HELDE Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1924 De Inbraak bij het agentschap van de Nederlandschc Bank te Kampen. De rechtbank te Zwolle heeft Donder dag W. N., wonende te Amsterdam, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zwolle, veroordeeld' tot 4 jaar gevange nisstraf en P. G. en G. E. v. d. H. elk tot 6 jaar gevangenisstraf. De rechtbank acht bewezen, dat N. de wacht heeft gehouden, nadat hij eerst met G. en v. d. H. heeft gepoogd, over het dak van een school in' het gebouw van der Nederlandsche Bank te komen. Voor de herroeping van zijn verklaring voor den rechtercommissaris heeft beklaagde baars inziens geen aannemelijke reden aange voerd. N. vroeg, of hij dus alleen veroordeeld was op zijn eigen verklaring. De rechtbank acht verder bewezen, dat G. en v. d. H. zich aan diefstal hebben schuldig gemaakt, nadat zij zich toegang tot het gebouw hadden verschaft door middel van braak. De vrouw van v. d'. H. riep uit het pu bliek: het is verschrikkelijk hij heeft het niet gedaan. Van der H., thans 44 jaar, zal, deze straf meegerekend, 21 jaar in de gevan genis hebben doorgebracht. De apotheker en scheikundige dr. Blomberg legt uiterst bezwarende vérkla ringen af omtrent de 'bloedsporen op bek schoenen en kleeren. Deze zijn er van een bepaalden afstand tegen gespoten, en niet, zooals bekl. voorgeeft, onstaan uit een Neusbloeding. Een politie-beambte heeft een vingerafdruk gevonden en dien ver geleken met dien van bekl. Van de 11 punten van overeenkomst zijn er 0 .gevon den, zoodat met groote waarschijnlijk heid kan worden gezegd, dat de vingeraf druk van bekl. afkomstig waa Een andere getuige heeft bekl. 6 Fe bruari op straat ontmoet; hij xleed toén bet voorstel 'bij zijn zwager Winkelman te gaan stelen. Daar was 400.— te ha len. Hij zou wel iets verzinnen om 'binnen te komen, en als zijn zuster bezwaren zou maken, zou hij haar wel onschadelijk maken. Daarbij liet hij de bijl zien. Get. hechtte aan deze woorden niet veel waar de, daar hij den bekl. kende als een grootspreker. Bekl.ontkent dit, alleen het gedeelte betreffende den aardappelendiefstal ver klaart hij voor juist. Get. heeft er belang bij hem te verzwaren. Uit het verdere getuigenverhoor blijk nog, dat bekl., toen hij des middags in de Poort van Cleve biljartte,, een noogroode kleur had, hetgeen anders nooit het geva" was. Get. vertelde toen aan bekl. het geva en deze vroeg hem mede te willen gaan naar bet ziekenhuis. Toen de man van het slabhtoffer des middags te half twee thuiskwam hij was den geheelen mor gen met de groentekar uitgeweest vond hij zijn vrouw badend in het 'bloed, Zij en haar 'broer hadden steeds ruzie; zijn vrouw evenwel achtte get. nergens'te goed voor. Nog vele getuigen werden ondervraagd; het onderzoek nam den geheelen dag in beslag en wordt Vrijdagmorgen voort gezet. Hot drama In de Engelenburgstraa! te Gravenhage. De 25-j'arige stoker-machinist J. v. G. te 's-Gravenhage heeft omstreeks 18 Fe bruari zijn zuster, echtgenoote van R. Winkelman, wonende in de Engelenburg straat te 's-Gravenhage met een 'bijl of ander zwaar voorwerp, waarmede hij haar slagen toebracht op het hoofd, van het leven beroofd. Doel Van dezen moord was vermoedelijk diefstal. Voor dit feit stond ,bekL Donderdag voor de Haagsche rechtbank terecht. Veertig getuigen zijn voor deze zaak op geroepen. Uit het verhoor van 'bekl. blijkt, dat hij op 13 Februari zonder werk was. Het ouderlijk huis was hem ont zegd, niet dat van zijn zuster. Hoewel hij steeds een bijl bij zich droeg, wil hij niet zeggen met welk doel dat geschiedde, daar hierdoor anderen zouden worden bezwaard. Den 13en Februari is hij niet ten huize zijner zuster geweest Uitvoerig vertelt hij aan de rechtbank boe hij dien dag heeft doorgebracht; hij