Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. VAN DONDERDAG 23 OCTOBER1924. De Normaalschool. De Telegraaf verneemt dat thans offi cieel is besloten tot opheffing der Rijks normaallessen te Hoorn en te Helder, ter wijl te Alkmaar een kweekschool zal wor den gevestigd. Bij beschikking van deq Minister van Justitie is aan den brigadier-majoor, brigade-oomimandant der Rijksveldwaoht, K. Hulzebos alhier, met ingang van 1 November 1924, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De prijzen, welke het „Stedelijk Mu ziekkorps" op het j.1. concours in de Beem- ster In de eere-afdeeling behaalde, zullen voor eenogen tijd in den jSigarenwinkel van den heer Wormhoudt, Spoorstraat, geëta leerd zijn. Comité van buitengewone Abonnements concerten. Verwijzende naar de advertentie, elders in dit blad opgenomen, zal aldus het eerste der reeks schitterende concerten ajs. Dins dag 28 October in „Casino" plaats hebben Alsdan zal optreden het wereldvermaard en semble „Het Hongaarsche Strijkkwartet". Kritieken der lofbazuinende pers zullen nader worden gepubliceerd; thans kan alleen volstaan worden met mede te deelen, dat de plaatsbespreking heden bij den heer Kokelaar aanvangt, alwaar evenals aan de Muziekschool Prins Hendriklaan 11 tevens abonnementen voor de 3 concerten en toe gangsbewijzen per concert verkrijgbaar zijn, Eerste A.G.O.-avond. Een penningmeester is uit den aard zijner functie een pessimist. En zoo kon het dan ook gebeuren, dat de beer Maas hardnekkig bleef volhouden, dat er maar 'n drie vier honderd bezoekers waren. Hoewel je, bij het gluren in de zaal, een menschenhoofdzee zag, en ze mannetje aan mannetje zaten. 't Heele bestuur van A.G.O. was min of meer van sltreek. Sommigen liepen te ijs beren, anderen' trappelden ongeduldig op den vloer. Dit laatste misschien wegens koude voeten, want zooals u weet, is het herfstseizoen thans begonnen. „Stel je voor, dat-de niet komt!" riep de een. „Stel het je liever niet voor!" antwoordde een ander. „Neen, want ik durf die zaal vol menschen niet naar huis te sturen!" zei een derde. t Was een critiei geval, want er was geen spreker. En steeds nog kwamen menschen naar binnen; „of er nog plaats was?" En steeds nog kregen ze een zitplaateje. Nog hield de heer Maas vol, dat er maar een paar honderd waren. De heer Polak trachtte te troosten door „Bellevue" op te bellen. Neen, geen ka mer besproken. „Is-ie dfr nóg niet?" infor meerde de heer Kokelaar. Helaas! het ant woord moest ontkennend luiden, 't Werd hoe langer hoe critieker. Totdat eindelijk de uitkijk glunderend naar binnen kwam geloopen, met de blijde bood schap: „Daar komen ze aan!" De bleeke ge zichten der bestuursleden kleurden zich; de heer Maas kwam tot de conclusie, dat er toch meer menschen in de zaal waren dan hij aanvankelijk had gedacht, de heer Puinbroek dacht er niet meer over 'te vluchten, en de beer Kipperman vond, dat het een succes avond was. Dat wès helt ook, al was het onder de bedrijven al nagenoeg half negen geworden 't Publiek is in zulke gevallen gemoedelijk en geduldig, en toen prof. Obbink, door dr. Ketner voorgesteld, ten tooneele trad, ging een luid applaus op als-welkom. De eerste A.G.O.-avond was gewijd! aan Egypte en de Egyptische koningsgraven. Het bleek al, spoedig, dat prof. Obbink een gezellige prater was, -die in den vorm van een causerie zeer veel uiterst interessante dingen wist te vertellen omtrent zijn bezoek aan Egypte en Toet-Ank-Amens graf. En den ganschen avond door een aandachtig ge hoor vond. Als geroutineerd A.G.O.