Prijsverlaging LANGS DONKERE PADEN Eerste Blad. Hoestsiropen BUITENLAND WYBERT BINNENLAND Pijn in dB ledematen f Kloosterbalsem r N r. 5935. DONDERDAG 16 OCTOBER 1924. 62ate JAARGANG. pJU. - bbh-HBBB De Ver. Staten en de Volkenbond. De secretaris van Staat, Hughes, heeft Maandagavond te Indianapolisx in een redevoering, gehouden in verband met de verkiezingscampagne, ook de huitenland- sche politiek der Ver. Staten behandeld. Hij verklaarde, dat Amerikaansch-den- kenden het niet zouden dulden, dat de beslissing over buitenlandsche aangele genheden zou worden toegestaan aan welke groep van mogendheden ook. Nog onlangs was de quaestie ter sprake gekomen van de al of niet gewenschtheid van het schenken van de 'bevoegdheid aan een groep mogendheden, om een beslis sing te geven over hinnenlandsche aan gelegenheden, d. w. z. niet over qüaestles die voortvloeien uit verdragen, in welke de 'betrokken partijen zelf hun rechten hadden heperkt, maar over quaesties die ter oompetentie zijn van elke natie zelf, en waaromtrent de naties haar rechten niet hadden laten verkorten. De Amerikanen zullen niet bereid zijn, toe te treden tot welke organisatie ook die de groep mogendheden in de positie brengt van te intervenieeren of te trach ten een beslissing te treffen over het (binnenlandsoh) beleid van anderen. Dit is de eerste uitlating in het open baar die de secretaris van Staat doet met betrekking tot de jongste gebeurtenissen in Gonève. De quaestie van Mosoel. Londen, 15 October. In een hedenavond alhier gehouden rede verklaarde de mi nister van koloniën Thomas, dat er he denmorgen in Irak gebeurtenissen waren voorgevallen, welke de regeering ten zeer ste hadden verontrust Wat de regeering betrof, zoo voegde hij er bij, zij zou alles doen wat in haar ver mogen was om een oorlog te vermijden. Turkije aanvaardt de beslissing van den Raad. Genève, 15 October. Een telegram der Engelsche regeering aan den secretaris generaal van den Volkenbond meldt, dat de Turksche regeering zich bereid heeft verklaard zich te onderwerpen aan het onderzoek van den Volkenbondsraad in zake de uitvoering der op 30 Sept. geno men beslissing. De secretarisgeneraal heeft dit telegram der Britsche regeering onmiddellijk doorgezonden aan Paul Hy- mans, den voorzitter van den Raad. ENGELAND. Verkiezlngsvaria. Mejuffrouw Ishbel MacDonald, de doch- .ter van den premier, die in den verkie zingsstrijd het district van haar broer zal verdedigen, die buitenslands vertoeft, heeft haar eerste verkiezingstoespraak gehouden te Glasgow op een verkiezings bijeenkomst van haar vader. „Mijn vader," zei zij, „heeft u de geschie denis verteld van de liberale taktiek. De arbeiderspartij evenwel heeft geen tijd voor taktiek. Zij gaat recht op haar doel af." „Mijn vader zeide zooeven, dat de regee ring het vertrouwen heeft gewonnen van het land. Hij is te bescheiden. De regee ring heeft het vertrouwen gewonnen van het land en van de heele wereld. Ik ont- FEUILLETON. door G. H. PRIEM. xm. Toen zij1 thuis kwamen sloeg de Frie- sdhe klok in de huiskamer precies twaalf. Men at gewoonlijk om één uur. Teunis legde zijn viool op het kleine Amerikaansche orgel en ging naar boven, naar zijn kamertje. Hij grendelde de deur en zette zich op den rand van 't bed. Zoo had hij meer gezeten, als zij in de kamer waren naast de zijne en hij hooren •wou wat ze spraken, wat ze fluisterden. Hij lachte weemoedig. Wat 'beteekende zijn ellende van toén bij zijn lijden van nül Hij keerde zich om en viel met zijn ge zicht in 't kussen. Toen bad hij. Een tijdlang 'bleef hij met het hoofd in het kussen gedrukt, liggen. Toen stond hij op. 