wegens overname der zaait. 4/3 X Alles moet weg. KEIZERSTRAAT 44, 62 en 63. De hooge boterprijzen. Bijgeloof van de Zeppelin bemanning. Een Ford ln goed 10 minuten. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Ingezonden Mededeling. Finale Uitverkoop Voorziening in de kosten aanbouw en aanschaffing. van Arl 7. <1) Tot dekking van de in art 6 bedoelde kosten zal jaarlijks, ingaande 1 Ja nuari 1925, zoowel op de begrooting van Ne- deriandfech-Indiië als op de Staatebegrooting een bedrag van ten minste 8.500.000 wor den uitgetrokken.. Art 8. De kosten van aanschaffing van het materieel voor hulpdiensten en van leer- vliegtuigen, bedoeld in art 1, sub O. a. 4o. sub O. b. 4o., sub E. a. 3o. en sub E. b. 3o komen, naar gelang van de bestemming, ten laste van de begrooting van NecL-IndiS, dan wel ten laste van de Staatsbegrootingi Personeel in Nederlandsch-Indië. Art 9. (1) In Nederlandsch-Indië zal voor het materieel 'bedoeld in art 2, in verband met art 4, zoomede voor de staven, de kust wacht en de maritieme inrichtingen aan den wal, by mobilisatie aldaar het voltallige per soneel, vermeerderd met een reserve van ten minste tien en ten hoogste vijftien ten hon derd, beschikbaar qjoeten zijn. (2) Voor het materieel, de diensten en de •inrichtingen bedoeld) in het eerste lid, zal be roeps-personeel der Koninklijke Marine voor zooveel doenlijk te betrekken uit de bevol king van Nedi.-Indïë te allen tijde aldaar be schikbaar moeten zijn tot in dat hd bedoelde sterkte, verminderd' met het aantal der per sonen, die bij mobilisatie aldaar krachtens op hen rustende verplichtingen onder de wapens 'komen. Personeel in Nederland. Art. 10. (1) In Nederland zal voor het ma terieel, bedoeld in art 2, in verband met art 4, benevens voor de staven, de kustwacht en de maritieme inrichtingen aan den wal', bt mobilisatie hier te lande het veltalige per soneel, vermeerderd met een reserve van tien ten honderd, beschikbaar moeten zijn. Werken ten behoeve van de ma ritieme verdediging. Art 18. Ten behoeve van die maritieme verdediging zullen in Nederland en in Ne derlandsch-Indië de noodige steunpunten en hulpsteunpunten worden ingericht en in stand gehouden. Memorie van Toelichting. Aan de bjj dit voorontwerp gevoegde Me morie van Toelichting ontleenen wij: Thans, nu verschillende maatregelen ter genezing van het ziekteproces, dat 's lands financiën doormaken, voortgang hebben en redelijkerwijs kan worden verwacht dat bin nen afzienbaren tijd het zoo noodzakelijk financieel evenwicht zal zijn hersteld, meent de regeering opnieuw een wetsvoorstel be treffende dë sterkte en samenstelling der zeemacht en den aanleg van steunpunten in Nederlandsch-Indië, aan de volksvertegen woordiging te moeten voorleggen. BJJ het ontwerpen van dit voorstel heeft de regeering zich op het standpunt geplaatst, dat, daar de ontwikkeling der internationale verhoudingen niet met eenige zekerheid doet verwachten, dat voortaan oorlogen zullen uitblijven, door Nederland met dit feit moet worden gerekend door in eik geval zorg te dragen voor middelen, noodig ter handhaving van de neutraliteit b{j een conflict tusschen andere natiën. iZulks, opdat geen der oorlog voerenden in het ontbreken dier middelen aanleiding zou kunnen vinden onze souve- reine rechten te schenden. Wat de taak* der vloot zelve betreft, bestaat deze in Nederland in bewaking van de terri toriale wateren en zeewegen, en de handha ving van de neutraliteit hierin. De vloot is hier voorts te beschouwen als een in zee vooruitgeschoven