BRILLEN- en PINCE-NEZ-REPARAÏIËN. Elke lepel helpt Eerste Blad. BUITENLAND J. HEI JLOO,v/h. FILBRI, Akker's Abdijsiroop Nr. 5934, DINSDAG 14 OCTOBER 1924. 62ste JAARGANG. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor alle soorten om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I HELDERSCHECOURANT Licht op voor auto's en fietsen; Dinsdag 14 Oot. Woensdag 15 5.36 mur. 5.36 VOLKENBOND. Een groote corruptiezaak bij een Volkenbondsfonds? Volgens berichten uit Saloniki heeft de kassier van het Hulpfonds vaa den Vol kenbond voor de vluchtelingen, den Hoö- gen Commissaris, baron Kaufmann, be schuldigd, groote sommen uit het fonds te hebben verduisterd. De Hooge Commis saris antwoordt op deze beschuldiging met de weder-beschuldiging, dat de kas sier geheime papieren verkocht heeft aan het Italiaansche consulaat te Saloniki. De kassier is gearresteerd, doch er „is nog geen enkel besluit genomen met be trekking tot Kaufmann. De Dultsche leening. Parijs, 11 Oct. In de afgeloopen week hebben Herriot en Clémentel besprekin gen gehouden met vertegenwoordigers der banken, waarbij zij de noodzakelijk heid uiteenzetten van Frankrijks deelne ming aan de leening van 800 millioen' goudmark, voordien in het plan-Dawes. De banken hebben geantwoord op het beroep, door de regeering op haar ge daan. De leening is thans als volgt geplaatst: Ver. Staten 100 millioen dollar; Engeland 12 millioen pond; Frankrijk, Nederland, Zwitserland elk drie millioen pond; Bel gië, Zweden, Italië elk lx/2 millioen en Duitschland een millioen pond. De gezamenlijke Franfeche banken waarborgen de inteekening en plaatsing der Fransche tranche. ENGELAND. De verkiezingsmanifesten. Het verkiezingsmanifest van de Engel- sche liberalen spreekt zich uit voor her stel van de oeoonomische betrekkingen met Rusland, doch verwerpt de gewaar borgde leening. Voorts bepleit het o.a. vrijhandel, overbrugging van den klasse- strijd en evenredige yertegenwoordiging. Het conservatieve manifest verklaart zich voor bescherming van uit het buiten land 'bedreigde industrieën en uitbreiding van het ouderdomspensioen door middel van een .premiestelsel. Dat van de arbei derspartij wijst op de beteekenis van een hervatting van de handelsbetrekkingen met 'Rusland en komt o.a. op voor natio nalisatie van de mijnen. Labour eischt nationalisatie van de bank van Engeland. Het Labourcongres te Londen heeft een motie aangenomen, waarin de nationali satie van de Bank van Engeland wordt ge- eischt, zoodat deze instelling, aldus de motie, haar credieten in het vervolg zal kunnen verleenen in het algemeen belang en niet in dat van een kleine groep finan-* cieele machthebbers. De Financial Times meldt, dat deze aanval op de bank uitgaat van de Onafhankelijke Labour Party. ENGELAND EN TUKIJE. Een Brltsch ultimatum. De Engelsche vertegenwoordiger over handigde Donderdag aan de Turksehe re geering een nota, waarin wordt geprotes teerd tegen het concentreeren der Turk sehe troepen en hun optreden 'in het ge bied van Irak en verder wordt gezegd, dat indien Turkije niet de maatregelen zou treffen, die noodzakelijk zijn om aan den toestand een eind te maken, Engeland met ingang van 11 October te middernacht zijn vrijheid van actie zou hernemen en dienovereenkomstig handelen. De Turksehe regeering heeft op de En gelsche nota inzake de invallen in de streek van Mosoel .geantwoord met een ontkenning, dat invallen hebben plaats gehad en met de verklaring, dat Turkije daarjgeen troepen samentrekt. Turkije