T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS is VAN DONDERDAG 20 NOVEMBER 1924 Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinistenexamen, diploma A, de heer L. H. Veldhuizen alhier. Uitslag Huizenveiling gehouden op Woensdag 19 November 1924, ten overstaan van notaris Engel- mann. Perceel Hoofdgracht 60, kooper de heer H. Wijk er q.q. voor 2800. Perceel Paardenstraat 19, kooper de heer G. Visser voor 860. Perceel Dijkweg 80, kooper de heer P. Makelaar voor 480. Perceel Janzenstraat 51, kooper de heer J. E. G. Luiten' voor 8160. Bijzondere commissie georganiseerd over leg Burger-ambtenaren ep -Werklieden der Marine. In afwachting van de totstandkoming eenefl wet, regelende den rechtstoestand van ambtenaren, heeft de Minister van Marine het wenschelijk geoordeeld voorloopige) voor zieningen te treffen omtrent het georgani seerd overleg voor burger-ambtenaren en burger-werklieden, ressorteerende onder het Departement van Marine, met uitzondering van die van het Loodswezen, de Betonning en de Verlichting en van het bij het Departe ment zelf geplaatste admiftistratief en be dienend personeel. Uit de yoorloopige bepalingen, zooals die zijn vastgesteld, citeeren wij: De commissie dient van advies over aan gelegenheden in het bijzonder van belang voor den rechtstoestand van het personeel; (art. i, 2e lid); zij bestaat uit een voorzit ten en een plaatsvervangend voorzitter, door den Minister van Marine aangewezen, 5 le den en 5 plaatsvervangende leden door den Min. aangewezen, 5 tweetallen van leden en S tweetallen van plaatsvervangende leden, door de in art. 3 te noemen organisaties aan- gewezen, zij wordt bijgestaan door een secretaris, en, zoo noodig, een of meer ad- 'unct-secretarissen, door dert Minister van arine aangewezen, terwijl op haar ver zoek ook andere personen in de vergadering kunnen worden toegelaten. (Art. 2). Be doelde leden en hun plaatsvervangers wor- den aangewezen door het Permanent Comité van' Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst, de Centrale van Hoo- gere Rijksambtenaren, het Comité ter be hartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel, de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijks dienst; de R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel, elk twee leden en twee plaatsver vangende leden. De Minister behoudt zich het recht voor omtrent de toelating van een bepaald persoon al of niet gunstig te be slissen. De aanwijzing van een bepaald persoon kan door den Minister.... worden ge wraakt(Art. 3). De aldus benoemde leden hebben zitting voor twee jaar, voor de eerste maal tot Januari 1927 (Art. 5). De commissie dient van advies over de onderwerpen, haar door den Minister van Marine voorgelegd. Zij is bovendien be voegd den Ministe^ uit eigen beweging te adviseerert nopens aangelegenheden, welke binnen den kring van hare bevoegdheden liggen. (Art. 6; de overige alinea's van dit artikel regelen de wijze van overleg nader) Elk der door den Minister aangewezen 5 leden en plaatsvervangende leden brengt één stem uit. Ieder tweetal der andere leden brengt tezamen één stem uit. Indien een tweetal' niet tot} overeenstemming komt, wordt het geacht blanco te stemmen. Het verslag van het verhandelde is openbaar, tenzij de commissie tot geheimhouding be sluite (art. 8). In deze commissie zijn met ingang van Januari 1925 benoemd: tot voorzitter: J. H. Zeeman, Vice-Admiraal, Chef van de afdeeling Materieel bij het Departement van Marine, tot 1 e d e n ir. Jhr. H. Rappard, Directeur van 's Rijks werven te