T 30% TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1924. Ingezonden Mededeeling. wij zijn met Winterjassen G0EDK00PER dan overal elders. grootst ge sorteerde KLEEDING- MAGAZIJN, hier ter plaatse. Zondags tot 12 uur GEOPEND. Vrouwenkoor „'I Vocaal-Ensemble". Faillissement nalatenschap van wijlen 8. Muller te Helder. Zij telt 11 namen met eeji bedrag aan De Inspecteur van het Lager On derwijs in de Inspectie Helder is deze en de volgende week wegens ambtsbezig heden verhinderd spreekuur te houden. Onze plaatsgenoot, de heer G. O. M. Ballintijn, slaagde dezer dagen -voor het examen van opzichter van weg en werken bij de Nederlandsche Spoorwegen. Pluimvee-tentoonstelling. Het Eere-Comité van de met Kerstmis te houden Pluimvee-tentoonstelling is ge vormd uit de heeren: W. Houwing, Burgemeester van Helder, Voorzitter; Jhr. H. Rappard, Directeur van 's Rijkswerf; O. J. Baas, Notaris; Ch. L. v. d. Bilt; Lid der Tweede Kamér; O. Fock, Vice-Admiraal; J. Zwart, Kapi tein der Genie; K. Hoogerduin, Natura list; Jb. J. Verfaille, Directeur van de N.V. Landbouw-Mij.; Mr. J. Sickenga, Kantonrechter. Openbare verpachting. Ten bureele van den Secretaris-Oom mandant der Marine, werd gisterenmor gen aanbesteed: De vergunning tot het weghalen van spoeling, aardappelschillen en groenten- afval, afkomstig van Hr. Ms. oorlogs schepen, enz., gedurende het jaar 1925. Ingeschreven werd door: J. Aukes 3050.J. Bruin 2151 D. Bonselaar 2080.A. Selderbeek 1621, L. S. Beek 1500.Allen te Helder. Aanbestedingen. Dinsdagmiddag werd door Burgemeester en Wethouders van Helder ten raadhuize aldaar aanbesteed het bouwen van een brug wachterswoning aan de Kooij, nabij Helder De volgende biljetten waren hiervoor inge komen: J. de Graaf, Anna Pau'owna 4900 (in clusief schilderwerk, enz.); K. F. Bosch, Hélder 3766 (incl. schilderwerk), 3476 (zonder id.); Gebr. Boot, Helder 3687. J. Hoep, Schagen ƒ35951 (zonder schilder werk); J. Toes, Callantsoog 3570 (zonder schilderwerk), schilderwerk afz. 300; G de Beurs Gz., Helder 3230; Minneboo en Walboom, Helder 3214; J. Keesman, Schagen 3206 (zonder schilderwerk) Gebr. van Pelt, Helder 2996 (incl. schil derwerk), f 2586 (zonder id.); G. de Qroot, Helder 2746 (zonder schilderwerk); P Doorn, St. Maartensbrug 2776 (zonder schilderwerk); J. de la Houssaye, Helder ƒ2855 (incl. schilderwerk), ƒ2500 (zon der id.); J. van der Plas, Helder 2580 (zonder schilderwerk); M. Kaleveld, Hel der (alleen schilderwerk) 338; P. Ver meulen, Helder (id.) 299. Dit werk staat in verband met het aan leggen der nieuwe vlotbrug, die in de plaats van het pontveer aldaar zal komen. Bij een door de Genie gehouden onder- handsche aanbesteding voor het vervan gen van de houten brug over de buiten- liniegracht in den Huisduinerstraatweg door een brug van gewapend beton was de laagste inschrijfster de Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer Maatschappi, v.h. van Waning Co. voor 8500.