I. Grunwald, DAMES-CONFECTIE Advertentiën. De BIBLIOTHEEK VRIJDAG a.s., Vereeciging JOT STEUN". GEMENGD NIEUWS. „SPREUKEN 9:10»" Leden-Vergadering Bestelt Uw drukwerk bij C. DE BOER Jr. Kanaalweg 71-74, Grootste en meest ge sorteerd speciaal Huis te Helder. Winkeldiefstallen. MARINE. Bevordering op 1 OCTOBER 1924. LEO ALFRED SCH6L8ENS. 3 OCTOBER, 8 uur, VRIJDAG 3 OCTOBER, Ingezonden Mededeeilng. naast het Postkantoor. U weet het: ons systeem is steeds uitsluitend prima kwaliteiten; dus daarom het goedkoopst. loop van dit jaar zal worden afgebroken. Eenige dagen na het vertrek van het luchtschip zal de intergeallieerde oommis sie ih Friedrlchshafen komen, teneinde de afbreking van de loods te oontroleeren. De voor Amerika bestemde Zeppelin neemt 300 vaten benzine mee, ieder van 800 liter, wegende 25,000 kilo en 1500 K.G. smeerolie voor de motoren. De vliegtocht Nederland—Indië. De 'beide vliegers Thomassen Thues- sink van der 'Hoop en Van Weerden Poel man en de werktuigkundige P. van den Broeke hebben gistermorgen hun grooten vliegtocht van Amsterdam naar IndiS aan vaard. Het verkeersvliegtuig F 7 is van het vliegkamp Schiphol de lucht ingegaan en de drie tochtgenooten hoopten gister- avond Praag, liggende op een afstand van ruim 800 K.M., te bereiken. In volslagen kalante hebben de drie wakkere jongemannen hun vliegtuig be stegen en afscheid genomen van familie leden, vrienden en 'kennissen. Een zeer talrijk publiek, dat naar Schiphol was getogen, heeft hun een vaarwel, voorspoe dige reis en behouden thuiskomst toege juicht. Toen de lange trein van auto's de Haar lemmermeer inreed, vertoonden zich reeds boven het vliegveld Schiphol drie lucht- eskadrilles, twee van drié en één van vier vliegtuigen. In het gouden licht van de herfstzon, die juist haar stralen door de langzaam ^optrekkende nevelen had ge boord, beschreven zij wijde cirkels door het luchtruim, steeds als koppels wilde een,den, onderling in V-vorm blijvende. Decze eskadrilles bleven boven het vlieg veld! manoeuvreeren tot het uur van ver trek. Fokker, de bouwer van het toestel, heeft het al op de afscheidsreceptie gezegd: niets is nagelaten, wat technisch mogelijk was om de onderneming te doen geluk ken. De F 7 is vooral nauwkeurig onder zocht wat de sterkte der vleugels betreft (zij houden een last van viermaal het ge wicht van het heele toestel), het weer standsvermogen van den romp tegen lan- dingsschokken en den druk, dien de staartvlakken onder de oneest ongunstige omstandigheden kunnen weerstaan. Tegen half negen waren ook alle offi- cieele personen op het vliegveld aanwezig. Kort vóór het vertrek stelde zich na tuurlijk voor de luchtvaarders een gan- sche batterij van camera's en cinema toe stellen op. Daarna reed Fokker in zijn toestel, waarmee hij hen uitgeleide zou doen, dwars voor de F. 7, om persoonlijk -een cinematografische opname te maken. Intusschen was Van den Broeke, de werktuigkundige, begonnen met het aan zetten van den motor; het duurde eenigen tijd, voordat de starter den motor deed aanslaan. Negen minuten over half negen draaide de schroef; even daarna werden de blokken' voor de wielen weggenomen, en 12 minuten over half negen reed de F 7 In Westelijke richting weg. In den stuurstoel zaten Thomassen Thuessink van der Hoop en Van Weerden Poelman: Van den Broeke stak het hoofd uit het venstertje en wuifde jolig terug naar de menigte, die ten afscheid zwaaide imet hoeden en zakdoeken en de vertrekken- den geestdriftig en hartelijk najnlchte. Een minuut later was het toestel