GEMENGD NIEUWS Benoeming. Begrooting. Rondvraag. De heer Boogaard vraagt naar de VOOR DEN POLITIERECHTER. Middagzitting van 17 November, ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Verijdelde rooi. W. v. O. De in den winkel staandlen man echoot den knecht ter hulp. De vrouw werd vrij onzacht een handdoek voor mond' en oogen gebonden, en de mannen trokken haar daarop achterover. Onmiddellijk daarna schoot de inspeo- teur van de recherche toe. Hij ontzette de juffrouw en overmande een der aanval lers. Vlak na den aanval door den loop knecht was een derde persoon den winkel binnengekomen. Deze had buiten op den uitkijk gestaan. Spoedig na het ingrijpen van den rechercheur ging hij er vandoor. De rechercheur in het perceel aan die overzijde van de straat begon onmiddel lijk de achtervolging en hield1 de vluchte ling aan in een schuur achter een loge ment in de Withstraat De twee aangehou denen weiden' naar het bureau van politie gebracht. De derde persoon werd eenige oogenblikken later in zijn woning gear resteerd. Op het politiebureau had die fouilleering plaats. Alle drie aangehoude nen waren in het bezit van een makker. Spreeuwen als beschadlgers van klem- planten van granen. Een weddenschap. Op een mijn geloopen. Onbestelde brieven. Zfjn ouders vermoord. Ben verschrikkelijk ongeluk. Mijnongeluk. Te veel medicijnen. Deftige gauwdieven. Een graaf en een gravin gearresteerd. van 0.76 per MA benoodlgd zal zdjn 1996, overdrachtskosten Inbegrepen. B. e<n W- kunnen zich in overeenstem- rnin'g met bet advies van de Oommissie voor het Grondbedrijf met een prijs van 0.75 per M.a wel1 vereenlgeni, want zij voelen er weinig voor om dezen grond gratis aan de Woningstichting voor wo ningbouw act te staan en zulks te meer, waar die huurvetrlagiing door kostelooze overdracht van den grond zeer gering is. in overeenstemiming met de adviezen van den Directeur van Gemeentewerken en die Gezondheidscommissie, stellen B. en W. voor de gevraagde voorschotten en eventueel ook bijdragen toe te kennen aan de WontogstioMing. Do heer Borkert juicht het toe, d!at deze goedkoope woningen zullen worden gebouwd. Spr. verbaast zich evenwel over die clausule „B. en W. voelen er weinig voor dezen grond gratis al te staan aan de Woningstichting". Een dergelijke uit lating acht spr. het Ooilege onwaardig, dat zijn gevoeligheden waarmede de Raad niet te maken heeft. Wij dienen te weten oml welke reden het Ooilege den grond Voor 75 cent per meter wil afstaan. De Voorzitter merirt op, dlat de prijsberekening van den grond bij een vo rige gelegenheid uitvoerig ia uiteengezet. De heer Borkert: Dat verandert aan den' zin niets. De heer V a n 'B r e d a: De verrekening van den grond krijgt een reëeleren zin als de Woningstichting dien koopt van het Grondbedrijf. Indien1 door zoo'n trans actie de huren zouden worden verzwaard, kunnen wij beter een suppletie op de hu ren geven, later. Aangenomen. Voorstel tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aanbevolen worden: 1. de heer L. Bandsma. 2. de heer J. Smit (Kerkgracht 44). De heer Bandsma krijgt 8, de heer Smit 11 stemmen; 2 stemmen zijn van onwaar de, zoodat de heer Smit is gekozen. Voorstel tot benoeming van een lid van de Oommissie tot Wering van School verzuim. Aanbevolen worden: 1. de heer A. A. Seemann. 