HELDERtCHSCOURANT Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazenflacons, geel etiket NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LANGS DONKERE PADEN Hederi wegens verbouwing. Eerste Blad. BUITENLAND Coupons Stof, Koningstraat 9. ren, en Graslinnen, enz., enz. Demi-Saisons en Ulsters, gommi- en gabardine Regedjassen en -Mantels Kloosterbalsem Nr. 6927. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1924. S2ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdags Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 eni 412 PosWBroretoenitn® No. 16066. Zij, die zich van heden af, voor min stens 3 maanden, op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October a.s. GRATIS. 8.16 7.01 6.86 11.06 11.26 8.50 7.03 6.84 11.47 12.08 9.31 7.04 6.32 12.8012.53 10.20 7.05 6.30—.— 1.17 DB VOLKENBONDSVERGADEBING. Donderdagavond werd uit Gengve aan de N. R. Ct. gemeld: Bij de 'behandeling van het protocol in de eerste oommissie trachtte de Spanjaard Palacios in artikel twee opgenomen te krijgen dat niet alleen de onderteeke naars zich verplichten geen aanvalsoor log te gaan voeren onder elkaar, maar ook niet tegen andere staten, welke het pro tocol niet hebben onderteekend. Dit amendement werd bestreden door Lou- cheur, die de meening voorstond, dat dan staten, welke het protocol hadden onder teekend in een ongunstige positie zouden komen tegenover staten welke alleen door het Volkenbondverdrag gebonden zijn en dus volgens het eene geval van artikel vijftien nog een legitiemen oorlog zouden kunnen voeren. Palacios trok daarop zijn amendement in. Sialoja (Italië) stelde op een vraag van Palacios, wie moest beslissen of de reser ves wel vereeniigbaar waren met den geest van de facultatieve clausule, vast, dat het Hof, wanneer een staat gedag vaard wordt, altijd zelf kan beslissen of het bevoegd is, in verband met de door dien staat gemaakte reserves. Ook werd vastgesteld dat voor toetreding tot de fa cultatieve Clausule vah het statuut van 't Haagsche Hof niet de onderteekening van het protocol voldoende is, maar dat de clausule apart moet worden onderteekend binnen een maand na «het in werking tre den van het protocol. Bij artikel 4, dat handelt over de proce dure voor den Volkenbondsraad ter aan vulling van lacunes in artikel lö van het Volkenbondsverdrag, had Litauen succes FEUILLETON. door G. EL PRMSL 18) De laatste Zaterdagmiddag, dat de kinderen in de school bijeenkwamen om versjes te leeren en liedjes te zingen, was eiüdelijk aangebroken. Geertje was niet rustig, toen zij zich met Teunis op weg begaf. Dinsdag zou het feest zijn en' nü mocht zij toch zeker wel vernemen, welk deel haar hieraan ■was toebedacht. De meester was dien middag echter heel gewoon en sprak geen woord, dat hij ook niet op andere middagen had kunnen zeggen. Het zingen ging rad en vlug, de kinde ren konden) wijsjes en woorden wel drop- men. Een half uur vroeger dan gewoonlijk liet hij hen vertrekken. Toen ook de blinde en Geertje zich ge reed maakten heen te gaan, hield, bij rt afscheid nemen, hij de hand van het meisje vast en1 zei: Wil j© Dinsdag een beetje vroeger komen, Geertje? Geertje ontroerde zichtbaar. Zeker, sprak ze, hoe laat? Als jo er oma tafl tien bent, is 't vroeg genoeg. De kinderen komen om tien uur en de meester komt om half elf. Heb je Maandagmiddag soms ook vrij. met een amendement In het ontwerp stond, dat nooit meer aan de orde zouden kunnen komen onderwerpen die reeds het voorwerp zijn geweest van een eenstem mig rapport van den Raad. Litauen zag op zijn verzoek eri>ij gevoegd de woorden „en aanvaard door een der partijen." Dit artikel bepaalt dat wanneer de Raad niet in de oplossing van geschillen slaagt, hij dan, al dan niet in samenwerking met de partijen scheidsrechters