los van den grond, tegelijk met het door Fokker bestuurde toestel dat voorop vloog. Het vloog rechtuit het Westen In, zwenkte daarna over de boerderijen aan den Slo- terweg en keerde terug om nog eens een breeden cirkel over het vliegveld te be- sohrljven. De twee eskadrilles van land- en zee macht waren inmiddels ook opgestegen en volgden; zij zouden de F 7 uitgeleide doen over een groot «gedeelte van het Nederlandsohe grondgebied. Het laatste vaarwel, dat het ower-talrijke publiek den drie luchtvaarders toejuichte, was buiten gewoon geestdriftig. Eenlge oogenblifcken later waren de vliegtuigen verdwenen in de richting van Amsterdam. Nog korten tijd cirkelden zij laag boven de hoofdstad, terwijl de stoom schepen In de haven en de fabrieken de stoomfluiten en sirenen ten afscheid lie ten gillen. Kwart over negen is de F 7 het vlieg kamp Soesterberg laag botven den gronc gepasseerd. In het veld stond de heele Soesterbergsche gemeenschap opgesteld, zij wuifde den, kameraden een vaarwel en goede reis toe. De F 7 is om 9 uur 58 min. Almelo en om 11. u 85 imln. Hannover gepasseerd. De Nederlaedsche vliegers zijn precies 4 uur op het vliegveld Gbely (bij Praag) aangekomen. Zij hebben met sterken te genwind gemiddeld 106 km. per uur af gelegd. Vanochtend half negen vertrok ken ze naar Belgrado. De luchtmail naar NedL-IndlB. De belangstelling voor de mali verzen ding met den vliegtocht naar NecL-IndiS is zoo groot, dat het totaal gewicht der te verzenden poststukken, aanvankelijk be paald op twee kg., werd verhoogd tot drie kg. Het totaal aantal brieven en brief kaarten, voor deze gelegenheid aangebo den, bedraagt meer dan drie honderdi Er zijn enveloppen bij waarop tal van post zegels van verschillend port zijn geplakt. De zbgels worden „waardeloos^' gemaakt met een speciaal daarvoor bestemd post stempel: een cirkel waarin staat „Vlieg tocht Nederland-Indiië", 1. X 24 8„ V. Doch juist dat stempel schijnt in veler oogen de waarde der frankeerzegels te vermeerderen, vandaar dat menig afzen der er zooveel mogelijk op de enveloppe heeft geplakt. Naar is medegedeeld bedraagt het extra-porto, dus boven de gewone fran keering" tien gulden per twintig gram ge wicht. Het bedrag van die extra-heffing wordt afgedragen aan het Oomité dat den vliegtocht op touw zette. Er waren enkele brieven bij, voorzien van dertig gulden extra-port, er waren ook prentbriefkaarten met tien gulden plus 12 oents frankeering. De medewer king van. de zijd© van het publiek op deze wijze, is boven verwachting. En dat het in hoofdzaak geld de sympathie voor het pogen blijkt wel hieruit, dat het bij deze proefvlucht mieï gaat om een snélle over brenging van de post, in twee-en-twintig dagen hopen de vliegers Batavia te be reiken, dat is geen noemenswaardig ver schil met den gewonen mail althans geenszins zoo, dat daardoor die booge porti lootnend wordt. Doch men voelt voor het loffelijk stre ven, voor het instellen van een niationale luchtlijn, die moederland en koloniën ver bindt. En daarvan kunnen de vliegers verze kerd zijn, dat hunne praeetatiee door dui zenden in den lande met belangstelling zullen worden gevolgd. De Argenttfnsohe vliegtocht om dé wereld. Sjanghai, 1 October. De Argentijnsche vlieger Zanni is op zijn vliegtocht om de wereld te Sjanghai aangekomen. Zedenmisdrijf, bedreiging en mishandeling, Op den Jen Juni hadden de 40-jarige Joh. v. d. M., de 37-jarige J. v. d. M. en de 82-jarige A. v. H., allen te Waddinx- veen en allen losse werklieden, de zuster van de v. d. M.'s in