HELDERS® COURANT Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 2 OCTOBER 1924 Aan den heer N. Brizee, voerman bij de Gern. Reiniging alhier, ia door H M. de Koningin, de eere-medailie in brons toegekend, verbonden aan de orde van Oranje-Na ssau. De heer Brizee, die gisteren met pen sioen ging, is 52 jaar by de Gem. Reini ging hier ter plaatse, in dienst geweest. Rectificatie. In ons verslag van het „Witte Kruis" in het nummer van Dinsdag, stonden de openingsdagen van het Marine-zwembad, voor mannen, vermeld op Zaterdag en Maandag, dit moest zyn. Zondag en Maan dag. De uren blijven hetzelfde. Serenade Dr. G. Bakker. De Oranje Harmoniekapel heeft zich gisteravond kranig geweerd. Na de sere nade aan de fam. Teitsma, ging het, onder het spelen van vroolijke marschen naar dr. Bakker, die van daag de gemeente ver laat, om zich in Arnhem te vestigen. Honderden menschen volgden de mu ziek, en toen deze in de Plantsoenstraat stopte, had de politie handen vol werk om de dringende en duwende menschenmassa tegen te houden. Het publiek is by der- geiyke gelegenheden altyd zeer onheb- beiyk. Met het spelen van Ps 1221, „De Heer zal u steeds gadeslaan" zette de kapel in. Dr. en mevrouw Bakker verschenen op het baloon, en na het spelen van dit vers, gingen ze naar beneden, om van den voor zitter van de „Oranje Harmoniekapel" den heer v. Zweden, een portret van dé leden, in ontvangst te nemen. De heer van Zweden sprak hierby een kort woord.-Hy dankte Dr. Bakker voor alles, wat dezê in het belang van het korps had gedaan. Terwyi hy er zyn leedwezen over uitdrukte, dat Dr. Bakker onze plaats gaat verlaten. Hierna reikte hy de foto over. Wy hopen aldus de heer v. Zweden dat deze foto een bescheiden plaatsje in uw nieuwe woning mag krijgen. Dr. G. Bakker zeide bizonder getrof fen te zyn door dit biyk van goede ver standhouding en sympathie. Hy zal steeds de aangenaamste herinneringen aan de kapel behouden, en het portret zal een eere-plaatsje in zyn woning ontvan gen. Spr. wenschte de kapel het beste ey hoopte, dat zy steeds de christeiyke be ginselen uit zou dragen. Onder het spelen van pittige marschen ging het nu door Spoorstraat, Keizer straat, Weststraat naar de Marinewerf, waar de stoet als gewoonlijk ontbonden werd. Afscheid! vader en moeder Teitsma Het was gisteren 80 jaar geleden, dat het echtpaar Teiitsima tot' vader en moeder werdl benoemd! van het Militair Tehuis aan den Kanaalweg. Deze dag was tevens een af scheidsfeest, omdat na een 30-jarigen dienst, de heer Teitsma en zyn vrouw, van hun wel verdiende rust gaan genieten. Zeer veel genoodigden waren op de boven zaal van het Tehuis gisterenavond tegen- 8 uur aanwezig om getuige te zyn van de hul-' diging en het afscheid. De vaderlandsche vlag woei van den gevel, feesteiyk was de ingang versierd met groen en tal vani bloem stukken werden aangedtragen. Behalve de verschillende genoodigden van familie en kennissen, leden van de öhr. Vereeniging van Marinepersoneel, merkten wy onder de aanwezigen op den vioe-admiraal O. Fock, commandant dier Marine te Helder, met zyn adjudant, luit t z. lekl. W. H. O. Hoog, den kolonel Vrijdag, chef van het marine- hospitaal, dien vlootpredikant ds. Warners, den legerpredikant ds. Peters), de predikan ten Zwaan en Van der Werff, den heer Kuipers, lid van het Hoofdbestuur van den Militairen Bond, een