be looft een met name genoemde lijn niet te overschrijden, doch deze lijn wijst juist de grens aan, tot waartoe zich de Turksehe inval heeft uitgestrekt. Ondanks de offici'eele tegenspraak, houdt de Daily Express vol, dat verster kingen voor de troepen San het Suez- kanaal worden voorbereid in verband met den ernstigen toestand in Mesopotamië. Londen, 13 October. Volgens berichten uit Angora heeft de bevelhebber van de Engelsche strijdkrachten in Irak in een brief aan den Turkschen bevelhebber den eisch gesteld den toestand, wat betreft de grenzen van Irak in zijn vroegeren staat te herstellen. De raad der vertegen woordigers van het Turksehe parlement heeft daarover beraadslaagd en wegens en ernst van den toestand den presi- oent van de republiek uitgenoodigd, de nationale Vergadering bijeen' te roe pen, wat terstond zal geschieden. Londen, 13 October. De pers beschouwt het lurksche antwoord op het Britsche ultimatum als hoogst onbevredigend. Het doel van Turkije is blijkbaar tijd te win nen, terwijl de Turksehe troepen zich in graven op een linie ver binnen de grens vart het betwiste gebied. De pers dringt .er bij de regeering op aan, de zaak, on danks de verkiezingsdrukte krachtig aan te pakken. ENGELAND EN EGYPTE. Zagloel pasja, de eerste minister van Egypte, heeft zich te Parijs tegen Sauer- wéin aan de Matin heel weinig geruststel lend uitgelaten over de vooruitzichten van een minnelijke regeling van het Engelseh- Egyptische geschil. Hij kondigde een voortzetting aan van het verzet der Egyp- tenaren tegen de Engelsche bezetting in Egypte en Soedan, beriep zich op den steun van 180 van de 200 leden van zijn volksvertegenwoordiging en voegde hier aan toe, dat hij zich „voorloopig" van di plomatieke middelen zou bedienen. Van de positie in Soedan zeide hij ten slotte, dat geen mogendheid zich daar duurzaam kan handhaven, als zij niet haar operatie- en proviandbasis in Egypte heeft. Uit de officieele stukken, die de Brit sche regeering pas openbaar gemaakt heeft, wist men reeds, dat de onderhan delingen met Zagloel-pasja te Londen tot een volkomen stilstand hebben geleid, om de eenvoudige reden, dat Egypte van En geland volle 100 pet. vroeg. Zagloel's eischen kwamen op het volgende neer: Engeland vertrekt met pak en zak uit Soe dan en Egypte. Het moet elk toezicht op de buitenlandsche betrekkingen van de Egyptische regeering opgeven. Het moet afstand doen van alle aanspraken op be scherming van vreemdelingen en minder heden. Het mag het Suez-kanaal niet zelf verdedigen. Het moet de financieele en rechtsgeleerde raadslieden terugtrekken, en geen soldaat op Egyptisch gebied ach terlaten. MacDonald heeft deze eischen vastbe raden afgewezen en aangezien er geen kijk op is, dat eenige nieuwe Engelsche regeering een andere opvatting toegedaan kan zijn dan de arbeidersregeering had, blijft het conflict in een ernstig stadium. De eenige uitweg dien MacDonald nog aangaf, was, dat Egypte met Engeland een bondgenootschap zou sluiten, in welk ge val de Egyptenaren aan een bondgenoot zouden kunnen toestaan wat zij aan de „vreemde" mogendheid meenden te moe ten weigeren. Maar dit zou voor het Egyp tische nationalisme slechts camouflage zijn voor handhaving van den status quo, dien zij niet wenschen ,te bestendigen. Men kan zeggen, dat de nieuwe koers van de Engelsche politiek om den Egyptena ren zooveel mogelijk ter wille te zijn ge faald heeft, daar hij het Egyptische natio nalisme niet verzoend, maar het slechts veeleiscbender