— Fakkeloptocht. In verband met den huldigingsavond der Heldeische redders in Casino, zal morgenavond door de muziekvereeniging „Winnubst" een fakkeloptocht gehouden worden. Te 7 uur afmarsch van het Kerk plein, door Spoorstraat, Koningstraat, Ka- naalweg naar Casino. Oansteande Snjeon te joun dé 15e f en 8lacthtmoanne, de jouns 8 üre'halt it Frysk SeMdp „Gysbert 'Japicx" in feestlike Gearkomste in e boppeseal fen 't Alg. Milt. Te hüs, Spoarstrjitte. Opfierd wirt „Skyn" toanielstik fen Y. Sdiuitemaker. Al wie hwei fielt foar üs Fryske tael mei net ontlbrelkke. Botter op strand. De botter, die gisterenmorgen om 10 uur, wegens den zwaren mist op strand liep, is gisterenmiddag tijdens hoog wa ter op eigen kracht en met hulp van een vlet, vlotgékomen. De botter was de „Wieringerwaard H", schipper J. v. Urk. De verlichting van de hnlpbrng. Wezen wij onlangs op de duisternis na bij de hulpvlotbrug over de Molenvaart, wij hebben tot onze groote voldoening en zeker rïiet minder tot dat der voorbij gangers! gezien, dat men van ge meentewege een behoorlijke electrische verlichting heeft aangebracht, welke in de praktijk goed blijkt te voldoen. Volksconcert Het eerste volksconcert, onder leiding van den nieuwen kapelmeester, den heer Leistikow, had Dinsdagavond plaats. We zijn in onze verwachting, dat het Heldersche publiek in massa's zou op trekken, naar dit eerste concert, niet be schaamd geworden. Ruim 800 kaarten zijn er verkocht en ^amno was dan ook, op enkele plaateen op het balcon na, geheel bezet. Het enthousiaste applaus, dat na ieder nummer in de zaal opsteeg, bewees we dat het publiek ten zeerste met den nieu wen dirigent ingenomen was. Wij geloo ven dan ook, dat bij het volgende con cert, Casino te klein zal zijn om de be zoekers te bevatten. Reclame- en Hiilsviijttentoonstelllng. Bovenstaande tentoonstelling ibelooft een succes te zullen worden. Niet alleen dat de groote benedenzaal geheel gevuld zal worden met verschillend© stands, waar onder zelfs van zaken buiten de gemeente maar de inzendingen voor de huisvlijitten toonstelling hebben de verwachtingen verre overtroffen. Onder de meer dan 200 inzendingen over het geheel keurig wenk op alle gebied is voor elk wat nieuws te zien. Het comité heeft dan ook besloten, gezien het bovenstaande aan eiken 250sten bezoeker een verrassing aan te bieden. Heldersche Winkeliers-Vereenlglng. De heer S. Ooltof maakt er ons atteni op, dat op de vergadering der Held. Wink, Vereeniging door hem niet de vergader zaal van den heer van Weelde is ter sprake gébracht. De opmerking, dat de A. W. V. voor haar vergaderingen' niet van deze zaal wil gebruikmaken, omdai daarin de „vliegende winkel" van Marian- ne Meyer is gevestigd, was afkomstig, zooals bij onderzoek bleek, van den heer L. Coltof, die oiamens het Bestuur sprak, „Hyglene en Harden". Over bovenstaand onderwerp hield dr Minkema, officier van gezondheid bij de Marine, Dinsdagavond op verzoek van de Vereeniging van Huisvrouwen, af deeling Helder, eene lezing. Deze bijeenkomst was zeer druk bezocht; de bovenzaal van het Café-Van Weelde (Koningsplein) was ge heel gevuld met belangstellende toehoorde ressen. Daar hygiëne een zeer uitgebreid onder werp is, kon spr. uit den aard der zaak slechts enkele grepen doen. Vooraf schetste dr. Minkema in 't algemeen den heilzamen invloed, die van een hygiënische levenswijze uitgaat. Het' frappeert bijvoorbeeld, dat in Amerika, waar over het algemeen meer aan sport en hygiëne gedaan wordt, de gemid delde lengte grooter is dan hier. Hollanders die naar Amerika zijn geëmigreerd, hebben na een of twee geslachten nakomelingen, die in niets afwijken van de lange Amerikanen, Ditzelfde verschijnsel doet zich in andere landen ook voor; men kan dit het best waar nemen uit de jaarlijksche