verkenningslinie en voor- postenlinie van het zeefront van het leger, welke aan dat leger steun zal moeten ver- leenen bij het afslaan van landingen. In Neaerlandsoh-Indië daarentegen is de vloot te beschouwen als het operatieve or gaan, waarmede wij onze souvereine rechten in den archipel naar ons vermogen zullen moeten verdedigen. Vandaar dat het bepaald onafwijsbaar is om aan de vloot in Indië zoo danige samenstelling te geven, dat dit ope ratieve orgaan inderdaad als een redelijke waarborg tegen schending van de neutra liteit is te belhouwen. Noch de financieel® draagkracht van Ne derland;, noch die van Indië, laat toe onze zeemacht op broeden grondslag te vestigen en het is dan ook om deze reden, dat naar hare meening ook In Oost-Azië do gedachte aan eene maritieme verdediging tegen groot opgezette aanvallen noodgedrongen behoort te worden losgelaten. De 'beveiliging van Indië dient zich der halve te 'beperken tot het meest waarschijn lijke geval, n.1. tot het tegengaan van neutra- liteitsschendingen en hierop gerichte ope raties zooals deze kunnen worden onderno men door lichte strijdkrachten, die al of niet door hoogstens enkele transportschepen worden vergezeld! Volledigheidshalve zij hieraan toegevoegd, dat eerbiediging der meutraltdeit beter wordt verzekerd door het bezit van een vloot met gevechtskracht, gepaard) aan een krachtig uitgedrukt voornemen om de consequenties van neutraliteitsschending ten volle te aan vaarden, dan door een misschien grooter aantal vaartuigen zonder noemenswaardige gevechtskracht, die enkel' geschikt zijn om schendingen té constateeren, doch verder met platonische protesten moeten volstaan (Tg. poMevloot). In dit licht beschouwd, acht de regeering derhalve ook ten aanzien van een zg. neu- traliteitsvloot het noodzakelijk, dat daarin de maximum-gervechtswaarde wordt belichaamd, die voor de aan haar ten koste gelegde mid delen te krijgen is. Een zoodanige vloot zal naar haar inzichten een betere waarborg voor neutraliteits-eerbdediging zijn dan een vloot, welke door een grooter aantal eenhe den wellicht in staat zou zijn een grooter aantal plaatsen in den archipel tegen neutra- Mteitsovertredingen .te bewaken, dloch die niet in staat zou zijn om zich tegen de uit die overtredingen mogelijk voortspruitende gevolgen met de noodige kracht te verzetten. As kern van een zoodanige vloot is geko zen de onderzeeboot en zulks op grond van de overweging, dat met den huldigen stand der techniek van alle drijvende en zwevende weermiddelen, welker aanschaffing ligt lm het bereik van een kléine mogendheid met beperkte geldmiddelen, dé onderzeeboot het krachtigst, hardnekkigst en daarenboven het moeilijkst te vernietigen weermiddel is. De in Indië noodig geachte kern van 16 onderzeebooten iis omlijst met de noodige verkennings-organen (jagers en vliegtuigen): terwijl aan deze weer als ruggegraat zijn toe gevoegd' de kruisers. Ten slotte zijn in de zeemacht gevechts vliegtuigen, flottielje-vaartuigen, mijnenleg gers en mijnen opgenomen, welke in hoofde zaak voor verdediging van localen aard moe ten dienen; de onderzeeboot-mijnenleggers zijn daarnevens ook voor optreden los van locale verdediging bedoeld. In Nederland zijn het de onderzeebooten, welke steun zullen moeten verleenen aan de landmacht bij operaties op of nabij) onze kust, terwijl de marinevliegtuigen daarbij als ver- kenningaorganen moeten dienen. Mot liet oog op bet beperkte terrein van actie kunnen andere verkennings-organen worden, ontbeerd. Het overige materieel hééft tot