Willemsoord; ir. A. L. Bijl, Ingenieur der Marine bij 's Rijks werf te Willemsoord; L. Boon, Griffier bij 's Rijks werf te Wil lemsoord; J. C. F. Hooijkaas, Kapitein ter zee, sous chef dec afdeeling Hydrografie bij het Departement van Marine; E. A. Becht, Referendaris bij het Departe ment van Marine; R. de Kok, Van Hogendorpstraat 67, te Helder; J. v. Zwijndrecht, Zuidstraat 59, te Helder; G. C. Dibbetz Jr., Hoofdgracht 51a, te Helder; P. Feenstra Kuiper, Havenplein 16, te Helder; G. A. Minnes, Tuinstraat 56, te Helder; G. L. Kraan, Oostzaanstraat u', te Am sterdam -_.neij( P- A. Smits, Janzenstraat 84, te Helder; J. Reisig, ie Atjehstraat 2ÓS, te Am sterdam, en L. van Loo, Middenstraat 45» te Helder; tot plaatsiverv. voorzitter: ir- Jhr. M. Rappard, Directeur van Scheeps bouw bijf het Departement van Marine; 'tot p laatsverv. leden onderschei- P- B. Plasmeijer, Polderweg 45, te Helder; enlijk voor de hiervoren genoemde leden lf\/f •T^-aPpard, Hoofdingenieur der Marine, Directeur van 's Rijks werf te Hellevoetsluis; lr', Troost, Ingenieur der Marine, te s-uravenhage; C; J. Poortman, Administrateur bij 's Rijks werf'te Willemsoord; H. Ph. Kottman, Hoofdcommies bij 's Rijks werf te Willemsoord; A. G. Paardekooper, Hoofdcommies bij het Departement van Marine; N. Graafland, Moriaanscheweg A 159, te Niéuw-Helvoet; P. L. v. d. Voorde, Boesemsingel 192, te Rotterdam; A. Slingervoet Ramondt, Westgracht 72, te Helder; H. J. Boldingh, Tempelierstraat 19, Haar lem; P. J. Tiepen, Stadhouderskade 68, te Am sterdam; A. P. v. d. Velde, Wilhelminastraat 321, te Nieu w-Helvoet; J. Gras, Sluisdijkstraat 76, te Helder; C. Brinkman, Jan in 't Veltstraat 134, te Helder; J. C. de Kok, Parallelweg 22a, te Helder; H. P. Baak, Sluisdijkstraat 77, te Helder; en onderscheidenlijk tot secretaris en adjunct-secretaris:' J. Stocker, Commies bij 's Rijks werf te Willemsoord, en H. W. Spoon, Adjunct-commies bij die in richting. Voordrachtavond BrettanL Hier volgen nog enkele uit de vele recen sies, over de voordrachtskunst van den heer Brettanni, die morgenavond voor A.G.O. optreedt in „Casino": „Het Vaderland": Ademloos heeft het gehoor de voordracht van beide gedichten aangehoord en zeker mag voor dezen avond het applaus als een maatstaf gelden voor de waardeering van het gepraesteerde. „Oprechte Haarlernsche Courant": Met zijn prachtig stemma ter iaal bereikte Bret tanni hier een groot effect, De stem klonk als een klaroen en er was in de zaal een ontroering die zich uitte in een lang aange houden applaus. „Middelburgsche Courant": De vbor- dracht van den heer Brettani heeft boven alles deze eigenschap, dat ze bizonder dui delijk is, door de zeer verzorgde articulatie en door nauwgezette dictie* die ieder onder deel precies in zijn verband brengt. Zijn stem is klankvol en welluidend en geen woord gaat den toehoorder verloren. Reelame- en Hulsvlijttentoonstelling in den B. K. Volksbond. Dinsdagavond werd de uitslag bekend gemaakt van de Huisvlljt-teinitoonstelling. De Jury had een zeer zware taak door de vel© en mooie inzendingen. Het rapport der Jury luidt als volgt: De Jury bestaande uit mej. W. Wijk huizen en de heeren A. J. Besseling, A. Dokter, J. Ph. Klapmeijer en J. Zwart heeft op 17 November 1924 een rondgang gemaakt door de tentoonstelling en brengt daarover het volgende rapport uit. Wat betreft dé inzending van diverse artikelen door militairen van Zee- en Landmacht merkt zij op dat deze op een minder peil stond dan het andere inge zonden houtsnijwerk. De Jury heeft gemeend den len prijs te moeten toekennen aan