huisvader van het Te huis in Ede, verschillende bestuursleden van het Tehuis, enz. Nadat op verzoek van den- Voorzitter van het Tehuis, den heer P. van Dalen, ds. War mers de byeenkomst met gebed had geopend, hield de heer Van Dalen een openingsrede. Schrifteiyke mededeelingen van verhinde1- ring waren ingekomen van den veldprediker In algemeeneni dienst ds. Janssen, van don Burgemeester van Heldeer, dien heer W. Hou- wimg, van het Kerkbestuur dier Israëlitische gemeente, dat in een zeer waardeerend schrijven (evenals trouwens de burgemees ter deed) hulde bracht aan het vele, dat het echtpaar Teitsma in deze 80 jaar voor den militair gedaan had. Aan de rede van den heer Van Dalen is het volgende ontleend1: Hooggeachte vader en moeder Teitsma. Zoo mag ik U, heden, voor 't laatst, in dit Tehuis, de trots onzer afdeeling, noemen. Vóór 80 jaren, juist ook op dezen dag, tradt gy, als zoodanig, indienst en aanvaaidet gy uw taak. Hoe geheel anders was voor U de avond: van 1 October 1894, als deze. Toen een bestuurslid, .die eens kwam kyken en die tot U zeide „nu Teitsma, zie je maar te redden", thans rijt gy omringd door een dankbaar bestuur en afdeelingsleden, door autoriteiten en door veie vrienden en mili tairen, die U voor U laatst als vader en moe der van dit Tehuis, de hand willen drukken, gij op 't punt staat, na 30-jarigen trou wen dienst, -uw moeizaam werk neêr te leg gen. Want, gy hebt U „g-red1", van den eersten dag van uw optreden tot aan den dag van heden, was uw Tehuis, uw alles, had het dte volle liefde van Uw hart, waren de be- zoekers uw kinderen, waart gy hen als een vader en moeder, die voor hun géestelyke en moreele belangen zorgdtet. Duizenden eni nog eens duizenden hebt gy hier in dit Tehuis, in zy n ouden jen nieuwen uiteriyken staat, ontmoet, werden vriendschapsbanden ge legd1, by honderden stand gy aan hun ziek bed', wapneer zy, ver van buis, in het Hos pitaal waren opgenomen. Voor hoevelen was een ernstig woord tot hen gesproken een woord van hart tot hart in den middelyken weg, oorzaak, dat bezoekers die op verkeerde paden wan delden of dreigden te gaan wandelen het verkeerde daarvan Inzagen en het goede pad hielden. De talloos vele brieven, die U van "bud-bezoekers ontving, hoe spre ken die allen van oprechte dankbaarheid voor genoten, weldaden im ons Tehuis; wijl God U als zyn werktuig gebruikte om voor velen tot zegen te zyn. Uw toewyding, uw yver en nauwgezette plichtsbetrachting was mede oorzaak, dat de Hooge Regeering, im ziende, den grooten- moreelen steun, dien de 'Overhead door middel van de Tehuizen voor militairen verkreeg dit Tehuis als het eersite Tehuis in den Lande, subsidie verleende, waardoor het mogelyk werd, dit mooie Te huis te vërkrygen, hetwelk niet het minst in die mobilisatiejaren van buitengewone waard1» werdl Spr. nicht zich in zeer waardeenende woor den tot het echtpaar Teitsma om hen te dan ken voor wat zy deden, en hen nog vele aan gename jaren toe te wenschen en spreekt vervolgens een woord van welkom tot het nieuwe echtpaar Teitsma, zoon en dochter, die de plaats van de pudiers komen innemen. En gy, jeugdig echtpaar Teitsma, gy komt onder heel andere .omstandigheden als uw lieve ouders uw werkkring aanvangen. Ons bestuur was zich ten volte beiwust van den ernst der zaak toen het uit die bijna 80 sollicitanten naar de vacante betrekking