had een poos in een café gebillard en hoorde van een kennis den moord op zijn zuster. Toen hij naar het ziekenhuis ging om te infor- meeren, werd hij door den commissaris van politie gearresteerd. Hij heeft daar evenwel direct zijn alibi geleverd. Hoewel de president aandringt, dat hij zal zeggen waarvoor de bijl moest dienen en waar zij gebleven is, blijft hij wei geren. Hij wil niet voor verrader spelen, zoo zegt hij, en zal ook nu geen anderen bezwaren. President: Dat zal niemand u in dit geval kwalijk kunnen nemen. Het gaat hier toch Voor u misschien om een ge vangenisstraf van jaren. Bekl.: Wanneer ik bewezen heb, dat ik niet in de Engelenburgstraat geweest ben, zal de rechtbank wel zoo humaan zijn, mij vrij te spreken. 'President: Als u daar liever op vertrou wen wil, moet u dat weten, maar u kunt ibeter den veiligen weg kiezen. Bekl. herhaalt, dat hij dat niet wil. Aan bekl. worden in beslag ^genomen kleeren getoond. Hij herkent die als de zijne en maakt opmerkingen over de ma nier, waarop zij verfrommeld waren. 'Het O. M.: Heeft de rechter-oommlssa- ris u niet gelegenheid gegeven, hem te vertellen, wat dc bedoeling met de bijl was, waarbij dat gesprek onder zijn ambtseed zou 'blijven en niemand anders er van zou hooren? Bekl.: Dat is zoo. Het O. M.: En toch hebt u niet gespro ken. Bekl.: Ik hen reeds eerder het slacht offer geworden van een - rechterlijke dwa ling en neem dus niet alles zoo maar voor zoete koek op. De commissaris van politie Kramer, die bekl. in het ziekenhuis gearresteerd heeft, heeft hem direct geconfronteerd met zijn zuster en hem nauwkeurig geobserveerd. Hoewel bekl. in heftig snikken uitbarstte, 'bleven zijn oögen droog, zoodat de com missaris den indruk kreeg van komedie spel. Op zijn schoenen zaten bloedsporen, aanvankelijk ontkende hij in het bezit van een bijl te zijn geweest. Ook had hij aan vankelijk ontkend in bedoeld café te zijri geweest. Deze verklaringen worden door den bekl. op enkele punten bestreden. Hij was bij de confrontatie werkelijk 'bewo gen en was er van oomediespel geen sprake. De inspecteur van politie Bouwhof, die bij bekl. arrestatie aanwezig was, kreeg daar ook den indruk, dat bekl. vrij onver schillig -was. Hij was echter aanvankelijk zeer bewogen, doch herstelde zich sppe- dïg. Een deskundige" (arts) verklaart, dat bekl. psychologische afwijkingen vertoont. Hij is erfelijk belast, wel toerekenbaar te achten. Hij is een tijd in Meerenberg ge- ecfrt, daaruit ontslagen omdat hij geen afwijkingen vertoonde. De deskundige at n'i f .ac^ aan simulatie, noch aan *2 utasi® van bekl. Wel is hij be- liegen' ook 1* hjj cynisch De dubbele moord te Wijdten. In gezonden Mededeeling. Ingezonden Mededeeling. Meubelmagazijn B. J. QUA&T, Prachtvoorraad Ameublementen, Buffetten, Tafels, Spiegels, Theekasten, Divans, Linnenkasten enz. B. J. QUAST, Meubelmaker, Stoffeerder Een drama, lm «en. woning te Berlijn-Schöneberg heeft zich een zonderling drama afge speeld. In deze woning woonde een- 50- jarige naaister samen met een 36-jarig en tramconducteur. De 60-jarige zuster van de vrouw was eenigen tijd geledten bij het tweetal komen inwonen. Alle drie waren verslaafd aan den drank: en waren ook in den nacht van Dinsdag op. Woensdag dronken thuis gekomen. Nauwelijks wa ren ze in de woning, of ze kregen ruzie en weldra werden ze handgemeen. Het duurde geruimen tijd vóór de rust terug keerde. Donderdag hoorde een buur ge kreun in de woning van de naaister en waarschuwde de politie, die weldra ter plaatse verscheen en de deur open brak. In een kamer vonden de agenten het' lijk van de zuster van do naaister, terwijl de tramconducteur en de naaister bewuste loos bleken te zijn. De bewusteloozen wer den naar een ziekenhuis gebracht, al waar de man spoedig