T Uw verkoudheid TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Vliegtocht .,Holland-lndië" Een beterSt.Nicolaasgeschenk isnietdenkbaar. VAN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1924 Benoemd Is tot omderwlj'zer aan de Christelijke school te Alphen aan den Rjjn, de heer Marinus, In gelijke betrek king aan de Rehobothschool, alhier. Voor de tweede maal deze week, klonk luide het „Memento mori". De tiwee-en- twintig-jarige stoker le kL G. Verhoef, hei tweede slachtoffer van het tragische ongeva op het vliegkamp „de Kooij", werd gisteren middag op het kerkhof te Huisduinen ter aarde besteld. De belangstelling was buitengewoon groot; honderden menschen trokken naar het kerkhof. Evenals bij den kwartiermees ter Van Dord^ had ook deze begrafenis met militaire eer plaats. De klagelijke klanken van de pijpers en het dof gerommel van de tamboers, klonk tot heel ver door. De stoet ging vanaf het 'Marine-Hospitaal, langs Buitenhaven, Hoofdgracht, Kanaal- weg, Dijkstraat, Langestraat en Huisdui nerweg naar de begraafplaats. Z. Exc. de Vice-Admiraal O. Fock was vertegenwoordigd door zijn adjudant, den luitenant ter zee le kl. W. O. H. Hoog. De commandant van het vliegkamp „de Kooij", de kapt.-luitenant ter zee D. O. T, de Ridder, trad na de gebruikelijke eerbe wijzen naar voren, om den overledene, na mens officieren en manschappen een laat- sten groet te brengen. Voor den tweeden keer deze week al dus de commandant heb ik den treurigen plicht te vervullen, een laatste woord' van afscheid tot een van- mijn ondergeschikten te spreken. Ook den vorigen keer heb ik er op ge wezen, dat ik ten allen tijde voorbereid ben op een of ander ongeluk. Wanneer de in structeurs voldoende geoefend' zijn en wan neer ze van Oost tot West over'het lanc vliegen, weet ik, dat mijn telefoon ieder oogenblik kan gaan, om mij een ongeius mee te deelen. Onwillekeurig denk ik aan het ongeluk van verleden jaar, toen een onderofficier, nabij Schagen, met een sneltreinvaart tegen een boom aankwam. Goddank bleef de man gespaard Kort geleden vloog een luitenant ter zee 's nachts tegen een watermolen^ Ook hi; ontkwam den dood, Destemeer werd' ik daarom getroffen dat de stoker Verhoef, evenals de kwartiermees ter Van Dord; die beiden buiten den vlieg- dienst stonden, gedood werden. Kort voor het ongeluk was dé stoker op mijn bureau geweest. Hij was nog maar even de deur uit, toen ik een geweldigen klap hoorde. Ik rende naar buiten en slaakte een zucht van verlichting, toen ik zag, dat de vliegers, die gevallen wareif, ongedeerd' in het toestel zaten. Doch toen viel mijn oog op de twee jonge mannen, die als dood op het veld lagen. Ik ging direct naar beiden toe. De kwar tiermeester was reeds overleden. Verhoe: sloeg zijn oogen op en ik stelde hem gerust door te zeggen: „blijf maar liggen, m'n jon gen, we zullen je dadelijk helpen". De emoties, die zich daarna aan ons opdringen, moeten den kop ingedrukt worden om krachtdadig te kunnen optreden. Direct werd Verhoef naar het Hospitaal gebracht en de eerste berichten van den dokter waren bevredigend en gaven mi; hoop, dat zijn leven behouden zou zijn. Toen ik daarom 's avonds in het hospitaal kwam en de dokter in 't geheel geen hoop meer gaf, heeft mij' dit dubbel getroffen. Ik dacht eraan, hoe mijn vrouw eronder zou zijn, als zij een dergelijk bericht thuis kreeg en ik heb mij niet geschaamd' over mijn tranen van droefheid. Ik ken Verhoef nog maar kort Hij is slechts l1/, jaar in dienst. Maar in die l1/. jaar heeft hij nog nooit straf gehad'. En dit is een bewijs, dat hij' een jongeman met plichtsgevoel was. Het tragische van het geval is nog, dat hij de kostwinnaar van zijn moeder was. Namens de familie sprak een zwager van den overledene een kort woord. HJJi dankte de doktoren en het verplegende personeel