A. Neisingh, den Men prijs aan H. Kop. Belangrijk minder was het werk van H, F. D. Odijk, die als 8e prijs eene eervolle vermelding verwierf en W. F. M. Burger, die als 4de prijs eveneens een eervolle vermelding verkreeg. Afdeeling Schilder- en Teekenwerk. Wat de Jury bij dit werk opviel was he' vele nateekenen en schilderen naar plaat jes. Zij acht het werken naar de natuur veel hooger omdat men een beter begrip van onderlinge kleurverhouding en teeke- ning zal verkrijigen. De Natuur zij ten alle tijden onze leermeesteres. De le prijs werd zonder aarzeling toe gekend aan L. van de Wouw. Eveneens maakte een bizonderen indruk het stilleven van G. Goes, die een 2dten prijs verwierf. De 8de prijs werd toege kend aan J. Bakker de 4e aan O. Quak, de 5e en 6e resp. aan J. J. Slijkerman en J Quak. Ten slotte werd ter aanmoediging voor tot teekenwerk aan dien 14-jarigen P Slot eene eervolle vermelding toegekend. Wat een leder ziet en beoordeelt Het zal aller aandacht trekken dat de heeren-confectiezaken trachten in hun uitstalkasten de goedkoopste kleeding uit te stallen. U ziet het dadelijk, de prijs lijkt, maar op de buste is de pasvorm al slordig, en de afwerking slecht. Vraag niet hoe dat kleedingstuk aan het lichaam zal passen. Gaat nu eens naar Bramlage's volkskleedingmagazijn. Ook het goed koopste kleedingstuk past keurig, alles ziet er even goed en frisch uit. U kunt dus overtuigd zijn daar iets degelijks te koopen e'n dande prijzen zijn er altijd twintig procent goedkooper en bovendien aardige verrassingen als cadeaux. (Adv.) Aid. Houtsnijwerk en anderen. Wat het houtsnijwerk betreft wordt den inzenders aanbevolen wat meer te zoeken naar nieuwe patronen. Men ziet altijd de zelfde motieven. Laten de inzenders eens probeeren zelf eens nieuwe motieven te ontwerpen of wat meer naar originaliteit te streven. Om het origineel© vooral van den Penhouder werd de le prijs onmiddel lijk toegekend aan J. Sieben. De 2e prijs aan P. Th. Luijckx, de 8e prijs aan J. W. Steven-son. de 4e prijs aan P. A. Aggen- bach (voor de paoten van de schemerlam pen), 5e en 6e resp. aan A. de Graaff en O. Quak. Afdl DameshandVerken. De collectie dameshanidwerkem bestond uit een afdeeling heel smaakvolle voort brengselen, maar daarnaast een collectie, die absoluut üiet voldoet aan de eiscben die de Jury meent te moeten stellen aan modern naaldwerk. De patronen waren vaak geborduurde schilderijtjes. Het eigen ontwerp van mej. M. Mulders viel direct op door originaliteit en technische volmaaktheid; zij verwierf dan ook den len prijs. De 2e prijs kreeg mej. A. Mul ders met een buitengewoon zuiver uit gevoerd kleedje in breiwerk. De 3e prijs werd toegekend' aan mej. E. van Daelïe, met goed' technisch uitgevoerde kloskant. Maar waarom altijd dezelfde patronen? De 4e prijs is voor mej. W. Dhondt, voor een minutieus uitgevoerd tule stopwerk. AM. Fotografie. Deze afdeeling stond op één© inzending na, op een zeer zeer hoog peil De 1 e prijs werd1 na langdurig overleg, waarbij de doorslag heeft gegeven de verscheiden- ïeid der collectie, toegekend aan den heer D. Steeman; 2e prijs P. Kraak, 8e pr. K. Govers en de 4e prijs aan P. B. Plas meijer. Men kan1 aan deze inzendingen wel zien dat het meerendleel der inzenders lid is van de Heldersche amateur-fotografen- vereeuiging. De inzenders(sters) worden beleefd ver zocht hunne inzendingen terug te halen op Vrijdag a.s. tusschen 68 uur n.m. in de Huisvl.