PUROL Begraven Gelid Ca&ur Eerste Blad. BUITENLAND HEBT U AL GfiBLOOKERD? Nr- 5863. DONDERDAG 27 NOVEMBER 1924. Gfc*te JAARGANG. Heropening Postchóque- en Girodienst. Adm. Held. Crt. Lloht op voor auto's en fietsen Donderdag 27 Nov4.21 uur. Vrijdag 28 4.21 VOLKENBOND. De quaestie betreffende MosoeL De oommissie, welke door den Baad van dien Volkenbond is benoemd om ter plaat se zeil een onderzoek dn te stellen naar de permanente gremslijm, die tusschen Irak en Turkije moet worden vastgesteld, is te Londen aangekomen, teneinde van bet Britsche standpunt kennis te nemen. Over een week zal zij zich naar Angora begeven, oom de Tuiksche deskundigen te hooren. Daarna zal zij rapport aan den Raad uitbrengen. Volgens de „Times" zou het best kunnen, dat zij het niet eens noo- dig acht zidh Tiaar Irak zelf te begeven. ENGELAND EN EGYPTE. Het parlement verdaagd. Be sprekingen te Londen. Uit Kairo wordt gemeld, dat bij Konin klijk besluit het Egyptische parlement, met ingang van Dinsdag, voor den tijd van eenm aand is verdaagd. Het nieuwe kabdnet-Ziwar is in zooverre merkwaardig, dat er vertegenwoordigers van den Islam, het Jodendom en het Chris- dom zitting in hebben. Dinsdag heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Austen Chamber lain, een bespreking van anderhalf uur gevoerd miet graaf Beatty, den Eersten Lord der Admiraliteit, en met graaf Oa- van, ddn chef van den generalen stal, over de maatregelen, die verder dienen te wor den genomen indien Egypte blijft weige ren de Britsche eischen in te willigen. Ook confereerde minister Chamberlain met den minister van oorlog, sir Wor- thington Evans. De toestand minder kritiek. Over het algemeen acht men te Londen het gevaar van een crisis in de Egyptische aangelegenheid bezworen. Vooral het be sluit van koning Foead om zijn parlement voor een maand te verdagen wordt be schouwd als een zeer juiste poging van het nieuwe kabinet om strubbelingen te vermijden. In Kairo is het volmaakt rustig. De fondsenmarkt heeft zich verder hersteld, bijna alle koersen zijn' opgeloopen. Uit Kartoem wordt gemeld, dat de Brit sche nota's groote sensatie hebben ver oorzaakt. De Soedaneezen geven hun vol doening te kennen over het Britsche op treden, ofschoon sommige kringen nog drastischer maatregelen eischen. De Mancheeter Guardian schrijft in een voortreffelijk artikel over de toekomstige houding van de Briitschg regeering, dat Groot-Brittanje een1 zeer machtige en Egypte een zeer zwakke mogendheid1 is en dat dus van geen oorlog sprake kan zijn. Dit verzwaart Engelqnd's verant woordelijkheid en voorzichtigheid wordt daardoor een zaak van plicht en van zelf respect. Volgens de Manchester zal het gebeurde Engeiand's moreele positie schokken, wanneer het later de hulp van den Bond ter bescherming van andere kleine naties inroept. Het blad' zegt niet, dat de vergelijking volledig opgaat, maar herinnert toch aan de kwestie van' Korfoe en die Britsche houding toentertijd even zoo aan de heilige verontwaardiging te gen1 de Fransche machtsoperaties in het Saar-gebied of aan de Poolsche te Wilna. Het verwacht dus in de eerste plaats schade voor de Britsdie moreele positiel De Manchester acht herstel mogelijk. Alles hangt af van de wijze waarop Enge land zich tegenover het beroep op den Volkenbond gedraagt. De voorteekonen dat de regeeling tot een billijke en gene- reuse beslissing zal komen, acht zij ech ter niet (gunstig. Betoogen dat de Volken bond hier niet bevoegd is, betwist zij uit voerig. Slechts vreest zij dat geen der vijf tig leden