CHR.C. KOOMAN, Weststraat lll.b/d. School. OP EN OM HET BINNENHOF. Vervolg van het KRANTENNUMMER van het 't Juttertjé. Allerlei B. VOOR DE KINDEREN. X Op de kruisjeslijnen komt X de naam van een plant. X Op den len regel een mede- XXXXXXX klinker, op den 2en regel X een getal, op den 8en een X vervoermiddel, op den 4en X het gevraagde woord, op den 5en een vuurwapen, op den 6en een klein soort paard, op den 7en een klinker. a Den Haag, 20 November. „Dikke" en andere woorden. Ben treffend moment. Rood zwart? De nieuwe scheidingslijn. Er zijD bij de Algemeene Beschou wingen over de Sifcaatsbegrooting voor 1925, niet veel echt-belangrijke rede voeringen gehouden. Wèl hebben wij beel- dikke wooiden gehoord. Wèl beseffen wij, telkens, dat het parlementair gepraat on der den druk, onder de machtige sugges tie, was van: de Stembus-Juni 1925 Doch dit alles belette niet, dat de discussie op tamelijk-laag peil bleef staan. Terwijl de hooge) vergadering laboreerde aan geweldige lusteloosheid. Ook de redevoeringen der leiders van Vrijheidsbond en Vrijzinnig-democraten, de heeren mrs. Dresselhuys en Marchant, op Vrijdag 14 November gehouden, brachten toch eigenlijk bitter weinig nieuws of interessants. 't Duurde tot Dinsdag 18 dezer. Toen kwam er „teekening"! Het begin van den parlementairen dag was ijselijk-onbenullig. De Plattelander Braat was voor zijne tweemans-ploeg komeri praten. Terwijl zijn politieke compagnon en tegelijk-vijand af wezig was. De heer Braat beweerde geen „vijand van de ambtenaren" te zijn, doch intusschen pakte hij1 geweldig uit tegen deze groep van staatsburgers. Hij noemde de Troonrede een „onbenullig stuk", zei van de onder-officieren, dat deze menschen „zoo zoetjes-aan brutaal worden". Heer Braat wil wel bezuinigen en hoèl op leger en vloot, maar van „het geklets van prof. Van Embden" moet de Plattelander niets hebben. Hij haalde er, begrijpt men den Zomertijd bij en riep nogmaals een „Te Wapen!" tegen al wat tot de hoo ge en niet tot de allerlaagst-bezoldigde ambtenarij behoort. Misschien wordt in Juni '25, zelfs deze onbekwame en drieste boer (tot schande van de Plattelanders) in het Par lement gehandhaafd?. Hope men van beter! Op den i8en November sprak ook de communist Wijnkoop. Iets-nieuws, van zijn standpunt, gaf ook deze man, wien immers „niets te dol is", evenmin als de heer Braat. Slechts de. communisten, met hun eenheidsfront, staan op den bodem der werkelijkheid. De S.D.A.P. vernielt den klassenstrijd. Het militarisme kan slechts worden neergeveld door de communisten. En daartoe moeten de arbeiders wapens heb ben, behouden. Een rood leger, een roode vloot, met prachtige militaire revues Aldus schreeuwde 't, dien i8en No vember, uit de communist met het zwarte duivelskopje. Hij krijschte 't door de zaal van ons Lagerhuis, 't Was de oude, leelijke'.kost, opgediend op n^g-wanstaltiger wijze dan ooit te-voren. Toen was er, na heer Davicf Wijnkoop's mal rumoer, even stilte. Kwam er, eindelijk, spanning van rustig luisteren in de zaal der Kamer. Toen nam het woord een man met bleek gelaat, met gebogen gestalte. Een zeer-vermoeide strijder. De groote, geniale, welhaast op den ach tergrond tredende leider van de S.D.A.P., mr. P. J. Troelstra, was deze spreker. Hij sprak over de ontaarding, de afta keling van het parlementaire stelsel. Hij ziet slechts één reddingsmiddel om uit het moeras te komen. En dat