-tent. zaal. Heden is het de laatste avond der ten toonstellingen, welke zich over het geheel genomen in een vrij druk bezoek mogen verheugen. De stemming is er altijd ge zellig, waaraan de verschillende attracties en de groote medewerking van Winnubst niet vreemd zijn. Ook zal Winnubst he denavond1 vooraf ©en muzikale rondgang maken om de aandacht op den laatsten avond der tentoonstelling te vestigen, ter wijl de entree voor dezen avond op slechts 15 cent is gesteld. Winnubst marcheert om zeven uur af van hot Nieuwe Kerkplein b.d. Werfpoort. Route: Weststraat, Keizer straat, Spoorstraat, Koningstraat, Loods- gra-cht, Molengracht tot het Volksbond gebouw. Moge het bezoek den laatsten avond zeer groot zijn. We raden ©en ieder aan, daar een bezoek te brengen, daar ©r veel en mooi werk te zien is. Comité voor buitengewone abonnements concerten. Kathleen Parlow. Woensdag 8 December zal voor de tal rijke abonné's .bovengenoemde phenome- nale Oanadeesohe violiste op het 2e abon nementsconcert optreden. Wat deze kunstenares voor Helder 'be- teekent, zullen ongetwijfeld velen zich herinneren, die niet alleen haar feillooze techniek en voornaam optreden waardeer den, maar bovendien haar eerden om haar belangloos concerteeren op 14 Dec. 1914, toen destijds het Steunoomité werkelijk steun behoefde. Telkens weer (het laatst lm 1919) vond Miss Parlow een volle zaal en enthousiast publiek. Thans na eenige jaren komt de groote Canadeesohe wederom in ons midden om ons van haar kunst te doen genieten; zij zal gesecundeerd worden door den pianist Theo v. d. Pa& Reeds lang bestaat hier een werkelijke behoefte om aan de jeugd, ook op musi- kaal gebied, meer opvoeding te geven. De hooge entréeprjjs der gewone concerten •was echter tot heden een zeer groot be letsel. Om hieraan zooveel mogelijk tegemoei te komen heeft, onder auspiciën van de Holl. oonoertdirectie Dr. G. de Koos, het comité besloten deze concerten tegen zeer gereduceerden prijs toegankelijk te stel len voor de leerlingen der verschillende inrichtingen van onderwijs en muziek scholen. De leerlingen, tot. een maximum leeftijd van 18 jaar, die hiervan gebruik wensohen te maken, kunnen kaarten bekomen tegen den prijs van 1.25 met inbgrip van alle rechten. Zij moeten zich echter vooraf op geven- bij het oomitélid A. J. Leewens, Prins Hendrikl-aan 11. De gewone entréeprijs blijft gehand haafd. Nadere bijzonderheden zullen binnen kort in dit blad bekend gemaakt worden1. Sterveling! uitgeput van kracht! is het weer prachtig. „Jerusalem", van Isr. J. Olman was wel het zwaarste nummer wat door het koor werd gezongen. Het -getuigt van durf van den heer Leewens, en het is een bewijs van vertrouwen in zijn koor, dat hij zoo n nummer op het programma zet. Hoe moei lijk is het, als de stemmen hier door -el kaar moeten -zingen en even haperde ze dan ook bij-het eerste „Jeruzalem" dat gezongen werd, maar ook éven maar, want het slot was weer uitstekend. Een prachtprestatie, zangers 1 „De Rots in zee", van Rich. Hol was een lied met zeer suggestieve gedeelten en oogstte een dankbaar applaus. Köllner's „Doppelstöndchen" gaf een goed staaltje van 's heeren Leewens diri- geerkunst te zien. Als slotlied voor het koor werd gezon gen: „Der Apotheker," humoreske. Een allergeestigst liedje, waarbij het pu bliek de zaal afbrak (figuurlijk, natuur lijk!) en niet ophield' met applaudiseeren, vóór het Mannenkoor „De Gravers" van Olman, als toegift gaf. Als solist trad op de heer J. O. van Duuren, bariton, Nijmegen. Een beter solist had de 'heer Leewens zeker niet kun nen engageereni Zelfs de meest nuchtere geest werd passief gesteld door de„Zau- berstimme" van den heer van Duuren. Zijn voordracht