T PLAATSELIJK NIEUWS TWEEDE EN LAATSTE BLAD. BINNENLAND VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1924. Dinsdag slaagde te Den Haag voor het Rijkscertificaat Radio telegrafie de heer W. O. Mets alhier. Locomotief ontspoord Gistermorgen liep hij Noord Scharwou de een locomotief van een z.g. convooi- trein vast in een wissel, waardoor zij ont spoorde en het hoofdspoor versperde. De treinenloop ondervond hierdoor aanmer kelijke, vertraging. De trein, die 11.22 al hier moest aankomen, arriveerde 'eerst te 1.10. De passagiers moesten te Noord Scharwoude wachten tot een trein uit Helder aldaar aankwam, waarna de pas sagiers voor Amsterdam en voor Helder van trein verwisselden en deze weer van Noord Scharwoude terugstoomden. Tot Schagen moest de trein teruggeduwd wor de ni, aldaar werd.de machine voor den trein geplaatst Verdronken. Gistermiddag omstreeks twee uur voer in de Buitenhaven een met zeewier be laden vlet, gevaren door den 62-jarigen F. Bakker, wonende aan de Achter- Binnenhaven. Het vaartuig moest via de kleine Koopvaarderssluis naar de Binnen haven. Vermoedelijk heeft B., toen hij met den pikhaak het scheepje langs den sluismuur voorttrok een ^ogenblik niet den wal kunnen pakken en heeft hij daardoor het evenwicht verloren. Ten minste de sluiswachter hoorde plotseling een plons en hulpgeroep en toesnellende zag hij B. in het water liggen. De sluis wachter, zelf een man van in de 60 jaar, verleende den drenkeling onmiddellijk hulp door te trachten hem een haak toe te steken. Helaas, deze wras even te kort! Vlug gooide hij den man, die reeds in zinkenden toeétand was, een reddingboei toe. doch de drenkeling slaagde er niet in die te grijpen. Toen de sluiswachter, die alleen ter plaatse was, een tweede boei in allerijl had gehaald, was B. reeds in de diepte verdwenen. Onmiddellijk is men toen met dreggen begonnen en na een klein half uur slaagde men erin het lichaam op het droge te halen. Hoewel het voor de hand lag, dat de levensgeesten reeds zouden zijn geweken, werd nog kunstmatige ademhaling toege past, doch tevergeefs. Dr. Vroom, in middels ontboden, die kort daarop ver scheen, kon slechts den dood constateeren. Onder toezicht van de politie werd het .lijk daarop per welwillend daartoe ter beschikking gestelde motorvlet der marine naar de woning aan de Achterbinnen- -haven vervoerd. Niemand heeft het ongeval zien ge beuren, doch de vorenstaande lezing daarvan ligt het meest voor de hand. Wanneer een jongeman, die de zwem kunst meester was, in de nabijheid was geweest, zou B. wellicht nog gered zijn. B. woonde sinds eenige jaren bij een dochter in. Lezing over Hongarije. Het was jammer, dat A. G. O. Dinsdag avond niet de beschikking had over het grootere „Casino" want in het vriendelijke Musis Sacrum konden bij lange na niet alle belangstellenden geborgen worden, die gaarne deze tweede lezing over Hon garije door mevr. von Csitary hadden bij gewoond. Wij moesten er ons in schikken en za ten mannetje aan mannetje, om zoo te zeggen op elkanders schoot. Dit kan on aangenaam zijn, het kan ook aange naam zijn, dit hangt enkel en alleen' af van uw buur, maar in ieder geval was het geweldig warm in de zaal. x Na hetgeen wij de vorige maal over deze lezing schreven, zullen wij ons thans niet in herhaling begeven en van de le zing-slechts vertellen, dat zij blijkens het aandachtig gehoor, dat mevrouw Csitary had, in den smaak viel der aanwezigen, die niet moede werden de vele fraaie licht beelden te bewonderen, die vertoond wer den. Evenais den eersten keer zong ook nu weder mevrouw Rienks, begeleid door mevr. Velthuys, eenige Hongaarsohe lie deren. En