is: nieuwe partij-groepeering. In den zin van samen werking met Rechts. Met Rome. De tegen woordige politieke partij-groepeering is voor den heer Troelstra de oorzaak van alle misère. Het theologisch element over- heerscht bij de Stembus, in de Kamer doet 't echter (aldus mr. Troelstra) het sociaal element. Wat wij moeten hebben is: een waar- achtig-stèrk Parlement. Dat het vertrou wen des volks bezit. Het referendum wenscht hij niet. Dat zegt mr. T., verzwakt de Volksvertegenwoordiging, in- steê van haar te versterken. Neen, riep de leider van de S.D.A.P. uit, wij „hengelen" niet naar porte feuilles!Wat niet belet, dat hij sa menwerking met katholieken en vrijz.- democraten zocht. Ontwapening en mede zeggenschap. dat is de democratie, waarop samenwerking straks mogelijk zal wezen. Het slot van de rede, door den genialen Troelstra gehouden, was aangrijpend. „In normale omstandigheden", zei de groote staatsman, „zou eene rede gelijk ik thans hield, beschouwd moeten worden als een „discours ministre". Daarvan is nu geen sprake. Troelstra, met den onge- repten, fijnen geest en 't gebroken lichaam, gaat rust nemen. Daarom zei hij, met een traan in de stem, „Mijne rede moet worden beschouwd als een politiek testament! Zijne vrienden kwamen Troelstra de hand drukken. Applaus huldigde de mach- tig-mooie rede. Het was, dien middag van 18 November 1924, te vijf ure, een der meest-treffende momenten, die ik ooit in ons Parlement heb meegemaakt. Arme, groote, te-vroeg het zwaard af leggende Pieter Jelles! stra, die gezegd had, dat ons Parlement het vertrouwen des vólks heeft verloren, stelde mgr. Nolens het woord, dat de Ne- derlandschél Volksvertegenwoordiging met ernst en met degelijkheid haar plicht heeft vervuld; zelfs, een eind uitsteekt boven menig ander parlement. 't Kwam nu aan op de vraag: wat zóu dr. Nolens antwoorden op de „noodende" vraag, van vrijz.- en soc.-democratische zijde tot Rome gericht?. De heer Nolens heeft dat in groote span ning verbeide antwoord op 19 November doen volgen. Hij verduidelijkte, dat de ka tholieke partij is: eene volkspartij „in den goeden zin des woords". Die het algemeen belang bovenal wil dienen. Boven dat van bepaalde groepen, van welken aard ook. Straks, na de stembus-worsteling, zal Rome allereerst en liefst samenwer king zoeken met de Christelijke groepen. Is deze niet te bereiken, ja (aldus dr. Nolens), dan zal de katholieke partij hebben te overwegen, of zij op den duur, vooral ook met het oog op hare getal sterkte, verantwoord sou zijn, samen werking met andere partijen 'te weigeren Dit was, op 19 November, het groote moment! In 1923 wees dr. Nolens samenwerking, voor het bewind, met Troelstra af. Thans stelde hij voorwaarden voor even tueel samen gaan plaats nemen aan de groene tafel! Van den inhoud van het katholieke pro gram heeft men in de verslagen kunnen kennis nemen. Ik mag ernaar verwijzen. Er zit ongetwijfeld een element in voor samenwerking. Met „goeden wil", en höè vaak is daarop niet in den loop dezer discussiën gezinspeeld?!, kan men allicht tot een compromis geraken. Zeer-begrijpelijk was, dat aan het eind van de 19e November-discussie de span ning zich richtte op wat den dag-erna door de leiders van de Chr.