HELDEISCHE COURANT Prijsverlaging Heermi-Moileaitikelnn. HERMAN NYPELS, Reclame. I Reclame. Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. BIJ Hoest en Verkoudheid Hr. Ma „Tromp". Dofiderdhg wekdl alhier Tja® Hr. Ma „Tromp" bericht ontvangen, dlat genoem de bodem opweg was naar Gibraltar, we gens machine-schade. Verwacht werd, dat men aldaar den 25sten Nov. zou aankomen. De reparaties zullen &—8 dagen in beslag nernien. Vermoedelijk zal de „Tromp" nog op den in het reisplan vastgestelde®) tijd (9 Oct.) te Marseille aankomen. Hr. Ma „Tromp" bevond zich in dien nacht van 21 op 22 November dwars van Lanzarate. Oandidaatstelling VriJz.-Domocratlsche Bond. Door de Kamerkieskring-fedleratie „Hel der" van den Vrijzinnig Democratische® Bond zijn voor die 12 eerste-plaatsen op de lijsten der Vrijiz.-Dem. voor de a.s. ver kiezing van leden der Tweed'e Kamer als voorloopige candldaten gesteld behalve I de 6 aftredende Kamerleden: Mr. H. P. Marchant, mevr. rnr. B. Bakker—Nort, F. E. H. Ebeia, Th. M. Ketelaar en Mr. P. J. Oud E. Bredewout te Zwolle, prof. dr. D. v. Bmbd'en te Amsterdam, mr. dr. A. M. Joefces te Den Haag, D. Kooiman te Purmierend, mr. J. Limburg te Scheve- ringen, Klaas de Vries Ozn. te Amster dam en me. W. H. M. Werker fca Den Haag. Door die afdeelingen Alkmaar, Enfchiui- zen, Hoorn, Purmerend en Schajgen van dien1 bond zijn nog gesteld: mr. 8. J. L. v. Aalten te Botterdam, dr. E. J. Abrahams te Amsterdam, J. Dekker te Utrecht, dr. ir. J. v. Hettimga Tromp te Amsterdam, mevr. W. van ItalUe—van Embden te Lei den, M. A. O. Josephus Jitta te Den Haag, prol mr. R, Kranenburg te Amsterdam, mevr. W. A. L. Ros—Vrijman te Den Haag, A. M. v. Schenk Brill te TieU, ds. J. J. T. Spaargaren te Aartswoud en H. Zeeman ie Stompetorem, gem. Oterleek. (Mevr. A. Aukes—Timmers te Bakkum heeft voor de haar aangeboden candada- tuur bedankt). Assaut Ih verband met het ongeluk aan de Koojj is het asaaut der adelborsten eene week uitgesteld. Tijdens de Jtulianadorper paardenmarkt op Woensdag 26 dezer zal vanwege het Gemeentelijk Elektriciteitsbedrijf oene in vol bedrijf zijnde electrische dorschma- chine en een brandspuit worden gedemon streerd. Vanwege het groote succes, dat de Zang- en BecLteerver. „Harmonie" met de opvoeringen van de operette „Nelly" heeft gehad, meende het bestuur, na de laatste opvoering, bij het jubileum van de N.- en Z.-HoÉ. BedcL Mij., ook nog een opvoering te moeten geven voor haar donateurs en genoodigdlen. Hot was hier niet „last not least", want de hoofdpersono in het zangspel, Nelly (mej. Bohlen) was aangetast door oen lichten graad van bronchitis, waardoor ze haar rol niet geheel kon zingen. De hoogste gedeelten declameerde zij dan ook. Toch gelooven we, dlat het publiek, niettegenstaande dleze kleine teleurstel ling, zeer tevreden was over de opvoering van hot zangspel. De voorzitter van „Harmonie", de heer Lebbe, opende den avond met een woord van welkom aan de aanwezigen. Hij druk te zijn tevredenheid uit over de groote opkomst, die blijk gaf van belangstelling in het werk van „Harmonie". Hij dankte de begunstigers voor hun steun en zette uiteen waarom de operette nogmaals op gevoerd! werd. Wij releveerden dit reedis hierboven. De opvoering vlotte goed, en vooral in het eerste bedrijf was het doodstil in de TRfll en van verschillende kanten hoorden ■we de opmerking: „t Is net echt". 