van het Marine Hospitaal voor de goede be handeling. Hiermee was de plechtigheid afgeloopen, Een twaalftal kransen dekten de baar. Renteloos voorschot aan de N.V. „Eeona" ten behoeve van de aanschaffing van een tfsploeg. Zooals men in de Heldersohe Courant van 4 Odtoher heeft kunnen lezen, heb ben de leden van den Raad, de heeren J. J. Söhoeffelenberger en J. Geurts een adres aan Gedeputeerde Staten Ingediend, strekkende om 'het besluit tot verleenlng van een renteloos voorschot aan de Esona voc* de aanschaffing van een ijsploeg niet goed te keuren. Laatstgenoemd College heeft daarom trent de volgende beslissing genomen. Gedep, Staten der Provincie N.-Holland: Gelezen het adres van J. J. Schoeffelen- berger en J. Geurts, leden van den Raad der gemeente Helder, d.d. 2 October 1924, houdende verzoek hét besluit van den dier gemeente van 80 September 19J4 tot het verleenen van een renteloos voorschot van 1800.— aan de N.V, „Eso na aldaar voor de aanschaffing van een ijsploeg niet goed te keuren; cAi daaromtrent ingewonnen d 7,an Burgemeester en Wethouders van Helder, d.d. 18 October 1924, no. 6262; ten bedoelde besluit de 'goedkeuring van hun College niet behoeft; Besluiten: aan de adressanten te doen weten, dat het door hen bedoelde raadsbesluit niet aan hunne goedkeuring is onderworpen en dat hun College geen termen aanwezig acht aan de financieel© regeling, welke uit dat besluit voortvloeit, te zijner tijd hunne goedkeuring te onthouden. Expeditie dezer zal worden gezonden aan de adressanten door tussohenkomst van Burgemeester en Wethouders van Helder.. Aanbesteding. Namens Burgemeester en Wethouders der Gemeente Helder zal op Woensdag 3 December a.s., ten 2 me n.m„ ten kantore der ^Gemeen,te-Gasfabriek, openbaar worden aanbesteed: a. Het leveren en monteeren van eene electrische installatie in de nieuwe Handels school aan de Hoofdgracht. b. Idem in de wagenloodis der Gemeente- Reiniging. c. Idem in het dienstgebouw van het pompstation der Waterleiding. Vereeniglng „Ambachtsschool Helder en Omstreken", Dinsdagavond hield' bovenstaande ver- eeniging in de bestuurskamer van de Am bachtsschool eene algemeene vergadering. De heeren Kastelijn, Zwart, Bijvoet en Baas waren met kennisgeving afwezig. Na lezing en vaststelling der notulen van de vergadering van 28 Mei IJ. kwam aan de orde de verkiezing van drie leden en hun plaatsvervangers voor het nazien der rekening van 1923. De heeren S. Meyers, H. W. Zegel en H. de Wit, welke ten vo rigen jare dfze functie vervulden, worden met al gein. stemmen herbenoemd'; als hun plaatsvervangers de heeren Schellinger, Burgers en Rueck. Daarna is aan de orde Bestuursverkie zing. Aftredende Leden zijn de heeren J. van Meurs, J. J. Verfaille en Ir. Bijvoet, die worden herkozen met resp. 10, 8 en 11 stemmen. Deze uitslag geeft den Voorzit ter, den heer D. H. Grunwald, aanleiding tot het uitspreken van een gelukwensch aan het Bestuur der schooi, omdat deze heeren inderdaad veel steun hebben ver leend bij' het geven van adviezen, e.d. Van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is een schrijven ontvangen, gedateerd' 18 November, waar in de Minister voor 1925 wederom een rijkssteun toezegt, doch rekening heeft gehouden, dat, in verband met de komen de salarisvermindering, de uitgaafpost Jaarwedden" vermoedelijk belangrijk la ger zal zijn dan in de begrooting as ge raamd. De belangrijke verbooging van post U Hxï met 3000.ontmoet bij den Minister bedenking; de Minister geeft de voorkeur aan eene aflossing van 15Ö0 zoodat de betrokken post op 3100 kan worden teruggebracht Voorts geeft de Minister in overweging post U HI.d met 1000 te verminderen. De Voorzitter licht dit schrijven nadeer toe. Post U n.c betreft het onder houd van1 gebouw, meubilair, etc., ten vo rigen jare is hiervoor besteed 