gemaakt heeft.Deze nieuwe koers werd begonnen met de missie van Lord Milner naar Egypte tot voorberei ding van een afschaffing van het Britsche protectoraat. Haar werk en de in verband hiermee gevoerde onderhandelingen kre gen hun beslag toen op 28 Februari 1922 officieel bekend werd gemaakt, dat het protectoraat geëindigd en Egypte dis on afhankelijke souvereine staat erkend was, waarbij de Britsche regeering zich echter verdere regeling voorbehield van de kwesties van beveiliging der verbindings wegen in Egypte, de landverdediging, de bescherming van vreemde belangen en minderheden, en Soedan. Dat zijn dus juist de punten waarop de Egyptenaren geen voorbehoud willen toe laten en tegelijk, die waarop Engeland niet kan toegeven. Voor Engeland is Egypte het 'hengsel waarop de deur draait, die de verbindingen met het het Britsche rijk in Afrika, Azië en Au stralië open houdt en afsluit. Bij het vi tale belang van het Suez-kanaal voor En geland behoeft men geen oogenblik stil te staan. De instelling van het vroegere protectoraat had haar reden in, de nood zakelijkheid van beveiliging van dez^ Britsche leveensverkeerader. In later tijd is het belang van Egypte voor Engeland nog toegenomen. Dwars door Egypte (van Alexandrië via Kaïro naar Suez en van Port Said naar Suez) loopen de telegraaf lijnen die aansluiten op de kabels naar Engeland en Indië. Voor de spoorwegver binding door Afrika van het Noorden naar het Zuiden is KaTro het begjn-station van de lijn, die te Kaapstad eindigt. En ein delijk is Kaïro in den rijksluchtdienst van Europa naar Azië een niet minder belang rijke schakel dan Suez voor de scheep vaartverbinding. Wanneer het Britsche rijk voor zijn scheepvaart-, telegraaf-, lucht- en spoorwegverbindingen niet meer zeker kan zijn van overgang en uit- pad op Egyptisch gebied, zou de eenige zekere verbinding tusschen dé afgelegen deelen van het rijk de weg door den aether zijn en de samenhang van het machtige rijk waarlijk aetherisch worden. In het verschiet kan men daarom niets anders zien dan een bitter conflict tusschen En geland en het Egyptische nationalisme. N. Rt. Ot. DUITSCHLAND. De politieke crisis In Duitschland. Berlijn, 11 Oct. De Duitsche volkspartij heeft vandaag officieel aan den rijkskan selier laten weten, dat zij haar vertegen woordigers in de regeering zal uitnoodi- geïi hun portefeuilles ter beschikking te stellen ingeval de Duitsch-nationalen niet in de regeeringscoalatie 'zouden1 worden opgenomen. De Duitsche volkspartij is van meening, dat de Duitsch-nationalen door het aanvaarden van de richtsnoeren van den rijkskanselier in elk opzicht vol daan hebben aan de wenschen van het Ingezonden Mededoellng. centrum en de democraten, die zich reeds in Mei bereid hadden verklaard onder dergelijke omstandigheden met Duitsch- nationalen1 samen te werken. De Dawes-wetten. Berlijn, 13 Oct. Daar met de goedkeu ring van de Duitsche leening het voor naamste punt van het rapport-Dawes ver vuld is heeft de rjjksregeering alle wet ten, in verband daarmee door den Rijks dag aangenomen, in werking gesteld. De ontruiming van Dortmund. De overdracht van de regiesporen in de zone van Dortmund aan de rijksspoor- wegnaatschappij zal in den nacht van 19 October geschieden. Den volgende dag zullen de Fransche troepen vermoedelijk met de ontruiming van de zone beginnen. De rechtsradicale organisatie O(onsul) voor het gerecht Op 22 Oct. zal eindelijk voor het Staats- gerechtshof te Lelpzig het proces beginnen tegen de