overleed. Uit het onderzoek is gebleken dat de drie dronken personen tijdens de vechtpartij' zoo onge lukkig zijm gevallen', dat twee hunner werden gedood. Niet uitgesloten is het, dat zij' bovendien door het overmatig ge bruik van sterken, drank vergiftigd wa ren. Een jonge boogschutter. Woensdag merkte een voorbijganger op de Baan te Haarlem, dat een jongen, die mot pijl en boog gewapend was, op de straatlantaarns schoot. Bij onderzoek bleek, dat de lantaarns in die straat alle ■een gaatje veVtoonden van ongeveer een centimeter middellijn. De man waar schuwde een politie-agent en toen bleek, dat de jeugdige boogschutter alle straat lantaarns had bewerkt op die Baan, de Dreef, in het Frederikspark, in de Julia- nastraat, in het Wilhelminapark, op de kleine Houtweg en nog verscheidene stra ten ip de omgeving. Een paar honderd antaarns waren, op déze wijze bewerkt. De schutter heeft zich uit de voeten weten te maken. Als een viscb. Het N. T. A. brengt ons een bericht over van het Korn-bureau te Weenen met de tijding, dat het majoor Bliebarski, be oefenaar van de theorie- der aviatiek, ge- ukt is bij een motorboot de voortstuwing te doen plaats hebben zooals dit ge schiedt biji een door zijn staartvin voort bewogen viscb. De vinding zou z.i. ook bij de vliegtechniek toepassing kunnen vinden!. Blicharski verwacht, dat daar mede vrij, wat brandstof bespaard kan worden. Een vondst in Londen. Een berichtgever van het Hbl. te Lon den meldt, dat in de nabijheid van Cha- ring 'Crose men bij het verbouwen van een verzekeringsgebouw, 30 voet onder d'en grond beenderen gevonden heeft, die volgens deskundigen afkomstig zijn van dieren uit den ijstijd, die reeds lang uit gestorven zijn. De wildé dieren in Brltseh Oost-Afrlka. De bekende dierenkenner, de heer F. E. Blaauw, die op „Gooilust" bij 's-Grave- lande zeldzame diersoorten in stand houdt, heeft onlangs een reis door Britsoh-Oost- Afrlka ondernomen, teneinde zich op de hoogte te stellen van den staat, waarin zich de dierenwereld daar bevindt. Van Mombassa in de Keni Colony, dat met de HoLl and^Oost-A fri kal ijn te berei- con is, ving de geriefelijke treinreis aan naar Nairobi, dat aan den spoorweg naar het Victoria Meer ligt. Per karavaan trok men de Kedangvallei in, waar vooral de Omgeving van de Sus- sivakrater interessant was. Hier bevinden zich nog giraffen, kafferbuffels, zebra's en veel vogels. Men tracht van deze streek een reservaat te maken. Naar Nairobi te ruggekeerd', reisde men per spoor naar Kiu (van hieruit is de 6000 M. hooge fcili- mandrioso zichtbaar), gelegen aan fret groote Zuidelijke wildreservaat. De heer Blaauw had' de bijzondere toestemming van de Enigelsche regeering gekregen hierin per karavaan rond te reizen. De rassen die hier bun laatste tijdperk bele ven, zijn de rhinocerossen, giraffen, ze bra's, wilde olifanten en veel antilopen- soorten. Deze streek is tevens reservaat voor de Massai inboorlingen, die nog in oertoestand' leven in van koemest ge bouwde hutten. Eenige van deze wilden dienden den heer 'Blaauw tot gids. Zij' zijn goedig en hebben 'n opgewekt humeur. Van Nairobi loopen ook autowegen, o.a. naar de Kenije, een sneeuwberg bijna op den evenaar. De geheele reis ging over hoog terrein van 4 a 7000 voet, zoodat het 's nachts koud, 's morgens en 's avonds aangenaam en .alleen midden op den dag heet was. De meening van den! heer Blaauw is dat de restricties op het jagen, (hetgeen vooral door Amerikanen geschiedt) ver scherpt moeten worden en dat men de re servaten moet uitbreiden. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. S' Voor het gerechtshof td Arnhem stonden Donderdag in hooger beroep terecht J. v. M. en C. v. d. B., beiden te Wychen, eerst genoemde wegens den aldaar gepleegden moord' veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf, laatstgenoemde tot 7 jaar. C. v. d. B. stond het eerst terecht en vol hardde bij zijn vroeger afgelegde verkla ringen. Als eenige getuige werd gehoord de electri^ien Hermans uit Nijmegen, die vroeger met bekl, heeft gewerkt en ver klaarde, <frit een maand of zes vóór den moord bekl. hem had medegedeeld' een gun stige gelegenheid te wieten voor een in braak bij boerenmenschen in Noord-Bra bant. Bekl. ontkent dit gesprek. De advoeaat-generaal eischte thans 9 jaar. Deze straf verzwaring was tegenover de levenslange straf van Van Munster ge rechtvaardigd, meende spr. De verdediger wees er op, dat v. d. B. geheel onder in vloed' stond van v. M. en dien avond dron ken was. In Wychen is dronkenschap vrij algemeen en zoo moet dit, meent spr., als verzachtend^ omstandigheid' in aanmerking worden genomen. Van Munster, die bij zijn eerste verhoor alle inlichtingen! wieigerd'e, beantwoordde thans zonder omwegen alle tot hem ge richte vragen. De' deskundigen antwoorden desgevraagd, dat, hoewel Van Munster van eenigszins ziekelijken geestelijken aan leg is, een onderzoek naar zijn ontoereke ningsvatbaarheid niet positief door hen gewenscht wordt. Bekl. is in de cel zeer lastig, hij is van zeer laagstaande morali teit, kwelde en sarde zijm mede-gevangenen toen hij in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen zat, zoodat men hem weer naar de cellulaire gevangenis te Breda terug moest zenden. Uitvoerig wordt over bekl. 'ontoerekeningsvatbaarheid door de rechtbank met de getuigen-dleskundigen ge discussieerd. Zoo verklaart dt. Bierens -de Haan, dat bekl. een zeer gevaarlijk individu is, dat het zeer goed mogelijk is, dat hij, op het oogenblik van het plegen der misdaad, geheel' ontoerekenbaar was, omdat bij indi viduen als Van Munster alcoholgebruik hen spoedig geheel demoraliseert. De eisch is ook thans weder levenslange gevangenisstraf. De verdediger, mr. Tromp Meesters, zegt belangrijke dingen omtrent de straf maat „levenslang". Hij toont aan, dat niet bewezen is, dat v. M. die eenige schuldige is aan dezen dubbelen moord. Hij meent een nader onderzoek te mogen vragen naar bekl. ontoerekeningsvatbaarheid, want in dien het inderdaad juist is, dat hij op het oogenbljik van den moord ontoerekenbaar was, mag rqen hem ook niet berechten. Hoogstens kan men hem levenslang in een krankzinnigengesticht opsluiten, maar een psychopaatn als bekl. heeft recht op verple ging. De staat moet dan zorgen voor een behoorlijke wetgeving voor psychopathen. Wie die laksheid, d'er regeering sanctio neert, is mede verantwoordelijk voor de ge volgen. Ook daarom is veroordeeling tot levenslang van een psychopaat te meer on recht, omdat' ook levenslange gevangenis straf op zichzelf bij ons wordt, geëxecu teerd op onmenschelijke wijze. Een feit is, dat een groot percentage der levenslang gestraften ,heen en weer reist tusschen Leeuwarden en het krankzinnigengesticht. Vrijwel niemand die al jaren zit is niet reeds in een krankzinnigengesticht geweest. Niet omdat het leven er slechter zou zijn dan in andere gevangenissen, maar omdat dit gevangenisleven met de zekerheid dat iet nooit zal eindigen, althans voor de her sens van hen, die dergelijke misdrijven ple gen, blijkbaar te zwaar is.'Veroordeeling tot levenslang beteekent bij' ons veroordee- tCOPMANSWBCEKWEITEGORI Jütbruiksaanüjjnng op ieder pat WESTSTRAAT 31-33. PRIMA WERK. LAAGSTE PRIJZEN. -1 - - _.J ling een of meermalen krankzinnig te zul len wotden. Bekend is, dat de regeering dan ook steeds heeft geweigerd om de statistiek betreffende die krankzinnigheid openbaar te maken. Pleiter noemt het een schreeuwend on recht, indien niet zoo goed' mogelijk psy chiatrisch onderzocht wordt naaf de mate van toerekenbaarheid