BRILLEN- en PINCE-HEZ-REPARATIËN. gebouwde station vaai Oesjek la vernield!. De aangerichte schade is aanzienlijk. De aardschokken bleven met korte on derbrekingen tot Zondagochtend aanhou den. K onstantinopel, 24 Nov. Te Atioen Ka» rahissan en Eskesjehi is ook veel schade aangericht door de aardschokken. VEREENIGDE STATEN. Marine deskundigen naar BrazlBB. De regeering heeft tot leider van de maritieme oommissie, die naar Brazilië gaat, benoemd den vice-admiraal Milton Mc. Gulley, thans commandant van de Atlantische vloot. (De Amerikaansohe marine-deskundi gen .zullen op verzoek der Braziliaansche regeering advies verleenen bij de reorga nisatie van de Brazilaansche vloot.) Geen twee ontwapenlngsconferentles. Amerika wacht op den Volkenbond!. Blijkens nadere berichten uit Washing ton in de „Paris Times" zal de Ameri- kaanache regeering niet overgaan tot de bijeenroepinig van een internationale ont wapeningsconferentie, alvorens met ze- 'kerheid! is gebleken dat de Volkenbond het voornemen om dit in 1925. te doen zal hebben opgegeven tem gevolge van de Britscbe oppositie tegen het oorspronke lijke protocol. MEXICO. Mexico is nog altijd een rauw en on vriendelijk land. Men zal zich wellicht wel den eertijds zoo beruchten bandiet Pan- cho Villa herinneren, die in het Noorden van de republiek vele jaren een waar schrikbewind uitoefende, maar ten slotte het lot van de Mexicaansche rooverhoofd- lieden onderging. -nJL vermoord werd. Maar Pancho Villa had' een broer, Hipo- lita Villa, die, hoewel minder berucht en gevreesd dam zijn broer, toch ook niet gunstig bekend stond. Sinds eenige maanden was Hipolita in openlijken oorlog met die autoriteiten, maar in het eind zag hij1 er heil in, onder handelingen te openen met de regeering. Er werd een onderhoud georganiseerd tus- schen d!en gouverneur van den staat Mexico, generaal Gomez, en H. Villa. De basis der onderhandelingen was, dat H. Villa de indertijd in beslag genomen' mó- delhoeve van wijlen zijn broer bij Ganu- pilo zou ontvangen. Het onderhoud tus- schen Villa en Gomez vond1 te Mexico (stad) plaats; maar het bleek spoedig dat Villa de gewenschte 'boerderij niet zou krijgen. Woedend' vertrok de gedupeerde desperado per trein uit Mexico (stad) naar El Pasa. Maar im Jimenez werd hij door regeeringtioepen uit den trein gehaald, tegen een muur gezet en doodgeschoten. Hiermee is het bandietemgeslaicht der Villa's uitgedelgd. N. Rt Ort. Opstandige elementen. Volgens een bericht uit Mazatlan (aan de Westkust van Mexico) is generaal Angelo Flores tegen de Mexicaansche re geering in opstand gekomen. Generaal Flores, de gouverneur van de provincie Sinaloa, is de leider der volge lingen van Huerta, wiens revolutie door Obregon, ook dank zij de Amerlkaansche hulp, is onderdrukt (HbL) Een executie op groote schaal Draadloos wordt gemeld!, dat 17 Mexi caansche officieren, onder wie drie gene raals, en vier kolonels, die na de misluk king van de revolutie van Huerta gratie hadden gekregen, maar onlangs opnieuw den strijd tegen de regeering hadden her vat, krachtens een vonnis van den krijgs raad im den staat Tabasco doodgeschoten zijn. ZUID-AFRIKA. Builenpest Te De Aar is volgens bericht aan de „Daily Telegraph" builenpest uitgebro ken, met het gevolg dat veertien inlanders stierven. De autoriteiten maken zich erg bezorgd over het optreden van deze ziekte, omdat het bekend is, dat in het gebied rondom Kimberley met pest besmette rat- aanwezig De ziekte deed het eerst haar intrede in Zuid-Afrika in 1899 en werd toege schreven aan ratten, die afkomstig waren uit Zuid-Amerika. Sedert is pest van tijd tot tijd opgetreden. Het staat thans echter vast, dat over groote uitgestrektheden in het binnenland', vooral lm den Vrijstaat en Transvaal, de veldratten in de zomer maanden aan pest lijden. Hetzelfde is het geval in de oostelijke deelen van de Kaap provincie. KORTE BERICHTEN. Nog steeds ongelukken door zeemanen. Duinkerken, 22 Nov. Een mijn, welke tegenover Grevelingen door een treiler was opgevischt, is aan boord ontploft. Negen der opvarenden werden gedood. Kowno, 22 Nov. Bij het demonteeren van oude zeemijnen is een der mijnen ont ploft, waarbij 7 personen werden gedood en 2 gewond. Uit Ravenna wordt gemeld, dat uit het koninklijk museum aldaar verschillende historische voorwerpen gestolen zijn, o.a. het beroemde pantser van Koning Theo- derik de Groot, den, koning der Oost Gethen. De tijdens den oorlog bij Oattaro tot zinken gebrachte Oostenrljksche kruiser Kaiser Frapz Joseph, die door de Zuid- Slavische regeering was gelicht en be stemd was de kern te zijn van de Zuid DOOR DE LUCHT NAAR INDIK DE TOCHT VOLBRACHT. De vliegtocht NederlandIndië. Uit Medan werd Zondagmorgen geseind: De vliegers zijn vanmorgen even over zeven van hier naar Muntok vertrokken. Onder enorme belangstelling cirkelden zij boven Tandjong Balei, toegewuifd door de daar verzamelde menigte met vlaggedoek. Het zelfbestuur liet door artillerie saluut schoten lossen; de gewapende politie gaf salvovuur, Chineezen lieten als groet knal- bommen ontploffen. Van der Hoop deelde mee, dat een escorte watervliegtuigen alleen nood'ig is voor Straat Soenda. Uit Muntok is bericht van de bemanning van de F. VII ontvangen, dat zij daar Zon dag behouden is aangekomen, na een mooien tocht. De landing geschiedde vlot. Alles was wel aan boord. Uit Batavia werd Zondag geseind: De FJ VII vertrekt Maandagochtend ver moedelijk 7 uur* van Muntok over Palem- bang, waar het toestel bij achten wordt ver wacht. Boven Telok-Betong is het bij tienen. Verder gaat het over Dwars-in-den-Weg. De „Wega" zal bij Dwars-in-den-Weg lig gen. De resident van Telok Betong zal naar Muntok de- weersgesteldheid seinen. Een escorte-eskadrille van zeven vliegtuigen uit Bandoeng, dat bestemd, is, morgen het Fok ker-vliegtuig tegemoet te vliegen, heeft vanmorgen boven Batavia gecirkeld. De aankomst te Batavia. Uit Batavia wordt aan de „N. Rott. Ct." geseind: Op den dag van aankomst uit Nederlar^i is het pralend zonneweer. Er heerscht een zeer nerveuse stemming over geheel Java, speciaal in de hoofdstad. Na ontvangst van het radiosein, dat de vliegers van Muntok zijn vertrokken, wordt allerwege de vlag uitgestoken, zoodat weldra de geheele stad in vlaggentooi is. Stoomfluiten gillen, si renes loeien. De handelshuizen en de scho len worden gesloten. De electrische trams, ook die te Soerabaja, vlaggen. Een