NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LANGS DONKERE PADEN Niet wachten Eerste Blad. BUITENLAND Kinderen Kloosterbalsem Nr, 5944. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1924. 62ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 PoatG-irorékeniin® No. 16066. Heropening Postohóque- en Girodienst. Donderdag 6 Nov4.53 uur. Vrijdag 7-4.51 FRANKRIJK. De betrekkingen met Rusland. Herriot en Rakowski hebben de forma liteiten tot hervatting der diplomatieke Betrekkingen geregelde De Sovjetregeering heeft de benoeming van Jean Herbette tot Fransch ambassa deur te Moskou goedgekeurd. Frankrijk keurde de ibenoeming van Krassin tot am bassadeur der Vereenigde Sovjetrepublie ken te Parijs goed. De bomaanslagen op Guadeloupe en hun oorzaak. Sedert het „Journal" en de „Matin" groote ruchtbaarheid hebben gegeven aan het conflict, hetwelk op Guadeloupe, de Fransche bezitting der Kleine Antil len, is ontstaan, is de openbare meening in Frankrijk in beroering gekomen. Een medewerker van het eerste blad is zelf naar Guadeloupe getogen om de zaak ter plaatse te bestudeeren en hij is terugge komen tezamen met mej. Marcelle Bois- neuf, een jonge advocate, dochter van het oud-Kamerlid Boisneuf, destijds afgevaar digde voor Guadeloupe en burgem. van Pointe-a-Pitre, die als aanstichter der on lusten in de gevangenis zit. Zij komt in Frankrijk de onschuld haars vaders be pleiten. Intusschen is ook Jocelyn Robert, de gouverneur der kolonie, te Parijs aan gekomen om zich te verantwoorden. Reeds vroeger vertelden wij wat er eigenlijk op Guadeloupe gaande is. Sedert 12 September zit Boisneuf gevangen, be schuldig van aanstichting der tien bom aanslagen, welke gedurende het laatste half jaar achtereenvolgens op den gou verneur, den bank-controleur, den rech ter van instructie, den president van de rechtbank, den ontvanger der belastin gen, e.d. zijn gepleegd. De bommen wer den in den regel onder de vensters van de woningen der betrokkenen neergelegd, die echter allen als door een wonder aan den dood zijn ontsnapt. Den 12en Septem ber 1.1. evenwel had er een onzettende ontploffing plaats in het huis van den planter Clara in Grande-Ravine. Het bleek, dat zes partijgangers van Boisneuf, o.a. twee mecaniciens, bezig waren ge weest met het vervaardigen van bommen, die ontijdig waren ontploft. Allen vonden den dood. Kort te voren waren zij door FEUILLETON. door G. H. PRIEM. 85) Laat me met rust! zei hij. Hein haalde de schouders op, draalde zich half om, verwijderde zich een paar stappen. Je zal er later spijt van hebben, zei hij In 't heengaan. Maar Teunis gaf geen antwoord. Toen de blinde 's Zondags thuis kwam uit de kerk, waarheen hij; in de laatste weken vergezeld werd door Hein, het dochtertje van den tolbaas of een enkelen beer door de molenaarster, maar nooit door Geertje, vond hij den meester in de huiskamer, druk bezig met Geertje over de lessen op de opleidingsschool te spre ken. Ze was nu al drie dagen 's morgens naar de stad gegaan, om eerst tegen den avond terug te koeren en alles had nog volop de bekoring van het nieuwe. Ze ver telde hem van de eerste lessen in geschie denis en taal en hoe ze ook reeds een uur onderricht in 't Fransch had gekregen1, de jongelui die met haar ln de eerste klas zaten, het dochtertje van den grutter uit ue stad, dat een plaatsje naast haar had gekregen; ze vertelde hem hoe ze tegen den eersten morgen had ongezien omdat het zoo vreemd was alles. Ingezonden Mededeellng. (823) Gesprongen Handen. JE&f f Ruwe, Schrale Htrtri en Huidwondjes f f %r Springende Lippen PUROL per doos 30-60*90c. Tuben QOc. Bij ApoFh. en Oro.gtsierv Boisneuf, die zich per auto naar een verkiezingsvergadering had begeven, aan het huis van Clara afgezet. De arrestatie van Boisneuf, die hard nekkig ontkent iets met het' complot te hebben uit te staan, heeft tot onrustba rende mededeelingen over de op Guade loupe heerschende wantoestanden geleid. Mlle Boisneuf verklaart, dat haar vader sedert jaren door de koloniale autoriteiten op grove wijze wordt bejegend; dat hij echter, juist door zijn gezag