benoemt Loef- gren (Zweden) wilde niet deze scheids rechters van tot geval zonder systeem be noemd zien, maar zag liever een alge meen© regeling vooraf voor die gevallen. De raporteur deed een toezegging dat hierover in het rapport aan de vergade ring zal worden gesproken. Ook de bezwa ren van den Zwitser Burkhardt, dat scheidsrechters wel in sommige gevallen over de rechtspunten het advies van het Hof moeten vragen, maar dat dit advies niet bindend zal zijp, en diens bezwaren dat scheidsrechters niet door het Haag sche Gerechtshof maar door den Volken- bondsraad zullen worden (benoemd;, duurt de beraadslaging nog voort. De groot© verrasing van deze middags vergadering van Donderdag was, dat Henderson aan Loudon, Munch en Bran- ting, die allen gemeend hadden, een tegen stelling tusachen Benesj en Henderson ten aanzien van de verplichte medewer king aan militaire sancties te mogen ver onderstellen, thans vertellen kwam, dat hij het geheol met Benesj eens ia Het bleek namelijk, dat Henderson van oor deel is, dat artikel 16 van het Volken bondsverdrag reeds in den tegenwoordi- gen vorm de Volkenibondsstaten tot deel neming aan gemeenschappelijke militaire maatregelen tegen een aanvaller ver plicht zoodat de opvatting van Benesj omtrent de uit het protoool voortvloeiende militaire verplichtingen tot sancties voor Henderson piets nieuws ia In een uitste kend betoog lieten Lange (Noorwegen) en daarna in repliek Munch (Denemarken) niet na, Henderson erop te wijzen, dat diens opvatting in strijd is met de alge meen gehuldigde, die ook door Benesj zelf klaarblijkelijk aanvaard was, n.1. dat volgens artikel 16 vtsn het Volkenbonds verdrag de Volkenbondsraad aanbevelin gen kan 'geven omtrent deelneming aan militaire sancties, doch dat iedere staat het recht heeft, zelf te beslissen, of hij daaraan wil meedoen. Hoe dit zij, het staat thans wel vast, dat Benesj' opvatting over de verplichting der onderteeifcenende sta ten om de sanctie-maatregelen van lede ren aard toe te passen tegen den aanval ler, zoodra de Vólkenbondsraad een ver klaring omtrent den-aavnaller heeft ge daan,- ook door Henderson en natuurlijk ook door de Bransche delegatie wordt ge deeld. De staten, die hot protoool onder- teekenen, aanvaarden daardoor juist de verplichting om ook militaire sancties tegen den aanvaller toe te passen. Intus- schen gaf Benesj daarbij de verklaring, dat de staten weliswaar volgens het pro tocol tot militaire dwangmaatregelen ver plicht zijn, doch dat niemand hen dwin gen kan, in hoeverre zij hun plicht willen nakomen. Praktisch kunnen zij zelf be palen^ wat zij: ter uitvoering hunner ver plichtingen willen doen. Een dwang tot nakoming heeft de Volkenbondsraad niet Lange antwoordde hierop, dat deze ver plichting de Noordelijke staten zou kun- nen verhinderen In hun wensch om zoo veel mogelijk te ontwapenen, want als Wat zou ik te doen hebben thuis? We maken er geen bijzondere drukte van, maar we dienen toch hier en daar wat 'groen aan te brengen en een' paar vlaggen te hangen. Wanneer je me kon helpen.om een uur of twee ben ik hier. De kinderen (krijgen 's middags vrij1. Hij sprak zacht en' vriendelijk en keek haar daarbij aan zooals hij dat vroeger kon dofen, als hij over haar zat óp de (bo venkamer van de molen en haar hielp bij het werk. Haar hand trilde in de zijn© en het vreemde gevoel, dat vroeger haar wangen wel eens had doen gloeien en haar slapen doen kloppen, kwam weer over haar. Ze sloeg de oogen neer en haar hand terug trekkende uit de raniripffMiming van zijn vingers, fluisterde ze: Ik kom! Om twee uur. De blinde greep de losgelaten hand1 in de zijne en: trok haar terzij. Ga je mee, Geertje? vroeg hij met een zenuwachtige trilling in zijn stern. Ja, zei'het meisje haastig. Dag, Teunis! riep de meester hem na. Je kómt toch ook? Ik bedoel Dinsdag? De blinde gaf geen antwoord. Ais een dolle stier liep hijl voort, Geertje mee trekkende de deur uit. 