GEMENGD NIEUWS. I Kr die terecht stond wegens diefstal van een'bankbiljet van 60 gulden, dat hij zou ontvreemd hebben tusschen 30 Juli en 2 Augustus in zijn kosthuis. In dit kosthuis hadden verschillende an dere commensalen hun intrek. Op een der kamers op dezelfde verdieping logeerden 'n paar vrienden, waarvan een, de korpo raal-vliegtuigmaker P. Deze had, teneinde zijn verlof eens recht genoegelijk door te kunnen brengen, 60 gulden gespaard en dit geld omgezet in een bankbiljet van 60 gul den. Dit biljet had hij geborgen in een jas zak van een burger jas, die hing in een kast op zijn kamer. Op 30 Juli had P. het lieve papiertje nog gezien, doch toen hij op 2 Augustus zich weer van de aanwezigheid van het bankbiljet wilde overtuigen, bleek het spoorloos verdwenen. Op grond van ver schillende aanwijzingen viel net vermoeden op den mede-commensaal L. K. en na een uitgebreid! onderzoek meende men, dat er voldoende grond aanwezig was om deze zaak naar de openbare zitting te verwijzen. De verdachte ontkende echter ten stellig ste dezen diefstal, zoodat het bewijs uit aan wijzingen en getuigenverklaringen moest worden gedistilleerd. En dat scheen voor den officier niet zoo gemakkelijk te gaan, althans niet minder dan 15 getuigen i charge waren gedagvaard en werden ge hoord. Het was wel een prachtzaak voor een verdediger, want er zat, om 'n vakterm te gebruiken, heel wal muziek in. Maar helaas, uit gebrek aan de vereischte duiten, kon K. zich die weelde blijkbaar niet veroorloven en moest hij zelf zijn baantje schoon vegen. Van allerlei soort getuigen had het O. M. bij elkander gescharreld. De bestolene, êenige medecommensaals, 'n paar vroegere geliefden, een weduw- vrouwtje en een vriendin van een der we duwen. Voorts de verbalisant, eenige post ambtenaren en leveranciers "van beklaagde, Ln één woord het was een even schitterende als rijk genuanceerde collectie. Een der meest bezwarende was wel de heer Vellinga, hoofdambtenaar der post spaarbank te Amsterdam, die naar aanlei ding van de bewering van beklaagde, dat hij net geld, dat hij na het ontdekken van den diefstal had uitgegeven, o.a. 40, waar voor hij een gouden horloge voor zijn „meisje de wed. H., had gekocht, zou ge haald hebben van de postspaarbank, een onderzoek had ingesteld. Dit onderzoek had echter uitgemaakt, dat bekl. geen geld te goed had gehad van de postspaarbank en ook niet als inlegger stond ingeschreven. Beklaagde geraakte door die verklaring wel eenigszins in verwarring en beweerde, dat hij het postspaarbankboekje had ver nietigd, omdat hij geen tegoed meer had. In dit geval wordt echter het boekje ingetrok ken. Toen zeide bekl., dat hij op een klein bedrag na het geld had opgenomen en het boekje, hoewel er nog 'n klein tegoed, hoe veel wist hij niet, opstond, had verscheurd en weggeworpen. Natuurlijk deed de officier zijn uiterste best er den beklaagde in te draaien. Het be wijs trachtte hij te putten uit de getuigen verklaringen en aanwijzingen en het O. M. eindigde, hoopvol gestemd, zijn welsprekend betoog met een eisch tot 4 maanden gevan genisstraf. De beklaagde bleef bij de door hem aan genomen houding en hield zijn onschuld vol. A.s. week zal de rechtbank bij leven en welzijn in deze mysterieuze zaak uitspraak doen. t 1 INGEZONDEN. Het Comité tot herdenking van het 100- jarig bestaan van de Noord- en Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij vestigt er de aandacht op, dat de plechtigheid op de begraafplaats voor alle belangstellen den toegankelijk is. Ten zeerste zal het Comité het op prijs stellen, indien