BINNENLAND Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Ingezonden Mededeellng. Provinciale Staten van Noord-HollandL Voor lid van de commissie van bestuur van de fusie onmogelijk, daar, gezien de van het provinciaal ziekenhuis nabij stemming in de overige afdeelinigen, het Santpoort (vacature-dr. Bellaar Sprayt), uitgesloten is de reglementair vereischte bevelen Ged. Staten aan: 1. dr. E. A. M. meerderheid nog te verkrijgen. Droog; 2. den heer J. F. H. Spier. Het bondsbestuur van Mercurius komt Ged. Staten deelen verder mee, dat, vandaag te 's-Gravenhage in vergadering daar de heer P. P. Hartendorf geen lid bijeen om zich over den thans geschapen van de Staten meer is, in de daardoor in toestand te beraden, de commissie ontstane vacature een lid worden be- van de Staten zal moeten noemd. Besmettelijke ziekten. Verschenen is de Mem. v. Antw (ver- WiJzlglng Pensioenwet 1922. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Pensioenwet 1922. Aan de Memorie van Toelichting is het begrooting voor 1924 vestigde de regeering Begrooting Zulderzeefonds 1925. I er de aandacht op, dat in de financieel© oon- In de memorie van toelichting tot de sequenties van de begrooting van inkomsten en uitgaven zwaarüjk kan vnn hPt 7iiidpr7fiefonds voor het dienst- kan worden vastgesteld; dat de jaarljjksche Jaar 1925 worTgez^, dat het vSor de bijdragen, die in het Pensioenfonds worden aren 1922-1925 ten aanzien van de Zui- Uestort niet berekend zjjn voor d'e rimcos, Lr/ppwerken aanvaarde beperkte werk- Uooals die door de nieuwe Pensioenwet zijn plan, hetwelk omvatte de volledige afslui- bepaald, ting van het Amsteldiep met de in ver- tekorten va ■band daarmede noodigeimtavh"=ten "rtfende meel ae tetSiliSietaisterreliilJ-rSSJ. Wb.1"»»^ omstortgMBB, tot hernieuwd, ringen, de aanleg van een het toekomstige sluisterreinbeoM^n Wie-overw-n£, van de wet inopen, Ter Voldoe- gen, de aanleg van een aiwaterings aangekondigd voornemen inzake en scheepvaartkanaal langs de Noord- eerf herziening, zoowel van de burgerlijke Hollandsche kust met daarlangs gelegen zeedijk van de Van Ewijcksluis tot nabij Oostoever te Helder, en de verhooging en verzwaring van waterkeeringen langs de noordzijde van Wieringen in 1925 zal moeten worden voltooid. Het is gebleken, dat dit mogelijk zal zijn voor het daar voor vastgesteld jaarlijksch bedrag van 4 millioen. Aangeteekend wordt, dat, in dien kan worden besloten in 1925 het tempo der werken te versnellen, sup pletoire aanvragen op dat noodig zullen zijn. als van de militaire pensioenwetten strekt, voor zooveel de burgerlijke pensioenwet be treft,. de indiening van nevensgaand ont werp van wel Tn- de toelichting -tot de artikelen wordt o. m. gezegd', dat- art. 3 der pensioenwet vas ten en tijdelijken dienst op één lijm stelt. Dit systeem voldoet niet. De onderscheiding tussrhen -tijdelijken en 'ossen dienst, schijnt, nu de tijdelijken bui ten de wet worden gebracht, haar beteekenis dienstjaar hebben verloren. Vandaar dat de losse dienst niet meer op- Bezoek van den Koning en de Koningin «M* W°,rdt flnoemd en dlf ondf d6D tijdelijken dienst begrepen- moet worden ge- van Engeland. acht. Voorts acht de regeering het wensohe- Het te Londen verschijnende weekblad lijk personen, die een wedde of gezamenlijk The News of the World deelt mee, dat bedrag van wedden van 400 of minder ge- thans definitief besloten is, dat de koning nieten, uit te sluiten van uitzicht op pen sioen. De regeering stelt voor het z.g.n.: wacht geld' vervangende pensioen- te doen verval len. Aan hen, d'e wegens opheffing