TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag 21 Octobe*. Bij den aanvang der vergadering wordt toegestaan een interpellatie-Wijnkoop over de aangekondigde maatregelen der Indische regeering tot bestrijding van de volksbeweging onder de arbeider* en boeren. De interpellatie wordt gehouden op een nader te bepalen dag. De behandeling van de nieuwe Tarief- wet wordt voortgezet. De heer v. Vuuren (r.-k.) bestrijdt de redevoeringen van de heeren Van Gijn en Dresselhuys, en schetst het nieuwe ta rief als niet-protectionistdscih. Spr. betoogt verder de noodzakelijk heid van het tarief tot dekking van het tekort der begrooting «en eindigt zijn rede met een pleidooi voor retorsie-maatrege len. De historie leert, dat men ■bij het sluiten van handelsverdra gen nogal eens ons heeft ge sold. De retorsie-maatregelen zijn echter voor een geheel ander doel noodig nl. wanneer staten in hun tarief bepalin gen opnemen, die zich in het bizonder te gen ons land richten. Spreker vraagt de regeering dan ook, om den minister van buitenlandsche zaken iets anders te ge ven dan een blikken sabel en een degen van papier. De heer de Montê verLoren (a.r.) verklaart niet in breede beschouwingen te zullen treden. De gevolgen van de Tariefweb zouden niet zijn prijsverhooging en repressaille- maatregelen; als de regeering retorsie- imaatregelen zou bunnen nemen, zou dit haar positie bij de handelsovereenkom sten vergemakkelijken. Deze afgevaar digde wees er voorts op, dat sinds de heer Dresselhuys zijn rede hield, zich omstan digheden hebben voorgedaan, die er op wijzen, dat het geraamde tekort wel eens op een hooger bedrag zou moeten worden gesteld. Van de zijde der s.d.a.p. werd het ont werp bestreden; de opportuniteit ervan werd ontkend door den heer van der Waerden, die het ontwerp „een stuk klassewetgeving" noemde. De Minister 'kwam Woensdag aan het woord. Woensdag beantwoordde Minister Oolijn de verschillende opmerkingen omtrent het Tarief. De eigenlijke systematische bezuiniging moet nu beginnen, doch de Tariefwet en de Tabakswet zijn noodig tot dekking van bet tekort van heden. De begrooting is niet te optimistisch opgezet. Toen de middelen voor 1925 7 milJLoen hooger geraamd konden wor den dan voor 1924, had de regeering besloten, dat dit bedrag zou worden aangewend om voor 1925 de gevolgen van de nieuwe salaris regeling voor de reeds in dienst zijnde amb tenaren te verzachten. De regeering is in dezen geest werkzaam gebleven. Toen nu ook enkele weken geleden bleek, dat de toestand in financieelen zin nog iets gunstiger was dan bij' de indiening van de begrooting kon worden voorziens besloot de regeering ook dit bedrag aan te wenden voor verdere tem pering van de gevolgen voor gehuwden en kostwinners. Deze bedragen houden noodza kelijk verband1 met de grootere opbrengst der rijwielbelasting en de lagere raming van het tekort op de spoorwegdiensten. Verder kan de regeling niet gaan. Verdere meevallers moeten dienen tot ver laging van de directe belastingen. De laatste werken thans in oecpnomisch opzicht scha delijk. In zijn verdere rede behandelde de Minister de voorbereiding van het ontwerp en de tech nische inrichting ervan. Of, in weerwil van de bedoeling, de werking misschien hier en daar toch nog protectionistisch zal zijn, hangt vooral af van de handelsverhoudingen. Voor repressaille-maatregelen is de Minister niet bang. Salarisregeling rijkspersoneel. Hetgeen de Minister omtrent de salaris sen ongeveer gezegd heeft, laten -wij hier volgen: „De heer Snoeck Henkemans heeft mij gevraagd, of de regeering mogelijk bereid zou zijn de opbrengst, die uit deze Tarief wetswijziging zal voortvloeien, zoo