den. moed zal hebben voor Egyp te op te treden ten einde Engeland niet vijandig tegen zich te stemmen. In ieder geval, zegt de Manchester, gaat het niet aan, alleen op formeele gronden een on derzoek te verhinderen. Volgens de Manchester, heeft Engeland klaarblijkelijk nog niet ten volle beseft wat de woorden onafhankelijke en souve- reine staat als welken zij! Egypte erkend heeft feitelijk beteekenen. De Manchester zegt, dat onder de libe ralen een groote beweging heerscht en men is over het 'Optreden van de regeering hoogst ongerust Op dit punt zullen Bald- win en Chamberlain dus spoedig verant woording af te leggen krijgen. Naar de „Timefl" uit Kairo verneemt zul len tusschen den nieuwen Egyptischen pre mier en den vertegenwoordiger van Enge land! onderhandelingen worden gevoerd over de mogelijkheid, uit de impasse te geraken, en hoopt men, dat spoedig een uitweg zal worden gevonden. Omdoerman is door de Egyptische bezet ting ontruimd, die zich thans op weg naar Port Soedan bevindt Soedan. Aan een opstel van den heer H. Dunlop in „Eoonomisch-Statische Berichten" van 6 dezer, dat in het licht van' de jongste ge beurtenissen een bijzondere actualiteit heeft gekregen, ontleenen wij het volgende over de kwestie van Soedan: „Engeland heeft veel meer dan- Egypte zelf, verkregen rechten op, en aangegane verplichtingen tegenover Soedan. Immers, toen na het Egyptische wanbeheer (van 18201879) Soedan in den m est deplora- belen toestand- verkeerde, de groote opstand aan den Mahdi het geheele gebied van Soe dan in handen bracht en na de nederlaag van de Egyptische troepen in 1888 en na Gor- don's tragisch einde in' 1885 de geheele Egyptische administratie van Soedan op een hopeloos fiasco was uitgeloopen, toen had Egypte vreemde hulp te aanvaarden. Egyp- te's eigen administratie werd door Engelsche ambtenaren georganiseerd, terwijl het ge heele gebied ten 'Zuiden van Wadi Haifa in het bezit bleef van den Chalief Abdiullah, den opvolger van den Mahdi, en dat tien jaren lang. Eerst na ongeveer 1890 kwam er orde in den Egyptischen financieelen toe stand, terwijl de gronden, die onder den ploeg genomen werden, zich steeds uit breidden en de katoenaanplantingen steeds meer water nood-ig hadden. Met die groote Ingezonden Mededeellng. 369) Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes IK BLOOKER ELKEN DAQI BfeOOtOBSEK «8 UFQCEÜBÊÜ BLOOKEB EN B8TEE- PER DAG BEK KOF DB GACAOSMAAK FEUILLETON. door GEORGE A. BIRMINGHAM, 5) Ik weet niet hoeveel zij van hetgeen ik zeide begreep. Stellig scheen het niet den minsten indruk op haar te maken en zij liet mij praten zondier eemig antwoord of een teeken van instemming te geven. „Bovendien," zeide ik ten slotte, „sprak je vader van twintigduizend sovereigne, werkelijke gouden munten. Nu zou nie mand sedert 1914 bij' mogelijkheid twin tigduizend sovereigns bij elkaar kunnen krijgen. Zooveel zijn er niet in Engeland. Al de sovereigns, die er zijn, zijn nu te New York, weggesloten in bankkluizen of anders in RuJand, waar de bolsjewie ken ze versmelten. Ik ben vergeten waar zij zijn, ofschoon men' er mij- alles van ver teld heeft. Maar zij' zijn stellig niet te krijgen. Niemand zou tegenwoordig twin tig soveredgns in handen -kunnen krijgen, laat staan twintigduizend." Ditmaal antwoordde zij mtf op een hoogst verbijsterende manier. Zij liep naar een fel vergulde toommode toe, met een marmeren bovenblad, die tegen een van de wanden, van <je kamer stond. Zij nam er een groote geldkist uit, bracht die naar de plaats, waar ik zat en plantte