op de groep van extremisten, steeds erger heeft we ten te voorkomen; dat hij ten slotte heeft verhinderd, dat er een telegram naar Washington werd gezonden, waarin de interventie der Ver. Staten werd ge vraagd. Daarentegen heeft de gouverneur Joce lyn Robert tegenover den „Matin" de actie van Boisneuf scherp veroordeeld. Hij verklaarde, dat Boisneuf tot de man nen behoorj, die door moord en geweld separatistische en anti-Fransche utopieën willen verwezenlijken. Hij sprak nadruk kelijk tegen, dat in de Antillen de verkie zingen met machine-geweren tegen de op positie zouden plaats vinden. Het „Journal" meent, dat de bommen van Boisneuf althans dit goede hebben uitgewerkt, dat zij de aandacht van Frank rijk op het verwaarloosde Guadeloupe hebben Bevestigd. En het blad wijst er op, dat vijf Europeesche naties kort ge leden nog het bezit deelden van de eilan- denreeks, die Zuid- en Noord-Amerika in een halven cirkel verbindt. Spanje en De nemarken hebben hun bezit aan dqji k> los van Washington moeten afstaan. Maar Engeland zou voor geen milliard zijn be zit willen prijsgeven. Het kleine Neder land heeft snelvarende passagiersschepen voor Curacao gebouwd. Frankrijk dient zich dus niet af te wenden van Zuid- Amerika, indien het waarlijk een groote mogendheid wil blijven. Frankrijk heeft Guadeloupe en Martinique noodig voor zijn schepen en kabels. De gearresteerde Duitsche generaal. De te Forbaoh gearresteerde Duitsche generaal von Nathusius is, naar Havas verneemt naar Rijssel overgebracht, waar de 'krijgsraad zetelde, die hem destijds bij verstek heeft veroordeeld. Vermoedelijk zal een nieuw proces worden gevoerd. De Duitsche regeering heeft thans den Duitschen ambassadeur te Parijs de for- meele opdracht gegeven van de Fran sche regeering de onmiddellijke invrij heidstelling van den gearresteerden gene raal te verlangen. Electrlficatle van Spoorwegen. Een proef, op de spoorlijn ParijsJu- Ingezonden Mededeellng. Bij Hoest en Verkoudheid Toen Teunis binnenkwam verstomde het gesprek. De kerk is vroeg uitgegaan, zei Hein, die bezig was een kopje koffie leeg te slorpen. Dat vind ik ook, merkte de molenaar ster op. Dominé had zeker niet veel te vertellen. Een kopje koffie, Teunis? Ze wachtte zijn antwoord niet af, maar schonk hem in. Hier! zei ze, 't staat vóór je. Werktuigelijk stak de blinde de hand er naar uit, dronk het in twee teugen leeg en zette het kopje, zonder een woord te zeggen, op tafel Als een dief sloop hij1 daarna de deur uit. Hij liep om den molen heen naar de schuur. Hier in den donkersten hoek lag het hooi voor de beesten. Teunis had- er meermalen een dutje gedaan of stil lig gen denken over wat hij' doen zou. Hij had ternauwernood zijn beenen uit gestrekt of hij hoorde haastige zachte stappen langs de open deur gaan. Tevergeefs vroeg hij zich af wie dat zijn kon. Het leken eer vrouwen- dan mannenstappen. Links van den molen verdwenen ze, doch om even later van rechts terug te komen Vlak bij de schuur drentelden ze weifelend heen' en weer, toén ïioorde hij ze eensklaps de schuur binnenkomen, rondiloopen tot vlak bij het hooi, waarin hij lag en zich weer verwijderen. Teunis! Hij hield zich slapende en zei niets. Teunis! Teunis! t Was Hein, die hem zocht Met welk visy met de eleotrilicatie genomen, heeft in alle opzichten voldaan. De Fransohe spoorwegen willen nu de electrificatie zoo spoedig mogelijk uitbreiden, o.a. ook om dat zij zich op die wijze onafhankelijk kunnen maken van de buitenlandsche steenkool. Er zijn verscheidene typen van electrische locomotieven in constructie. Men hoopt in Maart a.s. gereed te zijn met de electrificatie van de lijnen rondom Parijs en in den loop van 1926 eenige groote lijnen, o.a. ParijsOrléans te heb ben geëlectriliceerd. De militaire controle ln DuitschlandL Mtinchen, 5 Nov. Het officieuze cor respondentiebureau Hoffmann meldt: Bij het vertrek eener intergeallieerde contröle-commissie uit Ingolstadt, waar zij een „Waffenmeisterei" had bezocht, is he den een betreurenswaardig incident voor gevallen. Bij de Donaubrug omsingelde een opgewonden volksmenigte