'En zij liet zich voorttrekken, zonder een woord te spreken, als een dief, die op heeterdaad betrapt wordt, en voelt dat geen pardon voor hem mogelijk is. Zoo kwamen zij op den molen, opge wonden en ontdaan. De molenaarster was niet thuis, maar Hein, die in de deur stond, schudde be denkelijk het hoofd en prevelde: Heb ik 't niet gedacht? begint onze groote Zeldzame koopjes in: Een groote partij worden opgeruimd met 30 tot 70% korting. Colbert-Costuums, vervaardigd op eigen atelier, prima confectie, worden tegen spotprijzen opgeruimd. geschikt voor Mantel-Costuums en Japonnen, Heeren-Costuums en -Overjassen, enz., enz., gaan voor minder dan de helft van den prijs weg. Kleedermakerij en Heerenmodes. men nog slechts een geringe troepen macht behoudt is het onmogelijk, daarvan nog een gedeelte af te staan voor gemeen- schappelijke militaire sancties. De Jouve- nel gaf hierop de reeds vermelde verkla ring, dat het protoool geenszins bedoelt, het verlangen tot ontwapening van Zwe den, Noorwegen en Denemarken in den weg te staan. Niemand zal staten, die met het oog op hun kleine leger geen militaire troep tot bijstand kunnen geven, eischen, dat zij dit toch zouden doen. Hij herhaal de 'Bonoouris woorden, dat ieder geven moet wat hij heeft, doóh ook niets meer dan wat hij heeft. •Voorzitter Pólitls ging hierna over tot een wel wat overhaaste doorhamering van alle alinpa's van dit 'belangrijke artikel 12 over de sancties, waarbij alles zonder stemming werd aangenomen onder voor behoud van een nader overleg tusschen Benesj en den Deen Munch over een door hem ingediend amendement, dat de staten zich slechts verbinden, de verplichtingen tot sancties van artikel 16 eerlijk na te komen. Munch legde de verklaring ai, dat de Deensohe delegatie het protoool niet zou kunnen onderteekenen, Indien dit ver der gaat dan artikel 16. IX. 1 Dien Zondag was t niet Geertje» die den blinde naar de kerk bracht, maar de molenaarster zelf. Het verwonderde Teunis niet in t min ste, zelfs was het een groote verlichting voor hem, dat het meisje thuisbleef. Angstvallig had ze zijn bijbdjn verme den èn de rest van den Zaterdagmiddag èn den avond. Ze was vroeg naar bed ge gaan, klagende over hoofdpijn. 'Volgens Heins zeggen zag ze er bleek en 'zenuwachtig uit Toen Teunis met haar moeder vertrok, lag zij nog te bed. Is Geertje niet goed? vroeg de knecht Ze heeft wat hoofdpijn, zei de vrouw, Ik denk dat ze zich te druk gamaaikt heeft in de laatste dagen. Op den heenweg werd met geen' woord over het meisje gesproken, doch bij het huiswaarts koeren, zei de molenaarster eensklaps: Ik wou toch wel eens met je praten» Teunis. De blinde hief het hoofd schichtig op, als een paard dat schrikt. Goed, zei hij. Hij had gevoeld dat er iets komen zou, dat de mólenaarster niet enkel omdat Geertje hoofdpijn had, met hem meeging. Reeds op den heenweg had hij elk oogenhlik verwacht, dat het gesprek op haar dochtertje zou komen en op de ge beurtenissen van de laatste weken. De molenaarster had echter vermeden zelfs haar naam te noemen. Ze had met hem gesproken over het weer, oVer Antje De quaeeü van MosoeL Het onderzoek der quaeetie van Mosoel is uitgesteld) tot de volgende zitting. De ontwapeningsconferentie tol October uitgesteld. In het belang eener grondige voorberei ding zal de ontwapeningsconferentie waarschijnlijk van Juni tot October wor den uitgesteld. Een ontwapenlnsgoonfe- rentie in Juni te Genève zou ook prak tisch onmogelijk zijn omdat dan de inter nationale arbeidsoonferentie plaats vindt en niet voldoende hotelruimte te Genève bestaat voor twee groote conferenties