voor de begane daad, alvorens tot levenslang te veroordeelen. Uitspraak 4 December. De Tien Geboden. Kamer van Koophandel versas B. en W. De Algemeene Beschouwingen. „De Tien Geboden"! Ik reken deze film, die thans bij Tu- schinksy „loopt", inderdaad tot iets bui tengewoons. Na de groote Nibelungen-film in het Rembrandt-theater is dit ongetwij feld tot nog toe de bioscopische „Schla ger" van het seizoen. Ef zijn overweldi gende overwinningen d'er techniek en prach tige' staaltjes van regie in. Wie had het ooit gedacht, dat 't nog eens mogelijk zou blijken d& verhalen uit Exodus: dë uittocht van Israël, onder aanvoering van Mozes, uit het land der Egyptenaren, de wonn derbaarlijke doortocht door de Roode Zee, waarvan de wateren zich splitsen, hèt gesprek van den Profeet op den berg Sinaï met den God van zijn volk het in blik- sem-stralen neer-flitsen van de Steenen Taielen vanuit den Hooge wie had het gedacht, dat dit alles ons in levende beel den voor oogen zo.u gesteld worden, zonder dat het heilig-schennend of, op z'n minst, bespottelijk of banaal zou worden? De tafereelen van het leven d'er Joden ondtr den knoet van Pharao en zijn tra wanten, waarbij wij de geknechte kinderen Israëls de groote beelden voor den Pyra- mi de-bouw zien verslepen van den Egyptischen vorst in zijn troonzaal en voor zijn afgoden-altaar van de aanbidding van het Gouden Kalf zijn allen wonder lijk suggestief en geven de groote volks bewegingen, in het oude Bijbel-verhaal ge boekstaafd in schoon-bewogén schilderijen weer. Alleen dei vlarnmen-rij, die plotseling aan het strand der Roode Zee vóór de leger scharen der Egyptenaren oprijst ter be scherming van de wegtrekkende volgelin gen van Mozes, doet kunstmatig aan en men raakt- er daarbij even „uit", gissende naar de wijze waarop dit „wonder" werd nagebootst.... Heeft men een benzine- leiding-tje onder het zand doen aanleggen, een gleufje met petroleum vol gegoten, heeft men er den brand in gestoken door middel van een electrisch contact? Maar dit is maar éven.... en als kort daarop de wateren van, de eerst woedend'- bewogen zee zich leggen en een breeden weg in hun midden vrij laten, is men er dadelijk weer „in" En ook het tweede gedeelte van de film, waarin de regisseur getracht heeft temidden van een- modern Amerikaansch, stedelijk décor de moraal der Tien Geboden te illus- treeren, houdt ons in spanning en geeft prachtige staaltjes van knap tooneelspel te genieten, al doet, wonderlijkerwij ze, deze weergave van een milieu uit onzen tijd on waarschijnlijker aan dan de vertolking van de oude geschiedenis zelf Dus, zal men na deze lofuiting uitroepen, dus: bekeerd! Zooal misschien niet in Oucb-Testamenti- schen zin, dan toch tot debioscoop en haar „opvoedende waarde"! Integendeel! Ik wilde vooraf slechts goed doen uitkomen, dat ik allerminst blind ben voor de knapheid en het kunstzinnig inzicht van hen, die aan het tot stand ko men van deze film hebben meegewerkt, dat ik allerminst dioor dik en dun een bios- coop-„fresser" ben. Maar daarna wil ik me toch even keeren tegen dezenop de spits gedreven leugen van dezen tijd! „Men" ziet het niet en men herkent 't niet. Velen zullen dit deze „Tien Gebo den-film waarschijnlijk toejuichen als de eindelijk ingetreden, gezonde reactie op de prikkel- en levensdrama-films! Zul len er zich in verheugen, dat er nu dan ook tenminste eens „een kracht ten goede" van het witte doek schijnt uit te gaan. Maar in waarheid is 't anders is het zóó, dat hier onder het bedriegelijke mom van een middel ,tot „stichting", voedsel geboden wordt aan de belustheid op groote, huiveringwekkende, massale vertooningen op min of meer griezelige situaties, die men op z'n gemak, vanuit z'n makkelijke stoel, onder het rooken van een sigaar kan