MODERNE MEISJESNAMEN. Tegenwoordig heeten meisjes, Bobby, Polly, Lill of Hana Want die ouderwetsche namen Geven je geen draadje kana Op een dansclub klinkt het Daisy, Maud of Myra, i s't niet chique? Als je ze fatsoenlijk uitspreekt, Krijg je lippen-rheumatiek. Bij het zwemmen, korfbalspeleii, f Tennis, hockey, enzoovoort, Is het enkel Dolly, Poppy, Iny, Fifi* wat men hoort Ieder schaamt zich voor haar doopnaam, Voelt zich werkelijk een stumper. Daarom noemt moderne Trui zich, Tegenwoordig deftig Jumper. Meisjes, 'k zou U willen raden, En neemt dezen raad maar aan, Zoekt in innerlijke waarde Meer Uw kracht, dan in een naam. Want komt eens de ware Jacob, Laat ik liever zeggen Jacques: Is voor hem het goede hart meer Dan een meisjesnaam, die zaak. TRUUS. HOE ZIET DE WERELD ER TEGENWOORDIG UIT? Het hart en de groente. Het hart van een vegetariër doet vo! gens de laatste gemaakte wetenschappe Üjke onderzoekingen gemiddeld 58 sla' gen per minuut. Het hart van een vleesch- eter daarentegen .78. (Times). Alles wordt nog dnorder. Een goede zoogenaamde eerste klas huisknecht verdient tegenwoordig te Londen, natuurlijk boven den kost, een bedrag tot 150 pond per maand. (Sunday Times). Nog altijd hulzennood. Al sinds de laatste jaren, evenals over al elders, bestaat in de stad New York het vraagstuk van den woningnood. Vo' gens de jongste statistieken zijn er te genwoordig in deze stad. nog tennaaste bij 75.000 families zonder redelijk onder dak. (The Outlook) Gelukkig dragen ze geen helm. Het Amerikaansche Departement van Oorlog heeft aan de officieren verlof ge geven om zoo noodig dames te groeten door het afnemen van muts of pet. (The World). Hoe men In de gevangenis kan raken.... Ook te Kopenhagen was de woningnood de laatste jaren zoo groot, dat er zelfs een korte periode is geweest, waarop er vijf en veertig respectabele families waren on dergebracht in de oude gevangenis van Christianshavn! i (Politiken.) Het waa duur genoeg. Het is gebleken dat er tijdens den jong' sten oorlog gemiddeld vijf en zeventig ka nonschoten moesten worden gelost om iemand te wonden. En er werden 895 schoten gedaan om iemand te dooden.1 (Berliner Tageblatt). Er wordt nog wel verdiend! De bekende Amerikaan Allan Ryan heeft in drie maanden tijd meer dan 180 millioen gulden verdiend met zijn „oorner" in aandeelen Stutz-Motor-car-Company. (Daily Mail). Maar er wordt verloren ook! Onlangs overleed te Cosfield in Essex de fabrikant George Oourtault. De nala tenschap van dezen man bedroeg onge veer 24.000.000 gulden. Op dit bedrag werd al dadelijk een ver lies afgeschreven van 9.500.000 gulden al leen voor successierechten! (Daily News). Waar een journalist al niet goed voor is.... "en Parijsch journalist had al verschei- jone malen in zijn blad gevraagd en er p aangedrongen, dat de Parijsche Tri- .mfboog, die bijna van onder tot boven was volgeplakt met aanplakbiljetten en verkiezingsreclames, eens zou worden schoon gemaakt.... Steeds tevergeefs! Totdat hij op een goeden dag zelf de hand aan den ploeg sloeg en er met een leger glazenwasschers op af toog. Ze hiel den niet op voordat de boog grondig ge reinigd en weer heelemaal schoon wasl Of het misschien een handige reclame voor het blad was?.... (Le Temps). Misschien Iets voor den heer Commandant? Niet alleen op de meest moderne mail- stoomers is de bioscoop tegenwoordig in gevoerd. De Fransche minister van ma rine heeft voorgeschreven, dat alle sche pen met een bemanning van meer dan 80 koppen, en die bestemd zijn om meer dan zes maanden van de Fransche kust ver wijderd te blijven, voorzien zullen wor den van een