metingen van re- cruten. In de laatste 50 jaren nu is geble- ken, dat de gemiddelde lichaamslengte eeni ge centimeters is gestegen. Dit is te merk waardiger, daar sedert eeuwen de lengte de zelfde gebleven was. Het is de hygiëne, de gezondheidsleer waarvan de menschheid profijt trekt. Want het betreft hier niet alleen de lengte, die verbetert, maar ook de gemiddelde leeftijc gaat omhoog. Was vroeger de gemiddelde leeftijd van den mensch 35 jaar, tegenwoor dig ligt de grens bij de 50, dat is dus een aanmerkelijk verschil. Die verhooging van de leeftijdsgrens is dan ook de oorzaak van de toename der bevolkingen. Nu zijn in dit opzicht de toestanden nog lang niet gunstig, omdat de verhoudingen voor het lichaam niet in dezelfde mate blijven gehandhaafd Wel is de lengte verbeterd, maar de breedte in casu de borstomvang, meestal niet, en dientengevolge, hoewel de sterfte afneemt, houdt de ziekelijkheid aan. We krijgen dus een geslacht, dat weliswaar langer leeft, maar dat een over 't algemeen ziekelijk lichaam meesleept. Daar spr. thans verschillende afzonder lijke punten betreffende de hygiëne behan delt, meenen wij goed te doten hetgeen hij zei de categorisch samen te vatten. Ademhaling. In het gewone dagelijksche leven verbruiken wij slechts weinig lucht, per ademhaling ongeveer V» L. De longen kunnen evenwel veel meer verwerken, wel 5 a 6 maal deze hoeveelheid. Buitengewoon nuttig is geregelde ademgymnastiek, waarbij de longen volgezogen worden. Laat men vooral de kinderen herhaaldelijk en diep adem doen halen. Slapen. Wij hebben aan 6 uur slaap vol doende, maar kunnen heel wat meer ver dragen. Vooral bij de Marine ziet men frap pante staaltjes op dit gebied. Rekenen we den gemiddelden duur op 8 uur, dan moeten daarvan kinderen worden uitgezonderd. Die hebben veel meer dan 8 uur noodig. Op dif gebied wordt hen helaas dikwijls te kort ge- 'daan; verscheiden jongens en meisjes ko men slaap te kort. Zelfs nog tot 17, 18 jaar hebben ze veel slaap noodig. Tijdens den slaap zorge men voor behoorlijke lychtver- versching. In een gewone slaapkamer is in een uur of 3 de lucht vrijwel verbruikt. Ge- 'ukkig ventileeren muren van de huizen ook (vooral bij de Nieuwediepsche woningen is dat het geval!) maar dat is toch onvoldoen de. Openzetten van gang- en andere deuren is niet steeds voldoende. Het best is alzoo uw raam open te zetten. Begint u met een klein kiertje, desnoods hangt u er het gor dijn voor voor de koudie lucht. Eenmaal ge wend aan open ramen, kan men ze verder openzetten. Verwarmde slaapkamers. Dei hygiënis ten zijn het er niet over eens of een slaap kamer verwarmd moet zijn of niet. Beide manieren hebben hun voor en tegen. Ver warming heeft het voordeel, dat de bedek- dng niet zoo zwaar behoeft te zijn, maar de finantieele zijde speelt hier ook een rol. Gaslicht in slaapkamers is gevaarlijk, een cachel is uit den booze. Gaskraantjes zijn nooit absoluut veilig; spr. kent een geval uit zijn praktijk van een patiënte, die jaren eed aan hoofdpijn. Tenslotte kwam men op iet idee de slaapkamer eens te onderzoeken en bleek het, dat haar hoofdpijn ontstond door het ontsnappende gas. De een is hier gevoeliger voor dan de ander. 