hunner betrekking worden ontslagen, is een beroep op de Kroon- gegeven. Den in het 5e lid van art. 48 genoemdten wachttijd van 7 jaren acht de regeering van te korten duur. Daarom wordt voorgesteld tot den toestand, welke voorheen gold, terug De procureur-generaal bij het Haag-I^ de pensioengerechtigheid in sche gerechtshof heeft geconcludeerd tot vers°b diende gevallen afhankelijk te maken bevestiging van de door de Haagsche van eenrttensttajd van tien jaar. Medte wordt rechtbank gewezen vonnissen, waarbij voorgemeld1 mstede van drie jaar, vijf jaar de staat is veroordeeld tot uitbetaling van gelijken dienst te eisehen. door rekeninghouders bij den postchèquel - Voorgesteld wordt, het pensioen voor elk en koningin van Engeland in het voor jaar van 1925 een bezoek aan ons land| zullen brengen. In aansluiting aan deze mededeeling verneemt de Res.bode dat zij ook een be zoek aan Den Haag zullen brengen, I waarvoor reeds een bezoek aan de musea op het programma staat. De Postchèque- en Girodienst De duur'van den aanleg van deize tun nel wordt op vijf jaar geschat De arbeidsvoorwaarden ln de havens. Naar de Telegr. verneemt heeft een Vrijdagavond gehouden ledenvergadering van den Centr. Bond van Transportar beiders met algemeene stemmen besloten den eiseh der scheepvaartdirecties tot handhaving der arbeidersloonen in 1924 en 1926 af te wijzen.. De door de drie samenwerkende vakorganisaties gestelde eisehen tot loonsverhooging zullen van kracht blijven. Voorts werd besloten de hoofdbesturen opnieuw opdracht te geven om te trachten met dê «Scheepvaartver. Noord tot overeenstemming te geraken Het Dorus Rijkersfonds. Bij den heer Ter Hall is ten behoeve van het Dorus Rijkersfonds alsnog inge komen een bedrag van 275 van den Ned Voetbalbond en een bedrag van 60 van de Ned. Ver. van Onderofficieren ter Zee macht. OOST-INDIE. Marlneananoeuvres afgelast De marinemanoeuvres 'bij Balikpapan zijn afgelast, wegens gebrek aan steen kool, waarvoor geen fondsen beschikbaar zjjn. Op een rif geloopen. De positie van het flottieljevaartuig Mataram is hopeloos. LUCHTVAART. De NederlandIndlë-vlucht De Indische dagbladen verzamelden tot dusverre voor de voortzetting van de Hol- land-Indië vlucht 7000.' jaar in aanmerking komenden dienst 1.75 pet. te doen bedragen, zoodat, gelijk voor heen, het m axi mum -percentage na 40-jari- gen d'enst kan worden bereikt. Voorts is het minimum-pensioeni van 30 pet tot het invalid'iteits- en verhoogd invali- ',;te!'tsperLSioen beperkt Een n'euw voorgesteld1 art. -betreft de cu mulatie van pensioen met. inkomsten uit na bet ontslag ter hand genomen arbeid. Met betrekking tot deze cumulatie bevat de wet voor het tegenwoordige slechts een bepaling voor wat betreft het wachtgeldvervangend pensioen, zoomede het -pensioen van dten we''er als minister optredenden oud- De regeering en het comité van zes. en girodienst opgevorderde gelden met bijbetaling van 5 percent rente. Salarlsactle PostpersoneeL. De onder-voorzitter van de Commissie van Overleg P. T. T. heeft bij den Cen tralen Bond van Nederl. Post- Telegraaf- en Telefoonpersoneel ernstig protest -aangeteekend tegen het ophitsend op treden van dezen bond Zaterdagavond jl. te Rotterdam, waardoor de bemoeiingen der Commissie van Overleg bij de Re geering in zake opschorten loonsverlaging in de waagschaal worden gesteld en eischte onthouding van elke demonstratie tijdens I minister. de besprekingen met de Regeering voort- Ben verdere -beperking schijnt geboden duren- Blijkt dte veronderstelling te falen, dat de betrokkene niet in staat is