MARINEBERICHTEN. Hr. Ma. „E X". Hr. Ma. „Tromp". LEGERBERICHTEN. STOOMV AARTBERICHTEN. Burgerlijke Stand van Helder VISSCHERUBERIOHTEN. Mal] voor Hr. Ma. „Trompt. HAVEN VAN NIETJWEDIEP. 3—17 0 0 NIEUWE UITGAVEN. „Ons Eigen Tijdschrift". WIERINGEN. MARKTBERICHTEN^ Lderaeelboot K X ia 12 Nowetmiber te i aangekomen. Bis bij het departement van marine on Vfen bericht, is Hr. Ms. pantser- soiipomp, onder 'bevel van kap. ter zee C. i'-istein, op zijn oefeningsreis naar 'e Jarjsohe eilanden Zaterdag te Las Pa lu afgekomen. Hr. Ms, „Van Meerlant", tr. JttDaijnenlegger Van Meerlant, comin. d«luit t zoe i0 kl. A. C. W&kerlin, die Ji. Mandi« er van Terschelling aankwam, is ™oigQweer vertrokken. Hr. Ms. „Triton". Hr. Ms. mlliakruieer Triton, coram. de luit. ter a«e led. j Van der Stad, is gisteren mid dag ran 'e Rijk. werf naar de Noordzee ver trokken var 't ieder uitoefenen van toezicht op d« visscerij. J T. O. van Schreven, t Te Niz.za a overleten oud-kapitein-luitenant ter jee J. T.0 van Schreven'. Bij besch. *an den min. vin Marine is de kap. der marinier, L. Spiegeler? l Deo- geph bij de aid. mariners te Rotterdam. Bevorderd t»t off. van aóm. dir zeemacht 2e kl. die der 3e tl. W. ,0. H. hommers. Luit. ter zei T. Boelen wordt ta ■Willems oord geplaatst tan 'boord van Hr. Ms. mijnen» legger Triton, >elast met het toezicht op de visscherij in de Noordzee. Off. van gez. Je kl. bij de zeunacht M. van der Sluijs wordt binnenkort bevorderd tot off. van gez. der le itlasae, "N De minister vai marine heeft dor aanplak king aain boord d»r schepen laten lekend mar ken, dat hij in ileginsel besloten leeft, met Ingang van 1 Januari voor bet persmeel der zeemacht bij verpleging in een hospitaal of ziekeniinrlchtlng een korting op de bezoldiging in te voeren als bedrage in de kosten eer ver pleging. Deze korting zal in gewone gevallen kilten keerkringen bedragen 10 pot. der beioldi- ging met een minimum van 0.10 per datr en voor hen, die worden verpleegd tengevolge van een venerische Infectie 40 pot. der tbezoldiglrg. De 'bedoelde korting zal -niet plaats hcbbin bij verpleging wegen® ziekte, verwonding óf gebrek, ontstaan in nader in de Marinevoor- schriften aangeduide gevallen, zoomede bij op neming van gezonde personen in bet belang der openbare gezondheid om overbrenging uit sluitend ter observatie. De 'hoogere korting in geval van venerische infectie heeft ten doel te trachten, de veelvul dig bij de bemanning der vloot voorkomende geslachtsziekten te beperken. Te dezen aanzien worden voorts dia volgende maatregelen overwogen: lo. Zij, die lijdende zijn geweest aan vene rische infectie zullen na de medische behan deling gedurende de eerste veertien dagen nog in observatie moeten blijven en derhalve geen vergunning tot passagieren kunnen krijgen, terwijl zij daarna bij wijze van voorzorg ge durende de eerste drie maanden worden ge plaatst in de tweede klasse van passagieren of voor zoover zij niet vallen onder de bepalingen betreffende 'het klasse-passagieren, geen nacht- permissie kunnen krijgen. - 2o. Ten aanzien van ben, die gedurende een bepaald tijdvak bij herhaling wegens veneri sche infectie geheel of gedeeltelijk onttrokken zijn geweest, zal worden overwogen of zij te dier zake wegenis ongeschiktheid) voor dien dienst zullen worden ontslagen. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OM STANDIGHEDEN is aan ondervolgendo per sonen •vergunning verleend! om naar Nederland terug te koeren: Fer s.s. Insulindo, 15 Oct. van Priok: Opperechrijver T. UI van de Voorde. Per s.8. Jan Pietersz. Coen, 22 Oct. v. Priok: Off. van adml 2e kl. L. P. van Boven. Per s.s. Tjerimai, 12 Nov. van Priok: Luit. ter zoo ze kl. Jl P. Remynse, off. van adm. 2e kl. J. F. Staverman. Per s.s. Prinses Juliana, 3 Deo. van Pirlok: Off. van adm. le kl. H.' B. van Dam, Per s.8. Patria, 10 Dec. van' Priok s Off. van aidm. 2e kl. A. A. Wijt. De schrijver-maj. P. Blom wordt op denJlSen Dec. a.s. per SjS. Insulinde naar O.-L uitge zonden. Den 24en Jlan. a.s. zal er een transport sche pelingen der iKon. Marine naar O.-L worden uitgezonden. 17 Nov.: serg.Jkonst. W. H. van Schalk van Gelderland naar Wachtschip Willemsoord; ld. Y. Bakker van Wachtschip Willemsoord naar Gelderland; ld. C. H. A. Vinke van Gelderland naar Wachtschip Willemsoord; konstabel-maj. C. van der Wel van v. Meerland naar Wacht schip Vlissingen; serg.-konstabel J. Schier van Wachtschip Vlissingen naar van Meerlant. Den lei» Dec. a.s. wordt de kap. der mars. L. Spiegelberg eervol ontheven als hoofd der Gü.S. en geplaatst bij de Aid. mars. te Rotter dam en wordt de le luit. der mars. W. A. J. Roelofsen van Wachtschip Willemsoord belast met de ibetrekking van hoofd der GBB. Den 8en Nov. uit 0.-I. in Nederland terug gekeerd: Opperschrijver H. J. van de Voorde. Den 9en Nov. per s.s. Koningin der Neder landen uit O.-I. in Nederland teruggekeerd: Korpl.vlgtmr. M. O. H. Buitenhuis, matroos- kok J. W. Kooima, matroos 2e kl. L. E, Boo gaard en mar. 2e kl. J. I. Buurman. Johan de Witt, vartr. 11 Nov. v. Southamptom. Rem/brandt, vertr. 10 Nov. v. Suez. Roepat, vertr. 11 Nov. v. Marseille. Saparoea, vertr. 11 Nov. v. Makallah. Sembilan; vertr. 12 Nov. v. A'dam. Kon. Ned. Stb. Mij. Neptunes, arx. 11 Nov. te A'dam. Adonis, arr. 11 Nov.-te A'dam. Deucalion, vertr. 10 Nov. v. Gibraltar. Ino, vertr. 9 Nov. v. Lyon. Orestes, pass. 10 Nov. Sagres. Perseus, arr, 10 Nov. te GotlionhuTg. Pollux, arr. 10 Nov. te Lissabon. Saturnus, vertr. 10 Nov. v. AlexandriB. Strabo, arr. 11 Nov. te A'dam. Vulcanus, arr. 10 Nov. te Hamburg, Ariadnp, vertr. 11 Nov. v. Salonica. Ceres, arr. 12 Nov. te A'dam. Clio, vertr. 11 Nov. v. Algiere. Erato, arr. 11 Nov. te Pasages. Euterpe, vertr. 11 Nov. v. Danzig. Haarleim, vertr. 10 Nov. v. Palermo. Hebe, vertr. 11 Nov. v. Boston (L.) Hercules, pass. 11 Nov. Sagree. Luna, vertr. 11 Nov. v. Vigo. Orion, vertr. 11 Nov. v. Metilene. Ulysses, vertr. 10 Nov. v. Constantinopei. Venus, vertr. 11 Nov. v. Barcelona. Zeus, vertr. 12 Nov. v. A'dam. Kon. Hollandsche Lloyd. Kennemerland, arr. 8 Nov. te Talcahuano. Flandria, pass. 11 Nov. Femando Noronha. Montferland, vertr. 12 Nov. v. R'dam. 7aa.nland, vertr. 12 Nov. v. R'dam. Kon. PaketvaartmaatsohappiJ. Le Maire, arr. 11 Nov. te Soerabaya. Tasman, vertr. 11 Nov. v. Singapore. Kon. West-Indische Maildienst, Amersfoort, vertr. 10 Nov. v. Mollendo. Amsterdam, arr. 10 Nov. te Callao. Crijnssen, arr. 11 Nov. te Havre. Delft, arr. 11 Nov. te A'dam. Van Ronselaar, arr. 10 Nov. te Hamburg. Alkmaar, arr. 10 Nov. te Antwerpen. Almelo, arr. 7 Nov. te Valparalso. Bennekom, vertr. 