Prijsverlaging Abdijsiroop LANGS DONKERE PADEN Nacht-hoest Eerste Blad. BUITENLAND WYBERT die afschuwelijke kwelling verdwijnt snel en zeker met Hoestsiropen Nr. 5938. DONDERDAG 23 OCTOBER 1924. 62ste JAARGANG. Heropening Postchóque- en Girodienst. De verdrijving der Grieken nlt Turkije. Londen, 21 October. Volgens een be richt uit Konstantinopel zijn er opnieuw 200 Grieken opgepakt en over de grens gezet, die geweigerd hadden vrijwillig overeenkomstig het uitwisselingsverdrag, Turkije te verlaten. BELGIE. De regeering besluit het protocol te teekenen. De ministerraad heeft op voorstel van den minister van buitenlandsche zaken besloten het protocol van Genève inzake vreedzame regeling van internationale geschillen te teekenen. De ministerraad heeft het ontwerp- antwoord aan de Duitsohe regeering no pens de toelating van Duitschland tot den Volkenbond goedgekeurd. DUITSCHLAND. De ontruiming van Karlsruhe en Mannheim. De Fransche troepen hebben Dinsdag morgen de bezette zones van Karlsruhe en Mannheim zonder incidenten ont ruimd. Wezel ontruimd. De Belgen verlieten Dinsdagavond We zel en trokken over de Lippe en de Rijn brug naar Büderich af. Incidenten vielen niet voor. De plaatsen op den anderen oever der Lippe bleven nog bezet. Dortmund, 22 October. Generaal Marty ls vanmorgen half 9 met talrijke officie ren in auto's uit de stad vertrokken. Het grootste gedeelte der door de Franschen in beslag genomen gebouwen is thans ge heel ontruimd. De troepen bevinden zich voor een groot gedeelte nog in de stad, doch maken zich marschvaardig. De be volking ziet kalm toe, zoodat incidenten zich niet hebben voorgedaan. De militaire controle. Naar het Parijsche Journal uit Berlijn verneemt heeft de militaire Entente-com missie van controle Zaterdag bij een on verwacht bezoek aan industrieel© onder nemingen te Berlijn verscheidene duizen den granaten ontdekt, die het rijk in strijd met de bepalingen van het verdrag van Versailles had 'besteld. De vlucht der communistische Rijksdag leden met behulp van valsche passen. De communistische Rijksdagleden, die onmiddellijk na de beëindiging van hun immuniteit tengevolge van de ontbinding van den Rijksdag zijn gevlucht, teneinde FEUILLETON. 29) door G. H. PRIEM. Wanneer zij hem niet binnen vonden, zou de verdenking van den meester grond krijgen. En wat viel hier aan te doen? Met kleine zenuwachtige stappen liep hij langs de heg op en neer, zijn hand strijkende over de blaadjes en nu en dan zich prikkelende aan de doornen. Het deed hepi goed als een doorn in zijn vleesch drong. Wat ls voor zielesmart beter afleiding dan lichaamssmart? In den rag-teeren zenuw-toestand, waar- In hij was, werkten zijn gedaohten sneller, berekenden zij de gevolgen van elke daad, tot deze zich verloren in den nevel van het onbestemde. Dit stond vast: hij moest den schijn van ü«h werpen. ^pnder de minste aarzeling, met een vastheid van wil, welke hem in andere ®™^ndigheden volmaakt vreemd wad! 2, Wj eensklaps linksaf en volgde het EÏÏÏlSï bij het prieeltje bracht, o-cr u dat bij kende van hoel vroe- od ÏCEJa met Geertje had gezeten jtT+pÏÏ1^11 najaaredag. Jaafci de bank, langs de be- heteftlMn i1' allea was n°8 precies tieteelf do eeQ zicht aan arrestatie wegens landverraad en andere vergrijpen te onttrekken, zijn waarschijnlijk met valsche passen, afkom stig uit de dezer dagen ontdekte commu nistische centrale voor pasvervalschingen naar het buitenland vertrokken. Bij een huiszoeking in de woningen der ge- vluchten vond de politie nog een groot aantal valsche papieren, o.a. in de woning van Remmele een valsche pas, waarop hij reeds verschillende reizen naar Zwitser land bleek te hebben gemaakt. Ook bij Höllein, vond men veel bezwarend mate riaal, ongetwijfeld uit de onlangs ontdekte fabriek van valsche passen. (Hbl.) FRANKRIJK. Frankrijk erkent Sovjet-Rusland de Jure. Een V. D.