NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. LANGS DONKERE PADEN Lhoest: Anga 'n Dikke keel BUITENLAND is 't begin en een bronchitis kan 't eind zijn van Uw gewone verkoudheid. Genees daarom Uw dikke keel direct met Akker's Abdijsiroop Nr, 5048. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1924. 62ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Heropening Postchóque- en Girodienst. FRANKRIJK Petroleum In Frankrijk. Volgens de Information, heeft de maat- schappij Petra van de regeering het uit-' sluitenid! verlof tot onderzoek gekregen. OOSTENRIJK Einde der spoorwegstaking In Oostenrijk. De hervatting van den arbeid op de sporen heeft Woensdagnacht in goede orde piaats gehad. HONGARIJE. De antisemitische terreur. De oud-minister van financiën Kallay heeft dezer dagen een waarschuwing tot de natie gericht eindelijk opte houden met vuur te spelen en niet langer toe te geven aan de steeds omvangrijker wor dende anti-semitische agitatie. De extre- FE U I LL ETO N. door G. H. PRIEM. (Slot). Ze liepen zwijgend de trap af, gingen de huiskamer binnen, zagen het opkamer tje in, maar nergens was een spoor van den blinden jongen te ontdekken. Ik geloof dat 't allemaal verbeelding van je was, zei de meester. We hebben buiten eer kans hem tegen te komen dan hier. - Maar we kunnen hem dan tenminste uit den1 weg loopen, antwoordde het meisje, de deur openend en die achter haar metgezel zacht dichttrekkend. Teunis bespeurde niets van hun ver trek. Hij lag hl 't hooi, inéén gerold als een bal, de handen strak gespannen om zijn opgetrokken beenen, het hoofd ge drukt tegen de knieën. Hij had zichzelf wel willen vermorselen, tot gruis willen drukken. Was wat nu gebeurde niet het ergste van alles? Nog maar een paar uur, dan zou hij heengaan, dan zou 'hij uit haar leven1 verdwijnen, een doode worden ln haar herinnering en zij zou geen traan om' hem laten, de lippen van den ander zouden elke schaduw van weemoed- weg kussen en samen zouden zij' lachen om den onnoozelen hals, voor wlen liefde iets geweest was zóó teer, zóó vroom, zóó hei lig zóó iets als een fluistering van gebed, dat een boerenmeisje van vijftien jaar er de hand niet naar uit zou strekken en een plattelandsch ondermeester er in zijn klaarste oogenblikken nog 'geen schemer van begrip van had Daar zaten zij lboven en lachten met het teerste, het reinste, het beste, dat in hem was. Hij wist dit alles niet precies ond,er yyrden te hrengen, hij wist het niet te uefcetrmineeren als een bloem, in wier ten- me richting kan slechts uitloopen op de dictatuur. Sinds eenige dagen voeren de „Ontwakende Hongaren" vooral' in de provinciesteden een geweldige campagne. In Szegedin en Oedenburg bijv. hebben vergaderingen plaats gehad, waar rechtr streeks tegen de Joden werd' opgeruid. De afgevaardigde Lendvay en de rechts- radicale journalist Kadar, die bij hun aan komst in eerstgenoemde stadi plechtig werden ontvangen, hielden zulke ophit sende redevoeringen, dat de politie tus- schenbeide moest komen. De Joden moe ten uitgemoord worden, verklaarde Ka- dar; de groote afrekening nadert en moet komen. In dezen toonaard' werd het publiek urenlang bewerkt. De politieke toestand. Het HoUiandschi Nieuwsbureau meldt uit Rome nog de volgende berichten over den politieken toestand1: Giolitti, die wel uitgenoodigd was op de vergadering der regeeringsmeerderheid, is daar niet verschenen, omdiat hij zich niet tot de meerderheid rekent. Daaren tegen zal Giolitti wel de verdere kamer vergaderingen bijwonen en vermoedelijk van deze gelegenheid gebruik maken om tegen het fascisme op te treden. Men ge looft, dat Giolitti en zijn aanhangers te gen verschillende posten der begroeting en ook tegen de voorloopige begrooting in haar geheel zullen stemmen. De laatste maatregelen van de fascisten, vooral te- pen de vrijheid van de pers, moeten op Giolitti een sterken indruk hebben ge maakt Botsingen tosschen