8 Nov. v. Tocopilla. Breda, pass. 10 Nov. Terceira (Azoren). HollandAfiika Lijn, Moliskerk, pass. 9 Nov. Gibraltar. Salabangka, arr. 9 Nov. te Dar-es-Salaam, Blitar, arr. 8 Nov. te Kaapstad. Heemskerk, arr. 10 Nov. te Antwerpen. Halcyon Lijn. Florapark, pass. 10 Nov. Gibraltar. HollandAmerika Lijn. Cardlganshire, arr. 11 Nov. te LiveTpooL Drechtdijk, arr. 9 Nov. te Antwerpen. Breedijk, vertr. 12 Nov. v. R'dam. Look Monarch, arr. 12 Nov. t© R'dam. Volendami, arr. 12 Nov. te R'dam. HollandAustralië Lijn. Dell, vertr. 12 Nov. v. Port Sald. Aagbekerk, pass. 11 Nov. Gibraltar. Holland—Britsoh-Indië Lijn. Streefkerk, Vertr. 12 Nov. v. Antwerpen. Hoogkerk, arr. 11 Nov. te Calcutta. HollandO.-Aziö Lijn, Salswati, arr. 11 Nov. te Genua. Ooatrerk, thulsr., vertr. 10 Nov. v. Babang. Holland—West-Afrika Lijn. Ambon, vertr. 12 Nov. v. Hamburg. Delfland, vertr. 8 Nov. v. Monrovia. Hennes, vertr. 11 Nov. v. Freetown. IJselstroocn, arr. 10 Nov. te Lagos. Kilstroom, vertr. 11 Nov. v. Bordeaux, Rottcrdamsche Lloyd, Tjerimai, vertr. 12 Nov. v. Batavia. Goentoer, vertr. 11 Nov. v. Maraallle. Tosari, pass. 12 Nov. Forim. Deli, arr. 11 Nov. te Suez. Buitenzorg, arr. 10 Nov. te Kaapstad. Insulinde, vertr. 10 Nov. v. Tanger, Salawati, arr. 11 Nov. te Genua. Ternate, vertr. 10 Nov. v. Babang. Rotterdam—Zuid-Am orika fifo, Alchiba, vertr. 10 Nov. v. Las Palmaa. Aludra, vertr. 12 Nov. v. Hamburg. Stoomvaartmaatschappij Oceaan, Autenor, pass. 11 Nov. Gibraltar. Autolycus, pass. 10 Nov. Gibraltar, Mentor, arr. 8 Nov. te Tsingtao. Prometheus, arr. 10 Nov. te Hamburg. Rhesus, arr. 10 Nov. te Londen. AlcLnous, pass. 12 Nov. Prawlepolnt. Theseus, vertr. 11 Nov. v. Singapore. Antilochus, pass. 11 Nov. Gibraltar. Dardanus, arr. 10 Nov. te Colombo. Euryades, vertr. 8 Nov. v. Batavia. Mentor, arr. 10 Nov. te Hongkong. Java—Bengalen Lijn, Oerani, vertr. 11 Nov. v. Rangoon. Bondowoso, vertr. 10 Nov. v. Java. Calcutta, vertr. 10 Nov. v. Rangoon. JavaChinaJapan Lijn. Tjilatjap, vertr. 11 Nov. v. Soerabaya. JavaNew-York Lijn. Simaloer, pass. 9 Nov. de Azoren. Groot verlof. De dienstplichtigen van de 2e ploeg lichting 1924 der onbereden art., niet aangewezen voot kaderopleiding, worden op 15 Nov. in het' ge not van groot verlof gesteld. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Prinses Juliana, vertr. 11 Nov. v. Bolawan. Rondo, arr. 12 'Nov. te Port Said. Soemba, arr. 11 Nov. te Duinkerken. Celebes, vertr. 11 Nov. v. Port Said. Nias, pass. 7 Nov. Perim. Saleier, vertr. 11 Nov. v. Colombo. Grotius, vertr. 10 Nov. v. Ekhong. van 11 en 12 Nov. 1924. BEVALLENNL Kramer-do Kok, z.; 8. D. Huyer-Verloop, z,; C Brenscher-Holleman, d. ONDERTROUWD: J. Salomoneon en M. E. Nieuwenhuds; K. Schimale en J. Beukenkamp; W. R. Ruivenkamp en G. de Oude; J. B. L. Lokman en A. Schwery; B, Volmer en A. O. Gras; B. de Jong en M. Meylink. 11 Nov. 1924. Aangevoerd door 3 korders: 90 tongen p. stuk 0.500.60; 70 kleine tongen p. stuk 020^ 4 kisten zetschol p. kist 15; 8 kisten kleine schol p. kist 69; 4 kisten schar p. kist 2.50; door sardijnvisschers2120 mand jes saidijn per mandje 1.25—1.75. 