l et herdenken van een jubileum van een hoofd- der School, aan de schooljeugd eene versnapering van gemeentewege te verstrek ken, zijn zij voornemens aan de tot nog toe gevolgde handelwijze paal en perk te stellen, zoodra de Raad daartoe den wensch te ken nen geeft Gemeente-Reiniging. Hieromtrent worden verschillende inlich tingen gevraagd en door B. en W. beant woord. Gasfabriek. Doof een lid' werd gevraagd, hoe het komt, dat er zooveel variatie bestaat in de cokes productie over de resp. maanden in 1923, ge noemd in Staat E, gevoegd bij de balans van dit bedrijf. Gevraagd werd, of het College van Bur gemeester en Wethouders bereid is bij1 het Gemeentebestuur van Utrecht te informe^ ren, op welke wijze in die gemeente de op neming van gas-, water- en andere mèters en de incasso ten behoeve van de bedrijven zijn geregeld. Waar die regeling te Utrecht ongeveer 100.000 bezuiniging heeft opgeleverd, meent dit lid, dat van die regeling wellicht voordeel voor dfeze gemeente is te verkrijgen, indien die alhier ook zou kunnen worden toe gepast. Antwoord van B. en W.: Omtrent de gestelde vraag over de variatie in de cokesproductie meenen B. en W. te kunnen volstaan door te verwijzen naar het schrijven van den Directeur der Water- en Lichtbedrjjven-over deze aangelegenheid, het welk ter ihzage is nedergelegd. Voorts is inlichting gevraagd! bij' het Ge meentebestuur van Utrecht betreffende de incasso van gelden en het opnemen van Meters. Deze Inlichtingen zullen voor den Raad ter inzage worden nedergelegd. Voor alle Gemeente-bedrijven. De Commissie is van oordeel, na velschil lende bedrijfsrekeningen te hebben onder zocht, dat, gezien de prijzen, de bestedingen vaak worden gedaan zonder vooraf bij ver schillende leveranciers naar de prijzen te hebben geïnformeerd. Was dit telkens geschied, dan zou stellig in vele gevallen minder voor de aangeschafte artikelen zijn betaald. Daarom geeft de'Commissie in overweging een prijsvraagsysteem in te voeren, zooals dat gebruikelijk is bij' de Directie der Ma rinewerf. Wanneer dit ook door de Bedrijfs-direc- teuren. wordt toegepast, dan kan het niet anders dan in het financieel voordeel dier bedrijven (gemeente) zijn. Antwoord van B. en W.: Wannneer de Raad daartoe den wensch te kennnen geeft, zullen wij bij de Directie der Marinewerf alhier informatie inwinnen om trent de toepassing van het prijsvraag- systeem en eventueel daarna de Bedrijfs- hoofden aanschrijven voor het vervolg dit systeem top te passen. Waar de Commissie ten slotte geene op merkingen heeft te maken omtrent de vast stelling der eind-cjjfers der onderscheidene rekeningen en balansen, stelt zij den Raad voor tot voorloopige vaststelling van de Ge meente-rekening, dienst 1923, op de onder staande bedragen: Ontvangsten: Gewoon Buitengewoon Totaal ƒ2.885.653,03* ƒ1.981.188,68 4.866.841,71* Uitgaven: Gewoon Buitengewoon Totaal ƒ2.972.773,29 ƒ2.123.105,29 5.095.878,58 Nadeelig slot: Gewoon Buitengewoon Totaal 87.120,25* 141.916,61 f 229.036,86* en de verschillende .bedrijfsrekeningen. P. Loopuyt t Op 65-jarigen leeftijd is te Schiedam over leden de heer P. Loopifyt, oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, com missaris van de Nederiandsche Handels Mij., oud-dijkgraaf van den polder „Het Koegras". De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dit bericht zal door velen, die den heer Loopuyt kennen van zijn relaties met den polder Koegras, met leedwezen worden ver nomen. De naam Loopuyt toch is ten nauw ste verbonden aan de ontwikkeling en den bloei van den polder. Het was de familie Loopuyt, die op 22 October 1849 de inge dijkte gronden van Koegras van het Rijk aankocht, en van dien dag af dateert de ont wikkeling en de bloei van den polder. Zoo danig is, in den loop der jaren, die uitbrei ding toegenomen, dat een geheel nieuw