-bestuurslid merk je dadelijk of een spreker pakt. Nieuwe spre kers %ijn steeds min of meer risquant, mèn moet afwachten of ze contact krijgen met hun publiek, en de avond een succes wordt al dan niet. Gelukkig, hier was onmiddel lijk contact; de hoogleeraar vertelde zóó sma kelijk en boeiend van de vele oude en nieuwe dingen in Egypte, dat niemand eraan dacht zich te vervelen. De spreker behandelde het hedendaagsche zoowel als het oude Egypte. Wat "hij van het hedendaagsche Egypte vertelde, was wel ge schikt om een goed denkbeeld van land en volk te geven; wat hij' over het Egypte der Oudheid zei, geschiedde zóó bevattelijk en duidelijk, dat hiervan zonder twijfel veel bij zal blijven. Hetgeen het doel der A.G.O.- lezingen moet zijn. *Jet hedendaagsch Egypte, zoo zaide prof. Dbbink, is nog volkomen het Egypte van het Oude Testament. In 3000 jaren van be schaving is er eigenlijk niets veranderd. Zoo als men weet, wordt Egypte eigenlijk ge vormd door het Nijldal, aan weerszijden waar van zich de woestijn uitstrekt. Het Is er bui tengewoon droog en warm, regen valt er nooit, misschien eenmaal in de tien jaar een tropisch buitje. T„nYtenï0ke'1^ waren de staaltjes van het maatschappelijk leven, tragikomisch wat rï® positie der vrouw vertelde. De schrjjving gyP"ienaren tart elke be- eigenaard ig-^eslmarde vrouwen, de biddende Mahomedanen, enz. Uitvoerig ver klaarde hij, ons den bouw der pyramiden, deze geweldige Koningsgraven, die dertig eeuwen getart hebben en thans nog volko men intact zijn, behoudens dan eenige verweerdheid. Men veibaast zich over den kolossalen arbeid', die aan' zoo'n pyramide verricht is, gemetselde steenmassa's van on- gekenden omvang, inwendig voorzien van een grafkelder van graniet. Ook de beroemde Sfinx kregen wij' van dichtbij te zien. Na de pauze werd een bezoek gebracht aan het dal der koningen, waarin het thans zoo beroemde graf van Toet-Ank-Amen is ge vonden. Misschien stelde de spr. thans zijn gehoor wat teleur door ons van dit konings graf niets te laten zien. De.kwestie is, dat het geweldige kabaal, over deze ontdekking gemaakt, een journalisten-relletje was, een opgeschroefde beweging. Want wat in koning Toet-Ank-Amem's graf is gevonden aan sie raden, was allemaal al bekend, en de groOte musea van de wereld hebben dit alles al (en •vaak veel mooier!). En het eigenaardige is, dat, juist toen ieders verwachting op het hoogst was gespannen, toen men) namelijk de. graftombe zou openen, do heele zaak in den doofpot is gegaan. Spr. meent dan ook te kunnen zeggen, dat de sarcophaag van koning Toet-Ank-Amen zeker diens mummie niet meer zal bevatten, en dat de ontdekkers dit zeer goed! weten. Toen hij. Carter, die er bij spr. bezoek aan 't werk was, hierover sprak, zweeg deze. (De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" heeft destijds dezelfde opmerkingen ge maakt en zeide, dat de heele zaak op touw was gezet door de Engelsche pers. Verslagg.), IZoo bleef er van Toet-Ank-Amerfs glorie helaas niet veel over, en zoo ook kregen we er niets van te zien. Liever raadt prof. Ob bink ieder aan, die eens te Leiden komt, aldaar het Egyptisch Museum te gaan zien, waar vele van de hedenavond vertoonde oud heden te zien zijn. Tenslotte wees spr. nog'In 't kort op de rivaliteit tusschen Egypte en Engeland), den laatsten tijd aangewakkerd door Zagloel pascha en zijn politiek. De Egyptenaren zelf zijn indolent en lui Wat er aan sociale hervormingen geschiedde, deed1 Engeland, maar Egypte werkt "Engeland tegen. Best mogelijk, dat, als Engeland zich uit Egypte terugtrekt, al dezé kostelijke oude dingen van de vroegere beschaving geheel te loor gaan. „Laat Engeland in vredesnaam zich niet uit Egypte terugtrekken", zeide een be schaafd inwoner tegen spr. Zoo vernamen we veel interessants en we tenswaardigs, en dr. Ketner, den spr. bedan kend voor diens leerrijke rede, mocht