wel mócht de voorzitter van A. G. O., dr. Ketner, wijzen op deze merk waardige lezing, waar een Hongaarsche vrouw in het Hollandsch sprak, terwijl een Hollandsche in het Hongaarsch zong. De volksliederen mevrouw Rienks gaf van eiken tekst een korte Nederlandsche vertaling zijn. alle buitengewoon poë tisch, en op weinige uitzonderingen na, weemoedig getint. Zoo was dan ook deze tweede lezing voor de spreekster een groot succes en heeft zij volkomen haar doel: wat meer bekendheid bij te brengen omtrent haar land en zijn sympathieke bevolking bij het der spreekster sympathieke en ge liefde Nederlandsche volk bereikt. De derde A. G. O.-avond zal gewijd zijn aan declamatie: 21 November komt de declamator Brettani hier een voordracht avond geven. Hij is in den' vorigen winter hier eenmaal opgetreden niet voor A. G. O. evenwel en viel door de soberheid van zijn voordracht en de soepelheid zij ner intonatie zeer in den smaak. Wij kun nen dan ook ten zeerste aanbevelen dezen heer eens te gaan hooien. Orgelconcert Luthersche Kerk. Het was niet te verwonderen dat de Luth. Kerk te klein was, om het aantal toehoorders te bevatten. Immers zij, die bij de inwijding van het orgel, den heer v. d. Burg gehoord hadden, wilden ook nu zijn spel niet missen. Bovendien stond als medewerker op het programma ver meld, de bekende cellist van de Stafmu- ziek, de heer J. v. Vessem. Met een nummer van Bach „Toccata en Fuga in d", zette de organist in. Hoe ge weldig is dit nummer, met zijn velerlei nuanceeringen. Hierin zingt zich de men- schenziel uit, in al zijn openbaringen van hartstocht en leed. Hoe geheel tegenge steld aan de hierop volgende „Canzonne" van Max Bruch die vol is van fijne, zach te melodieën. Mooi was hierbij de begelei ding van den cellist. Met Mendelssohn's 6e Sonate „Het ge bed des Heeren" was het publiek meer vertrouwd. Hierin komen verschillende bekende metodieën voor, die direct tot de toehoorders spreken. Grandioos zijn de overgangen in dit stuk en het bizonder mooie van de lage registers van het or gel kwam hier goed tot zijn recht. Eigenaardig is de muziek van den Ita- liaanschen violist Tartini, een heel typi sche geest openbaart zich hierin, scherpe tegenstellingen komen er in voor. De Aria (uit de Suite in D. dur) van Bach getuigen van 's meesters diepte en frischheid en warm menschelijk gevoel. Van Jos. Bonnet was „Elfen" een fijn en subtiel nummertje. Jammer dat het zoo kort duurde. Er was heel weinig fantasie voor noodig, om de elfen, in haar luch tige kleedjes, diep in het bosch te zien dansen. Een herder speelt op zijn fluit heerlijke melodieën en de wind zingt door de boomen. Van Wolterman werd gespeeld het „Adagio Religioso" en van Karl Hül- weck „Arioso", beide nummers voor cello en orgel. En als 'waardig besluit bracht de organist het eerste deel van Widor's 5e Symphonie ten gehoore. Iets hebben we gevoeld van de grootheid van dezen franschen meester. Wij hopen, dat we de heeren v. d. Burg en v. Vessem niet voor het laatst in de Luth. Kerk gehoord hebben, maai* dat zi, nog eens terug zullen komen, en dan met wat meer bevattelijke nummers. De heer A. Verkerk opende deze bi; eenkomst met een kort woord en gebed en sloot met dankzegging. Het Schouwtooneel. „Levensstroomingen". Wij geven hieronder nog enkele der vele schitterende persbeoordeelingen van het tooneelspel „Levensstroomingen" dat Vrijdag a.s. in Casino door Jan Muschr gezelschap wordt opgevoerd. „De Telegraaf: Mevr. SimonsMees stelt ook hier, in deze wederopvoering, de oude generatie tegenover de jonge. De vader, fabrikant, een. vierkant, natuurlijk en gevoelig mensch, een beste kerel met