- bericht uit Londen meldt, dat de Fransche regeering een telegram heeft gezonden aan de regeering te Mos kou, waarin de Russische Sovjet-regee ring de jure wordt erkend. In het telegram wordt er evenwel den nadruk opgelegd, dat deze erkenning niet beteekent het afstand doen van eenige rechten van Fransche onderdanen als eigenaren van inbeslaggenomen eigen dommen of van vergoeding van veroor zaakte schade. De oude verdragen worden bevestigd, doch de uitvoering opgeschort en de Fransche regeering noodigt Russische ver tegenwoordigers uit naar Parijs te ko men tot het voeren van onderhandelingen over de herziening van deze verdragen. Een tegenspraak van Havas. Havas spreekt beslist het bericht tegen nopens een erkenning de jure van de sov- jet-regeering. ENGELAND. Admiraal Sir Percy Scott Sir Percy Scott heeft bij testament be paald dat zijn stoffelijk overschot moet worden verbrand en zijn asch in zee moet worden geworpen. Dit zal Donderdag ge schieden. De admiraliteit stelt een krui ser ter beschikking en zal den overleden admiraal de laatste eer bewijzen. EGYPTE. De terugkeer van Zagloel-pasja. Bij zijn terugkeer uit Londen heeft Zagloel-pasja, de Egyptische eerste-minis- ter, te Alexandrië het woord gevoerd en gezegd dat Egypte niets verbeurd bad door met MacDonald te onderhandelen. Het had integendeel erbij gewonnen, om dat het tegenover Engeland voor zijn rechten was opgekomen en die met be wijzen had gesteund, terwijl MacDonald had geantwoord met een weigering zon der bewijs of rechtvaardiging. Zagloel besloot met te zeggen dat de politiek van zijn regeering bleef, om voor Egypte en Soedan volledige onafhanke lijkheid te eischen. Kairo, 22 October. Zagloel pasja is te Kairo geestdriftig ontvangen. Hij verklaarde dat de Egyptenaren nooit toe zouden stemmen in een afschei ding van Soedan en zouden worstelen, zoolang er nog één vreemde soldaat in Egypte bleef. NOORWEGEN. Bij Kristiania heeft over een lengte van 1000 meter en een breedte van 400 meter een aardverschuiving plaats gehad, waar bij drie boerenhofsteden, de electrische centrale van de stad en de telefooncentrale zijn verwoest. Er zijn 10 menschen bij het ongeluk omgekomen. De verkiezingen in Noorwegen. Bij de verkiezingen in Noorwegen hebben de partijen der rechterzijde weliswaar slechts waren er meer krassen in de bank en was het loof dichter. Hij strekte zich op de bank uit, rechtuit, en de oogen sluitend, deed bij of hij sliep. In de herberg was het gebeurde het onderwerp van de gesprekken. Geertje was meer geschrokken dan ge wond: een onbeteekenemde schram aan den schouder was al. Waar is Teunis? vroeg de meester, op de viool wijzend, die naast het buffet op een stoel lag. Hé jé, zei de herbergierster, hebben jelui hem niet gezien? Hij kreeg hot hier te benauwd en is naar buiten gegaan. Lang geleden? Een half uurtje, denk ik. De meester zag Geertje veelbeteeke- nend