2. de heer W. J. Aggenbach. Bij eerste stemming verkrijgen de hoe ren Seemann en Aggenbach beiden 10 stemmen (1 blanco); bij. tweede stemming verkrijgt de heer Seemann 8, de heer Ag genbach 9 stemmen (4 blanco), zoodat laatstgenoemde gekozen ia Trekking der afdeelingen voor die be handeling der gemeente-begrooting 1925. In de eerste sectie hebben' zitting de leden Maters, Schoeffelenberger, van der Veer, Bok, van Loo en de Zee; in de twee de Eyldens, mevr. van der Hulst, Zonder- van, Bot, Boon en Smits; in de derde van Dam, Borkert, Heyblok, van Os, Boogaard en Geuite. De heer Smits vraagt naar de geruch ten betreffende opheffing der Rijks Nor maalschool alhier. Is hiervan iets aan het College bekend? Het zou een geruststel ling zijn indien men zekerheid hierom trent had. Op grond' van welke overwegin gen is door den Directeur dér Kweek school te Alkmaar gevraagd om opgave van wie naar Alkmaar gaat studeeren en in aanmerking wenschlt te komen voor een rijkssubsidie ter vergoeding van de kosten dezer studie? De Voorzitter kan hieromtrent niets anders zeggen dan dat aan het De partement gezegd is, dat de Normaal school zal verdwijnen. Men kan hier wel op rekenen. Naar bedoelde instructies zal spr. een onderzoek instellen. De heer Bot bespreekt het antwoord!, hem verstrekt op zijn vraag en bij de stukken ter visie gelegd. Onder deze stuk ken bevindt zich d. Antwoord van den Minister van Wa terstaat nopens het onderhoud van de verharding van het buitenbeloop van den Havendijk, zulks in verband met de door den Heer Bot in de Raadsvergade ring van 27 Juni j.1. geuite klachten. De Minister kan niet toegaven,, d'at aan dit onderhoud minder zorg wordt besteed dan vroeger, wil een aanvrage van de Ge meente om zelf verbeteringen aan te bren gen1, evenwel wel in overweging nemen. De heer Bot geeft in overweging het goedkoopste plan om zelf bedoelde verbe teringen aan te brengen, uittevoeren. De Voorzitter zegt toe dit denk beeld te zullen overwegen. De heer Boo g aard merkt op, dat op een door hem ingezonden schriftelijke vraag geen antwoord is gegeven. De Voorzitter antwoordt, dat in gevolge bedoeld verzoek de advertentie betreffende Aanbesteding is ingetrokken. Deze zaak komt thans eerst in de Commis sie voor de Bedrijven. De heer Gru'nwald kan niet toezeg gen, dat de opnieuw in den Raad komt. Als de Commissie opnieuw advi seert tot aanbesteding, zullen B. en W. nader overwegen wat te doen staat. De heer Bogaard merkt op, dat van zijn eerste schrijven niet veel nota is ge nomen. Spr. vindt het wenschelijk deze zaak vooraf in den Raad te bespreken, op dat spr. hierover zijn meerling kan zeg gen. De heer Grunwald: Het College heeft- alle stukken goed onder de oogen gezien en heeft uitvoerig advies aan den Raad uitgebracht. Maar in laatste instan tie moet de Raad beslissen of tot aanbe steding zal worden overgegaan. werkzaamheden aan den weg naar Juli ah nadorp. Het is 7 weken geleden, dat wij voor het laatst vergaderd' hebben en er staat hieromtrent neg niets op de agenda. Hoever is deze weg gevorderd? vraagt spreker. De beer Van Breda: Het Ooilege heeft van enkele grondeigenaren nog geen antwoord gekresen, hoewel ze ai een paar maal zijn aangeschreven. De heer Zonder van kreeg dien in druk, dat het hier onwil betreft van een enkelen grondeigenaar. Zou het niet wen schelijk zijn diens naam in openbaren raad te noemen, opdat men wet» aan wien deze stagnatie te danken is? De heer Grunwald: Als die Raad prijlsstelt op de totstandkoming van dezen weg, zou hij beter gedaan hebben deze zaak niet in het openbaar te bespreken. Wij kunnen tenslotte geen enkelen eige naar dwingen grond af te staan, zelfs niet qiet de onteigeningswet, en zij, die wel licht riog bereid zouden zijn tot verkoop, zouden na deze discussie wel eens anders kunnen handelen. Spr.,betreurt dan ook, dat deze opmerking gemaakt is. De heer Boga1 ard meent, dat het toch wel wat ver gezocht is dezen' onwilligen