Algemeene KONINGSTRAAT 9. Coöperatieve Kleermakerij, Vergelijkt onze prijzen. Sierlijke modellen - Uitmuntende pasvorm en Ie klas afwerking garandeert U de BINNENLAND. komen en die door haar behaalden prijs zal zij altijd blijven beschouwen als het grootste eereteeken op het gebiedl der pluimveefok kerij behaald." De Pluimveevereeniging „Helder" valt de eer ten deel „de hoognoodige. belangstel ling", waarvan hierboven wordt gesproken, te genieten. Haar is verleden jaar 'de eer te beurt gevallen, dat haar tentoonstelling deor den Burgemeester werd geopend eni thans heeft zij de toezegging van Z.EdlAchtbare, dat dit dit jaar weer het geval zal zijn. Hoog geplaatste autoriteiten hebben het eere- oomité gevormd en hebben hunne belang stelling getoond door het schenken van waardevolle eereprijzen en hunne persoon lijke aanwezigheid ibiji de openin g zal volgen. Ook de Heldersche burgerij en vooral de neringdoende middenstand1 hebben met milde hand eereprijzen voor de tentoonstelling be schikbaar gesteld. Waar een zaak zulk een krachtigen steun en< zooveel sympathie heeft, zal zij ook slagen. Electrische demonstratie te Jullanadorp. Eenmaal 's jaara wordt te Jullanadorp paardenmarkt gehouden. Dan komen de boeren uit den omtrek en brengen daar hun beestjes, en de Julianadorpers maken er een feest- en fuif dag van. De heer Teune, die steeds op de bres staat waar het geldt de belangen van de door hem beheerde water- en licbtbedrij- ven te dienen, had van deze gelegenheid gebruik gemaakt te Jtulianadorp dien dag een demonstratie te houden met enkele door electriciteit bewogen landbouwwerk tuigen alsmede met een electrische brand spuit. Is deze laatste dan noodig? nu Ju- lianadiorp pas een nieuwe spuit heeft, zal men vragen. Noodig en noodlg Is twee, maar de zaak zal' duidelijk worden als wij vertellen hoe de vork precies in den steel zit. De N.V. ter Borg Mansinga's Machinefabrieken te Appingedam levert dergelijke brand spuiten af. Zij worden vooral in het Gro ninger boerenland veel gebruikt voor een zaam gelegen boerderijen, waar brand is uitgebroken. Het zijn lichte spuiten, ge monteerd! op een gewonen wagen, die met paarden, eventueel met handkraoht, ge makkelijk naar de plaats des onheils kan worden getransporteerd. Daar z}j een groote kracht kunnen ontwikkelen, zijn zij, mits electrische aansluiting bestaat, van zeer groot nut voor deze eenzaam wonende boeren. Daar zij tegelijkertijd kunnen worden aangekoppeld aan land bouwmachines, bijvoorbeeld dörschma- chines, kunnen zjj aldus rendabel worden gemaakt en te meer is dit het geval, wanneer, zooals veelal geschiedt, eenige boeren coöperatief zoo'n spuit aanschaf fen. Nu had! de bovengenoemde firma een demonstratie met deze spuit aangeboden en daar de jaarlijksche marktdag daar voor de aangewezen dag was, was beslo ten die demonstratie op Woensdag te hou den. De heer Jimxnink was zoo vriendelijk geweest een tweetal wagens met graan te reserveeren, voor de demonstratie. De tijd van dorachen ls reeds lang voorbij, en het was te voorzien', dat dit graan er niet beter op zou worden, zoodat het Inderdaad een vriendelijkheid was van dezen heer deze twee wagens te reserveeren voor den heer Teune, of eigenlijk den heer Men- singa. Dat dörschen met zoo'n dorachmachine is op zichzelf niets buitengewoons; als men langs de vaarten fietst of tuft, ziet men het herhaaldelijk. Dan wordt de be weegkracht opgewekt door een tractor of ook wel een locomobiel, en dus was het hier slechts een veranderde drijfkracht Maar al moge dan zoo'n dorschmachine een gewoon verschijnsel zijn in ons pol derland!, het blijft evengoed 'n interessant gezicht zoo'n toestel bezig te zien. Im mers, die machine doet alles: zuivert het graan, werpt het kaf uit bindt het stroo en perst het naar buiten, en als men slechts zorgt voor voldoenden toevoer, doet de machine al het werk, dat in de kleine bedrijven met de hand