taak be waking, versperren en verdedigen van de waterwegen en zeegaten. De pantserbooten zijn meer in het bijzonder aangewezen voor de zeegaten en broede rivierarmen. Hoewel bij de regeering het streven heeft voorgezeten, in de voorgestelde vloot zooveel gevechtskracht op te hoopen als de beschik bare geldmiddelen gedoogen, ontveinst zt zich niet, dat deze vloot in de rij der be staande vloten slechts een zeer bescheiden plaats inneemt. Hoewel bescheiden in om vang, is deze vloot echter geenszins ais quan- tité négligeable te beschouwen. Zij kan in de machtsverhoudingen, welke in een oorlog tusschen de betrokken partijen worden ge schapen, een factor van zoodanige beteekenis worden, dat met haar valt rekening te houden. De rustbewaring en daaronder in de aller eerste plaats de beteugeling van zeeroof in den archipel), kan veilig aan haar worden toe vertrouwd Aangezien de gevechtskracht van een vloot mede afhankelijk is van eene behoorlijke voorziening der voorraden en van goed ge outilleerde reparatie-Inrichtingen en dokken is het duidelijk .niet alleen., dat ook hiervoor moet worden zorg gedragen* doch tevens, dat deze voorraden enz. niet zonder slag of stoot door den tegenstander vernietigd mo gen kunnen worden. Dit wil dtus zeggen, dat er zoowel' in Nederland als in Indië, ten min ste één voldoende versterkt steunpunt zal moeten zijn. Voor zoover de bestaande steun punten niet voldoen aan de eischen, die de voorgestelde vloot stekt, zal ook hieromtrent zoo spoedig mogelijk een voorziening getrof fen moeten worden. Wat de financiering van den vlootbouw betreft, heeft de regeering ter tegemoetko ming aan de gerezen bezwaren afgezien van het denkbeeld tot stichting .van een vloot- fonds met lang te voren bepaalde jaarlijksche stortingen en aflossingen. Daarom acht zij het, rekening houdende met de feiten, beter om, zoolang de vlootbouw, hetzij hier te lande, hetzij in Indië, niet uit de gewon© in komsten kan worden betaald, het verschil zooals de laatste jaren reeds gebruikelijk was onder de buitengewone uitgaven op te nemen. Intusscben wordt het wel noodig geacht een bedrag vast te leggen, dat zoolang de vastgestelde vlootsterkte wordt in stand) ge houden, jaarlfjiks als minimum ten laste van elk der begrootingen onder de gewone uit gaven zal worden gebracht Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen om zoowel hier te lande als in Indië in de jaren, waarin voor de instandhouding der vloot met geringer be drag dan dit minimum kan. worden volstaan, op regelmatige wijze over te gaan tot aflos sing van ten 'behoeve dier zeemacht in voor afgaande jaren gevormde vlottende schuld''. De grootte van dit bedrag is ongeveer gelijk gemaakt aan fle jaarlijksche afschrijving op eene vloot van de gedachte samenstelling. amsterdamsche brieven De Olympiade. Hollandsche films. Overleg. De „Manch. Guard." schrijft: De prijzen van natuurboter hebben op het oogenblik in Engeland' den stand bereikt, waarop zij. in den oorlogs- en rantsoeneeringstijd stonden, Het eigenaardige daarbij is, dat, evenals toen, deze prijsstijging ook thans weer aan Duitschland wordt geweten. Voor Duitsche rekening toch wordt op groote schaal Neder- landSche, Deensche en Noorsche boter ge kocht-^hierdoor zijn de prijzen zeer gestegen. Tegelijkertijd bestaat er een groot tekort aan boter uit Nieuw-Zeeland, waarvoor buiten sporig hooge prijzen worden betaald, De prijsstijging houdt ook verband met de ge ringe voorraden. Naar bekend is, hebben enkele groote Londenscbe firma's weliswaar >elangrij'ke hoeveelheden nieuwe Australi sche boter gekocht, maar deze kunnen niet voor begin December in Engeland aankomen. De „Frf. Ztg." schrijft, dat, in vergelijking met den ergsten inflatietijd), het verbruik van natuurboter in Duitschland inderdaad is ge stegen, vooral ook omdat een deel der bevol king het gedwongen gebruik van margarine heeft laten varen. Dit alleen zou echter geen voldoende reden zijn geweest voor de prijs stijging, doch daarnaast bestaat er een in ternationaal tekort aan 'boter, waarbij het bijna algeheel uitvallen van den aanvoer van Siberische boter, een belangrijke rol speelt. Tenslotte oefenen ook de hooge graanprij zen in zekere mate invloed op de prijzen van andlere landbouw- en veeteeltproduoten. Een late zomer. We raken leelijk in de war en de diverse broeken- en jassen/paleizen, die hun winter- oampagne met verleidelijke aanbiedingen van „nog voordeeMger" en „toch voordeek- gert' pakken en ulsters reeds lang aan den gang zijn, zitten er mee.De „dancings" kunnen maar niet op dreef komen en liever dan, met den beruohten, wettelijken Meter tusschenruimte naar 't gestep op den dans vloer te kijken drentelt men rond de vijvers in het Vondelpark en liuiert, na kantoortijd wat op bankjes De lage, maar nog krachtige herfstzon schiet haar stralen over grachten en huizen en gelend' geboomte en de Am sterdammer vergeet, dat we eigenlijk al dik in het winterseizoen zitten. HU' dénkt aan zomersohe spelen en tochten en wat zijn stad buitenshuis kan hiedCn aan waterfeesten*, vliegdemonstraties en openluchttentoorietel- 1'imgen.In deze zomersehe dagen gaan zijn gedachten nu en dan 8ls vanzelf naar den zomer 1928 als wanneer de Olympiade binnen onze veste zal moeten plaats vinden. En met nog meer belangstelling dian anders het geval zou zijn heeft hij. kennis genomen van het bericht, dat enkele handels- en poli tieke hoofdstedelijke kopstukken onlangs de hoofden bij elkaar hebben gestoken en er ernstige plannen in de maak zijn aan dit komend sportfestijn een. grootsehe wereldl- tentoonsteiüng te verbinden. Mocht dit wijd- sche plan om de een of andere reden (voor een dergelijken opzet is de termijn van voor bereiding misschien nu al rijkelijk kort) niet tot stand kunnen komen, dfen zal men zich tot een. groote tentoonsteüing uitsluitend) op koloniaal gebied 'beperken. Deze gouden, als uit den Jull-kalender ver dwaalde dagen, doen ook weer des te sterker verlangen naar buiten wonen en vanzelf rijst de vraag: hoe staat 't nu toch eigenlijk met die tuinstadplannen van wethouder De Miranda? Er gingen dan ook stemmen, op, die om meer publiciteit in d'ezen riepen; men wist diat de zaak reeds verscheidene „instan ties" doorloopen had), maar het geschiedde alles ver verborgen achter de coulissen der ambtelijkheid'. Aan deze roepende stemmen wérd reeds een kleine voldoening geschon ken; hoewel definitieve conclusies uit de di verse adviezen en plannen nog niet getrok ken zjjo en de zaak nog altijd' in het „studie- stadium" verkeert, zijn toch reeds enkele hoofdlijnen vastgesteld endeze werden on langs den volke kond gedaan. Er zijn in het geheel zes plaatsen aangegeven, waar een nederzetting van Amsterdam gesticht kan worden. Een bij Muiderberg tusschen 't Gooi en de Moederstad; een tweedte aan den nieuwen Gooischen weg, dien men zich denkt te doen aanleggen vanaf plan-Zuid, over Merwedekanaal en Vecht en door de Loosdrecbtsche plassen; een derde aan den rand van het Gooi hfl genoemde plassen; een vierde en een vijfde -ln de buurt van Halfweg en