een nieuw echtpaar moest kiezen, Hoe vaak bad ons bestuur bet' gehoord en het ook wel tot elkander gezegd „vader en moeder Teits ma, zy zy n geknipt voor hun werk, zy, zulten moeilyk te vervangen zyri'. Dat gy- er een Vaste positie voor vaarwel wildèt zeggen, een menschelyker wyze gesproken onzekere -toe komst voor in de plaats wildiet nemen, was voor ons wel een- bewys, dat gy' U tot den arbeid dien gy uit den aard de® zaak kent voeldet aangetrokken. Evenals voor uw ouders is het in den a.s. tijd noodig, dat krachtig gewerkfmoet worden om het parti culier initiatief op te wekken. Er zal weer meer „geofferd" moeten worden, wil het Tehuis aan zyn d'oel biyven beantwoorden en kunnen blijven bestaan. Dit zal arbek geven voor bet bestuur, doch ook voor de Tehuis-ouders. Het Tehuis moet blijven de plaats, die het ouderlyk huis vervangt en waar onze mannen van Leger en Vloot gaarne vertoeven. Het bestuur treedt U met vertrouwen te gemoet. Weest er van verzekerd!, dat wy U in alles terzyde zulten staan. Moge gy, onder Gods zegen, hier in het Tehuis nog voor vete jonge mannen tot zegen zyn en het Tehuis onder uwe leiding tot bloei komen, opdat het zyn goeden naam In ons Vaderland biyve behouden. Het woord was hierna aan den vice-admi- raai, den heer O. Fock, die namens regeering en als commandant der marine een woord1 van waardeering en dank spreekt Als com mandant der marine immers staat spr. in rechtstreeksche verbinding met het Tehuis, daarom deed het hem genoegen die uitnoodi- ging te kunnen aannemen. Dertig jaar is een heette tydL Spr. heef 'zelf maar weinig jaren daarvan meegemaakt, doch weet, dat toen Teitsma hier vóór 30 jaren terug in functie trad, dit uit roeping geschiedde. De Regeering heeft zyn arbeid gewaar deerd en gemeend hem daarvoor te moeten huldigen. By Kon. Besluit is aan den heer Teitsma de eere-medadlle van Oranje-Nassau verteend1. Onder het zingen van het Wilhelmus hecht spr. de medaille op 's heeren Teitsma's jas. Als het applaus wat verstomd is, neem-; de heer Teitsma het woord om zyn dlank uit te spreken voor de hem verleende onder scheiding. Hy wyet er op slechts zyn plicht te hebben gedaan, meer niet. De toespraken volgen thans elkander op Namens de stokers wordt het woord gevoerd door stoker Roplofs. 't Spyt ons ontzagiyk dat wy U voor de laatste maal Me® zien. Wi; kwamen hier steeds en vonden in U een ware vadter en moeder, wy danken U voor wat gy' gedöan hebt. Nooit kwamen wy tever geefs om raad by U, steeds kondt gij' ons een antwoord of troostwoord! geven. Namens de bezoekers van het Tehuis biedt spr. een fraaie lamp aan. Spr. dankt vervolgens het bestuur voor dan steun, dien het steeds ge geven heelt. Met onzem- nieuwen vader en moeder zyn wy ingenomen. Tenslotte felici teert spr. de nieuwe functie®narissen) en biedt hen namens de 'bezoekers bloemen aan. Ds. Warners zal eeni woordje spreken als vlootpredikant Spr. als geesteiyk verzorger en de huisvader en moeder van een inrich ting als deze hebben elkander altyd noodig, Ik heb dat dladebjk begrepen en wy hebben dadelyk gevoeld, dat wij' U met elkander vin den moesten op straffe van groot© schade aan de belangen van de jeugdige bezoekers. Uit naam van dien arbeid zeg 'ik U harte- yk daink voor wat gy voor de marine hebt gedaan. Dit is niet maar een frase, ieder gevoelt, dat vader en moeder Teitsma een roeping