NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA^S Hoestsiropen WYBERT voor Kinderen BUITENLAND DA si het merk DINSDAG 28 OCTOBER 1924. 62ste JAARGANG* Nr. 5940 Ingezonden mededeeling. De as. verkiezingen. Republlkeinsche betoogingen te Potsdam, ÉU8LANTX Ingezonden Mededeeling. Heropening Postohèque- en Girodienst De terugreis van den prins van Wales. KORTE BERICHTEN. In de Duitsche mijnstreken zijn de ar- ENGELAND. De Engelsche regeering en de Instructies uit Moskou. LUCHTVAABT. De Vliegtocht Nederland—Indlë. Stakingen. CHINA. De burgeroorlog. In origineele doozen 65 en 45 Cts. Ingezonden Mededeeling. ELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PEE, 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldorache Courant fl.50; fr. p. (p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad rosp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 et.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-G-irwekentag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingea. moded. (kolom/breedte ale redact! cm. tekst) 60 d Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te Ihnnr) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad' en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct MIJnhardt's Borsthoningslroop f 0.60 Mljnhardt'* Thljmvlroop f 0.75 Anga-Siroop (bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers eo Drogisten. gesteld, doch nog niet verzonden maar wel kan men zijn besluit tot onmiddel lijke publicatie over te gaan, hieraan toe schrijven; blijkbaar wilde MacDonald daardoor zjjn tegenstanders voor zijn. De conservatieven hebben blkbaar door be middeling van een ambtenaar der poste rijen die daardoor zijn ambtsgeheim schond kennis gekregen van dit docu ment, althans, in de conservatieve krin gen werd de laatste week al meermalen gezinspeeld op groote onthullingen, die voor bet Verdrag met Rusland fataal zou den zijn. De regeering heeftden brief in handen gekregen doordat bet over Ri ga verzonden schrijven door de recherche was onderschept, gecopieerd en gephoto- grafeerd, en vervolgens weder vergezeld en doorgezonden naar de Comm. Partij. Hieruit volgt dus, dat de beweringen als zou het niet echt zjjn, onwaar zijn, of schoon hiermede nog niets is gezegd om trent de authenticiteit van het uit Riga, afkomstige document. Naar verluidt stelt de regeering zich thans op het standpunt, dat zij het ver drag met Rusland niet meer kan verde digen zoolang de Sovjet-regeernig geen volledige opheldering en voldoening door bestraffing der schuldigen of op nader overeen te komen wijze zal hebben ge geven. MacDonald acht den tijd voor verkla ringen nog niet gekomen, maar hij zal in (Jen |loop zijner verdere redevoeringen waarschijnlijk de zaak behandelen. Een van'de andere ministers zeide in een redevoering, dat het niets nieuws is, dat aan den vooravond van verkiezingen „politieke bommen" worden geworpen. In krachtige bewoordingen wordt de echtheid van het document door Rakows- ki betwist. De inhoud is volgens hem een samenraapsel van dwaasheden, bestemd om de openbare meening tegen de sovjet- regeering op te zetten. Hij hoopt, dat de Britsche regeering stappen zal doen om het auteurschap van den brief vast te stellen. Intusschen wordt scherp toezicht ge houden op het doen en laten der commu nisten; speciaal een Russisch s.s. „Tora- vitsj", dat eenige weken geleden de ha ven van Talbot heeft verlaten, wordt nauwlettend bewaakt. Het bevat een groote hoeveelheid .bolsjewistische pro- paganda-geschriften. Een Russische nota. Londen, 27 Oct. De Sowjetregeering heeft, naar men verneemt, een nota aan de Britsche regeering gericht, waarin zij de echtheid tegenspreekt van den z.g. brief van Zinowjef. Zij verlangt een verontschul diging van Engeland wegens de beschuldi gingen van het voeren van propaganda tegen de afspraak. De nota stelt verder voor, opdat de tegenwoordige goede verstandhouding tus- schen de twee landen niet verstoord wordt, een commissie van arbitrage te benoemen, die moet oordeelen over het stuk, dat vol gens Moskou een ondubbelzinnige verval- sching is. Londen, 26 Oct. Ten aanzien van de opschudding, verwekt door de publicatie van Zinowjefs brief met lastgevingen aan de Britsche communisten, en