dorpje kon ontstaan. De verdere bloei van onzen polder lag den heer Loopuyt, afstam meling van den oorspronkelijken eigenaar, nog altijd nauw aan het hart, al waren, in den loop der jaren, ook zeer vele landerijen in andere handen overgegaan. Het was de heer Loopuyt, die o.a. aan het Juisanadprp- sche kerkje een fraai-gecalligrafeerd bezoe kers-album aanbood, waarin de handteeke- ning van Hare Majesteit niet ontbreekt. Het was bekend, dat de gezondheidstoe stand van den heer Loopuyt den laatsten tijd te wenschen overliet; de laatste polder- vergaderingen heeft hij dientengevolge reeds met meer kunnen bijwonen. G. J. O. A. Pop. f Naar het Haagsche Aneta-kantoor uit Meran verneemt, is aldaar overleden de heer G. J. C. A. Pop, oud-hoofd van den post-, telegraaf- en telefoondienst in Ned.- Indië, tevoren directeur-generaal der posterijen en telegrafie hier te lande en oud-hoofdofficier van het Nederiandsche leger. Het stoffelijk overschot van Van Heutsz. Naar de N. R. Ct. verneemt, is bij het comité tot huldiging Van de nagedachte nis van Van Heutsz bericht ontvangen, dat van de zijde der familie van den over leden generaal .geen enkel 'bezwaar wordt gemaakt tegen overbrenging naar Neder land van het stoffelijk overschot van Van Heutsz. De destijds door Van Heutsz uit gesproken gedachte, ook na zijn dood in Zwitserland te blijven, hebben de familie leden noch anderen opgevat als een uit- drukkelijken wensch. In velband hier mede zal binnenkort het lijk van Van Heutsz wordpn overgebracht naar Am sterdam, vaar het met militaire eer zal worden begraven. De voorbereidende maatregelen daartoe worden reeds getrof fen. Een algemeen verbond van den arbeid. Tusschen het bestuur van het verbond van Hoofdarbeiders en he.t verbondöbe- stuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen zijn eenigen tijd gele den 'besprekingen gehouden over de mo gelijkheid van eenheid tusschen beide lichamen. Op deze conferentie heeft de voorzitter van het N.V.V. verschillende mogelijkheden opgeworpen, welke het tot stand komen van deze eenheid zouden vergemakkelijken. In eigen kring heeft het N.V.V. zich over die mogelijkheden heraden en de vergadering van hoofdbe sturen, Vrijdag voor een week en .gisteren gehouden, waren aan de behandeling van de voorstellen, die uit dit beraad waren voortgekomen, gewijd. In hoofdzaak komt, blijkens een bericht in Het Volk, wat In 'bespreking was en ten slotte met een overgroots meerderheid is aangenomen vóór de voorstellen ver klaarden zich circa 136,000, ertegen 36,000 en blanko 11,000 stemmen op het vol gende neer: Er zal worden gesticht een Algemeen Verhond van dén Arbeid, dati n drie groe pen is onderverdeeld en wel in: a. een groep, die de handarbeiders, b. een groep, die het overheidspersoneel en c. een groep, die de hoofdarbeiders omvat. Het verbond van den Arbeid zal naar buiten optreden als een eenheid. Wan neer echter ten opzichte van de samen werking van de vakbeweging met de' S.D.A.P., waarin overigens geen verande ring zal worden gebracht in de een of andere bijzondere actie een der groepen een afwijkende meening heeft, dan zal het deze groep vrijstaan, zich aan de actie en. de samenwerking ervoor te onttrekken. Wanneer 'b.v. de groep der Hoofdarbei ders, door het zuiver socialistisch karak ter van de een of andere actie of demon stratie, zich met deze actie of demonstra tie niet wenscht in te laten, is de groep gerechtigd te verklaren: wij doen in dezen niet mee. Het verbondsbestuur van het N.V.V. kreeg de opdracht het Verbond van hoofdarbeiders met deze voorstellen de aanneming ervan door de vergadering van hoofdbesturen op de hoogte te bren gen. Op den door het Algemeen Neder landsch Vakverbond aan het N.V.V. gerichten brief inzake de mogelijkheid van fusie tusschen deze belde lichamen werd o.m. het volgende geantwoord. Onze hoofdbesturen hebben met eenige bevreemding kennis genomen van de door u gestelde vragen, in verband met het feit, dat het indertijd uw verbond is geweest, dat de destijds ontworpen fusie- voorstellen heeft verworpen. Indien dit niet was gebeurd, zou de jammerlijke ver deeldheid in de Nederiandsche vakbewe ging heel wat minder zijn geweest dan nu het geval is. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft echter nadien zijn pogin gen voortgezet, om tot grootere eenheid in de vakbeweging te geraken, en met het Verbond van de hoofdarbeiders-organi satie fusie-besprekingen geopend. Verwezen wordt voorts naar de hier boven aangegeven plannen inzake het Algemeen Verbond van den Arbeid, waar aan nog het volgende wordt toegevoegd: In onze "heden gehouden vergadering, aldus de brief verder, hebben onze hoofd besturen het 'Verbondsbestuur gemach tigd, met het bestuur van het Verbond van hoofdarbeiders in verdere onderhan deling te treden op de basis van de hier onder volgende voorwaarden. Eenzelfde machtiging werd aan het verbondsbestuur van het N.V.V. verleend ten aanzien van het Algem. Nederl. Vakverbond. Er wordt gesticht een Algem. Verbond van den Arbeid, Nederl. Verbond van Vakvereenigingen. Dit verbond omvat drie groepeeringen, n.1. de groep hand arbeiders, de groep overheidspersoneel en de groep hoofdarbeiders. Deze 3 groe pen hebben een bestuur van reap. 9, 6 en 3 leden. Ieder dezer groepen heeft voorts een eigen bezoldigden secretaris, die ambtshalve lid is van het dag. bestuur van het verbond. Het dag. bestuur bestaat naast de 3 secretarissen uit een algemeenen voorzit ter, een algemeenen secretaris en een penningmeester-2den secretaris. De laat ste drie zijn ambtshalve lid van het be stuur der groep, waartoe zij krachtens hun vroegere werkzaamheid behooren. Een der 3 groepssecretarissen vervult ambtshalve de functie van 2en voorzitter van het Verbond. Het Vexibondsbestuur bestaat uit een combinatie van groepsbesturen. De be stuursraad 'bestaat uit het Verbondsbe stuur en de gedelegeerden der bonden naar den volgenden maatstaf: 1 lid voor 'bonden met minder dan 300 leden, 2 leden voor bonden met 30007500 leden, 8 le den voor bonden met 7500—12,500 leden, 4 leden voor bonden met 12,50020,000 leden en 5 leden voor bonden met meer dan 20,000 leden. Ten opzichte van de samenwerking met de partij heeft iedere groep het recht te besluiten, zich bij een paalde actie aan deze samenwerking te onttrekken. De salarissen der Rijksambtenaren. „Het Volk" schrijft: De Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg heeft der Regeering ver zocht om per 1 October voor gehuwden en ongehuwden kostwinners niet 5, doch slechts 2'/2 pet. van het salaris af te trek ken, zoodat de totale vermindering 71 2 pet en niet 10 pet. zal bedragen. Van zeer goed ingelichte zijde wordt ons medege deeld, dat inderdaad deze tegemoetkoming ernstig door de Regeering, wordt over wogen. Er zijn echter technische moeilijk heden aan verbonden. Ten aanzien van de salarisherziening 1925 wordt het volgende gemeldDe Re geering heeft een verzoek béfeikt van de Centrale Commissie om de totale ver laging niet meer te doen bedragen dan 10 pet. van het in 1924 genoten salaris. Ook dit verzoek schijnt de volledige aan dacht van den Ministerraad te hebben. Ten opzichte van een hernieuwde her ziening der regeling voor 1925 deelt men mede, dat overwogen wordt om in de eerste helft van 1925 een geringe salaris- verhooging van toepassing te doen zijn, indien de Rijksmiddelen voort blijven gaan zich in stijgende lijn te ontwikkelen. Het bezoldigingsbesluit „De Telegraaf" meldt de volgende bijzon derheden uit het dezer dagen aan de vak bonden toegezonden „ontwerp-besluit tot vaststelling van regelen ten aanzien van de bezoldiging van burgerlijke rijksambtena ren." Voor elk jaar of