vervulden. Spr. denkt aan al dte ouders in ons vaderland, wie® jongens gy lier gehad hebt Als zy uw archief eens konden inzien, zouden zy daar merkwaar dige dingen vinden. In den hemel zal zeer zeker nog over vader en moeder Teitsma worden gesproken. Goddank, dat gy' voor zoovelen een middel waart om staande te biyven in het moeilyke leven. Het is een heerlyke gedachte, dat wy hiler tegelykertydi mogen zien uw opvolgers, uw kinderen, die zeker wel uw voetspoor zulten drukken. Want noblesse obligo en uw kin deren hebben dagelyks uw prachtige voor beeld voor oogen gehad, hetgeen een prikkel voor hen was niet mikude® te worden dan hun ouders. Natuuriyk, vader Teitsma kan zyn byzondere gaven niet aan zyn kinderen overdragen, maar wel' kan hy hen wyzen op wat hy als zyn plicht beschouwt Namens de Landmacht spreekt ds. Petera, veldprediker. Op het oogenblik is zy niet groot te Helder, maar tijdens de mobilisatie zyn hier vele vrienden gekomen en het is namens hen, dat spr. dank zegt aan vader en moeder Teitsma, vooral ook de laatste, die steeds zooveel steun gaf. Het loom dat hen toekomt, kan niemand' hup geven, al hebben zy' het, dank zy de zorgen van het bestuur, ook goedi Spr. hoopt, dat de kinderen de voetsporen hunner ouders zullen drukken, en dat hoewel vader Teitsma zelf naar Alk maar vertrekt zyn geest achter moge brij- ven-, opdat dit Tehuis aan de spits van ■alle militaire tehuizen moge blijven staan. Ds. Zwaan sprak namens die Ger. Kerk. De kerken verheugen zich in alle vereeni- giiigsleven, dus ook in het bestaan en den gloei van bet M1L Tehuis. 30 Jaar lang heeft de heer Teitsma gearbeid onder jonge men schen, die hier hun tehuis vohden. Hy heeft hen gewezen op de kerk en is voor velen een spoorslag geweest voor trouw kerkbe zoek. Wy danken hem daarvoor en hopen, dat de nieuwe vader en moeder ook zulten bedenken, dat er een band is tusschen. kerk en chr. militairen. Moge God' de Heere uw arbeid rykelyk zegenen! Uw arbeid is niet afgeloopen, gy draagt de jonge mannen in uw hart mede! Ds. Van der Werff spreekt een persoon- lyk woord. Wy' kwamen veel met elkander in aanraking. 30 Jaar hebt gy mogen wer ken, telkens kwamen er weder andlere jonr gelui, in een van de moeilijkste tydperken van hun leven hebt gy ze bijgestaan en uw arbeid ih die 30 jaar was vaak moeilyk. Spr. heeft -nog een persooniyke boodschap over te brengen van iemand; die 22 jaar ge leden hier te Helder lag, en spr. verzocht zy n groet over te brengen. Ik zie thans een medaille op uw borst; als ge die verdeelen 'kondt, moest uw wouw de eene helft hebben^ want haar komt een groot deel van de eer toe, aldus eindigt spr. De heer Nybacker (Bond van Ohr. Mar.- Personeel) brengt in herinnering wat zy ge daan hebben speciaal voor de .totstandkoming vari den Bond. Gy hebt het altyd ais pief gevoeld, als velen, die aanvankelyk by U' kwamen, later zich aansloten by een orga nisatie, die het christendom bestreed!. Van daar dat dieze Bond opgericht is. Namens den Bond spreekt spr. een gelukwensch uit. Do heer De Jong spreekt als oud-bezoeker. Al heel veel jaren geleden is het, dat spr. het voorrecht genoot hier een gezellig tehuis te vindon. Een woord van dank voor wat gy voor spr. geweest zyt. Ook persooniyke relaties nopen spr. tot een woord van dank. Spr. deelt een voorbeeld mee van een er varing van iemand, die