bioscoop en films. (Le Matin). tegen te gaan. In Belgie is het tegen woordig juist omgekeerd. Daar begint het drinken van jenever in tegenstelling met het vroegere drinken van wijn allengs veld te winnen. Het gebruik van alcohol in Belgie was vroeger een zeldzaamheid. Vader dronk hoogstens zijn borreltje in de herberg, 't café, de kroeg de staminèt zooals ge 't noemen wilt... Maar sinds den oorlog doet hij het thuis. Die gewoonte heeft hij aangeleerd en hij verdient nog genoeg om zich de weelde van 'n paar liters tegelijk te kunnen veroorloven Maar het verschil dat eruit voortvloeit ziet hij over het hoofd. Want dié twee liters, welke hij vroeger misschien in twee maanden nuttigde, bobbelt hij nu op in een paar weken. En hij wordt hierin tegenwoordig braaf geholpen door 't tieele gezin 1 En het is in hoofdzaak het gezin, dat in dezen tijd met of zonder suiker een „parlavatje" uitneuzelteerst met wat vies verdraaien van oogen en gezicht, totdat het later zonder kikken of mikken onvervaard een „gendarm" naar onder spoelt1 (De Schelde). Het tegenovergestelde!. Amerika ligt droog. Men doet er alle moeite om het drinken van spiritualiën BABBELUURTJE OVER MODE. Kleeding voor onze dochters. Er was eens.... Komaan ik zal u eens een sprookje vertellen! En dan begin ik natuurlijk met: Er was eens.Want met deze woorden be ginnen alle recht geaarde sprookjes. Niet waar? Zoo hoort het. Dus: Er was eens een mama een zeer gelukkige mama, want zij bezat n. in den overtreffenden trap vier dochters, Haar geluk was volkomen, want het wa ren alle vier beste, brave, lieve en aan minnige kinderen zooals dat in een sprookje hoort.... En het geluk van deze mama en van de dochters daarbij zou waarschijnlijk tot in lengte van dagen geduurd hebben, ware het niet, dat er op een kwaden dag een booze heks gekomen was, die hun zoo vre dig geluk ruw verstoord had! Ja, er waren eigenlijk zelfs twee hek sen gekomen. Het waren de heks van het genot" en de heks van de ijdelheid bei de zeer booze en onverbiddelijke vrou wen. Zij vermomden zich verschillende malen in den vorm van een verlokkende uitnoodiging en kwamen zoo bij de vier dochters onder de oogen. Deze werden daardoor opgewekt tot het deelnemen aan feesten en al gauw werden ze aangetas door die vreeselijke zieikte onder jonge vrouwen: de mooie-kleeren-bezit-zucht! Toen was het uit met de zoete rust van de mama. En met het stille geluk van de mama. Want och het was zoo moeilijk om het vier verschillende dochters naar den zin te maken, die voor verschillende feesten en partijen waren uitgenoodigd En de mama was vreeselijk boos op de „ijdelheidsheks", die haar dochters met de zucht naar mooie kleeren had aangetast en ook op de „Genotsheks", d^e hen van nu af rust noch duur gaf.... Boos was ze ook op haar vragende dochters.... Maar.'n mama is 'n mama en deze mama was nog een zeer toegevende taama bovendien. Ze kon niet al te best de lieve en smeekende oogen van haar vier doch ters weerstaan en ze.bezweekl Ze nam een groote bezem en veegde eerst alle -boosheid het huis uit. Na dezen zwaren arbeid ging ze wat rusten in haar grooten „luien" stoel en viel in slaap. En toen kreeg ze een droom een schoone en merkwaardige droom. Ze zag haar oudste dochter op eens het het huis verlaten op weg naar de visite, waarvoor ze gevraagd was.En wat zag ze er lief uit. Öp een roestkleurige fijne ribstof wa ren schuine ruiten gehecht van lichtgrijze astrakan-wol. Van zacht-harig bont wa ren col en manchetten vervaardigd en de ze sloten met roest-kleurige fluweelen lin ten. De sluiting welke zich op zij op de heup bevond, was versierd