gedeelte van een jaar, dat een, ambtenaar, die 18 jaar of ouder, beneden den 21-jarigen leeftijd is, worden Voor de ambten, waarbij periodieke verhoo gingen worden toegekend^ de aanvangswed- den verminderd met 100. Deze vermindering blijft beperkt tot f 100 voor hen,- wier aangewezen standplaats ten opzichte van de woonplaats van het gezin, waartoe zij behooren, zoodanig is gelegen, dat zij bij dat gezin niet kunnen inwonen. [Met ingang van den eersten dag der maand, waarin de 21-jarige leeftijd wordt her reikt, treedt de ambtenaar in het genot van de aan zijn ambt verbonden aanvangswedde. Diensttijd, welke vóór dien dag is vervuld, telt niet mede voor de periodieke verhoogin gen. De Minister behoudt zich het recht voor te bepalen,' dat voor met name te noemen ambten de aan va ngsbezoldiging alsmede de periodieke verhoogingen worden verminderd, indien in verband met den arbeidstijd daar toe termen aanwezig zijn. Ten aanzien van daarvoor in het bij zonder aan te wijzen ambten zal de minister een lagere bezoldiging kunnen vaststellen wegens minderen omvang van het ambt, we gens waarneming daarvan tezamen met een ander of wegens toelaatbare bijverdiensten, daaruit voortvloeiende. 'Voor zoover een ambtenaar in de maand, waarin zijne 'benoeming ingaat, den 18-jari- gen leeftijd' nog niét bereikt, stelt het gezag, dat hem benoemt, de wedde vast op 'n be drag, lager dan de aanvangswedde, dat in verband met den jeugdigen leeftijd' en de te stellen eischen geacht kan worden behoor lijk te zijn. Artikel 2 bepaalt o.m.: De bezoldiging wordt voor de gemeenten of onderdeelen van gemeenten, gerangschikt in de 2e en 3e klasse, onderscheidenlijk verminderd met 4 en 8 ten honderd. De aftrek, in den vorigen volzin bedoeld, heeft nie} plaats voor ambten, waaraan een vaste bezoldiging is verbonden. Aftrek van kost en inwoning heeft plaats over de volle wedde; het overblijvende be drag wordt, zoo noodig, verminderd' naar ge lang van de klasse, op de wijze als bij het eerste lid van dit artikel bepaald. Kost en Inwoning. Voor hét genot van kost en inwoning wordt voor die ambten-, waarbij periodieke verhoogingen worden .toegekend', voor zoover bij dit besluit niet anders is bepaald, op de bezoldiging een aftrek toegepast: bij eene aanvangswedde van minder dan ƒ1300, van ƒ420 per jaar; bij een aanvangswedde van 1300 tot 1600, van een döor den Minister vast te stellen bedrag, hetwelk ten minste 420 en ten hoogste 540 per jaar zal bedragen. bij een aanvangswedde van 1600 tot 2200, van een door den MiniSter vast te stellen, bedrag, hetwelk ten minste f 540 en ten hoogste 660 per jaar zal bedragen; bij een aanvangswedde van 2200 tot 2800, van 840 per jaar; bij een aanvangswedde van ƒ2800 tot 3400, van 1020 per jaar; bij een aanvangswedde van 3400 of hoo- ger, van 1200 per jaar. Voor het genot van. woning wordt, behalve in de gevallen, dat dit genot in het bijzonder is of wordt toegekend 'els bedoening voor het vervulden eener nevenbetrekking, op de be zoldiging een'aftrék toegepast van 15 ten honderd. Heeft de inwoning ten doel de be waring van het gebouw of van hetgeen daar in voor 's Rijks dienst aanwezig is, dan. be draagt dé aftrek 10 ten honderd'. Indien de ambtenaar aantoont, dat de huurwaarde der woning, bepaald naar artikel 10 der wet óp de personeel© belasting 1896, minder be-' draagt dan de aftrek, wordt deze op hét be drag van die huurwaarde gesteld, met dien verstande, dat de aftrek voor inwoning we gens bewaring nimmer daalt beneden een bedrag overeenkomend met 7 ten honderd, en voor inwoning, die niet met bewaring ge paard gaat, beneden een bedrag, overeenko mend met 10 ,ten honderd van de bezoldi ging, met inbegrip van eventueel© toelagen. De positie der kostwinners. Van bijzonder belang is voorts nog art. 27: Aan reeds op 1 Januari 1925 in dienst zijnde