BRILLEN- en PINCE-NEZ-REPARATIÊN. Tweede Blad. J.'HEI JLOOjV h. FILBRI, PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DINSDAG 28 OCTOBER 1924 Na de meeting. Zaterdagavond was er bij de aankomsi; van den trein van 11.08 een talrijke me nigte op bet Stationsplein aanwezig, ten einde de van de dien dag te 's-Graven- bage gehouden meeting van bet Over heidspersoneel terugkeerënde vertegen woordigers op te wacbten. Bij binnenkomst van den trein werden de meetinggangers, waaronder zich meer dere militairen in uniform bevonden, toe gejuicht. Vóór het Bondsgebouw sprak een der bestuursleden van Cambo nog een opwekkend woord, waarna men rus tig uiteen ging. Brug afgesloten. Zooals reeds in ons blad is bekend ge maakt, is met ingang van gisteren de brug over de Molenvaart tusschen Spoorgracht en Westgracht wegens uit te voeren herstellingen tijdelijk afge sloten. Het verkeer, behalve dat per as, wordt tijdelijk over een hulpvlotbrug ge leid. Ter voorkoming van ongelukken en stremming van het verkeer zou het zeer wenschelijk zijn indien het publiek steeds rechts hield op de brug en medehielp het plegen van baldadigheden door de jeugd aldaar te voorkomen. Comité voor buitengewone Abonnements concerten. Hedenavond zal dus het eerste der reeks abonnementsconcerten in „Casino" worden gegeven. Het in binnen- en buitenland beroemde ensemble „Het Hongaarsche Strijkkwartet" zal op dezen eersten avond optreden. Over hunne praestaties, dezer dagen reeds in ons land gegeven, is de groote pers vol lof. De heeren Emerick Wald- bauer, le viool; Jenö Kessler, 2e viool; Janos Temesvary, alt-viool, en Jenö Ker- pely, cello, worden in hun samenspel ten zeerste geprezen. Vergist het comité zich niet, dan dank zij het superieur gehalte der optre dende artisten is het aantal vaste be zoekers reeds nu al aanmerkelijk grooter dan het vorig seizoen. Voor hen, die alsnog van de reeks (drie buitengewone concerten) willen genieten, zijn abonnementen 5.verkrijgbaar, terwijl de toegangsprijs per avond op 2.50 (alles inbegrepen) is gesteld. Voor een en ander raadplege men nader de in dit blad voorkomende advertentie. Orgel-concert Luthersche Kerk. Zooals voor eenige weken in dit blad is aangekondigd, zal de heer G. van den Burg uit Amersfoort op Dinsdag 4 Nov. a.s. een concert geven op het nieuwe or gel in bovengenoemde kerk, met welwil lende medewerking van den heer J. v. Vessem, solo-cellist der Staf-Muziek, al hier. Zij, die bij de inwijding van het kerk orgel tegenwoordig waren, hebben kun nen genieten van het schöone, wat de heer van den Burg aan het instrument wist te ontlokken; hij gaf daarbij blijk, het orgel geheel in zijn macht te hebben. Alle aanwezigen wist* hij oogenblikken van waar muzikaal genot te verschaffen. De iieer v. Vessem, genoegzaam be kend van de Symphonie-coocerten van de Stafmuziek zal een goede partner zijn voor den organist. Gezien het programma voor dien avond belooft het een schitterend concert te worden. Nog wordt medegedeeld, dat om 8 uur precies de toegang tot het kerkgebouw wordt gesloten en eerst na het le en 2e nummer eventueele „laatkomers" kunnen worden binnengelaten. Daar vele personen bij het eerste con cert moesten worden teleurgesteld, voor zie men zich tijdig van plaatsbewijzen. Zaklantaarns als rijwiel-verlichting. Wij meenen goed te doen het volgende onder de aandacht van het wielrijdend publiek te brengen. Den laatsten tijd is het bezigen van zak lantaarns, ter voldoening aan de wettelijke voorschriften ten aanzien van verlichting van rijwielen tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zons opgang, sterk toegenomen. Het