naar vlak voor mij op tafel Binnen in de kist lag een hoop gouden munten, goede, massieve, ouderwetsohe Engelsche souve- reigns. Op verzoek van Geneviève telde Ik ze. Er waren er 237. Ik beken, dat ik verbaasd was. Ik had sedert den tijd vóór dien oorlog niet zoo vele sovereigns gezien. Geneviève trok van het voordeel, dat zij behaald had, partij. „Nu", zeide zij, „zult u misschien- ge- looven, dat het geld werkelijk begraven is, waar vader zegt, dat het Is." Ik was niet overtuigd. Een man mocht al en Wilbred bad dat zeker een paar honderd sovereigns in een geldkist weggeborgen hebben, hij behoefde daar om no-g niet de eigenaar van een 'geweldi gen begraven sCbat te -zijn. Aan den an deren kant had ik het met een -gedeelte van de argumenten, waarmee lk Gene viève had trachten te overtuigen, stellig afgelegd. Het was niet onmogelijk ge bleken om ln 1922 twintig gouden sove reigns in handen te krijgen. „Het zou zonde zijn", zeide zij, „om al dat geld aan zijn lot over te laten. En als u mij niet wilt helpen, moet ik maar pro- boeren om het zelf te krijgen. Maar ik zou vèel liever u bij mij hebben." Zij glimlachte tegen- mij. Hoe leeren imeisjes glimlachen op de manier als zij dit dóen? Indien de truc van de manier om te glimlachen onderwezen wordt, dan nemen de onderwijzeressen een zeer ern stige verantwoordelijkheid op zich. Als zij het van 'nature kunnen, dan moet men de natuur van heel wat -kwaad de schuld geven, dat er in de wereld geschiedt ontwikkeling van Egypte (inwoners: 1882: 6.831.000! 1897 9,734.000; 1907: 11.287.000) werdl de quaestie van het bewaren van <Jte wateren van denl Nijl meer en meer urgent Maar de dam te Assoean kon niet worden gebouwd zoolang de bovenloop van. de rivier in handen van de Derwisjen was. De eerste stap ter herovering van Soedan was dó be zetting van Dongola in 1896. Hierbij was uit hoofdó van internationale verwikkelingen) in Egypte zei1, Engeiand's finanrieele hulp noodig, en die werd in zoo ruime mate ver leend en militair gesteund) dat Ohartoem in 1898 onder Kitchener heroverd' werd. Te vens werd' aan Frankrijk hij het bekende Fasjoda-incident te kennen gegeven, dat het Engeland ernst was. Is het, na de ge weldige opofferingen aan goed en bloed) die Engeland zich getroost heeft, te verwon deren, dat, nu niet alleen Egypte weer op de been is gebracht, en daar een- vroeger ten eenenmale ongekende welvaart heerscht, maar ook Soedan, dat 25 jaren gel-eden een wildernis was, waar de mwoners door de woestelingen van- den Mahdi geterroriseerd werden^ in vergelijking met vroeger, een bloedend land is geworden, fnen in Engeland de „vrijgevochten" Egyptënaren herinnert aan hetgeen Tij aan Engeland te danken hebben? Zaghloel pasja echter verklaarde te Alex- andrië nog, dat Soedan integraal deel van Egypte was en dit altijd Was geweest Hier tegenover doet men in Engeland opmerken, dat Egypte gedurende mp,r dan 2000 jaren (van 450 V.O. tot 1820 N.O.) niets met Soe dan te maken heeft gehadl Het een kleine 3000 jaren geleden bestaande „Nieuiwe Rijk van Egypte" bestuurde het land van. 1250 tot 450 V.O., maar tot 1820 niet meer. Oud tijds heette het land- Ethiopië, en het heeft vroeger ook wel Egypte overweldigd Een beroep op hetgeen Egypte duizenden jaren geleden in Ethiopië deed kan echter in onze dagen moeilijk meer gelden, en het Egyp tische bewind van 18201879, dat het land geheel te gronde richtte, was zóó slecht, dat men er zich over verwonderen moet, hoe mèn in Egypte maar niet liever over het verleden zwijgt Zelfs de Pasja zal