NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LANGS DONKERE PADEN Glasbamjel. Machinale Verffabriek. Eerste Blad. vóór 15 OCTOBER Abonnementsgelden. BUITENLAND Heidersche Maatschappij tot Glasverzekering, Nr. 5930. ZATERDAG 4 OCTOBER 1924. 52ste JAARGANG, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE!»: Aan onze 1eners balten de stad doen wfl hot verzoek de abonnementsgelden over het vierde kwartaal ten bedrage van Na genoemden datum word* beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden lm de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WfJ, verzoeken beleefd de kwitantie bfj eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. DE VOLKENBONDS VERGADERING. Ingeomnden mededeling. GEEN WOORDEN MAAR BRAMLAGE'S 20 °/o GOEDKOOPIER. ZIET DE ÉTALAGES. KIJKERS WORDEN KOOPERS. ADRES, reeds 60 Jaar gevestigd. FEUILLETON. 21) Het protocol aangenomen. De laatste) zitting der Assemblee. Motta sloot de Assemblée met een rede, welke eerst tegen het eind' indrukwekkend werd. leiding van het protocol. De vertegen woordigers dier landen, die nog niet tee kenden, verklaarden, dat zff hun regeerin gen zouden aanbevelen het protocol te teekenen. De zitting werd te 4.60 gesloten. In zijn slotwoord: sprak Motta den wensch uit, d.at Frankrijk en Duitschland zich met el kaar zouden verzoenen. ENGELAND. De Iersche wet De wet tot vaststelling van de Iersohe grenzen is in derde lezing aangenomen met 261 tot 99 stemmen. Thomas verklaar de, dat de regeering bij de 'benoeming van den Ulsterschen grens-commissaris niet alleen aan Ulster maar aan de heele we reld van haar onpartijdigheid zou iblijk geven, zoodat Ulster zou toegeven, dat zij al het mogelijke had gedaan ln htm zeer lastigen en neteligen toestand. Dreigende regeeringsciisls. i DUITSCHLAND. Spoorw egongeïuk bfj Malnz. Laatste berichten. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dood en van de spoorwegramp bij Mainz 14, diat der zwaar gewonden 20. Het reddingswerk werd' zeer bemoeilijkt, doordat de tunnel vol gas is tengevolge van de ontploffing der gasr&servoirs van twee wagons. Een eetwagen ln het tramverkeer. In het Rijnlandsohe industriegebied is in het tram buurtverkeer de eerste eet wagen versohenen, op de lijn Dusseldorf Krefeld, een rit van een uur ongeveer. In dezen wagen kunnen zakenmensohen, die geen tijd hebben thuis of elders te gaan eten, koude schotels krijgen. De nieuwigheid neemt enorm op, eiken dag. zit de wagen vol. Onder hoogen druk wordt gewerkt aan de vervaardiging van meer dergelijke wagens. POLEN. Spiomnage. De Weensche Redchspoet verneemt uit Warschau, dat in Polen veei opschudding gewekt is door een spionnage-zaak. De directeuren van de Poolsche munitiefa briek te Lublin zouden in dienst van Sow- jet-Rusland staan. RUSLAND. Naar de Roel uit Londen verneemt, heeft de White Star Llne zijn twee jaren geleden te Moskou geopend kantoor weer gesloten. Wegens gebleken onmogelijk heid met de sowj et-regeering samen te werken, de „overdreven bemoeizucht der Tsjeka" en de buitensporig hooge belas tingen. De overstrooming te 8t. Petersburg. De Russische bladen van 24, 25 en 26 September bevatten uitvoerige bijzonder heden over de overs+rooming te St. Pe tersburg, waaraan het volgende ls ont leend: Vooral te Kronstadt zijn groote ver woestingen aangericht. In het geheel heb ben 108 industrieel© ondernemingen scha de geleden, waaronder sommige, bij voor beeld de békende Ligofsklfabrleken, zeer groote. Op het terrein dezer laatste zijn o.m. verscheidene tienduizenden poeds benzine en machine-olie verloren gegaan. Lntfwtandwï MededeeUng. Aannemers van Schilderwerken. Ook die musea hebben veel schade gele den, hoewel gelukkig meer aan die gebou wen dan aan de collecties. Een uitzonde ring in dezen moet worden gemaakt voor het Russisch museum, waar de zeer kost bare ethnografische collecties ernstig heb ben geleden. In den Dierentuin zijn in het geheel 67 dieren