aan, maar ze schudde het hoofd en zei: „Als hem maar geen ongeluk ls over komen!" Wees wijzer I Hij een ongeluk krij gen! Maar het meisje was niet gerust. Ik durf niet alleen thuis te komen, zei ze en 'bovendien. In de zaal danste en hoste men weer voort, al luidruchtiger, al doller. Het on geval van Geertje was al weer vergeten of werd als een grap beschouwd. Er zal een vleermuis tegen haar aan gevlogen wezen! Meester, je zal haar wat hard ge drukt hebben! Men lachte en zong, schikte zioh in 't midden in een kring voor een patertje. De meester en Geertje zouden kiezen, daar ging niets van af en hem meetrek kend in de zich om hem sluitende men- sohenketen klonk het lustig op: Ingezonden Mededeeilng. CKR. C. KOOMAtl. Weststraatlll.b/d. sm. een geringe winst kunnen boeken, maar het, kabinet der linkerzijde zal hierdoor vermoe delijk toch worden gedwongen, plaats te ma ken voor een naar rechts gerichte regeering. De rechterzijde, die met de vrijzinnige lin kerzijde den strijd tegen het alcoholverbod en tegen de communisten heeft gevoerd, heeft drie zetels gewonnen en beschikt thans over 60 mandaten. Indien zij aan het bewind komt, zal zij waarschijnlijk door de boeren partij worden gesteund. Deze heeft 27 zetels veroverd en is aan merkelijk sterker dan voorheen. De regee- ringspartij der linkerzijde, die voor het alco holverbod was en voorts de verzoening van de maatschappelijke standen beoogde, heeft 8 van haar 37 mandaten verloren. De com munisten, die aanhangers van Moskou zijn, komen verslagen uit den strijd. Zij beschik ken nog slechts over 4 zetels, terwijl de on afhankelijke communisten er 20 hebben ver overd. De sociaal-democratie heeft een weinig geprofiteerd' van den comanunistischen broe derstrijd ©n. twee zetels er bij gewonnen, zoo dat ze er thans 10 heeft. ZWEDEN. De Zweedsche staatsbedrijven, welke winst afwerpen, hebben hunne begrooting over de vermoedelijke winst in het dienst jaar 192526 ingediend. Het bestuur van de staatsspoorwegen, schat het voordeelig saldo op 62.2 millioen kronen, de telegrafie op 16.2 millioen kro nen, het bestuur van de domeinen op 8 millioen en van de watervallen op 10.3 millioen kronen. Een bericht uit Genua meldt het ban kroet van de reederij Garibaldi. Hiermee is weer een hoofdstuk afgesloten van de coöperatieve schandalen, die sinds den oorlog Italië beroerd hebben en een van de oorzaken rijn geweest, welke tot het ontketenen en welslagen van de fascisti sche revolutie hebben geleid. In de veel bewogen dagen van nu al weer vier jaar ongeveer geleden, toen Italië op de grens van bet bolsjewisme scheen te staan, heeft de regeering z-s van de Duitsche schepen, welke haar op d© vengoedings- rekening geleverd waren, ter 'beschikking gesteld van de coöperatie der zeelieden; zulks in hoofdzaak om het dreigende ge vaar van een staking den kop in te druk ken. De zeelieden zouden nu eens laten zien, dat het personeel het heel- wat beter kon hebben, dan bij de particuliere ree- derijen het geval was, zonder dat het 'be drijf in elkaar behoefde te storten. Op de schepen, die voor passagiersvervoer wa ren ingericht, werd de tweede klasse- acoomodatie voor de opvarenden bestemd, met een eetzaal, ontspanningszaal enz. Onder den naam „Garibaldi" waarom Ingezonden Mededeeilng. groote doozen „Daar ging een pater langs den kant, Hei, 't was in de Meil" Maar waar is Geertje? Geertje moet