mannelijke ambtenaren., die vóór 1 October 1924 zijn gehuwd en aan de overige ambtenaren, op 1 Januari 1925 in dienst, die ten genoegen van onzen Minister, hoofd van het betrokken Depart. van Algemeen Bestuur, of door dezen aan te wijzen autori teit, kunnen aantoonen, dat zij op 1 Januari 1925 uit andere hoofde kostwinner zijn van een gezin, wordt gedurende het jaar 1925 eene persoonlijke toelage toegekend ten be drage van het nadeelig verschil tusschen 85 ten honderd van het bedrag, dat zij op 1 Ja nuari 1925 zouden hebben genoten aan wed de en toelagen, volgens de artikelen 19 en 31 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, zooals dat luidde vóór de daarin bfl Koninklijk beslui van 23 April 1924 aangebrachte wijzigingen, indien dit van kracht ware gebleven, en het bedrag, dtt zij thans op 1 Januari 1925 genieten aan wedde en toelagen, als bedoeld in de artikelen 16,19 en 20. De persoonlijke toelage, 'bedoeld in het eerste lid, wordt herzien mét ingang van den datum: a. van verhooging der wedde (met uitzon dering van die op grond van het eerste Md van artikel 2): h. van wijziging in de toelagen, als bedoeld in de artikelen 16,19 en 20. De toelichting op deze bepalingen zegt. Dit artikel beoogt de salarisverlaging, die eventueel van de herziening van het bezol digingsbesluit i gevolg zal zijn, voor gehuw den en kostwinners tot een bepaald' percen tage (15 voor ambtenaren op jaarloon en zoogenaamde ambtenaren-werklieden, werk zaam in een gemeente der 1ste of 2de klasse en 20 voor ambtenaren wericlieden werk zaam in een gem. der 3de klasse) te beper ken. Om voor een toelage, als waarop dit ar- t.'kel het oog heeft, in aanmerking te komen, moet men vóór 1 October 1924 gehuwd zijn. Deze grens is gesteld, ten einde misbruik tegen te gaan. Voor het zijn van kostwinner uit andereri hoofde schijnt zulk een grens niet gewenscht, omdat men ook door omstan digheden, van zijn wil onafhankelijk, in de positie van kostwinner kan geraken. De toelage wordt voorloopig tot het jaar 1925 beperkt. Van de ontwikkeling van den eoonomischen toestand1 In dat jaar zal af hangen, of deze termijn al dan niet behoort te worden verlengd-, c. q. nadere voorzienin gen noodig zijn. Bovenbedoelde enreeds meergenoemde artt 16,19 en 20 bevatten bepalingen in zake een verhoogde aanvangswedde, terwijl ook de volgende bepalingen er in voorkoment De minister behoudt zich voor te regelen de toekenning van toelagen aan ambtenaren, aan wie zoodanige eischen- gesteld' worden, dat hunne positie en taak een bijzonder ka rakter dragen, hetwelk hen onderscheidt van de overige in denzelfden rang of dezelfde klasse werkzame personen in hun diénst- kring. De toelage wordt bepaald op ten hoogste 20 ten honderd' van de genoten wedde en bedraagt voor de gemeenten of onderdeelen van gemeenten van de lste klasse tien gul den of een. veelvoud daarvan. Zoolang een mannelijk ambtenaar naar de regelen der voor hem geldende salarisrege- ji-ng, gerekend naar eene gemeente der eer ste klasse, een wedde geniet, die, met inbe grip van de in artt. 16 en 19 bedoelde toe lagen, minder dan 2000 bedraagt, wórdt hij bij of na het volbrengen van het 23ste le vensjaar, indien hij gehtrwd is en ten- min ste 2 dienstjaren- heeft, in het genot gesteld van eene -toelage van 200 of, indien het maximum van de schaal, waarin de ambte naar is gerangschikt, een bedrag van 2000 overschrijdt, van 300, zulks met dien ver stande, dat de toekenning der toelage het be drag aan wedde en toelagen, als bedoeld in de artt. 16, 19, en dit artikel, niet doen stij gen boven 2000, noch boven het maximum van de schaal, waarin de ambtenaar is ge rangschikt. Bij verhooging van wedde, bij toekenning of verhooging van eene toelage, als bedoeld in de artt. 16 en 19, welke ingaan na den dag van ingang van de toelage, als in dit