1 Badkamers. Het stoken van een geyser in een naast de slaapkamer gelegen badka mer is nadeelig. Men zorge in zoo'n geval de slaapkamer niet te gebruiken alvorens krachtdadig t© hebben geventileerd. Voeding, 'n Gevaarlijk onderwerp! De jeugd heeft zeer veel voedsel noodig. Maar dit behoeft niet steeds te bestaan uit eieren en melk, zooals veel moeders meenen. Want deze vetrijke stoffen kunnen niet door elke maag even goed verteerd worden. Krijgt spr. zulke patiënten, die, ondanks de hoe veelheden melk, die ze verbruiken, niet „op schieten", dan raadt hij aan die melk- en eiervoeding af te schaffen, en de kinderen de gewone voeding te geven. Bruinbrood, veel groenten, enz. Onmiddellijk reageert de maag daarop; zij begint zich te oefenen. Want de maag is een orgaan, dat steeds werken wil, en dus voedselstoffen moet hebben, die het verteren kan. De volksvoe ding is in dit opzicht veel meer berekend op de behoeften der maag dan het voedsel der z.g. hoogere standen. Men moet de maag niet verwennen. Groenten en vruchten worden hier helaas niet veel gegeten, minder althans dan in het buitenland. Vooral aan vruchten bezondigt men zich niet. Toch is niets zoo gezond als vruchten, vooral appels en peren. De appel is eigenlijk een ideaal voedsel voor de maag. Geef uw kinderen maar appels en laat ze maar met schil en al eten. De maag ver werkt het wel, en voor de constipatie (ver stopping) is de appel uitstekend. Bovendien zitten de voedende stoffen, de vitaminen, in en onder de schiL Vleesch. Ook hieromtrent zijn de mee- den dag te ontkleeden en rond te laten loo- deman; de mannen, die op elk gebied zoo verschrikkelijk verstandig zijn (veel ver standiger dan de vrouw!) zijn op het gebied van kleeding stoethaspels. Het had heel wat voeten in de aarde eer de bemanning van de vloot in Indi(j witte pakken mocht dragen. De matro zen mogen gelukkig met bloote halzen loo- pen; de eerste dagen hebben ze er wat last van, een beetje keelpijn, maar spoedig past zich de huid aan. In dit opzicht is een Chi nees verstandig (ook nog wel in andere op zichten!) met zijn „tenue-Chinees": slaap broek en kabaja! Dus: wij kleeden ons veel te zwaar. Spr heeft wel jongens-patiëntjes gehad, die hij dan voor het onderzoek, moest „afpellen" Dan lag er tenslotte een berg kieeren op tafel, met natuurlijk, de beruchte bouffante tot besluit. En het kereltjje stond te rillen in de kamertemperatuur. Wat een wonder zijn lichaam was veel en veel te warm ge worden onder al die kieeren. Juist voor kin deren wordt de kleeding vaak overdreven, Men staat dikwijls verbaasd over de kinde ren der paupers, die met zeer weinig kieeren dikwijls heel goed aan de kou weerstane kunnen bieden. Kleed uw kind dus niet te ,warm. Er komt nog bij, dat de kinderen zelf een correctief vormen: als ze het inder daad koud krijgen, zorgen ze zelf wel voor beweging. Te warme kleeding geeft aanleiding tot transpireeren en transpireeren is de aanlei ding voor kouvatten. Want kouvatten (wat het is weten wij zelf niet) ontstaat door plaatselijke afkoeling. Harden. Wat is harden? Wij weten het niet. „Met koud water wasschen". „Dat is zoo griezelig", zeggen de moeders. Ja, dat vind ik ook. Verstandiger en beter is het het lichaam bloot te stellen kan de lucht Lucht is het beste om de huid te harden, een luchtbad is het allerbeste wat men zijn kind kan geven. Laat u ze gerust 's morgens een poosje rondloopen in de slaapkamer. Maarzorg er voor, dat koude lucht enz. buitengesloten is. Dus ramen dicht Op die manier kan de