man nog van de bestuurstafel te verde digen. De heer Zondervan zal omtrent deze aangelegenheid gaarne nadere in lichtingen in besloten' raad ontvangen. De heer Grunwald is bereid die te geven, maar het College weet niet meer dan wat in de stukken staat. De heer Eyl'ders vraagt naar den datum der afdeehngsvergadierimgen (8, 9 en 10 December). De heer Geurts ontving een antwoord op zijn vragen, dat hem niet heeft bevre digd. Dit schrijven betreft: b. Nota van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van de door den heer Geurts gestelde vragen in zake de uitbesteding van verfwerk aan de Gas fabriek. Er blijkt uit, dat aan het verfwerk in derdaad is overgehouden 1182maar in de rekening staan verschillende onjuist heden. Spr. kon aan de Centrale Boek houding niet aan de weet komen, wat niet goed was, men verwees hem naar den wet houder, doch van dezen heeft hij nimmer antwoord gekregen. Spr. betoogt, dat van het schilderen niet is overgehouden ƒ1182, maar die som, vermeerderd met een week loon (gratis werk). Er is op een bedrag van 2000.— alzóo 1800.overgehou den, en zelfs B. en W. vinden dit te veel. Spr. gaat nog uitvoerig op deze aange legenheid in' en betoogt, dat de werklieden tekort aan loon hebben ontvangen, en stelt voor alsnog een toeslag op dat loon uit te keeren. De heer Grunwald heeft met be langstelling en verbazing dit betoog ver nomen. De heer Geurts heeft een vraag gedaan en die is beantwoord. Nu komit deze heer bij de rondvraag met een be toog, waarvan wij de strekking uitteraard niet kunnen overzien. Het had dan ook op zijn weg gelegen een verzoek te doen om een interpellatie te mogen houden. Wat de inlichtingen omtrent de O. B. be treft, deze is de plaats niet voor het ge ven van dergelijke inlichtingen. Daarvoor is het College van B. en W. het aange wezen lichaam en dat is steeds bereid om dergelijke inlichtingen te verstrekken. Op het voorstel-Geurts kan thans niet worden ingegaan; de heer Geurts vrage daartoe een interpellatie aan in den volgenden raad. De heer Schoeffelenberger .acht het antwoord op de vraag van den heer Geurts camouflage. Men moet. De Voorzitter merkt op, dat wij nog niet aan' de interpellatie toe zijn,-slechts aan de rondvraag. Het College heeft het recht voorbereid te zijn op hetgeen zal worden gezegd. Reeds kan spr. de veras- kering geven, dat het College bereid is éene interpellatie toe te staan. De heer Van Loo bespreekt die ver breeding van den Polderweg, waar thans enkele huizen in gedrang komen. De heer V a n B r e d a antwoordt, dat P. W. reke ning zal houden met deze woningen, die niet onder het profiel der straat mogen komen. Hiermede is de agenda afgehandeld. Van de ter visie gelegde stukken vermel den wij die nog niet genoemde: a. De inlichtingen omtrent de exploi tatiekosten van den Duplicator en over zicht van de modellen hiermede vervaar digd. c. Beantwoording van de vragen door den heer Schoeffelenberger gesteld no pens ontslag en indienstneming van werk lieden bij de Gemeente-Reiniging. e. Schrijven van den Directeur van 's Rijkswerf inzake de leverantiën ten be hoeve van 's Rijkswerven en het uidaar toegepaste stelsel van prijsvraag. f. Schrijven van Burgemeester en Wet houders inzake huurverhooging van wo ningen geëxploiteerd door de Woning stichting. Door den Minister was de huurprijs voor plan C (50 woningen Oude Belt) be paald op 4.86 per week. Door Woning stichting werd ter vergemakkelijking de huur bepaald1 op 4.85, en de huur van 14 woningen van plan D (oude Belt) be paald! op 4.85 in plaats van 4.80. Het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid maakt