beruchte organisatie Consul1 (O.C.). Op de beklaagdenbank zullen 26 oud marine-officieren plaats nemen. Velen zagen in de O. C. den z itel van de mannen achter de coulissen, die de hand had den in de moorden op Rathenau en Erzber- ger, waarvoor hün werktuigen werden ge straft, zonder dat men ooit de eigenlijke daders kon treffen. Einde 1918 richtte de marineofficier Ehrhardt te Wdlheknshafen een z.g. brigade- Ehrhardt op; de kern bestond uit 300 mari ne-officieren. De brigade was reeds een dui zend man sterk, /toen haar commandant in Jan. '19 tegen de communisten gewapender hand' optrad. Toen de regeering ter verde diging tegen de communisten tot de oprich ting van vrijkorpsen aanspoorde, werd1 de marinebrigade-Ehrhardt als zulk een korps erkend. Het later gegeven regeeringsbevel tot ontbinding volgde Ehrhardt intusschen niet op, integendeel, zijn korps werd' een 'machtsmiddel ten dienste van de rechtsradi cale vijanden van de republiek. Met, haar hulp werd' 20 Maart '20 de Kapp-Puttsch uitgevoerd'. Het proces kan een interessante kracht proef worden voor de huidige machtsposities ten opzichte van elkaar en van de republiek tusschen regeering en rechtsche extremisten. Een moord in de organisatie- Rossbach. Zulk een toetsing kan daarom interessant zijn, omdat een onlangs, te Breslau groot op zien barende gebeurtenis opnieuw er op wijst, dat de actie der rechtsradicale extre misten nog allesbehalve dood is. De sigarenhandelaar Hermann te Breslau is in zijn woning vermoord. Uit het thans begonnen proces blijkt, dat de 'aanleiding van den moord op Hermann diens weten schap was van zekere voorvallen in de rechts-radicale geheime organisatie te Bres lau, waarvan hij zelf lid was. De beklaagden: een luitenant, een dokter en twee andere leden van de organisatie-Rossbach, geven toe, dat ziij Hermann voor zijn gedragingen door mishandeling hadden willen straffen, hem echter niet haddien willen d'oodem Is hier ook weer een veemgericht aan het werk geweest? FRANKRIJK. Anatole France. f De Fransche schrijver Anatole France, die van Vrijdag af bijna geheel buiten bewust zijn was, kwam Zondag eenige ©ogenblikken tot zichzelf. Hij riep en zeide: „ik sterf". Om zes uur in den morgen trad de doods strijd in en om 11.26 u. 's avonds stierf hij. Anatole Frangois Thibaulit, meer bekend onder zijn pseudoniem, dat hij' na den dood' zijns vaders van dezen overnam, werd' In 1844 te Parijs geboren, waar hij, na de vol tooiing zijner litteraire en vooral klassieke studiën in de bibliotheek, van den Senaat Werd' werkzaam gesteld. Voor zijn dertigste jaar debuteerde hij als dichter, jeugdwerk, dat door zijn later proza geheel' in de schaduw werd gesteld. Zijn zeer omvangrijk oeuvre doet hem kennen als romancier, novellist, historicus, tooneelschrij- ver en literair criticus. Zijn geestige novelle „Le crime de Sylvestre Bopnard", als feuil leton in ons bladi verschenen, kwam in 1881 uit. In 1921 ontving d'e schrijver den Nobel prijs voor litteratuur. BELGIE. De staking ln de Borlnage geëindigd. Het centrale comité der mijnwerkers in de Borinage heeft met 38 tegen 15 stemT besloten, op Woensdag a.s. het werk te hervatten. ITALIË. Een vorstelijke verloving. De kroonprins van Italië kondigt zijn verloving aan met prinses José, de dochter van den koning van België. DENEMARKEN. De ontwapenlngson tw erpem De drie wetsontwerpen betreffende de ontwapening van Denemarken luiden vol gens de Vossisdhe Zeitung als volgt: 1) De dienstplicht en de heele militaire organisatie worden afgeschaft, de vestin gen worden gesloopt, de aan het beheer van leger en vloot toebehoorende gebou wen en terreinen worden aan andere staatsinstellingen toevertrouwd of ver kocht. Particuliere veiligheidsdiensten mogen blijven bestaan, mits zij' niet op militaire wijze georganiseerd zijn en geen militaire oefeningen houden. 