het St. Franciscus gasthuis bezocht. Na dit ziekenbezoek hadden ze één of meer café's bezocht en waren toen op de fiets gestapt om naar huis te peddelen. Onderweg, tusschen den Kralingschen Plas en Terbregge, had het drietal een paar meisjes Op de fiets ontmoet, de oudste v. d. M. was zóó ge reden, dat één der meisjes moest af stappen. Hij had haar daarna op oneer bare manier aangegrepen, in den graskant langs den weg willen duwen en haar oneerbare woorden toegevoegd. -Zijn toe leg was niet gelukt, de toevallig op den weg met zijn vrouw „in burger" wande lende agent J. Anker had v. d. M.'s be drijf gezien en was het meisje tty hulp gesneld. Het meisje, juffrouw A. M. v. Eyndhoven, was door haar aanvaller losgelaten, maar het drietal keerde zich toen tegen den agent, die eerst voor de overmacht had moeten wijken in het café Biesheuvel aan dien weg, daar had ge telefoneerd om assistentie en toen ge wapend met een gummistok, hem geleend door den caféhouder, de lastige Waddinx- veners, die nog steeds geen goed heen komen naar hun dorp hadden gezocht, maar een aanval op den agent in het café in den zin'hadden, weer tegemoet gegaan. Het drietal was hem dreigend tegemoet gekomen, naar hij meende, J. v. d. M. zelfs met een geopend mes in de hand, en terwijl hij dezen v. d. M. op den grond had geworpen, was hü door v. H. besprongen en met een bierflesch op het hoofd bewerkt. Toen de assistentie in den vorm van een tweetal agenten ter fiets was aangekomen, hadden dezen niets dan een kluwen vechtende mannen aangetroffen, waarop ze zóó flink los hadden geslagen, dat hun collega Anker ook nog een lik uit der pan kreeg. Met hun drieën hadden de politie mannen ten slotte de orde hersteld en het drietal ziekenbezoekers overgebracht naar den politiepost aan de Hoflaan. Woensdag hadden Joh. v. d. M. zich te verantwoorden wegens poging tot verkrachting, J. v. d. M. wegens be dreiging met zwaar lichamelijk letsel en A. v. H. wegens mishandeling van eén ambtenaar in functie. Alle drie de beklaagden zeiden van niets meer te weten. Ze waren zeker stomdronken geweest. Eerst 's nachts te drie uur in den politiepost was hun verteld, wat ze hadden uitgevoerd. De oudste v. d. M. kon niet gelooven, dat hij, een getrouwd man van veertig jaar, met zes kinderen en vier dood, zoo iets zou hebben uitgehaald. Het bleek echter dat de beklaagden niet zoo dronken geweest waren als zij wilden doen voorkomen. Het O.M. noemde de aanranding ernstig. Blijkbaar zijn de beklaagden nog niet doordrongen van den ernst van de zaak. Joh. y. d. M., de eerste beklaagde, heeft w.el degelijk gepoogd het meisje met on eerbare bedoelingen in het gras te werpen. De tweede beklaagde, J. v. d. M., Btaat terecht wegens bedreiging. Ook dit feit is wettig en overtuigend bewezen. De mishandeling, den derden beklaagde ten laste gelegd, staat ook vast. Spreker heeft zelden in een strafzaak gezien, dat iemand, als Joh. v. d. M., die veel op zjjn kerfstok Leeft en meermalen met den strafrechter in aanraking is geweest, zich verdedigt als deze man doet. Het was wel een brutaal stukje, op klaarlichten dag op den openbaren weg een meisje van de flets te trekken en te probeeren haar aan te randen. De twee andere beklaagden hadden den eersten beklaagde moeten meenemen. De tweede beklaagde heeft zich schuldig gemaakt aan overtreding van art. 285. De derde beklaagde is al een heel wonderlijk man. Er is een gunstig rapport omtrent hem, ondanks zijn ontkentenis. Hij staat goed bekend en heeft een goed gezin, maar gezien zijn