niet kunnen ontkennen, dat onder Engelsch opperbestuur Soedan van een verwoest land) dat gebukt ging onder hongersnood) epidemische ziekten, slaven handel, enz., is geworden tot een welvarend' gebied, waar spoorwegen en stoomvaart lijnen, motorrijtuigen, enz. het verkeer on derhouden. Ook doet men in Engeland' opmerken, dat de Soedaneezen ten Zuiden van El Obeid' negers zijn, die noch' Arabisch spreken, noch den Mohammedaanschen godsdienst belij den, zoodat zij- noch ethnografisch, noch uit anderen hoofde bij- Egypte behooren. Hoewel dus EngetanC ar niet aan denkt Soedan op te geven, heeft de regeering zich steeds bereid verklaard, aan Egypte alle mo gelijke garanties betreffende de watervoor ziening te geven, zoodat Egypte zijn volle aandeel ontvangt van de wateren van den Blauwen en Witten NijL Indien men het hierover eens kan worden en ook met be trekking tot het legerbeved een regeling kan worden getroffen, dan zal Egypte zich wel bij het onvermijdelijke neerleggen, trouwens de taak van het bestuur van een geweldig rijk als Soedan gaat ver boven de krachten van land- en volk van Egypte, hetwelk eerst nog zal moeten aantoonen, dat -het zich ook zonder de Engelsche voogdijschap op dezelf de hoogte van orde en welvaart in het eigen Bgypteland kan handhaven. Wie de met het moderne vernis van zelfbestuur hestre ken Oostersohe volken kent, zaï echter wel eens overwegen of men hier niet te haastig te werk gegaan is. De huurdersstaking aan de Clyde. Te Glasgow hebben woeste tooneelen plaats gehad, toen een bekend1 commu nist uit zijn huis werd gezet, wegens op zettelijke niet-betaling van de huur, als gevolg van de huurderssfcaklng. Br volg de een handgemeen, voor de politie' zich een weg kon banen. Er blijft een atmos feer van spanning heersohen. Groote brand te Londen. Dinsdagmorgen vroeg heeft een zware „Ik ben zeker", zeide Geneviève, „dat u voortreffelijk geschikt aoudt zijn voor zoo ieta" „Voor graven?" „Stellig niet," zeide Geneviève. „Wtf kunnen altijd Iemand huren om te graven. Maar denk eens aan al de gevechten die er van zullen komen; mannon, die een soort van piraten zijn, met geweren, wil den misschien met vergiftige pijlen, scha vuiten van allerlei aard, die ons zullen trachten te vermoorden. Ik dacht," ver volgde zij op verwijtenden toon, „ik dacht dat u pleizler hadt in avonturen." Zij moest bloederige verhalen hebben gelezen van begraven schatten, van kost baarheden, verborgen op eenzame eilan den door kapitein Kidd en den -beruchten Zwartbaard. Nu, er bestaat slechtere lite ratuur. Ik ben gewoon geweest om zelf boeken van die soort te lezen, -voor ik er toe overging lang uitgesponnen ontledin gen te geven van de eekse-gevoelens van bloedloaze jonge mannen ten einde den lof van -vitzuchtige critici deelachtig te worden. Nu nog ben ik, ofschoon ik mjjn deel heb gehad van den lof van superieure personen, niet zoo intellectueel dat mijn bloed niet een beetje sneller vloeit bij' de gedachte aan een verlaten eiland en een boekanier. „Het eerste wat wij doen moeten'*, zeide Geneviève, „is een schoener huren." Mijn hart ging open voor een plan, dat mijn hoofd stellig niet goed zou keuren. Er kan ln het leven niets 'beters zijn dan in tropische zeeën te gaan zeilen met een schoener. Koraaleilanden doemen op aan Ingezonden brand gewoed in het bijgebouw van dó British Empire Qlub lm Yorkstreet (Plo- cadüïy) te Londen. De branldi breidde ziah naar de bovenverdieping uil Een meisje kwam in de vlammen om, tien personen werden gewond naar het ziekenhuis ver