-historischg en de Anti-revolutionnaire fracties, de heeren Schokking en Rutgers, daarna aan de spreekbeurt komend, zou worden ge zegd. Want de „tendenz" van de rede-Nolens was toch ook allereerst om de Rechtsche ex-coalitie-partijen te beduiden, dat zij wed zeer deugdelijk en heel-ernstig hadden te overwegen, te bedenken, dat Rome moest 't ertoe komen, zonder Rutgers en Schokking, zijn weg zou vervólgen. Ik meen te mogen zeggen: dat was mis schien wel de allergrootste beteekenis van de belangrijke rede-Nolens op dien Woensdag-middag. Voor het verdere van de Algemeene Be schouwingen verwijs ik met uw welne men naar de Verslagen. Alles wat daar bij betoogd werd, keert terug, wanneer de Regeering aan het woord zal zijn geweest. We bevinden ons nu op de kentering! En slechts de „hervorragende" politieke redvoeringen hebben eigenlijk blijvende waarde. Eindelijk kwam in de vergadering van Donderdag, de leider van de Chr.-histo- rische fractie, mr. Schokking, aan het woord. Hij bracht minister Cölijn hulde voor het sluitend d'oen worden van de Be grooting, waardoor het gevaar voor inflafie is voorkomen. De afgevaardigde betoogde ten opzichte der salariëering van de amb tenaren, dat de factor geschiktheid meer op den voorgrond moge komen bij het vast stellen van salaris. Nog drong hij aan op maatregelen (o. a. door betere inrichting dier Voorschriften), waardoor fraude en corruptie bij de Bouwbedrijven zooveel mogelijk worden voorkomen. Mede-zeggen schap is voor den heer Schokking een aan gelegenheid, voor wettelijke regeling niet rijp. Nog wees hij op het groote belang der bespoediging vanVle uitvoering van open bare werken en van emigratie. Nationale ontwapening is eene schoon© gedachte, doch de realiteit verzet er zich evenzeer tegen als de Volkenbond. Eene tweede Pacifi catie-commissie wenscht mr. S. niet. Het onderwijs moet vindt de afgevaardigde rust hebben. Daarna redevoerde mr. Rutgers, de lei der van de anti-revolutionnaire partij en de eerste dier groep, die aan deze Algemeene Beschouwingen deelnam. Op deze rede kom ik in mijn eerstvolgend Overzicht terug. Voor t eerst na hare ernstige ziekte woondle Mej. mr. Van Dorp de zitting der Kamer Donderdag bij. Mr. ANTONIO. Afgeluisterd. Goeien dag samen, waar gaan Jullie naar toe? Nou, we gaan een nieuwe jas koopen Zoo 1 Zeker zoo eentje voor den halven prijs. Niks hoor, ja we zullen ons laten be dotten. Hoe dat zoo Nou man, of de prijs was vroeger veel te hoog, of je 'wordt er nou tusschen genomen. Zou je denken Natuurlijk, dat kan je toch wel snappen nee hoor we gaan naar Bramlage's Volks- kleedingmagazijn die is altijd twintig procent goedkooper Is 't echt waar? Ja zeker, en danbij Bramlage krijg je nog mooie spelletjes voor de kinderen en anders sigaren of een klokje als jubileumcadeau. Nou dan ga-ik er van avond ook naar toe, gedag hoor. Ook zoo, tot ziens. (Adv.) Daarbij komt, dat de valuta-handel slapjes is. In Frankrijk zijn de moeilijk heden inzake de stabiliteit van den wis selkoers nog niet weggenomen. De onder nemingsgeest ter beurze wordt ook hier door verzwakt. Francs liepen langzaam achteruit en leden zelfs een verlies van 6 tot 12'/2 cent, Ook de Dollar schommelde en bleef nog beneden pariteitskoers. Ponden lie pen eerst wat terug, doch herstelden zich eenigszins, De stemming op onze Amerikaansche afdeeling was vast, maar zaken van be teekenis werden niet gedaan. Er ging iets om in Common Wabash, Eries, Gulf- en Marinewaarden, waarbij kleinere of groote stijgingen werden geconstateerd. Frisco's maakten een avans van 5 6 Wat de