zooveel mogelijk alle Hel- dersche redders en veteranen redders daarbij tegenwoordig zijn. Uitnoodigin- en kunnen voor dat doel niet worden ver zonden. Vervolgens wekt het comité nogmaals de ingezetenen van Helder en omgeving op den feestavond ter viering van het 100-jarig bestaan der Reddingmaatschap pijen te bezoeken, ten einde te toonen, dat hier medegeleefd wordt met de tegen woordige en vroegere bemanningen van de Heldersche Reddingboot en met de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij. Het Comité voornoemd. Wanneer ik niet bevredigd ben, door bet antwoord van den voorzitter der Hel dersche Alg. Winkeliersver. op mijn vra gen, dan is dit wel om de volgende re denen: Ten eerste blijkt 't dat de beer van Wil ligen zich de zaak niet goed1 meer herin nert, en als gevolg daarvan die kwestie door elkaar haspelt Ik zal in 't kort dien voorzitter dér Held. Winkeliersver. zeggen hoe de zaak zich wel heeft voorgedaan^ en dan twijfel ik niet of hij zal het verkeerde van zijn uit latingen inzien. Medio October kwam bi} den Raad het adres der bedde Middenstandsvereeailgin- gen, hl. van Algem. Held. Winkeliersver. en van de „Hanze", om de verordening op de winkelsluiting in dien zin te wij zigen, dat het gewone sluitingsuur werd vervroegd tot op 8 uur. Na het bekend worden van dit adres kwam er al heel spoedig bij den Ra ad een tegen-adres, voorzien van 169 handteeke- ningen, om de 0 uur-sluiting te behou den. Het College van B. en W. steldé beide zaken in mijne handen om advies. Ik heb toen beide Middenstamdisvereenigingen verzocht, om met mij een conferentie te willen houden, over deze aangelegenheid, welke toen plaats heeft gohad op 27 De cember 1928. Op deze bijeenkomst heb ik het stand punt van B. en W. uiteengezet, hetgeen merop neerkwam, dat B. en W. in ver band met dé mededéellng van dien Minis ter van Arbeid In die Tweede Kamer der Staten-Generaal gedaan (zie Handelingen dier Kamer van' 1928 blz. 2472) dat hij met de behandeling van het voorontwerp van wet tot regeling dier winkelsluiting den meest mogelijken spoed zal betrach ten; het minder gewenscbt achtte nu nog nieuwe bepalingen, miet betrekking tot dit onderwerp in het leven te roepen. Tevens maakte ik beide besturen er met nadruk op attent, dot er 169 tegenstanders van het adres waren, en de mogelijkheid lang niet is uitgesloten, dat de Raad ook hiermede rekening zal houden bij zijne beslissing. Aan beide besturen heb ik op hun ver zoek nog een 14 dagen gelegenheid gege ven, om handteekeningen van voorstan ders te verzamelen', hetgeen door hen gaarne werdi geaccepteerd. Na eenige dagen kwamen bij het Ooi lege eenige lijsten in met 266 handteeke ningen voor de 8 uur-sluiting. B. en W. hebben de zaak toen voor den Raad klaar gemaakt, met afwijzend ad vies, op grond' van bovenaangehaald, èn in verband dat naast vele voorstanders bij de neringsdoenden, ook vele tegen standers van! bedoelden maatregel zijn- En nu komt eigenlijk hetgeen de Voor zitter der Heldersche Winkeliersver. mij in de schoenen wil schuiven, doch waar voor hiji en zijne medebestuursleden aan sprakelijk zijn. In den Raad1 van 18 Februari 1924, waar dit onderwerp zou worden behandeld, kreeg ik op dlenzelfden dag bet verzoek namens die belde Middenstandsver. om aan B. en W. te verzoeken de kwestie der winkelsluiting niet dien avond te behan delen, doch van de agenda af te voeren, op grond dat belde organisaties eerst wil len onderzoeken aan het Departement van Handel en Nijverheid hoe deze zaak zal worden geregeld bij de wet op de winkel sluiting en het