't Moest tijd zijn om naar beneden te gaan, meende hij. Hij voelde zich aanmerkelijk kalmer; de gedachte aan de mogelijkheid alles nog weer ten goede te doen keeren en de noop de dingen ernstiger te hebben op- 26 waren> deed hem bijna nieuwsgierigheid den vloedft dnf^ Hij begreep ten over at, wanneer Geertje zijn ware be Ingezondien mededeellng. 60-jarig Jubileum BR AMLAGE'S moet gezanten en tal van -andere men- schen uit het? buitenland en zij moeten be kennen, ook al kost het hun moeite, dat de wereld in het arbeiderskabinet een vriend gevonden heeft." Men ziet het, de jonge dame weet haar woordje wel te spreken. DUITSCHLAND. De ontruiming van Dortmund. De ontruiming van de strook van Dort mund is thans voorgoed op 22 dezer be paald. Dan zal tevens de Fransche gordel om het bruggehoofd van Keulen, de streek van Remscheid en Vohwinkel, ontruimd worden. ZWEDEN. RegeeringskriMs. Stockholm, 15 Oei De Zweedsche regee ring. heeft gisteren haar ontslag inge diend. De eerste minister Ernst Trygger gaf als zijn meening tè kennen, dat er ge beurtenissen zijn voorgevallen, tengevol ge waarvan een beslissing over het vraag stuk van de nationale verdediging thans het land in gevaar zou kunnen brengen. Alvorens een beslissing omtrent de lands verdediging te nemen behoort Zweden zi den uitslag af te wachten van de aan staande zomer te houden oonferentie ter behandeling van het vraagstuk van in ternationale ontwapening. Na met de lei ders van de politieke partijen in den lande te hebben geconfereerd, had de premier echter bevonden, dat de meerderheid van den Rijksdag tegen een verdaging is van de behandeling van het verdedigings- vraagstuk en het vraagstuk in de eerst volgende Rijksd'agzitting tot een beslis sing wil trachten te brengen. Onder deze omstandigheden achtte de permier het den plicht van de regeering om af te treden. De koning heeft Branting met de vor ming van een nieuw kabinet 'belast. Hij nam de opdracht aan. SPANJE Marokko. Volgens een bericht uit Tandzjer heeft de uit vierhonderd man bestaande Spaan- sche bezetting van Buebarrax zich aan de Riff-Kabielen moeten overgeven. Abd-el-Krim heeft officieel laten tegen spreken, dat een Fransch-Engelsch con sortium hem 350,000 pond sterling voor geschoten zou hebben. Madrid. 15 October. Volgens een offi cieel bericht zijn er belangrijke gevech ten aan den gang bij Larrasj waarvan de uitslag nog onbekend is. Bij koninklijk de creet zijn de reservisten van de drie laat ste lichtingen onder de wapenen geroe pen. De opperbevelhebber in Marokko is afgetreden. ARABIE. Uit Kaïro wordt gemeld, dat het bestuur van de grensstreken bericht heeft ontvan gen, dat de Wahabieten thans naar Aka- ba, aan de grens van Arabië en het schier eiland Sinaï, oprukken. De Egyptische regeering treft de noo- dige voorzorgsmaatregelen. doeling kon raden, zij wel het een of an der zou weten te vinden om thuis te blij ven. Onder het eten was hij bijna gewoon; even zelfs lachte hij om een aardigheid van Hein, jïie naar de stad was geweest en vertelde dat men bezig was de straten te versieren, omdat men mortgen bezoek verwachtte van de feestvierende school jeugd. Eerst toen hij weer buiten ïiep, op en neer voor 't huis, wachtende tot Geertje hij hem zou komen, werd hij onrustig. Een kwartiertje moest hij wachten, toen kwam ze. Waar zullen we heengaan? zei ze. Waar je wilt, zei Teunis. Ik had je wat te vragen. Zijn stem trilde en de hand, die hij naar het meisje uitstak, 'beefde. Wat was je vanmorgen 'bokkig, zei ze, toen ze op den 'grintweg naast hem liep. 