tegen deze verrekening bezwaar, zoodlat thans de prijzen van plan O met 0.05 worden verhoogd en gebracht op 4.90. De Raad begeeft zich na afloop van de openbare zitting in oomité-generaal. Wie aan een ander riek spiegelt Een agrarisch jongmensch, dat voor het herhaaldei feit van mishandeling veroordeeld was tot 4 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf, werd heden) door den politierech ter aangezegd, daV deze voorw. straf op hem zou worden geëxecuteerd en zulks omdat hij een der bijz. voorwaarden, verplichte ge heelonthouding, niet was nagekomen. Het is dan ook voor voorw. veroordeel den van zeer veel belang, dat zij niet alleen gedurende den hen bpgelegden proeftijd stipt onthouden van elk strafbaar feit, doet tevens zorgvuldig nakomen elke bijzondere voorwaarde, die hen door rechtbank of po litierechter wordt opgelegd. Het boven staande geval is een eerste waarschuwing voor allen, wie het Damocles zwaard der voorw. veroordieeling boven het hoofd ben gelt. Zegt het s.v.p. voortl Van den regen in den drup. Sietse de H., een bewoner van het eiland Texel, bezondigde zich op 20 Juli aan de egels-, mollen- en kikvorschenwet, door het verboden vervoer van een egel, welk dier, als nuttig voor den landbouw, door de wet wordt beschérmd. De rijksveldwachter Jel- lema, die- deze overtreding constateerde en daarom den naam van den overtreder wenschte te weten, ondiervond geen welwil lend onthaal. Maar een botte weigering, waar de politieman hem overeenkomstig zijn instructie, wenschte te geleiden voor den hulpofficier van Justitie, c. q. den burge meester. Ook tegen deze overbrenging ver zette S. de H. zich met geweld, zoodat hij ook nog een proces-verbaal opliep wegens wederspannigheid en ter zake dit feit heden veroordeeld werd tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. Bescherm de vogbls en behandel de dieren met zachtheid. Een bierbottelaar, met name C. B., te Schagen, moest zich heden verantwoorden, omdat hij noodeloos en gewelddadig een hond zoodanig had geschopt, dat deze han deling het karakter kreeg van een opzette lijke dierenmishandeling. Een in de nabijheid surveilleerend veld wachter der gemeente had het feit geobser veerd, geconstateerd en geverbaliseerd. De politierechter kreeg echter kennelijk na de behandeling den indruk, dat de ernst van de mishandeling ietwat was „opgeblazen" en overeenkomstig zijn strikt q onpartijdigheid en onkrenkbare rechtvaardigheidsgevoel veroordeelde hij den beklaagde tot slechts f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Conflict tusscher\ Wietjnger dames. Mej. J. M. B. neé J. te Wieringen, leeft 'op een voet van permanenten oorlog met haar jongere buurvrouw, Mej. D. Ze zijn allebei niet voor de poes en als ze het met elkaar aan den stok krijgen, doet de neutrale toeschouwer wijs uit de vuurlinie te blijven. Ook op 29 Sept. was het weer hommeles tusschen de buurdames. Eenige kippenkui- kens waren ditmaal de casus belli en na op de gebruikelijke pikante wijze elkanders doopceel te hebben gelicht, ging mej. B. tot het offensief over en blijkbaar met zooveel succes, dat zijj heden ter zake mishandeling veroordeeld werd tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Ach, moeder, die man Alweer stond de vischhandelaar D. W. uit Helder terecht wegens beleediging en thans van Mej. de Wed. V. O. geboren G. V. Op 21 October was deze beklaagde vrijgesproken van beleediging, aan W. V., broeder van Mej. v. O. aangedaan, in den rumoerigen nacht van 13 September. Hij had Me]v. O. op de openbare straat een oplichtster genoemd. Ook thans ontkende de vischkoopman in krasse, zelfs te