2) Tot steun van het grenstoezicht, de douane en de politie zal een wacht- en politiecorps worden gevormde Voor dit corps zullen jaarlijks 800 vrijwilligers worden aangeworven. Hun opleiding zal 4 6 maanden duren. Zij 'zullen zich 12 jaar lang ter beschikking van, het corps moe ten houden. Het heele corps zal 7000 man sterk zijn. De kosten voor het onderhoud van dit corps zullen de 5.6 millioen kronen niet mogen overschrijden. (Tegenwoordig wordt in Denemarken voor militaire doel einden per jaar 60 millioen kronen uit gegeven.). 3) De toekomstige Deensche vloot' zal bestaan uit een wachtschip van 1200 ton, een paar inspectie- en motorbooten en 12 vliegtuigen. De kosten voor het onder houd van deze vloot worden op 5.9 mil lioen geraamd. Minister-president Stauning deelde in een interview mede dat voor deze voor stellen zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer een meerderheid zal wor den gevonden. ZWEDEN. De socialistische partij in Zweden eischt het aftreden van het kabinet, opdat een nieuwe regeering het verdedigings- vraagstuk ter hand kan nemen. Ook de liberalen verlangen vermindering van de militaire uitgaven. POLEN. Volgens een bericht uit Warschau heeft de Poolsohe regeering besloten speciale grensbewakingstroepen te organiseeren om beter te kunnen optreden tegen her haalde aanvallen van Russische benden. De bewaking zal bestaan uit 30 bataljons infanterie en 30 eskadrons ruiterij. De bewakingstroepen zullen een eigen staf hebben. Slechte oogst Volgens de Duitsche bladen denkt de Poolsche regeering erover in verband met den vermoedelijk slechten oogst een graanuitvoerverbod uit te vaardigen. RUSLAND. In verband met geruchten in de buiten landsche pers over een mogelijk gelijk tijdig toetreden van Duitschland en Rus land tot den Volkenbond, verklaart de Iz- westia, dat zoolang de bond in zijn huldi gen vorm gehandhaafd blijft van een toe treden der sowjet-unie geen sprake kan zijn. Vlootmanoeuvres. Naar de Roel verneemt hebben de na jaarsmanoeuvres der Russische Oostzee- vloot ditmaal op groote schaal plaats ge had. De vloot was verdeeld in twee eska ders, waarvan het eene een landing in de Finsche golf zou beproeven, welke poging evenwel door het andere eskader is afge slagen. De Russische pers laat zich in zeer prijzende termen over de prestaties der vloot uit. De strijd om Mekka. Kairo, 13 Oct. De Wahabieten hebben geweigerd te onderhandelen en zijn voor nemens naar Mekka op te rukken. Ko ning Ali en zij regeering naar Bahri te ruggetrokken. Volgens niet officieele bevestigde be richten wordt verwacht dat de Wahabie ten heden Mekka zullen binnenrukken. JAPAN. Een vriendschap»-, handels- en scheep vaartverdrag is geteekend tusschen Mexico en Japan. (In dit verband zij, er aan herinnerd, dat Japan, na de immigratiewetgeving in de Ver. Staten, bijzondere aandacht besteedt aan de mogelijkheden van Japansche im migratie naar Mexioo.) CHINA. De burgeroorlog. Sjanghai, 13 October. De strijdkrach ten van Tsjekiang die Shanghai verde digden hebben zich overgegeven; er is een wapenstilstand tot stand gekomen met de troepen van Kiangsoe. De toetsjoen van Tsjekiang generaal