aanschouwen.De „mom" van stichting en wijding is daarbij zóó handig en mensch- kundi'g aangebracht i(met uitzondering van een, vooraf op het witte doek geprojec teerd „preekje", dat) dadelijk „valsch" aan doet), dat zij er des te gevaarlijker door wordt. Niets gevaarlijker van iets echts en goeds dlande „spot-vorm" ervan, om dat zulk een vorm er „bijna" is, maar juist dat element je dat vonkje, dat tot leven wekt en dat in de kern van dë zaak schuilt, er aan ontbreekt en 'er ook nooit, met hoeveel uiterlijke handigheid ook, inge bracht kan worden; de „kern" is dood en biedt geen bedding voor een vonk. De „Tien Geboden", hoe een enorm tech nisch wonder d'eze rolprent dan ook mag zijn, het is: .de (bioscoop-) vos die de passie preekt!! Ik ben ervan overtuigd, dat ik met dit alles tegen veler gevoelen) inga; dat ik den schijn wek van' bioscoop-exploitanten en andere bij het film-bedrijf betrokkenen onaange naam te zijn. Ik moet dat, waar ik mijn opvatting hier niet vollediger kan gaan ver dedigen en verklaren, op më laten zitten. Maar! tegenover de suggestieve krachtter men en grootsprakerige gemeenplaatsen, waarmede het publiek in steeds toenemen de mate door „dë bioscoop" overgoten wordt, mag toch wel eens,'een enkelen keer, een zuiver persoonlijk woord met na druk uitgesproken geplaatst worden. De „Tien Geboden"-film is' een .gebeur tenis" in Amsterdam en ik mocht er dus in deze brieven niet over zwijgen. Dat mijn spreken in d'ezen wat „zwaar-op-de-hand" werd is niet mijn schuld. De overdonde rende' oppervlakkigheid waarmede gewoon lijk al wat de bioscoop betreft in de pers behandeld wordt, riep een reactie naar de andere zijde als vanzelf wakker. De bioscoop is een machtig verschijnsel; zij is en zal dat blijven: een groote maat schappelijke factor. Zij verdient daarom zoo nu en dan een ernstig woord dat den weg dien zij nog te bewandelen heeft om haar „eigen waarheid te vinden helpt zoeken. Een eigen „bioscopische waar heid" i s er; en zij ligt allereerst in de rich ting van een „levende krant", die de ge beurtenissen van den dag getrouwelijk en eerlijk weergeeft, die ons verslag doet van het leven en streven van vreemde voL ken die ons elkander leert kennen en ons uit het al te enghartige besloten eigen bestaantje uithaalt. En dan kan zij óók zoeken, op het meer „tooneel-matige" ge bied', naar den eigen „amusements '-vorm (de uitstekend-geslaagde geteekende pop petjes-films, van een geheel aparte, bijzon dere, humoristische werking zijn m. i. al een geslaagde poging! in een goede richting) maar zij doe geen proefnemingen op het gebied van de stichting of de wijding. Voor- loopig dan nog maar liever een fiksche „draak" een levensdrama met allerlei onmogelijke tafereelen uit de „groote we reld"!?) desnoods met „geen toegang be neden de 18 jaar"! Was de bioscoop al zóóver, dat zij inder daad een min of meer volledige dageliiksche krant leverde, dan had zij aeze week niet nagelaten in den Gemeenteraad wethouder Wibaut te filmen terwijl hij, ter gelegenheid van de algemeene beschouwingen over de Gemeentebegrooting, zijn beleid; verdedigde. Immers hij legde daarbij een verklaring af, die men met recht als een „prae-ministe- rieele" verklaring zou kunnen aanduiden. Wórdt hij dan werkelijk mettertijd, in een linksch Ministerie, nog eens belast met de portefeuille van; Financiën (en op deze toe komst-mogelijkheid werd door verscheidene sprekers op het! Prinsenhof deze week her haaldelijk gezinspeeld), dan kan men dit stukje „voorspel" op de rolprent doen aan sluiten bij de dan verder op te nemen beel den van zijn leven ais landelijk bewinds-) man.Dë thans door hem afgelegde ver klaring was al eenigszins gehouden in den toon van de 'gewichtige niets-zeggendheid d'if Ministersverklaringeii