tegelijk van den krachtigen brief van protest van het departement van buitenlandsche zaken aan Rakofsky, dient men verschillende punten in het oog te houden: Het eerste is, dat de deskundigen, wier taak het is, de echtheid van zulke stukken uit te maken, volledig overtuigd waren en zijn, dat de brief van Zinowjef echt en geen vervalsching is. Het tweede is, dat de gewone weg werd gevolgd bij de regeeringskanalen, waar door zulk een stuk pleegt te gaan. Ofschoon natuurlijk'de Britsche regee ring niet van plan is de juiste methode bekend te maken, volgens welke Zinowjefs mededeeling in haar bezit is gekomen; wordt de bewering van Hodgson, dat de Britsche vertegenwoordiger te Moskou, die met verlof in Z.-Afrika vertoeft, er op de een of andere manier verantwoordelijk voor is geweest, officieel en onvoorwaar delijk te Londen gelogenstraft. Een storm In een glas water. Uit Londen wordt aan het „Hbl." gemeld: Na twee dagen over den brief van Zi nowjef te hebben gezwegen, heeft Mac Donald heden té Cardiff in een verkie zingsrede nadere inlichtingen verstrekt. De premier zeide, dat de verkiezingen zijn begonnen met een storm in een glas water: het geval Campbell, en dat het er naar uit- Wegelin tot 5 maanden. Voorts werden zes beklaagden tot 4 en twee tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Zes [be klaagden werden vrijgesproken. Berlijn, 25 Oct. Het verkiezingsmanifest van de Duitsche sociaal-democraten zal morgen worden gepubliceerd. De partij kondigt den strijd aan tegen de burger lijke coalitie en in het bijzonder tegen de Duitseh-nationalen. Voorts wil zij strij den voor de republiek en de uitvoering van de Dawes-wetten. Uit Berlijn wordt aan de Tel. gemold: Zondag heeft te Potsdam een groote republikeinsche demonstratie plaats ge had ter inwijd'ng van het vaandel van de afdeel ing Potsdam der organisatie Rijks- banier Rood-zwart-goud. Als gevolg van een oproeping in de na tionalistische bladen waren vele Völki- sche elementen naar Potsdam gekomen. Na het einde van de officieele plechtig heid provoceerden zij de leden van de re publikeinsche organisatie, waarbij het tot botsingen en arrestaties kwam. Meer dan 6000 leden vande republi keinsche organisatie hadden zich met een groot aantal zwart-rood-gouden vlaggen rodom de spreektribune geschaard. Een groote optocht trok vervolgens door de straten, waarna de deelnemers zich ten slotte over verschillende lokalitei ten verdeelden. De optocht werd door de nationalisten op verschillende punten 'be groet met het lied: Siegreich wollen iwir Frankreich schlagen. Andere nationalisti sche afdeeHingen gaven het Ehrhardt-lied ten beste. Het kwam tot kleine botsingen en de politie arresteerde 'n aantal natio nalisten. Voor het vereenigingslokaal trachtten eenige reohtsradicalen den re publikeinen de vlaggen te ontnemen. Hier •bij kwam het tot een hotsing, waarbij drie personen tamelijk ernstig werden ge wond. Ook later, bij het invallen der duisr ternis, hadden op verschillende punten kleine 'botsingen plaats, terwijl de politie meermalen moest ingrijpen. Het aantal gewonden bedraagt 12, dat der gearresteerden 80. Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper Is De Gruyter's hoogfljne Melange, slechts 85 ets. psr pond Plantenboter slechts 60 ets. per pond. Alléén In De Qruyter's winkels I Voor het overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHEQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer is 16066. Adm. Held. Crt. ziet, dat „het groote Russische complot" niets anders zal blijken te zijn. MacDonald wenschte allereerst de bewe ring van een blad in Zuid-Wales tegen te spreken, als zou de regeering met zooveel beslistheid een onderzoek naar de zaak- Campbell hebben geweigerd, omdat zij de verkiezingen wilde bespoedigen, uit vrees voor een échec, wanneer eenmaal het Rus sische document bekend 4)u zijn geworden. De premier tart al zijn tegenstanders deze bewering waar te maken. O. a. verklaarde MacDonald: Volgens de inlichtingen, die ik heb ont vangen, 'kan het document overal zijn op gesteld. Hoe kan ik als eenvoudig en eer lijk mensch dpn anders doen dan wantrou wen koesteren? Ofschoon ik nog geen con clusie wil trekken, moet de verdenking wel bij mij opkomen, dat