dan ook terecht zinspelen op een mogelijke twee de bezoek van dezen spr. Uit een nadere meded'eeling van den pen ningmeester der A.G.G., den heer P. H. L, Maas, vernamen wij, dat ruim 700 bezoekers deze lezing bijwoonden. In aanvulling op onze meded'eeling omtrent de lezing over Hongarije door Mevrouw von Csitóry, kunnen wij thanS mededeeleni, da' een herhaling daarvan is vastgesteld op Dinsdag 4 November. Deze lezing beeft als dan plaats in „Musis Sacrum". Kloskant-tentoonstelling. Het volgende is speciaal bestemd voor onze lezeressen. Zij zullen zich wellicht herinneren, dat in het vorige wintersei zoen hier ter stede een cursus in kios kanten. is. opgericht, onder leiding van mevrouw W. C. Schutten-Putters van Hoorn, gediplomeerd leerares. De leer lingen van dien cursus en ook van de curöussen te Alkmaar en Schagen, had. den Woensdag in „Musis Sacrum" (Ko ningstraat) een tentoonstellinkje georga niseerd van haar werk. Hoewel men van de uit mannen' be staande redactie van de. „Heldersche Courant" natuurlijk over iets zoo speci fiek vrouwelijks als deze kloskantarbeid geen deskundige of diepgaande bespre king verwachten kan betreffende de voort brengselen op deze tentoonstelling geëx poseerd, kregen wij toch den indruk, dat het kantklossen een typische hand arbeid is, die aardige en dankbare resul taten oplevert voor zijn beoefenaarsters. Want het zijn niet alleen de onvermij delijke buffet-, tafel-, crapaud- en andere kleedjes, die hier tentoongesteld zijn, maar het kantkloswerk,wordt ook gebruikt voor onder- en bovenkleeding, en hier mede zijn alleraardigste resultaten bereikt. Het heeft boven ander werk van dien aard voor, dat het, als zijnde vervaardigd uit garen, zeer duurzaam is en afwaschbaar. Ja, naar ons mevrouw Schutten verzekerde, is in de wasch het voorwerp-zelve allang versleten als de kant er omheen nog vol komen gaaf is. Op deze tentoonstelling waren verschillende patronen naar eigen ontwerp van de leerares vervaardigd. Behalve dit kantwerk zagen wij prach- ig weefwerk, o.a. een tapijt, zoo mooi als men in den winkel niet koopt. Mevrouw Schutten heeft dit zelve vervaardigd. Van een blind ex-patientje van het blinden instituut te Amsterdam, thans in Barsinger- hofn woonachtig, was er mooi wol- en raffiawerk, voor zeer geringen prijs te koop. De met November beginnende nieuwe cursus wordt in een der lokalen van de Vakschool voor Meisjes gegeven. Slachtoffers der Samenleving. Een -bijzonder mooie voorstelling gaat a.s. Zondag in „Casino". 4 Maanden achter een is te Amsterdam éérst in Carré en daarna in den Plantage Schouwburg, het successtuk gespeeld: „Slachtoffers der Sa menleving", dat tot het laatst toe volle -zalen ïeeft getrokken. Iets wat in dezen malaise- tijd voor het tooneel een unicum is. Met Rot- .erdam mee, waar het nu weer door Spree's gezelschap in den Circus Schouwburg wordt opgevoerd, is het nu reeds meer dan 200 maal gegaan. Het is dan ook een stuk van bijzon der goede strekking en wordt uitmuntend door het gezelschap dezelfde artisten, die iet in den Plantage Schouwburg speelden, romen ook hier voor 't voetlicht gebracht. Vooral eerste krachten als Alex Faassen ge ven buitengewoon mooi en ontroerend spel e zien. Het stuk zelve heeft overal een on gekend! succes en we durven deze voorstel ling dan ook gerust als iets zeer moois aan bevelen. Onze vroegere plaatsgenoot," de heer J. B. Schuü, schrijft over deze voorstelling in hert „Haarl. Dagblad": „In onzen tijd, waarin de toioscoon films beeft gebracht als „mogen wij zwijgend staan wij geheel anders tegenover het vraag stuk en wij erkennen alen, dat een openlijk verstandig waarschuwen beter is dan een geheimzinnig verzwijgen. Dat het stuk he