is geble ken, dat dit meermalen overtredingen van die bepalingen in de hand werkt, aange zien men het licht dooft, zoodra men zich buiten het toezicht der politie waant. Het gebruik van een zak- of andere lan taarn op de voren omschreven wijze is dus strafbaar, waarbij niet zelden nog komt, dat het licht niet „helder wit" meer is of niet voorwaarts wordt uitgestraald. In verband met het toenemen van dit euvel, verzoekt de wnd. Commissaris van Politie alhier onder de aandacht van het publiek te brengen, dat men zich aan be keuring blootstelt, indien een lantaarn, welke op de voorgeschreven wijze licht geeft, niet direct aan het rijwiel is be vestigd. Wjj raden dus het fietsend publiek in zijn eigen belang aan met het vorenstaande van nu af aan rekening te houden. Kunstavond van „Het Schouwtooneer. De directie van „Casino" zal op Vrijdag 7 November een buitengewone kunstavond geven. Het hier zoo goed bekende gezelschap „Het Schouwtoonéel", dir. Adr. v. d. Horst en Jan Musch, zal dien avond een opvoe' ring geven van een schitterend werk van MeVr. SimonsMees: „Levensstroomin gen", een tooneelspel in 3 bedrijven, welke voorstelling iets zeer bijzonders belooft en een ware kunstavond zal zijn. Modemagazijn S. Herschel. De heer S.Herschel, die al eenige jaren in de Koningstraat zijn welbekend atelier in dames-modeartikelen heeft gevestigd, opende Zaterdagavond zijn nieuwen aanbouw. Het naast den winkel gelegen perceel, waarin vroeger de sigarenzaak van den heer Ruygh en later de drogisterij van den heer Han- gard gevestigd waren, is thans bij het bestaande perceel aangetrokkenhet be drijf uitgebreid met dames-modeartikelen (mantels, japonnen, enz.) Daarmee is de Koningstraat weder een modernen, royalen winkel rijker geworden. Voor de keurige étalage verdrongen zich Zaterdagavond vele kooplustige vrouwtjes, die, te oor- deelen naar de des Maandags heerschende drukte, met het bekende kunst- en vlieg werk van pruilende lippen enz. manlief hebben newogen tot het openen van een blanco crediet voor al dit moois. De verbouw is uitgevoerd door de heeren Gebr. Smit; do heer Herschel beschikt thans, behalve over een ruimen winkel, over een paskamer en atelier terwijl het schilderwerk en de zeer smaakvol uitgevoerde stoffeering zijn aangebracht door den heer Hofman, Koningdwarsstraat. De electrificatie is aangelegd door den heer Puinbroek, Kanaalweg, en het geheel gebouwd onder toezicht van den heef Krijnen. Brugleuning stukgereden. Hedenmorgen omstreeks 9 uur heeft een auto van den Marine Luchtvaart dienst, welke van den Kanaalweg uit de richting van „Casino" kwam, een gedeel te van de leuning van de Postbrug stuk gereden. De auto raakte met het achter wiel de leuning, volgens verschillende ooggetuigen omdat er veel te hard is ge reden. Doordat de bestuurder nog tijdig kon remmen, is een ernstig ongeval voor komen. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in* Uit het Polltle-rapport Bekeurd werd een autobestuurder, die zonder daartoe bevoegd te zijn met zijn motorrijtuig reed. In den nacht van Zon dag op Maandag werd hetzelfde motor rijtuig onbeheerd op den openbaren, weg aangetroffen en aan het Hoofdbureau ge deponeerd. Ter zake wordt proces-verbaal opgemaakt. Een bewoner van de Tuinstraat deed aangifte, dat hij Zaterdagmiddag per rij wiel rijdende op den Ruijghweg door een bewoner van de Koningstraat,, die bij het inhalen met zijn rijwiel niet voldoende uit week, is aangereden. Zondagmiddag omstreeks 5 uur ont stond in de Keizerstraat een volksoploop, welke bleek te zijn veroorzaakt doordat een been van een kind, dat bij haar moeder achter op het rijwiel zat, tusschen de spa ken van het wiel was gekomen. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De moeder was tengevolge van den schrik bewusteloos geraakt en in een woning bin nengedragen. Zij kon echter later met het kind naar den naastbijzijnden dokter gaan. Door de politie werd de menigte verspreid. Een bewoner van de Spoorstraat deed aangifte, dat van zijn auto, welke Zondag avond eenige oogenblikken onbeheerd stond voor de Marine-Cantine aan de Bui tenhaven, vermoedelijk door eenige mari neschepelingen, de signaalhoorn was weg genomen. De politie stelde onmiddellijk ean onderzoek in en werd een man aange houden, die echter ontkende er aan schul dig te.zijn. Maandag werd de hoorn ge deeltelijk vernield in een tuin aan de Bui tenhaven gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Gistermiddag omstreeks kwart over vier werd telefonisch aan de politie kennis gegeven, dat er in de Hartestraat werd ge vochten. Bij onmiddellijk ingesteld onder zoek werden echter geen vechtenden meer aangetroffen en was de rust teruggekeerd. Een bewoonster van de Bloemstraat deed aangifte, dat haar 15-jarige zoon gis terenavond is mishandeld door een jongen van den Brakkeveldweg. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: een smalle ceintuur, een rijwielbelas- tingplaatje, een etui met schoolbëhoeften, een rozekrans, een Fransche huisdeur sleutel, een dameshandtaschje mot por- temonnaie, zakdoekjes enz. en bij T. Griek, Kerkgracht, een rijwiel. Krete, Stationstraat 12, een zijden muts met kwast. J. de Waard, 1ste Vroonstraat 35, een taschje mot inhoud. Flink, P. Heinstraat 17, een jockeypet. De Munck, Janzenstraat 12, een kinder- portemonnaie met inh. Mahieu, Achtergr. WZ., 48, een passer. Hocque, Jonkerstraat 29, een ceintuur. Gijsberts, Bassingracht 2, een ring met steenen. Boxmeer, Zeevaartschool Ankerpark, een damesportemonnuie met inh. P. Bijl, Vijzelstraat 60, een dameshorloge in armband. etter, 3e Emmadw.straat 1, een zijden haarlint. Wisse, Ruyghweg 77, een armband. Odinot, Javastraat 31, een duit )e Roo, de Ruyterstraat 20, een dames horloge. Kwast, Spoorgracht 11, een damestaschje met inh. Mali voor ftr. Ms. K. X. naar Aden: laatste buslichtlng 29 Oei hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. Mail voor Hr. Ms. „Tromp". naar La Luz: laatste buslichting: 31 October hoofdkantoor 3.30 a. stadsbussen lichting 2. 1 Novemb. hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 3. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat in het artikel „Ter overdenking", voorkomende in ,,'t Juttertje" van Zater dag j.1., een onjuistheid voorkomt. Er is daarin o. m. sprake van het Instituut voor Biologisch Visscherjjonderzoek. Dit moet zijn het „Rijksinstituut voor hydro grafisch Visscherijonderzook" (nabij de Koopvaarders-Schutsluis). De Twujjverweg. Op initiatief van de Verkeerscommis- sie der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Holland's Noorderkwartier te Alkmaar, werd de vorigé week in het Stadhuis te Alkmaar een vergadering ge houden met vertegenwoordigers van de Gemeentebesturen te St. Pancras, Broek op Langendijk en Alkmaar, inzake de- be oogde verbetering van den Twuijverweg. Mede uitgenoodigd waren de Besturen der Gemeenten N. en Z. Scharwoude en Oudkarspel. Het College van Burgemeester en Wet houders der gemeente Noord-Scharwoude achtte geen termen aaqwezig om aan de uitnoodiging gevolg te geven, terwijl van Oudkarspel bericht van verhindering was ontvangen. Nadat het plan en de begrooting, welke door den Directeur der Gemeentewerken aan de vergadering werden voorgelegd, onder oogen waren gezien, werd een be spreking gehouden ten aanzien van de eventueele verdeeling der kosten. De ver gadering, die een volkomen eenstemmig heid bereikt, besloot zich naar aanleiding daarvan, met een adres tot de Raden der Gemeenten Alkmaar, St. Pancras, Broek op Langendijk, N.