'k Zal 't Je straks wel zeggen. Straks zal 'k je alles vertellen. Geertje had al spijt, dat ze meêgegaan was. Ze ibegon te hegrijpen, wat hij be doelde. Als je maar niet vervelend bent, zei ze, een 'beetje boos. Teunis gaf haar geen antwoord, stapte alleen wat sneller voort. Toen zij het hosch bereikten, zei Geertje: Nu, hoor ik het haast? Wacht even, even maar! We zijn er zóó! Een paar minuten later lag zij recht uitgestrekt op 't mos, terwijl hij, met den rug tegen een boomstam leunende, voor zich uitstaarde. De Wahabieten rokken Mekka binnen. De Wahabieten zijn Mekka binnenge rukt. Zij hebben te Mekka het koninklijk paleis geplunderd, doch overigens geen schade aangericht. Zij hebben verklaard, dat de vreemdlingen niets behoeven te vreezen. Een deel der 'bewoners van Mek ka heeft zich bij' hen aangesloten. Een Reuter-bericht uit Mekka meldt nog, dat de Wahabieten Verklaard hebben, niet naar Djeddah te zullen oprukken. JAPAN. De financiën. Het Japanscbe ministerie heeft beslo ten tot verlaging van de begrooting met 210.000.000 jen. De verlaging bedraagt voor het dept. van oorlog 81.500.000 jen( voor het dept van marine 18.500.000 jen en voor het dept van hinnenlandsche za ken 86.000.000 jen. CHINA. i Canton ln brand. Aan de „Telegraaf' wordt gemeld: Een poging van Soen-Jat-Sen tot ge welddadige onderdrukking van de koop liedenstaking leidde te Canton tot ernsti ge gevechten. Het vrijwilligerscorps van de kooplieden had zich in de straten ach ter barricades verschanst en beschoot van daar den heelen dag de troepen van Soen. De poorten van de vreemdelingenwijk werden 's morgens gesloten. De schepen verlieten de haven. Branden, waarschijn lijk moedwillig aangestoken, woeden in verschillende deelen van de stand. Reizigers vertelden verder, dat Canton op meer dan 10 plaatsen in brand staat en dat de inwoners vluchten. Nieuws van de verongelukte makkers van Stefansson. Uit Nome, in den staat Alaska, is te Londen bericht ontvangen, dat de expedi tie die het Wrangel-eiland zal onderzoe- kên, op Herald-eiland de lijken heeft ge vonden van 4 leden der expeditie, die in dertijd onder leiding van Stefansson door de Canadeesche regeering werd uitge stuurd. Blijkbaar hebben de 4 mannen, n.1. James Murray en Albert Mackay (En- gelschen), Heri Bonchat (Franschman) en Stanley Morris (Amerikaan) zich in den slaap laten verrassen en zijn zij om. hun kampvuur, waarvan de overblijfselen nog zijn gevonden, dood gevroren. Ingezonden Mededeeling. nmiiiiriiiiiilUiiilmiillilllllliiiiiiiiiiilliliiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiminmiiimu groote doozen Geertje, zei hij, weet je nog wel, dat we hier meer gezeten hebben? Als je praten wilt, praat dan ten minste verstandigl Weet je nog wel, dat je dan heel anders tegen me was? ging hij voort, doende als had hij- haar opmerking niet gehoord. Het is je eigen schuld dat ik niet meer zoo tegen je hen. Maar ik heb je toch niets gedaan! Houd toch op, zei ze. Ais je niets 'beters weet te zeggen, kan je je mond wel houden, dan ga 'k wat slapen. Maar Teunis