12 Nov. 1924. Aangevoerd door 9 korders: 520 tongen p. stuk 0.50—0.70; 860 kleine tongen p. stuk 0.20; 24 kisten zetschol p. kist 13—18; 68 kisteni kleine schol p. kist 4—750; 22 kisten schar p. kist 2.50—8.50; door sardijnvis schers: 865 mandjes sardijn p. mandje 1.20 •1.70. naar Santa Cruz de Tenerlffe: laatste buaüchting: 21 November hoofdkantoor 8.30 a. stadsbussen lichting 2. naar Marseille: laatste buslicbting: 5 December hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 3. 7 hoofdkantoor 6.m. stadsbussen 6 Deo. lichting 4. 8 en 9 Dec. hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 3. naar Palma: laatste buslichting: 10,11 en 12 Dec. hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 3. 11 Nov. 1924. Aangekomen van Harlingen en) vertrokken naar Rotterdam, Eng. s.s. „Bvelyn Manor YoetbaL Afd.'I (Westen) Be klasse A, Door een misverstand is in ons overzicht in ons Dinsdagblad de stand dezer competitie niet opgenomen. Hieronder laten wij den stand volgen: goals 0 V.t. (a, H. R. 0. Helder Hortus Neerlandia V. S. T. Kennemers Amstel Swift d DO O fcjo hc bc Ui b 5 0 0 4 3 1 0 5 1 1 1 6 3 1 2 5 2 1 2 7 2 0 5 6 1 0 5 4 0 0 4 14— 5 10 2.— 8—4 7 1.75 12—10 7 1.40 14-11 7 1.17 11—11 5 1.— 10—12 4 0.57 10—12 2 0.33 De Heldersche cluihs alleen zijn nog ongesla gen. Hortus neemt een goede palate in en kan nog verrassingen brengen. Neerlandia en VSV zijn afgezakt, doch hun kansen zijn nog niet verkeken, al verloren ze 5 punten. 'Het wach ten is slechts op het struikelen van^één onzer plaatselijke clubs, om dan weer hoöger op te klimmen. De Kennemers blijven op eigen 'grond nog gevaarlijk, terwijl Amstel veel beter kan, doch weinig geluk heeft, getuige de kleine nederlagen. Swift bengelt voorloopig hopeloos onderaan. Helder-nieuws. Helder—H.RjC. Voor dezen belangrijken wedstrijd zijn reeds vanaf heden kaarten ver krijgbaar bij den heer (Bolhaar, Spoorstraat. Gewone prijzen. Anna Paulowua. De E.-elftallen hadden Zondag weer druk werk. E. 1 moest naar Barsingerhorn om den strijd aan te binden tegen Voorwaarts. In oen zeer onibolangrijken strijd wist E. met 6—8 te winnen. Heit was een waar modderballet. Dat dergelijke terreinen nog worden goedge keurd begrijpen wij niet, wijl zij een' voort durend gevaar voor de spelers opleveren. E. 2Sparta 4. Deze wedstrijd werd op het E.-terrein gespeeld en door E. 2 met 80 gewonnen. De achterhoede moet echter meer op haar plaats blijven. De voorhoede kan het zelf wel af en men epeelt hiermee altijd ge vaarlijk spol. BFC 8—E B. Deze wedstrijd ging niet door, wegens niet opkomen van E. 8. Regeneratie", maandschrift voor Prak- tisch-Idealisme, October 1924 opent met een gedicht van A. M. Meerloo, „Mensch en medemensch", fragment van jeugdig worstelen genaamd. Het is in zoogenaamd vrij rijm geschreven en de bedoeling is beter dan de uitwerking. Verzen maken is niet ieders werk, waarde heer, en vooral niet als men zoo verschrikkelijk hoog wil grijpen. De aflevering bevat het begin van een in het kamp gehouden voordracht van dr. F. G. Gerretsen over „Godsdienst en Practisch Idealisme". Deze predikant toont aan, dat we in alle godsdiensten waar heid en schoonheid vinden, en dat het een eerste eisch voor den Prakt. Idealist is te beseffen, dat een waarheid, in anderen vorm gegoten dan waaraan wij gewend zijn, toch