*en Z. Scharwoude en Oudkarspel, te zullen wenden. De Nood In de Drentsche venen. „De"Telegraafen pok andere bladen hebben zich meermalen beziggehouden met den toestand in de Drentsche veen koloniën, die in menig opzicht treurig is. Eenvertegenwoordigervanbovengenoemd blad vond den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, jhr. nrr. Ruijs de Beerenbrouck, bereid tot het uiteen zetten van het standpunt der Regeering omtrent steunverleening aan deze streek. Naar de Minister mededeelde, is de regeering volkomen van den toestand op de hoogte. Wat de werkverschaffing be treft, in 1923 is van de voor werke- loosheidsbestrijding uitgetrokken gelden ongeveer 1/3 besteed aan werkverschaf fing in Drente. Dit bedrag was ongeveer 2 millioen en van die 2 millioen gingen plm. f 1.600.000 aan loonen weg. Ik zie de toekomst van Drente voor het' volgend jaar ernstig in, aldus de Minister. Tengevolge van de lage turf- prijzen zal de toestand er dan erger zijn dan nu. De lage turfprjjzen ontstaan ten gevolge van de concurrentie van steen kool, zoodat Drente zich aan de veran- derde-toestanden zal dienen aan te passen. De loonbasis voor de werkverschaffing is niet dotfr de regeering verhoogd, (zoo als door de organisaties verzocht was) op grond van de overweging, dat in het vrije bedrijf ter plaatse reeds geen hoo- gere loonen betaald worden, en de prikkel om in het vrije bedrijf werk te zoeken moet blijven bestaan. In verband evenwel met de omstandigheden zal die loonbasis óók niet worden verlaagd. Door de orga nisaties was verder gevraagd in den aan staanden winter de tewerkstelling zooveel mogelijk te bespoedigen en dit wil de regeering gaarne toezeggen. Tengevolge van het toenemen der tuber culose onder de veenbewoners als gevolg van de werkeloosheid deelde de Minister mee, dat van regeeringswege thans een onderzoek hiernaar wordt ingesteld. Van den uitslag daarvan zullen eventueele maatregelen afhankelijk zijn. In 't algemeen genomen was 's ministers meening, dat de regeering voor Drente- doet wat redelijkerwijze verwacht kan worden. Zoo is er ook op het gebied van de boschontginningveel gedaan.Hetstaats- boschbehèer betaalde in 1923 in Drente aan loonen f330.000 van de in totaal in den lande aan loonen uitgeven f 375.000, welk bedrag van f 330.000 inbegrepen is in het hiervoor genoemde van 1 millioen 6 ton aan werkverschaffingsloonen.. De salarissen van het ongehuwde rijkspersoneel In de Vrijdag gehouden vergadering van den Bondsraad van den Centralen Bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel, is de volgende motie aangenomen: De Bondsraad enz.; gehoord de besprekingen omtrent de geldende en toekomstige salarissen protesteert tegen de salarispolitiek der regeering, welke het personeel reeds aan den rand van de armoede heeft gebracht; keurt sterk af het onrechtvaardige systeem van bezoldiging voor de onge- huwden, die loonen ontvangen beneden het bestaansminimum en dus op ouders en voogden zullen blijven zijn aangewezen en aan wie het onmogelijk gemaakt wordt zich het noodige voor het huwelijk aan te schaffen en hun vakstudie te betalen draagt het Bondsbestuur op al het mogelijke te blijven doen om voor het ongehuwde P.T.T.