de inkomsten; die hij- -tot dusver uit zijn ambt genoot, door Het Comité van Zes heeft, naar „Het voortgezette werkzaamheid te verwerven, dan Volk" meldt, in zijn antwoord op zijn ver- is er alle aanleiding het peneioen dienover- zoek om een audiëntie aan den -minister van eenkomstig te herzien. De regeering heeft b'nnenlandsche zaken en van waterstaat het gemeend het ouderdomspensioen terzijde te volgende antwoord' van minister Ruys de moeten laten, omdat dit pensioen- voor het Beeren-brouek ontvangen: bewustzijn ai te zeer het karakter dTaagt Uw comité verzocht mij, een rustige gele- pener verzekering van een vast bedTag. In genheid te zoeken om zijn vertegenwoordi- tusschen ontkomt men- er dan bezwaarlijk gers in staat te stellen; de situatie van- het aan om ook voor dte overige pensioenen- de overheidspersoneel uiteen te. zetten.- Of- cumulatiebeperking te doen eindigen, zoodra schoon ik in het algemeen genomen mij ook de betrokkene dten 65-jarigen leeftijd heeft door mondeling overleg op de hoogte houd bere'kt. Van korting kan eerst sprake zijn van actueele vraagstuukken, waarbij- de re- indien pensioen en nieuwe inkomsten- geza geering nader betrokken- is, meen ik toch menlijk de laatstelijk genoten wedde over een onderhoud' als het door u beoogde over- schrijden. Op het bedrag dier overschrijding bod'g te mogen noemen. Zeer onlangs toch wordt echter niet een volledige inhouding heeft de minister van financiën het stand- voorgesteld, doch deze tot 90 beperkt p'"nt der regeering- tegenover het rijksamb- Er doen zich vele gevallen voor, waarin tenaarspersoneel uitvoerig en geargupien- °en imhtenaar hij een- geneeskundig onder- teert u'teengezet. Een besprek'ng hierover zoek ongeschikt is verklaart voor het verder met mij en hetzelfde geldt in antwoord waarnemen van- zijn betrekking, doch de op een gelijksoortige tot den minister van I Pens'oenraad de verklaring niet voldoende waterstaat gerichte vraag is, waar het on-1 ?©staafd acht Bovendien gebeurt het niet ze'den, dat de onderzochte naar het oordeel der med'ic' door een- lichte genees^ of heel- ïni-n-t'ee behandeling weer voor zijn arbeic vo'komen geschikt kan worden. Het gemis van voorgestelde aan den Pensioenraad' te geven bevoegdheden- heeft zich reeds ernstig doon gevoelen. Voorgesteld wordt d« pensioenen, gelijk voorheen, driemaandelijks te voldoen De rijwiel belasting. Do rijwielbelasting heeft tot 1 October deren, dat de regeering in dit stadium van I opgebracht 5,233,008. De raming voor de besprekingen heropening van het georga- ^et 'geheele jaar was 3 millioen gulden. In n'seerd overleg overbodig acht. totaal zijn dus verkocht 1,744,336 belas- Een en ander doet mij in dit geval tot de tingplaatjes. th6t beter.is'. van,oenbe- Plan voor een tunnel onder het IJ 8"-r°k:ng als door -uw commissie beoogd' af te zien. Gemeld wordt, dat nog deze maand 'bij mogelijk zal zjjn- een nieuw gezichtspunt te openen, volmaakt overbodig. In de tweede plaats zou ik willen wijzen op de onbevredigende werking van het ge organiseerd' overleg. Ook bespreking hiervan acht ik overbodig, te eerder omdat voor tel ling -tot een gewijzigde t-oepass'ng van het georganiseerd overleg a-n de commissie ont vangen- en bij de regeering in onderzoek zijn Wat tenslotte het derde punt aangaat, het welk u ter sprake zoudit willen brengen, het zal u na het vorenstaande Wel niet verwon- Geen fusie ln de kantoorbedienden- beweging. De Vrijdagavond gehouden algemeene vengad-eriing van de afdeeling van den (neutralen) Nationalen 'bond van handels- en kantoorbedienden