er bij. Doch Geertje was nergens te vinden. Ze is zeker Teunis zoeken, zei de herbergierster. Inderdaad maakte het meisje zich over 'het lot van den 'blinden jongen deerlijk ongerust. Ze liep den weg op, naar links, naar rechts, riep hem herhaalde malen, maar zag niets van hem en hoorde niets. Toen besloot ze den tuin in te gaan. Het hek stond open. Alles was stil, dood stil, geen vogel bewoog zioh in 't groen, geen windvlaagje deed de 'blaadjes ritse len. Maar flauw drong het: „Hel, 't was in de Mei" van de uitgelaten feestvieren den- tot hier door. TeunisI Teunis! Geen antwoord. Het angstzweet brak haar uil Nog slechts één hoop bleef haar over: Dat hij ergens in slaap gevallen was. In 't priëeltje vond zij hem, rechtuit op de bank liggen. Teunis! en zij duwde hem aan. Teu nis, hoe is 't Slaap je? De blinde sprong overeind als iemand, die eensklaps wakker schrikt en greep om zich heen. Hé? Wat is er? Kom, ga meél Ik heb overal naar je gezocht! Hoe kom je er bij weg te loopen, zoo heel alleen? 't Was zoo benauwd binnen. Ben je nog ergens anders geweest dan in den tuin? Ergens anders? Neen, nergens an- niet Marx, vraagt men zioh af ging de rood© vlag als kantoorvlag de mast in. De Russische "boisjewikl schonken de nieuwe reederij als bewijs van sympathie nog een Russisch schip erbij, dat behoord had aan de vrijwillige vloot, en een aantal lichters completeerden de Vloot der reederij. Bijna vier jaar heeft de proef geduurd. Nu is de coöperatie over den kop, met een de ficit van 2V, miljoen lire; waarbij dan nog komt het verlies aan de schepen, die al leen al door het slechte onderhoud en de ruwe behandeling meer dan een' miljoen in waarde verminderd zijn, en het rente verlies door het opleggen van een zeven tal schepen van gemiddeld circa 6000 ton met de bijkomende lichters enz. veroor zaakt. Zoo is dan ook deze poging om het com munistisch idiaal met de gevestigde zaken- praktijk te verzoenen op een jammerlik fiasco uitgeloopen. ROEMENIE. De zeemacht Behalve zijn riviervloot op de Donau, heeft Roemenië nu aangevangen zich ook een zeemacht aan te schaffen. De reis van adm. Beatty, de eerste lord van de Britsce admiraliteit, die deze de vo rige maand naar Roemenië heeft 'gemaakt en zijne inspectie gehouden ook langs de kust van Bessarahië, en verleden week het bezoek, dat twee Britsche torpedo jagers in de onderscheidene Roemeen sche havens hebben gebracht, staan daar mede in onmiddellijk verhand. Ook Roe menië schijnt evenals nu weer Grie kenland hij de organisatie zijner ma rine te zullen worden bijgestaan door eene missie van Britsche marine-officie ren van de verschillende wapens. Zich spiegelende aan de bedroevende ervaringen in den wereldoorlog opge daan, is Roemenië, dadelijk na den wa penstilstand, begonnen met het scheppen van een werkelijke en behoorlijke zee macht Italië gaf het vooreerst de Nibbio en de Sparview terug, welke nu Marasti en Marasesti heeten (namen van plaatsjes ln Moldavië, beroemd geworden in den oor log), en tot dusver nog de twee snelste schepen in de Zwarte Zee zijn. In Frank rijk werden daarop vier kanonneerbooten (zoo iets als onze flottieljevaartuigen) en onderzeebootjagers aangekocht, terwijl in 1022 Roemenië 6 torpedobooten van de voormalige keizerlijke en koninklijke ma rine toegewezen kreeg, van 250 ton, die gedurende den oorlog uitstekend zeewaar dig 'zijn gebleken. Een der