locale waarden betreft onder ging de Koninklijke Petroleum eerst een kleine inzinking, welke echter w^rd her steld, waardoor de noteering die van verleden week nog iets verbeterde. Suikeraandeelen waren eerst iets wil liger, doch liepen tenslotte weer iets terug, Tabakswaarden ook nu weder vast ge stemd. Er was nogal vraag, waardoor o.a. Senembah tot 6% hooger noteerde. In Rubbea- en Mijnaandeelen zoo goed als geen vraag. Wanneer men hier ook maar de zeker heid had, dat alles, wat in Europa onder nomen wordt, goed zou gaan, zouden beurs en handel daar ongetwijfeld mee gebaat zijn. Maar aan die zekerheid ontbreekt het juist. Op Woensdag d.a.v. heeft dr. Nolens, de leider van de katholieke fractie, zoowel Troelstra' als mr. Marchant van antwoord gediend. y Mgr. Nolens had nu niet zoo hevig te worstelen met zijn weerbarstige stem banden. Zoodat zijn rede voor den toehoorder, wat de wijze van voordracht betreft, genietelijker was. Dr. Nolens stelde voorop, dat de beteekenis van het herstel van ons financieel evenwicht lanp niet genoeg wordt bcgrepm. Ja, toen in 1918 het gevaar van uitgemoord te worden voorbij was, lachte incn (na al de in-pjepzak-zitterij!) over het gevaar. En nu ook precies-weder om over de gaafheid van den gulden. Maar dr. Nolens had moed genoeg om dit kabinet een woord van hulae te bren gen, Tegenover de bewering van mr. Troel EOONOMISOH WEEKOVERZICHT. Schokkende gebeurtenissen hebben in de afgeloopen week niet plaats gehad. Ergo kwam er ook geen groote beroering in de financieele wereld. Met name ter Amsterdamsche beurze was de stemming opvallend kalm. Opvallend vooral, omdat op de New-Yorksche fondsenmarkt vrij veel omging ^n de nieuwe in zeer opge wekte stemming werd ingezet. Niri alleen van de zijde der beroepshandelaars,'maar ook van die van het publiek werd goede kooplust aan den dag gelegd. Sedert de presidentsverkiezing is de willigte niet van de lucht en neemt de uitbreiding van zaken dag aan dag toe. Een bewijs, dat men vertrouwen in de toekomst heeft eti van de regeeringen te Washington en Londen verwacht, dat zij aan de bestaande plannen de gewenschte uitvoering zullen geven. Ook de voorbereiding der ver kiezingen voor den Rijksdag in Duitseh- land verontrusten niet, omdat men de overtuiging heeft, dat het bestaande vredesplan in alle landen zal worden doorgevoerd. Tpoh bleef, zooals gezegd, de stemming ten onzent lusteloos. Deels valt dit toe te sohr(jven aan gebrek aan vertrouwen, welk gebrek toeneemt door den druk, die van den spannenden strijd in Duitschland en Oostenrijk uitgaat; een strijd tegen de duurte en tegen de looneischen. INGEZONDEN. Geachte Redactie, In het nummer van dé HéLderscbe Cou rant van Dinsdag 18 Nov. hebt u een ver slag opgenomep van een vergadering van de afd. Helder van het NecL Meisjesgilde, In de naar het mij toeschijnt frappante „rede" van mevrouw Gouverne trof mij één zinsnede, die, indien juist „versla gen", niet onweersproken mag blijven. Mevrouw Gouverne beweerde: „School en gezin schieten In dit opzicht in zóóverre tekort, dat reeds vanzelv© bij het aanko mend meisje de drang ontstaat tot het vormen^ van clubjes en kransjes. Als men nu doorgedrongen is tot de kern van de zaak, die, ondanks de dub bele beperking, hierop neerkomt, dat ge zin en school te kort schieten 'en dat daar om de clubj es-en-kransj es-ziekte in onze meisjes vaart, welk „kwaaltje" de padvim