Mercurius, die door 400 leden was 'bezocht, heeft met 290 tegen 89 stemmen en 8 'blanco zich uitgesproken tegen de voorgestelde fusie van Mercu rius met den (Modernen) Algemeenen bond van'handels- en kantoorbedienden. Deze beslissing maakt de doorvoering het ooilege-.van B. en W. van Amsterdam in feehandelin-g komt het plan tot het ma ken van een vaste verbinding tusschen de oevers van het IJ. Het plan, dat sedert langen tijd hij openbare werken in studie is geweest en thans in een oonoept-voor stel }s neergelegd, voorziet in den houw van een tunnel met aan de heide uiteinden spiraalvormige (gangen, die cirkels van zoodanig grootte 'beschrijven, dat zij het mogelijk maken, dat alle vervoermidde len, trams incluis, langs die spiraalvor mige wegen de tunnel binnenkomen en verlaten. Aan de Telegr. wordt gemeld door een bijzonderen correspondent gemeld: Zaterdag ontmoette ik in den trein van Philippopel naar Sofia de heeren Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke. De heer Van der Hoop gaf mij op mijn verzoek het volgende relaas van de vlucht tot de ongelukkige onder breking door het defect raken van de wa terkoeling. Na een vlotte reis AmsterdamPraag en PraagBelgrado, vértrokken de avia- teurs den 8den October 's morgens vroeg vol moed van de Servische hoofdstad. Om 3 uur in den middag passeerden zij het vliegterrein bij Sofia, waar zij langzaam en laag vliegend den hen begroetenden Bulgaarschen vliegers 't saluut brachten. De reis ging over het bergland in Oost- waarsche richting naar Oonstantinopel, dat zij in acht tot negen uur dachten te be reiken. Tot dan toe functionneerde alles uitstekend, eerst eenige K.M. voorbij de stad Tatrapazarjik bemerkte Van der Hoop, dat de thermometer van de water koeling steeg. In korten tijd liep deze op tot 100 graden, terwijl ook de motor min der toeren maakte dan gewoonlijk. De vliegers begrepen, dat er iets haperde, al konden zjj 't defect niet onmiddellijk defi- nieeren. Zij besloten te dalen en zagen daartoe uit naar een geschikt landings terrein. De motor was intusschen volledig tot stilstand gekomen, zoodat men genood zaakt was ter plaatse te dalen. De landing vorderde veel bekwaamheid en tegen woordigheid van geest Het gelukte Van der Hoop den grond te bereiken, doch hij kon niet verhinderen, dat 't voortrijden de vliegtuig eenige malen tegen oneffen heden van den bodem aanbotste, waarbij het rechtergedeelte van het landingstoe- stel brak. Op het oogenblik ligt het vliegtuig naar rechts doorgezakt op het veld. Onmiddel lijk na het ongeval stelde Van der Hoop zich telefonisch in verbinding met Philip popel om hulp te verzoeken, die den vol genden dag opdaagde. Zondag den 6en October kwamen per vliegtuig Bulgaar- sche ingenieurs aan, die na onderzoek verklaarden, dat het onmogelijk was, het vliegtuig ter plaatse te repareeren. Zij achtten het noodzakelijk, dat het toestel naar Sofia zou worden vervoerd. Van der Hoop betwijfelde echter of dit de zaak vooruit zou brengen, niet alleen omdat men in Bulgarije de voor dit toestel benoo- digde onderdeelen niet heeft, maar ook omdat er geen technici zijn te vinden met ervaring van deze vliegtuigen. Zooals men weet, is behalve het lan dingstoestel ook de motor door overhit- ting sterk beschadigd. Deze schade te herstellen zal in Bulgarije niet mogelijk blijken. De Bulgaarsche autoriteiten stelden een extra-trein ter beschikking van Van der Hoop c.s., doch zij hebben nog niet be sloten dit aanbod aan te nemen. Zij wil len de aankomst van een ingenieur uit Holland afwachten, die morgen hier kan zijn. Intusschen