met blokjes van effen stof, waarop weer in de twee middelste hoeken boritballetjes waren ge plaatst.... Ook de mantel was met een fluweelen lint gesloten. Zoo zag de mama als in een visioen de oudste dochter daarheen gaan.... Maar de oudste niet alleen.V ann wie stapte daar zoo parmantig mee aan de hand? Wel dat was niemand anders, aan haar jongste telg. Ze herkende haar bijna niet zoo deftig zag deze eruit. Ze droeg- Een manteltje van licht beige kleurige velours-de-laine, allerschattigst gebor duurd met een zeer eenvoudig steekje van dikke zwarte Jumperzijde en verder ge garneerd met stukjes zwarte Sealskin. Het eenvoudige petje was van dezelfde stof vervaardigd en ook met de zwarte zij de geborduurd.... Nog niet goed uitgekeken zijnde van haat jongste en oudste dochter, ziet de mama in haar droom, daarbij de tweede doohter kant en klaar met haar hoed op en schijnbaar eveneens op weg naar het afgesproken bezoek. Want ook zij is op het keurigst ge kleed, hoewel ze uitblinkt door eenvoudig heid. Het schijnt echter wel alsof ze dezelfde stof draagt als haar zuster. Welja.... Het is ook een jurk van roestkleurige fijne ribstof. Zeer en zeer eenvoudig g6' maakt maar niettemin heel lief en gedis stingueerd. Het lijfje is voor en achter glad, maar heeft op zij rijkelijk ruimte. Die ruimte komt in regelmatige plooien over het ceintuurtje hangen. En iedere buiten- en onderkant van zulk een plooi is met een paar draden grijze Astrakan-wol afgezet Van deze zelfde wol is ook een weinigje aangebracht op het kraagje, manchetjes en rokje. Een liohtgrfls peau de suède ceintuurtje houdt de ruimte van de jurk bijeen. En terwijl de mama zoo lag te slapen en te droomen zag ze nog meer.... Wie kwam daar de kamer in huppelen? 't Leek wel een klein prinsesje, zoo beeldig zag ze eruit.... 't Meisje leek zóó klaar om naar een kinderpartij te gaan.... Het was de overblijvende van die vier dochters! Ze droeg een jurkje van champagne- kleurige zijden crêpestof. Langs hals en armpjes een smal randje geborduurd van blauw met goud.Ditzelfde randje is ook geborduurd om de beide bloemen van crêpe, die op heup en linker schouder rusten. Het jurkje is overigens heel eenvou dig van model: Het is een recht hemd- modelletje met een ceintuur van dezelfde stof om de ruimte op de heup weg te bin den. En als extra versiering één ruim volannetje alleen aan den voorkant op het rokje. Het mooi aangekleede meisje kwam al dichter en dichter bij. Toen sloeg ze de armpjes om den hals van de slapende mama en zei:.... Slaapt mama?. En de slapende mama schrikte wakker en zag voor zich haar eigen dochtertje in haar gewone huisjurk. Hé zei ze wat heb ik daar aardig gedroomd.Nu weet ik meteen hoe jul lie alle vier verschillend aan te kleeden k jjulli tnoodiging gebruik kan la En de jurken voor de vier dochtèrs zijn, en hoe ik jullie alle vier keurig en wel van de uif ten maken.... werden gemaakt zooals mama gedroomc had en alles ging naar wensch En het sprookje was daarmee uit. DE UITVINDER VAN DE „EAU DE COLOGNE". Het kleinste zaadje kan een boom worden....! De uitvinder van het oude en welbe kende „Kölnisches Wasser" of op z Fransch: Eau de Cologne, zooals het thans algemeen wordt genoemd, was Giovami Maria Farina. Hij was een Italiaansch handelaar, die zich in het jaar 1702 te Keulen vestigde. Vijf en twintig jaren oud verliet deze man zijn geboorteplaats Domo d'Ossola om zijn geluk in verre landen te gaan beproe ven. Hij verdiende op zijn lange voetreizen (want moderne voertuigen waren er niet en eon karos zal den jongen Farina te kostbaar zijn geweest) den kost met het venten