derij aangrijpt, om.in het geconsta teerde te kort te voorzien, dan is een glimlach niet te onderdrukken. Het wil mij voorkomen, dat dé ernst van bet onderwerp hier een andere oplos sing voorschrijft, dan in dit oppervlakkig gekeuvel aan de hand igediaan wordt. Indien gezin en school tekort schieten in lichamelijke- en karaktervorming, dan is diaarmee toegegeven, dat gezin en school ten dien opzichte een taak hebben. En daar ze, als de natuurlijke levenskrin gen voor uw „kabouters", die taak hebben, zullen ze er ook voor berekend zijn. Schie ten ze daarin te kort; welnu, dan dient men op „gezin en school" dermate in te werken, dat ze hun taak volbrengen. Toegeven aan den drang van, jonge meisjes tot het vormien van1 clubjes en kransjes lijkt mij, op rin zachtst gespro ken, onverantwoordelijk. U, Redactie, dank ik voor de plaatsing. E. H. Bos. De door den heer Bos gewraakte clau sule luidt woordelijk: „Wat wil de Padvinderij zijn voor onze jongens en meisjes? Met weinig woorden kan ik daarop antwoorden: een millieu naast huis en school, waarin voornamelijk op twee_ factoren de nadruk gelegd wordt, nj. de lichamelijke ontwikkeling, waartoe ik ook reken de ontwikkeling van de zin tuigen, en 2e karaktervorming. Nu zult u kunnen vragen: ia daartoe een nieuw mi lieu noodig? Kunnen het huisgezin eni de school dat niet af? Naar mijn overtuiging: neen! Er komt een tijd, meestal op onge veer twaalfjarigen leeftijd, dat het kind niet meer genoeg heeft aan wat het huis gezin', ook in zijn besten vorm, geven kan, Dat het zijn blikken naar 'buiten richt, naar meer vrijheid, naar leetftijdgenooten. Dan ontstaat die drang tot het vormen van olubjes «n kransjes, en van dezen drang wordt door de Padvindersbeweging in de eerste plaats gebruik -gemaakt, enz." Misschien krijgt de heer Bos nu een an der denkbeeld van bet gesprokene. Redactie Held. Grl Ingezonden Mededeel In g. U_nokf een solled en goedkoop adres voor ZOüKlUw Heeren- en Jongenskleeding? Beziet dan eens onze kwaliteit en vergelijkt onze prijzen. Lage prijzen. Ruime keuze. Prime kwaliteit. Eeuwfeest dier Noord- en Zuldhollandsche Reddingmaatschappij. In het verslag in de Heldersche Cou rant over de receptie te Helder staat heel achteraan, dat ook het Bestuur van het Reddingfonds tegenwoordig was. Bedoeld is hier: Het Fonds tot onder steuning van Heldersche redders van schipbreukelingen, opgericht 12 Decem ber 1887, in de wandeling genaamd „Het Heldersche Reddiingfonds". Inderdaad1 is het Bestuur van het Red' dingfondls ter receptie geweest om dank te betuigen voor de geweldige prestatie van dé 100-jarige. Het zou van ons, als dochter van de jubdlaresse, onhoffelijk zijn geweest als wij1 de iry^eder niet gin gen oomplimenteeren. Immers, er bestaat eenige verwantschap. Wij hebben in die bijna 40 jaren van ons bestaan eeniger- mate samengewerkt door steunverleening, waartoe de jubil'aresse bij gebrek aan de nóodige middelen niet in staat was. Het feit, dat ons Bestuur, week aan week, nu al bijna 40 jaren, zijaal plicht doet om oude redders en hunne weduwen te Steunen, is voldoende om aan te toonen, hoeveel zorg aan die ondersteuningen is verbon den en hoeveel werk door elk der Be stuursleden is verricht, evenzeer belan geloos als het Hoofdbestuur van de feestvierende Maatschappij zijne werk zaamheden verricht. Het Heldersche Reddingfonda is het eenige van dien aard. In geen enkele