aanvankelyk lid was van d'e Soc. Party, doch' door vader en moe der Teitsma bekeerd was. Zoo zullen er meerderen zyn. De scheidende jubilaris kamt nu zelf aan het woord', en zegt o. a.: Zoo Is dan eindieiyk het oogenblik aange broken, dat ik den arbeid zal ned'erleggen, dien ik 30 jaren terug met my® vrouw aan vaardde. De eerste jaren waren jaren van strijd, maar met steun van nujn echtgenoot© hebbemwij er ons doorh ©ongeslagen. Veie gedachten doorkruisen myn hoofd, als wy daar hooren, dat vele jongelui uit de mobilisatie ons thans nog herdenken. Met het bestuur hebben wy steeds aange naam samengewerkt, nimmer was er een woord van verschil. Dank aan het bestuur daarvoor, ook dat het ons mogefijk gemaakt heeft in de toekomst in onze behoeften te blyven voorzien. y Wy wisten niet wat wy U tegenover het vete gebodene op onze beurt zouden aanbie den. Spr. overhandigt de portretten van zichzelf en zyn echtgenoot© aan het bestuur, en richt woorden van vermaan tot zyn zoon om de voetstappen zy®s vaders te blyven drukken. *- Tenslotte brengt hy woorden van dank aan de verschillend1© afgevaardigden der ker ken1. Met verschillende kerkpn- zijn wy in contact gewéhst op aangename wijze, en spr. dankt voor de waardeerend'© woorden tot hen gesproken. Tot den vlootpredikant zegt spr. enkele woorden. Vete besprekingen hebben wy met elkander gehad en vete maten hebben wy' die karakters bestudeerd om de beste- wijze, waarop wy de jongelui konden helpen. Dank aan luitenant De Jong, een der eer ste bezoekers, voor zyn woorden. Mogen de gezameiüyke tegerpredikanten worden gesterkt in hun moeilijken arbeid. En nu het lest, maar het best: spr. wendt zich tot de bezoekers van het Tehuis en dankt voor het. schoone cadeau. Wat zal het niet heerlijk zyn als wy straks In het Heiic-er bosch gaan wandelen en by thuis komen deze lamp kunnen aansteken! 'Spr. heeft ruimen zegen gehad, ook iln zy-n kinderen. Gy vergeet ons niet, maar wy zullen U ook niet vergeten. Spr. dankt ds. v. dl Werff voor zyn per- sooniyk woord. De heer Teitsma Jr. dankt voor het iln hen gesteld© vertrouwen. Moge die Heere onze God: ons sterken Iln onzen arbeid! breedte van 3 M. zal worden 'afgenomen. De straatweg zal gedeeiiteiyk opnieuw worden bestraat, zoodat we over eenige maanden een mooien verkeersweg rijker zyn. De straatverlichting. Wellicht hebben vele inwoners met ons de opmerking gemaakt, dat aan de volle dige straatverlichting, die hiykens ons be richt met I October zou worden ontsto- keif, gisteren nog wel een en ander ont brak. Wy kunnen- hieromtrent mededee- len, dat voorloopig nog. maar alleen de electrische lantaarns waren ontstoken, aangezien de gaslantaarns nog niet alle gereed waren voor de ontsteking. Met een paar dagen zal ook ui; wei in orde komen en de volle straatverlichting dian branden. Tentoonstelling Vakschool v. Meisjes. In drie lokalen, op de eerste verdieping, was de tentoonstelling georganiseerd. Ruime, lichte lokalen, met veel zon en veel frissche lucht, en een wijd uitzicht over ons Heldersche Polderlandschap. Onze lezeressen zullen zich zeker nog wel herinneren, dat de heer Klapmeier van den winter eenige lezingen heeft gehouden, over: „stofversieren'', en dat deze voordrachten heel druk bezocht werden. Het bestuur der Vakschool vond hierin aanleiding een cursus voor tee kenen én stofversieren te openen. Aan den