niet ge heel, dan toch ten deele te gebruiken om de verlaging van de ambtenaarssalarissen min der drukkend te doen zijn. Dat kan niet. De twintig millioen, die deze Tariefwetswijzi- ging zal opbrengen, kan de regeering maar éénmaal uitgeven. Als men ze gebruikt tot dekking van een tekort van twintig millioen, dat op het oogenblik voor 1925 nog is ge raamd, dan kan men ze niet besteden ten gunste der ambtenaarssalarissen. Maar dat is ook niet noodig. Waarom? De nieuwe salarsregeiing, die dezer dagen zal worden afgekondigd, zal in werking treden op 1 Jan. 1925. Toen zij in ontwerp gereed' was en tren bleek, dat- de rijksmiddelen A t-ot F (dat zijn die middelen, op welker opbrengst de regeering min of meer vast- rekenen kan) voor 1925 7 m'll'oen meer zouden opbren gen dan voor 1924 was gerekend, toen heeft de regeering besloten om die 7 millioen aan te wenden om voor dat jaar den invloed van de nieuwe salarisregel'ng op de reeds in dienst zijnde ambtenaren te doen ver zachten. iMen- 'begrijpe mij; niet de salarisregeling- zelve zal daardoor worden verzwakt, maar de Invloed ervan op de salarissen der reeds in dienst zijnde ambtenaren. En dat alleen voor 1925, omdat die 7 millioen voorloopig al leen voor 1925 op de begrooting staan. Tn dien gedachtegang Is de regeering voortdu rend' werkzaam geweest En toen haar bleek, dat de finantieele toestand ook verder iets gunstiger was door de hoogere opbrengst van de rijwielbelasting en een vermindering van het tekort op de spoorwegen, toen be sloot zij ook de baten, uit deze posten voort- vloe'end, voor 1925 aan te wenden tot ver dere tempering van de nieuwe salarisrégeling voor de gehuwden en de kostwinners. Ver der kan de Regeering niet gaan. Zij kan niét u'tgeven, wat zij niet heeft. Daarom kan zij ook n'et voldoen aan het verzoek van den heer Snoeck Henkemans, om de opbrengst vii 'ere Tariefwetswijziging hiervoor be schikbaar te stellen. Maar wat de Regeering Ingezonden Mededeellng. Pijnen In Tanden en Kiezen verdrijft men door MIJnhardt's Sanapirin-Tabletten. had, heeft ze dan ook aanstonds beschikbaar gesteld, teneinde als' overgangsmaatregel de nieuwe salarisregeding te temperen." OOOT-DÏDUL sergeant doodgeschoten. Een inlandsch fuselier in Atjeh heeft om een futiliteit sergeant S. J. G. Spie ring doodgeschoten. Hij deed daarop een poging tot zelfmoord, maar werd slechts licht gewond. De mtynenlegger Krakatan. De proeftocht van den mijnenlegger Krakatau is geslaagd: de snelheid bedroeg 17 mijl en zal na verbetering van de ven tilatie vermoedelijk kunnen worden opge voerd tot 20 mijl. Op een rif geloopen. De Mataram blijkt te zijn vastgeloopen op een duidelijk op de zeekaart aangege ven ril. Een zeer streng onderzoek is ge last. Afsleepen is eerst mogelijk, nada; het schip geheel zal zijn onttakeld. Hef schip is onbeschadigd. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland—Indië. Dinsdagmiddag zijn van het Centraal Station te Amsterdam de werkmeester en twee monteurs van de Fokker-fabriek met de noodig reservedeelen en gereed schappen naar Philippopel vertrokken oan de F VH te herstellen. De motor, dien het weekblad Het Leven aan het comité heef aangeboden, zou te Rotterdam aan het transport worden toegevoegd. De spoor wegen hebben voor het vervoer belang rijke faciliteiten toegezegd; het geheele transport* wordt als bagagegoed toegela ten. De Nederiandsche legaties in de lan den, door welke het transport gaat, heb ben haar medewerking toegezegd, ten einde het vervoer zoo vlot mogelijk te doen verloopen. De heer Guillonard, de chef van den technischen dienst van de Kon. Lucht vaartmaatschappij te Rotterdam, heeft te Philippopel