zakelijke grondslagen. De moeder, voor haar huwelijk neigend tot religie en dweepzucht, later niet ongevoelig voor de weelderige omgeving, maar nooit ge heel vrij van die oude neiging. Tusschen beiden zou er weinig conflict zijn, ware het niet dat de kinderen verdeeling brach ten. Hun nieuwe levensstrooming botst tegen den vader op, voert de moeder een eindweegs mee, voert de kinderen mis schien buiten beider bereik en tenslotte deze ouders weer vaster in eikaars armen, Eer komt de spelers toe, die in een doorloopend zeer verzorgde en goede ver tooning het stuk gaven wat het maar ver gen kon en den avond vulden met her. haaldelijk boeiende scènes. Aan spel een zeer te waardeeren avond. „De Maasbode": Dit spel is als on zekere, weifelende muziek uit de verte het zet zachtjes in, vreemde klanken ko men er zich storend inmengen, dan klop1; het rythme heftiger, enkele felle disso nantenen het wordt weer stiller, het tempo sleept, tot de muziek wegsterft in de verte, vaag en ijl.... „Levensstroomingen" is een typee rend voorbeeld van een opeenstapeling van dialogen en uiteenzettingen over en weer. Maar hoe heeft men in spanning geluisterd! Wat leefde de zaal dit stukje leven mee! Door volstrekt superieur spel heeft een tooneelwerk van zelf actie. En dat superieure spel heeft het Schouwtoo neel geboden. Wij kunnen een ieder aan bevelen dit tooneelwerk te gaan zien. kende gezichten heeft vereeuwigd, willen bewaren als een aardige herinnering. Ditzelfde nummer Ibevat voorts een tweetal kieken die bebrekking hebben op de N. en Z. Hollandsche Reddingmaat schappij, die dezer daigen 100 jaren heeft bestaan. De kiekjes van de ,.,Tromp" zijn op on zen muur aangeplakt» Uit het PollÜo-rapport Na afloop van een Zondagmorgen op het terrein aan het Tuindorp gehouden voetbalwedstrijd, moest een agent, die zich ter plaatse in burigerkleeding bevond, optreden tegen twee personen, die met elkaar handgemeen dreigden te worden. Zondagmiddag omstreeks 3 uur werd assistentie verleend op het Tuindorp, waar een bewoner vam de Anemonestraat iemand uit dezelfde stxaat in diens wohing met een mes had bedlreigd en even later de ruiten van de woning van een vrouw uit de Tuinstraat dreigde te vernielen. De politie herstelde de orde. Maandagmiddag; omstreeks 6 uur verleende de politie eissitentie in de Scha- gendwarstraat, alwaar een beschonken persoon in een woning zou zijn gedron gen en aldaar den boel stuk sloeg. Toen de politie kwam had' de bewoner den be schonkene reeds op straat weten te krij gen. De man werd naar het Hoofdbureau overgebracht en aldaar in bewaring ge steld. Vrouwenkoor _'t Vocaal-Ensemble" Het ten vorige jare opgerichte Vrou wenkoor ,,'t Vocaal-Ensemble", dirigent de heer Toon de Hoogh, geeft Woensdag 12 November zijn eerste openbare uitvoe ring. Op deze uitvoering werken als solis ten mede de heer Bram van der Stap, ibas- barito'n en mevrouw Alida KempenVer meulen, beiden van Delft. Bram van der Stap is aan het Heldersobe publiek ge noegzaam hekend van vroegere concerten, en ook omtrent mevrouw Kempen zijn de critieken uit verschillende plaatsen uiterst gunstig, zoodat den bezoekers een genot- vollen avond waóht. Het bekende weekblad „Panorama" van 5 November heeft zich speciaal bezigge houden met onze marine. In een reeks van fraaie photos wordt een overzicht ge geven van „het leven aan boord van een Nederlandsch oorlogsschip", met name van de „Tromp". We krijgen inderdaad een goed beeld hiervan in een 16-tal op namen. We zien de jongens bezig aan hunne correspondentie naar huis, we zijn bij hen als ze op het vooruit muziekale prestaties geven op gitaar en mandoline; we