fascisten ea< communisten. Het is gisteren te Mesagne bij- Brindisi tot een bloedige botsing tusschen commu nistische arbeiders en fascisten gekomen. Nadat de stedelijke kapel den konings- marsch had gespeeld, verlangden de ar beiders dat ook het arbeiderslied zou worden .gespeeld. Toen dit niet geschiedde, schoolden ruim 500 arbeiders samen, die in het veieenigingslokaal der fascisten en der nationale militie binnendrongen, waar zij alles stuk sloegen. Er werden militai ren ontboden, waarna verschillende per sonen in hechtenis zijn genomen. RUSLAND. Volgens de Izwestia bedraagt alleen ln den noordelijken' Kaukasus het aantal kinderen, dat zonder zorg en toezicht is, ruim 40.000. Ingezonden Mededeellng. (324) Ingezonden Mededeellng. Lekker rustig slapen (300) is een genot dat aan velen onbekend is. Wie echter in het bezit is van een koker Mljnhardt's Zenuwtabtetten kan steeds verzekerd zijn een rustigen nacht door te brengen. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Maar ze wéren niet te stillen.. Ze hie ven de koppen op, ze staken de giftton gen uit, ze sisten, ze bliksemden met sa tanische oogen1, de oogen van bloed en vlammen; ze luisterden niet naar de be zweringsformulieren van den man in 't witte kleed, die met opgeheven hand, trad uit de nauwe poort van zijn ziel, zij- lieten zich niet verpletteren onder de machtige slagen van zijn verstand, ze schreeuwden om wraak, ze riepen de oude demonen terug, deden 'hen opspringen en de vuis ten ballen. Wraak! siste 'hij, wraak! Ja, wreken zal Ik me, wreken wil ik mei Nu is er geen Hein, die mij' het mes uit de hand kan grijpen. 't Mes?. O, hij- kon wel een mes vinden, hij' had het kastje maar open te doen, er was nie mand' in de kamer om het hem te beletten. Maar wat wilde hij' met een mes! Hij' wou niet alleen hèm treffen, ook hèèr. Neen, een mes, dat was gekheid. Hij zou wat anders vinden, wat beters! Hal Hij lachte demonisch. Alle zenuwen van zijn gelaat bewogen zioh, vertrokken zich, alsof satan zelf de klauw op zijn gezicht had gelegd, de nagels in zijn vleesch had gedrukt, om er de dunne huid af te ruk ken. En daar midden in starden zijn doodo oogen, als de gesloten vensters van een gruwelkamer. Wat was er, zooals hij daar stond in het schemerlicht van de schuur, overgebleven van den teeren droom, het groote goede kind, van vroeger? Ha! Hij deed een paar stappen naar buiten en luisterde. Alles was stil, alleen de wind deed de dorrende blflren klepperen en bo ven zijn hoofd het luikje van de schuur knarsen' en kermen. Toen sloop hij verder naar de lnrfl, Een harem. De Goedok meldt, dat in een dorp in het gouvernement Nikolajefsk een der plaatselijke autoriteiten, tevens bestuurs lid d'er communistisch a paxtijiafdeeling. gearresteerd is, aangezien gebleken'is, dat deze sovjet-ambtenaar er een harem met negentien vrouwen op nahield. Een boek van Trotski verboden en ln beslag genomen. Men meldt uit Berlijn aan Het Volk: Naar uit Moskou wordt gemeld, is het derde deed van het bij de staatsuitgeverij verschijnende werk van Trotski, dat de gebeurtenissen beschrijft van het jaar 1917 en scherpe kritiek bevat op Simafjef en Kamemef op bevel van het politieke bureau in beslag genomen. Trotski polemiseerde in dit deel tegen de taktiek v.an het tegenwoordig centraal komitee, en stelde dit o.a. verantwoorde lijk voor de mislukking van de politiek der derde Internationale in Bulgarije en Duitschland. Het boek staat vol heime lijke aanwijzingen en raadgevingen, be doeld en geschreven voor de oppositie im de Russische kommunistische partij. In verband met deze zaak richtte het kommunistische centraal orgaan, de „Prawdla", reeds 2 November felle aanval len op Trotski, wien een menigte van zon den werden verweten. De „Prawda" eischt, dat met alle moge lijke middelen zal worden opgetreden te gen het ondermijnende werk van Trotski. De strijd binnen de kommunistische partij woedt, zooals