werktijdenbesluit op win kels en kantoren. B. eni W. hadden hiertegen geen be zwaar, en in diezelfde raadsvergadering is door mij gevolg gegeven aan het ver zoek der beide winkebersvereenigingen, en werd zonder discussie de zaak van de agenda af gevoerd Wij schrijven' nu 9 November; van 18 Februari tot heden heeft het College van B. en W. nog niets vernomen, of die beidé middenstandsvereenigiingen al een onderzoek bij het Departement van Han del en Nijverheid; hebben Ingesteld. Ik voor mij trekt het nu erg in twijfel, of het adresseeren der beide organisaties wel ernst geweest is. Na deze med'edeelLngen, zal ieder met mij er toch van overtuigd zijn, dat uit niets blijkt, dat de beschuldigingen die dé Voorzitter der Held. Winkeliersver. aan TT-iijn adres meende te moeten af geven, juist zijn, ml dat ik vele conferen ties heb gehouden, persoonlijk tegenstan der ben, en de zaak op de lange baan schoof. Zelf neem ik in het middenstandsver- eenigingsleven nog een vooraanstaande plaats in, en weet ik daarom maar al te goed, dat men elkander niet gaat bestrij den op eeiï wij ze, zoo als dit door dén* voorzitter der Held'. Winkeliersver. op zijne vergadering is gedaan, ten opzichte van mij. Op de vraag, die het lid de heer Ver beet, stelde, had: hij collegiaal moeten ant woorden en dé zaak uiteen moeten zetten zooals ze werkelijk ls, nL dat het op de lange baan schuiven mede zijn schuld ls geweest Gachte redactie, over deze zaak wensch ik niet verder te schrijven en dank u zeeT voor uwe welwillendheid, voor het af staan der plaatsruimte. Hoogachtend; Van Breda, Wethouder. Mijnheer de redacteur, in vijf achter eenvolgende nummers van Uw blad werd de 8 uur winkelsluiting besproken, zoo waar een reuzen reclame voor hen die zulks wpnschen. De voorzitter der A. H. W. V. schijnt van meening te zijn, nu het verzoek dezer vereeniging (Oct. 1923) eenige vertraging ondervindt, deze aan tegenwerking van den betrokken wethouder te moeten wijten. Van tegen- of medewerking kan en mag hier geen sprake zijn. Bij het groote aantal winkeliers welke besliste en wellicht een even groot aantal twijfelaars die eveneens tegen 8 uur win kelsluiting zijn, behoort nu eenmaal wijs beleid. Dat beleid, mijnheer de voorzitter der A.H.W.V., zal den wethouder er toe gebracht hebben om Uw gedaan verzoek zonder ernstige overweging aan den Raad voor te leggen, alvorens de tijd daartoe is gekomen waarin een beslissend vóór of „tegen" kan vallen. Amsterdam heeft zich genoodzaakt ge zien, de reeds verleende en nog in onder zoek zijnde aanvragen tot langer open houden van die winkels, welke daar aan spraak op kunnen maken, in te trekken en te weigeren, enkel en alleen door overstelpende aanvraag, welke een be hoorlijke contróle bemoeilijkte. Deze intrekking en afwijzing werd en was noodzakelijk, om aan zelfmoord te ontkomen. Maar wat zal daarvan het gevolg zijn? Een overrompeling in clandestienen ver koop en zou het dan gewonnen zijn, indien men als een dief het meest benoodigde moet bemachtigen, terwijl juist het uur van 89 één uur is waarin nog veel, zelfs zeer veel behoefte bestaat, zoowel voor wandelaars als thuis blijvers. Door zulk een toestand in 't leven te roepen, daar waar het niet strikt nood zakelijk is zal dit het algemeen belang eerder schaden dan te goede komen en het ware beter van U geweest, voorzitter der A.H.W.V;, het zakenkundigbeleid van den betrokken wethouder naar waar heid te belichten. Mijnheer de redacteur, U zou de win keliers, tegenstanders der 8 uren sluiting, ten zeerste verplichten dit stukje te plaatsen, opdat zij, die