huid langzamerhanc worden gehard. Heeft u een slaapkamer aan den zonkant, dan is het nog beter, laat de zon maar flink op de lichamen schijnen, Maar hoed u voor overdrijven en begin niet een kind, dat er niet aan gewend is, morgen ningen der artsen verdeeld. Er zijn vegeta riërs, die zich uitstekend bevinden bij hun dieet, e; zijn ook geregelde vleeschverbrui- kers, die daarvan geen hinder hebben. De mensch is omnivoor i(alleseter). Jammer genoeg wordt visch veel en veel te weinig gegeten, dit behoorde een volksvoedsel te zijn, want het is veel beter dan vleesch. In Öostersche lapden (Indië, Japan, enz.) eet men bijna uitsluitend visch en slechts bij uitzondering vleesch. Alleen bij zeer zwaren arbeid schiet deze voeding wel eens te kort, dan is bijvoeding met vleesch noodig, Drinken. Hierover heeft men de zonder lingste ideeën. Ouders komen vaak bij spr met klachten over het vele drinken hunner kinderen. Spr. eerste vraag is dan: hoe is het voedsel? En dan blijkt altijd, dat de „zoute" moeder de schuldige is; het eten is te zout, of er zijn te veel voedselsoorten ge kozen, wier bereiding zout vraagt. Vleesch bijvoorbeeld vraagt voor de vertering zout en zout -wekt dorst op. Ook „visch wil drin ken", zegt men. Jawel, 't hangt er maar van af hoe de visch bereid is. Gebakken visch vraagt alweer zout'. Verder zijn er kinderen, die veel zweeten, en dus veel vocht verlie ,zen, en dit moeten aanvullen door drinken. Maar ook zeer veel wordt drinken! gewoonte en spr. keurt het af, dat men in de scholen de kinderen maar den ganschen dag hun gang laat gaan aan het kraantje. Men kan zijn darstgevoel trainen, en vooral de sport beoefenaars moeten dit leeren. In Japan verrichten de rickshaw-koelies ongelooflijk zwaar werk, waarbij zij geweldig transpi reeren. Hoe lescht zoo'n rickshaw-koelie zijn dorst? Hij loopt na een poosje naar een imonade-tentje, vraagt daar een glaasje auw water en gorgelt daarmede een paar maal zijn keel. Daarna, als dus alle slijm verwijderd is, drinkt hij een heel kleine hoe veelheid thee. Dit is, de Ideale manier van dorst lesschen en dat mogen fietsrijders of wandelaars zich in de ooren knoopen. Op fiets- en wandeltochten kunt u niets dwa- zers doen dan steeds toegeven aan uw dorst- gevoel. Het is zoo erg niet als uw lichaam wat minder vocht krijgt, die schade haalt iet later wel weer in. Wat het onaangename kleverige gevoel in uw mond veroorzaakt, is iet uitdrogen der verschillende in en om den mond liggende klieren, hetgeen het dorstgevoel verwekt. Neem daarvoor iets in den mond, bijvoorbeeld een kiezelsteentje, zooals spr. altijd doet. En dan nu en dan op de vHjze als de Japansche koelie uw mond spoelen met wat lauw -water en een klein beetje drinken. Verzorging der huid. Deze heeft een belangrijke functie. Aan den buitenkant vormt de huid 'n stevige beschermende laag, c aaronder zit de andere huid, waarin mil- ioenen fijne adertjes uitmonden, elk voor zien van een klein zenuwtje. Den geheelen dag zijn ze in de weer om de circulatie van het bloed te regelen. De huid is een kostelijk orgaan om het lichaam op temperatuur te louden. Want in den natuurstaat regelt de ïuid zelf warmte en koude. Een natuur- mensch zou zich bijvoorbeeld van de ver schillen in ons klimaat niets aantrekken. De Europeanen, in Holland gewend aan gewel dige, sprongen in het klimaat, komen in