vastgesteld, dat het toestel ter plaatse kan worden herstheld, mits de imon teur zekere onderdeelen kon meebrengen. Deze onderdeelen zijn intusschen te Am sterdam vervaardigd. De F VII zal van de plaats, waar he:; toestel is geland, vliegen naar het naast- bijzijnde vliegveld, dat bij Sofia. De heer Fokker heeft met nadruk ge zegd, dat uit het feit, dat de tocht wordt voortgezet, niet kan worden afgeleid, dat het zenden van geldelijke bijdragen niet langer noodzakelijk is. Integendeel, de opbrengst van de inzameling in Neder land is zeer schamel geweest, en het comi té heeft nog steeds dringend behoefte aan geldmiddelen. De reis zal vier dagen duren. Het re pareeren van het toestel zal vermoedelijk omstreeks 10 dagen in beslag nemen, zoo dat de tocht op zijn vroegst over twee we ken kan worden voortgezet De heer Fok ker is van meening, dat men niet behoeft te vreezen, dat door dit uitstel de gunstige tijd voor het volbrengen van den tocht voorbij is. Met de bijeengebrachte middelen heeft het comité een reserve-motor gekocht, die reeds naar Calcütta is verzonden. Het zal daardoor de vliegers mogelijk zijn, hal verwege den tocht van motor te ver wisselen. Vliegtocht BataviaSoerabaja v. v. Luitenant Nab heeft in 10 uur 15 min. van Batavia naar Soerabaja heen en te rug gevlogen. Het Ind. Nieuws v. d. Dag geeft nog verschillende bizonderheden van den merkwaardigen tocht Luitenant Nab is door dezen tocht de eerste vlieger, die het ontbijt te Batavia gebruikte, den lunch te Soerabaja, en die vóór de thee weer in de hoofdstad terug was. Nooit tevoren is iemand op denzelf den dag heen en teruggevlogen tusschen IndjFs twee grootste steden. Verder heeft luit. Nab. het Indische re cord „nacht-vliegen" op zijn naam ge vestigd. Hij vertrok toch van Antjol óm 4.60 des morgens in het stikkedonker, zonder lichtbaak. Zonder eenig an der lichtpunt op het landingster rein steeg de aviateur er in de duisternis op, en koerste, eveneens geheel in het donker, naar het Oosten. Ook daarbij wees geen enkel licht hem den weg, dien hij zuiver op het kompas vond. De H. 126 was reeds voor Oheribon, toen een licht streep in het Oosten de dagvorstin aan kondigde. Ten slotte heeft luit Nab. records op zijn naam gevestigd voor den grootsten a'stand welke hier in Indië misschien zelfs beoosten Suez op één dag door een avfateur werd afgelegd zoomede voor het grootste aantal vlieguren, dat hier op één dag behaald werd. De afstand Bata viaSoeraabaje bedraagt hemelsbreed on geveer 780 K.M.; over de heenreis werd zes uren gedaan, en over de terugreis 4 uur 45 minuten. Het bonwen van Zeppelins in de Ver. Staten. Londen, 20 October. Naar uit New York wordt gemed, heeft de Good Yaer Zeppe lin Oy te Akron (Ohio) thans officieel de plannen tot aanbouw van een zeppelin met een inhoud van 5 millioen kub. Eng. vt. bekend gemaakt Het nieuwe luchtschip zal in het bijzonder voor het Transatlan tische verkeer worden bestemd en 2 maal zoo groot worden als de Z.R. Hl. Met de uitwerking der plannen zal terstond na aankomst van dr. Arnstein worden be gonnen. Lehman, de vice-president der Amerikaansche Zeppelinmaatschappij, die den tocht van de Z. R. 3 heeft meege maakt, zal eveneens aan de oonstructie meewerken. Sydney—Londen In 1# dagen? Londen, 22 Oct Uit Sydney wordt ge meld, dat de luchtvaarder Sir Keith Smith, die in 1919 met zijn broeder van Austra lië naar Engeland vloog, verklaard heeft, dat door den tocht van de Zeppelin Z. R. Hl, de mogelijkheid is bewezen van een geregelden luchtschip-dienst tusschen Syd ney en Londen in 10 dagen, SydneySan Francisco in 7 dagen, LondenNew YorkSan Francisco in 8 dagen. Sir Keith verzekerde, dat de