnwerkers kunnen voortspruiten uitide funotionneering van het plan-Dawes. De volgende week zal dan het onderhoud met MacDonald plaats hebben. MacDonaldfs positie wordt zeer moeilijk geacht, daar hij ©enerzijds van oondéel is, dat de Duitsche leveringen in natura wél degelijk een nadeeligen invloed op de Engelsohe in dustrie kunnen uitoefenen, terwijl hij zich aan dort anderen kant verplicht gevoelt een. loyale houding tegenover Frankrijk aan te nemen. De mijnwerkers achten hun positie zeer sterk, daar ongeveer GO leden der Labour- fraotle als hun Vertegenwoordiger® kunnen worden beschouwd. Het staat echter wel vast, dat van deze 90 leden slechts zeer weinigen de regeling zullen bestrijden om een quaes tie, die uitsluitend de materieele belangen der mijnwerkers raakt. FRANKRIJK De aflossing der Fransche oorlogsschuld Uit Washington wordt gemold, dat Edward Surley, een der leden van de commissie voor do fundeering van de schulden der geallieerden aan de Ver eenigde Staten, die een bezoek heeft gebracht aan Parijs, waar hij het vraag stuk der oorlogsschulden met de Fransche regeering heeft besproken, bij zijn terug keer te Washington aan don minister van financiën, Mellon,' een plan heeft voorgelegd, waarmede de Fransche re geering zich accoord heeft verklaard en volgens hetwelk Frankrijk zijn sehülden aan Amerike in 67 jaar zou aflossen, in jaarlijksche betalingen van 100.000 dollar, met rente, op voorwaarde dat Amerika de' helft van deze jaarlijksche betalingen in Fransche industrieele ondernemingen zal beleggen. Fransch-Guyana geest straf-kolonie meer. Volgens da ^Petit Parislen" heeft Her tpenen, als in geestehjkenjzin Oorvï is al» timmerman in dienst ge weest bij den eigenaar van de villa, die Oasalini bewoonde. Hij had hem gisteren weggestuurd, omdat hij tegen het kind van zijn patroon eén bedreiging had ge uit. Mevrouw Oasalini was toen tusschen beiden gekomen. Oorvi had zich toen onder uiten van bedreigen teruggetrok ken. Oasalini was vader van 5 kinderen; zijn dochtertje van 14 vergezelde hem, toen hij getroffen werd. RUSLAND. De opstand ht Georgië. Berichten uit Konstantinopel over den 'oostand. in Georgië melden dat die Zwarte Zee-vloot der Sowjet te Baitoem is aange komen met 'n sterke macht reeervetroepen, die Georgië heroveren met verschrikke- liike represailles en executies in menigte. Tot de personen, di9 door dia Bowjet- autoritedtem wegens deelnemen aan dan opstand zijn gefusilleerd behooren o.a. de oud-minister van landbouw Homericki, dé burgemeester van Tiflis, Tsjikwitsj Nili. Opmerkelijk is verder, dat de opstand in het noorden en zuiden van het Kauka- aische gebied tegelijkertijd is begonnen. Volgens een Belga-bericht uit Riga is er opstand uitgebroken in Daghestan. De grootendeels Mohammedaansche berg bewoners hebben hevigen tegenstand geboden tegen de roodo troepen, die met spoed, naar den Kaukasus gezonden zijn ter demping van den opstand voordat deze een grooten omvang aangenomen heeft in dat gebied, dat zich tot een guerilla leeni MAROKKO. Een Franschman door de Marokkanen gedood. De Franiohe bladen publloeeren het volgende telegram uit OasablancaBij Larrasj, op den ouden weg naar Tandzjer, is een Franschman, Harold genaamd, die in dienst was hij den spoorweg Tandzjer- Fez, door de Riffijnen gedood. Zijn vrouw, een buitengewone sohoonheid, is als zelaarster meegevoerd. Volgens de etit Marocain is de Fransche regeering in onderhandeling getreden met Abd-el- Krim over het terugkoopen van de ge vangene. VEREENIGDE STATEN. De kosten van het proces-Frank. Men heeft berekend dat het straf proces tegen) Leopold en Loeb, dé bedde tot tevens! ange' gevangenisstraf veroor deelde