geschiedt. (Boven op de machine staan de mannen, die de schoven aangeven, lossnijden en in de opening stoppen, de machine schudt en trilt en beeft, en door allerlei wegen en zijwegen loost zij haar Inhoud op verschillende wijzen. Een viertal zak ken1 vangen het gedorschte en gezuiverde graan op, een zij-opening werpt het waardelooze kaf uit, en> een stroo-pers zorgt dat het overgeblevene geperst en opgebonden naar buiten gaat Zoo is in ongeveer een uur tijd' de inhoud van twee volle wagens gedoracht; de zakken met graan staan, gewogen en dichtgebonden, gereed om te worden vervoerd, en het overgebleven stroo ligt, netjes opgehoopt gereed om te worden vervoerd!. Toen de wagens leeg waren, werd d§ brandspuitwagen naar het transformator- huisje bij de sluis gereden en daar wer den de slangen aangekoppeld! waarmede zou worden gedemonstreerd. Inmiddels was het drukker geworden in het dorpje en velen waren toegestroomd om getuige te zijn van dit interessante waterfeest. Het gaf aanleiding tot uitbun dige vToolijkheid toen eenige malen de zware, beweeglijke straalpijp aan de han den van hen, die haar vasthielden, ont glipte; uitbundige vroólljkheid, omdat toen de straal een anderen kant uitging dan voor het droogblijven der verschillen de omstanders wenschelijk was. En niet zoodra zagen de omstanders later het puntje van die pijp omhooggaan, of ze zochten haastig dekking op een droog plaatsje. De eleotromotoT van 80 Pi is in staat 1200 L. per minuut omhoog te werpen. Voorwaar, geen geringe prestatie, die zeer zeker op een brand een nuttig ef fect zal hebben. Toen men eenmaal' de nukken en kuren van de straalpijp mees ter was, was het een lust te zien hoe ge weldige waterzuilen omhoog gingen en in fijne druppels neervielen. Natuurlijk dat er toen een spelletje van gemaakt werd en of en toe die pijp kwansuis nog eena een verkeerden kant uitging. Behalve deze .brandspuit werden nog gedemonstreerd een op een kruiwagen ge monteerde motor, bestemd voor beweeg kracht van kleinere landbouwwerktuigen, bietensnijders exil. en een eleotrisch gemaal, voor het ultloozen van poldorwa- ter. Allemaal zeer nuttige en bruikbare dingen voor den landbouwer. Over de resultaten van de proef, wat be treft de kosten van stroomverbruik, de praotisohe bruikbaarheid, e.d. willen wij geen oordeel vellen. Een en ander bracht heel wat levendigheid in 'Julianadorp. Maar de eigenlijke pret zou de 's mid dags beginnen. Aan de paardenmarkt is tevens verbonden een soort kermis, eigen lijk een markt van landbouwwerktuigen, en diverse andere nuttige dingen. Die was dit jaar uitgebreider dan verleden jaar. Voor de verloting waren een aantal paar den aangekocht. In verband hiermede deelde men ons een ergerlijk staaltje van dierenmishandeling mede. De aangevoer de paarden waren meerendeels jonge paardjes, en deze beestjes zijn natuurlijk uit den aard! der zaak schuw en onhandel baar. Ben der kooplieden meende goed te doen zoo'n veulentje met een dikken stok te moeten bewerken, omdat het beest je niet precies deed! wat de koopman wilde. Verscheiden omstanders drukten over 'smans ruwheid hun verontwaardi ging uit. Met het weer troffen de Julianadorpers het bizonder, want het was schitterend. Een; heerlijk zonnetje scheen den gan- schen dag, en zoo zal, ongetwijfeld, in den namiddag wel' veel drukte hebben ge- heerscht. Het gaat overigens en dit tot slot met de el ectrifioeering van onzen polder den goeden kant uit. Reeds nu is het dag- verbruik aldaar hooger dan het avönd- verbruik en op den duur zal zeer zeker het bedrijf zijn kosten kunnen dekken. Het zou ongetwijfeld in het belang van Koegras en.het eleotrisch bedrijf al daar, zijn, indien de gemeente besluiten kon de tarieven aanmerkelijk te verlagen. Maar dat zijn gemeentelijke-politieke be schouwingen^ die hier niet thuis hooren. Winkelnleuws. De Amsterdamsche heer Fh. Oohen, is voor vele Helderschen geen onbekende, 