getuigde van een inni ge diepte, "zijn uitspraak was zuiver en beschaafd en zijn zang vol en mooL De solist zong een drietal liederen van Schubert, „Nacht und trfiume", „Sel mir gegrüst" en „Am Mee/'. Het laatste, wel het bekoorlijkste van deze drie, was fijn en subtiel en ook de begeleiding van den heer Leewens viel hier bizon- der op. In dë „Protogue" van Leonoavalla, kon de heer v. Duuren zich geheel geven. Zoowel in de hoogte al-s in de laagte bleek zijn zuiverheid van stem- en zijn gemak- kelijkheid van voordracht. Hoe mooi was ook de uitspraak van het Fran-sch. Met Phil. Locts* hekende lied: „In Woud" had de heer v. Duuren ook hulten gewoon veel suoces. Een pracht Ibegele: ding was hierbij. Het publiek was enthousiast en1 het ap plaus donderde door de zaaL Ook J-afcma's „Oene van Snoek" vi zeer in den smaak. En op het herhaalde applaus -gaf de heer v. Duuren als toegift „Ik hen het Smidje". Zoowel in ernstige als in komische liederen is de heer v, Duuren onbetaalbaar. Nog rest ons te zeggen, dat mej. Lee wens, na het eerste nummer van hét programma, een bloemstuk werd aange boden voor haar begeleiding. Een wel verdiende hulde! En nu kunnen we ons verslag besluiten met een woord van dank aan „Helderis Mannenkoor", dat ons weer een avond van waar kunstgenot heeft bezorgd. Het traditioneel©, zeer geanimeerde bal besloot den avond. Ingezonden Mededeelinjj. Meubelmagazijn B. J. QUAST, Prachtvoorraad Ameublementen, v Buffetten, Tafels, Spiegels, Theekasten, Divans, Linnenkasten enz. B. i. QUAST, Meubelmaker, Stoffeerder TWEEDE KAMER. Concert „Helderis Mannenkoor". De gunstige reputatie, die Helder's Mannenkoor in den loop der jaren1 ver worven heeft, is oorzaak, dat de Casino zaal, 'bij de concerten die dit koor geeft, altijd tjok en tjokvol ia Immers, men weet, dal, de heer Leewens het programma steeds uiterst 'goed verzorgd, en dat er naast de meer bekende ook altijd eenige nieuwe- nummers te vinden zijn. Zoo werd Dinsdagavond voor het eerst opgevoerd „De Rots in zee" van R. Hol, „Jeruzalem" van Isr. J. Olaman en de hu moreske „Der Apotheker", terwijl „Goe den Nacht" van F. J. Roeske en „Doppel- stfindchen" van Zölln-er voor de tweede maal werden gegeven. Als nummer een van het programma werd gezongen het: „Arie und Chor", uit Mozart's opera: „Die Zauberflöte". Deze opera, die Mozart schreef, om de schulden van zijn vriend te dekken^ vomt een geheel van schoon© liederen. De 'bassolo, die hierin gezongen werd, eek ons wat al te diep, en zelfs voor den beer v. Weelde, met rijn orgelstem, wat donker. De Duitschfe uitspraak was ook niet zuiver. Mooi en goed was het koor der priesters, ook wat de harmonie der stammen betrof. Toch viel het ons op, dat de heer Leewens gebrek heeft aan goede tenoren en dit gemis werd bij verschillen de lied-eren gevoeld. Er scholen onder de tenoren wel enkele uitstekende krpchten, die meermalen opvielen door hun vol heid en zuiverheid van stem, maar toch waren dë tenoren in kracht niet opgewas sen tegen de zware en mooie 'basstemmen. Het „Goeden Nacht", van F. J. Roeske een uiterst bekoorlijk Bedje, met mooie, maar ook minder mooi© mo menten. We denken b.v. -aan den der den regel van het le en 2e couplet, die ons niet 'bijzonder konden bekoren. Waar iet lied echter zijn climax bereikt in den regel: 1 De algemeen© beschouwingen over de Staatsbegrooting worden Dinsdag voort gezet De heer Braat (plattel.) critiseert de Troonrede. Spr. noemt haar -een onbenul- Lig stuk, waarvan hij niet begrijpt, dat men het H.M. in, de hand heeft kunnen stop pen. Spr. ontkent, dat -er opleving in den landbouw is, en bepleit bezuiniging op de ambten-aren door vermindering van het aantal en verlaging van de salarissen. Ook het, inkomen van de Kroon is zo. te hoog, Spr. beurt de achterstelling van het platteland af, en hoopt, dat de regeering voor een zeer groot deel vervangen zal worden door menschen, die voor de be langen daarvan gevoelen. De heer Wijnkoop (oomm.) ontkent, dat er een kentering op economisch ge bied is. Er is een stabiliteit in de werk loosheid ingetreden in alle kapitalistische landen. Spr. wijst op de concentratie in het kapitaal, dat zijn macht over de ge- heele wereld uitbreidt en waarvan het Dawes-rapport een verschijnsel is. Spr. zegt, dat de ontwapening door de actie der vrijzinnig-democraten vermoord is. De heer Marcbant heeft zich geworpen voor den Volkenbond, die bewapening eischt. Tenslotte behandelt spr. de positie der boeren. De heer Troelstra ging uit van het feit, dat het Parlement iin aanzien is ge daald en nog daalt. Regeeringen en po litieke partijen stellen het volk tèlkens weer teleur. Hoe bomt dat? Door het ge mis aan realiteit der leuzen bij de stem bus. Telkens weer komen de partijen van rechts ter -stembus met, op dem voorgrond en dus als het voornaamste, den eisch van „christelijk" bewind, dus met een theolo gische vaan. Maar als dan een Regeering uit die partijen aan 't roer is, dan treedt, in haar wetten, geen theologisch maar een sociaal criterium op den voorgrond om dat de feiten daartoe dlwingen. Om dan toch iets te doen in de richting van de stembusleuzen, worden soms eenige wets voorstellen ingediend ter bevrediging van deze of geene groep van rechts.Maar ze brengen het meestal niet tot het Staats blad. Het -gevolg is, dat elke Regeering van rechts telkens weer te leur stelt om dat haar daden niet kloppen op de stem- busleuzen. De meerderheid schikt zich daar maar inen zoo gaat het prestige van het Parlement en Regeering beide omlaag. Wat is» daartegen nu te dioen? Men geve aan de Regeering en haar meerder heden 'en daardloor aan het Parlement, weer een reëelen -grondslag. Een grond slag niet van theologische maar van so ciale quaesties, waarmee dan ook een re- geeringspoBtlek weer overeen kan stem men. De groote vraag, waarom alles eigenlijk draait, is, zoo zei de heer Troel straat, die welke ik in 1917 reeds genoemd heb: zal de Staat het groote kapitaal of zal het groote kapitaal den Staat beheer- schen? Die quaestie kan alleen goed wor den uitgevochten maar dat willen de vijanden van het Parlement juist niet door een groepeering volgens de schei dingslijn: democraat of anti-democraat. En al erkende spreker, dat er ook tusschen de democraten onderling nogal' verschil len zijn (de heer Wijnkoop had daarover in den breêdie uitgeweid en lang niet on verdienstelijk), men kon elkander zeer wel vinden op een- program met deze twee hoofdpunten: lo. ontwapening, 2o. demo cratie in de bedrijven (medezeggenschap en 'bedrijfsorganisatie). Zal het weldra daartoe komen? Dat kan hoogstens na de verkiezingen worden ge zegd. Maar het zal er eenmaal toe moe ten komen. Ondanks het verbod der Bis schoppen om samen te werken met socia listen. Want niemand kan den natuurlijken loop der historie op den1 duur tegenhouden. In de avondvergadering wordt hoofd stuk X (Arbeid) der Staatsbegrooting be handeld. De heer S 0 h a p e r klaagde over de slappe toepassing der Arbeidswet, in het bijzonder daarover, dat de' minister rijn motie niet uitvoert, waarin op de toepas sing der wet voor alle groepen van arbei ders wordt aangedrongen. De