1411.99, voor 1924 is begroot 1600, voor 1925 4600. Het Bestuur hoopte de laatste ja ren nog steeds op een nieuw gebouw, van daar, dat voor onderhoud van het tegen woordige slechts het allernoodigste be steed weajd. Nu evenwel het nieuwe school gebouw van de baan is, dient deze post te worden verhoogd. Voor aigeheele restau- rautie werd geraamd een bedrag van ruim 9000, welke over drie jaren ver deeld werd. Alzoo moest op de begrooting worden gebracht de som van 1600, 3000 daarboven. De Minister wenscht nu slechts 1500 op de begrooting te bren gen, waardoor dus de post over jaar ver deeld zou worden. Het Bestuur' is van meening hierop niet te moeten ingaan en den geraamde® post onveranderd1 te moe ten handhaven. Post U m.d- betreft de Algemeene kos ten voor gereedschappen en leermiddelen. Ten vorigen jare is hiervoor besteed 1995.44Vï, dit jaar is geraamd 3200. De Minister wenscht dezen post met 1000.te verminderen, döch dit berust, naar de Voorzitter uiteenzet, op eene ver gissing van Z. Exc. Het verhoogde be drag is namelijk uitstaan uit een verande ring van de specificatie van diverse pos ten, en het betreft hier dus geenszins een meerdere uitgaaf. Ook dezen post wenscht het Bestuur te handhaven. Oonform de bestuursvoorstellen bij ac clamatie besloten. Medegedeeld wordt, dat de ïeeraar W M. de Draayer is geslaagd voor acte N 5 (electrotechnisch teekenen, electrotech- niek, materialenkennis) de Ïeeraar D. Schippers voor acte N f (practijk meubel maken), de Ïeeraar J. Dijkstra voor acte N b (practijk timmeren). Het Bestuur drukt hierover, bij monde van den Voor zitter, zijn groote voldoening uit en heeft bereids een schriftelijken gelukwensch aan de geslaagden doen toekomen. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk feit der school ten goede komt. Aan de heeren J. Mertens en W. Klerk s -eervol ontslag verleend als tijdelijke eeraren; tot tijdelijke leeraren in voort gezet onderwijs zijn benoemd d,e heeren van Engel en M. v. dl Horst, hoofden van scholen alhier. De Voorzitter doet vervolgens voor- ezing van een brief van' een oud-leer ing der school, den heer C. v. d. Oord. Het schrijven dateert van- September j.1. Deze heer had toen ongeveer 6 maanden geleden de Ambachtsschool verlaten, kreeg direct werk bij een aannemer te Schagen, waar het hem uitstekend beviel, en werd al spoedig met den meester knecht naar Schermer gestuurd' om een woonhuis met schuur te bouwen. Aldaar deed de schr. vele practlsohe ondervin dingen op. Thans werkt hij te Schagen in den carrosserlebouw. Het Bestuur maakt daarvan melding, omdat het een bewijs is Ingezonden Mededeellng. verergert met het uur en kan ontaarden inborstaandoening Wacht dus niet neem dadelijk en flmke werklieden kweekt. Hoewel der gelijke schriftelijke uitingen niet dikwijls voorkomen, houden verschillende oud leerlingen bet bestuur mondeling wel van hun verdere carrière op de hoogte. Voor de verloting is al® eerste prijs een ameublement gemaakt, dat, zooals men weet, voor reclame bij de firma Harjer was geëxposeerd. Het Bestuur is den heer Harjer zeer erkentelijk voor diens bereid, willigheid; de expositie trok zeer veel be langstelling. Aan den heer Harjer is be reids den dank betuigd van het Bestuur. De Burgemeester, eere-voorzitter der Vereeniglng, vraagt inlichtingen om- trent'de door spr. reeds vroeger ter sprake gebrachte kwestie van de aansluiting van cursussen op de lagere school. De lagere school vangt haar leergang aan In Sep tember, de Ambachtsschool in April. Jon gens dus, die van school komen en naar de Ambachtsschool zuilen gaan, moeten van September tot April wachten om toe gelaten te worden. De Burgemeester zou zoo gaarne beide cursussen willen doen aansluiten. De heer Besseling, directeur der Ambachtsschool, deelt hieromtrent mee, dat deze zaak