vier (de ex-84 T) is echter den Bsten Februari 1022 op reis van Pola naar Roemenië, in het richt van de Killiaimonding van den Donau, in een hevigen storm, ondergegaan. Dit zijn om zoo te zeggen de officieel© aanwinsten van de Roemeensche marine, algemeen bekend en overal vermeld. Er zjjn echter nog andere, over welke niet of nagenoeg niet in 't openbaar is gesproken. Roemenië heeft zich al een aanzienlijke luchtvloot aangeschaft, en evenzoo een tiental duikbooten van de allernieuwste constructie met een uitgestrekten opera tieradius. De vliegtuigen en onderzeeboo ten zijn uiteengenomen in stukken gele verd door een Fransche firma, en in een Roemeensche Donauhaven in elkaar gezet De Roemeensche marine is daardoor op het oogenblik al sterker dan die van SowjetrRusland in de Zwarte Zee, daar de kruisers waarover de Russen 'beschikken, en die Roemenië nog ontbreken, niet veel oorlogswaarde meer bezitten. Ook voor Turkije 'begint de Roemeen sche zeemacht al een factor te worden, waarmede het rekening moet gaan hou den; zoolang de 'groote schepen van Tur kije nog niet de noodige herstellingen hebben ondergaan, welke ze voor alle oorlogsdiensten weer paraat moeten ma ken. VEREENIGDE STATEN. Ongeluk aan boord van een Amerikaansch oorlogsschip. Bij een ontploffing in een geschuttoren aan 'boord van den Amerikaanschen krui ser „Trenton", bij1 schietoefeningen ter hoogte van Kaap Henry zijn zes per sonen gedood en achttien gewond. Aan de Telegraaf wordt nog gemeld: Een commissie van deskundigen is ter onderzoek van de oorzaken der ontplof fing aan boord van den Amerikaanschen kruiser Trenton naar Norfolk gezonden. Van de 20 gewonde officieren en man schappen zijn er nog 6 gestorven, en nog eenigen verkeeren in ernstigen toestand Hoe het ongeluk ontstond blijft nog een mysterie. De kanonnen van de Trenton waren sinds zij geplaatst waren nog nooit afgevuurd en waren ook niet geladen tij dens de ontploffing. Aan het Dep. van Marine veronderstelt men, dat het einde van een der kardoezen, waar zich het zwarte kruit bevindt, tijdens het optillen van de granaat is beschadigd, waardoor eenige korrels eruit gevailen zijn, die door de wrijving ontbrandden en het rook- loos kruit, waarmee de zakken vrijwel ge heel gevuld waren, deden ontploffen. Zooals dat gewoonlijk gebeurt heeft het ongeluk bij de lagere manschappen aan leiding tot bijgeloovige verhalen gegeven. De matrozen zeggen, dat het schip door het ongeluk wordt achtervolgd sinds hét uit Perzië het lijk van den vermoorden Amerikaanschen consul Imbrie te Tehe ran naar Amerika heeft overgebracht. Treinongeluk. Volgens de Amerikaansche bladen ls Zondag een electrische trein tusschen Niagara Falls en Buffalo ontspoord, waar bij zes personen gedood en zeventig ge kwetst werden. CHINA. Japansche troepenbewegingen ln Mantsjoerfje. Londen, 22 Oct. Volgens te Sjanghai uit Moekden ontvangen berichten wordt be- teekenis gehecht aan een gisteren te Liao- yang gehouden algemeene inspectie van het Japansche garnizoen in Mantsjoerjje. Vol gens ooggetuigen zijn te Tasjikai, negentig mijl ten Z. van Moekden twee Japansche regimenten met geschut uit Port-Arthur aangekomen. De betrekkingen tusschen de autoriteiten der Chineesche centrale regeering en de Ja pansche autoriteiten in het noordelijk oor logsgebied' rijn blijkbaar ietwat gespannen. KORTE BERICHTEN. Te Koblenz is een groote opslagplaats van Amerikaansche benzine en olie in de lucht gevlogen. Er is meer dan 250.000 kilogram olie en benzine verloren ge gaan. dera Ik heb hier wat in 't prieeltje ge zeten en ben toen zeker in slaap gevallen. Hoe laat is t al? 