NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Or.ftfokgR keel Eerste Blad. LANGS DONKERE PADEN WYBERT Akker-s Abdij sir oop BUITENLAND Uw gezondheid is het begin Nr. 5948. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1924. 02ste JAARWANQ, Verschijnt- Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Heropening Postchóque- en Girodienst. Zaterdag 8 Nov4.50 uur, VOLKENBOND. Naar de VorwSrta uit Geniève verneemt wordt in Volkenbondakringen de ae»ge van de conservatieven bij de verkiezingen in Engeland druk besproken. Men verwacht rul dat het komende kabinet-Baldwin het vredesprotocol niet zal ratificeeren, om dat het den Volkenbondsraad medezeg- gingschap zou geven over de Britsche vloot. Als Engeland ratificatie weigert is het lot van het protocol bezegeld en zou den- ook de plannen om het volgende jaar een ontwapeningsconferentie bijeen te roe pen, vermoedelijk vervallen. ENGELAND. Het kabinct-BaMwIn. De lijst der leden van het nieuwe Kabinet is door den Koning goedgekeurd. De're geering is samengesteld als volgt: Ingezonden Mededecllng. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 Laxeer-Tabletten 60 ot Hoofdpijn-Tabletten 60 eL FEUILLETON. De Engelsche arbeiderspartij en de communisten. Aan een feestmaal, MacDonald aange boden door de besturen van het vakver- eenigingsoongres en de arbeiderspartij heeft de oud-minister Clynes verklaard: „Ik zeg weloverwogen, dat ik de commu nisten meer en meer beschouw als defini tief onze even groote vijanden als de con servatieven zelf." MaaDonald sloot zich geheel bij deze verklaring aan. De vlootbasis van Singapore. Wellington (Nieuw-ZeeTand), 8 Nov. De premier Massey heeft aan het parlement meegedeeld, dat de regeering geen gele genheid of tijd zou laten voorbijgaan om bij de Britsche regeering den nadruk te leggen op de waarde dier basis van Singa pore voor Australië en Nieuw-Zeeland. (Baldwin' heeft tijdens de verkiezings campagne reeds verklaard, dat de conser vatieven, wanneer zij weer aan het bewind kwamen, deze quaestie opnieuw onder de oogen zouden zien. Ruim een etmaal in een mfjn bedolven. Bij Whitehaven zijn tiien arbeiders in een ijzerertsmjjn 27 uur lang bedolven ge weest door het vallen van een stuk der zoldering. Zij werden allen ongedeerd ge red. Een hunner had er door zijn kwink slagen den moed in weten te houden. FRANKRIJK. In verband met den dood van Philippe Daudet heeft zich, naar men meldt, een nieuw incident voorgedaan. Germaine Berton, die geheel beter is, heeft den rech ter van instructie verteld. Philippe in het najaar van 1922 toevailig ontmoet en hem nadien eeoiige malen weergezien te heb ben. Zij ook zou hem hebben' gevoerd naar den verdachten boekhandelaar, Le Flaou- ter, bij wien, naar Léon Daudet's meening, door de politie vermoord is. De Action Frangaise publiceert tegelijk een fragiment uit een soort politiek dagboek van Philip pe, ten bewijze, dat hij geen anarchist was en Germaine moet liegen, blijkbaar onder den druk der politie, die de schuld van zich zelf tracht af te leiden. ITALIË. Tegenspraak. Eeni'gen tijd geleden maakten wij ge wag van het bericht van het faillissement van de Genueesche stoomvaartmaatschap pij „Garibaldi". Dit bericht is onjuist ge- Ingezonden mededeeling, Hier is iets nieuws voor U! door G. H. PRIEM. Do molenaarster was In de laatste da gen buitengewoon vriendelijk tegen hem. Nu 't op scheiden aankwam voelde zij iets dat op droefheid geleek; het speet haar dat zij den blinden jongen zou moeten missen, zooals 't haar zou gespeten heb ben als men een boom uit haar tuin om hakte. Wat ben je vroeg vanmorgen, Ten nis! zei ze, hem het bordje met boter hammen toeschuivende en een kop koffie voor hem inschenkende. Vroeg? was al wat Teunis antwoord de. Ook Hein was onder den1 indruk van het vertrek van den blinde. Wat gaat die tijd toch gauw voorbij! zei hij. Heel gauw, zei de molenaarster en zuchtte. Maar Tennis at zwijgend één boterham, dronk zijn kopje koffie half leeg en ging de deur uit. Ik geloof, dat zijn gemoed te vol is oim te praten, zei de vrouw toen hij weg was. 