begreep dat het hooge woord er nu uit moést. Hij voelde dat hij voor een verloren zaak stond en dit gaf hem de aan onverschilligheid 'grenzende kalmte terug, die weet, dat noch de keu ze der woorden, noch de toon, waarop ze worden uitgesproken, van feitelijken in vloed zijn. Hij ging over haar zitten. —.Houtje van den meester, Geertje? Ja, dol! Ze hield eigenlijk niet van hem, ze wist niet wat het was, dat ze voor hem voelde, maar dat het ,liefd© was geloofde ze niet. De 'blinde verveelde haar echter met zijn jaloersche achtervolgingen, hij tergde haar met zijn aldoor weer terugkomen op 't zelfde onderwerp, met zijn raadgevin gen en vermaningen. En ze besloot hem terug te tergen, te plagen zooveel zij kon. Teunis zweeg. Dat antwoord had hij niet verwacht. Nu, waarom zeg je nu niets? Wou je nog niet meer weten? Vraag maar gerust! Je 'bent nog maar een kind, Geertje, en je weet nog niet wat je doet. Ais hamerslagen waren haar woorden KORTE BERICHTEN. Ingediend1 is een wetsontwerp tot verhoo ging van de ArböidHbegrooting 1928 met ruim 11 imiliMoeu. Karl Kautsky, de bekende voorganger van het socialisme, is gisteren zeventig jaar geworden. Onjuist of voorbarig? Naar aanleiding van het bericht over iiét bezoek van het Engelsche konings paar, heeft het Hbl. naar de juistheid daarvan geïnformeerd bij Buitenlandsche Zaken. Het kwam het blad n.L vreemd voor, dat nu reeds het program zou vaststaan van een bezoek, dat in het voorjaar van 1924' zou worden gebracht Welnu, aan Buitenlandsche Zaken deelde men mede, nog niets te weten van eenig bezoek van het Engelsche koningspaar! Het is mogelijk, dat het Engelsche blad .geheel-verkeerd was ingelicht en dat er aan het heele bezoek niet gedaoht wordt Het is echten ook mogelijk, dat er wel iets in de maak is, maar dan kan er toch nog niets definitiefs zijn vastgesteld. Want anders zou men er aan Buitenlandsche Zaken toch wel eenige officieele mede- deeling van hebben ontvangen. De Koningin naar spitsbergen. Volgens „Tidens Tegn" zal Koningin Wilhelmina, naar verwacht wordt het vol gend jaar een bezoek brengen aan Spits bergen en de Nederlandsche nederzetting Baretszburg. Suppletotre Arbeldsbegrooting 1923. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van Hoofdstuk Xa der Staatébegrooting voor het dienstjaar 1928. Het totaal der verhoogingen, in dit ont werp opgenomen, beloopt aldus de Me morie van Toelichting 11.045.000, welk 'bedrag deels ten laste van den ge wonen dienst, deels ten laste van den bui tengewonen dienst komt De Indische begrooting. Bij1 de Tweedie Kamer is ingediend de omt- werp-Indlische ibegrootimg voor 1925. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de uit komsten van het jaar 1923 voor den gehee- len dienst ruim 110 millioen, voor den ge wonen dienst ruim 89 milioen en voor den buitengewonen dienst bijna 89 milioen gun stiger zijn dan de raming. Blijkens de verwachtingen voor het jaar 1924 zal het tekort op den geheelen dienst van 1924 20.6 millioen meevallen. Het deficit van den gewonen dienst zal waarschijnlijk 11.4 millioen gunstiger wordem, het slot van den buitengewonen dienst vermoedelijk 9.2. Voor den geheelen dienst is het cijfer rond 46 millioen, voor den 'gewonen dienst bijna 24 milioen en voor den buitengewonen dienst nagenoeg 23 millioen gunstiger dan de cijfers der overeenkomstige diensten voor 1924, tegenover een ongunstiger cijfer van bijna 8 ton voor