fcer- zelfdertijd. FRA! oi K. Noodweer. In Provenoe heeft Dinsdag noodweer ge woed. In de streek van Avignoni heeft een geweldige onweersbui, gepaard aan slagre gens groote schade aan de Ujnen van dien spoorweg Parijs-Lyon-Middellandsohe Zee toegebracht. Het station Oranje is onderge- loopen en bij paal 725 van de lijn Parijs— Maxseile is die spoordijk verzakt Het ver keer is daarom gelegd over Oarpentras. Ook bij paal 727 op het baanvak Lyon—Nimes is de spoordijk weggespoeld Een losse loco- motief is in een ravijn gestort, dóórdat die brug was weggeslagen. De machinist en' een soldaat, die meereed, zijn verbrand en de stoker is vermoedelijk dóór den stroom mee- ieurd De streek van Vaucluse staat ont water, boomen zijn «uit dien grond gerukt, telegraafpalen omgeworpen, enz. ENGELAND. Zagloel pasja In Engeland Donderdag zijn te Londen de bespro kingen 'begonnen tusschen Zagloel Pasja en MacDonald Zij droegen een voorloo- pig karakter en dienden ter uiteenzetting der Britsche en Egyptische opvatting ten aanzien der verschillende misverstanden, die in den loop der tijden zijn ontstaan, sedert Zagloel Pasja in April' jj. voor het eerst werd uitgenoodigd AUSTRALIË. Nieuwe oorlogsschepen. De Australische eerste-minister Rruce heeft medegedeeld, dat de Engelsche .regee ring aan Australië de plannen en specifi caties zou versohaffen voor twee nieuwe kruisers van 10.000 ton, om de Melbourne en Sydney te vervangen. CHINA. De burgeroorlog. Volgens berichten uit Moekden hebben vliegtuigen van Tsjang: Tso Lin gisteren bommen geworpen op het hoofdkwartier van het leger van Peking, gevestigd ln een hotel te Sjanghalkwan, Er rijn tal rijke dooden, Aan het front van Sjanghalkwan duurt de arttilerlestrijd voor! Een waarschuwing der vreemde mogendheden. De buitenlandsche gezanten te Peking hebben aan het Ohineesohe departement van buitenlandsche zaken en aan Tsjang Tso Lin een memorandum gezonden, waarin wordt verklaard, dat ztj, ofschoon de mo gendheden volstrekt niet voornemens zijn IhgfHWWirtfln irwflAitanHrtHL De venijnige steken van Spit in den TUg verdrijft de pijn bij den strijd' ln China te kitervendeeren, er tegen wenschen te protesteeren, diat niet- versterkte steden en dorpen worden gebom bardeerd en diat zij, voor het geval, dat daar door leven' of eigendom van vreemdelingen zou worden vernietigd, de autoriteiten, die tot een dergelijk optreden het bevel hebben' gegeven, voor het gebeurde verantwoordelijk stelen. VEEEENIGDB STATEN. Ebb nieuwe moordzaak. De Ven Staten zfln ween to rep en roe» over ©en schokkende moordzaak. Tfl Mount Vernon, in dien staat Illinois, ia de geestelijke Lawrenaa Hight in hechte nis genomen1, onder verdenking zijn vrouw met rattenikruid uit deni weg te hebben geruimd. De man was vroege® jockey, maar voelde zich later ge roepen tot de verbreiding van het woord. Bovendien zou hij een heer, Sweetin, op diezelfde wijze hebben gedood Het heet, diat Hight een buitengewoon indrukwek kend predikant was. Hij bezat ln hooge mate de gave, de menschen te roeren en te overtuigen. (Nladat mevr. Hight vrij plotseling was oevrleden aan „een nier ziekte'*, vatte men argwaan tegen den man op, te meer omdat hij de laatste maanden op ln het oog loopendei wijze werk had gemaakt van een mooie vrouw van een jaar of veertig, wier man toeval lig ook plotseling overleden was. Bij een lijkopening bleek, diat zoowel mevr, ala de heer Swetin slachtoffer waren ge worden van arsenicum vergiftiging. De politie onderwierp Hight na zijn in hechtenisneming aan eten ondervraging Tngiwtmdlwnr MtvfoiTaftUng WIJ vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden In verpakt In met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Foster-Me Cfellan Co. London., van de Dennehoef, die wat beter werd, over de