van toiletartikelen, zeep, parfume rieën etc., die hij uit zijn vaderstad be trok. Ten slotte was hij na velerlei omzwer vingen aangeland in de stad Keulen en deze leek hem groot en belangrijk genoeg om er zich te vestigen. Hoe zich dat precies heeft toegedragen is niet meer bekend. Men weet nog alleen dat hij op een zeker tijdstip een klein win keltje opende aan de Julich-platz. En hier begon hij na korten tijd een reukwatertje te bereiden, waarvan bi, zorgvuldig het geheim bewaarde. Hij gaf het reukwatertje den naam van zijn nieu we woonplaats en zijn eigen naam werd ermede gemaakt. Het duurde evenwel nog verscheidene jaren eer de roep van het Keulsche water over de grenzen van de Rijnprovincie doordrong. Eerst na den zevenjarigen oorlog en na den doortocht van het Fran sche leger, hetwelk het zijn Fransch naam gaf kreeg het tegelijk een wereldnaam, Want door de officieren van Richelieu en Soubise deed het zijn intrede in de salons van Versailles en van dien tijd af werd het nieuwe reukwater nu Eau de Co logne geheeten 'een blijvende wereld mode. Giovanni Farina stierf in het jaar 1766 nadat hij nog de triumf van zijn uitvin ding beleefd had. Hij gaf het geheim van zijn vinding over aan zijn neef. Deze leid de de fabriek aan de Julich-platz tot 1792 en liet ze toen na aan zijn drie zoons Johan Baptist, Johann Maria en Karl Aji- ton. Nooit werd een staatsgeheim zorgvul diger bewaard dan het geheim van deze parfum. Sedert het jaar 1709 zijn in totaal slechts twaalf personen met het geheim van de bereiding op de hoogte gebracht, In het lokaal dat aan den eigenlijken uitvinder als laboratorium diende is nog de primitieve machine te zien, waarin de oliën met behulp van een zwengel ver mengd werden. De kelder der fabriek bestaat tegen woordig uit afgesloten cellen, door dikke muren van elkander gescheiden. Hierdoor blijft in geval van brand het vuur be perkt tot dat gedeelte waar het is uit gebroken. In reusachtige vaten is het reukwater opgeslagen. De tonnen zijn gekuipt van Libanon-ceder hout, hetgeen niet alleen buitengewoon veel weerstandsvermogen heeft, maar ook geen lucht over draagt op het reukwater. De vaten worden gemeenlijk tot de helft met wijngeest gevuld eer men de olie-es sence er aan toevoegt. Ten slotte worden ze dan verder met alcohol gevuld. Na veer tien dagen is de vloeistof vermengd en kan ze desnoods afgetapt worden. Op den bodem van het vat blijft een groenachtig schuim achter, dat een uitstekend middel tegen rheumatiek schijn te zijn. De kei ders moeten voortdurend bewaakt worden, daar het wel voorkomt, dat een vat barst! Door het lange liggen wordt de Eati de Cologne echter steeds beter en daarom wacht men zoo lang mogelijk met aftap- oen. In de oude kelders op de Julichplatz bevinden zich nu nog flesschen uit het aar 1750. Gewoonlijk echter wordt het mengsel gebotteld en verzonden een half jaar na dat het vervaardigd is. B, Zijn uitleg. Wat is volgens jou het gevoeligste zintuig van don mensch? Natuurlijk het Gevoel 1 Waarom is dat zoo patuurlijk? Nogal glad! Als je per ongeluk in een speld gaat zitten, dan kun je haar niet zien, niet hooren, niet proeven, en ook niet ruiken.... Maar je merkt wel dege lijk dat ze er is! Alleen door 't gevoel. Modern. Politie-agent: Kom mee. Je moet eerst 'n bad nemen.... Landlooper: 'n BadEh Met wa ter?.... Politieagent: Natuurlijk Wat dacht Landlooper: Oh Ik dacht niet anders dan dat de wereld toch met al z'n uitvindingen nog tamelijk achterlijk Is.. Politieagent: Hoezoo? Landlooper: Nou ik vind, dat ze b.v. de stofzuiger al zoo volmaakt moesten hebben, dat je niet dat verwenschte