houding ter terechtzitting, vraagt spreker geen voor waardelijke veroordeeling. Spr. neemt niet aan, dat beklaagde zóó dronken is geweest, dat hij zich niets herinnert Eisch: tegen Joh. v. d. M., wegens poging tot verkrachting, 1 jaar en 8 maanden; tegen J. v. d. M., wegens be dreiging met zware mishandeling, 4 maan den, en A. v.i H. wegens mishandeling van een ambtenaar, 8 maanden gevangenis straf. Het autobusgevaar. De rechtbank te Almelo heeft dén auto buschauffeur H. A. W. te Enschedé, we gens het roekeloos rijden met een autobus van dén H.A.D. waardoor hij belette dat een autobus van den NAJD hem passeer de en deze laatste tegen een boom reed, veroordeeld tot 60 boete of 50 dagen hechtenis en ontzegging van het recht om auto's te besturen voor den tijd! van 1 jaar. Oneerlijke bestuurder. Voor de Aknelosche rechtbank hééft op 23 September terechtgestaan ©en oud- bestuurder der afdL Almelo vam detn'RJL Textielarbeidersbond St. Lambertus, ter zake van verduistering van een bedrag van 185.77, dat hif ontvangen had van een jeugdafdeeling van dien bondl De eisch tegen bekL die bekend had, luidde 4 maanden gevangenisstraf. In deze zaak is een nieuwe instructie gelast. Verduistering. V., administrateur van het hospitaal te Weltevreden, is wegens verduistering veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Inbrekersbende in N.-Brabant Uit Eindhoven wordt aan de Telegr. gemeld: Den laatsten tijd werd de om geving van Eindhoven onveilig gemaakt door een inbrekersbende, die er s nachts op uittrok en gewoonlijk met behulp van een schop de ramen der woningen op schoof, om daar alles wat van hun gading was mee te nemen. Valkenswaard en Leende, maar vooral Veldhoven bleek wel 'n geliefdkoosd operatieterrein dezer heeren. De bewoners misten dan 's mor gens allerlei voorwerpen en ook geld. Thans zal daaraan wel een einde geko men zijn, nu Dinsdagnacht omstreeks twee uur door het actief optreden van den brigadier der Kon. Maréchaussóe en den gemeenteveldwachter een der ver moedelijke hoofddaders gearresteerd is. Zij bevonden zich op surveillance onder Aalst. Eensklaps bemerkten jij op het station Aalst-Waalre, dat er in het bureau van den chef met licht werd gewerkt. Zeer voorzichtig slopen de politiemannen naar het openstaande raam, waardoor de inbreker zich toegang had verschaft en betrapten hem daar op heeterdaad. De inbreker verschool zich in het duister achter een lessenaar. De brigadier som meerde hem, zich over te geren, waartoe hij eindelijk, nadat door de politie twee schoten in de lucht waren gelost, overging. Het bleek te zijn zekere W. V., een Belg. een der vermoedelijke hoofddaders van de beruchte inbrekersbende, waarmede de politie een zeer goede vangst heeft gedaan. Eenigen tijd geleden, werd in de „Fran- sche Bazar" te Amsterdam geconstateerd, dat in den loop van een jaar tjjds een belangrijke voorraad winkelgoederen ont vreemd was. Het onderzoek, dat de politie van het bureau Singel instelde, bracht aan het daglicht, dat het veertig soorten artikelen betrof. Hieronder waren zoowel eetserviezen als haarkammen en snuis terijen. Het vermoeden viel op twee win kelbedienden en een ontslagen bediende Het tweetal werd gearresteerd In de woning van een hunner werd een groote partij goederen aangetroffenbij den an der een kleine voorraad. Zij hebben be kend. De derde dader is voorvluchtig. Een jacht vermist Het jacht „Seadrift" met den eigenaar Somerville, een bekend millionair uit Los Angelos, aan boord, benevens een aantal gasten en bemanning, heeft op 