tenslotte de laatste bij Velzen. Toch worden we, al' loopen we overdag dan met zomersehe Olympiade-ideeën en tuin stad-plannen rond, 's avonds tegen dat de herfstnevels zich. om de huizen slingeren, herinnerd aan 't feit, dat de tijd' voor de stads- uitgangetjes is aangebroken en we zoeken het lijstje Schouwburgen en Publieke Ver makelijkheden ln het Avondblad op om een keus te doenHadden we het vorige sei zoen een ware vloedgolf buitenlandsche im port op tooneel- en muziekgebied, zoodat de gastvoorstellingen van alerhand vreemde grootheden elkander verdrongen, op het oogenblik schijnt het getij, gekeerd en gaan we blijkbaar een periode van overwegend na tionaal vermaak tegemoet. Zoo mochten we dan dezer dagen tot veler vreugde einde lijk weer de kennismaking hernieuwen met „De Jantjes", die thans im den Plantage Schouwburg onder patronaat van dezelfde oomes (n.1 de auteur Herman Bouber en de liedjes-componist Louis Davids) het tweede deel van hun plankenbestaan leiden.B Niet zonder reden, gezien vroegere soort gelijke experimenten, waarhij het geven in hernieuwden vorm van een ouden Schlager jammerlijk mislukte, was men wei eerst wat- bevreesd, dat de twee Jordaansche jongens in de periode van rust en roem-nasmaak veel van hun oorspronkelijke frischheid en gijn, van hun_ davrende levenslust en ruwe goed hartigheid zouden hebben ingeboet, maar toen zij daar weer standen achter het voet licht en hun lief en leedi ons nogmaals in deze „Jantjes II" voor oogen werd' gesteld, had den zfl met één Slag het hart van den'echiten Amsterdammer weer verovert! We zijn, gelukkig, tijdelijk weer eens een goed volksstuk, in den besten zin des woords, rijk. Ook in den filmstroom kwam een nationaal draaikolkje. De moeilijkheden aan het tot stand brengen van een vaderlandSch film product zijn. niet gering. In de eerste plaats natuurlijk door het feit, diat we hier in ons land geen geroutineerde filmspelers en speel sters rijk zijn (het witte doek stelt nu een maal1 geheel andere eischen dan de tooneël1- plankeni, zoodat acteurs en actrices, die tijde lijk filmen, ook ai zijn zij. eerste klas, er dik wijls niets van terecht brengen), maar dan ook door den buitengewoon nuchteren aard van ons publiek.Verzin nog zoo'n span nend' scenario, zet de handeling nog zoo dra matisch en levenswaar in elkaar, zoodra ontwaart ons publiek niet een bekende plaats in de onmiddellijke omgeving, zeg b.v. een straathoek ergens bij. de Ceintuurbaan, of alle mee-leven de fantasie is er uit en er wordt in de zaal- gefluisterd en gegrinnikt en tante Kee zegt tegen broer Jan: „Zeg, daar heb je 't huis waar m'n mans nicht, je weet wei verleden week die kanarie gekocht heb En de bijzonderheden over dien koop en de kanarie verdringen niots' alle talent en zorg die regisseur en spelers aan de film ten koste hebben gelegd.Een andere moei lijkheid is het feit, dat verschillende film producenten onmogelijk aan de eeuwige mo lentjes-, wijde broeken- en Volendamsche sleur schijnen te kunnen ontkomenZoo gaat er thans de film „Mooie Juultje van Volendam", waarin deze sleur dan ook naar (on-)behooren wordt uitgebuit. Maar he tweede nationale product onder de rolpren ten, dat thans in verschillende .theaters tege lijkertijd. gaat loopen mag er daarentegen zijn. Het is het, onder leiding van Theo Fren- kei in scène gezette drama „Hollandsch Cir cus", waarin Louis Bouwmeester de twee hoofdrollen speelde. Het is alleen al merk waardig om te zien hoe deze onverwoestbare 80-jarige zich met jeugdige energie de voor hem geheel