't Was dan ook „net echt". De donder rolde onophoudelijk door de zaal, het blik semlicht flitste angstwekkend en de stormwind huiverde door Je heen. We zullen over de operette verder niet schrijven, omdat we er reeds eenige ma len verslag, in onze courant, over opge nomen hebben. Aan het einde van het 8e bedrijf trad de heer Lebbe nogmaals ten tooneele en overhandigde onder daverend applaus aan mej. Bohlen (Nelly) en meJ- Buter (Anna) bloemen, en den directeur van „Harmonie", den heer Brizee, een krans. Hij dankte hierna orkest en overige taedespelenden voor hun toewijding. Voordrachtavond G. Brettani. De voordrachtavond, die gisterenavond gegeven werd door dep heer G. Brettani, uit den Haag, was tamelijk goed1 bezet. Deze heer opende met het fijne, diep'zin- ™«e „gTOote-menschPif'-aprookje van Os car Wilde, ,4e Gelukkige Prins". Wilde, hoe men over zijn literaire capaciteiten moge oordleelen, was in dit genre een meester; zijn groot-mensohelljk mededoo- gen, dat hij als kunstenaar, voelde, het vlijmend sarcasme, waarin hij zijn smart het leven uitte (is sarcasme niet, zoo- al» MultatuM reeds zeide, de opperste uiting van smart), rfjn onuitputtelijke fantasie, dat alles komt hier prachtig in, uil Bn de heer Brettani, die dit fijnzin nige proza op rijn geest heeft loten in werken, die de schoonheden en die ontroe ringen van den kunstenaar op zijne wijze heeft ondergaan, deed die diepte en de schoonheid1 van dit verhaal voor ons op lichten. Duidelijk en tot In alle omderdee- len geaccentueerd, klonk de fraaie, sonore stem tot in de verste hoeken dier zaal', en reeds dadelljjik was het auditorium' onder des sprekers suggestie. Multatuli's bekende ,JBandjiri'-fragment uit diens „Wijjls mij die plaats waar Ik ge1 zaaid heb", deed ons minder aan; Multa- tuli begint een beetje te verouderen, er, is na dit proza machtiger en ontroerender proza geschreven. Enkele humoristische schetsen: een Falklandje, een' Vlaamsche vertelling, brachten wat afwisseling. Het best was de heer Brettani op dreef in rij® Ven Gol- lèm-interpretatie. Het gedicht „Het slag* veld is een ontzaglijke suggestie; de dichter heeft zijn lezers niets gespaard, en de declamatie van dit oorlogspoeëene, dat de pracht en de tragiek ervan zoo sterk deed uitkomen, veroorzaakte in de zaal een incident, toén een der toehoord- sters een huilbui kreeg en, onder het jam meren' en klagen door, het woord) „moor denaars"! de zaal in slingerde. 'Het duur de minuten voor de spreker door kon gaan. Adama van Scheltema volgde met eeni ge van zijn zoo geestige, in volkstoon ge schreven, nochtans zoo diepzinnige, ge dichten. Het was voor de aanwezigen een mooie avond. Ernstig! ongeluk op het vliegkamp de Koot). Gistermiddag te kwart over vier had op het vliegkamp de Kooij, nabij 'Helder, een ernstig ongeluk plaats. In verband met den westenwind moes ten de vliegers landen tusschen de bedde hangar-complexen door. Een der vliegtuigen, de 8 2, bemand met den officier-vlieger 2e KL Zeldenrijk en dien leerling-vlieger korporaal-konstabel Itievense, vloog bij het dalen zeer laag over den weg dia van het vliegkamp naai buiten leidt, met het gevolg, dat dat die kwiartiermeester van Dord door den schroef geraakt werd. De onderofficier werd daardoor zoodanig verwond, dat hij spoedig na het ongeval overleed. De staker le KL Verhoef werd even eens door het vliegtuig geraakt eni ver wond. Zjjh toestand was hedenmorgen zeer ernstig. Het vliegtuig Sloeg over den kop en werd zwaar beschadigd. De inzittendlen bekwamen geen letseL Een wereldreiziger. Onze stad' is heden bezocht door den heer Bern. Schriever, die, alvorens hij een reis om de wereld gaat maken, eerst ge heel Nederland te voet zal doorkruisen. De heer Schriever staat onder de auspi ciën van de LfikenoUahriekeni (hoestpastil- les etc.) die hem de kaarten verschaft, welke hij het publiek dezer dagen zal aan bieden. »t Juttertje. Uit het Politic-rapport Aangifte werd gedaan, dat in een wo ning aan den Bonselaaraweg, vermoede lijk in den nacht van Donderdag op Vrij dag, Is ingebroken. 