kustplaats zult ge er een vinden. De „Fondsen" hebben niet alleen bestaans recht verkregen, 'zij hebben zelfs -eerst- geboorte-recht. In den laatsten tijd heeft men -overal kunnen lezen, dat de Red- dingmaatschappijen zijn opgericht naar aanleiding van de stranding van het Ne- deriandsche schip „dé Vrede", dat op 14 October 1824 te Huisduinen is vergaan. De stichtiiïgs-oorkonde is in het Gedenk boek opgenomen; dé stichtingsdatum, is 11 November 1824. De fondsen voor steunverleening zijn echter nog eerder opgericht. Bij elke ramp zal menschelijkerwijze het woord „steun" onmiddellijk gehoord worden. Zoo ook in dit geval. Vóór mij liggen een 25-tal archiefstuk ken van de „Gemeente De Helder en Huisduinen", waaruit blijkt, dat op 23 Oc tober 1824 dlóor het gemeentebestuur eene collecte is gehouden; dat op 21 October 1024 aan alle plaatselijke kerkbesturen in De Helder is verzacht van den kansel af te roepen steun te verleenen aan de redders en hunne nabestaande; dat ten slotte een Raadsbesluit van 2 November 1824 is verschenen, inhouden de de stichting van het „Huisduiner- fonds", met vermelding van de namen der beheerders. Onomstootelijk vast staat derfialve dat de ^Fondsen voor het Reddingwezen"' het eerst-geboorterecht bezitten. En nu hadden wij in de afgeloopen feestweek gehoopt, dat de jubilaresse ook eens aan ons fonds had gedacht, aan hare eenige dóchter, op wier handel en wandel niet de minste aanmerking te maken is. Integendeel1: d!e dochter doet veel goeds, zoekt de oude redders in hunne schamele woningen op, steunt waar het noodig is met raad en daad1 en helpt op eenvoudige wijze. Zij moet wel eens een enkelen keer op de groote trom slaan om wat geld te krijgen, maar dan gaat zij' ook weer kalm haar gang. In ai die lange 40 jaar heeft echter die dochter nooit eemig blijk van waardee ring van hare Moedér ontvangen. Nu zelfs in de weken van feest, van openbare huldiging in Den Haag en Amsterdam sluit men haar uit Geen enkele uitnoodiging werd haar gezonden. Niets, totaal niets. Het bestuur van het Heldersche Red dingfonds ontvangt gelukkig nog veel waardeering van de oude redders; of hunne weduwen. Eene herinnering aan onhoffelijkheid achtte ik niet misplaatst. KL F. Oortgijsen. Secr.-Penningm. van het JReddingfonds", te Helder. In de stad New-York verschijnen op het oogenblik alleen 500 negerkranten. Zij zijn uitsluitend bedoeld voor het zoo zeer gesmade zwarte nas! Het zegelrecht op de couranten In de directe-belasting op dé advertenties duur de tot het jaar 1856. De duurst betaalde prijs voor één ad vertentie in een Amerikaansch blad vóór den burgeroorlog» bedroeg de som van 3000 dollars. Deze advertentie was afkomstig van de firma E. F. FaiFbanks Co. SPREEK W OORDI ,JDie man kan lof 't gedrukt staat gevraagd. Zoo JCalendera Wij ontvingen een tweetal kalenders ter bespreking. „Tob nooit"-kalender, door Dr. Jos. de Cock. Een bloemlezing uit diens gelijknamige, hier indertijd zeer gunstig besproken werkje, met voor eiken dag een spreuk. Soms diepzinnig, soms van ietwat lichter structuur, maar altijd de overpeinzing waard. De prijs is niet aangegeven. Het schild is een symboli sche teekening van H: A. Sey. Menigeen, die het aardige boekje van den heer Cock doorbladerde, zal wellicht dezen kalender willen bezitten om eiken dag een lepeltje van den door den heer de Cock opgedien- éen medicijn (die nimmer bitter Is) te