BRILLEN- en PINCE-HEZ-REPARATIÈH. Eerste Blad. BUITENLAND J. HEI JLOOjV h. FILBRI, GEMENGD NIEUWS. Nr. 6925. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1924. 62ste JAARGANG. K«fr> Z'J. lloh van Pheden af, voor min stens 3 maanden, op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1October a.s. GRATIS. Dinsdag 23 Sept7.26 uur. Woensdag 24 7.23 De VOLKENBOND. De toelating van Duitschland. Uit Génève wordt aan de „Telegraaf gemeld, dat prol. Nansen Donderdag avond Gertève verliet om naar Heiligen berg, aan bet imeer van Oonstaniz te ver trekken, alwaar bij een onderfioud zou hebben met den Duitschen Rijkskanselier Marx. Naar gemeld wordt heeft Nansen den Rijkskanselier de verzekering overge bracht, dat de voornaamste delegaties ér in toestemmen, dat Duitschland, indien i het tot den Volkenbond toetreedt, een per-1 manenten zetel zal verkrijgen in den Vol- kenlbondsraad. Bovendien had Nansen opdracht, den, Rijkskanselier te verklaren, dat indien Duitschland tot den Volkenbond toe treedt, de ontruirriingstermijn van het Roergebied' verkort zal worden. In dat geval zal het Roergebied reeds 1 Januari 1926 ontruimd zijn, zooals Duitschland dat aanvankelijk te Londen geëischt heeft. ■Aan den anderen kant heeft Nansen er den Rijkskanselier opmerkzaam op ge maakt, dat indien Duitsdhland zijn ver zoek om toetreding eerst na de kabinet»- sötting van a.s. Dinsdag doet, het om technische redenen te laat zal zijn {zelfs indien de Volkenbondsvergadering tot 2 of 8 October duurt) om alle formaliteiten der toetreding te vervullen. Men heeft heeft daarom den Rijkskanselier laten weten, dat eventueel de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond in een buitengewone vergadering zou kunnen geschieden, die dan aan het eind van dit jaar of het begin van het volgend jaar zou kunnen worden gehouden. Men hoopt, dat alsdan ook een verzoek van de Turksche regeering binnengeko men zal zijn. Daar in November in de Vereenigde Staten de presidentsverkiezingen plaats hebben, kan men dan ook zekerheid heb ben, welke houding de regeering te Was hington tegenover den Volkenbond zal aannemen. Hef vraagstuk van MosoeL De Raad heeft Zaterdag het vraagstuk van Mosoel behandeld, in bijzijn van Feti bei, den vertegenwooridger van Turkije. Lord Pannoor zette het Engelsche stand punt uiteen; volgens hetwelk met hier al leen te doen heeft met een vraagstuk van grensafbakening en stelde mitsdien voor een" oommissie van onderzoek ter plaatse te laten instellen om de noodige gegevens te verzamelen voor het vaststellen van de 'grenslijn. Feti bel zette daartegenover de Turksche zienswijze uiteen, dat men niet met een eenvoudig 'grensvraagstuk te doen heeft. Turkije eischt om geogra fische, ethnlscbe en andere redenen de geheele provincie Mosoel op. (Voor velen was het Engelsche stand punt een verrassing en de leden van den Raad die de conferentie te Lausanne had den bijgewoond hebben nooit anders ge dacht, dan dat het ging om het gebied van Mosoel. Men verwacht nu dat de Raad eerst advies zal Inwinnen van het Haag- sche Internat. Gerechtshof om de uitleg ging van de woorden van het vredesver drag. Internationale hulpverleenlng. Door den Italiaanschen Senator Oiraolo was een, voorstel ingediend tot het orga- niseeren van een internationaal fonds tot onmiddellijke steunverleening aan de be volking der door groote rampen getroffen landen. De groote meerderheid der dele gaties steunde het beginsel van het Itali- aansche denkbeeld, waarbij velen echter het voorbehoud maakten, dat zij omtrent de bereidwilligheid van hun regeering om ook financieele bijdragen aan het fonds te geven zich niet konden, uitspreken. Daar entegen werd het plan door de gedele geerden van Enigeland en Zweden als on mogelijk uitvoerbaar bestreden. Het voor stel tot 'benoeming van een commissie van deskundigen werd aangenomen met 21 stemmen tegen 8. Enigeland, Zweden en Britsch-Indië stemden