bij hét publiek doét, is ons op den avond van de eerste voorstelling van „Slachtoffers der Samenleving" in den Schouwburg ge bleken, Het applaus was oorverdóovend en hert scherm moest na het derde bedrijf ontel bare malen omhoog. Trouwens heel dit spel uit het bittere leven dteed het zeer zeker bi; de vole zaal, die blijkens het herhaald ap plaus bij open doek, behoefte had mede te getuigen. Het groote succes mag voor een groot deel toegeschreven worden aan het enorme spel van Alex Faassen! en Gérard Vrolik. Faassen verraste werkelijk in z'n rol en toonde de grootte van z'n talent. Vrolk's spel was levendig en sympathiek en ais re gisseur komt hem alle lof toe. Als geheel étaat deze opvoering aanmerkelijk hoog. Doodelijk ongeluk. Zaterdag heeft te Van Ewijcksluis bij de Zuiderzeewerken een noodlottig onge val plaats gehad. Eenige arbeiders waren bezig met het inheien van palen en reeds zou de laatste 'paal ingeslagen worden, toen daarbij plotseling het toestel naar beneden kwam, waardoor de persoon, die aan de handle stond, doodelijk aan het hoofd gewond werd en reeds kort daarop is overleden. (Reeds in het bijblad voor Artna Pau lowna, Julianadorp en Wieringen opge nomen) Bescherm de straatverlichting! Het schijnt, dat den laatsten tijd de bal dadigheid' van de jeugdi, vooral ten aanzien van de straatverlichting, steeds grooter om vang aanneemt. Herhaaldelijk worden de glazen mantels der lantaarns stuk geworpen, wordt de ontstekingsmechaniek beschadigd, worden de gloeikousjes vernield. Ook ge beurt bet, dat dóór het defect geraken van de lantaarn gedurende een geheelen nacht gas verloren gaat. Wie -zich er, evenals wij', over heeft ver heugd', dat onze straten des avonds weer be hoorlijk verlicht zijn, zal dit vandalisme on getwijfeld met leede oogen aanzien en sterk veroordeelen.'Hoewel de politie reeds in het bijzonder op dit euvel toeziet, is zij on danks het feit, dat nu en dan de daders in hun handen vallen niet bij machte om alles tegen te gaan: men kan nu eenmaal niet overal tegelijk zijn! Het is daarom, dat ons verzocht wordt een beroep te doen op de medewerking van het weldenkend publiek om mede dit euvel' te bestrijden. Trekt even zoo'n jongen uit een lantaarnpaal, waarschuwt zijn ouders of d'e politie! Verbiedt uw eigen kinderen, indien dit noodig meoht zijn! Het is toch ook uiw belang (de belastingbetalers dragen d'e kos ten!) Uit het Politic-rapport Een bewoner van de Krugerstraat deed aangifte, dat er Zondagavond bij hem is ingebroken en dat hij uit zijn woning vermiste een portefeuille, inhoudende pl.m. 100, en een doosje inhoudend pl.m. 20. Vermoedelijk heeft men zich door een naast de woning gelegen schuur toe gang verschaft Het geheele huis bleek te zijn door zocht In verband met het vorenstaande heeft de politie Maandag een man aan gehouden, die evenwel ontkende iets met het vorengenoemde uitstaande te hebben, en na verhoor op vrije voeten is gesteld. Het onderzoek duurt voort Een bewoner van de le Emmadwars- straat deed aangifte, dat een man Zon dagmiddag omstreeks 4 uur in een brand- steeg achter de Kerkgracht openbare schennis der eerbaarheid heeft gepleegd. Een bewoner van de Middenstraat deed aangifte, dat in den nacht van Zon dag op Maandag uit een kast in de kamer van zijn woning een portemonnaie met geld is ontvreemd. Een wineklier aan de Javastraat deed aangifte Zaterdagmiddag omstreeks 4 u. door een hem onbekende vrouw, die voor gaf zich sinds kort in deze gemeente te hebben gevestigd, te zijn opgelicht voor een hoeveelheid kruidenierswaren. Aan het door haar opgegeven adres, waar nog een bestelling zou worden bezorgd, bleek zij niet bekend te zijn. De betrokken vrouw is opgespoord. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Dinsdagmiddag omstreeks half 8 liep er in de Nieuwstraat een beschonken man met postpapier te venten, die verschillende bewoners van die straat 'beleedigdle en lastig viel. De man werd door de politie aangehou den en terzake openbare dronkenschap in bewaripg gesteld'. Maandagavond werd op verzoek van de directie van de Tivoli-bioscoop door de politie een vrouw verwijderd', die zich daar zonder plaatsbewijzen -tegen den wil van de directie aevondl - Ten nadeele van de Marine-Jachtclub zijn uit hert bootenhuis aan de Binnenhaven wee ijzeren rollen ontvreemd. Op dén Rijksweg nabij de Roode Brug is Dinsdagmiddag een 4-jarig. jongetje, dat achter een wagen wilde gaan, door een mo orrijwiel aangereden, waardóór het een ïoofdwond bekwam, welke in het Marine- ïospitaal' werd' verbonden. Den bestuurder ,reft geen schuld. De reis der Koningin. Naar aanleiding van berichten betref fende een reis van de Koningin in het volgend voorjaar naar Spitsbergen, kan het Haagsche Oorr. Bureau mededeelen, dat uit den aard der zaak nog geenerlei reisplannen zijn gemaakt en dat deze ge ruchten geheel uit de lucht zijn gegrepen. Het beleid van Minister van Swaay. Naar De Telegraaf verneemt, is bij d® behandeling der staatsbegrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer vrij al gemeen weinig ingenomenheid betuigd met het beleid van den minister van Wa terstaat. Verscheidene leden toch achten het beleid van den minister niet in over eenstemming met hetgeen van dezen mag worden verwacht. Zijn houding inzake het spoorwegverkeer op Zondag wekt het ver moeden, dat deze minister er zich geen rekenschap van heeft gegeven, dat zijn gedragslijn afwijkt van die van alle vroe gere ministers van Waterstaat in recht- sche kabinetten en ook van de algemeene politiek van het kabinet, waarin hij zit ting heeft. De houding van den minister ten opzichte van de haven van Vlissingen achtte men in strijd met den vereischten eerbied voor de wet en weinig bevorderlijk aan het gemeen overleg van de Staten- Generaal, terwijl op het verdere zonden- register van den minister o.a. werd ge schreven de ongelukkige wijze, waarop hij zich heeft uitgelaten over de bezet ting van het ambt van directeur-generaal van de P. T. T. In sommige kringen acht men het daar om niet uitgesloten, dat de interpellatie- Van den Voort van Zijp inzake de haven van Vlissingen tot een voor minister Van Swaag ongunstig Kamervotum zal leiden. De Dultsche kolonisatieplannen op Nlenw-Gainea. Naar de Haagsche oorrespondent van do Vossische Zeitung aan zijn blad meldt, bestaat er nog kans, dat de onderhande lingen over de concessie op Nieuw-Gui- nea tusschen den hertog van Mecklenburg en de Nederlandsch-Indische regeering zullen worden voortgezet Volgens het blad waren er twee rede nen, waarom het verzoek van den hertog is afgewezen, n.1. dat de concessionaris een te groot stuk land ter ontginning aan vroeg en voor dat land de zelfstandige rechtspraak opeischte. Ziet de aanvrager er van af, zelf recht te willen spreken in de bedoelde landstreek, zal hij dus geen eigen politiemacht willen instellen en zich tevreden stellen met een derde van de oppervlakte van het oorspronkelijk aan gevraagde land, dan, zegt het blad, zou door nieuwe onderhandelingen waar schijnlijk het gewenschte doel bereikt worden. De Postchèquo- en Girodienst. De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat voor de postrekeningen, be- hoorende tot de zesde en zevende groep, (de nummers 50000 tot en 69999) de Post chèque- en Girodienst weder opengesteld is met ingang van 27 October a.s. De salarisverlaging van het rijks personeel. Naar de Tel. „uit goed ingelichte bron" verneemt