'Een ruit werd daarbij ingedrukt. UIT DE PEES. Recht of onrecht (Bennttn Heyeermana. f Kamer van Koophandel en Fabrieken voor HoIlanxTs Noorderkwartier. Provinciale Staten van Noord-Holland. Gedep. Staten hebben die vraag behan deld, of en In hoeverre het wenschelijk Is, dat behartiging van het voorbereidend onderwijs een object van provinciale zorg worde. Na onderzoek zijn zij van oordeel, dait bet belang van de provincie niet in die mate bij bet voorbereidend onderwijs iB betrokken, dat er voor haar aanleiding zou bestaan, dit binnen den kring van haar bemoeiingen te trekken, temlnder daar het rijk geen steun verleent, en het grootste deel der gemeenten nog zeer weinig. (Bovendien zou dleze steun naar hun meening niet te verantwoorden zijn, daar zoovele andere nuttige Instellingen zon der subsidie worden gelaten op grond van de ongunstige tijdlsomstandigheden, ter wijl' zij andiers ongetwijfeld hiervoor in aanmerking zouden komen. In Mei j.1. hebben de Staten om prae- advies in handen' van Ged. Staten .gesteld een adres van het hoofdbestuur van den Oentralen Neder! Ambtenaarsbond, waar in de wensch werd te kennen gegeven, dat voor het personeel dér provinciale ziekenhuizen de mogelijkheid zou worden geopend, een lid in de oommlssiën van bestuur dezer ziekenhuizen aan te wij zen. Ged. Staten stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De Staatsloterij. Geleidelijk uitsterven aangekondigd. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende dev begroo ting van Financiën wordt door minister Ooljjn medegiedeeld, dat het de bedoeling der regeering is een wetsontwerp in te dienen tot het geleidelijk doen uitsterven van de Staatsloterij. Nieuwe afvloeiing bij de Post per 1 Mei as. De „Maasbode" meldt, dat in den loop van een audiëntie de Directeur-Generaal aen eene Vereeniging van Hooger Per soneel bij de P. T. T. mededeelde, dat nog noodzakelijk eene afvloeiing moet plaats vinden en dat deze was bepaald tegen 1 Mei a.s. De Directeur-Generaal had er geen be zwaar tegen om hun, die op 1 Mei voor afvloeding in aanmerking komen, dat bin nen zeer korten tijd te doen weten, opdat zij, desgewenschit, nog vóór 1 Januari a.s. de noodige maatregelen zouden kunnen nemen. Dit laatste in verband met de aan staande wijziging van de Pensioenwet. Drooglegging van de Zuiderzee. Minister Ooljjn heeft in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de regeering dit jaar hoopt te komen met voorstellen voor een snellere drooglegging van de Zuider zee. OOST-INDIE. De aardbeving op Java. Bij de aardbeving zijn 064 personen ge dood en 62 gewond. Ontslag ^ambtenaren Staatspoor. Aan een dertigtal ambtenaren van de Staatsspoor te Bandoeng, die een pen sioen zullen genieten van boven de f 1200, is aangezegd, dat zijmet 81 December ontslagen zullen worden. t VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1924 jLi_.