nieuwe film-techniek heeft eigen gemaakt Niet het minst belangrijke „nationale' nieuws uit plankeniaodi is tenslotte wel de aankondiging, dat Carré 'inderdaad de vol gende maand weer Oa-rré gaat worden.... M. a. w., dat het gebouw weer „echt" circus wordt. We hebben het werkelijk te lang ge mist. En eindelijk zullen we dan het heimwee naar de stallucht, naar de clowns en naar de waterballetten van onze jeugd kunnen stillen Van het Circus naar den Gemeenteraad is misschien wel een beetje gekke overgang, al kan men het in een kwade bui soms nog zoo gek niet vinden. De vroede vaderen kregen deze week twee meer of min penibele kwesties te behandelen, Ten eerste die van de benoeming van een opvolger van prof. ELhorst aan de Gemeen telijke Universiteit in. de Faculteit der Theo logie. Op den man af gevraagd' zitten B. en W. in hun huidige samenstelling wel wat met die Faculteit in hun maag. Maar de Wet eisoht nu eenmaal nog haar voortbestaan ook al zijn er 'hier in de hoofdstad in deze Faculteit ongeveer evenveel' proffen als stu denten. Op de door Curatoren enz. ingedien de voordracht stond alleen prof. Böhl uit Groningen, naast een kundig Oostersche talenkenner ook een bekend theoloog. Nu moet de opvolger van prof. Elhorst wel voor namelijk talen doceeren, maar er komt toch ook gedeeltelijk exegese van het Oude Tes tament bij te pas, zoodat de theologie toch ook wel een woordje meespreekt. En op Hv. minst zonderling mag het beeten op dezen Protestantschen leerstoel iemand van ande ren huize te plaatsen, hoe een voortreffelijk mensch en geleerd© zoo iemand dan ook moge zijn. Desalniettemin week de Raad met een meerderheid van een stem van de voor dracht af en benoemde dr. Palache. Men moet het dan maar zoo -regelen, redeneerde de meerderheid, dat het meer zuiver theologi sche gedeelte van de toekomstige taak van dezen Israëlitischen geleerde, door een Pro- testantsch collega wordt overgenomen. Wat men er ook van- moge zeggen (voor of tegen deze benoeming) één ding staat vast: reden tot klagen, dat zij vanwege hun- geloof van ambten worden uitgesloten, hebben de Is raëlieten thans zeker niet meer. Men zou eerder het tegendeel 'kunnen volhouden! De tweede précaire kwestie was die be treffende den Federatie-vertegenwoordiger, den heer Sobilp, di indertijd van het Geor ganiseerd Overleg werd uitgesloten. Men interpelleerde er thans weer over en viel den wethouder Wierdeis, die dezen vertegenwoor diger tenslotte den toegang weigerde, aan Het bleek uit de debatten wel, dat de heer Schilp het als een soort principe beschouwt „onhebbelijk" te moeten optreden. Het was o. a. oud-wethouder Vliegen, die dit, steu nend op eigen ondervinding, wist mee te deelen. „De heer Schilp", zeide hij, „gelooft, dat hij het kapitalisme eerder onder den voet krijgt door principieel1 onhebbelijk optreden dan door logische en behoorlijke strijdvaar digheid'". Wethouder Wierdeis zeide ten slotte, dat het hier alleen tegen den persoon en -niet tegen de Federatie ging en dat hij, zoo d© heer Schilp schriftelijk excuses aan bood, de zaak als afgedaan zou beschouwen, zelfs al denfct men zich dit in nog zoo'n voor- De wethouder stond o. i. sterk: overleg, uitstrevend© toekomstmaatschappij, zal nu eenmaal altijd aan- eenige regelen van logica en behoorlijkheid gebonden moeten 'blijven. Enstrijdvaardigheid is overigens alitijd effectvoller waar een kalme waardigheid blijft gehandhaafd De correspondent van het „Barliner Tage- blatt" te Eriedrichshafen deelt eenige bijzon derheden mede omtrent