heeft het departement van fi nanciën aan alle andere departementen verzocht op te geven, wat de kosten zou den bedragen, als de aangekondigde sala risverlaging voor het Rijkspersoneel voor de gehuwden tot 10 pot beperkt zou blijven. De Haagsche Courant meldt: Van een verlaging percentsgewijze is geen sprake en daarvan is ook nimmer sprake geweest. Er is een; bedrag van 15 imillioen méér or de begrooting gebracht; dit bedrag zal worden verdeeld onder de ambtenaren. Zij, die te veel salaris hebben, zullen dit verminderd zien, anderen die te laag ge salarieerd zijn, zullen meer ontvangen. Hier staat echter tegenover, dat de duur- tehijslag zal worden ingetrokken. Men hoopt de nieuwe salarisregeling 1 Januari 1925 te kunnen invoeren, doch zekerheid bestaat hieromtrent niet en het blijft de vraag, of men tegen dien tijd gereed zal zijn met de nieuwe regeling. Wij gelooven, aldus het blad, naar het geen wij vernamen, dat de ambtenaren er geenszins op achteruit zullen gaan. Het Hbl. schrijft: Wij vernemen van de meest bevoegde zijde, dat alle geruchten ongegrond zijn, volgens welke in de salarisregeling krach tens het nieuwe bezoldigingsbesluit, dat dezer dagen zal worden openbaar ge maakt, veranderingen zouden worden aangebracht. Deze geruchten komen vermoedelijk in de wereld, doordat wel wordt overwogen, in hoeverre het mogelijk is, de nieuwe sa larisregeling voor hen, die in dienst zijn, alleen voor het jaar 1925 door een toelage aan te vullen. Vanwege het Comité van Zes wordt medegedeeld dat het opnieuw een af wijzende beschikking heeft ontvangen van den voorzitter van den Minis terraad op zijn verzoek in audiëntie te worden toegelaten ter bespreking van den noodtoestand van het Rijkspersoneel. Het Comité heeft thans besloten zich met een gedocumenteerd adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden, waarin een uiteenzetting zal wor den gegeven van de bemoeilijking door de Regeering van behoorlijk overleg over In grijpende personeelsvraagstukken en voorts de salarispositie van het personeel zal worden besproken. Wijziging Pensioenwet 1922. Naar „De Resb." verneemt zal voor de a.s. wijziging van de Pensioenwet 1922 het volgende worden voorgesteld: Het zgn. wachtgeld vervangend pen sioen zal vervallen, terwijl de vroegere wachtgeldregeling zal worden hersteld met afloopende bedragen. Deelgerechtig- den in het Pensioenfonds, waarvoor geen wachtgeldregeling bestaat, worden zon der pensioen ontslagen, doch zullen een beroep op de Kroon kunnen doen. Verder wordt overwogen, het pensioen voor elk jaar in aanmerking komenden dienst 1 te doen bedragen, zoodat evenals voorheen, het maximum na 40-jarigen dienst kan worden bereikt. Het minimum-pensioen van 30 tot het invaliditeits-en verhoogd invaliditeits pensioen zal eveneens worden beperkt. Voor het geval een gepensionneerde opnieuw arbeid ter hand neemt en pen sioen plus nieuwe inkomsten méér bedra gen dan de laatste genoten jaarwedde, wordt pensioenkorting voorgesteld tot den pensioengerechtigden leeftijd. Van het bedrag, waarmee de nieuwe inkomsten plus pensioen de vroegere jaarwedde ovérschrijden, wordt 90 op het bedrag gekort. Het vervroegde ouderdomspensioen zal niet meer worden toegekend op aanvrage van den betrokkene, doch op uitdrukke lijk verlangen van den betrokken dienst, terwijl tevens de bevoegdheden van den Pensioenraad ten opzichte der medische attesten aanmerkelijk zullen worden uit gebreid. Eventueele tijdelijke ambtenaren en zij die een wedde genieten van minder dan 400, zullen niet meer in de nieuwe Pen sioenwet worden opgenomen. Opschriften ln een vreemde taal. De taalcommissie van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond heeft, zoo wordt aan