onein dige file auto's is op weg naar het landings terrein Tjililitan, waarvan de verbindings landweg, dank zij het droge weer van de laatste twee dagen, goed berijdbaar is. In opdracht van den landvoogd waren op het einde der vorige week vijftien compagnieën militairen aan het werk gezet voor verbe tering van den weg, met uitmuntende re sultaten. Een escadrille militaire vliegtuigen met journalisten steeg tegen negenen op ter ontmoeting van het Fokkervliegtuig en cirkelde boven Weltevreden., De inteflocale telefooncentrales en post duiven verspreiden het nieuws over geheel Java, dat de opstijging te Muntok ojp 8 uur geschiedde. Twee halve escadrilles zijn opgestegen, benevens een zevende toestel speciaal voor het maken van foto's. De escadrilles blijven boven Dwars-in-den-Weg cirkelen tot de aankomst van Van der Hoop en de zijnen. Beide helften gaan dan links en rechts van het Fokker-vliegtuig vliegen, terwijl het fototoestel aan het hoofd' plaats neemt. Achtereenvolgens komen aan de vloot voogd, generaal Bakker, en de beide leger commandanten, die worden ontvangen met het Wilhelmus. Om 12 uur arriveert de landvoogd, ver gezeld van den algemeenen secretaris. Het Wilhelmus wordt te hunner eere gespeeld en staande aangehoord. Verder zijn aanwe zig de vice-president en de leden van den Raad van Indië, de voorzitter van den Volksraad, het consulaire corps, enz. De F. VII is om i uur 20 min. (tijd van Batavia) geland. Toen de vliegers tien minuten voor éénen gesignaleerd werden, stroomden alle woningen leeg. De F. VIT beschreef, omgeven door de escadrilles, fraaie cirkels boven Tandjong Priok en Weltevreden, laag vliegend. Bo ven het vliegveld Tjililitan werden even eens cirkels beschreven op vijftig meter hoogte. De muziek ving aan te spelen, ter wijl uit dé zeer dichte menschenmassa groot gejuich opsteeg. Bij de daling weer klonken fanfares en hoerageroep. Toen de vliegers daalden, ijlden de heer Muurling, voorzitter van het Vliegcomité, en foto-journalisten naar het toestel. Om één uur 16 min. werden postduiven, de aan komst meldend, losgelaten. Vervolgens sprongen de vliegers uit het toestel en na derden de tribune van den! landvoogd, onder donderend gejuich van het publiek. De landvoogd sprak de vliegers toe. Hij zeide, dat de Indische regeering en Hare Majesteit de Koningin verheugd zijn over d" aankomst en met groote belangstelling den tocht hebben gevolgd. Onmiddellijk heeft men ingezien, dat men na Philippopel den tocht moest doorzetten en terstond be grepen, dat dit in het belang van het vlieg- wezen was. Hoe dit zich verder zal ont wikkelen, is niet bekend, doch uiteraard staat vast, dat de tocht van de F. VII daarin een groot aandeel heeft. (Minuten lang gejuich). De landvoogd deelde mee, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, Van der Hoop te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau, Van Weerden Poelman tot ridder in die ordé en aan Van den Broeke de, gouden eeremedaille dier orde toe te kennen. Na deze mededeeling werden de vliegers viermaal schouderhoog geheven. Nadat zij weer op den grond waren gekomen, spelde de landvoogd den vliegers de eereteekens op de borst, onder donderend gejuich, dat overging in een algemeen zingen van het Wilhelmus. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend. Daarop' overhandigde de landvoogd een gouden beker, waarop wijnranken om het Nederlandsche wapen gegraveerd zijn, met he' onderschrift: „Je Maintiendrai". Vervolgens complimenteerden de overige Ingezonden Mededeeling.' J.HEIJLOOjV h. FILBRI, Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES Slavische zeemacht, ia opnieuw gezonken. aanwezige autoriteiten de vliegers. De vlootvoogd, vice-admiraal'Gooszen, wensch- te hen geluk met de behouden aankomst, mede namens den minister van marine en cle koninklijke marine. Het publiek was buitengewoon geest driftig en zóó opgewonden, dat ondanks de militaire maatregelen, de menschen tot een halven meter van den landvoogd op drongen. De meest wanhopige pogingen om het publiek terug te dringen, faalden, waar op generaal Bakker persoonlijk regelend optrad. De rede van den landvoogd kon nauwe lijks uitgesproken worden, omdat het enthousiaste publiek aanhoudend in hoera geroep losbarstte. Ten slotte onderteekende de landvoogd zelf de oorkonde en vertrok daarop om 1 uur 37 min. van het terrein. De F. VII reed na het landen tot honderd meter vóór de tribune van den landvoogd. Mr. Fock zeide in zijn huldigingsrede nog: Wij weten niet, of een vaste luchtvef- binding mogelijk zal zijn; wat wij wèl we ten is, dat gij, pioniers, getoond hebt, on danks groote moeilijkheden, den tocht te kunnen volbrengen. Gij zijt mannen vol moed en durf, evenalls de pioniers uit het einde van de vijftiende en het begin van de zestiende eeuw. De landvoogd sprak met luide, vaste stem en moest zelf vaak, maar te vergeefs, het publiek met de hand tot kalmte manen. De dolle geestdrift deed het publiek ten eenenmale alle grenzen van de betamelijk heid vergeten. De vliegers vertrokken in een met bloe men versierde auto, toegejuicht door het publiek, langs den weg Meester Cornelis Weltevreden. Een uurtj e na aankomst be gon het weer druilerig te worden. Het plan bestaat, het mailzakje, dat de Fokker meevoert, in zilver uitgevoerd door den post- en telegraafdienst te doen aan bieden aan- Van der Hoop. Aneta heeft een persgesprek gehad met Van der Hoop, die mededeelt, dat de vlie gers overstelpt werden met telegrammen. Hij verzocht den Aneta-man dringend, aan de'pers den dank der bemanning over te brengen, diezeer getroffen was door de Koninklijke onderscheiding en door de ont vangst. De bemanrijng is voornemens vermoede lijk aan het einde der week naar Bandoeng te vertrekken voor een grondige schoon maak van den motor en het opnieuw in richten van het verkeerstoestel. Daarna zal een tocht over Java worden gemaakt. Aan de dagrapporten van den heer Van der Hoop is het volgende ontleend: De bemanning was bijzonder getroffen door de uitstekende organisatie van de vliegvelden iri geheel Britsch-Indië. Den ioden November werd te Karachi gestart met de bedoeling, Muitan over te slaan, hetgeen is gelukt. Onderweg werd bemerkt, dat de machine niet geheel in orde was, en dat de motorkleppen lekten. Bij aankomst werd alles zeer nauwkeurig nagezien. Be sloten werd, een dag te Ambala te blijven. Een reserve-cylinder werd