regeerin gen van Engeland en Australië thans het instellen van dergelijke diensten overwe gen. De prijs zou 50 meer bedragen dan die der scheepvaartverbindingen en de luchtschepen zouden, behalve de beman ning, nog ongeveer 120 passagiers kun nen vervoeren. Pander bouwt.vliegmachines. De Residentie heeft thans een tweede fabriek van vliegmachines gekregen. De „Nieuwe Courant" vertelt althans, dat de firma H. Pander (Wagenstraat) sinds vier weken bezig is vliegmachines te bouwen in haar werkplaatsen aan den Zuid-Buiten singel. Zij is daartoe in de gelegenheid gesteld door den constructeur Th. E. Slot, die reeds sinds 1908 in de vliegtuigcon structie werkzaam is, en een teekenaar, H. van der Kwast. Zooals bekend hebben beide heeren voor het laatst deelgenomen aan de N.V. Vliegtuigindustrie Holland, waarvan de heer Carley directeur was. Zij zijn nu aan drie baby-vliegmachines bezig, zooals zij die vroeger ook reeds hebben gebouwd. Het zijn machines van het kleine model A, eendekker, voor één zitplaats. De Anzani-fabrieken maken er een speciaal twee-liter-model-motor voor. Levasseur levert de schroeven. De romp wordt gemaakt uit een staalplaat die ver koperd en daarna vernikkeld wordt, Het houten gedeelte wordt aangebracht op 8 spanten. De spanten zijn uit vijftien lagen hout samengeperst en op speciale wijze uitgehold, zoodat zij zeer licht zijn en toch een groot weerstandsvermogen heb ben. Alle onderdeelen zijn nauwkeurig geconstrueerd en men heeft scherp na gegaan, waar men hout of ijzer kon uit sparen, om het toestel zoo ligt mogelijk te maken. De geheele romp met staalplaat en al is gemakkelijk met een hand te tillen. Ook in de vleugels heeft men ver scheidene technische verbeteringen aan gebracht. Op dezelfde wijze als de spanten ge construeerd zijn, heeft men ook de buiten zijde van den vleugel gemaakt. Daardoor heeft men een zeer nauwkeurig Göttin- ger profiel gekregen. Voor het opnaaiqn van het linnen heeft de heer Pander een nieuwe methode uitgedacht. Vroeger werd op spanlatjes een koordje geplakt en onder dit koordje door naaide men dan met groote steken het linnen vast. De lijn werkte echter op het koordje in en zoo is het voorgekomen, dat men bij een vleugeldek. dat drie maanden oud was, het linnen gemakkelijk af kon trekken. De fa. Pander heeft ook de beschikking over tapisseriemachines. Het spanlatje wordt aan de eene zijde in zulk een machine geduwd en komt er aan de andere zijde uit met een hoesje omweven, waarin het koordje is opgesloten. Het kost twee mannen geen moeite met zulk een vleugel te manoeuvreeren, toch zijn die vleugels zoo sterk, dat, ter wijl zij alleen met de uiteinden rusten op twee schragen, de heer Slot middenop ging zitten en de vleugels toen slechts weinig doorbogen. Een van de baby-machines gaat naar den Salon d' Aeronautique te Parijs. Half November hoopt de firma Pander de eerste machine klaar te hebben. Zij zal ingevlogen worden op het vliegveld Waal haven. Tot slot eenige technische cijfers. Totale lengte: 4.95 m.; spanwijdte van de vleu gels: 8 m.; hoogte1.65 m.gewicht leeg 170 kg; motor Anzani 3 cyl. 25 p.k. Ge wicht per P.K. 11 kg; draagoppervlakte 10.8 vierk. m; max. snelheid 130 km; minimum snelheid 40 km. De petroleumkachels van Jamin. De Haagsche Rechtbank heeft in hoo ger beroep bevestigd het vonnis van den Haagsohen kantonrechter, waarbij degebr Jamin tq Rotterdam zijn ontslagen van rechtsvervolging inzake de hun ten laste gelegde overtreding van de Arbeidswet, Revolverbandieten. De rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in Be zaak tegen de twee beklaagden in de zaak van den in va] in een kantoor aan de Rijnkade aldaar, waar