-personeel een redelijke en rechtvaardige salarieering te verkrij gen en daartoe alle ten djensto staande middelen te gebruiken. Congres van Overheidspersoneel. Voor de Zaterdag in de residentie ge houden betooging van overheidspersoneel inzake de salarisverlagingen was de be langstelling enorm. Reeds had de heer Noordhoff de vorige week op de open luchtmeeting hier ter stede medegedeeld, dat hij dien dag de vierde zaal had moeten afhuren. Meer dan 8000 afgevaar digden waren aanwezig. In de groote zaal van het gebouw van K. en W. traden als sprekers op de heeren J. G. van der Jagt, voorzitter van het comité van zes, èn F. L. Ossendorp, oud-lid der Tweede Kamer, Een langdurige ovatie werd gebracht aan mr. Troelstra. De heer Noordhoff opende te kwart over twee het congres, en wees er op, dat aan den vooravond daarvan het Bezoldi gingsbesluit is gekomen waarin de regee ring zeide, dat de verlaging der salaris sen tot 10 beperkt zou blijven. Het zou eerlijker zijn geweest sis zij gezegd had, dat het 18V2 blijft, zóo zeide de spr. De hoofdbesturen van de bonden van Land- en Zeemacht zijn vertegenwoor digd door 300 onderofficieren en 200 ma trozen. De heer Ossendorp voerde hierna als eerste spreker het woord; hij oefende scherpe critiek uit op den jeugdaftrek en het loon naar behoefte en wekte op, de regeering in 1925 aan Laar verstand te brengen dat zij te veel neeft bedorven en naar huis moet worden gezonden. De tweede spreker ging na wat men heeft gedaan om de regeering te overtui gen, dat de salarisver'aglng niet mocht doorgaan. Ambtnaren, die zich aan de hun toevertrouwde gelden vergrijpen, worden voor dief uitgekreten. Laat men evenwel bedenken,* dat de moreele schuldigen op het Binnenhofzetelen! De ambtenaren zijn zelf mede schuld aan deze verslech teringen, daar zij hiertegen niet eerder in verzet zijn gekomen. Verschillende andere sprekers voerden het woord; de heer Rooijackers sprak namens het Verbond van vereenigingen van landsdienaren in Ned. Indië, de heer Dekker namens het A. N. V., die opwekte te strijden voop medezeggenschap. De heer Stenhuis, voorzitter van het N. V. V., wees er op, dat tegen de regeering geen strijd te- scherp is, en zelfs een' Sta king gewettigd zou zijn. Helaas zijn de organisaties niet sterk genoeg om daar toe te besluitefi, maar het overheidsper soneel zal dienen te begrijpen, dat de or ganisaties zoo moeten worden ingericht, dat zij dit wapen zullen kunnen hantee- ren. Om demonstraties en felle redevoe ringen geeft spr. niets., zoolang men -bij dé onderhandelingen niet de vuist op ta fel kan leggen. De voorzitter deed hierna mededeeling van een vertrouwelijk ingekomen bericht over de aangekondigde salarisverlaging. In waarheid is het volgende bepaald: Voor gehuwden en kostwinners wordt de verlaging beperkt voor 1925 op 10 doch dit slechts voor 1925 en niet voor pensioe nen. 't Salaris is als de regeling aangeeft en daarnaar wordt pensioengrondslag be rekend. Voor de algemeene werklieden, ook brievenbestellers, wordt de maximum aftrek in 3e klas gemeenten voor gehuw den beperkt op 15 voor ongehuwden is geen maximum-aftrek bepaald. Er zijn gevallen van ruim 35 Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin werd gewezen op de verla gingen van 131/» en 18V>» terwijl de duur te slechts met 5 is verminderd, en een nieuwe duurtegolf in aantocht schijnt te zijn. Dat de finantieele toestand van het land, volgens het eigen oordeel der re geering, beter is geworden en de econo mische vooruitzichten hoopvol. De reso lutie dringt er bij de regeering opgaan den met met 1 October ingevoerden maat regel tot verlaging ongedaan te maken en het georganiseerd overleg te herope nen, wendt zich tot de volksvertegen woordiging om mede te werken