| I I Electrische demonstratie. Operette JNelly". Een doode en een ewaar gewonde. Ons Juttertje, dat een paar jaar geleden als baby van de 'Heldèrsche Courant ter wereld kwam (en zich) sedertdien, naar wij vurig hopen, vele vrienden ^erworven heeft), is langzamerhand al weer een aardig uit de kluiten gewassen kindje geworden en herdenkt heden zijn 150e nummer. Van die gelegenheid heeft de redacteur, Carel J. Brensa, gebruik gemaakt om een speciaal nummer samen te stellen, gewijd aan kran ten en hun geschiedenis van ontstaan en ontwikkeling. Daarbij zijn een aantal repro ducties van zulke oude nieuwsbladen opge nomen, die een goeden kijk geven op de inrichting van een krant zooals die vroeger was. In een zeer uitvoerig artikel, meer dan 7 kolommen van het orgaan van het' „CAMBO", het „Algemeen Militair Week blad" beslaand, verweert het CAMBO-be- stuur zich tegen) dien ministerieelen maat regel om, nadat door het CAMBO is deel genomen aan het demonstratief congres iri Den Haag op 25 October j.1., uitgeschreven door het georganiseerd overheidspersoneel, elk contact met de bij het CAMBO aange sloten bonden te verbreken. Het blad be klaagt zich, dat door den Minister niet is toegepast het allereerste beginsel van recht spraak, n.1. „hoor en wederhoor", en dat evenmin uit wettige bewijsmiddelen is ko men vast te staan, dat beklaagden zich aan het ten laste gelegde feit hebben schuldig gemaakt. Uitvoerig wordt in bedoeld artikel uiteengezet, dat de bonden niet hebben ge handeld tegen de bevelen van den Minister; wel is door het CAMBO aan den optocht deelgenomen, niet echter door de „bestu ren van bonden van marinepersoneel", en het blad toont aan, dat het in een vorig nummer daarvan had kennis gegeven. Het ware dus voor den Minister eenvoudig ge noeg geweest, indien hij tegen deze vooraf aangekondigde voornemens bezwaren had, die kenbaar te maken. Vóór de openbare vergadering op 3 October in „Casino" had de vlootvoogd te Willemsoord een bespre king met de besturen van het CAMBO en gaf een gemoedelijke raadgeving, die, zoo als elk goed woord, een goede plaats vond, doch waardoor des vlootvoogds prestige niet in het minst werd aangetast. In de circulaire van den Minister, waar van hier spraka| is, wordt, slechts gesproken van een verbod tot deelname in uniform, en agn deze verbodsbepaling is stipt de hand gehouden. Niets is ontdoken, door niets is IngenxDden MededeeUng, van Heeren Glacé-Handschoenen nn f 3.50, 4.50 (prima Nappa) Gevoerd Nappa-Glacé f 5.00 (IJzersterk leder) Suéde Handschoenen f 1.75, 8.00, 5.00 Gekleurde Overhemden f 1.00, 2.50, 3.50 (waschecht) Piqué-Overhemden f 2.90 (zwaar doek) Wollen Vesten f 4.50, 6.00, 8.00, 9.50 (nieuwe kleuren) Slobkousen, diverse kleuren f 3.50 Wollen Shawls 2.00,3.00,4.00, extra koopjes Voetbaltrulen f 2.50, 2.76 Turnbrookon, Frokken, Gordels, bijzonder goedkoope aanbiedingen. Heeren-ModemagazIJnen Helder. - Schagen. tegen den geest der order gehandeld. Door de bij het CAMBO aangesloten bonden wordt het standpunt ingenomen, dat op het gebied van zuivere personeelsaangelegen heden (dus dos van militaire discipline) de verhouding tusschen marinebestuur) en -per soneel geen andere is dan de verhouding tusschen de overheid en het overige rijks personeel. Het Departement van Marine was van dit standpunt op de hoogte, en heeft) daartegen nimmer en nergens beden king geopperd. Waar nu het CAMBO deelnam aan een congres en optocht, 'verband houdende met zuivere personeelsaangelegenheden!, ligt het in de rede, dat door de hoofdbesturen te gen het voornemen van het CAMBO óók geen enkele bedenking heeft geopperd. Deze absoluut juiste feiten nagaande, doet het zeer. vreemd aan, dat de Minister van Marine „uit rapporten" de deelname van het CAMBO aan den optocht moest leeren kennen en