't Is deze maand vijf-en-twintlg jaar ge leden, dat «hij, als reizend koopman in goud en zilver onze stad voor het eerst bezocht Reeds enkele jaren had' de heer Cohen een heel bescheiden winkeltje in perceel Keizerstraat 83. Dinsdag echter heeft hij een grootere en geheel naar de eischen des tijds ingerichte goudsmidswinkel ge opend in perceel Keizerstraat 101. De winkel is verbouwd door de heeren de la Houssaye en de Zee, het schilder werk werd verricht door den heer Sehel- linger, terwijl de heer B. Puinbroek de electrische installatie aanlegde, Ingezonden Mededeellng. TEL. 60. De jeugd zou, aldus was de regeling door de S.D.AJP. gemaakt, vooraan gaan, de komen de generaties, en rustig, zich van den ernst van het oogenblik bewust, schrijden de jon gens en meisjes voort achter den wagen, die het stoffelijk overschot bergde van hun grooten en goeden en lieven vriend. De tonen van Beethoven's ontzagwekkendén treurmarsch' echoën tegen de huizen. Een aangrijpend oogenblik was het, toen de vaandels zich ter aarde neigden om een laat- aten groet te brengen. Nu treden uit de woning van Heijermans' broer naar 'buiten Wibaut, Vliegen^ Berg- meijer; diaar staan Suze Groeneweg, Anker smit, Kleerekoper, Werkhoven. De enkele kransen, die de kist bedekken, worden weg genomen, en, op het bloedrood», met zilver afgezette lijkkleed der 8.DAP, wordt de allereerste krans gelegd! van 'Marjolein en Herman, Heijermans' beide klndieren. „Dag lieve, lieve vader" staat er op. Dan volgen andere kransen van de broers en zusters, van het Nederlandsch Tooneel, van de S.D. A.P. en de overige worden meegevoerd in twee open rijtuigen. Dertien rijtuigen volgen de kist, in het eerste zit de vertegenwoordiger van den 'Mi nister van K. en W., mr. Duparc. Ook Minnie Heijermans, de oudste dochter, de weduwe, broers en zusters, enkele vriendin nen en vrienden, idan Ia Querido, Frederik van Eeden, Johan de Meester, Top Naeff, Bhank van der Goea, Fran$ois Pauwels, Oomelis Veth, de uitgever Van Holkema, en nog meerderen. Langs den weg, dien de stoet ging, ston den duizenden en duizenden geschaard, die aldus den schrijver de laatste hulde brach ten, en langzaam in gelederen van drie, gaan de duizenden^ die in den stoet medeliepen, den weg naar het kerkhof; Op het kerkhof a gekomen, ging de soc.-dem. Jeugdorganisatie De etalage trekt veel bekijks door zijn j onmiddellijk naar de groeve en nam daar keurig© uistalling. De winkel bevat °uaT' mft+- de vaandels als «erewacht olaats. ■■I 6611 enorme sorteering goud-, zilver- en dia mantwerk, klokken en pendules. !Bij de opening ontbraken de noodl'ge bouquette© niet, die den winkel een fees telijk aanzien gaven. De zaak wordt gedreven door den heer Cohen en den heer v. di. Witte, oud-vlie genier, Ter aardebestelllng van Herman Heyermana Herman Heijermans is Woensdag ter aarde besteld. De S.DAJ?. had de regeling op zich genomen. Juist één week voor zijn zestigsten verjaardag, waarop men hem de hulde van dankbaar Hollandi had willen be wijzen, en waaromtrent plannen bestonden zijn gezin te steunen^ op den zes-en-twin tigsten November heeft men hem, den on- vermoeiden werker, den tobber en zwoeger, die hjj zijn heele leven was»,naar de laatste rustplaats gebracht Ontzettend is zijn lijden geweest vóór de dood hem daaruit verloste. Uit alle oorden van het land waren bloem stukken gezonden, meer dan 100 kransen werden in den stoet vervoerd. Plaategebrek is oorzaak, dat wij slechts kort de gebeurte nissen kunnen vermelden. Nadat het stoffe lijk overschot van het kleine huisje in de duinen, dat Heijermans te Zandvoort be woonde, per auto was vervoerd' naar de grens van Amsterdam, werd het lijk aldaar over gebracht in den met paarden 'bespannen lijk wagen. De kleine stoet, slechts bestaande uit L. Heijermans, den 'broeder, en de zwa gers De Roode en dr. De Haas, passeerde het eerst de Plantage Middenlaan. In den Holiandschen