de heele affaire een politieke manoeuvre is. Londen, 27 Oct. Na de rede van Mac Donald twijfelde wel niemand in Engeland er meer aan, dat de zoogenaamde brief van Zinowjef een mystificatie is geweest en men verwacht dan ook, dat de premier on middellijk na afloop van het officieele on derzoek zijn verontschuldigingen aan Mos kou zal aanbieden. De verklaring van Mac Donald schijnt ook het gerucht te beves tigen, dat sedert lang de ronde deed, nJ. dat de conservatieve ambtenaren op het departement van buiterdandsche zaken een soort lijdelijk verzet plegen en dat zij, wan neer ze slechts formeel gedekt zijn, gaarne doen alsof zij de instructies van den pre mier verkeerd hebben begrepen. Ook de houding van de „Daily Mail", die in plaats van den brief van Zinowjef als primeur te publiceeren, afschriften aan andere bladen toezond, is in dit verband merkwaardig. Verder gelooft men, dat wel niet de leiders der conservatieve partij, maar dan toch de propagandisten van den tweeden rang in deze affaire een bedenke lijke rol hebben gespeeld. Het is echter'de vraag of deze manoeuvres tot het succes der conservatieve partij, bij de verkiezin gen zullen bijdragen. De nota van de sowjet-regeerlng. Uit den tekst van het Russische ant woord in de Engelsche bladen blijkt, dat in den aanhef er van gezegd wordt, dat de sovjet-regeering blijft hij de herhaalde verklaringen nopens haar niet-verantwoor- delijk zijn voor de daden der communisti sche Internationalej Aan boord van de Olympic, waarmee de prins van Wales naar Europa terugkeert, blijft hij bijna voortdurend in zijn kajuit, om „uit te rusten van de vermoeienissen van zijn vacantie". Een aardschok ln Blrmlngham. In Birmingham en een beperkt gebied rond de stad is Vrijdagmiddag een hevige aardschok waargenomen. Gebouwen tril den op hun 'grondvesten, doch omtrent schade wordt niets vermeld. IERLAND. De Iersohe republikeinsche leider De Valera, die vlak voor een vergadering te Newry op last van de Ulster-autoriteiten werd gearresteerd, ls teruggebracht naar de grens van den Ierschen Vrijstaat en daar in vrijheid gesteld. Er waren geen demonstraties, en de Valera was om 11 uur 's morgens te Dublin terug. De Valera is, na zijn uitzetting uit Ul ster, daar weer onmiddellijk binnenge drongen. Toen hij Zondagavond te Londonderry een vergadering wilde toespreken, werd hij opnieuw in hechtenis genomen. Hij is thans naar Belfast vervoerd, waar hij zich zal moeten verantwoorden dat hij het verbod om Ulster binnen te ko men, in den wind heeft geslagen. DUITSCHLAND. Woe Pei Foe zegt, dat hij een leger van 100.000 man zal bijeenbrengen om Feng Yoe Siang uit den weg te ruimen en de oxuo to herstellen. Hij houdt de spoorlijn naar Peking tot Lofa bezet. Amertkaansche lnterventlef Tientsin, 27 Oct. Een honderdtal ma rinesoldaten is hedenochtend van den Amerikaanschen kruiser „Huron" in Ta- koe geland en onmiddellijk naar Peking vertrokken. Er loopen tal van geruchten, doch er is geen betrouwbaar nieuws te verkrijgen. Behalve de Amerikaansche marine-sol- daten, stationneeren er Britsche, Fransche en Italiaansche kanonneerbooten en twee Japansche torpedojagers op de rivier. Tal van treinen met troepen uit Sjanhaikwan wachten om naar Peking door te rijden. beiders een nieuwe loonactie begomien. Zij eischen 20 pet. loonsverhooging. Licht op voor auto's en fietsen Dinsdag 28 Oct Woensdag 29 De Raad van den Volkenbond te Brussel. Brussel, 27 Oct.- De Raad van den Volkenbond is vanmiddag om half vier bij eengekomen. De agenda vermeldde: de af bakening van de grenzen van Irak en het vraagstuk van de Grieken te Konstanti- nopel. Paul Hymans was voorzitter, aan zijn rechterhand zat Briand, aan zjjn linker Drummond, de secretaris-generaal van den Volkenbond. Vertegenwoordigd waren En geland, Italië, Zweden, Tsjecho-Slowakije, Japan, Uruguay, Turkije, Griekenland, Spanje, Brazilië. Lord Parmoor en Feti Bei zetten het standpunt van hunne regeeringen uiteen. De openbare vergadering werd daarna opgeheven. De Raad zou heden in besloten vergadèring bijeen komen. Hij zal het on derzoek van het Mosoel-vraagstuk hervat ten wanneer het rapport van Branting is ingediend en besproken. Zooals begrijpelijk is, wekken de ont hullingen, door de