men ziet, met onver minderde kracht voort. NOORD-AFRIKA. Volgens de Times heeft Abdelkrim, de leider van het verzet in de Spaansche zone van Marokko, den eisch gesteld, dat de Franschen dat deel van het door hen bezet gebied zullen ontruimen, dat vol gens opvatting van het hoofd der Kabyien onder zijn bescherming behoort te staan. ARABIE. De strijd om Mekka. Volgens berichten uit den Hedjas be vindt ex-koning Hoessein zich te Akaba, waar wapens en' geld worden verstrekt aan de soldaten, die naar Djeddah zullen worden gezonden. Koning Ali heeft uit Europa tanks, drie vliegtugien en een groote hoeveelheid munitie ontvangen. Ibn Saoed.heeft zijn strijdkrachten last gegeven; van het front in Irak naar den Hedjas te trekken' om een aanval te doen op Djeddah en Medina te veroveren. VEREENIGDE STATEN. De JLeif Ericsson" vergaan? Te Washington is berioht ontvangen van den gezagvoerder van den Ameri- kaanschen kruiser Trenton, die onlangs opdracht had ontvangen om in het noor delijk gedeelte van den Atlantischen Oce aan te kruisen om te zoeken naar de vermiste sloep „Leif Ericsson", welk vaartuig in Juni 1.1. uit Bergen (Noor wegen) was vertrokken, en dathet laatst was gezien bij Julianshaab op Groenland. Sindsdien heeft men niets van het scheepje gehoord. De Trenton heeft thans het zoeken naar de sloep of naar daarvan afkomstige overblijfselen gestaakt. Aan boord van de Leif Ericsson be vonden zich William Nutting, vroeger redacteur van de MotorbootArthur Hil- debrand, een schrijver van zeeverhalen, en Eric Todahl, een zeeschilder. Nutting was vroeger tot tweemaal toe met een kljein zeiljacht den Atlantischen Oceaan overgestoken. Een buitenkansje. De verkiezing van generaal Dawes tot vice-president der Vereenigde Staten is een bijzonder fortuintje geweest voor een eerzaam pijpenmaker, Lyon genaamd, die een klein werkplaatsje bezit in een der ^buitenwijken van Ohicago. Als oor logsinvalide met één arm, was hij drie jaar geleden, volkomen zonder 'middel van bestaan toen hij toevallig een por tret van den generaal zag waarop deze afgebeeld stond met een pijp in zijn mond. Lyon construeerde een nieuw soort pijp en zond den generaal, op goed geluk, een exemplaar ter kennismaking. De pijp viel in den smaak van den generaal, die. den vervaardiger eenige nabestellingen zond, en die het rooktuig zelfs meenam naar Europa en het ook daar bij zijn nieuwe kennissen introduceerde. Toen generaal Dawes daarna tot can- didaat op de republikeinsche conventie gekozen werd, verscheen een nieuw por tret van hem, met de Lyon-pijp in zijn mond, op de eerste pagina van alle Ameri- kaansche bladen, en zonder dat Lyon verder een cent voor reclame behoefde uit te geven stroomden de bestellingen van alle zijden binnen. En nu de generaal gekozen is verkeert Lyon eensklaps in het tegenovergestel de stadium van drie jaar geledenhij weet met de orders geen raad meer en ofschoon hij zijn werkplaats heeft uitge breid tot een fabriekje dat duizend pijpen per maand kah afleveren, heeft hij reeds bestellingen tot een aantal van 75.000 ont vangen I Te hard van stal geloop en. Een echtpaar uit Virginië dat, in een hotel te New York zijn intrek had ge nomen, heeft zich, voor den' rechter, een hooge schadevergoeding zien toewijzen luisterde aan de trap: alles was stiL Als vreesde hij ook maar het ondeel- baarst oogen blik te verliezen, snelde hij' naar de schuur terug, zich stöotend tegeni de deur, die half dichtgewaaid was. Vooraan in den hoek stond de groote steenen kruik, waarin de petroleum werd bewaard. Hij tilde haar op; ze moest vol zijn. Half sleepend, half dragend, bracht hij haar naar de inrij, trok er daar de met een doek omwonden kurk af en begon kalm en met overleg een groot deel van den inhoud over den grond uit te storten. Toen opende hij zachtjes de kamerdeur, begoot den vloer, de stoelen, de tafel, het kleine Amerikaansche orgel. Opgeschrikt uit rijn dutje, 