slikken. Zijn geestelijke body zal er wel bij varen I (Uitgever F. Luyten, 's-Gra- venhage). De Drukkerij Jaoob van Campen (Am sterdam) zond ons haar bekenden scheur kalender voor de jeugd. Het schild Is niet bijster fraai uitgevallen; daarbij' is niet uitgegaan van de spreuk, dat het „beste voor onze kinderen nog niet -goed genoeg is". De tekst der dn gelijkscha blaadjes is aan de lezers der kinderrubriek in het ,Al'g. Handelsblad" 'wel bekend; er zijn aardige versjes en verhaaltjes .bij, en een en ander ls nogal afwisselend, zoodat de kinderen klein en groot hierin wel schik zullen hebben. Prijs eveneens niet aangegeven. Merkwaardige Krantentitels. Alleen onder de namen van de Holland- sche couranten van de 18e eeuw leest men de namen van de (Satirieke) tijdschriftjes: De Rotterdamsohe HermeS. De Amsterdamsche Hermes. De Ontleeder der gebreeken. De Echo des Werelds. De Vroolyke Courantier. De doorzichtige Heremyt De Reysende Oheneea De Vroolyke Tuchtheer. De Naakte Waarheit Verder was er ib.v.: De Naamloozeziana. De Vrouwendaagsche Courant. De Leerzame PraataL De Ovenveeger. De Vroolyke Onzichtbare. De Reizende Haagsche Advocaat De Onmondige, of het kind spreekt do waarheid. In een latere periode waren het vooral verschillende patriottische blaadjes, die opgang maakten. Een ervan was „Janus", en maakte zoo'n opgang, dat er later bij- Kwam: „Janus herrezen". Vervolgens „De Oude Janus" en toen: „De Oude echte Janus". Op een oogenblik verschenen er vlo® Janussen tegelijk. Ook de „Blixem" was kwamen er ojm.: De-Politieke Blixem. De Heer Politieke Blixem. De Burger Politieke Blixem. De Oude Echte Politieke Blixean. En daarnaast: De politieke Donderslag. De Politieke Donder. De Constitutioneele Vlieg. De Revolutionaire Vraagal, eja. Dan kwamen er In dien tijd ook ln zwang een soort populaire en gezellige krantjes in den vorm van een dubbelge- slagen aflevering. De prijs was maar 'n halve stuiver, dat is het derde of vierde deel van de echte courant ln die dagen. Eenige namen van deze weekblaadjes zijn: Krelis en Louw. Grietje en Diewertjé. De Nieuwsvertelder. Weekblad voor den Gemeenen Man. De Snapster. De Praatmoer. De Praatvaar. Enz. Oplossingen der vorige raadsels. L De beste stuurlui staan aan wal uur lest best aarde stal in den wier banaan a. H Sprook - spook. Nieuwe raadsels. Ik ben meer dan niets. Zet men een let ter voor mij1 dan ben ik een vervoermid del. Wat ben ik? Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: O A.; O. B.; K. ter B.; A. B.; M. B.; K. B.; A. B.; G. en T. J. D.; D. en M. D.; C., A. en M; A. D.; A. en H. D.; A. F.; H. en M. F.; P. S. E. G.; J. G.; B. en T. G.; J. en G. G.; J. G.; A. H.; R. v. H.; M. O. H.; A. H.; A. H.; J. H.; M. J.; A. K.; B. en O. K.; O. K.; L. K.; D. K.; W. K; I. de K.; J. H. v. d. K.; O. v. d. L.; P. L.; H. en G. L.; E. de L.; J. L.; O. en M. M.; A. N.; D. N.; R. en M. O.; A. H. P.; F. G. v. P.; j. a P.; R. p.; M. R.; P. J. R.; A. R.; J. en J. v. R.; A. J. de R.; F. S.; P. S.; a S.; W. en J. 8.; J. S.; J. A. 8.; M. 8.; 8. en A. 8.; D. en M. 8.; A. en J. 8.; A. de V.; Th. on M. V.; Annle de V.; A. en O. de W.; C. en L. V.; J. J. W. en C. V.; A. W.; E. W.; J. v. d. W.; J. J. A. de W.; 8. en M. v. Z. Onder raadsel No. 2 van 16 Nov. zijn abusievelijk als inzender vermeld: M J. en Th. Vermeul, dit moest zijn Th. J. en M. Verbejj.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2