Engelsche regeering gedaan betreffende geheime documenten uit Rusland, opzien en de anti-regee- ringsgezinde pers tracht hier voor de verkiezingen winst uit te slaan. Namens de Russische regeering wordt verklaard, dat het gepubliceerde document een „slechte vervalsching" is, maar aan het Foreign Office (Departement van Buiten landsche Zaken) is men overtuigd van de echtheid van den brief. De brief was, behalve door den Russischen zaakgelas tigde Zinowjef, onderteekend door Arthur MacManus/Engelsch lid van het bestuur der Derde Internationale. Deze MacMa- nus, evenwel, zoowel als Inkpen, de secre taris van de Britsche Communistische Partij, verklaren, dat zij het document nooit hebben gezien en dat het nooit door de Britsche O. P. werd ontvangen. De „Times" gaat in een hoofdartikel heftig te keer tegen MacDonald, spreekt van diens frontverandering, zijn ver loochenen van de revolutionaire cam pagne, waarin hij zich heeft laten mee- sleepen, en het verlies van vertrouwen, dat hij door het gebeurde heeft gekregen. De „Daily Telegraph" spreekt van de uit werking van een ontplofbare granaat die deze brief bij zijn intrede in de verkie zingscampagne heeft De liberale „Daily News" wijst op den ernst van dezen brief, die geteekend is door Zinowjef, den grooten Russischen politicus; geen Brit sche regeering, aldus zegt het blad, kan een dergelijke poging tot ophitsing ne- geeren. Tegenover deze verraderlijke daad kop Ramsay MacDonald niets an ders doen dan een krachtig protest uiten, De documenten hebben een slechten dienst bewezen, zoowel aan het Russische volk als aan de zaak des vredes. Intusschen komt ook uit den kring der Engelsche ministers zelf twijfel omtrent de echtheid van het document. Want de onderminister van buitenlandsche zaken, Ponsonby, die namens de regeering de onderhandelingen met Moskou heeft ge leid, heeft in een interview verklaard van deze bolsjewistische propaganda niets af te weten, en liever het verloop der gebeurtenissen te willen afwachten alvorens een oordeel uit te spreken. Rakowsky, die van de zijde der Sowjet regeering de onderhandelingen omtrent het verdrag heeft geleid, heeft een schrij ven gericht tot het Foreign Office, waar in hij tegen deze publicatie krachtig pro testeert; hjj verklaart, dat ook de ambte naren van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken moesten hebben begrepen, dat men hier met een ver- valscht stuk te doen had. Het schijnt, dat deze zoogenaamde brief reeds langen tijd bekend was bij de regeering. en, naar verluidt, zou hij door de conservatieven als hun grootste troef, een paar dagen voor de verkiezingen, worden uitgespeeld. Nu is weliswaar Mac kh Pro^est; hierdoor niet beïnvloed, j hij had het antwoord reeds Dinsdag op Naar het comité vliegtocht Nederland Indië meedeelt, heeft de Servische minister van financiën reeds toestemming verleend tot het uitvoeren van de onderdeelen van de F VH, die aan de Servisch-Bulgaarsche grens waren vastgehouden. Vandaag zou ook de minister van oorlog den uitvoer toe staan, waarna onmiddellijke doorzending naar Philippopel zal geschieden. Bij de Fokker-fabriek is een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat de monteurs met de onderdeelen reeds naar Philippopel zijn vertrokken, waar zij vandaag zullen aankomen. De Balkancorrespondent van de „N. R. Ct." schrijft d.d. 22 October: In de vakkringen te Sofia wordt het op timisme van Guilonard, betreffende de mogelijkheid, het vliegtuig ter plaatse vóór 15 November d. i, binnen drie weken zoodanig te herstellen, dat het gerust den heelen tocht tot Batavia zal kunnen vol voeren, over het algemeen niet gedeeld. Men meent, dat Guilonard en de vliegers te weinig er mede rekening houden, dat toestanden en verhoudingen hier in vele opzichten anders zijn dan in hun land. Vooreerst twijfelt men, of motor en ver- wisselstukken wel zoo vlug naar de plaats zullen kunnen worden vervoerd, als de vliegers blijkbaar schijnen aan te nemen. Blijft het voortdurend droog hetgeen niet aan te nemen 4s dan kan ook het rijstveld geheel doorgroefd met grep pels van een halven meter tot één meter' diepte voor de /Irrigatie droog en be- treedbaar blijven. Na een paar dagen flinke regens zooals die nu dagelijks te