zien hen aan de wasch, aan het zwab beren, in de toko. De gemoedelijke gezel- lig-dikke kok snijdt groote plakken af van de „vette hap", die de jongens op tijd moeten hebben en de lappen- en naaibaas werkt aan een baadje, dat stuk is.... Velen zullen dit nummer, dat vele be- Hulde aan Heirm. Heyermans. Den derden December van dit jaar wordt Herman Hejjermans zestig jaar. Er heeft zich een landelijke commissie gevormd, waarvan het eere-comité Z. Exc. dr. J. Th. de Visser tot voorzitter heeft, terwijl jhr. mr. dr. Röell als eeire-voorzitter is uitge- noodigd. Leden van <dlt eere-comité zijn de heeren burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, W. A. de Vlugt en mr. dr. J. Wytema, verder dr. F. E. Posthuma en dr. G. J. K. van Aalst. Het plan is, blijkens een voorloopige cir culaire, Herman Heijermans' zestigsten verjaardag tot een hulde en steun-betoo- ging te maken, gelijk men het voor Cou perus en Van Deyssel wist te doen. Den man, die veertig jaar zoo hard heeft gewerkt, en na de groote moeilijkheden, waarin het tooneel bestuur hem bracht, thans met voortdurende lichamelijke kwel lingen te kampen b.eeft, kan men te hulp komen als kunstenaar en werker, zooals men hem met eerbetoon had willen danken en verblijden. Heijermans, die zooveel aan het Neder landsche volk gegeven heeft, heeft recht dat men hem thans niet vergeet. Het Groot Noord Holl. Kanaal. Men schrijft uit Alkmaar aan het „HbL": Op 13 Dec. a.s. zal het honderd jaren ge leden zijn, dat het eerste schip van Amster dam naar Helder het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal passeerde. Er is een commissie in wording, die dit feit niet onopgemerkt wil laten voorbij gaan. Hoewel door het tot stand komen van het Noordzee Kanaal het N.-H. Kanaal voor de groote scheepvaart van weinig beteekenis meer is, was dit in vroeger jaren wel dege lijk het geval! Voor de binnenscheepvaart intusschen heeft hSt N.-Holl. Kanaal nog heden ten dage zeer groote waarde getuige het enorm aantal schepen dat jaarlijks dit kanaal passeert. Dex Peel kolenvelden. Naar „De Msb." verneemt, bestaat er van Engelsche zijde belangstelling voor een eventueele exploitatie der peelkolen- velden. Of deze belangstelling tot eenig positief resultaat zal voeren, gaat natuur lijk geheel afhangen van het wetsvoorstel, dat de regeering daaromtrent zal indienen. De VHsalngsche haven. Uit Den Haag wordt aan „De Telegr." gemeld: Naar wij uit parlementaire kringen ver nemen, zal minister Van Swaaij een tege moetkomende houding aannemen wat de havenkwestie van Vlissingen betreft, in verband met de aangekondigde interpel latie-Van der Voort van Zijp. Indien de middelen ruim blijven vloeien, en de mi nister voor 1925 over meer gelden kan be schikken, zou hij van plan zijn, bij supple- toire begrooting, gelden aan te vragen voor de Vlissingsche haven. Dit zal groo- tendeels afhangen van het standpunt van den minister van financiën ten deze. In parlementaire kringen is men voor nemens, den minister van financiën te vragen, of het juist is, dat het sluitend ma ken van de begrooting het uitvoeren van het werk heeft belet. Bovendien wil men den minister van buitenlandsche zaken ver zoeken, mede te deelen, of bezwaren van internationalen aard hebben gegolden, en zoo ja, of deze nog bestaan. Tabakswet. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot verhooging van den accijns op tabak en sigaretten met 56 tegen 22 stem men aangenomen. De salarleering van het Rijkspersoneel. De Centrale van vereenigingen van per soneel in 's Rijks dienst heeft zich met een adres tot de leden der Tweede Kamer ge wend. In bedoeld adres wordt aangedron gen op een wijziging van artt. 24 en 27 van het Kon. besluit van 21 Oct. 1924, waar door een billijker en juister salarieering over 1925 kan plaats hebben, alsmede op lerziening der algeheele salarieering van het rijkspersoneel! door een gewijzigde Centrale Commissie van georganiseerd overleg. Een uitvoerige memorie van toelichting vergezelt bedoeld adres. Hierin wordt o. a. uiteengezet, dat de nieuwe salarieering meer gebaseerd is op loon naar behoefte dan naar praestatie. De Verkiezingen ln 1925. De verkiezingstechniek der vrljz.-democraten. De huishoudelijke vergadering van den Vrijzinnig-Democratische Bond, gehou den op Zondagmorgen, heeft besloten, dat voor de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in 1925, de kies kringen zullen worden ingedeeld in vier groepen. De wijze van indeeling zal worden vast gesteld door het hoofdbestuur in over leg met den partijraad. In alle kieskrin gen van'elk dezer groepen zal een gelijk luidende lijst worden ingediend, zoodat in het geheel met vier verschillende lijs tende lijsten zal worden uitgekomen. Op al deze lijsten zullen de eerste twaalf plaatsen worden ingenomen door dezelf de candidaten in dezelfde volgorde. Deze candidaten zullen worden aangewezen en hun onderlinge volgorde zal worden vast gesteld door een referendum waaraan alle leden der partij deelnemen. Voor dit re ferendum kunnen door de kieskringfede raties alsmede door ten minste vijf afdee lingen voor 22 November a.s. voorloopige candidaten worden opgegeven. Vervolgens zal door den partijraad een advies voor de stemming worden uitge bracht. De candidaten voo~ de overig j plaat sen der lijst zullen worden aangewezen bij referendum, te houden onder de leden der partij, wonende binnen de groep waarvoor de lijst zal gelden. Hier zullen de gezamenlijke federatie besturen der groep een advies voor de stemming kunnen opgeven. Bt MichaeL Het Hsgz. heeft het volgende ooanmu niqué ontvangen: Hét hoofdbestuur van het verhond S' Mióhaël van clubs tot bevordering der ka tholiek-democratische gedachte in de R.K, Staatspartij vergaderde Maandag te 's- Gravenhage. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter heette in het bijzonder welkom den heer J. F. Reinders, die voor Nijmegen zitting heeft 'genomen. Als eerste punt kwam aan de orde he' onware en misleidende communiqué, van de zijde der R. K. Staatsparty verstrekt, Daar inmiddels bekend werd, dat de ge wone leden van het bestuur der R. K Staatspartij' van dit communiqué niets af weten, moet het dageiyksch bestuur er voor verantwoorde-Iyk worden gesteld. De verontwaardiging over deze onwaaracht: ge daad was gruot en algemeen werd he vertrouwen uitgesproken; dat het bestuur der R. K. Staatsparty zyn ernstige afkeu ring zal uitspreken. Met groote voldoening werd vastge steld, dat het aantal clubs met zoo groote snelheid vermeerdert. Het ibleek, dat thans reeds clubs werden gesticht of voorbereié te Groningen, Leeuwarden, Harlingen Bolsward, Deventer, Oldenzaal, Almelo. Zwolle, Apeldoorn, Nymegen, Harder wijk, Arnhem, Doetincheap, Gaanderen Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Velser- oord Santpoort, Castricum, Heemstede, Helder, 's-Gravenhage, Delft, Schiedam. Rotterdam, Voorschoten; Dordrecht, Ter- neuzen, Bergen op Zoom, Gemert, Schyn- del, Breda, Giimeken, Oosterhout, 's-Her- togenlbosch, Helmond, Spaubeek, Maas tricht, Sittard. Verder wordt met perso nen uit alle kringen der maatschappy ge correspondeerd over de oprichting van clubs in alle deelen des landa Aan het dageiyksoh bestuur werd de formuleering van de in hoofdlijnen vast gestelde concept-statuten opgedragen. De commissie van advies heeft haar arbeid ten aanzien van- ^foorstellen voor het program der R. K Staatsparty reeds aangevangen. 