't Is ook hard. Dat is 't zeker. Hein had niets liever gedaan dan Teu- 2 °®^°°ï>en' hem vertellen hoe verdrie tig hli was over zijn heengaan, hem moed inspreken en troosten, maar de wind was gunstig om te malen en hij moest naar boven, naar zijn werk. De molenaarster stond voor 't raam en zag den blinden jongen na. Langzaam liep hij 't paadje op naar 't prieel, waaruit de Zomer was weggetrokken en dat daar nu stond als een lang verlaten huis, verwaar loosd' en vervallen, wachtend tot de nieu we bewoonster, de Lente, haar feestelij' ken intooht zou doen met zon en jong groen en' zingende vogels. Op de vochtige bank ging Teunis zitten en legde zijn handen op tafel. Goeden dag, fluisterde hij, 'goeden dag, ik ga en kom niet weer. Hij' streelde zacht het klamme tafelblad, de ruwe bank, de blaadjes van 't klimop achter hem en terzij. Toen stond hij' op. Hij had nog veel te doen. Voorzichtig, voetje voor voetje, ging hij over den vonder. Bijna was hij uitgegleden op de glibberige planken en de sloot was vol water. Hij liep den weg op. De koude wind zwiepte om hem heen. Het was juist weêr om afscheid te nemen, vond hij. Hij' trok dien kraag van zijn jas omhoog en drukte de pet wat steviger op zijn ooren1. Vóór hem en achter hem klonken de stapjes en stemmetjes der kindteren, die narfb de school gingent Voor den meester behoefde hij' niet bevreesd te zijn, die kwam van den anderen kant en de kans bestond bovendien, dat 'hij ai in de school was. De kinderstapjes verdwenen naar links, verdoften in 't zand van den muilen zij>- weg. Wat was hij deden weg dikwijls gegaan bleken. De agenten der maatschappij te Rotterdam ontvingen' van det reedeorij de volgendie tegenspraak. „De „Garibaldi" kon niet de salons der tweede klasse passagiers in laten richten voor die bemanning, aangezien de „Gari baldi" nooit de gelukkige bezitster van passagiersschepen is geweest. „De vloot van de „Garibaldi" ligt niet op; behalve een stoomschip, dat nog eeni ge weken moet repareeren, zijn alle stoom schepen in de vaart. De „Garibaldi" bevindt zich in zeer flo- risante financieelte omstandigheden; zij heeft geen enkele schuld, terwijl behalve de vloot zij meer dan 40.000.000 Lire im contanten bezit, welke zullen worden aan gewend tot aankoop van nog meer stoom schepen". ZUID-SLAYIE. De politieke crisis. De Neue Freie Presse verneemt uit Bel grado, dat de vorming van een ooncentra- Ingezonden Mededeeling. tiekabinet weder mislukt la Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat Pasitsj weder een kabinet zal vormen tezamen met Pribisjewitsj. De Skoeptsjina zou dan ontbonden worden. Deze Iteop van zaken zou dte spanning tusschen Serviërs en Kroaten zeker nog verscherpen. VEREENIGDE STATEN. De verkledingen In dte Ver. Staten. De definitieve uitslag van de verkiezing voor het presidentschap is, dat In het kies college Cooiiidge (Republikein) 889 kies mannen heeft, Davis (Democraat) 129 en La Follette (progressief) 13. In den staat New-York had ALfred Smiith, de gouverneui, de verkiezing ge>- wonnen tegenover Theodore Roosevelt, den vroegeren assitent-secretarls van ma rine, wiens nederlaag erkend iq door den leider^der republikeinen. Roosevelt had meer stemmen dan Smith in den staat New-York zonder de stad!, maar verloor in de stad New-York. Uit