't Wordt zoo zachtjesaan tijd om naar huis te gaan. Zij nam zijn hand en ging met hem naar de herberg terug. In zijn vreugde dat zij niets vermoedde, dat zij niet de 'geringste achterdocht koes terde, week hetgeen hij' op den weg had gehoord meer naar den achtergrond en in het licht van het berouw, dat hij voelde over zijn onvoorzichtige daad, van den spijt héér te hebben getroffen, voor wie hij alle smarten en pijnen had willen ver duren en die nu bovendien het feest den rug toekeerde om hèrn te 'zoeken, scheen wat zij gedaan had hem' minder ernstig toe, minder 'gewichtig, naarmate zijn schuld in beteekenis steeg. Toen rij bij de deur kwamen, werd' deze juist geopend en kwam de meester naar buiten. Zoo, ben je daar? Ik wou juist eens gaan zien waar je was. Ik zocht Teunis. En je hebt hem gevonden, zie ik. Ja, hij was in slaap gevallen in 't prieeltje. Zool.... Lekker geslapen, Teunis? Er was zooveel sohampere spot in zijn toon, dat de blinde al zjjn woed© en haat weer voelde opvlammen. Hij klemde de tanden op elkaar en drukte de nagels in het vleesch. Niets had hij liever gedaan dan op hem toespringen als een gewonde tijger en hem vaneen scheuren. Hij wist niet hoe hij er uit zag, maar stelde zich hem voor, zooals hij zich, toen hij nog klein was, den duivel had voorgesteld Ingezonden mededeeilng. voor Kinderen uiterlijk een mensch als 'gewone men schen, maar met een gezicht, dat iets had van een wolfs- en een vossenkop, met handen, die zich samentrekken als hyena- klauwen. Hij duwde hem ruw opzij en ging naar binnen. Je zou zeggen, dat Teunis zijn slaapje nog niet uit heeft! Maar Geertje, verteederd door de ge dachte dat zij den 'blinde een oogenblik had kunnen verdenken, zei: Toe, plaag hem nu niet! XV. Na den feestavond was Teunis dezelfde niet meer. De leugen, waarmede hij omliep; de haat, die zijn ziel verteerde; de wraak zucht die al zijn denken doorflikkende, zij hadden een ander mensch van hem ge maakt. Geertje was voor ham verloren, hiervan was hij overtuigd; zijn gevoel voor haar was lam gemarteld en lag krachteloos op den 'bodem van zijn zieL Zij kwam en zij ging, zij sprak tegen hem en poogde hem nu en dan behulpzaam te zijn, maar 't gleed alles langs hem heen, het deed hem niet aan. Zelfs tegenover Hein was hij niet meer dezelfde. Hij kon toch den knecht niet tegenover het geheim plaatsen, waaraan hijzelf nauwelijks denken durfde? En dan zijn plannen I Zijp begeeren aan dit alles een einde te maken, een verschrikkelijk einde! i' HELDFERSCME COURANT Voor het overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE- en GIRODIENST. Ons rekeningnummer Is 16066. Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 28 Oct5.20 uur. Vrijdag 24 6.18 U i een solled en goedkoop adres voor Z06KI Uw Hearen- en Jongenskleedlng? Beziet dan eens onze kwaliteit en vergelijkt onze prijzen. Lage prijzen. Ruime keuze. Prima kwaliteit. ITALIË. TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. Ingezonden Mededeeilng. MIJnhardt's Thljmslroop 75c Mljnhardt's Borstsiroop 60° Anga-Siroop (bij Kinkhoest) f 1 75 Bij Apothekers en Drogisten. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1