artikel bedoeld, wordt laatstbedoelde toe lage verminderd met het bedrag van de pe riodieke verhooging, van de toelage, als in art. 16 óf art. 19 bedoeld, en van de verhop- ging van zoodanige toelagen. Bjj het vervallen of verminderen van eene toelage, als bedoeld in art. 16 of art. 19, in gaande na den dag van ingang van de toe lage, als in dit -artikel bedoeld, wordt laatst bedoelde toelage herzien met inachtneming van vorengenoemde bepalingen^ De oude en de nieuwe regeling. Vergelijking van de oude met de nieuwe regeling doet zien, dat: vroeger een bepaald loon werd gegaran deerd, terwijl thans slechts op een concrete wedde, een afloopende, immers 0. a. door periodieke verhoogingen in te verdienen, bij slag wordt gegeven; vroeger geen leeftijdsgrens was gesteld voor gehuwden-, terwijl de nieuwe regeling de aanspraak eerst laat ingaan na het 23ste levensjaar en bij het volbrengen van een bepaalden diensttijd; overigens de grens der salarissen, waar toe het loon kan worden opgevoerd, van 1600 tot 2000 is verhoogd. Het spreekt vanzélf, dat bij benoeming of bevordering tot een betrekking, gerangschikt in een anderen rang of een andere klasse, deze toelage opnieuw moet worden berekend'. Voor het jaar 1925 is het percentage van den kinderbijslag van 21/, op 3 gebracht. De salarisnormen. Aan de ontworpen salarisnormen is het vólgende ontleend: Departementen van Algemeen Be stuur en daarmede gelijkgestelde Inrichtingen. Referendaris ƒ4500—ƒ5400; 3 tweejaar- lijksche verhoogingen van 300. Hoofdcommies ƒ3400—ƒ4400; 3 twee- jaarlijksche verhoogingen van ƒ200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ100 Commies ƒ2400-ƒ3400; 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van 200 en 4 tweejaar lijksche verhoogingen van 100 Adjunct-commies 1700—2600; 3 twee- jaarlpksche verhoogingen van ƒ200 en 8 tweejaarlijksche verhoogingen van 100. Klerk 1100—2000; 2 tweejaartijksche verhoogingen van 200 en 5 tweejaarlijk sche verhoogingen van 100. Schrijver 10001700; 2 tweejaarlijk sche verhoogingen van- 200, 2 tweejaarlijk sche verhoogingen van 100 en 2 tweejaar lijksche verhoogingen van ƒ50. Tenslotte ontleenen we nog aan het oon- cept-Bezoldligingsbesluit, dat tot de lste ge meenteklasse behooren: Amsterdam, Arn hem, Delft, Den Haag (behalve LooadiudnenX Groningen, Haarlem, Heerlen, Leiden, Ret- leream (behalve Hoek van 'Holland), Schie dam, Schoten, Utrecht, Velsen (kom der gemeente) en Zaandam. Tot de 2e klasse be hooren 0. a. Alkmaar, Breda, Enschede, Koog •a/a Zaan, Leeuwarden, Purmerend, Zwolle. Het b eaerl Oorrespondentiebureau te 's-Graveiinage deeit mee: Naar aame.ding van de publicaties van het ontwerp van een nieuw bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren, deelt men van zeer bevoegde zljoe mede, dat deze publi caties zeer voorbarig zijn. Immers heeft omtrent deze aangelegen heid de Raad van State tot dusver nog geen advies uitgebracht. De bedoelde publicaties worden dan ook beschouwd ais het gevolg van een onbeschei denheid, hetzij van een ambtenaar of wel van de zijde van een der personeelsorgani saties, aan welxe het concept vertrouwelijk ter kennisneming was toegezonden. De Postchèque- en Girodienst De bekendmakingen van den directeur van den Postchèque- en Giro-dienst over ie geleidelijke heropening van den dienst in groepen hecben bij somm.ge onzer lezers vragen uoen lijzen, weike woj hieronder zui len beantwoorden. Zooals bekend zal de dienst met 1 October voorioopig weer heropend worden met de nummers 1 tot en met 9999. De houders dezer postrekenirig-nommers kunnen onder ling, gelijk van ouds, overschrijvingen op hun rekeningen doen (gireeren). Zij kunnen- van het saldo op hun rekening ook een chèque afgeven. Het maakt daarbij geen verschil, aan wie die chèques zijn ge richt aan rekeninghouders of niet. Indien, echter