indertijd in de vergadering van leeraren is besproken. Eenstemmig was men evenwel van oordeel, dat de da tum van 1 April als aanvangscursus voor de Ambachtsschool dient te worden ge handhaafd De kwestie houdt n.L verband met de behoefte aan werkkrachten; als de jongens met April van de Ambachts school komen, vinden zij spoedig werk, hetgeen in September niet het geval is. Ook de Inspecteur was tegen verzetting. Daarop is de zaak blijven stranden. Hierover wordt nader van gedachten gewisseld, de Burgemeester geeft het Be stuur der Ambachtsschool in overweging aan het College voor te stellen een specia- len cursus in te richten voor die jongens, welke met April naar de Ambachtsschool zullen gaan. Het zijn tenslotte niet zooveel jongens, en voor hen kan dan de leerstof van het laatste halfjaar ietwat gewijzigd worden, zoodat zij zich aanpast aan het onderwijs op de Ambachtsschool. De heer Heyblok vraagt naar de mogelijkheid voor oprichting van een schildercursus. De laatste jaren is voor dit vak meer belangstelling gekomen, en een betere opleiding is voor schilders we' gewensóht. Helaas moet de heer Besseling me dedeel en, dat op het oogenblik geen nieu we vakken mogen worden opgenomen. Er zijn trouwens de laatste jaren pogingen in deze' richting gedaan, maar de animo was steeds uiterst gerinlg. Onze school schijnt in hoofdzaak smeden, smeden-, bankwerkers en electriciens af te leveren, die hier emplooi hebben. Een avondcur sus voor schilderen is thans aan den gang en daarvan wordt druk -gebruik gemaakt. Nog vraagt de heer H e y b 1 o k naar de opleiding voor Radiotelegrafist, nu de school van den heer J'ansen wordt opge heven, doch deze aangelegenheid ressor teert onder Zeevaartschool en is daar reeds onder de oogen gezien1. Alvorens te eindigen, betuigt de Direc teur zijn dank aan de Held. Courant, die op zoo aardige wijze de aandacht vestig de op de tentoonstelling bijl den heer Har jer en de bedoeling ervan: reclame te ma ken voor een meubelmakerscursus, uit eenzette. Daarna wordt de vergadering gesloten. Fancy-falr Ned. Herv. Gemeente. Door het bestuur der Ned).- Herv. Ge meente alhier is een fancy-fair georgani seerd, waarvan de opbrengst dienen moet de kerkelijke financiën te versterken. Die fancy-fair werd Woensdagmiddag in „Ca sino", in tegenwoordigheid van vele belang stellenden, geopend, Het is merkwaardig te zien, hoeveel actie kan worden ontwikkeld door de vrijzinnig- hervormden alhier, wanneer een krachtproef als deze van hen gevraagd wordt. Er schij nen, Inderdaad, vele latente krachten te sluimeren, die, evenals de schoone slaapster, slechts een prikkel behoeven om -te worden gewekt. Dinsdagmorgen zijn de voorberei dingen tot deze fancy-fair begonnen; -rappe handen (zeggen wij te veel als wij ze, on geteld, taxeeren op honderden) bouwden in slechts vier-en-twintig -uren den muzentem pel van „Casino" om tot een onherkenbaar oord van sprookjesachtige gezelligheid. Tentjes werden in elkaar gezet, electrische lampjes aangelegd, uitstallingen gemaakt, ja, zelfs een oud-H-ollandsch straatje ontwor pen, en dat alles kon Woensdagmiddag te twee 'uur „kant en klaar" worden opgele verd. Hulde daarvoor aan al' die werksters en werkers! Nu gaat het hij zoo'n fancy-fair altijd eigenaardig toe. Bijvoorbeeld, er komt een meisje naar je toe, een aardig dingetje, zoo van een jaar of veertien (ik zeg er dit maar bij, voor 't geval u hieromtrent iets mocht denken). Die biedt je een bouquetje aan, dat je aanvaardt, en, gracieuseljjk, een naast e zittende dame offreert. Jawel', maar ik moet 20 cent van u hebben, zegt bedoeld meisje. Dan dokt u. Dan komt een andere onge dame, trekt u aan den mouw, en houdt niet op voor ge uw zakken vol sigaren hebt gestopt. Enzoovoort, enzoovoort. Ja, en dan ben je, om zoo te zeggen, erwegende, dat het