8 Aug. Cowes verlaten voor een kruistocht op den Atlantischen Ooeaan. Sedert is van het jacht niets meer vernomen, zoodat men vreest voor een ongeluk. Allen sohe- pen is verzocht uit te kijken naar eenig spoor van het vaartuig. Een groot luchtschip. Volgens een bericht uit New-York heeft het Amer. ministerie van luchtvaart plannen laten ontwerpen voor den bouw van een reusachtig luchtschip van tien miüioen kuhiek Eng. voet inhoud: en met een zeer aanzienlijke snetheddl Het lucht schip moet tweemaal den Atlantischen Ooeaan kunnen oversteken zondier nieuwe brandstof in tc nemen. Vateche Rtfwlelplaatjee. De recherche te Haarlem heeft aang*. houden M. van B., 28 jaar, bankwerker aldaar, verdacht van het maken van val- sche rijwielplaatjea In verband! hiermee zijn verder nog aangehouden J. H. G., 81 jaar, melkventer te Haarlem, J. de W., 28 jaar, stoffeerder te Schoten, ais ver dacht van het koopen van valsche plaat jes beneden de waarde. Voorts werd nog aangehouden F. Au M., café-houder te Haarlem, die zfln bemiddeling aanbood bfl den verkoop. M. v. B. Is opgesloten. Ongeval op zee. De gezagvoerder van het tot de vloot van den Kon. West-Indischen Maildienst behoorend stoomschip „Helder", dat van Duinkerken op weg is naar Amsterdam, heeft aan de directie van genoemdé maat schappij bericht, dat tijdens de groote reis, die de „Helder" heeft gemaakt, de eerste stuurman, Kuiken geheeten, over boord is geslagen en verdronken. Kolonel Worsley, die eerste officier is geweest op Shackléton's Endiuranoe bij diens Zuidpooltocht en het bevel heeft ge voerd over de Quest bij Shackléton's laat- st© reis, heeft door zijn heldhaftig en stoutmoedig optredén veel bijgedragen tot de redding van de bemanning van den viermaster Kathleen Annie,. wélke vér gaan is in een orkaan bij de Orkney- eilandén. Terwijl dé storm op zijn hevigst was liet Worsley zich met een touw om het middel van den boegspriet glijden en zwom; naar dén oever. Zoo bracht hij een verbinding tusschen het schip en den wal tot stand, waarlangs de bemanning het snel zinkende vaartuig kon verlaten. Een lijkverbranding op BaH. Naar de Loc. meldt, bedragen de kos ten van de recente groote lijkverbranding op Bali, waarbij het stoffelijk overschot van de moeder van den tegenwoordigan regent van Glanjar, ook dat van een oom en dat van een neefje van dien regent is verbrand, meer dan 80.000 gulden. Deze hoog© kosten worden hoofdzakelijk ver oorzaakt door f bouwen van een in dit ge val 9 verdiepingen hoogen toren, de vele versierselen daarvan, alsmede door het groote feest, dat na afloop voor genoodig- den wordt gehouden. SPORT. Helder-nieawe. Zij, die Helder Zondag willen vergezellen naar Beverwijk, kunnen zich tot Vrijdagavond opgeven bij de heeren Lammere, Koningstraat en Bolhaar, Spoorstraat. Met 10 Juli 1924. Korpl.Machdr.lekl. J. K. Valkier idem B. A. Nichting Met 18 September 1924, Torpdom.-majoor D. H. Bromlewe Sergt.-torpedom. O. van Poelje Met 29 September 1924. Sergt-ziekenvpl. A. A. Groeneveld Met 80 September 1924. Bootsmansmaat W. L. Osendarp Matroos-torpedom. L. J. Zagt Koksmaat Sergt. d. Marns. Marinier le klasse idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem Tj. van der Rijd S. Ewald J. W. H. Jore E. A. Th. Filippo A. W. van Olmen E. de Vries J. C. Sinke P. Lit G. P. Liefheid W. van Golde J. A. van Lil A. Voss H. H. van der Born H. P. v. Ettiger M. H. Takkenberg E. Hofatra J. Herdink Met 1 October 1924. Machdr.-majoor Sergt.