heer S m e e n k vond dit zeer be grijpelijk, omdat het in het belang van de 'bedrijven: is, de wet geleidelijk in te voe ren. Hij was het intusschen- met den heer Schaper eens, dat het tijd werd, het win kelpersoneel eindelijk onder de wet te brengen. Ook voor het hotel- en restau rantwezen vond de heer Stmecnk dat nood zakelijk. Hij drong er verder bij de regee ring op aan, de bindendveiklarinig der colectieve contracten nog in deze parle mentaire periode te regelen. De heer De Groot ontwikkelde be zwaren tegen den druk der arbeldersbe- perking bij de wet. Hij 'geloofde dat zeer veel arbeiders zelf niet verlangen- een ar beidsdag varf maar acht uren. Hij pleitte, te zamen met den heer Snoeok Heil- imans, voor de opheffing van het ver bod van arbeid voor bakkerspatroons. De heer B r a u t i g a m kwam met een motie voor herziening der Stuwadoorswet, maar drong tevens aan op regeling van den arbeidstijd in de vervoerbedrijven te water. Ook de heer Hiemstra kwam met een motie: spoedige regeling van beidstijden in het land- en tuinbouv drijf. Voor regeling van den arbeidstijd der verpleegsters sprak mej. Groeneweg, bestreden door de heeren Scheureren Snoeck Henkemans. Beiden wil den, dat de minister met 'groote voorzich tigheid te werk zou gaan bij de regeling van den arbeidstijd in verpleeginrichtin gen. De regeling zou heel soepel moeten wezen en een belangrijk maximum aantal werkuren moeten toestaan. Nadat de heer Braat als zijn „ruime opvatting" te ken nen had gegeven, dat men- een mensch zijn werk moet 'gunnen-, zoolang hij wer ken wilde, maakt minister Aalberse een- aanvang met de beantwoording der sprekers. Vergadering van Woensdag 19 Nov. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting worden voortgezet. De heer van Gijm (VJ3.) maakt be zwaar, dat de dekking van het tekort ge schied is door nieuwe belastingen, maar vooral' dat de m-eevairers der middelen niet ten goede kwamen- aan de belastin gen, die toch als sluitpost waren aange kondigd. Vervolgens kwam de heer N o 1 e n 9, de leider der katholieken, aan het woord', voor wien behoud der Roomsche eenheid natuurlijk het ideaal is. De katholieke Ka merclub moet bijeen blijven, zij vertegen woordigt de katholiek© partij, welke niet s de part-ij van één stand, doch die alle maatschappelijke -groepen omval Naast die eenheid zoo mogelijk bijeenhouden der coalitie. Laat het verbond met de protes- tantsche groepen der rechterzijde slechts een mariage de raison zijn, de trouw was dan toch buitengewóón hecht, en het veertigjarig jubileum ls niet ver meer. De heer Nolens gaf daarna een program van samenwerking aan. De heer Van Rap pard (V.B.) bespreekt de passage in de Troonrede betreffende opl-eviinig in den andbouw, de heer Van Vuren (RJL) de gevoerde bezuinigingspoBtiek, die aan de gesteldte eischen voldoet. De heer Ter Hall- (VJB.) breekt een lans voor oud-gepensioneerden, de heer Vliegen (SD.) vraagt nogmaals, naar gegevens om trent de inkomsten uit de kroondomeinen. ïij laat ten opzichte van1 den financieeten toestand een wat optimistischer toon hoo- ren dan de heer Van Vuuren, en wijst op de stijgende opbrengsten- der middelen. >at door belastingverlaging meer kapi- aal zal worden gevormd, kan spr. niet aannemen. N.V.Texels Eigen Stoomboot-Onderneming Op werkdagen: Vertrek Texel: B.— vjo, 1L— v.m, 2.80* mm. Vertrek Helder: 9.80 v.nt, 12.— middL, .15 n.m Op Zon- en Feestdagen 6JJ5L WESTSTRAAT 31-33. PRIMA WERK. LAAGSTE PRIJZEN. Winterdietut, ingaande 18 October 1934.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5