hebben te beslissen, hieruit kunnen waarnemen dat de tegen stand voor een bij verordening vast te stellen sluitingsuur vroeger dan 9 uren eer versterkt dan afgenomen is. Helder, 10 November 1924. B. J. Q uas t. Gelijk van deze gelegenheid gebruik makende, richt ik het verzoek tot de raadsleden, omtrent deze sluitingskwestie in een eerstvolgende vergadering, nu zjj niet tot de agenda behoort, vragen te willen stellen. b. J. Q. LANGS DE STRAAT. Afzwaaien. De tijd was eindelijk aangebroken, dat ze hun biezen konden pakken om voor goed do marinekazerne vaarwel te zeg gen. In veler oog was dat oen moment van ongekende heerlijkheid en vreugde. Waarom dlat nu zoo'n groot genot was, dat zouden wéinigen misschien hebben kunnen zeggen, want algemeen zijn ze het er over eens, dat het in die marine kazerne best is uit te houden. Goede kost en ligging, heter dan menig jongeling het thuis kan krtjigen. Bovendien, hoewelen zullen er, dé ka zerne verlaten, niet weten waar dén koet te verdienen. Toch, ondanks dat allee, waren ze blij, uitgelaten blij de marinekazerne den rug te kunnen laten zien. Waarom? Zeker in het vooruitzicht van zich vrij te kunnen bewegen, want het spreekt vanzelf, dat in het kazerne-maat schappijtje de gebondenheid van het in dividu grooter moet zijn dan in andere omgeving. Doch ook zeker vooral, omdat de mensch nu eenmaal in een zekere extase go- raakt als er een kleine verandering komt in zijn dagelijksche sleurleven. En als men jong is, zooals de zeemili- ciens, die in hoofdzaak den zeewind om hun hoofden hebben laten blazen en er dus toch reeds een kiem aanwezig is om de longen zoo nu en dan geweldig uit te zetten, ligt het voor de hand, dat ze, bij het afzwaaien aan hun jeugdig© levens lust uiting moesten geven. En daarom lieten ze hun vrooltjke liederen schallen, toen. ze langs de straten trokken naar het station. Nu nog voelden zij zich één, zoolang ze afmarcheerden naar den trein. Nu nog was er onder hen geen verschil van rang en stand; geen verschil in kennis en ontwikkeling. Nu nog waren ze allen ma trozen, gekleed ln hetzelfde fleurige, zwierige pak. En gezamenlijk lieten ze, uit forsche kelen, hun liederen schallen, zoodat de klanken klapten tegen de gevels der bfÜ- zen en menig vader en moeder en niet te vergeten, menig jomgeóochter, naar de huisdeur werd gelokt om te ontdekken, uit welke krachtkélen die geluiden wel kwamen. Menig jong hartje zal nog. wél gerikke tikt hebben en naast de sohrijning van het onzekere, zal er ook hier en daar de zekerheid wel zajn geweest van het we ten. In een plaats met een vlottende bevol king als de onze, is er voor de medakes een „embarras de choix", die déze stad ook in dat opzicht gebenedijd doet zijn boven zoovele andere in dis land1, waar het leven steeds gaat volgens vastgelegde lijnen, met taltijd dezelfde menschen en ge zichten, met al de kleinheid van het on veranderlijke, met bet gemis der breed heid van het veranderlijke. Afgezwaaid! Banden gelegd en banden verbroken. De oudste inwoner van Engeland overleden. Een draadloos N.T.A. bericht meldt het overlijden van den oudsten inwoner van Engeland, Nafhan Lapatnik, die 112 jaar oud waa De man ipet den diamanten glimlach. Elf jaar lang had Samuel H. Lefkowitz van de firma Lefkowitz en Pitofsky, geves tigd aan een van New-York's volksboule vards, zich erop beroemd het duurste gebit ter wereld te bezitten. Immers, drie zijner voortanden waren gevuld of ingelegd of hoe men 't noemen wil met kostbare dia manten, vervangend het banale en klein burgerlijke goud. Zijn breede glimlach schoot