krasse be woordingen, doch ditmaal mocht hem zulks niet baten, daar hij veroordeeld werd tot 10 boete of 10 dagen logies op staats kosten. De rechter bevond geen bewijsbare schuld in hem. De machinist C. de W., op 9 Sept. zeer verontwaardigd, dat de 9-jarige K. B. zijn zoontje had afgerost, en hem bovendien bru taliseerde, stond heden terecht, omdat hij dit brutale snaakje eenige draaien om de ooren zou hebben gegeven. De man maakte zich zeer zenuwachtig en ontkende ten sterkste geslagen te hebben. Hij had den knaap alleen maar vastgegrepen. Daar het getuigenbe- wijs echter zeer zwak was, vond de politie rechter geen vrijheid hem te veroordeelen en sprak hem derhalve vrij. Uitspraken: Zitting van 18 November. Lodewijk K., Helder, diefstal; nader on derzoek gelast. Het was der recherche te Haarlem ter oore gekomen, dat er plannen waren be raamd om 'bij een winkelierster op leeftijd, wonende in !het perceel 125 Kleine Hout straat te Haarlem, diefstal te plegea Voortdurend werd het huis bewaakt, tot nader bekend werd, dat Maandagmorgen om half negen het plan uitgevoerd zou worden, 's Ochtends vroeg stelde een in specteur van de recherche zich ln den winkel verdekt op, en in een tegenover gelegen perceel nam een rechercheur zijn intrek. Omstreeks half negen kwam een man den winkel binnen. Hij vroeg een fleech zoutzuur, en de juffrouw ging naar een echter de zaak gelegen bergplaats, maar voordat zij daar aankwam, werd zij ln den rug aangevallen door haar loopknecht De daders legden een volledige beken tenis af. Zij waren' van plan geweest de vrouw van alle geld en geldswaardige papieren te beroovem. Het zijn W. v. 0„ loopknecht, B3 jaar, wonende te Haarlem, A. F. van S., 21 jaar, wondende te Schoten, en L. R, 18 jaar, wonende te Haarlem. Uit de provincie Groningen wordt ge meld op welke wijze spreeuwen de jonge kiemplanten van rogge, tarwe en gerst beschadigen. De veldjes van een proeftuin waren ter beveiliging tegen de musschen dicht met zwarte draden overspannen. De graan- plantjes" kwamen goed op, maar al spoedig bleek dat er verschillende plantjes uitge haald waren, die boven op den grond lagen en waarvan de korrels ontbraken of er los naast lagen. Overal bijna geen uitzondering was naast het plantje een gaatje in den grond geboord. Musschen waren bet echter niet; deze boren in den grond en halen heel het plantje uit, terwijl de korrel verdwijnt. Het bleek dan ook dat spreeuwen de schuldigen waren. Aan de zwarte draden stoorden zij zich niet: ze kropen er onder door of stapten er kalm over heen. Verder nam men waar dat deze vogels met wis kundige nauwkeurigheid hun snavel naast het plantje inboorden, eventjes gingen rusten en daarna het werk bij een volgend plantje herhaalden. Slechts als bij ongeluk werd de jonge roggeplant uitgehaald of de korrel verwijderd. Al de plantjes die bewerkt waren, vertoonden saamgeknepen korrels. Het plantje ging dan ook niet doodde spreeuw roofde alleen een deel van het zoete sap dat in de ontkiemde korrels aanwezig is. Daardoor wordt natuurlijk tekort gedaan aan het reserve- voedsel en zal de kiemplant belangrijk verzwakken. Wat bij de rogge plaats had, herhaalden ze, toen de tarwe en gerst voor den dag kwamen. Ook op het vrije veld bleken de spreeuwen ijverig bezig met het beschadigen der planten. Het gewas krijgt daardoor een geduchten knak en dat zal bij vroeg ge zaaide granen niet zoo schadelijk zijn, daar deze een gelegenheid vinden, zich te herstellen. Maar bij laat gezaaide kan de verzwakking komen op een oogenblik dat door het naderende kwade seizoen, verschillende planten te zwak den winter ingaan en de