waarheid blijft en wij 6r slechts bjj kunnen winnen wanneer de waarheid in verschillende vormen tot ons komt. M. van der Goes van Naters, die er zulke ruime begrippen over het socialisme op na houdt, behandelt thans de „Verandering van het begrip klassenstrijd". Klassenstrijd geeft weer de verhouding tusschen de twee klassen, die worden aangeduid als „kapitaal" en „arbeid", en, zooals reeds door Marx is opgemerkt, zijn deze begrip pen buitengewoon vloeibaar, zij hebben zich de laatste decennia gewijzigd, en dientengevolge dus ook het begrip, dat hun verhouding uitdrukt. In de laatste dertig jaren nu is de maat schappij geheel veranderd; het starre ma terialisme verdween voor het idealisme, impressionisme, enz., en het kapitalistische stelsel, uitvloeisel van den wereldoorlog, leed een bankroet, dat het niet meer te boven zal komen. Mechanisch? loopt het nog een tijdje voort, in een dom; traag gan getje, maar alle weidenkenden, dat zijn welmeenenden en denkenden, zijn er uit geloopen, zoodat het na een tijdje wel voor goed in den modder zal vastloopen, door weinigen betreurd. Aldus de schrijver, en hij betoogt verder, dat in de laatste jaren onder de bourgeois-jongeren een kolossale opschuiving plaats vindt naar den kant van den arbeid; tegelijk breidt het begrip „arbeider" zich uit, en in de tegenwoordige maatschappijverhoudingen is de overwe ging of men „arbeider" dan wel „kapita list" is meer dan vroeger een kwestie van innerlijke overweging geworden. De schr. richt zich in zijn verder betoog tegen de A. J. O., die in „Het Jonge Volk" van 30 Mei een scherpe beschouwing hield tegen de P. I. A., alsmede tegen andere organi saties van jongeren, en daarbij blijken gaf deze organisaties niet te kennen. Terwijl in tegendeel de schr. meent, dat samenwer king aan alle groepen der jongeren ten goede zou kunnen komen, omdat na enkele jaren een hecht klassenstrijdfront zou zijn ontstaan waar de geheele idealistische jeugd gezamenlijk den strijd zou kunnen strijden ter bevrijding der geheele mensch- heid. 't Is te mooi om waar te zijn: in ons in oöterietjes, geloofjes en politieke overtui- ginkjes verdeelde landje zooiets als een eenheidsfront! Foei, foei, waar denkt u aan? Hein Willemse publiceert een door hem gehouden toespraak op de Internationale Conferentie te Soesterberg van 25 Aug., getiteld „de Jongeren en de Vrede". Een zeer mooie, enthousiaste rede, met gloed en overtuiging uitgesproken ongetwijfeld, in zijn epiloog zegt, dat het eenige, wat de Maar die ons onbevredigd laat, als de schr. jeugd voor den vrede kan doen, is: durven te volgen den weg, dien ons verstand ons wjjst, te volgen het lichtend pad van de liefde en den eerbied voor* het leven, van het geloof in een tijd, die komt, die eens zijn dageraden als teedere tuinen aan den hemel bouwt, enz. Onbevredigd, omdat er tusschen durven en kunnen nog een groote onoverbrugde klove ligt. Er staan in deze aflevering nog ver schillende verslagen van bijeenkomsten, kleine beschouwingen, enz., die elk zeer lezenswaard zijn. „De Vrouwenhater". „Liefde en Leugen". Door Ruby M. Ayros. Uitg.