nogal ««tra plegas» te kenmerken. Hij verklaarde dat, mocht in 1925 de Regeering „om" gaan, da houding van het Rijk tegenover de Ge meenten grondig diende-te veranderen; dat men in Den Haag, inzake de financieele regeling met dë Gemeentebesturen, inder daad vrijwel het tegenovergestelde stand punt van het tegenwoordige, zou moeten innemen. Wat hij daar practisch gesproken precies mee bedoelde, bleef min of meer in het duister. Overigens bleek „de krachtige" niet bijster optimistisch ten opzichte van een „democratische" overwinning in 1925 en wees hij de hem vanuit den Raad voor gehouden Regeerders-steek en degen voor- loopig nog maar af Aan den anderen kant tevens opkomend tegen de door enkele venijnige tegenstan ders gebezigde term „politiek testament". Dat nu óók weer niet, zeide hij aan het maken van een testament ben ik nog niet toe! Natuurlijk werden bij deze algemeene be schouwingen wederom vele politieke wijs heden verkondigd en hoorde men, bij monde van de diverse partij-vertegenwoordigers de diverse partij-standpunten, alle vanouds bekend, uiteenzetten. De heer Wijnkoop nam het nogmaals op voor Rusland, waarbij door de tegenstan ders dan weer de bekende mopjes op dat land getapt werden;1 dë anti-revolutionnaire heer Baas,' nam het voor de versobering van het leven in Calvinistischen zin op, waarbij de tegenstanders dan weder schimpscheuten loslieten op dë „droge" levensopvatting van de „mannen-broeders"; de heer Boissevain verdedigde het standpunt van den groot handel en de groot-kapitalisten, die men, naar hij met (door honende interrupties wat getemperd) vuur opmerkte, „heusch niet behoefde te benijden als zij in een eigen auto reden", omdat zij dan toch maar zoo ontzettend veel belasting moeten betalen(!) en, tenslotte, had wethouder De Miranda het van al zijn collega's het 't zwaarst te verduren. Hij had 't namelijk bestaan een brochure te schrijven onder den titel: „Da kip, het ei en het voer", waarin zijn levens- middëlen-beltead' verdedigd wordt en.thans trachtte men hem naar aanleiding van in dit geschrift voorkomende passages uit zijn tent te lokken. Hij liet zich echter niet lok ken; verklaarde dat hij deze brochure als particulier persoon" geschreven had en dat hij, zoo noodig, later misschien nog wei eens zulk| een „particuliere" brochure zou schrijven om de geoefende kritiek te beant woorden. Hier, achter de groene tafel, zat hij echter „officieel" en had hij zich uit sluitend te verantwoorden voor zijn wet- houd'erlijke daden. Ook van een andere zijdë, buiten den Raad, heeft men dezen wethouder dezef dagen bestookt. De Kamer yan Koophandel n.1. had hem per brief inlichtingen verzocht omtrent zijn standpunt tegenover de „Cen trale Zuivel-Coöperatie" hier ter stede. De heer De Miranda had daarop geantwoord# d'at hij de Kamer geen verantwoording schuldig was en dat zij zich maar liever eenvoudig moest houden aan haar wettelijk voorgeschreven functie van zuiver „advi- seerend college" voor economische zaken. De Kamer beriep zich daarop, lichtelijk gebelgd, op het College van B. en W., dat echter de handelwijze van haar lid De Mi randa volkomen bleek te billijken en even eens de Kamer beduidde, dat zij niet buiten haar „adviseerend" boekje moest gaan. 't Is alsof wij deze onaangename, om niet te zeggen scherpe briefwisseling tusschen Kamer en B. en W. hebben voelen aanko men. Schreven wij niet enkele weken gele den, dat de K. v. K. zich „niet al te ver in de richting van het politieke terrein" moest begeven?! Het komt ons dan ook voor, dat de „te rechtwijzing" thans de leden van dit advi seerend college van handelaren en indus- trieelen door het Gemeentebestuur thuis gestuurd, niet geheel en' al onverdiend is. -9~

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5