fonkelende stralen door het overigens wat sombere in terieur van zijn winkel in tweede-hands kleeren. Als zijn zakenvrienden zich neer slachtig voelden wegens slapte in het be drijf, zeiden zij tot elkander: „Kom mee, dan gaan we Sam zien lachen I" Maar niet altoos zou dit voortduren. Op een avond, nu ongeveer tien dagen geleden mogen wij ae Amerikaansche bladen gelooven tikte een vreemdeling hem bij net naar huis gaan op den schouder. „Je tanden!" gromde hij, met een revol ver in zijn linker- en een trektang in zijn rechterhand. Het was een grootsch moment in 's heeren Lefkowitz' leven. Eindelijk dan hadden de New-Yorksche juweelendieven hem ontdekt! Van nu af aan zou hij tot de klasse dier voornamen worden gerekend, wier portretten bijwijlen in de kranten ver schijnen nadat haar paarlen en colliers of hun brillanten horlogekettingen zijn gerold. Intusschen verkoos Lefkowitz toch maar het hazenpad te kiezen, zijn dure tanden klapperend maar veilig in zijn mond. Een week later was hij per s.s. „Homeric" pp weg naar zijn Parijscnen tandarts, die in 1913 zijn diamanten glimlach had ge creëerd, om de steenen uit te laten breken, zoodat de eigenaar hen kan laten monteeren in een ring, die 2500 waard zal wezen. Waarna hij desnoods door straatroovers kan worden lastig gevallen zonder zijn bijtorga- nen te verliezen. Moraal: de handel ln tweedehands klee ren is nog zoo kwaad niet. Onbewaakte overweg. Dinsdag werd ln den Oostpolder te Anna-Paulowna door de tram Wierlngen Behagen op den onbewaakten overweg een tractor aangereden. De bestuurder, Liefhebber, kwam te vallen en werd over een honderd meter meegesleurd. Met veel moeite werd de ongelukkige tusschen de buffers vandaan bevrijd. Kort daarop is hij overleden. De zware mist was oor zaak van het ongeluk. De tractor werd grootendeeis verbrijzeld. Rijke arme. Dezer dagen vervoegde zich aan de Arnhemsche gemeente-bank-van-leenin^ de vrouw van een werklooze, die een i>roche ter beleening aanbood en vroeg of zij daar drie kwartjes voor kon krijgen. Op de vraag van den ambtenaar en een politieman, die daar juist aanwezig was, hoe ze daaraan kwam, vertelde ze het een paar jaar geleden in den tuin van een villa aan den Velperweg te hebben gevonden. De dienstbode, die zij het toen liet zien, had gezegd: „Hou dat prul maar". Ze had het een paar jaar gedra gen en wilde nu, door werkloosheid van haar man gedwongen, er wat geld voor maken. Men heeft het „prul" bij een goudsmid laten taxeeren en deze schatte de waarde op.... 260, dus Iets moer dan drie kwartjes. Het bleek een gouden broche te zijn, bezet met diamanten. De vrouw heeft den tuin aangewezen waarin zij het gevonden had. De toen malige bewoonster, die intusschen ver huisd was naar Velp, herkende haar eigen dom terstond. („Het Volk"). Motorfietsongeluk. De motorfietsrijder Assink, die Zondag dagavond tusschen Hengelo en Borne te gen een autobus gereden is, is vandaag in het r. k. ziekenhuis te Hengelo over leden. Eysink, die op de duo-zitting zat, is, zooals gemeld werd, reeds Zondagavond aan zijn zware verwondingen overleden. Overboord geslagen. Een opvarende van het stoomschip Oberon, van de Kon. NederL Stoomboot Mij., de 19-jarige J. Vlugboer, uit Vel- seroord, is in West-IndiS over boord ge slagen en verdronken. Het drama te Valkenswaard. In de zaak tegen mevr. O. P. da W„ huisvrouw van M. D„ te Eindhoven, heeft het Hof een nader onderzoek bevo len, hetwelk zal plaats hebben op 23 De cember. Alsdan zullen als getuigen ge hoord worden de dienstbode M. van D., die de revolver naar K. heeft gebracht, en