In dië, in een gelijkmatige temperatuur, en, als ze nu hoog de bergen ingaan, zullen ze het daar verschrikkelijk koud krijgen. Maar de inlander, die mee naar boven trekt, en slechts heel weinig kieeren aan heeft, zal zich hoogstens een beetje vaster in zijn baadje wikkelen: zijn huid past zich aan stonds aan het temperatuursverschil aan. De dames zijn in dit opzicht in gunstiger conditie dan de heeren met hun zware klee ding en hun verschrikkelijke nauwe boor den. De lage-halzenmode, toen die een twin tig jaar terug werd ingevoerd, bracht ver schillende professoren tot beweringen, dat nu het aantal longzieken wel zou toenemen. r is gelukkig niets van gekomen; de bloote ïals paste zich aan en in plaats van nadeel lebben de vrouwen er voordeel van gehad. De vrouw heeft veel minder kleeding dan pen. Geleidelijk moet het gaan. Wees niet bang voor de zon; maar al te veel moeders zijn bang, dat hun zuigelingen aan de zon worden blootgesteld en trekken dadelijk de kap van den wagen op. Dat is verkeerd, laat ze gerust door de zon beschijnen. Gelukkig begint dit al meer én meer tot de menschen door te dringen, en aan het strand laten velen zich al bruinbakken. Dat is uitstekenc want het vormt pigmentstof in de huid Niet iedere huid evenwel bezit de geschikt heid voor de zonnewarmte, speciaal de hiftc van roodharigen en blonden kunnen weinig pigment vormen. Deze zijn ook minder ge schikt voor de tropen. Water. Als de huid zich aangepast heeft aan de lucht, kunnen geleidelijk koude af- wasschingen volgen. Verkeerd acht spr. het pootjebaden, omdat daardoor te sterke af koeling plaats heeft op één. plaats. Liever moet u de kinderen eens heelemaal onder dompelen. Maar niet te lang in het water laten, en flink droogwrijven. Temperatuursverhooging. Wees daar niet bang voor; ieder kind heeft die. Ook zelfs ieder volwassene. Om de haverklap wordt de thermometer aangelegd, van de ioo gezinnen hier te Helder hebben er 90 zoo'n ding (al of niet goed) in huis. Als de kinderen den geheelen dag in de zon heb ben gelegen en zich druk gemaakt en warm, hebben ze des avonds allemaal verhooging. Met een uurtje slapen is die weet over, Resumeerend, zegt spr. dus: harden is goed, is nuttie zelfs, maar.... matig en zéér geleidelijk. Helaas ontbreekt in vele gezinnen de tijd, want een kwartiertje des morgens moet men ervoor nemen. Van de gelegenheid vragen te stellen werd door vele dames gebruik gemaakt. Alweer zullen wij samenvatten hetgeen naar aan leiding daarvan nog door dr. Minkema ge zegd werd Bloote knieën. Zeer goed, maar geleide lijk en niet plotseling. En eenmaal gewend, niet weer de knieën bedekken. Heele volks stammen (Tirolers o. a.) leven winter en zomer in de koele bergstreken aldus zonder er nadeel van te hebben. Blootshoofds toopen. Eveneens uitste kend; er is geen dommer ding dan een hoed of een pet. De kaalhoofdigheid zou vermin deren als ieder man of jongen blootshoofds ging loopen. Vrouwen zijn in dit opzicht weer in wat gunstiger positie, omdat de •vorm van haar hoeden het voorhoofd minder insluit. Aan het strand bij) feilen zonneschijn is het verkeerd; de kinderen klagen dan over hoofdpijn, soms misselijkheid. Dan is eenige bedekking gewenscht, maar geen zware hoed of muts, 't Best is een luchtige doek. Gebruik van vet en boter. Ons lichaam heeft niet zoo heel veel vet noodig, zeker niet in den