alles blijkt, diat er door meer lieden gestemd is dan nog ooit tevoren in de Ver. Staten. Men berekent dat er ongeveer 30.000.000 stemmen zijn uitgebracht Een merkwaardige bijzonderheid om trent het échec van de Democraten is dat Nehraska, de Home-state van den Demo- crataschen oandidaat voor het vioe-pre- sidentsohap, republikeinsch heeft ge stemd; ook, dat in den staat New York Ooolidge en Dawes een meerderheid kre gen^ maar de republikeinsche oandidaat voor het gouverneurschap het aflegde te» gen den Tammaniy-iman; (Democraat) Smith, die als gouverneur herkozen werd. Mede is het zeker de vermelding waard, dat voor het eerst in de geschiedenis der Unie een vrouw is aangewezen om (als gouvernante) een staat Texas te be sturen. Het is de 'bekende „Ma" Ferguson, die op den voorgrond was getreden toen haar man, die gouvern. van dien staat was, wegens malversaties uit zijn ambt werd •gezet De verkiezing van „Ma" Ferguson sluit in zekeren zin een eerherstel in voor haar echtgenoot. Misschien wordt ook in den staat Wyoming een vrouw Nellie Ross met het bestuur belast De pogingen van de vijanden van Ooo lidge om hem persoonlijk te toetrekken in de petroleumschandalen van eeni'gen tijd geleden zijn totaal mislukt De integriteit van Ooolidge wordt door niemand in de V. St. serieus in twijfel getrokken. Ook zijn voorzichtigheid en zijn vastheid van ka rakter worden niet verdacht Omtrent Dawes nog het volgende. Hij is van' eenvoudige afkomst (evenals, trou wens, Ooolidge zelf). Toen hij In de rech ten studeerde, droeg hij tot de (bekosti ging van zijin studies bij door machinist te wezen op een locomotief. Later werd hij eerstadvocaat en toen bankier. Gedu rende den oorlog was 'hij met den rang van brigade-generaal toelast met de al- geoneene lei<5ng der inkoopen voor het Amerikaansche leger in Europa. Als voor zitter van de oommissie, die het z.g. „Da- w es-rapport" opstelde, werd hij wereld bekend. Ofschoon er aan dte meerderheid, waar mede Ooolidge en Dawes gekozen zijn, niets hapert, zullen zij als President en Vioe-President der Unie in de e.'k. jaren, al hun scherpzinnigheid en voorzichtig heid noodlg hebben. Want de Republi- Ingczonden Mededecllng. Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan t gevaar het slachtoffer te worden van een ven- waarloosde verkoudheid. Wordt geen borst- of asthmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met de slijmoplosaeode, verzachtende keansche meerderheid in Senaat en in Huis van Afgevaardigden is klein en daarbij' onsecuur. Er zal met de grootste omzichtigheid moeten worden gemanoeuvreerd. In dit opzicht zal de Britsche premier het heel wat gemakkelijker hebben met zijn groote, absolute meerderheid in het Lagerhuis. CHINA. Kinderarbeid ln China Na een voorbereidenden arbeid van twee jaren heeft de commissie voor kinder- met Geertjel Ze liepen altijd op 't verhoogde voetpad terzij, juist breed (genoeg voor hun beid jes. Links lag de kleine boerderij van Klaas Holman, daar knorden altijd de varkens. Wat verderop stond een wilg. In den knoestigen kop was een wespennest, (peertje had 'hem er veel van verteld en ze trok hem, als ze er langs kwamen, al tijd' op zij; dan hoorde hij' de 'beesten soe- men, vaak heele zwermen, als ondeugen de jongens vóór hen tegen den wilgestam hadden geslagen of met eten stok de die ren hadden opgejaagd. 1 Nog een eind verder splitste de weg zich in tweeën en, recht doorloopende, was men in twee minuten bij! de schooL Hoe gaarne was hij' dien weg nog eens gegaan, maar hij1 durfde niet. Een ©ogen blik stónd hij stil als 'besluiteloos wat te doen. Hij ging echter verder en ging het kleine voetpad in, dat naar 't bosoh voer de. 