een postrekeninghouder van een nommer boven de 9999 een chèque ontvangt kan hij het bedrag niet doen storten op zijn eigen rekening, want die valt nog niet onder de groepen met welke de dienst heropend is. Iedereen, postrekeninghouder of niet kan ook geld storten- (niet overschrijven tenzij van een bankrekening) op de rekeningen van 1 tot en met 9999. Aangezien alle belas tingkantoren zijn aangesloten onder deze nommers kan iedereen zijn belastingschuld dus ook weer storten (alweer: niet gireeren, tenzij van een bankrekening) op de rekenin gen der belastingontvangers. Het is dus heel eenvoudig. Als men goed in het oog houdt dat alleen de rekeninghou ders tot en met 9999 onderling kunnen gi reeren, van derden, geld kunnen ontvangen door stortingen en aan derden geld kunnen zenden door chèques, dan is men er. De hou ders van de nommers boven 9999 kunnen tot nader order-op hun rekeningen nog niets doen. („HÓL"). De graan-toevoer te Rotterdam. Zeer groote selzoendrukte op banden. Een der Rotterdamsche berichtgevers van het „HbL" meldt: De Rotterdamsche haven krijgt in October en November een graanseizoen als zy dè laatste jaren niet gehad heeft De seizoendrukte is reeds begonnen. De laatste week mocht bogen op een aanvoer van 100.000 ton. Het is echter niets by bet geen nog komen zal. Het cgfer van het vorig jaar, dat met zijn 2.7 millioen ton nog een vrij armelijk figuur sloeg, vergeleken bij de 41/, millioen ton van voor den oorlog, zal verre worden overtrof fen-. De oorzaak kent men. Zy ligt in de groote vraag naar graan tengevolge van den slechten oogst in ons land en met name in Duitschland. De vraag van Duitschland is enorm. Zoo wel de Rotterdamsche haven als de Neder iandsche meelfabrieken profiteeren daarvan. Onze fabrieken werken dag en nacht en haar productie voor de eerst komende maan den is reeds naar Duitschland verkocht. Ons kwam een geval ter oore van een groote meelfabriek, wier geheele productie tot December naar Duitschland verkocht ia. Id Duitschland zelf werken de meelfabrie ken op twee-derde of ten hoogste drie-vierde van haar capaciteit, tengevolge van gebrek aan bedrijfskapitaal en de hooge rente, die zij voor credieten moeten betalen. De poststempel-reclama De president van de Haagsche recht bank heeft In kort geding vonnis gewe zen in de zaak van de Blue-Band-reclame in poststempels. Bevolen is, dat de staat de bestempeling met deze reclame van de brieven van eischeressen moet doen sta- Mn,> °P straffe van oplegging van boete, totdat m het hoofdgeding la uitgemaakt, of die bestempeling onrechtmatig is. De staat gaat van dit vonnis in beroep. Naar^ van zeer bevoegde zqde aan het Ned. Lorr. Bureau wordt medegedeeld, heeft de N. V. Van den Bergh's Fabrieken te Rotterdam, daartoe officieel aange zocht, zich bereid verklaard om, onaf- hankelqk van den uitslag van het kort geding of van latere procedure, afstand te doen van hare rechten inzake de Blue band-reclame op de •poststempels. Met waardeering zal van deze houding der nrma worden kennis genomen, te meer, waar het contract destijds op initia tief der posterijen werd afgesloten en annuleering geschiedt zonder dat de N. V. Van den Berg's Fabrieken op eenigerlei schadevergoeding aanspraak maakt. Ansjovis. In verband met de schaarschte aan ech te Hollandsche ansjovis en de toenemen de te verwachten vraag in Duitschland, de randstaten, enz. (verleden jaar ia lm het 4e kwartaal ruim 19.000 ankers verhan deld) is den laatsten tjjdi in Nederland pl.m. 20.000 ankers Spaansche, door Am- sterdamsche importeurs voornamelijk in gevoerd tegen aanmerkelijk lager prijzen dan de met rijkscontrole voorziene Zul- derzee-visch. De opslag geschiedt naast eenige voorraden hi pakkertJen der vis- schersplaatsen voornamelijk In de Visoh- veemen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6