verdronken. De ziekenhuizen hebben eveneens veel te lijden gehad Een gjroote hoeveelheid geneesmiddelen, toebehoorend© aan de gouvernementeel© afdeelihg van volksge zondheid, is geheel bedorven. Nader wordt nog gemeld, dat bij de overstrooming in de Derjabtnskl kazerne, waar de politieke politie een huis van be waring had ingelicht, eenige tientallen gevangenen in hun cellen verdronken zijn. Op de Wasiljefki-kaden lagen meer dan 2 millioen poed graan opgestapeld; be stemd voor den v itvoer naar het buiten land. Dit gxpan is verloren -gegaan. De opstand in Georgië. Het gezantschap van Georgië meldt, dat de sowjet-troepen hun aanvallen tegen Swanethië hebben hernieuwd, maar met groote verliezen zijn teruggeslagen. Ingezonden MededeeUng. Zelfs vrouwen klagen. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het ls een feit, dat velen op eerr crisispunt zijn aan beland, waarop of hun gezondheid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waar schuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos ruston; gij hebt gebieden rust, ontspanning en frls- sche lucht meer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze (]evens- eischen; al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen- voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de onge makken en onrust, veroorzaakt door nier- verschijnselen als urinaire kwalen, rug pijn, waterzuchtige zwellingen, rheuma- tische pijnen en' zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen «ls niemand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumatlek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Fos ter's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken, h f 1.75 per flaoon (geel etiket met zwarten opdruk). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BET VOORUITBETALING: Helderwhe Courant f 1.60; fr. p. jl binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepoet f 2.80; id. p. xnall en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.Ö0, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96,11.26, f L25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 'ct.; fr. p. p. 6 ct. 20 ct. p. regel (galjard) loges. meded. (kolombreedte als redaotdon. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewljeno. 4 ct. per postwissel over te maken. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogtvater Oet. op; ond.: op: ond.: vjn.:n.m.: Zo. 5 a. 1.48 m. 10.18 6.09 5.28 0.43 1.11 Ma. 6 V 2.87 11.24 6.08 5.27 1.43 2.19 Dl. 7. 9 8.20 6.10 5.25 8.- 3 47 Wo. 8 9 855 12.85 6.11 5.23 4.34 5.16 Do. 9 9 4.23 1.48 6 13 5.21 5.53 6.26 Vr. 10 9 4.48 8.01 6.14 5.19 6.56 7.20 Za. 11 9 5.12 4.14 6.16 5.17 7.42 8.01 Lleht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 4 Oct. (Zomertijd) 7.— uur. Zondag 5 (Wintertijd) 6 5b Maandag 6 5.57 De avondteiMng van Woensdag, die tot bij twaalven voortduurde, bracht een groote rede van den Engelschen minister Hender son, die geen twijfel liet aan de energie, waarmede de Engelsche regeering strijden zal ten gunste van de ratificatie van bet vredesprotocol van Genève door het Brit- sche parlement. Evenals jhr. Loudon, wiens verklaring dat bet hier verrichte werk nooit weer ongedaan kan wordlen gemaakt ondanks alle moeilijkheden, die wellicht met betrek king tot het inwerkingtreden van het pro- tokol nog te wachten staan met groote in stemming door Henderson werd aangehaald, stelde ook die Britsche minister het groote verschil tusschen het oude ontwerp waar- borgverdrag en dit vredesprotokol in het licht. Henderson wees er vooral op hoe het waar- borgverdrag voor Engeland' onaannemelijk was omdla't hij het waarborgen der nationale veiligheid men geheel was uitgegaan van matenieele en mEitaristische veiligheidsop- vatfcingen. Henderson stelde evenals Zahle (Denemarken) en Lange (Noorwegen!) voorts op den voorgrond! de ernstige mogelijkheid op bewapeningsvermindering, die uit de rati- Toch Is VoLKSKLEEDINGmagazIjn, WESTSTRAAT 11, altijd OUD en VERTROUWD HEEREN-JEKfcERS t 10, 12, 14, 16, 18. DEMI's f 10, 14, 16, 20. ULSTERS 9. 