ligt het toestel nog steeds op het terrein van de noodlanding, waar het wordt bewaakt door militairen. De vlie gers zijn te Philippopel vanwaar zij den H-ollandschen ingenieur (den heer Guilo- nard) zullen tegemoet reizen om hem on verwijld bij de defecte maohine te bren gen. De Hollandsche vliegers roemen ten zeerste de bemoeiingen van den Neder-i landschen consul, den heer De Brauw. Ook de Bulgaarsche autoriteiten en de be volking toonden de vriendelijkste 'bereid willigheid en tegemoetkoming. Van der Hoop en zijn collega's hopen de vlucht in het voorjaar te herhalen, daar zij van meening zijn, dat dit betreurens waardige incident geen afbreuk kan doen aan de grootsche gedachte: Holland door de lucht met Nederlandsch-Indië te ver binden. den toestand en zijn geenszins ontmoe digd. De route langs Sofia met facultatief oponthoud werd gekozen op aanraden van vliegers te Belgrado, omdat de weers omstandigheden voor de meer Noordelijke route langs Donau, Roestjoek en Adna- nopel ongunstig waren. Dinsdag zouden een vlieger en de deskundige ingenieur, zullen het vliegtuig op de plaats waar het zullen het vligtuig op de plaats waar het ongeluk is geschied, nazien en zullen dan bepalen, wat er moet worden gedaan. Het algemeen oordeel is, dat het vervoer tot den spoorweg zeer lastig, ja, bijna onmo gelijk is, zonder grootere schade te be rokkenen. Ten slotte zullen de noodige reparaties zeer zeker zooveel tijd in beslag nemen, dat het goede seizoen, hetwelk voor den tocht noodzakelijk is, vermoedelijk voor bij zal zijn. Aneta meldde gisteren uit Weltevreden: Deli heeft 8500 ingèzameld voor den vliegtocht Nederland-Indië en garandeert 10.000. De Zeppelin-tocht De Zeppelin is Zondagmorgen vroeg te Friedrichshafen met een bemanning van 26 personen opgestegen voor den tocht naar Amerika. Het luchtschip ging in zuidelijke richting en bereikte, na Frank rijk te zijn overgestoken, om drie uur de kust van den Atlantischen Oceaan en kwam na een vaart van veertien uur en na de golf van Biscaye te zijn overgevlo gen over kaap Ortegal. Draadloos meldde het luchtschip, dat de tocht tot dusver precies volgens het programma loopt. Volgens de bladen is Zaterdagavond te Friedrichshafen een student, wiens ver standelijke vermogens waren gekrenkt gearresteerd, die dr. Eckener wilde dood schieten' om den tocht van de Zeppelin naar Amerika te verhinderen. Uit Berlijn werd gisteren aan het Hbl. gemeld: De vlucht van de ZJR. m over den At lantischen Oceaan heeft tot dusver een uiterst gunstig verloop gehad. Draadloos geeft het luchtschip voortdurend aan waar het zich bevindt Zondagnacht twaalf uur was het boven Kaap Ortegal, de uiterste noordwestpunt van Spanje, vanwaar het luchtschip regelrecht koers zette naar de Azoren. Precies twaalf uur later, dus Maandagmiddag om twaalf u., waren deze gepasseerd. De Zeppelin had toen bijna 30 uur gevlogen en in dien tijd ruim 8900 k.m. afgelegd, waarvan circa 2760 k.m. boven den Oceaan. Van middag om drie uur bevond het lucht schip zich reeds 200 k.m. ten westen van Flores, het westelijke eiland van de Azo- ren-groep en had daarmede reeds de grootste helft van het geheele traject van Friedrichshafen tot Amerika achter den rug. Verschillende draadlooze stations in Amerika, o.a. het station te Chattam en het W.C.O.