tegen, terwijl Au- Ktraliëj Noorwegen, Servië' en Nederland stemming onthielden. Prof. Fran- C-ois verklaarde, dat het onjuist is, dat Ne- oeriand zoo weinig belangstelling voor veiiuf /1 lgöv°6l<ie omdat het zich zelf zoo riir-aL v natuurrampen) acht, zooals irmüwm verondersteld. Frangois her- Hnhir, ^dbevingen en vulkani- en 0en ln Nederlandsch-Indië derland f^^houden strijd van Ne- Bche 8fri de a>ee- 1)0 Nederiand- orndut w sng ®°hter tegen het plan, bjou. dat 'ir i lgecrX)T,de leer verzwakken «w. dat tedere regeering vooraf zorgen moet voor een goede organiseering der noodige hulpmiddelen. Het gevoel der ze delijke verantwoordelijkheid van de re- geeringen om naar de uiterste grenzen van eigen nationale krachten de gevolgen van het onheil te beperken, loopt door aanneming van Oraolo's plan ernstig ge vaar ondermijnd te worden. Ook zou daar door het particuliere weldadigheidsinitia tief, dat ibjji waarlijk groote natuurrampen toch steeds onontbeerlijk zal blijven, aan zienlijk verslappen. Niet zonder vrees ook iziet de Nederlandsche regeering den Volkenbond steeds nieuw werk op zich nemen, waardoor de aandacht wordt af ge leid van zijn hoofddoel, hetwelk een poli tiek doel is. Parijs, 22 September. De „Informa tion" ontwaart voor- en nadoelen in het over ieg omtrent het protocol aangaande die arbi trage Een voordeel is, dlat die gedachte van rechtspraak en die van sancties zijn samen gekoppeld!, 'een nadeel is dat het werk van de commissies, die moéten verhoeden diat in den tijd vereiischt voor de procedure van het scheidsgerecht de bewapening versterkt wordt, vruchteloos dreigt te blijven. Een andier nadeel is, dat het Britsche voorstel dreigt te worden aangenomen, volgens het welk het stelsel van rechtspraak en sancties wegvalt als de ontwapeningsconferentie mis loopt. Als de beperking van bewapening on mogelijk blijkt, moeten integendeel de recht spraak en sancties aangevuld worden. Nu Engeland en Italië blijkbaar bezwaar hebben tegen verplichte arbitrage te juridi sche geschillen, is het onaannemelijk, dlat die uitspraak bij meerderheid van stemmen van denl Raad van den Volkenbond te de ernstig ste politieke geschillen algemeen zal worden aanvaard. Dit sluit een bedreiging voor de vrijheid) der zwakste staten te, die tot poli tieke arbitrage kunnen worden verplicht, terwijl de sterkste eraan ontsnappen. Zoo lang dé internationale betrekkingen even vaag blijven als tegenwoordig, kan geen re- geerteg een beslissing van een andere bij voorbaat aanvaarden te geschillen, waarvan ze den omvang niet kan voorzien. Elke ver plichting van deze soort is ,een verplichting op papier, die den willekeur der machtige staten moet aanwakkeren. De Volkenbond en Georgië. Uit Genève wordt d.di Zaterdag aan de „N. Rott Cnt." gemeld: In de zesde oommissie kwam de resolutie van Frankrijk, Engeland en België in be handeling, waarbij de Raad van'den Volken bond opnieuw wordt uitgenoodigd te zien wat hij in de Georgische kwestie kan doen om het bloedvergieten te doen ophouden. Het debat liep voor een groot deel over de vraag of Georgië een onafhankelijke staat is, te verband' met het recht van interventie. De Engelsche afgevaardigde Murray liet zich over déze vraag niet duidelijk uit, maar stond op het standpunt, dat de Raad toch te ieder geval moest zien aan het bloedvergie ten een eind te maken. Daarentegen spra ken de Belg Debrouckeré en de Canadees Durand zonder omwegen uit, dat Georgië als onafhankelijke staat moest worden be schouwd en dat dus die plicht van den Vol kenbond was, zich door zijn organen met den toestand van oorlog tusschen de twee staten bezig te houden. Tenslotte werd een sub-commisstié be noemd, welke een rapport zal opstellen, door die commissie aan dlo volle vergadering uit te brengen. Vale leden uitten nog dén wensch dat het aandeel van dén Volkenbond niet tot een platonische sympathie-betuiging be perkt zou