voerd. Het opzienbarend geding. Het zeer omslachtige en ingewikkelde verhoor en kruisverhoor van de verschil lende getuigen in het proces Robinson te gen de Midlands-hank heeft aan werkelijk feitenmateriaal niet veel opgeleverd. Me vrouw Robinson heeft zich onder het zon der eenige genade gehouden kruisverhoor van Sir John Simon vrij krachtig geweerd' en het mocht den beroemden' rechtsge leerde niet gelukken, haar ook maar ge deeltelijk tot de-bekentenis te brengen dat zij en haar echtgenoot reeds vooraf in het oompiot betrokken waren om den jongen Oosterschen Vorst (den heer A.) zooveel mogelijk geld af te persen. In de zitting van Dinsdag bleek, dat den Oosterschen potentaat eigenlijk nog een tweede chèque voor hetzelfde onge hoorde bedrag 160.000) was afgeperst en deze ook al behoorlijk geëndosseerd was aan Apptetom en Go. bij welke firma Hobbs klerk was, maar gelukkig nog niet geteekend. In het proces Robinson heeft gisteren Newton, die 's ochtends de Slaapkamer ln het Paiijsche hotel was binnengedrongen waar mevrouw Robinson met den Indi- schen vorst vertoefde en zich voorgedaan had als mevrouw Robinson's man, ver klaard, dat de heer Robinson, alle mede plichtigen en mevrouw Robinson te voren van dezen inval op de hoogte waren. Me vrouw Robinson had1 hem twee dagen te voren de slaapkamer getoond. HjJ moest alleen maar tegen den prins zeggen, dat hij thans over alle bewijzen beschikte en verder de zaak aan mevrouw overlaten. Newton, die vroeger al wegens afpersing gestraft is, zeide, dat hij, zoo dit niet het geval ware, voor de 8060 pond) welke de Midlandbank hem voor zijn verschijnen .als getuige aangeboden heeft, niet zou züm gekomen. HIJ prees de fatsoenlijke behan deling, die hij van de bank had onder vonden. DUTT8CHLAND. De 8.S. verkiezingen. De candldatenlfjsten Ingediend. 24 „partijen". De candl- daten der nat-eoc. pdrtJJ. Voor de an. rijksdagverkiezingen heb ben niet minder dan 26 partijen en partij- tjes hun candldatenlijsten bij don „Reichs- wahlleiter" ingediend. Van deze 26 par tijen zijn er twee geschrapt, omdat zij niet aan de voorgeschreven eischen; voldeden;, den boeg aan lij. Haaien en rugvinnen zwemmen langszij. Beschilderde wlldeÉ ln lange kano's komen van hun met palm- hoornen begroeid eiland aanpeddelen. Ba nanen en broodwortelen zijn dagelijksche spija Wilde zangen worden onder het Zuiderkruis gezongen, achter het kompas huisje. Maar met tweehonderdzevenendertig pond, zelfs in den vorm van sovereigns, zul je niet ver komen voor het huren van een schoener. Ik heb een beetje geld van mijzelf. Als ik dat niet had, zou ik mij de weelde niet kunnen veroorlooven om een romanschrijver te zijn, dien de critici prij zen, maar ik was niet erg 'bereid om mijn heele hebben en houden te wagen bij het financieren van de jacht op een schal „Ben je zeker", zeide lk, „dat het geld van je vader op een eiland begraven is." ,J>at moet wel, denk ik", zeide Gene viève. „Met schatten is dat altijd het ge- vaL Maar vader heeft mij niet gezegd waar het was." Ik kwam uit het wolkenland van de ro mantiek met een plof op den beganen grond neer. Natuurlijk had Wilbrod haar heelemaal niet gezegd waar het geld was. Hij kon dat niet gedaan hebben, omdat hjj nergens geld 'begraven had liggen. Nadat u gisterenavond weg was ge gaan", vervolgde Geneviève, „heeft hij m]j gezegd, dat het hier allemaal besohre- ven stond." (Wan# vervolgd). zoodat de Duitache kiezer een keus zat hebben te doen uit 24 verschillende par tijen. De meeste1 van deze partijen zijn dwerg- groepjes, in