de moeder van deze dienstbode. Gefingeerde Inbraak. Maandagmorgen heeft de heer P. te Haarlem bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken was in het kantoor onder zijn woning, waarvan hij bewaarder is. De recherche stelde onmiddellijk een onder zoek in, waaruit bleek, dat de inbraak ge fingeerd moest zjjn. De vrouw werd daarop naar het politie-bureau gebracht Inmiddels bleek, dat in het rookkanaal van een brandend fornuis een belangrijk bedrag aan geld verborgen was. Toen dit aan de vrouw meegedeeld werd, bekende zij, den diefstal gepleegd te hebben. De huisbewaarder heeft niet met het geval te maken. Granaat ontploft Naar gemeld wordt ls Maandagavond aan de Hembrug een 6 cM. granaat bij het demonteeren ontploft Een arbeider werd de hand verbrijzeld en drie andere werk lieden werden licht gewond. De mist De postboot .Minister Krans", welke dagelijks vaart op Vlieland en Terschel ling, heeft tengevolge van een zrwaren mist 8 V» uur op zee rondgezworven. Dins dagmorgen 7 uur uit Terschelling ver trokken, moest de Kraus reeds te 8.46 voor anker gaan. Eerst te 2.45, toen het hoog water werd, kon zij wedier onder stoom gaan; te halfvier liep zjj de haven van Harlingen binnen. De boot ls later op den avond weer ver trokken met een menigte passagiers, die hun dag te Harlingen met wachten heb ben zien verloren gaan. Overtreding ambtsplichten. De burgemeester van Haarlem heeft den inspecteur van politie, nadat deze ge durende een maand was geschorst, ge straft met terugstelling tot klerk 1ste kl. in verband met overtreding van zijn ambtsplichten, n.L het zich niet geoor loofd Inlaten met loterijen. Auto-ongeluk. Op den hoek van de Willem de Zwij- gerlaan en Frederik Hendriklaan te 's-Gravenhage ls gistermiddag de 8-Jarige Marietje H., uit de Willem de Zwijger laan, overleden. Zij stond op het trottoir toen er een auto aankwam. De chauffeur moest, om de tram te vermijden, de bocht wat te scherp nemen. Met het rechter voorwiel reed de auto daarbij het trot toir op en greep het meisje, dat daar stond te wachten. Het wiel ging over het kind heen, met het gevolg, dat het onmid dellijk dood was. De auto reed ook nog een lantaarnpaal omver. De chauffeur verloor het bewustzijn en moest naar zijn woning worden vervoerd. Het eerste on derzoek der politie schijnt uit te wijzen, dst de ohaufleur niet vrij uitgat de schuld aan het ongeluk betreft Een jeugdige moordenai De jeugdrechtbank te Halle een 16-jarigen zoon van een fabri uit Zschornewitz tot 10 jaar gevangSral veroordeeld. De zoon had een Crifcpn werkman uit de fabriek van zivwhr met 12 hamerslagen gedood om iétbu zit te komen van het weekloon,lat de oude man juist had ontvangen. Kerkdiefstal Het Madonnabeeld ln de kerk te Napels is Maandagnactvan alk kostbaarheden beroofd, welke waarde wordt geschat op 200.000 lire. .dl.e,v®n hadden zich uit den toren lang tot hlok- ketouw naar beneden laten zt&ft* Een helflriie mach®®» Toen Maandag de arieider Johann Schulz, op een oer fabieken van de Hoesch Stahlfaibriken te Drtraund werkzaam, de fabriek verliet )m mar huis te gaan, overhacd-gde de portier hem een klein pakket dat Ivm v°pr Schulz was ter land gestek Nadat Schulz thuis gekomen was, wiÜe hij hst pakje openen doch er volgde ien hevige ontploffing, te;igevolge waanan Schulz zoo ernstig werd gewond, dal hij tijdens zijn vervoer naaf het ziekeihuis over leed. Ook zijn huishoudster <n drie kin- deren, die zich in de kamer bevonden werden levensgevaarlijk gewond. Men denkt met een daad van wraak van Schulz' eerste vrouw te doen te hebben. What ls a