het Dev. Dgbl. gemeld, met instem ming van het hoofdbestuur een adree gericht tot den minister van financiën, waarin aangedrongen wordt op het be lasten van opschriften in een vreemde taal. De commissie vraagt om een wets bepaling, waarin wordt voorgeschreven, dat alle opschriften van winkels, enz. aan de openbare straat of in voor het publiek toegankelijke lokalen moeten worden ge steld in de Hollandsche taal. Wie daar nevens eenig opschrift in een vreemde taal wenscht aan te brengen, zal daarvoor belasting moeten betalen. De commissie meent, dat opschriften in een vreemde taal als weelde moeten worde beschouwd en dus door een weelde-belasting mogen worden getroffen. Zij verwijst naar en kele landen, waar een dergelijke belas ting reeds is ingevoerd. De bouw van het R.K. Ziekenhuis te Alkmaar. Maandagmiddag werd door den .archi tect J. Stuijt uit Amsterdam te Alkmaar aanbesteed de bouw van een R. K. Zieken huis, met zustergebouw te Alkmaar, welks bouw 1 Januari 1927 gereed moet zijn. Voor deze aanbesteding was veel belangd stelling, aangezien de afd. Alkmaar van den Ned. AannemerSbond te voren op hef tige wijze geprotesteerd had tegen hert feit, dat alleen R. K. patroons mochten inschrijven, terwijl het ziekenhuis bloeit door de onderbrenging van patiënten van alle richtingen. In Alkmaar is men reeds lang doende met de stichting van een Neutraal Zieken huis door de 'gemeente, waarvoor onder handelingen met het Rijk over de overne ming van de cadettenschool zijn aange knoopt, welke onderhandelingen reeds zoover zijn gevorderd, dat overneming spoedig verwacht kan worden. Onder den invloed van de gestie bij de aanbesteding van den bouw van het nieuwe R. K. Ziekenhuis, is in Alkmaar het streven om de stichting van een neu traal ziekenhuis te bespoedigen zeer ver sterkt. Voor den bouw van het R. K. Zieken huis waren 41 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver de heer P. Tuin te 't Zand (N.-H.) voer 773.000 met of voor 720.000 zonder zusterhuis. Hoogste inschrijver J. Wittebrood te Beemster voor 953.500 met en 897.000 zonder zustergebouw. (Tel.) VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van. 20 October. Een tweetal' dorpsboemelaars, J. v. D. en A. K., hebben zich in den nacht van 7 op 8 ;- Sept. te goedl gedaan aan den inhoud van een melkbus, door den veehouder G. de Jong te Wieringerwaard gereed' gezet, vermoedelijk voor d'e fabriek. Het slot van de bus was ge- forceerd' en ruim 27, kan melk door hun ceelgat gegoten. Daar de melksnoepers ove rigens gunstig bekend staan, kwamen zij er elk met 10 boete of 10 dagen af. 2de- en laatste blad. beridBn^At1^ Van eent groote reeks Hcht" zien- dl» ons typen der bewoners 'n Keurige bediende. Een lompenkoopman te Schagen had ze kere B. H. als knecht aangenomen, bepaald zonder informaties, want als hij had geweten welk een onbetrouwbare snijboon deze man was, zou hij zich zeker wel 3 maal hebben bedacht. De nieuwe knecht was een geraffi neerde oplichter en dief in kleinen stijl, reeds verschillende malen door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld1 ter zake gepleegde oneerlijkheden. Weldra dleed de knecht zich dan ook kennen 'in zijn ware gedaante, door een bedrag van 73.30, dat hij voor afgele verde vodden en boenen had ontvangen hij den opkooper P. D. te Helder, op te strijken en te verbrassen. H., die thans zwervende en wiens woon- en verblijfplaats momenteel zeker aan de justitie niet bekend' is, werd veroordeeld! tot 5 maanden gev. Een d'er ge tuigen, die zonder geldige reden niet ver scheen, zal worden vervolgd' en zich voor den Kantonrechter hebben te verantwoorden. Van de melk gesnoept.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5