Loe-Joeng-Sjang, is vergezeld van den chef van zijn staf Lo-Feng-Lin, naar Ja pan gevlucht. v De onmiddellijke aanleiding tot de vlucht van Loe-Joeng-Sjang, den mili tairen gouverneur van Tsjekiang en van den leider van den staf Ho-Feng-Lin, was het overloopen naar den vijand van Jen- Jao-Sjan, die het bevel voerde ten westen van het Taïhoe-meer. Deze was gister avond met zijn geheele divisie gedrost naar de troepen van Kiangsoe. Men is van oordeel dat de buitenland sche concessies te Sjanghai in het geheel geen gevaar loopen. Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Overal per koker Bloedige botsingen to Canton. Vrijdag hebben in Oanton ernstige on geregeldheden plaats gehad. Ten einde de kooplieden gunstiger te stemmen had Soen Jat Sen besloten hun een deel van de wa pens van hun vrijwilligercorps, welke hij in beslag genomen had, terug te geven. ►Vrijwilligers en regeeringstroepen Waren aan de kade, waar het schip met de wa pens landen zou, aanwezig, toen een ar beidersoptocht ter viering van den ver jaardag van de omverwerping der Mand- joe-dynastie langs trok. De vrijwilligers, die vreesden, dat de arbeiders het op de wapens voorzien zou den hebben, weigerden den stoet den door tocht Een twist ontstond. Er vielen scho ten, waarbij de regeeringstroepen de vrij willigers steunden. Na een uur vechtens werd de arbeidersoptocht uiteengedre ven. De vrijwilligers haddèn één doode en 2 gewonden, de arbeiders 80 dooden en 4 gewonden, terwijl er 50 van hen gevan gen genomen werden. Verder verloren 20 voorbijgangers bij de vechtpartij het le ven. Hierbij waren er 10, die wilcjen ont komen door in de rivier te springen en daarbij verdronken. Canton is op het oogenblik rustig, doch men vreest represailles van de arbeiders. VEREENIGDE STATEN. Een Brltsch en Noorsch stoomschip ln beslag genomen. Londen, 13 Oct. Het Britsche stoom schip „Diamantine" en het Noorsche „Sagatind", met groote hoeveelheden al cohol aan boord, zijn in de „drooggeleg de" zone van Amerika in beslag geno men. Op het Noorsche stoomschip wer den schoten gelost, doch het schip deed geen poging te ontsnappen; de geheele bemanning lag half naakt, bewusteloos van het drinken aan dek. Slechts drie personen waren nuchter, doch deze wa ren ernstig gewond, blijkbaar in een ge vecht met de overige opvarenden, die den kapitein in zijn hut hadden opgesloten. Aan boord vond men tal van revolvers en geweren, benevens een bedrag van 40.000 dollar. Overstrooming ln Ohlo. De stad Dayton in den Amerikaanschen staat Ohio is vrijwel geheel van de buiten wereld afgesloten ten gevolge van het wegslaan der bruggen op alle voorname toegangswegen door een ernstige over strooming Het zakenleven in de stad staat bijna geheel stil.- MEXICO. Treinaanval. Mexicaansche bandieten hebben een trein doen ontsporen en geplunderd bij Calendrio. Negen1 passagiers zijn gedood, waaronder twee Amerikanen. De troepen vervolgen de bandieten. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Konstantino- pel aan de Parijsche bladen is aan 50,000 Grieken aangezegd Turkije binnen 10 da gen te verlaten. Anders zullen zij uit het land worden gezet. Ingezonden Mededoellng. mmmmÊmmmmmimmm Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangemamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele doses Foster's MaagpiUen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoringen en genezen galzucht, ver stopping en slechte spijs vertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1