nlxir? leest men rinds enkele mianden op de postauto's ïie door de stnten van. Chi- cago racer. En: „what is a nixie" staat met groot) letters op alle mogelijke eta- lagevenstars geschilderd. Ja; what is a nixlel Etn „nMe" noemt men in de Ame rikaansdie postwereld alle stukken en beschellen die hunne bestemming niet kunnei bereiken, omdat ze onvoldoende gefrankeerd of onvolledig geadresseerd» zijn, omdat de verpakking ondeugdelijk is of omdat het formaat niet aan de ge stelde eischen beantwoordt. En dat aantal is waarlijk niét geringl Ir Chicago, waar de autoriteiten thans be- ag zijn het publiek voor te lichten, ble ien, alleen op het hoofdpostkantoor, in één jaar tijds tienduizend paar schoenen wegens de al te slordige verpakking in depot, en dagelijks worden niet minder dan 75.000 brieven gesorteerd zonder straat en huisnummer, buiten en behalve de zendingen, bestemd voor firma's wier nnnm een dusdanige bekendheid heeft, dat men ze zonder nadere aanduiding in de wereldstad weet te vinden. Vierhonderd extra ambtenaren, die te zamen per jaar een half millioen dollars verdienen, zijn door deze slordigheid van Jan Publiek noodig. „Dat gaat zoo niet langer", verklaarde de „postmaster", en hij zon op middelen om de groote massa van de gevolgen ha- rer nalatigheid te doordringen. Dus werd de vraag: „what is a nixie" in het openbaar gesteld. Het antwoord daarop geeft men in clubs, waar sprekers, door de posterijen beschikbaar gesteld, in een vaak geestige causerie vertellen van de verstrooidheid, de nonchalance, de brutaliteit, waartegen een leger van ambtenaren, dag in dag uit, moet vech ten. Het antwoord wordt ook gegeven* per radio, per dagbladartikel, per lichtrecla me. En het aller, overtuigendste wel licht door middel van de uitnoodigingen gericht tot het publiek om bij de afdee- ling bestellingen in het hoofdpostkantoor eens een kijkje te komen nemen. Daarvan wordt dagelijks een druk gebruik gemaakt Men meldt zich aan en wandelt onder deskundige leiding naar de sorteertafels en de stempelmachines, waar daadwerkelijk wordt gedemon streerd hoeveel oponthoud niet of te wei nig gefrankeerde zendingen en onvolle dige adressen veroorzaken. De gidsen maken dan tevens van de gelegenheid gebruik om er de bezoekers op te wijzen hoe dwaas het is, dat de groote kantoren in Chicago, met uitzon dering van de banken die inderdaad vol gens een efficiency-systeem schijnen te werken, allemaal des namiddags tusschen half zes en half negen hunne brieven posten. Het gevolg daarvan is, dat de ambtenaren gedurende één en twintig uur van een etmaal t werk op hun slof jes kunnen afdoen, maar drie uur achter een op een zoodanige wijze overbelast worden, dat abuizen eigenlijk niet kunnen uitblijven. 't Systeem van den postmaster in Chi cago leverde reeds goede resultaten op. Het aantal ongefrankeerde brieven dat men ln de bussen vindt, is aanmerkelijk kleiner geworden dan vóór de nixie-be- weging. Als de directeuren van de groote Ne- derlandsche postkantoren de geachte cliënteele ook eens een kijkje achter de schermen gunden? Wie weet boe dan de resultaten zou den zfjn, ANNA-PAULOWNA. f Door den heer K. L. van Gorkom, hoofd van school 1 dezer gemeente, is als zoo danig met Ingang van 1 December a.s. wegens lichamelijke ongeschiktheid, eer vol ontslag gevraagd. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Baukje, d. v. J. Enkt en TT M Mpplrnnd OVERLEDEN: Jantje Bakker, oud 78 jaar, weduwe van Oornelia van Eeten; Pieter Liefhebber, oud 81 jaar, wonende te WinkeL

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7