12, 16, 20. REGENJASSEN f 7, 9, 11, 14. BUKSKIN-BROEKEN f 1.90, 2,25, 2.75, 3.50. OVERHEMDEN f 2.25, 2 90. Mooie sorteering KINDERKLEEDING. door G. H. PRIEM. Geertje vond het vervelend dat haar deel aan de werkzaamheden weer uitslui tend bestond In de kleine 'beuzelarijen, waarvoor men een kind kon gebruiken: het aangeven der vlaggen, het vasthouden van 't trapje, het kijken of alles recht hing, het oprapen van een gevallen spij ker. De komst van twee kleine jongens, die gebukt gingen onder een vracht van den- netafcken, bracht gelukkig eenige afwis seling. Het ontging den meester niet, dat zij zich verveelde en toen de jongens vertrokken waren, zei hij dan ook: 't Is wel jammer, maar dat ophangen van de vlaggen is een werkje, dat maar één persoon kan doen.' Als je wilt kan je me nu echter be ter helpen bij het groemmaken. Zeker, zei Geertje. Zeg maar wat ik doen moet! Hij haalde zijn knipmes voor den' dag en begon de takken te snijden op de grootte, welke hem gewensoht voorkwam. Hij wees het meisje nu wéér zij het groen aan moest brengen, liet haar op het trapje staan, en héér rol op zich nemende, bracht hij haar de takjes, hield het trapje vast en vergenoegde zich met kleine op fica-fcie van het protokol zal voortspruiten. Indien de volkenen slechts eenmaal beseffen wat hun thans door de vijfdie Volken/bonds vergadering wordt aangeboden/, dan zal een juichkreet over de geheel© wereld) opgaan en geen volk zal de verantwoordelijkheid! op zich willen nemen dit groote werk te dloen mislukken door een vertraging in de ratifi catie. Ook Briandi en Paul Hymans in een voortreffelijke aan bet eind van de middag zitting uitgesproken rede haddien reeds het vertrouwen uitgesproken, dat propaganda voor het vredesprotokol in» alle landen) tot een geestdriftige aanneming ervan door de vol keren zal moeten leiden. Merkwaardig was ook de voorbehoudlooze instemming, die Zahle en Lange namens de Deensche en Noorsohe delegaties aan het protokol gaven. Lange, die verleden jaar met Loudon de groote tegenstander van het waar- borgverdrag was geweest, begroette het pro tokol met warme instemming en verklaarde, dat Noorwegen den plicht erkent om naar de mate zijner krachten loyaal en doeltref fend aan eventueel noodlige sancties mede te wenken. Het protocol inzake arbitrage, veilig heid en ontwapening is door de Vergade ring aangenomen. De 47 aanwezige dele gaties antwoordden bevestigend bij 't op roepen der namen. Er was geen enkele onthouding. Gelijk verwacht werd, zijn alle aftreden de Raadsleden ditmaal herkozen. Uitge bracht werden zeven-en-veertig stemmen. Uruguay verwierf drie-en-veertig stem men, Brazilië veertig, Tsjecho-Slowakije veertig, Zweden zeven-en-dertig, Spanje zes-en-dertig, België vier-en-dèrtig. On danks het algemeen© voornemen om de aftredenden te herkiezen, was er een sterke strooming ten gunste van Neder land, dat dan ook vijftien stemmen kreeg. Een aanwijzing voor <ïe volgende verkie zing? China, dat een Raadszetel opge- ëi9cht had, kreeg veertien stemmen. De Chineesdhe delegatie verliet de zaaL Het vredesprotocol werd reeds getee- kend door Frankrijk, Albanië, Bulgarije, Estland, Griekenland, Letland, Polen, Por tugal., Servië en Tsj eoho-Slowakije, Frank- krijk maakte een schoon gebaar door ook het facultatief protocol van de obligatoire jurisdictie van het Haagsche Hof te tee-' ken. (Hbl.) Een B. T. A.