kermis te XL, welke men af wilde schaffen en over tal van andere dingen, die nu eens zij, dan weer Teunis zich haastte tot onderwerp van het gesprek te maken. Maar als het dan tóch komen moest, vond hij maar beter dat het «kwam zooals nü, rechtstreeks, opeens, onvermijdelijk. We moeten er verandering in bren gen, Teunis. Zóó gaat het niet langer. Geertjes naam was niet over hun lip pen geweest, maar hun gedachten waren aldoor óénizelfden weg gegaan, hadden zich met niets anders bezig gehouden dan met het meisje. Je maakt héér ziek en Je zelf. Och, me zelf! Dat is ook jou zaak, maar Je begrijpt dat ik, als moeder, verplicht benen fin, je weet heel goed, Teunis, wat ik zeg gen wil (Eigenlijk had ik je er al lang over moeten spreken, maar hoe gaat dat? Dan eens hoopte ik dat jij veranderen zou, dan weer rekende ik op September als ze heel© dagen van huis Is, of wat anders, Tc weet zelf niet wat. 't Is niet prettig voor me, dat ik het zeggen moet. Je bent een goede jongen, en ik mag Je wel, maar.'t is mijd kind, hé? En als ze nu leeren moet, hard loeren, en haar hoofd is vol van allerhande dingen, dan gaat dat niet. Teunis liep naast baar voort, hèt hoofd gebogen, als een hond, die geslagen is. Hij' zei 'geen woord en liet haar stil praten. Ik heb al van alles bedacht, ging de mólenaarster vóórt, maar Ik heb er niets op kunnen vinden dan. Dan wat? vroeg de blinde, opge schrikt en het vroeseiijke vermoedende, dat komen zou. Dan dat Je een ander kosthuis zoekt Een ander kosthuis? De gedachte dat hij den imolen zou ver laten, om er niet terug te keeren, dat hij zfln leven ergens anders zou beginnen, in een wildvreemde omgeving, dat hij Geertjes stem niet meer hooren zou, niet meer met haar eten zou aan e^n tafel, slapen onder één dak, die gedachte was hem zóó vreemd, het feit scheen zóó on mogelijk, dat hij zijn ooren niet geloóven kon, niet kon onderstellen, dat Iemand er over had gesproken. Ja, 't is geloof ik het eenige, dat we kunnen doen. Dus je bedoelt, dat ik weg zou gaan? Ja. Voor goed? Of voor hoelang? Neen, voor goed. Dat kèn toch niet! Dat kan niet? Waarom niet? Weet ik het! Maar het kón niet, 't is onmogelijk. De vrouw liep stil naast hem en zag hem opmerkzaam aan. De blinde jongon stapte harder, stak de handen in zijn zak ken en (begon dan In deuntje te fluiten. Ze werd angstig onder zijn vreemd© manier van doen. Hahaha! «lachte (hij opeens. Een an-- der kosthuis! Wist wel dat je 'gekheid maakte! Maar je moet me zulke dingen toch niet meer zeggen, ging hij', ernstiger, voort. (Wordt vervolgd). ABONNEMENT PER S MAAiNDEfN BW VOORUITBETAUNG Holduraohe Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en' W. Indiö p. zoonoot f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95.11.26, f :L25, f 1.60 Loaóe nummors der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVEKTENTIEN: 20 ct p. regel (galland) Inge®, meded. (kolom/breedte ala redaction. tetat) 60 ct Kleine advërtontleö (gevraagd, te koop, te buur) v. 1—4 regele 40 ct, elke regel meer 10 ct. -bij vooruitbetaling (adres: Bureau V. d. blad en niet br. onder no. 10 ct. pt adv, extra). Bowijeno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Sept op: Zo. 28 a. 6.05 m. Ma. 29 7.22 Di. 80 8.40 Oot. Wo. 1 9.59 Do. 2 11.18 Vr. 8 ,12.84 Za. 4 1.44 ond.: op: ond.: vjn.:n.m.: 6.56 6.57 6.45 9.20 9.87 7.216.59 6.41 9.5410.11 7.47 7.— 6.87 10.29 10.47 I Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 27 Sept7.16 uur. Zondag 28 7.15 Maandag 29 7.11 Ingezonden medetieattng. UITVERKOOP overvallen U onverwacht». Gri)p dadelijk naar Akker'» Kloosterbalsem, welke tot diep ln de «weefsels doordringt de pijn stilt ophoopende ziektestoffen doet «verdwijnen, snel en grondig geneest

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1