-Mij. Holland, Amsterdam. Prijs van elk 1-50, geb. 2.25. Twee Engelsche romannetjes van het genre, waarvan er dertien in een'dozijn gaan. Hiermede is nog volstrekt niets kwaads igezegd, want, te oordeelen naar der schrijfsters groote vruchtbaarheid en de vele vertalingen bij dezelfde uitgeef ster verschenen, is er een groot publiek, dat deze boekjes gaarne bezit. De „Hel- dersche Courant" heeft indertijd in „Het Meisje van hiernaast" aan de Ruby M. Ayres-vereering meegedaan en zou dus zeer inoonsequent zijn, indien zij van deze 'boekjes iets kwaads zei. Het minst geslaagd zijn de titels; de „Vrouwenhater" kan er nog mee door maar „Liefde en Leugen" is werkelijk te aardig en te origineel dan dat het een zoo nietszeggenden titel rechtvaardigt. De groote verdienste van „Liefde en Leu gen" is, dat het het geheele boekje door den lezer in spanning houdt over de iden titeit van de beide hoofdpersonen (natuur lijk een' hij en een zijl) Dit is waarlijk geen geringe lof. En wat „de Vrouwen hater" (betreft, dit is oi. niet zoo goed: de intrigue niet zoo 'geslaagd, doorzich tiger, en de hoofd'persoon, ongewild en onbewust wellicht, een beetje onsympa thiek. Wie in deze boekjes meer zoekt dan wat oppervlakkige amusementslectuur, zal evenwel bedrogen uitkomen. Verschenen: Het Decembernummer van „Ons -Eigen Tijdsohrift". De hoofdredac teur D. J. v. d. Ven schrijft een inleidend woordje in dit eerste nummer van den derden jaargang, waarin hij de firma O. J. van Houten Zoon bedankt voor de on bekrompen wijze, waarop zij als uitgeef ster den tweeden jaargang van O. E. T. verzorgd heeft. Hij verheugt zich in het feit, dat O. E. T. steeds meer belangstel lende lezers vindt en dat ook steeds meer kunstenaars het op prijs stellen hun werk door O. E. T. onder de aandacht der lezers te brengen. Als eerste artikel vinden we een be spreking van Anne Hallema over W. O, J. Nieuwenkamp, „den zwerver door het Hollandsche polderland en den zwalker op de kleine Soenda-eilanden". Eenige exemplaren van het zeer groote aantal teekeningen, houtsneden, etsen, litho's en schilderijen van dezen 'kunstenaar zijn bij het artikel afgebeeld Piet Steins schrijft een verhaaltje over „De Nachtcactus", de leelijke plant met de prachtige bloem; terwijl deDuitsohe fotograaf Albert Hengen Patzsch eenige zeer mooie foto's van cacteeën aan O. E. T. afstond. De hoofdredacteur schreef er een artikeltje hij over „Het fotografeeren van bloemen en planten". Vincent Cleerdin vertelt ons een Bra- bantsche St. Huibertussage (omtrent 1700) „De jager en: zijn slimme vrouw". Van K Voskuil vinden we een opwek king tot het doen voortduren van de oude St. Maartens gebruiken, het ontsteken van St. Maartensvuren en het eten van St Maartensganzen. Ook in de afdeeling voor de jeugd vin den we een verhaal over St' Maarten door Best van Reest: „Hoe Siem uit „Suntre Maartere" ging", met aardige illustraties van Cees Bolding. Verder nog gedichten van August Hey- ting, Jan Klavers, J. O. van Broekhuyzen, Pol de Mont, C. J. van Eyck en Helène Swarth. In de kinderafdeeling vinden we een nieuwe prijsvraag. JULIANADORP. Maandagavond vergaderde de Afdeeling Koegras van den Ned. Bond* van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf, in het lokaal van den heer H. Veul. De voorzitter, de heer P. Bregman, heette de talrijke aanwezigen welkom en sprak er zijne voldoening over uit, dat deze vergade