stand daardoor te wenschen overlaat. Uit een en ander blijkt wel, dat de spreeuwen lang niet altijd onschuldig bezig zijn, als ze zoo druk over het veld scharrelen. Luitenant Smymt, een Oanadeesch. offi cier, heeft 200 guiinjes verwed, dat hij van Londen naar Rome zou roeien in een vier meter lange kano met een pagaai als mid del van voortbeweging. Verleden week legde hij die eerste étappe, LondenDo ver zonder bezwaar af, maar bij' zijn eer ste pogingen om het Kanaal over te steken geraakte hij in een storm, die hem nood zaakte, op het lichtschip bij; de Goodwam- banken een schuilplaats te zoeken. Aan gezien de voorwaarden luiden, dat hij den tocht zonder eenige hulp en geheel alleen moet volbrengen, moest hij weer naar Do ver terug. Van daar is hij nu gisteren morgen om 8 uur opnieuw in zijn kano vertrokken, en om 6 uur landde hij', dood moe en half bevroren, maar met onver zwakte geestkracht, te Galais. Heden ver trok hij via het Kanaal van St. Omer, de Somme en de Seine naar Parijs en dan via dé Manie en eenige kanalen te Rhöne te bereiken, die hem naar dé Middelland- sche Zee moét brengen. Van Marsaiile naar Rome moet hij weer die open zee kie zen; Volgens een draadloos bericht uit Ber lijn is een Estlandsch marinevaartuig bij het opruimen van een mljnveld op een mijn geloopen en in de lucht gevlogen. Daarbij kwamen twee menschen om en zijn er vijf gewond. In het huis van Thomas Keady, een brievenbesteller te Curragh, die daar twee jaar geleden overleden ia, heeft men twee duizend onbestelde brieven- gevondlen, waarvan sommige een poststempel van tien jaar geleden droegen. Met een kruiwagen zijn zij naar het post kantoor gébracht, dat thans zorg zal dra gen, dat ze bij de geadresseerden besteld worden. In het grensdorp je Hemden aan de Duit- sche grens bij Dinxperlo werd in Februari 1919 het bejaarde echtpaar Niehhout des nachts doodgeschoten in bed. Hun zoon werd direct na den moord als verdacht van de misdaad in hechtenis genomen, doch uit gebrek aan bewijs vrijgelaten. Wegens zware vermoedens werd de zoon voor eenige dagen andermaal in hechtenis genomen en heeft bekend zijn vader en moe der te hebben vermoord. De drijfveer was hebzucht, daar een som van 30.000 Mark uit huis was verdwenen, en verzet tegen den wil der ouders, die een huwelijk van hun zoon met de vrouw, van zekeren Sch. niet wilden toestaan; met welke vtouw de zoon na zijn eerste vrijlating toch is gehuwd. is Dinsdag op dé spoorldjn tusschen Oham- pdgny en Pare St Maur gebeurd. Van1 een stoker van drie-exwlertig jaar geraakten door ee® plotseling uitlaaiendo vlam die Meeren- in brand. De ongelukkige schreeuwde van pijn eni dé machinist, die wel trachtte hem te helpen, kon den trein niét tot stilstand brengen omdat hij wist, dat vlak echter hem eemi tweede trein aankwam. Pas in het station Pare St Maur kon hij' stoppen. In een treurigen toestand is dé deerlijk verbrande man naar het ziekenhuis gebracht, waar men weinig hoop had) zijn leven te redden. Bij een ontploffing in den omtrek van de stad Petroszony in Zevenburgen zijn 26 mijnarbeiders om het leven gekomen en 82 min of meer zwaar gekwetst De menschen, die zich geregeld met me dicijnen' vergiftigen, zullen misschien lee ring trekken uit het geval van Catherine Anna lees, iwier lijk dezer dagen te LLa- nelly geschouwd is. Aangaande haar werd verklaard dat zij soms dertig drankjes in een uur uit dé apotheek liet komen. Zij stierf plotseling en eenige medicijnen, die zij achter had gelaten, werden de dokters ter hand 'ge stéld door den man, die zoo zegt het verslag „niet afwist van de medicineer- manie van1 zijn vrouw", waaruit