aan deze desiderata en tot de burgerij om steun. In de drie andere gelegenheden werden eveneens druk bezochte meetings gehou den, en na afloop werd tegen 4 uur een optocht geformeerd, die naar het Malie veld optrok. Bij dezen stoet voegden zich 1000 Amsterdammers, per extra-trein ge komen, doch te laat voor de vergade vin gen. De stoet werd geopend door de Ka merleden Suze Groeneweg, A. W. IJzer man, F. L. Ossendorp en N. J. van Zadel- hoff, het begin ervan arriveerde te half zes in de Maliebaan. Van twee spreek gestoelten werd door de heeren van der Jagt en Noordhoff hier het woord ge voerd. Vijf muziekcorpsen gingen mede. Opmerkelijk was het, dat overal waar de stoet voorbijtrok, matrozen en mari niers waren opgesteld, die geen toestem ming hadden gekregen, om in uniform aan deze demonstratie deel te nemen, en daarom langs den weg stonden ge schaard. Zij werden door de demonstran ten telkens hartelijk begroet. In den stoet liepen ook eenige honderden „burgers" mede. Het verkeer in de binnenstad onder vond door den optocht ernstige vertra ging. De trams en auto's stonden in lange files te wachten tot de stoet voorbij was. Een verklikker ln de school. Dezer dagen deed het bericht de ronde, dat op de Zeevaartschool te Vlissingen een luistertoestel is aangebracht, waardoor de directeur van uit zijn kamer kan hooren wat er in elk der leslokalen wordt gezegd. Dit bericht blijkt juist te zijn. Naar aanleiding van dit feit heeft de heer L. P. van Oorschot (S. P.), lid van den gemeenteraad, zich tot burg. en weth. ge wend met enkele vragen. O. a. of or rede nen zijn, die het aanbrengen van dit appa raat (het eerste in Nederland voor zoover bekend) juist voor de Zeevaartschool wet tigen? Verder of als dit niet het geval mocht zijn, burg. en weth. dan ook met den vragensteller van oordeel zijn, dat de eendrachtige samenwerking voor een ge meenschappelijke taak, berustende op we- Ingezonden Mededeeling. Optieien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor alle soorten derzijdsch vertrouwen, schade moet lijden zoolang dat luister-apparaat aanwezig is? En ten slotte of burg. en weth. bereid zijn hun invloed aan te wenden, zoo noodig ge steund door een uitspraak van den raad, dat het toestel aan de Zeevaartschool zoo spoedig mogelijk buiten werking wordt gesteld? Opgemerkt dient te worden, dat de Zee vaartschool geen gemeente-instelling is, doch wel een groote gemeente-subsidie aan de school is toegekend. („Hbl."). Uit de R.-K. Staatsparty. ln een Zaterdag te Utrecht, niet voor de pers toegankelijke vergadering is na een inleiding van prof. Veraart, opge richt een vereeniging, genaamd St. Michaël, tot' verbreiding van de demo cratische beginselen in de Roomsch- Katholieke Staatspartij. De actie van „St Michaël". De R.-K. Kieskring 's-Gravenhage heeft in zjjn jongste vergadering de actie van „St. Michaël" besproken. De besprekingen werden ingeleid door den voorzitter, die zeide, dat deze vergadering noodig was ge oordeeld om aan „St. Michaël" te vragen wat zij bedoelde met „het doordringen der Staatspartij van de democratische gedach te" en „het voeren van een democratische politiek door de R.-K. Staatspartij". Het bestuur van „St. Michaël" had hierop ge antwoord, dat zij daaronder verstond: „Het geheel van maatregelen tot zede lijke, geestelijké en stoffelijke opheffing der lagere volksklassen ten bate van het geheele volk". De voorzitter zei, dpt hier dus blijkbaar een klassepolitiek t. a. v. de lagere volks klassen wordt voorgestaan. Door een elftal sprekers werd hierop van gedachten gewisseld; zij allen konden zich het ontstaan dezer splitsing, gezien den gang van zaken in de R.