onder luide kreten de automobiel der commissie, zon der dat de' politie dit kon verhinderen. Twee officieren werden daarbij beleedigd. De Beiersche staatsregeering heeft on verwijld een streng onderzoek ingesteld. De ter plaatse dienst doende politieambte naar is voorloopig geschorst. Mislukte aanslag. In een tunnel van de waterleiding te Suhl is tusschen de buizen een menigte ontplofbare stoffen ontdekt, voldoende om de geheele fabriek in de lucht te laten vleigen. Er lag een afgebrande lont naast. Dravende mijnen ln de Oostzee. Den laatsten tijd zijn er in de Oostzee, in de Bothnische Golf en aan de Finsche Finsche kust, bij herhaling scfiepen op drijvende mijnen geloopen. Dit zijn nog mijnen uit den oorlogstijd, waarvan de ankerkettingen* verroest zijn en die nu daardoor aan de oppervlakte zijn komen drijven. Gedurende den oorlog werden er 60.000 van dergelijke mijnen ter'bestrijding der Duitsche duikbooten gelegd, waarvan er tot dusver pas 40.000 zijn teruggevonden. De overige 20.000 zullen nog jarenlang de scheepvaart in de Oostzee onveilig ma ken. Communisten veroordeeld. De jury te Brunswijk heeft zeven leden van een communistische strijdgroep ver oordeeld tot gevangenisstraffen, waaraan de hoogste 12 jaar. Zulks wegens een In val met beroering in een mijn. Een aanslag op dien trein. Op den sneltrein uit Kopenhagen is Zondag tusschen Furstenberg en Berlijn 'n aanslag gepleegd. Alleen aan de tegen woordigheid van geest van een machinist is het te danken, dat een ernstig spoor wegongeluk kon worden vermeden. De onbekend gebleven daders hadden tusschen de stations Droegen en Dannen- walde dwars over de rails een 81/» meter langen zwaren ijzeren paal gelegd1 en dezen vervolgens met heidekruid bedekt. Hun bedoeling was natuurlijk den nade renden trein te laten ontsporen. De snel trein uit Kopenhagen had echter vertra ging en de machinist van oen lofcaaltretn ontdekte den paal HKIKKKN. De geruchten over nieuwe putsohplan- nen van de monarchisten te Muncheni houden vermoedelijk verband met de ont-1 hullingen van Ludendorff over het voor nemen van kroonprins Rupprecht van Beieren om, nu een jaar geleden, „een bijzonderen stap te doen." Hij zou daar-, voor reeds een proclamatie aan de bevol king hebben ontworpen en was al te Mun- chen aangekomen om het plan uit te voe ren, toen de omstandigheden <de inmid dels losgekomen staatsgreep van Hitier. Red.) het verijdelden. Of de thans loopende geruchten niet meer zijn dan een echo van deze onthul ling, of dat er werkelijk weer iets broeit, Is nog niet uit te maken. Intusschen slaat de Prankl Ztg. alarm en geeft te kennen dat het de plicht van den procureur-gene raal is aanstonds een instructie tegen kroonprins Rupprecht te beginnen en Ludendorff als getuige te hooren. Het blad herinnert aan tal van betoogingen in Beieren, die kroonprins Rupprecht te baat neemt om zich als „koning" te laten vieren en acht het gevaarlijk voor de een heid van het Dultsohe rijk, de Putchisten ongestoord hun gang te laten gaan. ENGELAND. De vorming van het nieuwe kabinet Londen, 5 Nov. Naar verluidt, zal Ohur- chill, die met Baldwin een onderhoud van een uur had, in het kabinet worden op genomen. Tot de andere personen, met wie be sprekingen zijn gevoerd, behooren o.a. Cyrzon, Joynson Hicks, Worthington Evans, Neville en Austen Chamberlain, Lord Ashfield en Home. De brief van Zlnowjew. Dinsdagavond werd het volgende offi cieel© communiqué gepubliceerd „De op 21 Octoiber benoemd© oommis sie van onderzoek naar d© echtheid van Zinowjews brief acht het, na de 'betrok ken departementen te hebben gehoord, onmogelijk, op grond der aanwezige ge gevens tot een positief resultaat te komen Het origineel van den brief is nooit ter beschikking geweest en werd door geen regeeringsdepartement gezien. De diplo matieke stappen werden gedaan op grond van een document, waarvan nooit ver klaard was, dat het oorspronkelijk was en dat ook niet als zoodanig werd besohouwd. De commissie was helaas niet in staat in den korten tijd, waarover zij' beschikte meer licht in deze aangelegenheid te