door aderesan- hoeseer de school aan de behoefte voldoet binnen. Je komt er officieel, vanwege de krant, in gewichtige functie dus, maar die lachend© meisjes hebben maling aan die gewichtigheid. Koopen, koopen, koopen.1 Dat is het ©enige woord, dat hen belang in boezemt. Enfin, in ieder geval was het begin offi cieel. Dat hoort er zoo bij. Want te 2 uur heette Ds. Van Dijk de aanwezigen welkom en riep in het bijzonder d-en Burgemeester en Mevrouw Houwing, alsmede den Vice- Admiraal -en Mevrouw Fock het welkom toe. Jhr. Rappard was persoonlijk verhinderd, Mevrouw Rappard evenwel was aanwezig. Van het Gemeentebestuur waren vertegen woordigd' de heeren Kamman, gem.-secreta- rls, en Verstegen, wethouder. Spr. wees er op, dat al het ten verkoop aangebodene ge schonken is: 'bewijs, dat er inuerdaad in deze gemeente nog veel liefde en toewijding voor de zaak der Ned'. Herv. Kerk is, en dat ej nog een krachtig leven -bestaat. Spr. richt woorden van dank tot de verschillende ver- eenigingen, die medewerking verleenden, zooals de Zangvereeniging en het Vrou wenkoor van den heer De Hoogh, de Man dolineclub „Ars et Labor", „Stedelijk Mu ziekkorps", „Luxor-Ensemble", enz., tot hen en haar, die deze fancy-fair voorbe reidden, haar arrangeerden, waarbij hij in het bizon-der den heer Klerk, den vclijverigen penningmeester van het uitvoerend comité, noemde, en in 't kort, allen, die op ©enigerlei wijze tot het welslagen medewerkten. Ik hoop van harte, zoo eindigde Ds. Van Dijk zijn kort openingswoord', dat vele in woners zullen medewerken deze fancy-fair te doen slagen; zuinigheid is een schoone deugd, -maar zij- moet in deze dagen maar op non-activiteit worden gezet. Na dit openingswoord zong het Vrouwen koor, onder leiding van den heer De Hoogh, en met pianobegeleiding van Mej. Rootlieb, een tweetal zangnummers, en daarna kregen we gelegenheid' een rondwandeling te maken, al moet men het begrip „wandeling" hier ietwat eu-phemistisch opvatten. De fancy-fair, die tot en met Zaterdag avond open is, bezit een groote menigte stands, tentjes en vermakelijkheden. Zooals reeds door Ds. Van Dijk werd gezegd, heb ben vele -leveranciers geheel belangeloos goederen afgestaan, en dat dit waarlijk niet gering is te achten, moge de volgende op somming bewijzen. Een zeer groote „warentent" neemt een aanzienlijk deel van den eenen zijwand in. In deze warentent vindt men.... ja, wat vindt men er -niet? Juist hadden wij een paar suikerpotjes bezichtigd, die daar stonden, toen ons oog viel op enkele gezellig-bunge- lende rook worstjes. De opmerking, die wij wilden maken, werd overstemd door een meneer met een geweldige bel, die het Rad van Avontuur aankondigde, beter bekend ais Jaa-p-met-d-e-koek. En te oordeeien naar al de jongens en meisjes, die we met koeken onder den arm naar huis zagen gaan, had' hij al veel afname ook. De heer Kokelaar toonde ons met trots de Oud-Hollandsche taverne in een oud-Hol- landsch straatje. Men vindt die dadelijk bij den ingang; daar is op inventieve wijze ge bruik gemaakt van het verhoogde gedeelte, en m dit Oud-Hollandsche straatje zal het, dunkt ons, aardig zitten zijn. Twee aardige meisjes stonden aan den anderen kant te schreeuwen over de door hen geëxploiteerde grabbelton. Een fancy- fair zonder grabbelton is geen fancy-fair, dit is een wet van Meden en Perzen. En aller liefste groene spaarvarkentjes werden er door oude heeren uitgehaald. Naast de grabbelton weer de zaal in gaande is een „kunsthandel". Juist werd Dorus Rijkers in crayon verkocht en zoo was ook hier al omzet. Chocolade en 'bonbons volgden, in een fruittentje stond een prach tige tulband^ cadeau van-de firma Witsen- burg, die eiken dag een nieuwe zendt voor de tombola, en van de firma El-te was net een pracht van een taart gebracht. Ook voor de tombola, die