z|j den boekhouder met een revolver be dreigden en trachtten diefstal te plegen. De rechtbank veroordeelde ieder tot een jaar gevangenisstraf. Het O. M. had vijf jaar 'geëisoht De hongerkuur van „Wally". De 88-jarige Mook, alias „Wally", de hongerkoning, die soms tot ergernis van velen te Leiden een volle veertien dagen in de Stadsgehoorzaal dag en nadht heeft verblijf gehouden in glazen kooi en zich steeds in een druk bezoek mocht verheu gen, trok vooral Maandag buitengewoon veel belangstelling, toen het oogenblik naderde waarin hij de kooi zou verlaten. ten in de sociëteit „Minerva" zou dinee- ren. Voor de stadsgehoorzaal stond het zwart van menschen. Een „Oomitó van trouwe bezoekers" had gelden bij eengebraoht en bood den hongerlijder als blijk van hulde een gou den zegelring aan, welke door hem dank baar werd aanvaard. Vóór hij de kooi, waarvan een groote ruit werd uitgeno men, verliet, dronk 'hij met korte teugen eenige glazen suikerwater en een glas met room en geklutste eieren leeg. Daarna verliet hij vrij monter, doch vermagerd, het 'gedwongen verblijf. De entree's heb ben circa 2000 opgebracht De diefstal bij een Juwelier te Lelden. Nu anen de vermiste voorwerpen bij de juweliersfirma v.h. Rabbard, nauwkeurig heeft kunnen nagaan, blijkt dat het be drag aanzienlijk grooter is dan eerst werd opgegeven en veilig op 13.ÖÖ0 kan wor den gesteld. De politie heeft reeds enkele personen in verhoor genomen; het is niet onwaar schijnlijk, dat zal blijken, dat zij het spoor der daders heeft gevonden. (TeL) Moord te Ederveea Op 30 Mei j.1. werd te Ederveen, gem. Ede, een 17-jarig meisje, Hendirika Vlastuin, door een 30-jarigen landbouwerszoon met revolverschoten in de woning van haar ouders gedood. De dader richtte na den aan slag het wapen op zichzelf; hij verkeerde een tijdlang in levensgevaar, doch genas. Dins dag had1 hjj zich voor de rechtbank te Arn hem te verantwoorden. Hij gaf toe, dat hij naar de woning van het meisje was gegaan en daar met haar gesproken had en ook dlat hij een revolver bij zich had. Als zij doodge schoten was, zou hij dat wel hebben gedaan. Bij het getuigenverhoor bleek het vol gende: Beklaagde had sinds 9 maanden verkeering met Rika Vlastuin en hoewel het meisje pas 16 jaar was, maakte 'beklaagde reeds trouw plannen. Hij was steeds een zeer gewone jongen geweest, maar na zijn kennismaking met het meisje veranderde hij geheel en aL Hjj werdl, zooals getuigen, die met hem om gingen, verklaardeni, onrustig en in hooge mate jaloersch, zoo zelfs, dat hjj zich een revolver aanschafte en zich eenige malen in dien zin uitliet dat hij, indien andere jon gens met zijn meisje uitgingen, beiden zou doodschieten en daarna de revolver op zich zelf zou richten. Dikwijls verschool bekt zich in struikgewas om zoo verdekt opgesteld toe te zien, of ook anderen zich in gezelschap van Rika bevonden. Eenmaal heeft hij een jongen, dien hij; verdacht, medeminnaar te zijn, vastgegrepen en bedreigd. Inmiddels verliet bekl. het ouderlijk huis en nam zijn intrek bij een boer, die in de buurt van Vlas tuin woonde, teneinde dicht bij zijn meisje te zijn. Hij ging als gewoon daglooner voor de ouders van het meisje werken en boven dien een huisje inrichten, waar hij, als hij getrouwd' was, wilde gaan wonen. Inmiddels I scheen de liefde maar van één kant te ko men; het meisje gaf niet veel om den dertig jarige. Bekl.'s onrust nam toe en hiij kon, naar hij vertelde, tenslotte bijna niet eten en slapen. Hij waande zich achtervolgd1 door een grooten, zwarten man. Thans heeft hij nu en dan nog zulk een dwangvoorstelling. Op den 30sten Mei heeft bekl. in de wo ning van zijn meisje een gesprek met