brenlgen." Niet-officieel wordt verzekerd, dat omen het nutteloos acht over deze quaestie nog verder met Rusland te correspondeeren. Eenige oonservatieve bladen verzekeren, dat 'Baldwin, onmiddellijk na de vorming van zijn kabinet, van zijn kant een com missie zal benoemen om een onderzoek naar deze aangelegenheid in te stellen. Een duikboot op een pier geloopen. Londen, 6 Nov. De duikboot K 22 ls ln den afgeloopen nacht te 2 uur bij Port land op een pier geloopen. Zij bleef on beweeglijk liggen totdat des middags de vloed opkwam, toen zij door een kruiser Ingezonden Mededeellng. hebben altijd wat/ heelt alle wonden doel? Hij behoefde er niet naar te raden. Nu de meester er was, vreesde de knecht voor een herhaling van 't gevaarlijke spel van Woensdagavond. Maar schoon Heins wantrouwen Teunis prikkelde, hij was tè ziek van ellende, hij was tè afgemarteld naar den geest, om zelfs aan zijn wraak nog te denken. Zoo in 't hooi te liggen en weg te sla pen, den langen' slaap, waaruit men niet ontwaakt, in te gaan, dat was zijn verlan gen, zijn eenige wensch. De dagen kwamen en de dagen gingen, ■grauw en guur. Teunis spookte rond, zwijgend, somber, raadselachtig. Hij liep de trap af, bleef beneden even staan, als iemand die zich bedenkt, en ging de trap weer op. In zijn kamertje wierp hij zich op 't bed. Lang liggen deed hij niet. Hij stond op, ging weer naar beneden en liep den weg op. Soms liep hij heel ver, verder dan hij vroeger ooit gedurfd bad, en altijd den kant uit van de stad, nooit van de school. Integendeel, dien kant schuwde hij. Tegen den tijd, dat hij wist, dat Geer tje thuis kwam, zat hij op den molenom loop of in de schuur. Hij vermeed haar te ontmoeten, wat hem niet moeilijk viel omdat zij bijna den geheelen dag weg was en' 's morgens al vertrok, vóór hij op stond. Want hij sliep lang, hij' sliep zoo lang hij maar eenigszins kon. Sinds 'hiji wist, dat Hein hetm met wan trouwende oogen gadesloeg, sprak hij minder met hem. Alleen wanneer hij een toevlucht op den molenomloop zocht, was bij wel genoodzaakt zich het linksche ver hoor van den knecht te laten welgevallen, op alle vragen antwoord gevende met kleine onbeteekenende gezegdetjes. Hoe meer het einde van zijn verblijf op den molen naderde, hoe meer hij echter uit zijn versuffing ontwaakte. Waren de dagen eerst hopeloos lang geweest, in veel hooger mate dan ze in de natuur korter werden, werden ze heit in zijn gedachten. Een vreemde gejaagdheid kwam over hem, als van iemand die plot seling verneemt, dat hij over een paar uur een reis moet ondernemen van dagen en weken en nu haastig orde op zijn za ken moet stellen en zij koffers pakken. Teunis had nog heel veel te doen. Hij had afscheid' te nemen. Nog maar twee dagen, dan ging hij, om niet terug te fceeren. 't Was Dinsdagmorgen, kil en somber. Hij was vroeg wakker, buitengewoon vroeg voor 'hem in die dagen. Overeind in zijn bed zittend luisterde hij toe. Alle geluiden waren hem bekend, waren hem vertrouwd. Hein slofte de trap af, de molenaarster sloeg op de ijzeren plaat onder de kachel wat turven stuk. Even later hoorde hij haar koffiemalen. Geertje sliep nu nog. Buiten gierde de wind, rammelde even aan 't raampje; op den grintweg piepte een wagen, de wagen van Sanderbuur, naar 't kernen! te oordee- len van 't achterwiel. Hij hoorde nu bene den loopen, bonzerig, dreunerig. Hij kon niet hooren dat er werd 'gesproken, men praatte 'bovendien zachtjes, omdat Geertje nog sliep. Een poosje stilte. Een stoel werd verschoven. De knecht ging zeker aan tafel zitten. De molenaar ster liep nog heen en weer, haar doffe werd vlot gemaakt en naar de haven ge sleept Zij bleek niet ernstig beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de K 22 met een duikbootenfiottille e.a. oorlogssche pen de haven verliet voor het houden van manoeuvres in het Kanaal Onmiddellijk werd een reddingboot te water gelaten, doch de positie van de K 22 was zoodanig, dat de equipage het vaartuig niet kon verlaten. De K 22 was vroeger de K 18, welke tij dens den oorlog tengevolge van een on geluk in ondiep water in de CJlyde