eiken avond gehouden wordt. Hiervoor worden druk lootjes verkocht voor een dubbeltje per stuk. Touwtjes trekken kan men bij een paar jonge dames, en.... altijd wat is de leus. Sigaren bij kistjes, cigaretten bij doosjes en in pakjes, te kust en te keur, ook per stuk, vindt men in den stand daarnaast. Tenslotte heeft de firma Keg in een stand verschillen de harer verpakté>artikelen geëxposeerd, ook alle cadeau gedaan aan het comité. Van oudsher is een zitje op het podium een van de genoeglijkste dingen eener fancy- fair. Daar schenken dames heerlijke thee, zjj bieden u gebakjes aan, en daar heeft men over het geheel een uitstekenden kijk* Het midden van „Casino" wordt ingeno men door den grooten stand der dames- handwerken. Wiji wagen ons niet aan een beschrijving van al dat fraais, dat een vrouw het water in den mond doet komen. Ook hier werd al druk gekocht. In de koffiekamer van- „Casino^ is nog van alles te zien: een koekhakkeriji staat er naast een stand van de firma Van Grun- ningen, die rijwielonderdeelen en aardig oud- Hollandsch koperwerk exposeert, door de firma zelf vervaardigd; een werptent is er, en de heer Polak demonstreert de Edison- phonograaf. Aan de overzijde zijn de voor dfe verloting bestemde prijzen geëtaleerd^ ter wijl tenslotte het vischvermaak de rij -be sluit. lederen middag en avond zijn er de noo- dlge vocale en instrumentale amusementen; op den openingsmiddag kwamen de kinder klassen van den heer De Hoogh met een al- eraardigste poppenkast-vertooning. Geen banale, gewone -poppenkast, neen, een vo cale was het, en het was heel aardig om dit te 'zien. Des avonds zong het Kerkkoor. Wij kunnen niet al die vermakelijkheden t<ver- melden, zij wisselen trouwens eiken "dag. Dat er, tusschen de bedrijven door, in een gereserveerd' hoekje een dansje verschalkt werd', behoeven wij zeker niet extra te ver melden. Ingezonden Mededeeüng. I De Koninklijke Delftsche-Aardewerkfebrlek „DE P0RCELEYNE FLES" brengt heden In een zeer beperkt aantal 2 herinneringsborden in den handel. - De prijzen f 10.— en f 20.— zijn voor dit waardevol artikel, dat In waarde stoeds vooruit gaat, zeer billijk gesteld. Verkrijgbaar bij de 87-92 WESTSTRAAT. dat in circuskringen speelt, zal zeker de geheel© zaal 'boeien. Onder de medespelenden vermelden wij o.a. de namen van Sophie Heilbron, Jo de Mulder, Willem Kremer, Dirk Janse eniz. Van oostumes en monteering Is veel werk gemaakt, terwijl de muziek onder leiding staat van kapelmeester v. d. Berg. Kathleen Parlow. In verband met het optreden der be roemde Canadeesche violiste a.s. Woens dag op het tweede abonnementsconcert, waarvan de kaartverkoop thans is begon nen, is het van -belang te releveeren het geen de Held. Courant van 15 Deo. 1914 (ooncert van het Steuncomité) van ge noemd optreden zegt. En verder: Bovenstaand fragment uit een impres sie van den verslaggever der Held. Grt, welke later in „de Nieuwe Gids" werf op genomen, is geschreven' in het ©eiste oorlogsjaar. „Het Olrcuskind" In Casino. Men schrijft ons: Zondagavond a.s. komen in Casino „de Nederig Tooneel- en Operettespelers" van Amsterdam, met het aangrijpende volks stuk „Het Olrcuskind". Dit is een veaude- vllle-operette, een tooneelstuk met zang. De inhoud van dit aangrijpende drama, De Pluimvee tentoonstelling. Men schrijft ons: Het is een dankbaar werk te ijveren voor een goede zaak. De verbetering van de pluimveesta-pel' en rasdierenteelt is zulk een groot nationaal belang, dat Regeering en autoriteiten daaraan grooten steun ver leenen-, Maar het opvoeden van de massa, van d'e vele pluimveefokkers in het klein, is het werk van de Pluimveevereenigingen, die dat doen op vergaderingen, maar hoofdi-, zakelijk door de Tentoonstellingen, omdat' daar de pluimveehouders en liefhebbers de levende voorbeelden worden voorgesteld