gemonteerd. De herdenking van den wapenstilstand werd met de Britten meegevierd. Op 12 November werd naar Allahabad verder gevlogen. Het was een zeer belang wekkende tocht over dit deel van Britsch- Indië met zijn schitterende tempels en ka meelkaravanen. Aan de bemanning werd een allerhartelijkste ontvangst bereid. Op 14 November ging het van Calcutta naar Akyab, waar zich voor het eerst de tropi sche hitte deed gevoelen. Het vliegveld bleek klein, doch lang, en wij zagen de ver ongelukte machine van Maclaren. Het vliegveld te Rangoon is klein en midden in de stad gelegen, omgeven door boomen. Een daling ware zonder ongelukken misschien mogelijk, doch het zou ondoenlijk zijn ge weest' de zware machine uit het gat onbe schadigd te doen opstijgen. Doorvliegen naar Moulmein, in Siam, was riskaijt wegens benzinetekort. Tenslotte! werd met hartzeer besloten, naar Akyab terug te vliegen en met behulp van de oude resten' van Mac- Laren's toestel een extra-benzinetank bij te bouwen, toen Noordelijk van Rangoon de nieuwe racebaan werd ontdekt, hetgeen den tocht redde en een geslaagde landing mogelijk maakte. Het Reuter-bericht, dat het vliegveld door races was ingenomen, was onjuist. De opstijging van het geïmproviseerde terrein te Rangoon den i7den November voor den tocht naar Bangkok leverde geen bezwaar op, dank zij de goed en belange loos verleende hulp. Het was een interes sante vlucht over oerbosschen, die een even- tueele noodlanding zouden hebben uitge sloten. Daarna Volgden eindelooze rijstvel den, en tenslotte werd' op het Don Muang- terrein geland. Het terrein is in den natten tijd slecht, doch was op het oogenblik bruik baar, al was thans in den drogen tijd van het reusachtige terrein slechts 300 meter goed droog. Het dagrapport roemt de goede Siameesche organisatie. Den i8den November, terwijl naar Sen- gora werd gevlogen, werd gemerkt, dat de kleppen lekten. De bemanning hoopte Me dan te bereiken. Echter 's morgens durfde zij na het proefdraaien, toen de motor hon derd toeren te weinig maakte, niet voor den tocht naar Medan op te stijgen. Men moest met tegenzin in een tweedaagsch uit stel berusten. Wij kregen vriendelijke hulp van de Siameesche autoriteiten. Eerst des middags 5 uur van den 2osten was de mo tor goed voor den tocht SengoraMedan, die een pleiziertochtje was. Boven Penang werd gecirkeld. Het was een zeldzaam wef- dadig gezicht, toen de Orion zichtbaar werd, met de groote driekleur over het ten- tendek uitgespreid. Twee watervliegtuigen begeleidden de F. VII tot de kust van Su- matra, waar de „Pelikaan" opdook. Bij Berhalla werd het land van Sumatra met vreugde begroet Wij passeerden, laag vlie gend, plaatsjes en ondernemingen op Me dan en kregen een heerlijken indruk van de enthousiaste ontvangst. De totaal-indruk van de dagrapporten van Van der Hoop is, dat de tocht zwaar werk was met groote verantwoordelijkheid voor de bemanning, doch een heerlijke vlucht. De telkens vooraf verkregen gege vens vergemakkelijkten! den tocht, waardoor Van der Hoop optiAistischer was, dan het comité, omdat hij wist, wat te verwachten was. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „Tromp". TTr, Ma. „Tromp" arriveert heden 25 November te Gibraltar. LEGERBERICHTEN. STOOMV AARTBERICHTEN. Burgerlijke Stand van Helder HAVEN VAN NIEUWEDIEP. - VISSCHERIJBERICHTEN. voor alle soorten Hr. Ms. „Triton" en „Ynlcanna". De politiek rulser Triton, conrm. de luit. ter zee le kl. H. J. van der Stad, is Zaterdag hier van toezicht op de Noordzeeviescherij terug gekeerd en naar 'e Rijke werf gestoomd. De id. Vulcamis, onder bevel van den luit. ter zee le kl. J. C. H. H. Mackay, kwam ins gelijks dien dag binnen en koos gisterenmor gen weer zee. Off. M.SD. le kl. |J. Montanue wordt per particuliere gelegenheid uit Ooet-Indië terug' verwacht. De off. van d«n MJ3.D. le kl. H. Steensma, geplaatet bij het departement van marine, wordt den len Jan. ter beschikking gesteld en de off. van den M.S.D. 2e ki. A. A. C. Kramer wordt den 16en Dec. geplaatet ibij ^het departe ment van marine. Fauna vertr. 28 Nov v. Gibraltar. Hercules, vertr. 23 Nov. v. Salonica. Ino, arr. 22 Nov. te Koningsbergen. Irene, pass 23 Nov. Ouessant. Iree, paee. 24 Nov. Dungenees. Juno, vertr. 22 Nov. v. Couta Morcurius, pass. 28 Nov Gibraltar. Minerva, vertr. 22 Nov. v. Algiers. Neptunus, arr. 24 Nov. te A'dam. Nero, vertr 22 Nov. v. Stettln. Pluto, vertr. 22 Nov v. Barcolona. Zeujs, pass. 22 Nov Sagres. Kon. Hollandsche Lloyd. Drechterland, vertr. 23 Nov. v. Antwerpen. Flandria, vertr 24 Nov. v. Chorbourg. Gelria, vertr. 23 Nov. v. Vlgo. Orania, arr. 22 Nov. te Buenos Ayree. Zaanland, vertr. 23 Nov v. Hamburg. Zeeland ia, uortr. 21 Nov. .v. Bahia. Eemland, vertr. 20 Nov. v Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Alkmaar, pass. 23 Nov. Dungenees. Amor, pass. 23 Nov. Dumgeness. Breda, arr. 22 Nov. te Antwerpen. Crynasen, vertr. 22 Nov. v. A'dam. Jason, vertr; 23 Nov. v. Port-au-Prlnce. Niakerie, pass. 23 Nov. Ouessant. Oberon, vertr. 22 Nov. Port-au-Prlnce. Stuijvesant, arr. 2° Nov. te Barbados. Van Renselaer, pass. 23 Nov. Lizard. Amersfoort, arr. 21 Nov. te Valparaiso. Amsterdam, arr. 2 Nov. te Valparaiso. Bennekom, vertr. 19 Nov. v. Guayaqull. Prins Frederik Hendrik, vertr. 21 Nov. Madera. HollandAfrika Lijn. Jagersfontein, vertr. 24 Nov. v. Port Sa ld. Merauke, arr. 22 Nov. te Antwerpen. Toba, vertr. 22 Nov. v. Lorenzo Marquez. Alhena, arr. 22 Nov. te R'dam. Heemskerk, paee. 21 Nov. Ouessant Klipfonteln, vertr. 21 Nov. v. Beira. Meliskerk, arr. 21 Nov. te Port Soudan. Merauke, pass. 22 Nov. Dover. Halcyon Lijn. Agnetapark, arr. 23 Nov. te Antwerpen. Enunapark, vertr. 22 Nov. v. Catania. Florapark, arr. 22 Nov. te Piraeus. Julianapark, arr. 22 Nov. te Piraeus. Stad Zaltbommel, pass. 24 Nov. Oueseant HollandAmcrfka Lijn. Blijdendijk, arr. 22 Nov. te Baston. Edam, vertr. 24 Nov. v. Coruna. Loohgoil, vertr. 21 Nov. v. Vancouver. Loch Monar, arr. 23 Nov. te Antwerpen. Blommersdijk, pass 23 Nov. Lizard. Dreohtdijk, pass. 23 Nov! Ouessant Off. van adm 2e kl. J. F. Stavennam te uit Qaasterdijk, vertr. 22 Nov. v. New-York. -w^-4- Tv, J 1 M /VJ-ulv -» V X™V Oost-Indië teruggekeerd. Leerdam, vertr. 22 Nov. v. New-Orleans. Maasdam, vertr. 23 Nov. v. Boulogne. Nieuw Amsterdam, vertr. 