blijven. DUITSCHLAND. Dultschlamd en de Volkenbond. Heiden vindt de lang verwachte kabinets raad plaats, waarin zal wordén beslikt of Duitschland het verzoek tot den Volken bond' zal richten }n dieze organisatie te wor den opgenomen^ Eventueel zou dan tevens moeten wordén bepaald wanneer dit zou ge schieden. Alle -Mén van het rijkskabinet zullen de vergadering, die waarschijnlijk door president Ebert zal worden geleid, bij wonen'. Offideele mededeelingen aangaande informaties, die de regeéring te het buiten land' heeft ingewonnen, zijn niet aan de pers verstrekt. Maar uit hetgeen zoowel' te Gei- nève al's te Berlijn ils verteld, blijkt duide lijk, dat Duitschland vermoedelijk niet al leen1 te den Volkenbond zal wordén Opge nomen indien het dit mooht vragen, maar bovendien zelfs een zetel te dén raad van dén Volkenbond zou verkrijgen'. Het is te Berlijn niet bekend of Fridtjof Nansen namens de volkenbondsautoriteiten nog ander© concessies heeft toegezegd. Als een dergelijke concessie zou men hier b.v, de ontruiming vaD: het Roergebied nog voor het te Londen vastgestelde tijdstip beschou wen. Een dergelijke concessie zou ook een gunstigen indruk op die Duitsch-nationalen maken, wier verzet tegen dén Volkenbond' dan minder heftig zou worden. Berlijn, 22 Sept. Volgens het blad „Montag Morgen" zou de mogelijkheid be staan, dht Duitschland, na tot den Volken- hond te zjjn toegetreden, het koloniale man daat voor Duitsch-Oost-Afrika verkrijgt. Emigratie. Gedurende het tweede kwartaal van 1924 zijn omstreeks 12.000 Duitschers naar over- zeesche gewesten geëmigreerd, i tegenover 27.000 gediirende hetzelfde tijdvak in 1923. Voor de maand Juni van 1924 en 1023 be dragen deze oijfers resp. 1900 en 10.000. De ontruiming van het Dultsche gehiedL De bezettingstroepen (hebben Zaterdag Neustadt a. <L Wied, Flammersfeld en nog enkele plaatsen ontruimd. Ingezonden Mededeeling. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor alle soorten ENGELAND. Het verdrag met Rusland Na Llovd George heeft 'zich thans ook Asquith tegen het Engeisch-Russische verdrag uitgesproken, Londen, 22 September,. De raad voor scheepvaart van het Veneenigdle Koninkrijk heeft de resolutie aangenomen, waarbij' hij het parlement verzoekt de ratificatie van het Engeisch-Russische verdrag te weigeren;! daar het dén Britschen handel slechts kan schaden en Engelandis recht op billijk aan deel te dén gemeenschappelijken handel' met Rusland' prijs geeft FRANKRIJK Invoerrecht op Dultsche goederen Het Fransche staatsblad publiceert een' besluit, waarbij met ingang van 1 Octo ber een invoerrecht van 26 pet op Duit-1 sche 'goederen, ten bate van het herstel, wordt ingevoerd. De heffing van 26 pet op Dultsche goe deren, die te Frankrijk worden' ingevoerd, waartoe Frankrijk besloten heeft, vormt geenszins een extra-douanerecht en legt geen enkele nieuwe last op de Duitsche exporteurs. De maatregel is een practisohe handelwijze om aan de Fransche schat kist een deel van de daaraan uit hoofde van het herstel toekomende betalingen van Duitschland over te dragen; en zal volstrekt niet de handelsbetrekkingen tus schen Frankrijk en Duitschland dwars- boomen, noch den handel van Frankrijk met vreemde mogendheden. De invoer uit Duitschland voor rekening van het her stel zal van de heffing'worden vrijgesteld. Frankrijk heeft van het besluit aan de 'belanghebbende landen kennis gegeven. SPANJE. De Spanjaarden te Marokko. In ons nummer van Zaterdag deelden wij mede, dat Spanje bereid zou zijn on derhandelingen aan te knoopen met de Rif-kabylen. Thans wordt het 'bericht van Spaansche zijde tegengesproken. Vooral in het leger zou men steik tegen onder handelen gekant zijp, te meer daar de laatste dagen de Spaansche troepen ©eni ge successen zou hebben behaald. Onvoorwaardelijke overgave verlangd. Een Londénsch draadloos bericht meldt, dét volgens mededeelingen uit Tanger die Spaansche autoriteiten te Tetoean er niet te geslaagd1 zijn vrijen aftocht voor het gar nizoen én da burgers (te het telegram staat Tetoean, maar dlit zal wel het beierde, zui delijk gelegen Sjejoean, dé z.g. heilige stad zijn) te Verkrijgen^ De rijand eischt onvoor waardelijke overgave. (Deze houding schijnt er op te wijzen, dlat de Kabylen niet erg geïntimideerd zijn door den omvattendén opmarsch van' vijf kol'on- nes uit Tetoean om Tsjejoean te ontzetten. En tevens, dat die kolonnes groote kans schijnen' te hebben te laat te bomen). UlbL"). VEREENIGDE STATEN. 