zomer. De maag neemt het niet op, stuurt het door, en vet is volstrekt nïet het beste voedingsmiddel. Evenwel veroor zaakt de vertering van het vet veel lichaams warmte, dus in den winter is vet wel goed. Drinken van kinderen. Hierove^ worden nog vragen gesteld. Te veel is niet goed. Heel wat eetlust van kinderen wordt be dorven door te veel drinken. Niet te veel toegeven. Drinken verwekt transpiratie en wij moeten er voor zorgen het zweeten zoo ang mogelijk uit te stellen. Wol of katoenen kleeding? Wol trekt veel vocht tot zich en kan heel wat bergen zon der dat het lichaam een gevoel van natwor- den krijgt. Katoen kleeft dadelijk onaange naam aan het lichaam vast. Maar wol is duurder en warmer. Midden in den zomer acht spr. het niet noodig. Dragen van flanel is goed. Spr. is in ons klimaat geen tegen stander van het dragen van wol, mits mén de overkleeding niet te zwaar maakt. Mouwlooze onderkleteding. De mouw jedekt een der plekken, die het meest zweet afscheidt (de oksel). Een mouwtje, mits 'uchtigf en ruim, acht spr. gewenscht. Koude voeten. Hiermede gaan steeds zweetvoeten gepaard. Bloedsomloop verzor gen, bewegingen maken, ruim schoeisel, ruime sokken. Een paardenmiddel is: kou sen en schoenen uittrekken en over 't koude zeil ijsberven, dan: stevig afwrijven; ook kou de wasscningen. Mevrouw Dekker sloot te ruim 10 uur de geanimeerde bijeenkomst met een hartelijk woord van dank aan den spreker, dien zij hoopte hier nogmaals voor de Vereeniging te zullen hooren en van wien wij veel ge leerd hebben. De Vereeniging zal in de Vakschool eenige cursussen geven in koken en tafel dienen. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen t. z. t. wel volgen. Wij waren door den heer De Hoogh uit- genoodigd tot bijwoning van de eerste open bare uitvoering van het ten vorigen jare op gerichte dameskoor ,,'t Vocaal-ensemble", die gisterenavond in „Casino" plaats had. Wij hebben in den loop der jaren te dezer plaatse den naam van den heer De Hoogh meermalen genoemd in verband niet uitvoe ringen zijner verschillende zangklassen, maar een formeel concert als dit was tot nog toe niet gegeven. Voor dezen avond was namelijk de medewerking verkregen van een tweetal solisten, mevr. Alida Kempen Vermeulen, sopraan, en de heer Bram van der Stap, bas-bariton, beiden van Delft. De heer De Hoogh is een man van smaak en ontwikkeling, en men mag dus a priori ten opzichte van het programma iets goeds verwachten. In die verwachting werden wij dan ook niet beschaamd, want de koornum mers behooren tot de beste wat er op dit gebied bestaat. Het waren een vrouwen koor, „Maitag", van Jos. Rheinberger, een zeer aantrekkelijk koorwerk, een fragment uit Schumann's „der Rose Pilgerfahrt", en een vrouwenkoor van Zagwijn. Het werk van Rheinberger bestond uit vijf deelen, die elk voor zich, zoowel wegens tekst als' inhoud, bekoorlijke gedeelten heb ben. Al aanstonds bleek, dat de ongeveer dertig dames, die dit koor vormen, con amore hebben gestudeerd, en dat door den dirigent met kunstzinnige interpretatie werd gedirigeerd. Er zijn vele fraaie stem men onder deze dames, ook bij de alten. Het zal 0. i. wenschelijk zijn die, indien mogelijk, wat te versterken, tegenover en kele sterke sopranen waren ze af en toe wat zwak. Hoewel men goede alten niet voor 't grijpen heeft helaas. Het geestige rijmspelletje met de