die deelname, alsmede het medevoeren van een doek als in strijd met den geest van gegeven bevelen en ontdui king van een verbodsorder kenschetst en als punt I in de acte van beschuldiging doet opnemen. Een -tweede punt, waaromtrent het CAMBO-bestuur zich verweert), betreft de bewering als zouden bedoelde militairen op kosten van het CAMBO naar Den Haag zijn gereisd. Dit is absoluut onjuist. Het parool „bij elkander blijven" '(derde be schuldiging van den Minister) is niet van het CAMBO uitgegaan en is een persoon lijke daad van een hoofdbestuurslid. Doch dit heeft alweer met het verbod in uniform te loopen niets te maken. Onjuist is 's Ministers bewering zoo gaat de weerlegging voort dat de hoofd besturen in Juli van den Minister eene waarschuwing ontvingen. De Minister heeft bij voortduring elke aanvraag om gehoor afgewezen, wel voortdurend geconfereerd met burgerlijke organisaties doch niet met militaire. De Minister doelt blijkbaar op een mededeeling in eene vergadering d.d. 18 Juli van de Commissie voor Georgani seerd Overleg van den Bond voor Marine- Onderofficieren en den Bondi voor Minder Marinepersoneel, did 's Ministers ongenoe gen te hooren kregen over een tweetal in het „Alg. Mil. Weekblad" verschenen artike len. Een voor de redactie van het „A. M. W." bestemd standje te beschouwen als een aan de hoofdbesturen gegeven waar schuwing en dat als verzwarende omstan digheid voor het CAMBO aan de deelne ming te 's-Gravenhage acht het blad een aanvechtbare voorstelling van zaken. Het artikel eindiigt aldus: Intusschen: de Minister heeft vonnis ge wezen. Wij zeiden het reeds: het verbreken van alle contact met de „tegenwoordige" hoofdbestuurders, handhaaft slechts het status quo. Het was voordien al niet an ders. Van het „vonnis" werd kennis gege ven aan het CAMBO, niet aan dé betrok ken hoofdbesturen. Blijkbaar veronderstelt de Minister een soor< hiërarchisch verband tusschen CAMBO en hoofdbesturen der bij het Comité aangesloten) bonden. De toestand wordt eenigszins ingewikkeld. Het contact met het CAMBO, dat wel aan de demon stratie deelnam, is niet verbroken, het con tact met de niet can de demonstratie deel genomen hebbende' hoofdbestuurders wel. Eventueel nieuw te kiezen hoofdbestuurs leden, vallen mede buiten de. contact-ver breking. Niet het „vonnis" op zichzelf doet pijnlijk aan, wèl, dat het vonnis op ondeugdelijke en daardoor niet rechtvaardige gronden ge wezen werd. Aan ieder onbevooroordeelde iaten wij Je beantwoording der vraag: was het vonnis recht of onrecht? Boven aangehaald ministerieel schrijven luidt als volgt: Departement van Marine. Afd. B„ ie Bureau. No. 70. 's-Gravenhage, 13 Nov. 1924. Blijkens door mij ontvangen rapporten is geconstateerd: dat op 25 October j.1. in den optocht die na afloop van het demonstratief congres van overheidspersoneel te 's-Gravenhage is gehouden, 0. a. ook werd medegedragen een doek met zoodanig opschrift, dat aan een ieder duidelijk kon blijken, dat door Uw Comité, derhalve door de besturen van bon den van marinepersoneel, aan dien optocht werd deelgenomen; dat een groot aantal militairen der Zee macht op kosten van Uw Comité naar Den Haag zijn gekomen om aan de hierbedoelde demonstratie, deel te nemen; dat door een of meer bestuursleden van de bij Uw Comité aangesloten bonden, na afloop der vergadering, het parool is uit gegeven „bij elkaar blijven" en dat de aldus bij elkaar gehouden groepen van marine personeel zich, zelfs bij herhaling, hebben begievenl naar punten waar dte optocht moest passeeren om zich aldaar op zeer demon stratieve wijze langs den weg te scharen. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat de besturen van de tot Uw Comité behoorende bonden opzettelijk tegen den geest van de door het; militair gezag gegeven orders heb ben gehandeld, letterlijk opgevat, die orders feitelijk hebben ontdoken, zulks op eene wijze in hooge mate in strijd met de krijgs tucht en tot 6chade van den goeden naam der zeemacht. Eene dergelijke handelwijze wensch ik niet te dulden. En waar Uwe hoofdbesturen nog in Juli j.1. van mij eene waarschuwing ontvingen, -heb ik thans besloten mij van elk contact meti de tegenwoordige hoofdbestuurders van de bij 'meergenoemd Comité aangesloten bonden te onthouden, zoolang zij niet, ge heel te mijnen genoegen, in woorden en in daden, blijk hebben gegeven van eene andere mentaliteit. De Minister van Marine, get. E. P. Westerveld. Zand voort, 22 November. Naar wij vernemen, is Herman Heijermans heden morgen vroeg alhier öp bijna 60-jarigen leeftijd' overleden. Het bericht van Herman Heijermans' overlijden zal ongetwijfeld cok hier te Hel der, evenals overal in den lande, met ont roering worden vernomen. Het was bekend, dat hij ernstig ziek was; niet zoo lang ge leden vertelde de heer Frans Hulleman, secretaris van Heijermans, toen deze too- neeldirecteur was, tijdens een verblijf te Helder, aan ons persoonlijk, dat hij het ern stigste vreesde, en dat in ieder geval, naar zijne meening, Heijermans' krachten hem niet tot meerdere productiviteit in staat zouden stellen. Hoezeer de heer Hulleman dit juist inzag, bewijst dit ontroerende be- richri Heijermans was in onze dramatische literatuur een der grootsten, aan een sterke persoonlijkheid paarde hij een geweldige productiviteit en schier onuitputtelijke fan- tasie. Zijn laatste, in verschillende tijd schriften en bladen aangevangen literair werk waarvan helaas veel niet is vol tooid gewordlenl gaf den indruk, dat hij nog steeds in den opgang van zijn auteurs schap was. Bij Heijermans was geen sprake van seniele aftakeling, zijn geest was even frisch, zijn geestkracht even ongebroken als vroeger. Dat zijn laatste dramatisch werk niet in den smaak viel van het publiek, doet aan de waarde ervan niets af; bitter-sarcas- tisch vermeldt Heijermans zelf in zijn „Van Ouds de Morgenster", dat het voor het eerst opgevoerd is op dien en dien dag, „en uitgefloten". Wellicht hebben deze ont moedigingen en teleurstellingen op den door lichamelijk lij dien ontvankelijker geworden geest ingewerkt en aldus het einde ver- naast Te Helder had Heijermans vele en goede vrienden onder de arbeiders, voor wie hij zoo ontzaglijk veel gedaan heeft Zijn „Op Hoop van Zegen" is hier herhaalde malen opgevoerd, en- steeds weer kwam men onder de suggestie van het machtige werk. Zijn „Allerzielen", zijn „Schakels", wij ken nen ze hier. En nog gisterenavond mochten wij van zijn heerlijken humor genieten, toen dé heer Brettani ons een dier voortreffelijke Falklandjes vertolkte, het verhaal van een juffrouw, die een kanarie gekocht had voor haar broer, welk beestje maar niet zingen wilde en zoo verschrikkelijk dik werd. Tot de veearts constateerde, dat het een kuiken was! Ook die Falklandjes behooren tot het beste wat onze literatuur op dit gebied heeft opgeleverd. Heijermans' pen is voor goed neerge legd; Heijermans' invloed zal blijven. Heijermans was niet een auteur, diè door een nageslacht vergeten zal worden. Heijer mans is gestorven; de sterke geest kon niet meer in het wrakke