jeugdige boosdoeners to Chicago. aan dén staat en aan de verdedigers sa men een som van 250JOOQ dollar hoeft ge kost. De staat draagt daarvan 6B.0D0 dol lar. De verdediging heeft al 60.000 uitge geven, en de honoraria voor de advoca ten zijn daar nog niet in begrepen. Rech ter Oaverly besteedde een maand aan de zaak en heeft een jaarsalaris van ca 12A00 dollar. De ambtenaar van het O.M. heeft een evengroot salaris; hij werkte drie maanden aan dé zaak. De drie helpers van den ambtenaar ontvingen 1850 dollar voor hun diensten. Het ergst hakten de betalingen aan do deskundige psycholo gen en krankzinnigendoktoren er in. Er zijn er bij die 6000 dollar ontvangen voor hun1 diensten, anderen die 1000 dollar tou cheeren. De stenografen ontvangen over de 5000 dollar; de politiebewaking kostte aanmerkelijk meer dan dat bedrag. De honoraria van dé drie advocaten, die de verdediging voerden, is nog niet bekend; de bedragen zullen op hun verzoek worden vastgesteld! door de Ghioagio Bar Associatlon. Een zware brand. Uit Monterey (Oallfornië) wordt ge meld, dat een tank met een inhoud van 55.000 vaten ruwe olie in brand is gevlo gen, waardoor vier soldaten, die d!en brand! bestreden, werden gedood. De scha de wordt reeds op drie mJllloen dollar ge schat. De oude stad Monterey, de zetel van de eerste regeering van Oallfornië, wordt met vernieling bedreigd. BEITSCH-INDIE.. De botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen In Engeisch-Indlë. Bij een botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen zijn 2 personen gedood en 20 gewond. De troepen zijn ontboden De oorzaak van do botsing was het ge< lucht, dat er een Hindoescho jongen was bekeerd tot den Islam. CHINA. Generaal Tsjanig Tso Lin heeft dé stad TJsao, Tqjo Toe ilni Tsjil genomen. Te Pe king zijn 6000 man gemobiliseerd om zfln eventueels aanvallen of te slaan. KORTE BERICHTEN. Rupsen hébben! groote verwoestingen aangericht in de dennenwouden van Ooat- Duitschland. De schade aan het hout is reusachtig en men vreest woon uitbrei ding. Koopt met dezen stroomenden regen Uw waterproof Jasuitsluitend bij: De qualiteit Bon, ami (Goede Vriend) is onovertrefbaar. Vanaf f 12. Prima Ratlné Jasson, zuiver wol, vanaf 26.naar maat. Demi's en Winter jassen 40 goedkooper door directe inkoop in het buitenland. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Zaterdagmiddag zijn de Koningin en Prins Hendrik in de hoofdstad1 aangeko men, teneinde aldaar dé nieuwe Ooenha ven te openen. In hun gezelschap bevond zich Prinses Yhekla van Soliwarzburg Rudiolstatt, zuster van de twee jaar ge leden in den Haag overleden ex-groot-; hertogin van M ecklonburg-Schweriii, moe der van Prins Hendrik, die van de gele-j| genheid) gebruikmaakt Amsterdam te be zichtigen. Onmiddellijk nadat de konink lijke familie in den salonwageni dé lunch had: gebruikt, werd! naar de De Ruyter- kade gereden, vanwaar H. M. om 1 uur van steiger A naar dé Ooenhaven vertrok. Zfi werd aldaar ontvangen door het Da gelijksch Bestuur der gemeente; burge- meester de Vlugt dankt dé vorstin voof hare bereidwilligheid om dlezo nieu we haven te openen en daarmede hare - belangstelling voor de ontwikkeling van Amsterdam te demonstreeren. De heer de Vlugt ging dé geschiedenis dezer nieuwe haven vervolgens na. Door den enormen vooruitgang van Amsterdam's koopvaar dij, werd in 1018 door den gemeenteraad besloten tot den aanlag van een nieuw ha- venoomplex, doch de wereldoorlog, die een jaar later uitbrak, sloeg alle verwach tingen en plannen den bodem in. Toch heeft dé gemeente den moed niet opgege ven, en ia overgegaan tot onteigening der terreinen en tot het doen uitvoeren van een gedeelte der