-station nabij New-York staan reeds sedert hedenmiddag twee uur in voortdurende draadlooze verbinding met het luchtschip. Het laatste bericht, dat hier is aangekomen, meldt, dat de Z.R. D3 vanmiddag om zes uur draadloos met het stoomschip „Siërra Ventana" van de Norddeutsche Lioyd heeft gesproken. Do commandant seinde, dat alles uitstekend ging, gaf echter niet op, waar het schip zich op dat oogenblik bevond. Volgens de „Vossische Zeituhg" ver trekt de bouwer van de Z.R. Hl, dr. Carl Arnstein, met alle ingenieurs, het geheele technisch personeel, benevens alle plan nen, teekeningen en modellen op 1 No vember naar de Vereenigde Staten. Te Aron in den staat Ohio zullen zij op een door de Amerikaansche Good Year Cor poration te bouwen luehtschipwerf den bouw van Zeppelin-luchtschepen voort zetten. Dr Arnstein is sedert jaren chef- constructeur van de Zeppelin-werf te Friedrichshafen. Onder zijn leiding zijn de laatste 60 Zeppelins gebouwd, waar onder ook de groote luchtkraisers, die gedurende den oorlog werden gebruikt SCHAGEN. De Pluimvee-Vereeniging West-Fries land te Schagen, hield Zondag in „Cérès" alhier hare jaarvergadering. Nadat de vergadering door den voor- zitter, den heer Th. Roep, op de gebruike lijke wijze werd geopend, werden de vol gende mededeelingen gedaan: a Door het bestuur was bij enkele belangstellenden een rentelooze. kooien- leening geplaatst van f 2U0. Bij aan vulling van een bedrag uit mgen kas, waren voor de gelden 80gegalvaniseerde ijzeren kooien gekocht, dat spaart heel wat onkosten bij tentoonstellingen uit. b. Het bestuur nam het initiatief voor de eierenveiling. In een 2-tal vergade ringen, bijgewoond door het dagebjksch bestuur der gemeente, werd de uitvoering van het plan aan B. en W. overgelaten. De resultaten wijzen op een mooi succes. Toen de eerste verschijnselen der Ixwiden, 13 Oct. Uit Washington wordt gemeld, dat in de Golf van Mexico een storm wordt verwacht, die vermoedelijk de route van den Zeppelin „ZJR, TTT" zal kruisen. De Shenandoah. Het Amerikaansche 'bestuurbare lucht schip Shenandoah is te San Diego aan de Westkust van de Ver. Staten aangeko men, De snelheid gedurende het laatste deel van de reis was 60 Eng. imijl per uur. Londen, 11 October. Volgenh berichten uit New-York is de transcontinentale reis van het luchtschip Shenandoah op som mige punten zeer gevaarlijk geweest. Toen het 'boven de Rooky Montains vloog, geraakte het in een storm. Het luchtschip bereikte toen een snelheid van 74 Eng. mijl per uur en steeg tot een hoogte van 6800 Eng. voet. Vliegongeluk. Zaterdagmiddag is boven het vliegveld van Gosselies een leerling-vlieger uit een vliegtuig gevallen, dat zich op groote hoogte bevond. Hij is geheel verpletterd! Londen 11 Oct. Dê Argentijnsche vlie ger Zanni is te Tokio aangekomen. De tocht van den Argentijnse,hen vlieger. kippen-diphterltus in Hojland's Noorden werden waargenomen, haastte het bestuur zich om eene epidemie te voorkomeu. In overleg met den heer P. de Boer, rijks- veearts te Schagen, werd een inentings- bureau opgericht. Duizenden kippen wer den in korten tijd ingeënt en zoo werd de ziekte in haar begin met succes bestreden. Een daverend applaus ge tuigde van aller instemming, Bij de verkiezingen deelde voorzitter mede, dat hij niet weder in aanmerking wenschte te komen. Besloten werd, de dubbele functie van secr.