24 Nov. v. Plymouth en wordt 25 Nov te R'dam verwacht Spaarndam, arr. 22 Nov. te Havana. Volendam, arr. 23 Nov. te Coruna. Cardigansihire, arr. 23 Nov. te R'dam. Maasdam, pass. 22 Nov. Viissingen. Ds bootsman G. J. Salemink van MJBLW. Bilderdijk, arr. 22 Nov. te R dam. Leiden wordt van 27 Nov. tot en mot 18 Dec. Rotterdam, arr 21 Nov. te New-York. a.s, gedetacheerd aan boord Wachtschip Wil-- Holland Australië Lijn. lemsoord. Deli, pass. 23 Nov. Sagres. Abbakerk, pass. 23 Nov. Perim. De off. van adm 2e kl. L. P. van Boven ie uit Ooet-Indië teruggekeerd en wordt ter be schikking gesteld, 1 Dec.: luit ter zee 2e kl. 0. A. Weemhoff van de Mok naar Wachtschip Willemsoord. Aagtekerk, arr. 22 Nov. te Antwerpen. Modjokerto, pass. 21 Nov. Perim. Siantar, arr. 19 Nov. te Sydney. HollandBritsch-Indië Lijn. 1 Dec.: off. van den M.S. 2e kl. C. Stadhou ders van de Kooij geplaatst te A'dam teneinde zich voor te bereiden voor het hem op te dra- gen toezicht op den bouw van vliegtuigmate riaal. Meerkerk, arr. 24 Nov. te Bombay. 16 Dec.: id. A A. C. Kramers van de Kooij Streefkerk, arr. 23 Nov. te R'dam. naar Dept van Marine. j Hoogkerk, arr. 22 Nov. te Vizagap&tain. Sommelsdijk, arr. 22 Nov. te Antwerpen. OOST-INDIE. Bovenkerk, arr. 23 Nov. te Madras. Vergund om naar Ned. terug te koeren aan Koudekerk, arr. 24 Nov. te Antwerpen, denl luit ter zee 2e kl. J. H. M. Sterkenberg; aan den off.-mach. le kl. J. J. Montanus; id. 2e kl. D. van Leeuwen, P. de Winter en S. dl Maats. Geplaatst bij de M.K.O. de off.-mach. 2e kl. G'. den Hertog; aan boord Bulhami. te id. id. J. Dijkstra; o. De Zeven Provinciën de id. 3e kl. J. B. Haanappel, P. J. Drijver, Jj. Hajenius, HL Koeter, de iuit. ter zee 3e kL A. Molenaar, jhr. A. van Foreeet en A. A. Freece; o. Serdang de luit ter zee 3e kl. ML M. Merens. Overgeplaatst naar de M.K.O. de off.- maeb. 2e kl. W. N. Bart en P. do Winter; o. Hermelijn de id. 3e kl. H. J. van der Heij den; naar de M.K.O. de id. 2e kl S. J. Maats en de id, 3e kl. B. W. Vlnke. Geestelijke verzorging van militairen. Aan den leger- en vlootpredikant in algemee- nen dienst H. Janesen en den hoofdaalmoeze nier van leger en vloot F. J. H. Evers is imet ingang van 16 Oct 1924 voor onbepaalden tijd verlof verleend buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, zulks in verband met hunne uitzen ding naar Nederlandsch Indië, ter bestudeering van het vraagstuk der geestelijke verzorging van het leger- en vlootpersoneel aldaar, Gedurende hunne afwezdghe'd zal de leger- predikant Ds. F. G. Petersen optreden als waarnemend voorzitter van den Raad van Le- gerpredikanten, en de aalmoezenier ij. J. J. Noordman als waarnemend hoofdaalmoezenier van Leger en vloot. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Madoera, arr 24 Nov. te R'dam. Bangka, arr. 24 Nov. te te A'dam. Boeton, pass. 24 Nov. Hoitenau. Grotius, vertr. 23 Nov. v. Port Said' Johan de Witt, arr. 23 Nov te Port Said. Kangean, v«rtr. 22 Nov. v. Sabang. Koningin der Nederlanden, arr. 23 Nov. te Southampton. Manoeran, vertr. 23 Nov. v. A'dam. Radja, arr. 23 Nov. te A'dam. Roepat, arr. 24 Nov te Hamburg. Saelier, arr. 23 Nov. te Suez. Sembilan, arr. 23 Nov. te Algiers. Sumatra, arr. 28 Nov te Londen. Kangean, arr. 20 Nov. té Belawan. Prins der Nederlanden; vertr. 