-teiegram meldt nog, dat geen enkele delegatie voorbehoud maakte het wezen der zaak betreffende naar aan De regeering-MacDonald heeft haar lang- sterii tijd gehad. Valt zij niet met de behan deling van de conservatieve moitie betref fende de kwestie Campbell waarop wij hieronder nader terugkomen' dan is dat toch zeker het geval bij de behandeling van het Engeisch-Russische verdrag. Dat de regeering er zelve op rekent, blijkt Wel uit het bericht, dat aan alle leiders der Labourpartij in den lande een waarschuwing s gezonden om zich voor 'e bereiden voor nieuwe algemeene verkiezingen. De Campbell quaestie, die hierboven aan gehaald is, betreft het volgende. Indertijd werd tegen Campbell een vervolging inge steld' wegens aansporing tot muiterij.. Camp bell was aelf oorlogsvrijwilliger, hij. werd' zwaar gewond en ontving verschillende on derscheidingen; hij nam slechts tijdelijk de redactie van een communistisch weekblad waar, waarin de opruiende artikelen versche nen en het was dan ook louter toeval, dat hij daarvoor verantwoordelijk werd gesteld.' Toen dit afdoende gebleken was, heeft d'e regeering de vervolging ingetrokken. Volgens de conservatieven1'was dit te dan ken aan den druk, die door de linkerzijde van de Labourpartij werd uitgeoefend. Het fe;t, dat de regeering hieraan zou hebben toegegeven, wilden' zij nu door een motie afkeuren. Deze kan evenwel niet wordlen aangenomen zonder dien steun der liberalen. Nu is het geenszins zeker, dat dit het ge val zal zijn.. Het komt ten' eerste niet over een met de tradities der Engelsche liberale partij om deze vervolging te verlangen. Ten tweede zou het een tactische fout zijn. Anders is het met het Engeisch-Russische Verdrag. De liberalen hebben thans besloten eind Octobft- een adres tot de Kroon te rich merkingen te maken als: „Een 'beetje hoo- gerf' en „wat meer naar rechts" of „links". Het voortdurend bezigzijn, de grappige opmerkingen van den meester, de ver- en bewondering van de jongens, die ander maal met de noodige takken binnen kwa men en zagen hoe zij feitelijk „het" werk verrichtte, deden de onaangename stem ming, welke nog aldoor haar gedrukt had, verdwijnen. Ze lachte op 't laatst luidkeels meê, meer en meer onder de bekoring rakend van „groot" te zijn en wat te be- teekenen. Maar de 'grootste vreugde kwam nog. Toen het dennegroen een' plaatsje 'ge vonden had tusschen de vlaggen, kwam het gekleurd papier voor den dag, waar van rosetten werden vervaardigd, sterren werden geknipt, slingers werden gemaakt. De jongens, die waren gebleven, moch ten meêhelfven, liéten zich gewillig door Geertje oommandeeren, vlogen op haar wenken. Cm een uur of vier was plles zoowat afgeloopen. De jongens vertrokken, de meesterden Geertje hieven alleen achter. Ben je nu niet moe? vroeg hij la chend, haar tegen de wang tikkend. Haar gezichtje straalde van trots en ge noegen. Moe? Hoe kom je er bij? Tk zou wel den heelen dag zoo door willen werken! Jammer dat 't al gedaan 1sl .Te zal morgen en overmorgen nog genoeg te doen hebben 1 Wezenlijk? Hè ja, laat me maar veel doen, heel veel! Ze stond tegen een bank geleund ylak naast hem. ten, waarin zij wenscheni te bettoogen, dat het Lagerhuis geen verdrag kani goedkeuren, dat bedragen zou vorderen welke noodig zijn voor de natie en voor de wolvaart van het rijk en volgens hetwelk de Britsche belas tingbetalers de nieuwe Russische leening zouden moeten waarborgen, om van Rusland de erkenning der vorderingen van zekere Britsche schuldeischei® te verkrijgen. Het staat dus vaat, dat de liberalen zich prin cipieel tegen een verdrag met Ru-sland; al thans tegen het garandeeren der leenfng zullen uitspreken. Naar verluidt zijn de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der Britsche regeoring en de vertegenwoordigers der Sovjet-regeering over de leenüng op het oogenblik reeds voor ombepaalden .tijd ge staakt en heeft de regeering de consequen tie uit de houding der liberalen getrokken en besloten het parlement te ontbinden. Ga zitten/, zei hij, dan praten we nog even! Hij duwde haar zacht de bank in en nam naast haar plaats er boven op. 