-K. Staats partij, zeer goed verklaren. Prof. Veraart besprak uitvoerig een en ander en wees op de voor enkele jaren gevoerde actie van de conservatieve elementen, waaruit dit thans is ontstaan. De voorzitter meende, dat, indien „St. Michaël" een christelijke politiek voor stond, het onnoodig was voor haar zich in apart verband terug te trekken. Haar werk brengt onrust onder het meerendeels politiek ongeschoolde volk. „De Maasbode" acht het spel van prof. Veraart „hoogst gevaarlijk en gevaarlijk hoog". Ii»den beginne was het nog aansporen tot actie in de kiesvereenigingen, thans gaat het lijken op eigen partijvorming. Eerst was het nog actie, daarna werd het, vooral in zijn rede te Amsterdam, agi tatie. En ging die agitatie vóór eenigen tijd nog niet met pogingen tot separatisme gepaard, allengs werd het vermijden van scheuring steeds minder betracht. Totdat op laatstleden Zaterdag de gren zen van de. afscheiding al heel bedenkelijk werden benaderd. Zoo gaat het in een onstuimig tempo voort. Waar het einde zal wezen? En de strijd voor de Kath. Staatspartij, vooral in haar afweer tegen de roode kri tiek, wordt aldus zwaar, uiterst zwaar, zegt het blad. Op de Utrechtsche vergadering waren ook aanwezig afgevaardigden uit Helder, Tot voorzitter der vereeniging is gekozen prof. Veraart. De kleeding der R. K. geestelijken. Op het jongste provinciaal concilie is, volgens de „Gooische Post", de kleeding van de Nederlandsche geestelijkheid als volgt vastgestpld: Gekleede jas, met lange pantalon, opengesneden vest, opstaande boord, waaraan zwart zijden collaar. Als hoofddeksel is de bolhoed gekozen, zooala thans de Duitsche geestelijken dragen. De kleeding is, óp den hoed na, dezelfde als van de geestelijken in Engeland. Voor Noord-Brabant en Limburg blijft de toog behouden. Het is den,priesters geoorloofd de in gebruik zijnde kleeding af te dragen, zoodat de invoering van de nieuwe gelei delijk zal geschieden. De bisschop van Haarlem heeft voor- loopig nog tegen deze kleeding bezwaren, zoodat ze in dit bisdom waarschijnlijk nog niet zal worden ingevoerd. De Deutsche Bank voor 30.400 opgelicht. Een employé van de Deutsche Bank te Berlijn, die procuratie had, had daar een chèque ingevuld en geteekend ten be drage van f 30.400, betaalbaar aan het kantoor der Bank te Amsterdam. De chèque was formeel volkomen in orde en voorzien van een geldige handteekening. Hét eenige onzuivere was, dat er in Berlijn geen dekking was, maar dat kon het kan toor te Amsterdam niet weten, omdat de bedoelde employé, Albert Ecke, een dek king had gefingeerd en Amsterdam een advies tot uitbetaling had doen toekomen. Hij is daarop zelf naar Amsterdam ge gaan en heeft de chèque aan het kantoor der Deutsche Bank aldaar geïnd. Nadat Ecke het geld had ontvangen, bleek hoe de vork in den steel zat. Ecke was in- tusschen niet meer te vinden. Met het geld was hij er van door gegaan. Op zijn aanhouding is thans een be looning van 11000 gesteld. 2de- en laatste blad. Het voeren van licht door een wielrijder, op deze wijze, dat men een zaklantaarn of ander verlichtingsmiddel in de hand houdt of aan de kleeding heeft hangen, is in strijd met artikel 25, le lid, van liet Motor en Rijwiel-Reglement, dat uitdrukkelijk voorschrijft, dat een rijwiel, dat tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang op een voor het open baar verkeer openstaanden rijweg wordt bereden, voorzien moet zijn van minstens één lantaarn, welke voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. Rectificatie.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5