Rika gehad en volgens een broertje, dat thuis was, heeft bekl het meisje gevraag*} te be loven, dat zij hem nooit meer bedriegen zou. Zij ontkende dit ooit te hebben gedaan. Er is toen een woordenwisseling ontstaan, waar bij Rika zei: „je behoeft me nooit meer te vragen". Toen heeft volgens het broertje beklaagde Rika de revolver tegen de borst gedrukt en geschoten. Later heeft hij nog Zij verdienden hun 'brood met het be spelen van viool en gitaar. Belden worden verdacht met nog een derden persoon be trokken te zijn in zeven diefstallen. Het tweetal werd onder geleide der politie met den trein van 6.47 naar Breda over gebracht. Even voor Breda, tegenover de fabriek De Etna, waar de trein langzaam rijdt, wist de iman aan rijn bewakers te ontsnappen door het portier te openen en uit den trein te springen. Onmiddellijk trok de maréchaussee aan de noodrem en de vluchteling werd achtervolgd. Het ge lukte echter niet den vluchteling opnieuw te arresteeren. De vrouw, die naar het politiebureau te Breda werd overgebracht, bleef ontken nen. De derde persoon, die gezocht wordt, zou zich op zee bevinden.- Rtywleldlef en gros. De politie te Zutphen heeft aan de ju stitie overgeleverd Egberink uit Ensche de, die zich hééft schuldig gemaakt aan rijwieldiefstallen. Het onderzoek bracht aan het licht dat hij de geheele «inge ving onveilig heeft gemaakt. Te Loohem, Vorden, Gorssel, Deventer, Diepenveen, Epe en andere plaatsen uit de omgeving wist hij zich 40 50 rijwielen toe te eige nen. Een aantal konden nog worden op gespoord, waarbij bleek, dat vele fietsen waren „omgebouwd". Inbraak ln een goudsmid»winkel. In verband met de reeds vermelde in braak in den juweliers- en 'goudsmidswin- kel van den heer M. Ridder ln de Don- kersteeg te Leiden, heeft de politie opge sloten een broer van den juwelier, die tot korten tijd geleden bij dezen werkzaam Is geweest. Er zijn tegen hem ernstige ver moedens gerezen, dat hij zich met een nagemaakten Lips-sleutel toegang tot den winkel heeft verschaft en den diefstal heeft geploegd. Reeds heeft de politie verschillende huiszoekingen gedaan, o.a. in Oegstgeest en Den Haag, doch deze hebben geen resultaat opgeleverd. De verdachte blijft hardnekkig ontkennen, doch bij do politie heeft rioh iemand aangemeld, die perti nent verklaard heeft, dat hij den ver dachte Zondagavond omstreeks 10 uur met een koffertje uit den winkel heeft zien komen. 'Het is komen vast te staan, dat het ontvreemde, waaronder 600 gouden rin gen, een waarde van ongeveer 13,000 vertegenwoordigt Overtreding Loterij wet De politie heeft ln beslag genomen de geheele administratie en alle bescheiden, aanwezig op het hoofdkantoor der Natio nale Verzekering- en Herverzekering maatschappij, gevestigd Loulse de Oolig- nystraat No. 2 in Den Haag, op vermoe den van overtreding van de Loterijwet Loten werden daar niet aangetroffen. Wel zijn er 145 loten in beslag genomen bij F. H., in de Beeklaan in Den Haag. Een steur. De Urker botter U K 69 heeft gisteren bjj het garnalenvisschen achter het Plaatje, een bank in de nabijheid van Enkhuizen, een steur van 800 pond ge vangen. Aanslag op een PX.M.