het bijgeloof van de bemanning van het luchtschip. Wij hebben reeds gemeld, dat het vertrek Vrijdag jj. werd uitgesteld, omdat Vrijdag als ongeluks dag geldt. De commandant, dr. Eckener, is zelf niet bijgeloovig, maar hij heeft toch een talisman meegenomen: een kanarievogel, die een Amerikaan hem ten geschenke had ge geven. Op de tafel in den oommandantsgon- del zit een grappig klein Teddy-beertje. Een der officieren heeft een opgezette papegaai, die tot voor eenigen tijd den hoed) van een jongedame tooide in zijn cabine opgehangen, een ander heeft als amulet een paar ivoren witte muisjes bij zich en in één der motor- gondels hangt een groote Teddy-beer. Maar den gekstten talisman heeft de eerste machi nist Stuele, een oud-luchtschipper, die reeds menigen Zeppelin-tocht achter den rug heeft en op al deze tochten steeds een oeroud ver schoten jaquetje heeft gedragen. Ook dit maal was hij niet te bewegen het zonderlinge pandenjasje ithuis te laten. Het moest en het zou mee, anders zou het zeker niet goed met den Zeppelin afloopeni De prins van Wales, die op bezoek Is geweest bij Ford, in Detroit, heeft daar in de fabriek het in elkaar zetten van een Fordauto bijgewoond. Alle onderdeelen zijn van te voren op maat gereed ge maakt. Het in elkaar zetten waarbij elke bepaalde handgreep steeds door een zelf den werkman wordt verricht en de wagen al voortrijdende wordt voltooid eischt s echts in het allergunstigste geval, als alle manipulaties dadelijk lukken 700 seoonden. In dat korte tijdsverloop wordt uit de verspreid liggende of staande on- sfmu? w d® vollediÉto complete, onmid dellijk tot rijden bekwame auto geboren. Het was nu de eerzucht van de arbei- dersploeg, die de geboorte van een Ford aan den prins van Wales zou demonstree- ren om er van die 700 seconden nog een paar af te krijgen en dus een nieuw snel heidsrecord te maken. De politieke toestanden in het buiten land geven thans weer genoeg stof ter behandeling. In Engeland is het kabinet MacDonald gevallen door eenen gecom- bineerden aanval van de Liberale en Con servatieve partij en is het Labourbewind voorloopig weer van de baan. De nieuwe verkiezingen, die binnen slechts enkele weken plaats hebben, zullen doen zien welke partij het meest geschikt wordt ge acht de regeering in handen te nemen. Gedurende zyn bewind heeft MacDonald toch veel tot stand weten te brengen, wat zyn voorgangers niet is geiyk, en wel in de eerste plaats de bemiddeling tusschen Frankrijk en Duitschland en verder de medewerking van Amerika voor het duur zame herstel van Europa. Het handels verdrag met Sovjet-Rusland sohynt ech ter geen goed gedaan te hebben aan zyne pósitie, aangezien dat in vele kringen als onvoldoende gewaarborgd beschouwd wordt. In Frankryk is het wat de binnenland- sche politiek betreft ook niet rustig en schynt er een actie gevoerd te worden om Herriot uit den zadel te lichten. Zoowel de ex-president Millerand als de ex-pre- mier Briand zouden probeeren een sterke gecmbineerde party te vormen om tot dat doel te geraken. Nu echter Duitsch land de opgelegde verplichtingen goed nakomt mag men aannemen, dat-het suc ces van Herriot, wat dit betreft, hem nog genoeg tyd zal laten de regeering te be houden. In Duitschland is de politieke toestand verward en men begrijpt niet goed waar het heen wil. Intusschen is het kabinet- Marx nog aan de regeering, die zich ken merkt door gepaste gematigheid, waarvan het land profiteeren moet. Uit de statistieken bhjkt, dat de levens middelen enorm zyn gestegen sedert 1918, De