van hetgeen er op fokgebiedl is bereikt Dit opvoedende werk heeft zulk ©en groote waarde, dat in de groote pluimveepers daar de aandacht op wordt gevestigd', wat mag blijken uit het onderstaande, dat wij ont- leenen aan- een der grootste bladen op dat gebied „Thans mogen wij verder gaan met onze beschouwingen en zullen--den vriendelijken lezer niet vermoeien met een opsomming der voorbereidende werkzaamheden, Dat deze talrijk zijn weten we natuurlijk allen en dat er heel wat aan voorafgaat voordat de voorzitter of indien deze aanwezig is de Burgemeester de tentoonstelling kan openen is ook voldoende tot allen doorgedrongen, nietwaar. Ik veroorloofde mij daareven, te spreken over de opening en noemde daarbij den Burgemeester. Het is van groot belang voor een expo- seerende vereeniglng, dat de autoriteiten voorgaan hunne zoo hoog noodige belang stelling -te toonen biji de opening der ten toonstelling. Immers, waar de overheid voor gaat en toont een open oog te hebben voor den vooruitgang der pluimveeteelt, daar blijft de burgerij niet achter en het beschik baar stellen van eereprijzen door officieele personen en lichamen kan op niet te hoogen prijs worden gesteld. Hunne belangstelling, getoond1 door het schenken van eereprijzen eh hunne persoon lijke aanwezigheid -brengt de tentoonstelling op een hooger peil en 'bevordert in niet ge ringe mate den lust om iets moois te fokken, teneinde met succes te kunnen mededingen naar de door hen beschikbaar gestelde ©ere prijzen. Ik herinner mij nog de dtaie, die met een harer dieren den eereprijs van H. M. de Koningin ten deel mocht vallen, met welk een stralend gezicht nam zij- haren mooien vogel, die in zijn versierde kooi aller belangstelling trok, nog eens in oogen- sohouw. Ik weet zeker, dat zlji er voor zal zorgen altijd met zulke mooie dieren uit te Begrafenis stoker le kL G. Verhoef. /"Y__ v ^v_/i/v/Lrx7i. ipst, J-J-v. VB»/», uaax v au ui.C7iu.iJ.igy vuiuat HUI/ ucui ut n jjo -*-0 hsw** - oo „Vele en velerlei zijn de Indrukken, die het- concert, dat deze wereldbekende violiste, die gisterenavond, te voordeele van het Steun comité alhier optrad, gaf, in ons deed opkomen. Met een verbluffende techniek, die haar de zwaarste technische moeilijkheden tot Spiele reien maakte, hield zij ons 'bijna den g&nschen avond in den toorver van haar genie gevan gen...." i „En toch, de viool laohte; zij jubelde, zij schreide, zij danste. Leve het leven! Het leven, der zoo fijn 'besnaarde kunstenaars vooral, is rijk aan innerlijkheid, rijk aan ragfijne schoon heden, rijk aan intens, jubelend genot; het leven, dat naar ibinnen licht als een glinsterster en de innerlijkste schuilhoeken van het hart beschijnt met en diep en statig licht. Zie, de aarde ie droef en de menschen, en de duister nis van domheid en reactie doet het blinkende licht van den dageraad verkwijnen. Laag hangt de hemel en zwaar; uit grijze wolken drup pelt de regen, de melancholieke monotone regen. Binnenin bloeit bet blinkende licht, dat eens de wereld beschijnen zal, met den wonderen, bijzonderen glans «die niet vergaan zal, de eeuwen door. Binnenin groeit de grootheid, de hoogheid, de vrijheid en de blinkende blij heid van het leven! Binnenin is Wetschmerz maar ook de opperste heerlijkheid. Zacht en klagend vertelde de viool van de onzegbare ellende, van de barre wildernie der melancholieke gedachten, van de smart over het leven, den vloek die op het menschelijk geslacht ligt. Maar de klanken rezen, rezen, rezen, zij reiden aaneen tot geurige rozen, tot bouqu-etten van wonderbare bloemen, tot een toovertuin van exotische flora, tot een tropiech woud1 van warme, weelderige gewassen. tot zij, in klanken rhytmisch, uiteenspatten in opperste extase van menschelijk geluk." -

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5