het leven geroepen door poli tici of would-he politici, die meestal te vergeefs hebben geprobeerd zich door een reeds bestaande partij candidaat te laten stellen en ontevreden waren met de plaats, die zij op de candldatenlijst hadden ge kregen. De nationaal-socialisfcen hebben gene raal Ludendorff weer ais eerste op hun lijst gezet. Voorts ziet men op deze lijst von Grflfe, graaf Reventiow, majoor Hen- ning en den bekenden kapitein Röhn. De communisten hadden Max Hölz als eerste geeandideerd. Hij is echter Dins dag in de vergadering van dó oommissie voor de rijksdagveriMezingen geschrapt, omdat hij niet verkiesbaar is, daar hij ln de gevangenis zit. De Dultsch-sociale partij oandldeert den bekenden anti-semiet Kunze. (HbL) Het proees-Nathuslus. Te officieeier plaatse te Berlijn is nog niets bekend omtrent de dtoor Parijs aan gekondigde gratleverleenlng aan generaal von 'Nathusius. Overigens schijnt men in de Wlhehnstrasse niet bereid te zijn met een dergelijke regeling van de aangele genheid genoegen te nemen. Men wil voor den ouden generaal geen genade maar recht, met andere woorden zijn vrij spraak in hooger beroep. FRANKRIJK. De kameraad-ambassadeur. De deuren van het gebouw jn de rue de Grenelle, waar vóór den oorlog de ver tegenwoordiger van den Tsaar woonde en waar ln het vervolg de gedelegeerde der sovjetregeering zal verbluf houden, zijn naar „L'Oevre" vertelt voorzien van het volgende opschrift: „De ambassade en het consulaat zijn gesloten tot de komst van den kameraad-ambassadeur." SPANJE. Voorwaarden van Abd-el-Krim. Volgens te Parijs loopende geruchten heeft Abd-el-Krim de volgende voorwaar den voor het sluiten van den vrede ge steld. Erkenning van de onafhankelijk heid der Rifkabieieni; ontruiming van de heele Spaiansche zone, met uitzondering van Meilila en Oeuta; betaling van een schadevergoeding van 20 mliilioen peseta's en levering van ©en bepaalde hoeveelheid oorlogsmateriaal ITALIË. Een officieel communiqué meldt, dat de Italianen de bezetting van geheel Tripol aan den zeekant en van Syrte, het hoofdkwar tier der rebellen, hebben voltooid. Een geheim consistorie over Palestina. Vermoedelijk zal er binnen veertien da gen een geheim consistorie plaats hebben, waarin de toestand ln Palestina zal wor den besproken, vooral in verband met den toenemenden invloed van het Zionisme al daar. Men schijnt het in Rome te betreu ren, dat Frankrijk ten gevolge der beken de omstandigheden niet meer als alge meen beschermer der christelijke belan gen in het Heilig© 'Land optretedt, en hem zou ongaarne zien, dat de heilige plaatsen ln de macht van een Joodschen staat zou den geraken. Het verluidt dat Mussolinl bereid zou Zijn de rol, vroeger door Frankrijk ge speeld, door Italië te laten overnemen. ZUID-SLA VIE. Uit Belgrado wordt gemeld) dat de ka binetsraad' de arrestatie heeft gelast van den voorzitter en de veertig voornaamste leden van de republikeinsche boeren partij, die worden verdacht van verstand houding met Moókou en met de Macedo nische revolutionairen. RUSLAND. De strffd tegen Trotst y. Volgens te 'Berlijn ontvangen berichten uit Moskou is Trotöky ontslagen als volk- commissaris voor de nationale verdedi ging. Men vermoedt, dat hem een diplo- HELDERSCHE COURANT Voor het overmaken van abonnements- en advertentlegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE- en GIRODIENST. Ons rekeningnummer Is 16066. PUROL In Doozen 30.60.90e» Tube 80* Bij Apothekers en Orogisteo LAx. C WEL BCYAl^JZN 1

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1