de vlootu'itbreiding. Behalve eenige voorstellen tot inkomsten- versterking, welke in 'het onderhavige onit- werp-begrootiing zijn opgenomen', en van minder beteekenis zijn, bevat de begrooting ook een voorstel tot invoering van een goe- derengeld, dat de strekking heeft om zooveel mogelijk evenwicht te brengen in den finan- cieelen toestand' van elke haven. De van déze heffing verwachte zuivere bate wordt op ƒ2.700.000 geraamd, waartegenover echter staat een daarmede gepaard' gaande mindere opbrengst van havengeld ten beloope van 429.000. Voorts is gerekend op de invoering van de bij de begrooting voor het'loopend jaar in op zijn hoofd gevallen. Zijn onverschillig heid' was gebroken, zijn kalmte was weg. Zoo'n kind ben 'k waarachtig niet meer. Weer gaf hij haar geen antwoord. Ze richtte zich op de elleboog overeind en keek hem eens aan. Wat zag hij- er rampzalig uit, zooals hij daar zat, spelend met een paar grasjes, die hoog tusschen het mos waren opgeschoten. De lust tot plagen verging haar en het oude mede lijden kwam weer boven. Waarom plaag je me zoo? zelde ze bijna ernstig als een soort excuus voor haar onmeedoogende woorden van zoo even. Hij hief het hoofd op en keek haar met zijn starre oogen aan. Hij hoorde aan haar stem, dat ze overeind zat en dat met ver andering vhn houding, ook verandering van stemming was gekomen. Maar ik plaag je toch niet! Dat doe je wel! Waarom doe je me al die lamme vragen? Waarom heb je 't aldoor en aldoor weer over. O, Geertje, als je alles wist, zie je, alles! Nou, zeg 't dan, dan weet Ik het! Zeggen? Moét ik 't zeggen? Wil je 't hebben? .Natuurlijk, dan is 't uit, hoop ik. Nu dan, het komt alles, alles, alles. omdat ik zoo ontzettend veel van je houd. 't Was er uit, het groote woord. Hij had het gesproken als een ter dood ver oordeelde, die de strengen telt, waaruit het touw van zijn strop is gevlochten. Och kom! Weet je wat veel houden ls, Geertje? Zie je, daar begin je alweer! Natuurlijk. Moet ik dan met wat an Ingeaxntdien Mededeellng. verdrijft de pijn uitzicht gestekte herziening van die inkom stenbelasting van rechtspersonen. Het ligt in 'het voornemen met ingang van 1 Januari 1925 een nieuwe regeling in wer king te doen treden betreffende de belasting heffing van rechtspersonen. Deze belasting zal aangeduid wonden als „Vennootschaps belasting". Behalve ©en- heffingsperoentage van 10 zullen in 1925 25 opcenten moeten worden opgelegd. Onder winst zal' worden verstaan de som van de voordleelen, die, onder welken naam en in welken vorm ook, zuiver word) emterkregen uit bedrijf en uit buiten bedrijf gebezigd' kapitaal De kosten voor het Neder- landach eskader zijn 760,800 lager geraamd in verband met de omstandigheid, dat Hr. Ms. „Zeven Provinciën" na aankomst van den kruiser „Java" in beperkten dienst zal worden gehouden en het daarvoor benoodi'gd per soneel uit de aanwezige sterkte zal wor den gevonden. Daarentegen is voor de In- dische Militaire Marine 929,000 meer uitgetrokken, aangezien de kruiser „Ja va" en één onderzeeboot gedurende lan- geren tijd in dienst zullen zijn dan in :924 en gerekend is op de uitzending van één onderzeeboot in 1925. Voorts zal meer personeel per particuliere gelegen heid vervoerd worden, in verhand waar mede de raming 50,000 hooger is ge steld. In totaal te.de raming 210,000 hoo ger dan van het loopend dienstjaar. Het comité van zes en de regeering. Maandag