'bewoog zich de kanarie onrustig in rijn kooL Teunds zette de kruik even op den grond, nam het dier uit de breede venster bank, en' kruik in de eene, de vogelkool in de andere 'hand, verliet hij de kamer. De kruik zette 'hij in de inrij; neer, naast de kamerdeur; de vogelkooi bracht 'hij naar de schuur. Toen keerde hij terug. Er was 'geen spoor van angst of zenuw achtigheid bij! hem overgebleven. Hij dacht zelfs ndet aan de twee, die boven zaten. Het scheen wel dat hij een heel ge wone taak had te vervullen, een waaraan hij zich niet onttrekken' kon en ook niet wenschte te onttrekken, 't was of iemand' naast hem 'ging, kalm en gebiedend, die hem aan wees wat hij doen moest. Reeds bij' 't 'begin van de inrij sloeg de sterke petroleumstank hem in 't gezicht. Rustig liep hij echter op de kruik toe, opende de trapdeur, ging naar boven. Een paar malen bonsde het zware voorwerp tegien den trederand, doch 'hij stond zelfs niet stil om te luisteren, hij wachtte niet om1 te hooren of er een deur open ging en om te aden wat er 'gebeurde. Zóó kwam hij boven, goot de vloeistof uit voor de kamerdeur, liep terug en liet 'bovenaan de trap den gansohen Inhoud langs de treden neerstroomen. Hij zette de Teege kruik naast zich in den hoek en stond nu een oogenblik stiL Ingezonden Mededeellng. naar aanleiding van een onaangenaam avontuur dat het overkomen was. Mid den in den nacht werden de bezoekers opgeschrikt door de komst van detectie ven die hen op grove wijze beschuldigden niet getrouwd te zijn. Toevallig was de echtgenoot in het bezit van zijn trouw boekje, na welk bewijs de heeren afdropen. Het echtpaar sprak de directie van het hotel om schadevergoeding aan en de rechter kende den echtgenoot 2500 gulden toe, en zijn vrouw zelfs 6000 gulden om dat zij na het avontuur zenuwziek was geweest en medische hulp had moeten iroepen. De directie die zich beriep op een vergissing te goeder trouw van den nachtportier werd zonder meer in het ongelijk gesteld. v Ingezonden Mededeellng. DE WERKELIJKE OORZAAK VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. 'Rbeumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten), den rug, de lede maten en vrijwel alle lichaarasdeelon. De als rbeuanatiefc bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen1 worden door bijtijds Fosterifl Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zioh afzetten in de spieren, gewriohten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zioh urinezuur- kristallen hebben af gezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rug- spieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urine- kwalen, is het verstandig met het gebruik van Fosteris Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumathiek, Ischias, zenuwpijn, nier- gruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foateris Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken' 1.76 per flaoon (geel etiket met zwarten opdruk). Hij hoorde niets, geen gelispel van kus sen, geen gegiechel, geen gefluister. Ze hadden geen tijd om aan hem te denken. _y Stil liep hij terug naar de deur, alles was 'binnen stil, de deur had amen gesloten. Toen hij 'beneden aan de trap kwam, hoorde hij de Mok in de huidkamer vier uur slaan. Hij! moest zich haasten. Een lucifer aan strijken en 'brandend op den1 'grond werpen, was 't werk van een oogenlblik. Hij voelde de warmte en den walm van de opflakkerende vlam. Het was gebeurd. Hijl snelde naar de schuur terug en in den donkersten hoek wachtte hij. Hiji hoorde weldra het hullen van de vlammen, het gieren van den wind, die van alle kanten toe-ijlde. Geloop van mensöhen, geschreeuw. Maar versuft stond hij daar, als ging 'het hem' niet aan, als begreep hij zelf niet wat er gebeulde. En eigenlijk begreep hij ook niet. Meni 'holde heen en weer, vloekte, raas de, tierde Men vloog de sohuur in, hem voorbij'. Daar ppeens boven alle geraas van stemmen, boven 't geknetter van 't vuur, •boven het angstig huilen van den wind, één kreet, een akelige rauwe kreet: Geertje! O, Geertje! 