't Was precies vijftig schreden van den schoolweg af. Dit paadje met aan weerszijden hóoig opgeschoten eikenhout, welks natte blaren hem1 in 't gezicht wer den geslagen door den wind, had geen verbórgenheden' voor hem. Elke stam was hem bekend, hij' wist elke kronkeling aan te wijzen, elke vernauwing en elke ver breeding. Nu kwam hij aan 't toosch; rechts den zoom volgend, telde hij de sparren: zea Wanneer hij1 nu links afging, een tweede voetpaadje Insloeg, kwam hij aan een groepje dwergdennen, zich verdringende tusschen de breede, rechte stammen der sparren. Dit was zijn lievelingsplekje. De grond glooide hier zacht, om wat verder weer to stijgen. Er vormde zich op deze wljize een kleine kom, waarin mos en heidekruid welig tierden naast hooge (bramen en 'lage toosohtoessenstruikjee. De grond •Was vochtig, op de laagste plekken zelfs nat en een sterke geur van rottende blflren en dennennaalden steeg naar hem op. Zacht liet hij zioh op de knieën neer zakken, het hoofd 'buigend, als wensohte hij' zich door de lijklucht van het toosch te laten bedwelmen. Toen strekte 'hij: zijn beenen rechtuit en viel,met het branden de hoofd te midden van de kleine -bessen struikjes. Hij drukte ze tegen zijn voor hoofd, tegen zijn wangen, tegen zijn lip pen, jhun kille vochtigheid warmende aan zijn-gloeiend gelaat. Zijn knieën, zijn elle bogen, waar hij zwaar op steunde, die hij diep drukte in den vpeeken bodem, wer den nat, maar hij voelde het niet, hij lag stil en kuste het heidekriiid, kuste de struikjes eb streelde ze met de handen, met zijn wangen. Hij schreide niet, hij kón niet meer schreien, Toen 'hij eindelijk opstond, schokte één doffe snik heel even zijn lichaam. Langzaam ging hij terug naar den mo len, als een slaapdronkene. Eerst op den weg geeseld'e de koude wind' hem weer wakker. xvm. De laatste morgen was aangebroken. Uiterlijk volkomen kalm kwam Teunis om negen uur de kamer binnen geslapen had hij dien npoht echter bijna niet. Er is een briefkaart gekomen van je Ingezonden Mededeeüng. Bij hard werk. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel ln acht nemen. De hevige rugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoed© te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing leidt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheumatiek, nier- of 'blaassteen, en op stopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende hét overtollige urine zuur uit uw gesteL Laat Fosterts Rugpijn Nieren Pillen u helpen, als gij een ge neesmiddel noodlg hebt. Zij werken recht streeks op de nieren en blaas, en verdrij ven' van de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar ln apotheken en drogist zaken 1.75 per flaoon (geel etiket met zwarten opdruk). oom, zei de molenaarster, om zes uur komt hij1 je vanavond 'halen. Hij rilde even of hij' 't plotseling koud kreeg, dat was alles.- Je komt ons toch nog wel eens op zoeken? We scheiden toch als goede vrienden, nietwaar? Zekerl Zeker! Als je daarginder (bent, zei Hein, 'kom ik eens bij je. Dat moet je dteent 't Zal een heele verandering voor je wezen. Als je er een week bent, wil je er misschien niet meer vandaan. 't Kan wezen. Ze 'begrepen, dat hij liever niet„praatte dan wel. Jij' moet van middag naar de stad, Hein! Heb je er om gedacht? Ja zekerl Ik moet er nog vier' zakken doormalen, dan ben ik klaar. Je moet straks eens even bij den tolbaas aanloopen. Als je naar de Langen- lioef gaat kom je er toch langs. Ik ben benieuwd hoe de vrouw het maakt. Zeg maar dat 'k van middag misschien even aankom. *k Zal 't doen. Hein draaide zich om en 'ging de deur uit. Teunis volgde hein. Ga je meö naar boven? zei de knecht. - Neen, zei de blinde ik loop wat om. Hjj "was uiterlijk zeer kalm, stopte een PlJWo, wat hij ln igeen dagen gedaan had, en ging rooken^l den weg op. (Wordt vervolgd) HELDERSCHS COURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN DU VOORUITBETALING Heldursohe Courant fl.BO; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. 