-express. Een brutale poging van 20 welgewa pende bandieten om een trein van de P. L. M. in buurt van Marseille te doen stop pen is Zondag mislukt door 't kranige op treden van een 4-tal agenten van de trein- politie aldaar. Zij troffen op een hunner nachtelijke rondes 'n 3-tal mannen op de lijn aan en vroegen hun wat zij daar te maken hadden. Inplaats van antwoord te geven trokken de kerels hun revolvers, een tweede en een derde schot getost Toen losten eenige schoten en sloegen op de is hb heengegaan en getuigen, die hem door vlucht Op hetzelfde oogenblik sprongen het korenveM zagen gaan, beweren dat hfl uit het belendende struikgewas eenige uiterlijk heel kalm was; een hunner heeft hq andere mannen te voorschfin en openden De inspecteur van politie Hulsman deelde mee, dat bekl., toen hij naar het ziekenhuis vervoerd zou worden, van zijn: zuster afscheid nam en zijn vader het geld, dat hdj bij zich droeg, ter hand stelde. Als deskundige in deze zaak werd! gehoord! dr. Drossaers, die een onderzoek naar bekl.'s geestvermogens had ingesteld. De deskundige acht bekl. niet toerekenbaar voor het plegen van den aan schoten gewisseld, zonder resultaat. In tusschen kwam op het geluid der schoten meer gewapend treinpersoneel toesnel len. De bandieten namen de vlucht naar eén vrachtauto met gedoofde lichten, die een eind verder op een zijweg verborgen stond. Zij wisten met dezen auto te ont komen. Bij inspectie van de lijn bleek, dat de slag; door emotie is hij de kluts kwijt ge- P een zwaren steen en twee bal raakt Wat zijn verklaringen betreft deze 0D ra bedde" owws ki- zijn ten deele gesimuleerd; maar door auto suggestie gelooft bekl,, dat wat hij zegt waar is. Hij is te goeder trouw simulant. Zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht is ge- wenscht. Het O. M., mr. LasondeT, zcide dat bekl. is te beschouwen als een gevaar voor de vei ligheid in de maatschappij. Spr. kan zich met heb rapport van den deskundige niet veree nigen, dit loopt over den toestand van bekl. lang na het plegen van den moord. Voor dien tijd was hij normaal en hij is nu weer op weg om normaal te worden. Het denkbeeldl on, den aanslag te plegen is naar spr. meent niet op een bepaald oogenblik opgekomen; maan den tevoren gaf bekl. reeds te kennen^ wat zijn plan was. Dit voornemen is werkelijk heid geworden en heb wil er bij spr. niet in, dat hier sprake zou zijn van een impuls! waarvoor bekl. niet verantwoordelijk zou zfin' De verdediger, mr. S. Tromp Meestere' wees op het bijzondere geval, dat tijdens de instructie een psychiatrisch onderzoek werd gelast. PI. meent dat de zaak nu dadelijk be recht kan worden, al is hij niet tegen' een nieuw onderzoek. Spr. meent dat men zon der het deskundig onderzoek, alleen afgaande op de getuigenverklaringen, een verkeerd beeld van de zaak zou kunnen krijgen Voorts meent hij, dat het opzet niet is be-' wezen. Gearresteerd! en ontvlucht! Maandagmiddag heeft een marechaus- Bergen-op-Zoom een man en een op de rails hadden gelegd, dicht bij een kromming nabij het station Louis Les Augal, waar de treinen gedwongen zijn langzaam te rijden. Hoewel men eerst dacht, dat de bende j \an plan was den „Bombay Express", den sneltrein, die de Indische mail ver voert, te doen derailleeren, is later de politie tot de conolusie gekomen, dat men ae aandacht van den machinist had wil len trekken en hem dwingen te stoppen. De roovers zouden dan de wagons zijn binnengedrongen. De gereedstaande auto moest dienen, om de geroofden buit weg te voeren. Qemeldt wordt nog, dat aanvallen op goederentreinen in dit gedeelte dikwijls voorkomen. Vandaar ook de geregelde patrouilleering door welgewapende trein- politie. (Telegr.) Het gerucht wilde, dat hij «bij de studen- ëïjïri^n 2^' 'b6l<len ™n Mali voor Hr. Ms. K. X. naar Port Saki: laatste busliohting 26 Oot hoofdkantoor 6.m. istndsbussen 26 Oct, licht. 4 naar Aden: laatste buslidhting 29 Oct hoofdkantoor 6.80 a. stadsbussen liohting 8. Mail voor Hr. Ms. „Tromp". naar La Luz: laatste buslichting: 28 October hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. 81 hoofdkantoor 8.80 a. stadsbussen lichting 2. t

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2