kwam het comité van zes uit de samenwerkende oentralen van overheidsper soneel te 's-Gravenhage in vergadering bij een, o. m. ter behandeling van die afwijzende beschikking van minister Ruys de Beeren- brouck op een verzoek' van het comité van zes, dit comité in de gelegenheid te willen stellen den noodtoestand van het rijksperso neel tegenover het hoofd' der regeering 'bloot te leggen en zijn aandacht te vestigen op het stroeve verkeer tusschen de regeering en haar personeel. Besloten werd nog heden de regeering in het bezit te brengen van een uitvoerig ant woord, waarin met den meesten nadruk het verzoek om een audiëntie wordt herhaald. Omtrent het op 25 Oct. te 's-Gravenhage te houden groote salariscongres, werd een verzoek van dé onder-officiersvereeniginjg „Ons Belang" om voor den duur van dit oongres in de samenwerking te worden op genomen, afgewezen wijl er geen overeen stemming kon worden verkregen over de door „Ons Belang" gestelde beperkend© be palingen. Salarisregeling Rijkspersoneel. Bij dé Tweede Kamer zijn ingekomen moties van organisaties van Rijkspersoneel, afdeelingen Helder, Utrecht, Delft, Naarden en Amersfoort, waarin wordt verzocht de op 1 October j.1. ingegane salarisvermindering van' het Rijkspersoneel ongedaan te maken. Ingezonden Mededeellng. voor Kinderen ders 'beginnen? Nu, wat te veel houden dan? Of ik 't goed kan zeggen, weet ik niet. 't Is haast onmogelijk te zeggen wat je voelt, precies tenminste. Zeg maar wat je meent. Veelhouden, zie je, dat ls als je een meisje ziet.nou ja, ziet, je begrijpt me wel, als je'een meisje je voorstelt.... haar karakter, haar ziel.En die be valt jeNu, dan ga je van haar hou den. Dan denk je heel en al niet meer aan je zelf.Dan wil je hongerlijden om haar te laten eten.Dan wil je zelf dood gaan om haar te laten leven. Nu, en. En? Ja, wat zal ik verder zeggen? Zóó houd ik van joü. Dat is de heele zaak! Geertje zweeg. Hij vertelde haar niets nieuws. Zie je, èn de meester. Er kwam een onverschillige trek op haar gezicht. .En de meester houdt zóó niet van je! Maar wat weet jij nu of de meester van me houdt? Hij houdt van je op zijn manier! Dat weet ik heel beslist en dat TVeet jij even goed als ik. Ik ben blind, maar dat zie ik toch wel. H!j heeft het me anders nooit verteld. Hij kon tóch niet zien, dat ze bloosde. Dan zèl hij 't je vertellen. Voor mijn part vertelt hij 't me niet. Maar al doet hij het, dan is het voor jou nog geen reden om me zoo te plagen, om me elk oogenhlik. Geertje, Geertje! HELDERSCHECOURANT Lleht op voor auto's en fietsen Donderdag 16 Oot5.34 uur. Vrijdag 17 5.32 26) Alléén VOLKSKLEEDINGmagazIJn, WESTSTRAAT 11, la altijd 20% goedkooper en solider dan ieder ander. OUD en VERTROUWD Een kistje 7-cents Sigaren van 50 stuks als Jubileum-cadeau, bij contante aankoop van f 20.—. Moderne Ulsters f 10, 12, 14, 18, 22 en hooger. Warme Fietsjekkers f 10, 13, 18, 20 en hooger. Regenjassenf 7.50, 0, 12, 18, 22. Mansbroeken f 1.90, 2.25, 2.75, 3.25. Overhemden, waschecht, met boord, f 2.25, 2.90. Petten, mooie keuzef 0.95, 1.25, 1.50. Mey's Boorden en Fronts, In alle modellen, per stuk 8 ct. - Ruime en mooie sorteering Klnderkleeding. ADRES, gevestigd sedert 1864. TABLETTEN Bi) Apotheker* en Drogisten. Mljnhardt's ThIJmsiroop 76® Mijnhardt's Borstsiroop 60c Anga-siroop (bij Kinkhoest) f 1 75 Bij Apothekers en Drogisten. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1