geprojecteerde havens. De heer de Vlugt wees Hare Majesteit tenslotte op enkele technische verbeterin gen, aan deze haven aangebracht, die een snelle lossing der schepen ten goede zul7 len komen. De diepte van deze haven' zal aanvan kelijk 10 M. bedragen, maar in de toe komst, na de voltooiing van dé nieuwe sluis te Umuiden en het gewijzigd pro fiel van het Noordzee-Kanaal, op 11.60 gebracht worden, zoodat schepen van den grootsten diepgar" Amsterdam zullen kunnen aandoen. De kaden in dit «edeelte vam de Ooenhaven, thans voltooid, heb ben voor zeeschepen een lengte van 1500 M. en voor binnenschepen een van 700 M. Da Wateroppervlakte bedraagt 20.000 M2. of 20 H.A., terwijl langs de ka den terreinen voor den handel beschik baar zijn tot een gezamenlijke oppervlakte van 10 H.A. De Koningin beantwoordde deze rede met een kort woord, en djukte vervolgens op het eleotrisohe schelletje, dat het tee- ken was, dat de laatste beletselen konden worden weggenomen, en weldra stroomde het kanaalwater dé diep gelegen Ooen haven binnen. In verband met de zuiglng, die hierdoor ontstond, was het scheep vaartverkeer op het Noordxeekanaal stop gezet elk viervoudig! het rood-wit-blauw en ook van dé hooge stoomkmnen woei! dé drie kleur. Het kerkje, diat in de vögelbuurt is gele- gen, vormt het midden van een door Paz- toimonium gebouwdé wijk. De kerk was reeds lang vóór dé komst van het Koninklijk echtpaar geheel met bezoekers gevuld. Onder de aanwezigen bevond zich ook minister de Visser en eobtigenoote. Vervolgens is Hare Majesteit met ge volg naar hét terrein achter het Rijks- Museum gereden, waar, in verband met het gouden jubileum der brandweer, een demonstratie gehouden werd, De eerste ©ogenblikken scheen er iets te haperen; in de sluisdeuren was aanvan kelijk geen beweging waar te nemen. Toen deze begonnen te wijken vlogen de deu ren open en met donderend geweld kolkte en bruiste het water de Ooenhaven binij nen. Het was als een stroomversnelling; heele stukken grond op de bedding van de geul en van haar kanten werdén los gerukt door de schuimende golven. De Koningin en de Prins gingen met de le den van. hiun gevolg naar de geul, die nu wel een gezwollen bergstroom goleok, om het grootsche schouwspel gade te slaan. H. M. liet zich door de ingenieurs om trent het werk uitvoerig inlichten, en toonde er de grootste belangstelling voor, Het was intusschen Prins Hendrik, die met grooté belangstelling het binnenstroo men van het water in de Ooenhaven had gadegeslagen, opgevallen, dat de vele ge- noodigden hiervan eigenlijk niets zien konden, doordat het hun aangewezen ter rein door middel van een hekje was afge zet en zij' daardoor van de geul, waardoor het water binnenstroomde, te ver waren verwijderd. Door zijn bemiddeling werdén alle genoodigdem in de gelegenheid ge steld, het grootsche schouwspel van nabij gade te slaan, terwijl de Koningin en de Prins zich ongedwongen ondier hen bewo gen. Met een „hoeral" en Leve de Konin gin en de Prins! gaven de aanwezigen blijk van hun waardéering voor deze vriendielijkheid. Nadat de Koningin en de Prins zich nog ©enigen tijd! ter plaatse hadden1 opgehou den, verlieten zij het terrein, nog eens hartelijk door de aanwezigen toegejuicht, en scheepten zij zich met gevolg weer in voor den terugtocht naar de stad. In de BethlehemSkerk. Van de Ooenhaven begaven d© Konin gin en Prins Hendrik zich onmiddellijk naar de overzijde van het Y, om getuige te zijn van de plechtige ingebruikneming van de Bethlehemskerk. Overal op het Y wapperden de vlaggen van de gepavoi- seerde schepen. De stoomponten, die haast zondier rust heen en weer voeren, droegen Brandweerdémonstratio. Voor de tweede