21 Nov. v. Sin' gapore. Batoe, paee. 22 Noy, Perim. Bawoan, pass. 21 Nov. Gibraltar. Oelebos, vertr. 21 Nov. v. Marseille. Jan Piotorsz. Coen, arr. 22 Nov. te A'dam. Koningin der Nederlanden, vertr. 22 Nov. v. A'dam. Niae, arr. 21 Nov. te Padang. Kon. Ned. Stb. Mij. Berenice, vertr. 24 Nov. v.. A'dam. Orpheus, arr. 24 Nov. te Kopenhagen. Euterpe, vertr. 22 Nov. v. R'dam. Calypso, arr. 22 Nov. te R'dam. Cllo, arr. 22 Nov. te R'dam. Erato, vertr. 21 Nov. v. Vlgo. Hector, vertr. 20 Nov. v. Smlrna. Pluto, arr. 21 Nov. te Barcelona. Saturnua, vertr. 21 Nov. v. Volo. Tellus, pass. 21 Nov, Sagres. Venus, vertr. 20 Nov. v. Valenfcia. Vesta, arr. 21 Nov. te Sebenico. Adonis, pass. 28 Nov. Dungenees. Agamemnon, vertr. 22 Nov. v. Catania Olio, arr. 28 Nov. te A'dam. Deucalion, vertr. 22 Nov. v. Patras. HollandO.-Azië Lijn. Boeroe, vertr. 22 Nov. v. Hamburg. Oldekerk, arr. 24 Nov. te R'dam. Ouderkerk, vertr. 24 Nov. v. Shanghai. Oostkerk, pass. 21 Nov. Perim. Schiedijk, vertr. 22 Nov. v. Shanghai. -HollandWest-Afrika Lijn. Delfland, arr. 23 Nov. te Lagos. Gaasterland, arr. 20 Nov. te Accra. Hennes, pass. 20 Nov. Las Palm as. Jaarstioom, vertr. 21 Nov. v. Freetown. Yselstroom, arr. 22 Nov. te Accra. Kiletroom, arr. 21 Nov. te Dakar. Albireo, vortr. 22 Nov. v. A'dam Rotterdamsche Lloyd. Medan, arr. 23 Nov. te Londen. Goentoer, pass. 21 Nov. Perim Buitenzorg, pass. 22 Nov. Feinando Noronha. Djambi, vertr. 22 Nov. v. Padang. Djember, pass. 22 Nov. Algiers. Jlacatra, pass. 24 Nov. Kaap del ArmL Kawi, vertr. 23 Nov. v. Marseille. Samarinda, arr. 23 Nov. te Hamburg. Siloebondo, pass. 22 Nov. Pantellaria. Slamat, pas6. 22 Nov. Gibraltar. Temate, pass. 23 Nov. Perim Tosari, vertr. 23 Nov. v. Marseille. RotterdamZuid-Amerika T.ijn Alchiba, vertr. 22 Nov. v. R'dam Albadi, vertr. 22 Oct. v. Victoria. Aludra, pass. 23 Nov. Ouessant Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurymachu8, arr. 21 Nov. te Penang. Laertes, pass. 22 Nov. Gibraltar. Alcinous, vertr. 23 Nov. v. Liverpool. Dardanne, vertr. 22 Nov. Port Soudaa. Euryades, pass. 23 Nov. Perim Helenus, pass. 21 Nov. Do-ver. Lycaon, arr. 20 Nov. te Shanghai Meninon, vertr. 23 Nov. n. Batavia. Tantalus, vertr. 22 Nov. v. Liverpool Idomeneue, arr. 23 Nov te Hamburg. Java—New-York Lijn. Simaloer, arr. 21 Nov. te Patras. van 22—24 Nov. 1924. BEVALLEN: T, de Vrieevan Strljen, d.; H. Wiegersima-Bosga, z.; C. E. Winter-Jansen. z.; v- Abbcnes-Leegwater, d.; G. W. Wieffo- rAng-Kroonstuiver, d. OVERLEDEN: N. Groot v„ 83 Jaar; G. Ver- boef, m, 22 jaar; M. Kerkhof, v„ 54 Jaar, echtgen. v. P0. -v. d. Brande. 24 Nov. 1924. Aangekomen van Londen en vertrokken "t Harlingen Eng. as. „Stading". Aangekomen van Londen en vertrokken Harlingen Eng. as. ,3redael". Aangekomen van Ouihaven en vertrokken naar de Piraeus Griekech sa. „Magarie", als bijlegger. 22 Nov. 1924. Aangevoerd door 14 korders: 160 mlddeltoo- gen per stuk 0.45; 20 kleine tongen per stuk 0.15; 14 kisten kleine schol per kist 8—10; 8 kisten schar per kist 4.50; door sardljnvlfcsahere166 mandjes sardiin n. mandje 0.40-1.40. 24 Nov. 1924. Aangevoerd door eardljnviseohers: 40 mand jes sprot per mandje 0.28—190 26 Nov. 1924. Vm 8 uur niets Kt

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2