oproep, geplaatst in onze courant, gaven 40 dames gehoor, zoodat het plan verwezenlykt kon worden. De heer Klapmeier gaf teekenles en mej. Wykhuizen les ia stofversieren. De deelneemsters toonden veel animo, zoodat er uitstekend werk geleverd werd. Giste ren werd deze arbeid tentoongesteld, en namen we een kykje, in de drie lokalen, die hiervoor gereserveerd waren. Er is naar 11 verschillende technieken gewerkt, n.1. kruissteek, versieren van moesjesneteldoek, id. van ribfluweel, hardanger, flletborduursel, Smyrnabor- duursel, versieren door middel van opge naaide draden, chabloneeren, - versieren van ruitjesstof, haken en Noorsch bor duursel. Er is by al het werk gestreefd naar harmonie van kleuren en naar een aesthe- tisch geheel. Keurig mooie kussens en kleedjes, met warme kleuren, en fraaie figuren waren er by. Veel eenvoudig werk. Eenvoud is kenmerk van het ware. Het is de bedoeling-van het bestuur geweest, met de oprichting van deze cursussen, liefde tot dit werk aan te kweeken. 'Want nog altijd is het woord van Mutajuli waar, dat de vreugde van den arbeid niet is in het snyden van de padie, maar in het snyden van de padie die men zelf geplant beeft. -Er was werk by van dames, die nog nooit eerder les hadden genoten in tee kenen of borduurwerk, en dat er zoo smaakvol uitzag, alsof ze nooit iets anders gedaan hadden. In totaal waren een 180 inzendingen ingekomen. Daar waren theemutsen, kleedjes, kussens, voetenbankjes en nog veel meer fraaie werken by. We zagen heel mooi borduurwerk op gewoon jute, een prachtig smyrnaasch kleedje en keu rig werk van schaatsenbanden ver vaardigd. De tentoonstelling werd door veel dames bezocht. Tenslotte wenscht de heer Van Daten het echtpaar Teitsma geluk met de Kon. ondier- scheiding en ds. Peters spreekt 'het slot gebed! uil Na afloop waren de bezoekers de gasten van het Tehuis. Door de Ohr. „Oranje Harmoniekapel" werd vervolgens een serenade gebracht, waarna de huldiging in intiemien kring iwerd voortgezel Zooals onze lezers in het nummer van Zaterdag gelezen hebben, is Vrijdag de „verbreeding van den Polderweg" door 5et gemeentebestuur aanbesteed. De heer F. D. Dienaar, laagste inschrij ver, is gisteren met het werk begonnen. Minstens 8 maandien zyn voor de vol- ooiing noodig. De Pplderweg zal dan een '>reedte hebben van ongeveer 10 M., zoo- d'at hy wel een van de hoofdverkeerswegen zal worden. Een tegeltrottair van 8 M. zal aan den huizenkant worden aangebracht, de rijweg wordt dus pl.m. 7 M. De helling naar de veelading, wordt eenige meters verplaatst, terwyi ook van het plantsoen, by den watertoren, een1 op het Tuindorp. Een ondoordachte maatregel. De schilder, die die trappen naar den Dyk schildert, heeft het noodig geacht, deze voor het publiek af te sluiten. Aller eerst is hiervoor het gebruikeiyke bordje „geverfd" aangebracht, maar ais tweede, ongetwijfeld afdoende maatregel, ia de trap van onder tot boven, met prikkel draad bespannen. Menschen dus, die 's avonds een dyk- wandeling maken en den trap by de Pok- steeg ojp willen, looper. met hun gezicht in het prikkeldraad. Zou men dit prikkel draad aan het begin van den trap zoowel by de Poststeeg als op den dijk, niet willen vervangen door een plankje, dat zeker even afdoende is? Auto te water. Gisterenavond 7 uur raakte de perso nenauto van den heer Heeanan, op den Huisduinerweg, tusschen