't Was de molenaarster, die in doods angst schreeuwde om haar kind. Die kreet schudde Teunis wakker. Geertje! gilde hij, Geertje! En' 'hij vloog de sdhuur uit, struikelde over een emmer, sprong weer op, liep den tolbaas omver, die hem trachtte te 'grij pen, holde als een wild paard de vlammen in...., i i ii jtytfi Ze waren' haar de school gegaan. Toen zij er uit kwamen en hij de deur dichttrok zag Geertje de vlammen hoog tegen den hemel opslaan en een breede zwarte rookpluim kronkelde langs de grijze lucht. Kijk eens, asei ze, er is brand! De meester zag toe en verbleekte. Hij greep haar hand en trok haar meë. Dat moet. Maar de schooljongens, die van alle kanten toeschoten, schreeuwden het el kaar al toe: De molen staat in brand! De molen! O! zei Geertje, zich doodsbenauwd aan hem vastklemmende, en Teunisl Teunis was in de vlammen omgekomen en na zijn dood was Geertje de oude niet meer. Dat bemerkte in de eerste plaats de on dermeester. Zoo jong als zij was, voelde zij dat er iets uit haar leven was verdwenen, dat door niets anders kon worden vervangen, iets, waarvan zij het bestaan maar af ep toe flauw vermoed had, toen het bij haar was. Wat de levende niet vermocht deed de doode. Eiken aanval van den bevoorrechten minnaar, dien hij vroeger had moeten dulden, sloeg zij nu af met kalme zeker heid. En de ander, die zijn pogingen' zag falen, gaf het eindelijk op: Hét was geen vech ten met een schim! Geertje deed haar examen en slaagde. Ver van moederis molen wpnt een nieuwe was op de plaats van de oude ver rezen vond zij een betrekking en alleen in de vaoanties kwam' zij 'thuis, als de an der weg was. Hein zag tegen haar op en noemde haar juffrouw en zelfs de molenaarster voelde iets, döt naar respect zweemde voor haar stille dochter, die niets deed dan lezen en studeeren en wier liefste plekje het kleine priëel scheen, dat nog geheel hetzelfde was gebleven, het kleine priëel, waarin het verleden een schuilplaats had gezocht, nu het oude dak boven zijn hoofd was weggebrand, waririn de herinneringen niet ophielden te fluisteren en de blinde naast haar zét op de lage bank. EINDE. - tp i 't HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldwuche Courant fl.öO; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. ïndlë p. zeepost f 2.G0; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26,11.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolom/breedte als redacMon. tókst) 60 ct. Kleine advertentie» (gevraagd, te koop, te Ihunr) v. 1—4 rogels 40 ct, olike regel imoer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad1 en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct Voor het overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik to maken van den POSTCHÈQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer is 16066. Adm. Held. Crt. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W i u t e r t ij d. Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 10 m. 8.03 a. 11.22 7.25 4.0511.16 11.35 Ma. 17 9.— 12.02 7.27 4.04 11.55—.— Di. 18 lo02 12.37 7.28 4.03 0.15 0.37 Wo 19 11.08 1.07 7 30 4.02 l.Öl 1.27 Do. 20 1 34 7 32 4.01 1.57 2.32 Vr. 21 12.17 1.58 7.33 3.59 3.10 3.51 Za. 22 1.30 2.217.35 3.58 4.31 5.06 Lloht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 15 Nov4.37 uur. Zondag 16 4 35 Maandag 1T 4.34 "Woensdagmiddag heeft minister Pey- tral in de Kamer gezegd, dat de ontdek king van de petroleum-bedding in het de partement Hérauit groote verwachtingen wekt. 89) ITALIË. I Doos 60*90ch Bij Apolken Drogisten. ger lichaam men het ontleedmes zet, wier ledematen men afrukt en wier hart imen openlegt, maar hij 'voelde dat alle3 en de weeë pijn, die hem ineen deed krimpen, ineen1 deed kronkelen, als om met smarten smarten te stillen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1