'Wijt hebben al eens 'bericht, dat na de veroordeeling van Loeb en Leopold tot ge vangenisstraf, in den staat IUinois een be weging was opgekomen om, nu ook twee andere minderjarige boosdoeners, die echter wel tot den strop waren veroordeeld, alsnog van die straf te redden. In het bijzonder geldt dit voor een jong- mensch Grant, die op naar sommigen zeggen ontoereikende getuigenissen ter dood was veroordeeld wegens het vermoor den van een politieagent. De advocaat Dar- row een dergenen, die in het proces tegen Loeb en Leopold waren opgetreden als advocaat voor de beklaagden heeft zich thans het lot van den jongen Grant aangetrokken en vecht voor de verzachting van diens vonnis. Daarbij' stuit hiji tot dusver op den hardnekkigen tegenstand van den officier van justitie Qrowe, zijn tegenstander te het proces-Loeb-Leopold'. Maar de opwinding, die thans aan den gang is, geldt niet alleen Grant. Een deel van de publieke opinie komt ook op voor andere jeugdige moordenaars, die ter dood veroordeeld zijn. Daaronder is Ed- gar Perrys, die een mevrouw Fadthful ver moordde om haar spaarduitjes. Men heeft er n.1. op gevonden, dat déze schavuit lich telijk krankzinnig is en „somnabulishische neigingen" heeft. Dan wordt er gewerkt voor strafverzach- ttog ten gunste van de jeugdige terdoodlver- qordéelden Olaud'e Dobls en Thomas J. Fo- fan, die te Baltimore waren' gevonnist we gens vermoording van den juwelier Louis Oohen en de plundering van diens winkel. De Ramp In dien staat Minnesota St. Paul (Minnesota), 21 September. Volgens een bericht in bet blad) Pioneer Press, dat te St. Paul verschijnt zijn irn den staat Minnesota bij) een wervelstorm 22 personen omgekomen nabij het dorp Tbarp. Nieuw geschut voor de kustverdediging, Op het fort Gildon zijn Zaterdag voor het eerst proeven genomen met nieuw geschut voor de kustverdediging. Het nieuwe kanon; dat een projectiel van 40 cM. doorsnede af schiet, maakte bij het schot zulk een ont zaggelijk lawaai, dat men geloofde, dat het kruitmagazijn te dé lucht was gevlogen. De proef, die hieruit bestond, of het nieuwe geschut een projectiel over een afstand van 60 K.M. zou kunnen wegslingeren; schijnt volkomen te zijn geslaagd. Door van deze kanonnen gebruik te maken zou men dus een aanvallende vloot kunnen verhinderen, New-York op schootsafstand der scheeps- kanonneni te naderen. RUSLAND. De opstand in Georgië. Het Georgische gezantschap te Parijs ver strekt de volgende inlichtingen, welke het vandaag van dé Georgische grens ontvan gen heeft: De strijd duurt voort te heel Georgië. Ini de provincies Swanetië, Mte- grelië en Abchasië hebben groote gevechten plaats. De opstandelingen, die zich uit Koe- taïr hadden teruggetrokken, hebben zich véfreenigd met die uit Neder-Swanetië en Abchasië. De guerihaooriog. duurt voort Verscheidene divisies van het sowjetfeger staan tegen dé opstandelingen in het veld. De Amerlkaansche vliegers. De Amerikaaneche vliegers om de we- riedl zijn Zaterdag uit Muskogiee (Oklaho- ma) te El Paso (Texas) aangekomen^ van waar Zij Zondag weer doorgegaan zijn naar Tuscon. Bij Nioe is een watervliegtuig, dat dienst deed tusschen Spanje en Itelë, neergestort. Er zijn twee dloodén. De Z. RL HL j Berlijn, 22 Sept De voor Amerika be stemde Zeppelin zal Woensdagmorgen om acht uur zijn grooten tocht van 30 uren over Duitschland, die als de generale repetitie voor d'e