10.50,10.70,10.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.9ö, f 1.26,f1.25, f 1.60 Losee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-drcwrakeniag Nb. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (jgaljard) Ingea. meded. (kolombreedte als redacition. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te !huur) v. 14 regels 40 ct, elike regel moer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Voor hot overmaken van abonnement** en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHEQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer ia 16066. Adm. Held. Crt. Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 9 m. 4.01 a. 4.22 7.12 4.16 7.19 7.38 Ma. 10 4.83 0 5.30 7.14 4.15 7.56 8.14 Di. 11 4.48 6.37 7.16 4.14 8.»1 8.47 V? 0. 12 5.47 7.12 7.17 4.13 9.03 9.19 Do. 13 5.49 8 41 7 19 4.11 9.35 9.51 Vr. 14 6.27 0 9.42 7.20 4.0910.08 10.24 Za. 15 7.12 0 10.35 7.22 4.0710.41 10.58 Licht op voor auto's en fietsen: Zondag 9 4 46 Maandag 10 4.45 i Stanley Baldwin, eerste minister, first lord of treasury en leider van het Lager huis. Austen Chamberlain, buitenl. zaken en plaatsvervangend leider van het Lager huis. Lord Salisbury, grootzegelbewaarder. (290) B(j Apoth. en Drogisten. Lord Curzon, lord-president of the Council en leider van het Hoogerhuis (geen departement). Burggraaf Cave, lord-kanselier. Winston Churchill, kanselier van de schatkist. Sir Willlam Joynson Hlcks, binnenl. zaken. Amery, koloniën. Sir Laming Worthington Evans, oorlog. Lord Birkenhead, minister voor Indië. Sir Samuel Hoare, luchtvaart. Bridgeman, admiraliteit. Sir Philip Lloyd Greame, handel. Nevilie Chamberlain, gezondheid. Edward Wood, landbouw en visscherij. Sir John Qilmour, minister voor Schot land. Lord Eustace Percy, onderwijs. Sir Arthur Steel Maitland, arbeid. Sir Douglas Hogg, Attorney-general. lijdtTj aan indigestie Beseft gij dat van elke tien gevallen van epijevertoringsstoomiaeen negen veroorzaakt worden door overmatige aciditeit in de maag, en dat déze zuren gemakkelijk onschadelijk kunnen worden gemaakt? Het 19 echter een feit en gij kunt U daarvan overtuigen door een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium te gebruiken, zoodra gij weer last hebt van een aanval van maagpijn. Let dan eens op de kalmte en de onmiddellijke verlichting die gij verkrijgt. iDit komt omdat hot pijn-verporza- kenxl zuur onschadelijk wordt gemaakt zoodra Gebismureerd Magnesium in de maag komt. Gebismureerd Magnesium is geen nieuwe re medie. Gedurende vele jaren hoeft het reeds verlichting gebracht aan maaglijder® eni er zijn heden ten dage slechte weinig huizen' te vin den waar het pijnstillend vermogen van dit middel niet bekend ie. Schaf U nog heden een flacon aan, gebruik het volgens gebruiksaan wijzing en dan vengeet gij spoedig dat gij ooit aan indigestie hebt geleden. Gebismureerd Magnesium Dépöt, Jlacob Marisplein, 23, Am sterdam. Verkrijgbaar ibij alle goede Apothe kers en Drogisten. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt 86) „Noch de Russische, noch eenige andere regeering heeft ooit aan de „Garibaldi" stoom- of andere schepen gegeven; de stoom- en zeilschepen van de „Garibaldi" zijn alle betaald met geld van de „Coope- rfttiva kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote dooien 65 Cts I.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1