't Is al een heel tijdje geleden^ dat je op dat plaatsje zat, hé? Gelukkig ja, antwoordde ze. Maar ik denk toch, dat ik met September er wel weer aan moet gelooven, O, maar dat is iéts geheel anders. Dat ls het En over vier jaar. Dan zijn we even ver, dat wil zeggen, dan kan je ook vóór de klas staan, ln- plaats van in de bank te zitten. Wat een tijd nog! Vier jaar! Och, de tijd gaat zoo gauw voorbij. Wéét je wat ik nu zoo prettig vind? Hij greep haar hand en hield die vast in de zijne geklemd. Wat dan? vroeg ze verlegen. Dat je me morgen en overmorgen helpt. Wat een gekheid! Vind je dat zoo prettig? Ja, heel prettig, zooals ik het ook altijd heel prettig vond je vroeger les te geven op de 'bovenkamer. Weet je nog wel? Natuurlijk weet ik dat nog! Ik vond 't ook wel plezierig. 'k Heb 't dikwijls vervelend gevon den, dat je al door je examen was. Och kom! Daar was 't toch om te doen? Zeker. Maar ik zie je nu zoo weinig meer en vroeger haast lederen dag. Onwillekeurig dwaalden Geertjes -ge dachten terug naar de avonden, toen hi; boven bij haar zat. 't Was een prettige tijd geweest en aan den oenen kant had gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR HOOGERDUIJN, MIDDENSTRAAT 18-20-22. In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste notéering. Direct plaatsing van gebroken ruiten. Int. Comm. Tal. 74. ze er spijt van dat die dagen voorbij wa ren. Ze had naar de avonden verlangd, dat wist ze nog heel goed, en reeds vóór hij kwam, was ze naar boven gegaant had de lessen nóg even overgelezen en een stoel voor hem gereed gezet. Dan kwam hij, gaf haar hand en ging 'bij haar zitten. Hij was altijd grap pig, wist haar voortdurend in de 'hoogte te steken, wees haar op „later", vertelde haar van de dames in de stad, lachte met haar om de onnoozel© 'boeren, van wie hij tal van domme streken wist mee te deelen. Eerst hadden zij altijd een kwartiertje gewerkt, dan was hij nog een kwartiertje blijven praten, Wat wist hij veel! Waar kon hij al niet van vertellen! Ze kon hem niets vragen of hij was in staat er antwoord op te geven-. Zij had dikwijls met een zekeren eer bied tot hem opgezien en hoe streelde het haar, dat hij zelfs voorkomend tegen haar was en begeerig naar haar vriend schap! Ze was voor niets geen vijftien jaar ge worden, en zij had langzamerhand zeer goed begrepen, dat hier iets als verliefd heid in 't spel moest zijfi, doch zonder er verder over na te denken, had zij zijn vleierijen en zijn attenties aanvaard. Ze'had het aangenaam gevond-en en ge dacht dat het hierbij blijven zou, of beter gezegd, zij bad in 't geheel niet gedacht en dus ook niet aan de mogelijkheid, dat hij een stap verder kon gaan. Nu zij echter zoo naast hem fcat, zoo heel alleen imet hem ln 't schoollokaal, nn hij zoo lief tegen baar sprak, haar op zoo'n vreemde wijze af en toe aanzag, haar hand zoo in zijn hand geklemd hield, nu voelde zij iets over zich komen, dat op' angst geleek. Het was het groote on bekende, dat zij voelde naderen en waar van zij zelfs niet flauw gissen kon wat het was. Onwillekeurig schoof zij wat terzjj. Ben je bang voor me? lachte hij, de andere hand op haar schouder leggend. Weineen, zei ze zacht, waarom zou ik? Ik dacht het maar, omdat je zoo van me afschuift. Hij trok haar hoofd tegen zijn knie en streelde zaoht haar wang. Zoo vreeimd als ze zich nü voelde, had ze zich nog nooit 'gevoeld. Het onbekende kwam al nader en nader, maar de ver schrikking er van trok weg als een nevel en wat overbleef was een soort roes, een dommeling, een bedwelming, die haar ge dachten deed vervagen. Haar hart klopte sneller, haér hoofdje gloeide. Hij boog zich tot haar over en, zacht aan haar oor, zei hij: Hou je een- beetje van me, Geertje? Maar ze gaf geen antwoord. Ze hoorde de klanken, begreep er flauw dé beteeke- nls van, doch haar hersenen werkten te traag, de nevel over haar gedachten was te dicht, dan dat ze ja of neen kon zeggen. Toen drukte hij plotseling zijn lippen op de hare. Als je -grooter bent, wil je dan mijn vrouwtje worden? Hij lei zijn hand op haar wang, drukte haar bandje krachtiger en drong aan: Toe zeg eens! Wil je? Ja, zei ze zacht. (Wordt \frvolgd).

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1