ring zoo goed is bezocht. De notulen wer den gelezen, en met een kleine opmerking goedgekeurd. Ter tafel komen diverse in gekomen stukken, onder meer een uitnoo- diging van den EdelAchtbaren heer Bur gemeester van Helder om deel te nemen aan de huldiging ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de Reddings-Maatschap- pijen. De desbetreffende circulaire wordt gelezen en door den voorzitter nader toege licht, welke er in zijn betoog op wees, welk een ontzaggelijk werk er door de Reddings- Maatschappijen en niet te vergeten door de Redders, de Helden der Zee, in dat tijdperk voor den nevenmensch is verricht. Het voor stel dan, om aan het Comité een stoffelijke bijdrage aan te bieden, vond een overweldi genden bijval bij de aanwezigen, terwijl de afwezigen voor dit doel zullen worden be zocht. De aanbieding dezer bijdrage zal plaats hebben op 14 Nov. a.s. door den voor zitter als afgevaardigde der Afdeeling. Del winterpropaganda zal ter hand wor den genomen en sterk worden doorgevoerd om vooral de lauwen wakker te schudden en zich aan te doen sluiten bij de organi satie. Verder deelde de voorzitter mede, dat op de laatstgehouden Federatievergadering te Schagen is besloten tot het houden van een tweetal cursusvergaderingen te Scha gen, en de eene vergadering gewijd aan de administratie in de afdeelingen, en de an dere ter behandeling van de Land- en Tuin- bouwongevallenwet. Als cursusleiders zul len zeer waarschijnlijk optreden de Bonds- penningmeester Van der Laan en de Bonds voorzitter Hiemstra. Er wordt aangedron gen om deze vergaderingen toch vooral zoo goed mogelijk te bezoeken. Tenslotte restte nog de rondvraag, welke nog een paar kleinigheden opleverde en daarop volgde sluiting der bijeenkomst. Vrijdag j.L hielden een 3-tal zigeuners met een gedresseerde beer straatvertoo- ningen, welke door de schooljeugd met belangstelling werden gadegeslagen. Bruintje danste er lustig op los en deed allerlei kunstjes dronk met gemakt een fleschje bier leeg, enz., alles tot groot vermaak van jong en oud. Met deze ver tooningen wisten de zigeuners veel geld op te halen. Naar wij vernemen geeft de muziek vereniging „Harmonie" op Zaterdag 15 en Zondag 16 Nov. a.s. in „Concordia" haar eerste winteruitvoeringen voor hare ongehuwde en gehuwde kunstlievende le den. Het programma bevat «en 4-tal mu zieknummers en het tooneelstuk „Op Hoop van Zegen", van H. Hejjermans. Voor de leden staan alzoo een paar prachtavonden te wachten. Vrijdag 7 November werd in de achter zaal van hotel de Haan een bazar van de doopsgezinde gemeente geopend door Ds. Van der Veen. Het doel van dezen bazar, waaraan is verbonden dfene verloting, is een deel der middelen te vinden benoo- digd voor de oprichting van oen gebouw tje achter de Doopsgezinde Kerk te Hip- polytushoef, welk -gebouwtje zal moeten dienen voor het houden.van cathechisa- ties, bijeenkomsten van huishoudelijken aard, enz. Wij troffen hier de bekende attracties aan: er moest gorden geraden naar een schilderij, een pop, enz., een weegtoestel, grabbelton enz. Het geheel was gezellig ingericht en er was diicct Vrijdagsavond al een stroom van belangstellenden; er heerschte een gezellige gteest. Van de diverse attracties werd een druk gebruik gemaakt, terwijl