op te ma ken valt dat hij niet veel belang in haar doen en laten stelde. De lijkopening 'had volgens den (genees heer van het gerecht uitgewezen dat de vrouw nog wel twintig jaar mee had ge kund, als zij voorzichtig geleefd 'had. Se dert 1918 had zij echter morphine ge bruikt en dit had haar lever al eenigszins aangetast. Een recept van morphine en strychnine, driemaal daags, was om zoo te zeggen haar dagelijksch brood. Toen de apotheker merkte dat zij hierop verzot was, had hij het drankje steeds slapper gemaakt. Maar de vrouw merkte dit en vroeg hem den drank sterker te maken, waarop de apotheker, meer gehoorzaam aan de stem van zijn geweten dan aan zijn eed, op drie flesohjes die zij kreeg, nog maar in' ©en ervan morphine deed. Óp een gegeven oogenblik was haar apothekers- rekening opgeloopen tot ruim zevenhon derd gulden. De apotheker gehruikte al zijn overredingskracht om haar te 'behoe den voor de gevolgen van te sterke doses smeermiddelen en soms luisterde zij ook wel naar zijn raad. Een dokter, die bij de geboorte van baar laatste kind aanwezig was geweest, verklaarde dat dit een zwak ke stumper was, lijdend aan stuipen. Hij wist toen niet, maar geloofde nu, dat het eeuwige slikken1 van medicijnen door dé moeder het kind veel kwaad had1 gedaan. Dezer dagen werden in hun woning te Parijs graaf Gaël d'Ahzac, 35 jaar oud en zijn vrouw, gravin Madelaine Aussel, 19 jaar oud, gearresteerd. De graaf had reeds enkele jaren gele den' met de politie te doen gehad wegens bedrog. Thans werd het jonge echtpaar gearresteerd naar aanleiding van een „aanklacht tegen onbekende", bij het par ket te Montauban ingediend door een oude vriendin' van de familie d'Abzao. De graaf en dé gravin hadden een maand bij die vriendin gelogeerd en wa ren den 20sten October jJL vertrokken. Den dag na haar vertrek ontdekte de gastvrouw tot baar groote verbazing, dat zij een groote hoeveelheid familiiejuwee- len1, pelswerken en andere kostbaarheden mist». Een en ander een waarde van 100.000 francs' vertegenwoordigende. De chef van de recherche, belast met het onderzeek in de zaak, verdacht aan stonds in verband met diens verleden; den graaf d'Ahzac, die vóór zijn reisje naar Montauban niet al te wel bij kas was, sinds zijh terugkeer in Parijs op grooten voet leefde, de nachtlokalen van Mont- imartre bezocht en in de rue de Mosoou een keurig gemeubeld appartement van 900 francs per maand had gehuurd. Hij werd aangehouden, toen hij juist bezig was de noodige toebereidselen te maken om Parijs te verlaten en naar Cót» d'Azur te gaan. In de reeds 'gesloten koffers en tassöhen vond men verschillende aan de bestolen dame toebehoorende voorwerpen, gouden spelden, kostbare halskettingen, een prachtigen waaier van struisvogelveeren in paarlemoer gevat en met gouddraad bewerkt, alsmede een hermelijnen mantel. Verschillende vermiste voorwerpen zijn echter niet gevonden. Thans bevinden zich de graaf en dé gra vin ter 'beschikking van het parket van Montauban in voorloopige hechtenis. Naar uit nadere inlichtingen is geble ken, heeft de moeder van den graaf, die bij hare kinderen inwoonde, de eigenares van hun appartementen Woensdag J.1. de huur opgezegd en als redeni -genoemd de slechte gezondheid van haar schoondoch ter, die dadelijk voor een kuur naar Nizza moest. Het gezin kreeg veel bezoek en de graaf beweerde, dat hij ln onderhandelin gen was met rijke oommanditalren1 om „een belangrijke onderneming" op te richten. Het onderzoek wordt voortgezet en het Is niet buitengesloten, dat hét verrassen de resultaten zal opleveren.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7