66, door verkeerd om een hoek ryden 26, door het nalaten signalen of teekens te geven 88, door het niet opvolgen van de bevelen der politie 5, door slippen 26, door een technisch gebrek aan het voertuig 16, door op hol slaan of schrikken van een paard 7, door verkeerd oversteken of niet uitwyken door voetgangers 47, door on voorzichtig spelen op straat 16, door het zich vastklemmen aan of klimmen op een tram of ander voertuig 4, door het sprin gen op of van een rydende tram 3. Het grootste aantal ongevallen heeft, zooals te verwachten was, plaats gehad op de drukste verkeerswegen in het centrum van de stad en van Scheveningen. V erkeersongevallen. Uit de maandeiyksche mededeellngen van het Gemeenteiyke Statistisch Bureau te 's-Gravenhage biykt, dat het aantal ver keerson'gevallen voortdurend stygt. Het tweede kwartaal van dit jaar heeft weer een grooter, en wel een belangryk grooter aantal verkeersongevallen te boeken gehad dan het eerste. Hoe sterk de toeneming is, blijkt wel het duidelijkste uit een vergeiy king met het overeenkomstige tydvak van 1928. Toen bedroeg het aantal verkeerson gevallen 364, over het tweede kwartaal van dit jaar echter is het niet minder dan 546 geweest (April: 141, Mei: 205, Juni: 200). Tn het eerste kwartaal van dit jaar was het aantal verkeersongevallen 340. Het grootste aantal ongevallen werd de zen keer veroorzaakt door rijwielen (195); daarna komen de personenauto's met 107 (o. w. 20 door autobussen). Van de 546 ongevallen hebben er 7 den dood tengevolge gehad, 68 ernstig en 142 licht letsel, 329 zijn met uitsluitend mate' rieele schade afgeloopen. In 318 gevallen is het niet opvolgen van de voornaamste verkeersvoorschriften door bestuurders van voertuigen de oorzaak van het ongeval geweest. Eigenaardig is, dat vry geregeld het aantal slachtoffers onder de mannen veel grooter is dan onder de vrouwen (ditmaal 159 70). Het aantal kinderen beneden de 12 jaar, dat door een ongeval werd getroffen, be droeg 38; twee van deze ongevallen hadden den dood van de getroffenen tengevolge. Het talrijkst waren de ongevallen dezen keer op Zaterdag (94); vergeleken met de andere dagen was het aantal ongevallen op Zondag ook dezen keer klein (41). Tusschen 's middags 4 en 6 uur was het aantal ongevallen het grootst, hetgeen'met de ervaring, welke in vorige statistieken (behalve die van de vorige maand) was neergelegd, overeenkomt. Door niet rechtshouden zyn 28 ongeval len veroorzaakt, door verkeerd uitwijken TWEEDE KAMER. Dinsdag wordt de behandeling der nieuwe Tariefwet voortgezet. Op de voorgestelde belasting op naai garens enz. waren een aantal amendemen ten ingediend, strekkende om geheele of gedeeltelijke vrystelling van rechten van dit artikel, zy worden alle verworpen. Over artikel 43 werd nog een heel de bat gevoerd. Het vond uit legislatief en uit staatsreohteiyk oogpunt bestrijding. „Een vlek in de wet", noemde minister O o iy n het trouwens zelf. Artikel 43, eerste lid, luidde, overeen komstig het gewyzigde voorstel van de regeering, als volgt: „Zoolang daarom trent geen nadere wettelijke regeling be staat, zal van de door ons by aigemeenen maatregel van 'bestuur aan te wijzen goe deren; waarvan tot aan het in werking treden dezer wet een invoerrecht werd geheven, doch welke volgens het by deze wet beihoorend tarief niet aan invoerrecht onderworpen zyn, het vroegere invoer recht gehandhaafd biyven." En het twee de lid van het artikel bevatte de bepaling, dat in 'bovenbedoelden aigemeenen maat regel van bestuur tevens „gewichtsgren- zeni" of „andere onderscheidingen" vast gesteld 'zouden kunnen worden „voor goe- derensoorben; die ln het vroegere tarief slechts voor een deel aan invoerrecht on derworpen waren." Ook dit artikel wordt tenslotte aange nomen. De eindstemming der wet heeft plaats op 12 November. Daarna wordt een aanvang gemaakt met het wetsontwerp tot verhooging van den Tabaksaccyna Hy zet verder uiteen waarom hy niet van de navordering kan afzien. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 56 tegen 22 stemmen; de soc.-, vryz.- democraten, de communisten en de. heer Braat stemmen tegen. Thans is aan de orde de lnterpellatle-Gerhard. inzake het standpunt van de regeering ten aanzien van de ambtenaren salarissen in verband met de laatst- uitgekomen editie van het Bezoldigings besluit en tevens ter zake van haar hou ding ten opzichte van het centraal geor ganiseerd overleg. De eerste vraag van den heer Gerhard was: of de regeering bereid was het nieuwe besluit op te schorten en slechts 5 op de salarissen te korten boven de 8V, voor de pensioenpremie. Minister Ruys heeft op die vraag een ondubbel zinnig „neen" laten hooren. De tweede vraag van den heer Gerhard luidde: „Is de regeering bereid de verklaring af te leggen, dat, welke ook de beslissing zy omtrent het bedrag der korting, bedoeld in de vorige vraag, zy vóór 1 Januari 1926 met terugwerkende kracht tot 1 Oo- tober 1924 geen verdere kortingen zal op leggen?" Minister R.uys antwoordde dat de re geering uitteraard moeiiyk reeds nu kon bepalen, of de omstandigheden een nieu we korting noodig zouden maken, maar dat dit zeer waarschyniyk wel niet het geval zou wezen. In zyn derde vraag informeerde de heer Gerhard, of de regeering bereid was de regelmatige betrekkingen met de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg te hervatten, haar te reorgani- seeren enopnieuw te raadplegen over het Bezoldigingsbesluit. Minister Ruys heeft gezegd, dat van dit laatste in het geheel geen sprake kon wezen. Het nieu we Bezoldigingsbesluit was eenmaal vast gesteld. Er viel dus niet meer over te praten. Wel had de regeering aan de Cen trale Commissie reorganisatie-voorstellen gedaan, waaromtrent zy haar advies met belangstelling tegemoet ziet. Maar ln de toekomst zouden de adviezen van het ge organiseerd overleg steeds hun advisee- rend karakter moeten behouden. „De re geering is niet bereid zich door een con clusie van het georganiseerd overleg te laten binden", zei de heer Ruys. En ten slotte stelde de heer Gerhard de vraag, of de regeering niet van oordeel was, „dat ook den minst bezoldigden vol wassen ambtenaar een salaris moet wor den toegekend, dat hem een behoorhjk maatschappelyk bestaan waarborgt". Mi nister Ruys kon daar moeiiyk anders op antwoorden dan „ja". „Het is maar de vraag", zeide hy, wat gy onder „een be- hoorlyk maatschappelyk" bestaan ver staat. Minister Ruys heeft niet op al de op merkingen van den heer Gerhard geant woord. Hy gaf der Kamer de verzekering, dat de salarisverlaging voor de regeering even onaangenaam is als voor de ambte naren. Maar de omstandigheden maken haar noodzakeiyk, niet alleen by het Ryk, doch ook by de gemeenten (zie Amster dam) en de particulieren. Het is ten slotte ook in het belang van de ambtenaren zelf, wanneer de Nederlandsche gulden beveiligd en het Nederlandsche crediet in het buitenland gehandhaafd wordt. In een bespreking van den financieelen oestand wilde minister Ruys niet tre den. Maar wel verzekerde hy, dat die niet zoodanig verbeterd is als men hier en daar wel eens wil doen voorkomen".

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5