maal in deze week heeft de brandweer op het IJsclub terrein gedemonstreerd; nu het slot van de reeks van vertooningen die het jubileerende brandweerkorps gedurende de feestweek op verschillende plaatsen in de stad ge geven heeft: de laatste demonstratie, en daarbij tevens een zangershulde, waarbij de Koningin aanwezig zou zijn. Ongeveer vier uur was het toen de Koningin, die het laatste gedeelte der demonstratie zou meemaken, vergezeld van den Prins met gevolg. Hiervoor was een bizonder aardige demonstratie in grooten stijl op touw gezet, die geheel volgens de werkelijkheid het uitbreken van een brand in een bewoond huis, het toestroomen van politie en verslaggevers, het redden vkn de be woners, enz., weergaf. Op het midden van het terrein was een gebouw geplaatst, waarin blijkens opschrift een sigaretten- fabriek was gevestigd; bewoonsters hin gen uit de ramen en hielden een buur praatje; een koopman biedt op straat zijn waar aan, de meisjes uit de fabriek vertoonen zich voor de ramen. Plotseling is er brand uitgebroken, politie zet alles af, een der bewoners haalt een brandschel over, de brandweer komt weldra aangereden kortom, het was een demonstratie, geheel volgens de werkelijkheid, en de talrflke toeschouwors barstten in luid applaus lo». Een mannenkoor onder leiding van den heer Roeake zong verschillende nummers. Het vertrek. Te half zes is H. M. per extra-trein van het Centraal Station naar den Haag vortrokken, dat was ongeveer een kwar tier na den aanvankelijk vastgestelden tijd. Koningin en Prins hadden zich lan ger dan aanvankelijk de bedoeling was bij de hoogstinteressante brandweer-de monstratie opgehouden. Reclame op poststukken. De Vereenigding voor Zuivelindustrie on Melkhygiëne heeft aan haar rechts-, kundige raadslieden opgedragen, stappen te doen, desnoods in rechten, welke moe dig zijn om den Staat te nopen, onmidde- üjk een einde te maken aan het bekladden van haar poststukken met advertentie stempels, welke dan ook. De inspecteur van het «ulvelwezen, te vens rijkszuivelinsp acteur, heeft dezer dagen een poststuk verzonden, waarop hij het door hem ondérteekende verzoek had gesteld!, op dat stuk niet de bekende re clame voor een merk margarine te stem pelen. Deze reclame is er niettemin toch op aangebracht. Mr. J. W. Dekker in Den Haag zal den staat een proces aandoen in verband met den reolamestempel op postzegels. Een proces ln kort geding. Mr. L. 8. G. dé Hartog te Amsterdam, optredende voor de Hofstede „Oud-Bus- sem", te Huizen deelt mede, dat de Staat der 'Nederlanden in zake de Blue-bamd- reclame op brieven, in kort geding voor den president van de Haagsche rechtbank ged agvaard' zal worden. In de uitgebrachte dagvaarding wordt o.a. geizegd, dat de eischeies (Hofstede; „Oudi Bussem") door de handelwijze van den Staat schaide ondervindt in haar be drijf (bestaande o.a. in den handel in bo ter met Rijksmerk). Eischeres is voornemens zoo spoedig mogelijk voor die arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhnge een vordering te gen den Staat aanhangig te maken, tot schadevergoeding. Aangezien echter in afwachting van dé beslissing der rechtbank zij het grootste belang heeft bij een onmiddellijke voor ziening bij voorraad, wordt verwacht, dat Ingezonden Mededoeüng. Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen na tijdelijk gebruik van „Foater's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de f gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewanden, on helpt de lever om gezond, voedend bloed te voormen. Alle leden der» familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHECOURANT

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1