lichaam blijven. En weemoedig staren wij naar het aangevan gen werk: de Historie van Barbara Snik, Vuurvlindertje, zijn indertijd te Berlijn aangevangen romanWij zullen het nimmer voltooid zien! Bovengenoemde Kamer vergadert op Woensdag 26 November a.s., des avonds half zeven in het Stadhuis te Alkmaar. De agenda vermeldt 0. a. Ingekomen stukken, waaronder: Adres van de Kamer van Koophandel te Hoorn, gericht aan de Gedeputeerde Staten Van Noord-Holland, waarin wordt aange drongen op spoedige uitvoering van net geheele plan, zonder weglating van' eenig voorgesteld kanaal, zooals dit door de Com missie Van Aalst, ten opzichte van de ka nalisatie van West-Friesland, in het rap port is nedergelegd. Adres van de Kamer van Koophandel te Maastricht, gericht aan den Minister van Waterstaat, met verzoek te bevorderen, dat een einde worde gemaakt dan de, volgens haar oordeel, ongewenschte en ongeoor loofde bedrijfsuiting der Nederl. Spoorwe gen, in casu het zich belasten met inklaring en expeditie van koopmansgoederen. Adres van de Kamer van. Koophandel te -Venlo om' tot afschaffing der pasvisa ten aanzien van Duitschland te geraken. Adressen der Kamers van Koophandel te Amsterdam, Utrecht, Hengelo, Amers foort enz. ten opzichte van de wijziging der Gemeentewet. Adres van de K. v. K. te Hoorn inzake de Arbeidswet, van ver schillende Kamers War aanleiding van het TnflmnnWwi OfodedMttagi MIJnhardt's Emser-Tablstten 85c MUnhardt'a Salmiak-Tabletten 40° Thermo-Tabletten 45c v Anga-Bonbons 60° BQ Apotheker* en Drogisten. rondschrijven der Kamer te Alkmaar be treffende de onbeschermde overwegen, als mede nog adressen over andere zaken. Tjwiijvertveg. Rapport van den Voorzitter der Ver- keerscommissie over de laatst gehouden ge combineerde vergadering met dé Gemeen tebesturen van Alkmaar, St. Pancras en Broek op Langendijk. Vaststelling subsidiën voor 1925» waar onder 10 Vliegtocht HollandIndië. Van de Volksuniversiteit te Alkmaar is een verzoek voor subsidie ontvangen, waarom trent geen afwijzend prae-advies is inge bracht door de finantieele commissie. Ver der is 's Ministers goedkeuring gevraagd voor het verleende subsidie aan de Ijs- ploeg der „Esona". Mededeelingen van den voorzitter be treffende de komst van het instructievaar tuig „Prins Hendrik". Bespreking der plannen tot herdenking van het 100-jarig jubileum van het Groot- Noord-Hollandsch Kanaal op 13 December aanstaande. Verkiezing van twéé afgevaardigden ter bijwoning der eerstvolgende vergadering van de Vereeniging van Kamers van Koop handel in Nederland. Verzoek van de Middenstandsorganisa ties en vakvereenigingen in Anna Pau- lowna en Breezand om in één net van den localen telefoondienst te worden vereenigd. Toelichting van het Bureau. Uitgegane stukken, waaronder: Adres aan de Directie der Ned. Spoor wegen met verzoek de marktkaarten tegen gereduceerden prijs ook voor de Ie en Ile klasse verkrijgbaar te stellen. Adres aan de Directie der Ned. Spoor wegen met' verzoek ook voor Alkmaar goed koope plaatsbewijzen op marktdagen te ver strekken. Adres van de Verkeerscommissie der Kamer dier Kamer aan verschillende Raden in omliggende Gemeenten en aan de Ka mer nopens de gewenschte verbetering van den Twuijverweg. Schrijven aan „Esona" te Helder met bericht, dat behoudens de goedkeuring van den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, door de Kamer een subsidie voor 1925 voor de IJsploeg zal worden verleend. Begrooting over het jaar 1925.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9