zonk. Het was destijds mogelijk het vaartuig te lichten en het leven van de meeste le den der bemanning te redden. Het spoorwegongeluk te Lytham. Volgens de laatste berichten zouden bij het spoorwegongeluk te Lytham 18 per sonen zijn omgekomen, terwijl er 25 ge wond zijn. 800 man hebben den geheelen nacht doorgewerkt om dooden en gewon den uit de puinhoopen te voorschijn te ha len. Bijzonder gelukkig zijn de stoker en seinwachter er af gekomen. Het wachters huisje werd geheel door den ontspoorden trein vernield, en de seinwachter zelf werd weggeslingerd, doch viel met het hoofd voorover in een vijvertje. Van zijn huis is niets meer overgebleven dan een paar steenen. De stoker is door den schok van de machine geworpen, terwijl de ma chinist die op de locomotief bleef staan onder de machine is platgedrukt Volgens een of f ideele mededeeling der betrokken spoorwegmaatschappij is de oorzaak van het ongeluk onbekend. De gedoode machinist is tot het laatst op zijn post gebleven; hij had den stoom afge sloten en de luchtrem aangezet. Een gezagvoerder van de White Star Lijn, Graemp geheeten, wiens beide bee nen gebroken waren en die in het zieken huis stierf, drong er op aan, dat eerst de andere slachtoffers geholpen zouden wor den. De passagiers, die ongedeerd bleven, verklaren eenstemmig, dat de trein eenige seconden hevig schudde voor het ongeluk plaats vond. Een reizigster, die gered werd, ver haalde, dat zij toen de trein begon te schudden, uit het raampje keek en toen in de richting van de locomotief niets dan Ingezonden Mededeeling. maar nu reeds beginnen Uw handen in te wrijven met Purol; dat voorkomt het ruw worden en stukspringen. dreunende stappen gingen van links naar rechts. Nu piepte een deur. 't Was de deur van de opkamer, waar het meisje sliep. Haar moeder ging haar ongetwijfeld wekken. Die deur piepte nu al een jaar lang, aan smeren dacht niemand en vooral met vochtig weer als thans was 't héél erg. Hein, die nu alleen in de kamer was en niet stil meer behoefde te wezen, schoof zijn stoel achteruit en floot een deuntje. Een minuut of wat 'gingen voorbij. Ze duurden lang, heel lang. De knecht floot aldoor. De wind buiten rammelde heftiger aan 't raampje. De molen sloeg niet zijn natten vleugel tegen de ruitjes als een moede vogeL »De deur 'beneden gilde weer, angstig, rauw. Hein zweeg. Geertje kwam binnen. Nu ging uien ibroodeten. 't Werd stil. 't Moest acht uur Wezen. Om kwart over achten uiterlijk moest zij' weg. Ze stond altijd zéé laat op, dat ze er, 'zich haastend, nog komen kon. Teunis' hoofd zakte achterover in 't kussen. Morgen zou hij dat alles nog hooren, dan niet meer, nooit meer. Het begrip van scheiding was tè mach tig, dan dat zijn verstand het kou omvat ten. Hij kon 't alleen maar voelen en dan nog vaag, als een benauwing, een name- looze angst; zijn ziel snakte naar adem, hijgde wild als onder den. druk van wor gende vingers. De deur klapte dicht. Geertje ging naar de stad. Toen sprong hij zijn bed uit» kleedde en waschte zich en ging naar 'beneden. (Wordt vervolgd). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING Helderoche Courant fl.öO; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. fO.öO.f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIE N: 20 ot. p. regel fealjcftd) Imgez. meded. (kolom/breedte als redaetlon. tekst) 60 ct. Kleine odvertentiee (gevraagd, te koop, te Ihnnr) v. 1—4 POgele 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct Voor het overmaken van abonnements- en advertentlegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE- en GIRODIENST. Ons rekeningnummer Is 16066. Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen Mijnhardt's Emser-Tabletten 35° Mijnhardt's Salmiak-Tabletten 40c Thermo-Tabletten 45c Anga-Bonbons 60c Bü Apothekers en Drogisten. Zorg daarom altijd Akker's Klooster- balsem in huls te hebben om dadelijk te kunnen helpen bij builen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brand-, snij- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten»

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1