-machdr. idem Korporaal-monteur idem idem idem idem idem idem idem idem iüetn idem Kwartiermeester Korpl. der Marns. idem idem idem idem idem idem idem idem idem A. Fondse J. H. Heisterkamp K. Kleimeer K. J. Rijpkema A. J. van der Bijl J. F. Baaijens J. van Hulsbergen P. Brik J. L. Kengen A. Neehuis J. Ruigentuin C. van Schieven F. Meppelink G. Terpstra J. H. A. Goedknecht A. J. Vlaswinkel A. O. C. Kamhoot J. J. de Groot A. v. Brummelen B. NJjenhuis A. J. Looijsen R. van Oampen G. van Coesant E. Weiland J. Peetsold Met 14 October 1924. Schipper A. M. Willemse Kwartiermeester M. Vermaat Met 16 Ootober 1924. Sergt.-schrijver A. Bouwhuis Korpl.-schrijver O. G. Hartendorp Met 20 October 1924.' J. P. Appelman J. O. Wolf Met 21 Ootober 1924. Sergt. der Mams. J. Wit Korporaal-kok A. Zuurmond Schipper Kwartiermeester tot sergt. machdr. idem. •pp.-torpedom. torpedom.-maj. ziekenvpl. - ma j. kwartiermr. korph-torpm. korporaal-kok. sergt.-maj. mar. 'korpl. d. marns. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem, idem. idem. idem. idem. opper-machdr. rnachdr.-maj. idem. sergt.-monteur, idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. bootsman, sergt. d. marns. idem. idem. idem. idem. idem. idpm. idem. idem. idem. opper-sohipper? bootsman schrijver-maj. sergt.-sohrijver. opper-sohipper. a/b W/schip W/oord tot sergt.-maj. mar. sergt.-kok. Geboren JA60B J0HANNES. Zoon van JOH. P. REKKER en A. M. DEKKER na Bosa. Helder, 1 October 1924. Koningdwarsstraat 37. Inplaats van kaarten. Geboren C0RNELIS Zoon van A. ADRIAANS! en C. M. ADRIAANS!— Roosendaal. Haarlem, 1 Oct. 1924. Kliniek, Wilsonsplein 79. Inplaats van kaarten. ..Verloofd ANNIE 8RUIJN en Helder, Middenweg 6, f l Oct Aachen (Duitschland), 1924. Friedensstr. 24, Inplaats van kaarten. 4 Ondertrouwd EVERARDUS TH. KOOPMAN en C0RNELIA BOON. Helder, 1 Ootober 1924. Emmastraat 97. le Vroonstraat 66. Huwelijksvoltrekking 10 Oct., des v.m. 10 uur, in de St. Petrus en Pauluskerk, Kerkgracht. Heden overleed te IJmui- den, tot onze diepe droef heid, na een korte, dooh hevige ongesteldheid, in de volle verzekering des ge looft, onze geliefde Doch ter, Zuster en Behuwd zuster, JAN9JE BLOEM, in den ouderdom van 23 jaar. Uit aller naam: Wed. T. BLOEM. LTmuiden, 28 Sept. 1924. Annastraat 8. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Vrijdag 8 October, op Terschelling. der CHR. J0N8EI.IN8S-VEREENIGIM8 wordt geopend i In hat gebouw Spoor>traat7/9. Uitleenuren: elkfen Vrijdag van 8—9 uur. Voor de deelneming, onder vonden bü het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Zoon en Broeder WILHELMUS QERARQUS MARINÜS TEN HACKEN, betuigen wij onzen hartatljken Wed. M. TEN HACKEN- T, - i Koppen. Helder, Ootober 1924. Kanaalweg 80 a. Hiermede geven wy kennis van het overlijden van on zen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer HEIMAN LEVIE ELTE, in denouderdom van 71 jaar. Uit aller naam: 8. ELTEBeek. Helder, 2 October 1924. op- 'i avonds 8 uur, In de Consistorie dar WESTERKFRK. Faillissement van da nalatan- «ohap van wijlen S. MULLER, laatst gewoond hebbende te HELDER, Buitenhaven 28. Ondergeteekende maakt be kend, dat ingevolge beschikking van den E. A. Heer Rechter-Com- missarts de. schuldvorderingen by don Curator moeten worden ingediend voor 20 OCTOBER en dat de verifloatievargoeding zal plaats hebben op Woensdag 12 November a.s., voorm. 11 uur. Mr. A. D. van Resteren Altena, Curator te Heiloo. De Heer en Mevr. WABENAAR— LOOS zullen gaarne bezoeken ontvangen ZONDAfi 6 OCTOBER, van 34.30 uur. Singel 80.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2