ver wachten zijn worden de greppels door gespoeld en wordt het veld een drassige modderpoel; terwijl ook de landweg'erheen niet meer voor vrachten van eenig gewicht zal zijn te gebruiken. Wegvliegen van zulk een land is dan niet mogelijk. Trouwens, ook wanneer de bodem betrekkelijk droog en hard blijft, zal die eerst over een aanmerkelijken af stand moeten worden gelijk gemaakt of met planken worden belegd, om starten te veroorloven. Om al die redenen blijft men in de vak kringen te Sofia van oordeel, dat het het beste zou wezen, deri tocht tot het volgende seizoen uit te stellen, dien dan te onder nemen met een geheel nieuw vliegtuig, het nu gestrande uit elkaar te nemen, wanneer het weer en de staat van de plaats, waar het ligt, het toelaten, en de stukken dan desgewenscht van Boergas uit per boot naar Amsterdam terug te zenden. De „Shenandoah". Na een tocht van 11.000 mijlen in 17 da gen, waarin 121/, uur in den storm, met een gemiddelde snelheid van 50 mijl per uur, is het Amerikaansche bestuurbare luchtschip „Shenandoah" te Lakehurst (New Yersey) teruggekeerd: Naar de Dnl meldt, heeft de commis sie tot bestrijding van de werkloosheid in het Donbekken aan het volkscommis sariaat van arbeid medegedeeld, dat het aantal werklooze mijnwerkers in October 18.800 en- het aantal werkloozen in de me taalindustrie 23.000 bedroeg. Wegens ge brek aan de noodige geldmiddelen is het niet mogelijk geweest, de in Juli getrof fen maatregelen, om ten minste 30 pet. der werkloozen een ondersteuning uit-te keeren, door te voeren. In het belang van de werkloozen doet de commissie een be roep op de schatkist. -» Naar gemeld wordt (kondigt do staats uitgeverij te Moskou de uitgave aan van nieuwe, opzienbarende documenten be treffende de laatste periode van de regee ring der Romanofs. Naar aan de Dnl gemeld wordt, staak ten half October in het gouvernement Jekaterineniburg de personeelen van 86 staatsondernemingen te zamen 64,000 man. In 28 ondernemingen werd gestaakt vanwege den achterstand ln de uitbeta ling der loonen, terwijl 8 stakingen een politieke oorzaak hadden, n.1. arrestatie onder de nietoommunistische leden der fahriekscomité's. Aan den hoogen raad van volksverzorging is verzocht met spoed gelden beschikbaar te stellen voor de delging der loonschulden. ROEMENIE. Macin, de politieprefect van Jassy, die bekend was wegens zijn streng optreden bij anti-Joodsche opstootjes, is bij een rechtszitting door een anti-Joodsch stu dent vermoord. Er schijnt hierbij van een complot sprake te zijn, waarvan ook an dere politieke persoonlijkheden het slacht offer moesten worden. Uit Peking werd Zaterdag gemeld, dat President Tsao Koen Generaal Feng ge lastte den ministers de regeering voort te zetten, daar hij bestuursorganisaties wil vermijden. Aanvankelijk werd gemeld, dat het leger van Woe Pei Foe in volle vlucht was. La tere berichten spreken dit evenwel weder tegen, zoodat de strijd nog geenszins ten einde is. De plannen van Woe Pel Foe. Tientsin, 27 Oct. Woe Pei Foe is hier aangekomen en heeft tijdelijk zijn hoofd kwartier alhier gevestigd. Hij heeft een mededeeling aan het diplomatieke corps gericht, waarin hij Feng Yoe Siang als een verrader ontmaskert. De werkloosheid. Het aantal steuntrekkende werkloozen in het rijk, het bezette gebied Inbegre pen, is in de eerste helft van October met 40,000 'gedaald, nJL van 513,000 tot 473,000. Het vonnis tegen dé organisatie-Consul. De rechters ln het staatsgerechtshof hebben zich niet laten imponeeren door het door den vertegenwoordiger van het O. M. gehouden pleidooi en hebben de meeste beklaagden tot veel zwaardere straffen veroordeeld dan geëlscht waren. Hoffman, Killinger, Muilen en Kautter werden elk tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld, Henkei en Krebs tot 6 maan den, Abenxoth, Ehrentraut, Viebig en Ingezonden Mededeeling. ,iilnMiiiiiiiiiÏKiii11n111uiiiiiuuiiiinuiimiNimilutiiuiimuiiluniiiliUUUiiTiiiiiiniIl van de sinds 78 jaren a A A als het beste middel A Ak tegen hoest en ver- koudheid beproefde ya TABLETTEN Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. FosteFs Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogist zaken.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1