-penningm. te splitsen. Tot voorz. werd gekozen de heer G. Aaneveld, tot secr. de heer P. Timmerman Jr. en tot penningm. de heer C. Moeijer. Op voorstel van den nieuwen voorz. werd daarop de afgetreden voorz., de heer Th. Roep, bij acclamatie tot eere-voorz. benoemd, zulks wegens de belangrijke diensten, de vereeniging- bewezen. Op het programma voor de Tentoonstelling werden verschillende be zuinigingen aangebracht,, zonder dat het wezen der zaak ook. maar eenige schade daarbij lijdt De Tentoonstelling zal voortaan 2 dagen duren, den Zaterdag en den daarop volgendem Zondag. De contröle wordt verscherp^. Voor de ver loting zullen zooveel practische prijzen van eenige beteekenis VQor den winner worden aangekocht. Voor de Tentoon stellingen te Helder en Alkmaar werd een zilveren medaille beschikbaar ge steld. Door de aanwezigen werden eenige medailles uitgeloofd. Van verschillende zijden zijn thans bij het Bestuur voor de J anuari-Tentoonstelling ingekomen4 zilveren en 6 bronzen medailles, 16 geld prijzen en 23 prijzen van verschillenden aard. JULIANADORP. Hoe gevaarlijk het is om bij het fiete- rijden ook niet de voorgeschreven regels van den weg op te volgen, moesten deze week een paar jongelui terdege aan den lijve ondervinden. Een der partijen kreeg een behoorlijke hoofdwonde, terwijl de andere partij zelfs medische hulp noodig had. Opletten is dus wel geboden. De heer A, S., werkzaam zijnde bij een der stoomdorschmachines, had het onge luk tijdens zijn werkzaamheden eenige ribben te kneuzen, zoodat hij zich terstond naar huis en onder medische 'behandeling moest begeven. Bij genoegzame deelname zal alhier een cursus in motor-kennis en behandeling worden gegeven, waarvoor de aanmelding open staat tot en met 12 Oct. as. De 'boerderij onder Callantsoog in den polder het Koegras, nagelaten door den heer J. Zander Sr. en groot 28.01.08 H A is bij de gehouden eindveiling gekocht door den heer D. Sleutel te Koegras gem. Callantsoog voor 59300. ANNA-PAULOWNA. De collecte ton bate van het Nedcrland- sche Roode Kruis, die de vorige week ln deze gemeente is gehouden, bracht 126.41 V, op. Iu deze gemeente is in een gezin een geval van besmettelijke ziekte, roodvonk, geconstateerd. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Trijntje, d. v. Jan Herman Krouwel en Maria Antje Kranenburg. ONDERTROUWD: Catharina Antho- nia Nuij en Cornelis Hendrikua Roten- broek. TEXEL. Bij 't vervolgonderwijs te Den Burg s benoemd de heer G. Joh. Duinker alhier. Zaterdagavond werd in de Zeven Pro vinciën eert radio-demonstratie gegeven door den heer de Wiiat van den Burg. Zondagavond werd de demonstratie on der veel belangstelling herhaald. Bij het aanzetten van een dorschma- chine geraakte een man met zijn hoofd tusschen de riem bekneld. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis te Helder vervoerd. De vliegers bevinden zich in uitsteken- SCHAGEN. De heeren H Brouwer en G. van Dalen, machinisten- bij de Nederl. Spoorwegen standplaats Sahagen, worden respect' overgeplaatst naar Helder en Hoorn. De Schager zoetboeren hebben opnieuw den melkprijs met één oent verhoogd. Vermindering van het nationaal vermogen. De Septemberaflevering van het Maand- schrift van het* Centraal Bureau voor de statistiek geeft de laatstbekende cijfers betreffende de vermogensbelasting. Ze be treffen het belastingjaar 1923/1924, dat ten aanzien van het daaraan voorafgaande jaar een vermindering van het totaal der door deze belasting getroffen vermogens aanwqst van pl.m. 140 millioen gulden. Bedroeg dit totaal vermogen over 1916/ milliard gulden, in de volgende het allen88 gestegen tot bijna 13.6 milliard, welk hoogste cijfer werd bereikt over het belastingjaar 1920/'21. Daarna is onder den invloed der malaise het veimo- ?ooo glaald„tot 18-8 milliard over 1921/ io m]lhard over 1922/1923 en bijna 12,2 milliard over 1923/1924. Bij deke cij- fers is geen rekening gehouden met de veranderingen die de waarde van den gul den in den loop der jaren heeft onder gaan.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2