wa ter meer noodig had. Weg met de huichelarij! Ik heb een razende hekel aan huiche. laars. O Ik ookl Daar heb je nou b.v. die Jansen, hè? Dat is beslist de grootste huichelaar, die er op den aardbol rondloopt.... Jansen.... En ik dacht dat dat je beste vriend was? Nou ja dat schijnt zoo voor de bui tenwereld. Want we doen zaken met me kaar en dus tracht ik altijd in het open baar zoo vriendschappelijk mogelijk met hem om te gaanDat geeft op den duur de beste resultaten, weet jel Do eerste koer. Man. Ik zal nooit het oogenbllk verge ten, dat ik voor het eerst van mijn leven een sabel trok.... Vriend: Wel ik heb nooit geweten, dat jij een vechtjas geweest wasEn wanneer was dat dan? Man: Bij een verloting op dé kermis.. Zij kende hem Dienstbode: Ik zal de pijp van mijnheer nu maar meteen diep in de onderste la van de kast stoppen, mevrouw nu mijn heer zich voorgenomen heeft nooit meer te rooken.... Mevrouw: Leg jli die pijp maar liever op het blad van zijn schrijftafel, Geertje dan hoeft meneer er morgenochtend niet naar te zoeken.... De lift Patiënt: O, dokter ik heb zoo'n pijn. Ik heb zoo'n pijn.... Dokter: Waar zit die pijn? Patiënt: O, dokter.Zoo zit 't in mijn hoofd en dan 'n oogenblik later schiet 't met 'n vaart in m'n beenen.... En nau welijks is t' daar of 't gaat weer naar bo ven en komt dan weer in m'n hoofd te recht.. Wat zou ik hebben in m'n body? Dokter: Nu zoo te oordeelen, zou ik denken dat 't 'n lift wasl Nogal glad! Schuldeischer: Mijnheer ik hoor tot mijn groot genoegen, dat u eigenaar is geworden van een beduidend fortuin door overlijden van uw bloedverwant Ik waag het daarom om u nog eens de oude onbetaalde rekening aan te bieden Schuldenaar: Dat ik wat geld gekregen heb is waar, maar je moet toch al 'n grdo- te domoor wezen om nu te meenen, dat ik dat sommetje, dat ik in handen kreeg zal gaan verspillen aan het betalen van oude rekeningen. Zij (op reis gaande): „Dag mannie, schrijf je me gauw 'n paar regels? al is 't maar een chèque. Dame: „Is t gevaarlijk om met een vliegmachine op te stijgen. Aviateur: „In 't geheel niet Het gevaar ligt alleen in het dalen. RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels. Wimpel wimper haak haar. n. In het donker zien alle katjes grauw goud Sinterklaas zwaluw eik len nek jet. I. Nieuwe raadsels. Het geheel is een spreekwoord van 9 woorden of 86 letters. 11, 25, 24, 5 12, 2,15, 80,17 is niet voort maken. 21, 6, 2, 8 is een soort slaapgelegenheid. 81, 4, 20, 83, 1 is niet smal. 8, 18,14,18, 9, 10, 17, 1, 34, 29, 16, 22,17 s een plaatsje in Noord-Holland. 35, 9, 36, 34, 32 is een manlijk huisdier. 7, 27, 32, 26 is niet lang. 19, 23 en 28 zijn drie gelijke medeklin kers. IL Het geheel is een plaats in ons land van o lettergrepen. De eerste lettergreep is een roofdier, de 2e een voertuig, dat in den winter meest gebruikt wordt; de 8e is een boom. Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: J. v. A.; O. A.; M. B.; O. B.; K. t. B.; Q. B.; A. B.; K. B.; T., J. en G. D.; A. en I. D.; D. en M. D.; Th. den D.: O. A. en M. A. D.; H. en M. F.; A. F.; Gr. G.; Joh. G.; J. G.; B. en T. G.; M. O. H.; A. H.; Annie H.; J. H.; M. J.; A. K.; O. K.; O en D. K.; L. K.; W. K.; H. .T. v! d. K.j H. en G. L.; P. L.; E. de L.; O. v. d. L.; M. en O. M.; M. en R. O.; A. H. P.; J. G. P.; R. P.; F. G. v. P.; P. J. R.; m. r.; A. R.; J. en J. v. R.; P. J. S.; H. S.; A. S.; D. en N. S.; M. S.; S. en A. S.; J. W. en O. V.; L. V.; M. en J. V.; A. de V.; A. en C. de W A. W E. W.; J-W.;S. en M. v. Z.; T. O.; A.J. de R.| A, u, A, Mme. Corry

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 8