in den theesalon voor billijken prijs een kopje thee werd geschonken. Men had hier een rustig zitje en kon genieten van de mu ziek van de mandolineclub Westerland of de pathéfoon van den heer O. Bosker. Een keur van Inzendingen was aanwe zig, gemaakt en geschonken door be reidwillige medewerkers, waaraan geen gebrek was; de belangstelling en hulp was algemeen. Zondagavond werd door Ds. van der Veen voor een eivolle zaal de bazar ge sloten. Maandagmorgen had de verloting plaats en 's Maandagsmiddags en Dins dags werden de prijzen afgehaald. Naar wij vernamen werd de schilder^ gewonnen door den heer G. Lont Pz., de pop door den heer G. Lont Jz., het kren- tebrood door den heer N. Rotgans Johz. en de sprei door den heer G. Kuiper. Naar wij nog vernamen vielen de baten mede en leverde de bazar netto op 600. Er werden ongeveer 3600 loten verkocht, waarvan ook nog een flink saldo over blijft. BROEK OP LANGENDUK, 12 Nov. 1924. Grove uien 6507.50, drielingen 7.30 8.90, nep 8.50, peen 1.502.30, roode kool 2.80—5.40, doorschot 1.10—2.40, gele kool 2.10—5.10, witte kool 1.10—1.70, Deensche witte 2.50—4.90, alles per 100 kg.; bloemkool 21—34 per 100. Aanvoer: 11,800 kg. uien, 20,100 kg. peen, 62,000 kg. roode kool, 42,900 kg. gele kool, 96,200 kg. witte kool, 6400 stuks bloemkool. Schagermarkt van Donderdag 13 Nov. 1924. 132 Geldekoelen mag. 150375; 100 idam vette 800—475; 10 kalfkoeien 800—475; 108 vaarzen 160-^260; 96 graskal veren 50 —120; 16 nuchtere kalveren 14—24; 263 schapen vette»4657 304 overhouders 30 45; 4 bokken en geiten 2.5020; 15 var kens mag. 13—22; 75 Idem vette p. K.G. 0.800.86; 219 biggen 816; 34 konijnen 0.50—2.50; 257 kippen 1—3; 73 eenden 0.80—2; 96 K.G. boter p. K.G. 2.10-2.60. Eierenveiling. 3256 kipeieren 13.3016.10, 302 eendeleren 7.70 8.10, 17 kalkoeneieren 15.60 p. J00. PURMEREND, 11 Nov. 1924. 10 stapels fabriekskaas f 59.00, R.M. f 61.00; 21 stapels boerenkaas f 62.50, R.M. f 65.00 per 50 K.G.1 st. commissie f 59.50 f per 50 K.G.; 0 stapels Gpudsche f f 582 K.G. boter f 2.60 f 2.70 per K.G.; 558 run deren: 425 vette koeien per K.G. f 0.80 ft f 1.20, matg; 125 melke- en gelde koeien f 150 a f 400, matig; 8 stieren f J 49 paarden f 160 250,st.; 16 vette kalveren per K.G.matig f 1.40 f 1.80202 nucht. id. v. d. slacht f 15 f 47.—, matig; fok id, f16.—èf36.— matig; 721 vette varkens (zouten) per K.G. f 0.66 f 0.72, vlug; slachtvar- kens, per K.G. f 0.84 f 0.90, vlug; 99 magere id. per stuk f 24—48, vlug; 202 biggen per stuk f 10—26, vlug; 1285 schapen, f 46—58, matig; overhouders, f28—40, matig; 62 bokken f—193 Ganzen f 7.60 k t 8.60980 kipeieren per 100 stuks f 10.— k i 15.60; 1740 Eend- eieren f 8.30 f8.60; 100 zak appelen f 1.005.00300 zak peren f 13. (Reeds in een gedeelte van ons vorig oplaag opgenomen). TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 November. Medegedeeld door het Kon. NederlandscÜ Meteorologische Instituut te De Bilt Hoogste stand 780.1 te Neufahrwasser. Laagste stand 749.8 te Vestmanoer. Verwachting: Zwaikke tot matige Oostelijke tot Zui delijke wind, nevelig of zwaar «bewolkt, later opklarend, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts, zelfde temperatuur overdag.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 8