vlucht naar Amerika kan worden beschouwd, beginnen. Als gasten gaan ©enige journalisten media De tocht gaat via Frankfurt, Hannover en Hamburg naar Flensburg. Tegen den avond hoopt men de i Oostzee' te bereiken, waarboven de Zeppelin den geheeien nacht zal blijven kruisen om bij bet ochtendkrieken naar Stettte te vlie- f gen. Vandaar komt hij naar Berlijn, waar hij i tegen 9 10 uur -s morgens denkt te arri- j veeren. De terugreis naar Friedrichshafen gaat via Ledpzig. De proefvlucht naar Scan dinavië, die aanvankelijk op het programma stond), gaat niet door. („BbL"). PALESTINA. De moord op Israël de Harat Londen, 22 September. De Daily Ex press meldt, dlat te Jeruzalem een arbei- dersleidster döor dé poitde is aangehouden in verband! met den moord op Israël de Haan. Men hoopt, dlat zij licht kan ver spreidén over de misdaad. Haar huis is Zaterdag doorzocht en er ztfn documenten in beslag genomen. TURKIJE. De aardbeving in Erzeroem. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat dé aardschokken te de streek van Erzeroem aanhouden. Er zijn scheuren in d'en bodem ontstaan. In de streek van Aras zijn 87 van de 49 dorpen vernield en zijn tal van slacht offers gevallen. Ook te de streken van Htas en Torlan hebben aardschokken plaats ge had, die veel verwoesting aangericht en veel slachtoffers gemaakt hebben. De streek van Kaxs heeft ook geleden, maar te mindere mate. Bioscoop-ramp te Smyroa. Smyrna, 21 September. Bij een brand In een bioscoop, alhier zijn 20 personen om gekomen en 20 anderen gewond. Bovendien worden er 26 menschen ver mist. KORTE BERICHTEN. De Skodafabrieken te Pilsen ontslaan tegen November 1200 werklieden in de wa pen- en munitieafdeeling, daar de leveringen voor het ministerie voor verdediging dan zijn afgeloopen. Uit Gallanate te Noord-Italië wordt ge meld', dat drie vliegers gedood' en één zwaar gewond' is bij de neerstorting van een vlieg tuig. D© Fransche kust is geteisterdi door boos weer. Bij Bordeaux is het stoomscheepje „Sardlinler" omgeslagen; waarbij zes men schen verdronken zijn en bij; Lorient leed een bark schipbreuk, waarbij 5 menschen omkwamen. LUCHTVAART. Om de Schnelder Cup. Het nieuwe Engelsche watervliegtuig, ge construeerd door de Gloster Aviation Oy., om mee te dingen naar dé wedstrijden om de Schneider-crup, die op 25 October te Balti more in Amerika zullen aanvangen, is bij zijn eerste proefvlucht 'boven de haven van Felixstowe neergestort en onmiddellijk ge zonken; blijkbaar tengevolge van dé onvol doende constructie. Dit vliegtuig was het eenige, dat de Britsche kleuren te Baltimore zou verdedigen. („HbL"). De Denen en onze luchtvaart. Een Deensche oommissie, bestaande uit dé hoeren Wulff, directeur van de Danske Luftfartseiskab, Helweg, directeur der spoor wegen, Jörgensen, bouwkundige, Grezer- sen, Skhweidsen en Andersen, bevindt zich op het o ogenblik te ons land ter bestud'eering onzer luchtvaart en in het bijzondér. onzer vliegvelden. De hoeren, die per K. L. M. uit Kopenhagen kwamen vliegen, bezochten Vrijdag het vliegveld Schiphol en namen den volgenden dag dat van Waalhaven in oegenschouw. Nederlandsche vliegtuigen naar Frankrijk. Vrijdagmorgen vertrok van het vliegveld Waalhaven het eerste dér voor de Fransche regeering bestemde en bij de nationale vlieg tuigindustrie te Den Haag gebouwde vlieg tuigen; type F. K. 81, naar Parijs. Het was voorzien van de Fransche ken merken. Het is een creatie van den bekenden con structeur F. Koolhoven. Ook het Dep. van Koloniën bestelde voor den Indischen vHegdiienst een viertal van deze vliegtuigen, die binnenkort zullen wor den afgeleverd, terwijl nog wordt onderhan deld over de levering van een escadrille F. K. 81 voor het Nederlandsche leger. Het vliegtuig werd na aankomst te Parijs onmiddellijk door den Franschen 'iegdienet overgenomen. De Argentfynsch© vlieger Zanni. Hongkong, 22 September. De Argen- tijnsche vlieger Zanni is, na zijn vliegtocht om dé wereld te hebben hervat, uit Haip- hong vertrokken en te 'Hongkong, aange komen. Inbraak; 8066 gestolen. Vrijdagnacht is ingebroken op het kan toor van het - district Rotterdam van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbondj, gevestigd te de Mauritsstraat ah' daar. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door een aangrenzende garage, waar- hjj van een valschen sleutel gebruik is ge maakt Aan de achterzijde van de garage zijn ziji over een schutting geklommen, rij konden toen door een tuintje het huis na deren, waarin de Metaalbewerkersbond ge vestigd is. Door een raampje van een W.CJ. zijn rij binnen gekomen. Op het kantoor, ge legen op de eerste verdieping, is een zware brandkast- opengebroken en daaruit is voor 8000 aan 'bankpapier gestolen. Een bedrag van ongeveer ƒ8500 specie beeft men on aangeroerd gelaten. De inbrekers zijn vermoedelijk gestoord. Zij hebben eenige inbrekerswerktuigen ach tergelaten; waaronder een breekijzer, een boor en electrische zaklantaarns. Het slot van de brandkast die op het gelijkvloers ge legen kantoor staat, is gedeeltelijk uitge boord en verder uitgerukt Onder het gestolen bankpapier zijn twee bankbiljetten van ƒ100, een oud en een nieuw. Deze bankbiljetten werden ontvan gen met drie andere bankbiljetten van, 100, inmiddels uitgegeven. Van deze vijf biljet ten waren dé nommers genoteerd", zij' rijn als volgt: BP 063696, BX 024128, BU 049989 en A A 012696. De inbrekers hebben ook een paar hand schoenen' achtergelaten. Aan deze hand schoenen is Zaterdagmorgen een politie hond lucht gegeven. Het dier is daarop re gelrecht haar een hofje in de Boomgaard^ straat geloopen, is daar een trap opgehold en een kamer binnengeloopen, bewoond door juffrouw Van der W., waar hij bleef blaffen. De secretaris van bet district Rotterdam van den Algem. Nedërl. Metaalbewerkers- bond, die de tweede verdieping bewoont van het huis, waarin de inbraak heeft plaats ge had, heeft 's nachts niets verdachts gehoord- Op de eerste verdieping bevindt zich het kantoor van dén Bond van gemeentewerk lieden. Juffrouw v. d'. W., door de politie in- ver hoor genomen; zegt van de inbraak niets te weten, Waarom de politiehond regelrecht naar haar woning in de Boomgaardstraat is ge loopen, kan rij1 niet ophelderen. Het bestuur van het district Rotterdam van den Algem. Nederi. Metaalbewerkers- bond' heeft Vrijdag ƒ11.000 wan de bank, waar de bond zijn geld haalt en bij welke bank hij ook een safe heeft, laten halen, omdat er ditmaal zooveel zilver bij bet be drag was, dat Zaterdag uitgekeerd' moest worden. Tot dat geld behoort ook een voor schot groot 5000 van de Maatschappij Hulpbetoon, welke dienst echter geen schade lijdt. De gestolen ƒ8000 bestaat hoofdzakelijk uit klein bankpapier en rilverbons. In verband met dezen diefstal is aange houden de varensgezel F. W. van Z., uit de Eend'rachtstraat, tegen wien eenige aanwij zingen zouden bestaan. Vast staat, dat er verscheidene medeplichtigen zijn, want de inbreker, die door het W.O.-raampje naar binnen is geklommen, heeft daarna den grendel' van een tuindeurtje afgeschoven, om de anderen binnen te laten. i De onbewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg aan den Zegschen straatweg even naast het empla cement der Nederlandsche Spoorwegen te Oudenbosch is een ernstig ongeluk gebeurd. De knecht A.' Roset, van een stalhouder te Oudenbosch werd; met kar en paard, den overweg overstekende, aangereden door een trein naar Roosendaal. Het paard kreeg een Ingezonden Mededoeöng. Goedé eetlust, goede spijsvertering, goed1 'bloed' en een goed humeur worden verkregen door Fosboris Maagpillen te ge/bruiken. Deze pilletjes helpen de leverj maag en Ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hébben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHE COURANT Licht op voor auto's en fietsen

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1