artikelen tarwe, thee, koffie en süiker zyn in waarde thans bijna verdubbeld, welke prqsstygingen niet nalaten nadee- lig te werken op alle consumeerende lan den. De opdrqving der prijzen gaat van de Amerikaansche markten uit en de Amerikaansche koersen van den vorigen dag geven den toon aan voor het verloop der goederenmarkt te Amsterdam, zoo goed als vroeger de fondsenkoersen toon aangevend waren voor onze effecten beurs. Nu echter zeer weinig affaire plaat» heeft in de Amerikaansche afdeeling ter beurze, heeft de koersiyst uit New-York zeer weinig invloed. De geheele beurs volhardt de laatste weken in eene apati- sche stemming onder de leiding van aan- deelen Koninkl. Olie, die by voortduring worden aangeboden voor Fransche reke ning en steeds om en naby 810 notee- ren, zonder merkbaar herstel, zoodat de beurs reeds een zeer belangrijk bedrag van deze aandeelen heeft moeten absor- beeren. Als de stemming voor Konink- ïyke onaangenaam is, schynt wel, dat de rest daaronder dusdanig lijdt, dat de mees te fondsen geen verdere neiging tot ver betering toonen willen. Zoo b.v. deze week Rubberaandeelen. De prijs van het pro duct ter Londensche markt heeft den prijs van 1 shilling 4 pence overschreden en toch is de invloed op de rubberwaar- den gering. Amsterdam Rubber noteert een paar percent beter, doch kan 161 zelfs niet bereiken, en de rest naar ver houding. Op de afdeeling Mynwaarden is de fea ture de reusachtige haussebeweging van Redjong Lebong, die Dinsdag reeds 289 noteerden op geruchten, dat het goudgehalte van het gewonnen erts be langrijk toegenomen is. Ook andere specialiteiten maken goede dagen mee, o.a. aandeelen Pendawa-Petroleum, die als waardeloos werden beschouwd en plotseling tot byna 10 konden mon- teeren. De valutabeurs is weer wat opgewek ter geworden en er is meer beweging ge komen in de Parysche en Brusselsche francs, die daalden tot resp. 18.10 en 12.10 en daarna j.1. Maandag weer opliepen, naar beweerd wordt, op steunaankoopen tot 18.50 en 12.80 ongeveer, De gulden volhardt in zyn vaste hou ding te New-York, en daardoor daalde de dollar tot circa 2.641/,, terwyi het pond ook verdere dalingsneigingen toont en op 11.46 is beland. Vrijdag 17 dezer wordt in Nederland ter inschryving aangeboden het ons toe gewezen gedeelte der groote Duitsche eening van 800 millioen goudmark, hier "en bedrage van 21/, millioen pond ster ling of 80' millioen gulden ad 7 tegen een koers van 92 een alleszins renda bel bezit en een goede belegging, aange zien de leening preferent is voor alle Duitsche schulden en als zeer goed ge- secureerd beschouwd kan worilen. Dat beteekent: Vlerrhaal een ongewijzigde advertentie ter plaatsing opgegeven in de „Heldersche Courant" tegen driemaal bere kening. Wij ervaren dikwijls, vooral bij hen, die oen z.g. kleine advertentie plaatsen, dat, wanneer een eerste plaatsing niet voldoende succes oplevert, vergeten wordt, om tijdig order tot herplaatsing te geven. Om onze cliënten voor schade en last ten gevolge van een dergelijk verzuim te behoe den, advtseeren wij in den regel om direct opdracht te geven tot 4/3 X plaatsing. Zoo- dra men dan geslaagd is, deelt men ons zulks mfde en wordt dan de overbodig geworden advertentie uitgelicht. Onze cliënten zijn dan slechts schuldig het aantal malen, dat zij ge adverteerd hebben. Probeert U dat ook eens! Deze bepaling geldt alleen voor adverten- ïèn, welke iuet volgens het goedkoope tarief voor handels-advertentiën worden geplaatst.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10