vlugge/beurt om beurt door elke steni overgenomen rijmregels, liep uitstekend van stapel: alle hulde, dames! Ook de Duitsche uitspraak was zeer goed verzorgd, hetgeen al dadelijk een cachet van beschaving aan den zang geeft. Van Schumann's „Rosq Pilgerfahrt" werd gezongen het eerste deel en het slotkoor. Behalve het koor zongen hierin de beide solisten mede, terwijl Mejuffrouw Stompe- dissel, met haar/glaszuivere sopraan, daarin ook een partij had te zingen. Om er één koor uit te noemen: het koor „Wie Blatter am Baum, wie Blumen vergeh'n" werd voor treffelijk vertolkt. Zoowel sopranen als al ten gaven hierin het beste wat zij te geven hadden (en dat was heel vepl!) en dit met groote zelfbeheersching gezongen koraal was een der fraaiste gedeelten van het pro gramma. Tot slot trad het koor op met een com positie van Zagwijn (zonder solisten dit maal). Zagwijn heeft een gedichtencyclus van Boutens, „Uit gewijde stilte", op mu ziek gezet. Nu is dit altijd een hachelijke onderneming: Boutens is de mysticus, de dichter van de louter-geestelijke dingen, en deze sterk vergeestelijkte poëzie vraagt een sterk vergeestelijkte muziek. Het best kon ons in dit opzicht bekoren het derde gedicht „Stil, wees stil: op zilv'ren voeten schrijdt de stilte door den nacht", Onder de ver tolksters waren er, die de pure schoonheid van dit vers en de muzikale interpretatie daarvan gevoelden en begrepen, en zoo werd dit slotnummer een schitterend besluit van den avond. Dit wat de koornummers betreft. Me vrouw Kempen zong afzonderlijk een drie tal Hollandsche liedjes (van Hendrika van Tussenbroek en Arnold Spoel), en tezamen met den heer Van der Stap eenige duetten; de heer Van der Stap zong alleen eveneens dri^' Nederlandsche nummers., Verder werk te laatstgenoemde mede in een concert scène van Max Bruch, en beiden tezamen in „Rose Pilgerfahrt". Mevrouw Kempen leeft een klare, sterke sopraan, die in de age registers het mooist is. Én de heer Van der Stap is er in de jaren, waarin wij lem niet hoorden (vroeger op Toonkunst- uitvoeringen!) niet slechter op geworden. Hij heeft een prachtig, sonoor geluid van geweldig klank-volume. In de duetten moest de sopraan het tegen hem afleggen; ook was het jammer, dat beider stern-timbre niet gelijk was, hetgeen natuurlijk aan de klank schoonheid afbreuk deed. Mozart's verruk kelijke duet „Bei Mannern welche Liebe fühlen" moest gebisseerd worden. De heer v. d. Stap wist in zijn drie solonummers het publiek nogmaals in extase te brengen en moest, bon gré mal gré (maar 't was bon jré), Reekers' „Gelukskind" herhalen. Er help niets aan. En de aanwezigen in de zaal gaven van ïun enthousiasme blijk door den heer De Toogh met een aantal bloemstukken te be- fuiven. En aan het slot kwam zoowaar Niesthoven nogmaals met een prachtkrans aandragen. Een zware taak had Mejuffr. Rootlieb, die den ganschen avond schier aan den vleu gel zat. Gelukkig werd ook zij niet vergeten in de bloemenhulde. Mij dunkt, dit eerste' openbare concert zal een aangename herinnering achterlaten bij e dames-leden en zeker zullen er meerderen bij A't Vocaal-Ensemble" willen dienst nemen. Het Algemeen Nieuwsblad „Handels belangen", uitgave van van der Graaf Co., publiceert o.m. de crediteurenlljst ln iet faillissement Nalatenschap van willen 1 Muller te Helder.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5