den heer Terra en de Tuintjes, in de sloot. De heer Heeman, die met zyn meisje in de auto zat, was uitgeweken voor een andere auto. Hy had zijn wagen aan den kant van den. weg gezet en maakte een praatje met eenige menschen, toen hy plotseling bemerkte, dat de auto van dén berm van den weg zakte, en in de sloot terecht kwam. Drie ruiten van de huto braken. De -inzittenden kwamen er zon der ongelukken af. Door het personeel van den heer Schfll- mayer werd de auto weer op het droge gebracht. Een vechtparty. Gistermiddag werden de bewoners van de Dahliastraat en omgeving, opgeschrikt door het luide schelden van een schelle vrouwenstem en een zware mannenbas. Nieuwsgierig als menschen nu eenmaal zyn, verlieten ze hun middagpot ('t was twaalf uur) om te kyken, wat er te doen was. Buiten gekomen zagen ze een woe dende man, die met twee vuisten op het gelaat trommelde, van een idern vrouw. Spoedig was dit met bullen en blauwe plekken bezaaid, en de juffrouw in kwestie, teneinde raad, vloog in haar huis, waaruit ze even later, al gillend en scheldend, toet een slagerspriem vandaan kwam. Hiermee gaf ze haar vyand zoo'n geweldigen slag op zijn neus, dat het bloed! et uitspatte. Deze echter, een kor poraal van de Marine, rukte haar d'e priem uit de hand en wilde haar daarmee te iyf gaan. Gelukkig kwam er een vredelievende bakker tusschenbeide, die verder onheil voorkwam. De menschen yiden naar hun eten terug, dat op het gas stond aan te branden en de middagrust keerde weer Gemeenteraad v. Helder, gehouden Dinsdag 30 September 1924, des avonds 8 uur. Afwezig de heer Verstegen met ken nisgeving. Notulen. Vaststelling van de notulen van de verga deringen van 29 Juli en 19 Augustus 1924. De heer Smits protesteert uitvoerig tegen het niet vermelden eener clausule in de wedergave van het door den heer Zonder van gesprokene, en zal daarvan gaarne de oorzaak vernemen. De Voorzitter antwoordt, dat z. i. protesten tegen d© notulen niet zyn toegela ten. Hetgeen in de notulen is opgenomen, geeft volkomen'de bedoeling weer van den spreker en is hetgeen hy omtrent het onder werp wenscht te zien gepubliceerd. De spre ker-zelf, de heer Zondervan, heeft niet tegen de notulen geprotesteerd. De heer Zondervan merkt op, dat dit wel juist is, maar dat spr. er nochtans geen bezwaar tegen heeft alsnog een rectificatie te zien aangebracht. (Het betreft hier een door den heer Zon dervan by de rondvraag in de raadsverga dering van 29 Juli gem akte opmerking om trent de indiensttreding van de verpleegsters van het Ziekenhuis by' het Marine-Hospi taal. De zusters hadden zich ongerust ge maakt over een uitlating van een der leden van de Oommissie van Bijstand, die gezegd' zou hebben, dat men 'misschien wel met ver pleegsters van minder allooi zou kunnen vol staan. Naar aanleiding daarvan stelde de heer Zondervan vragen, en, naar het verslag in de Held. Crt. vermeldde, zou de heer Z. daarbij namens alle verpleegsters hebben gesproken. Het is deze uitdrukking „namens alle ver pleegsters", die uit de notulen weggelaten is, en daartegen ging het protest van den heer Smits). De heer Van Breda merkt op, dat de bedoeling van den heer Smits te te zeggen, dat 's heeren Z.'s woorden niet juist zyn weergegeven in de notulen. De heer Z. heeft gezegd, namens enkele zusters te spreken. De h^er VanLoo deelt niet 's Voorzit ters meening als zou de Raad het recht mis sen aanmerking te maken op de notulen. De heer Zondervan heeft 'inderdaad' gezegd na mens alle zusters te spreken; in de Held. Crt. te dit juist weergegeven. De heer Grunwald geeft den raadsleden in overweging omtrent de notulen alleen opmerkingen te maken over hetgeen zy zelf hebben gezegd. In de grootere oollege's, zoo als Prov. Staten en Tweede Kamer, krygen de leden hun eigen stenogram thuis. De be wuste zin komt niet in de notulen voor en vaty dus buiten elke discussie. De discussies worden gesloten en de notu len vervolgens goedgekeurd. De navolgende Ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen: a. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger. b. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit van 29 Juli 1924 tot ver huring van een perceel tuingrond- te Huis duinen. c. Idem op het Raadsbesluit van 29 Juli 1924 tot verhuring van tuingronden aan de Javastraat en den Middenweg. d. Idem op het Raadsbesluit van 19 Aug. 1924 tot verhuring van het grasgewas der inundatiekade. e. Idem op het Raadsbesluit van 19 Aug. 1924 tot gedeeltèiyke verhuring van het z.g. Louise-gesticbt. f. Idem op het Raadsbesluit van 19 Aug. 1924 tot gedeeltelyke verhuring van het voormalig Algemeen Weeshuis. g. Idem op het Raadsbesluit van 29 Juli 1924 tot uitgifte in erfpacht van grond aan H. Hagen alhier. h. Idem op het Raadsbesluit van 29 Juli 1924 tot uitgifte in erfpacht van grond aan A. A. Vaikhoff c.s. alhier. i. Idem op de Raadsbesluiten van 25 Juli en'29 Juli 1924 tot verkoop van het voor malig kleedingmagazy® aan de Oude School straat en tot toekenning van een voorschot voor woningbouw aan de Woningstichting. j. Besluit van verdaging van Gedeputeer de Staten nopens het Raadsbesluit van 29 Juli 1924 tot het aangaan ©ener kasgeld- leening. k. Goedkeuring van den Minister van On- derwy's, Kunsten en Wetenschappen op het Raadsbesluit van 19 Aug. 1924 betreffende de reorganisatie van de Zeevaartschool. 1. Mededeeling van het Koninkiyk Besluit van 14 Augustus 1924 houdende goedkeu ring van het Raadsbesluit van 8 Juni 1924 tot vaststelling eener verordening op de hef fing van begrafenisrechten. Ingekomen te voorts: m. Adres van inwoners van Julianadorp houdende verzoek om den weg langs den Langen Vliet door te trekken tot Helder. (Burgemeester en Wethouders stelten voor dit stuk in hunne handen om prae-advies te stellen). De heer Schoeffelenberger pro testeert er tegen, dat deze zaak eerst thans in den Raad komt. Reeds voor 4 weken terug is zij in de vergadering van de Commissie voor Werkverschaffing besproken. Spr. had gedlachit, dat men hiermede wat meerdere spoed betracht had. Straks is de winter voorbij. De Voorzitter meent, dat de heer Sch. wel ietwat voorbarig is. Hier komt een adres by den Raad in en het Ooilege geeft daarop prae-advies. Dat -is toch volkomen in den vorm. De heer B o o g a a r d1 is het met den heer Sch. eens. Ook spr. meent, dat dit adres, geen 4, maar reeds 7 weken oudi is. Veel ar beiders wachten in spanning het resultaat ervan af. Spr. dringt ban op een prae-advies in den eerstvolgenden raad. De Voorzitter: Dit is overdreven, het adres is geen 7 weken oud. Spr. protes teert ertegen, dat B. en W. in deze niet diligent zouden zyn geweest. Verbreeding Polderweg.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5