Schouwburg namelijk is Heijermans' werk voor het eerst opgevoerd', daar hebben zijn „Op Hoop van Zegen", zijn „Schakels", en zooveel andere stukken de beroemdheid gekregen, die hen tot klas siek werk zullen stempelen. De gevel van den schouwburg was met rouwfloers be kleed, de lichten waren ontstoken. In de vestibule stonden dr. Willem Rooyaards, Louis de Vries, Mevr. De Boer—van Rijk, zielig-Kniertje.... Rr. Rooyaards hing een groote krans aan den lijkwagen en volgde met de 'beide anderen in een rijtuig den kleinen stoet, waarbij zich aansloten bijna alle leden van de Kon. Ver., die te voet volg den: Anna Sablairolles, Mevr. Rooyaards, Magd» Janssens, Sophie de Vries, Ada Brinkman, e.a. Tegenover de woning van dir. Heijermans aan de Stadhouderskade staat een groepje leden van den Ned'erlandschen Toonkunste- naarsbond; op de brug, die het Westeinde met de Van Woustraat verbindt, drongen honderden en honderden samen. Het ls doodstil op dit gedeelte der Stadhouders kade; geen geluld klinkt tot de woning van dokter Heijermans door. Te twaalf uur komen om de bocht van de Stadhouderskade de vaandeldragers der A. J. C. Hoog haffan.' ztf da falie kleuren: groen en blauw en paar» en rood, alle omfloerst met de vaandels als eerewachit plaats. Nadat de stoet met de omfloerste ba nieren tot het graf genaderd was en de bloe- menschat was opgetast, werd de onder het S.D.A.P.-vaandel en kransen (bedolven kist aangedragen, waarbij als slippendragers fungeerden Suze Groeneweg en de heeren Wibaut, Vliegen en Bergmedjer. Toen de kist daalde, lag daarop gespreid het vaandel van de SÜ.A.P. Nadat Mevr. De Boervan Rijk een tuil bloemen op de kist had gelegd), trad' mr. Duparc naar voren, die namens den Minister hulde en dank bracht aan Nederlandss groot- sten tooneelschrijver van onzen tijd, voor wiens werken de Minister zelf grooten eer bied koesterde. Met leedgevoel zijn wjj ver vuld, dat Heijermans de dag 'zijner huldiging niet* meer heeft mogen heieven. De Burge meester van Amsterdam sprak een kort, kernachtig woord van waardeering. Vliegen sprak namens het Partijbestuur der S.D. AP., waarvan Hedjennans een der oudste leden was, en wees op het aandeel, dat Heijermans heeft gehad in de karaktervor ming van ons volk. Achtereenvolgens spraken de heeren Brautigam (N.V.V.), Wibaut, dr. Willem Royaaids, Oom. Veth, Henri Dekking. Wij kunnen uit hun redevoeringen niets meer vermelden. Dr. L. Heijermans dankte voor de laatste eer. Kamerverkiezingen. Prof. Van Embden, die door eenige fe deraties van den Vrijzinnig-democrati: schen Bond vooriooplg candidaat is ge steld! voor die Tweede Kamer, stelt zich voor een candidatuur niet beschikbaar. Mr. J. Limburg, die door verschillende afdeelingen van den Vrija-Dem. Bond op de candidatenljjst voor de a.s. Kamerver kiezingen is geplaatst, heeft verklaard, geen candidatuur voor de Tweed© Kamer te aanvaarden. R. K. Staatspartij en „St Michaël". Het mondeling overleg door een Incident afgebroken. Men deelt aan het Haagsche Oorrespon- dentiebureau mede: Dinsdagmiddag half vier zou d© tweede conferentie gehouden worden tusschen de heeren Van Wijnbergen, Van Rijckevor- sél en Passtoora van de Staatspartij en Veraart, Wittert van Hoogland en Bon van St. Michaël. In het begin der bijeenkomst vestigde prof. Veraart de aandacht op een deel van het verslag der rede door den heer Van Wijnbergen te Alkmaai* gehouden. He bedoelde gedeelte luidt: Spr. (Van Wijnbergen) neemt het nie mand kwalijk als hij ergens niet tevre den' over is, maar wat hij wèl kwalijk neemt is het organiseren van de onte vredenheid, het aanwakkeren van den geest van verzet door het gesproken en geschreven woord. Spr. durft dit zelfs te kwalifioeeien els een misdaad, onder da leuze van christelijks democratie,1 nu aangifte voor eik motorrijtuig afzond terwijl men juist onder het volk een geest brengt, die het een stuk ontneemt van wat het'beeft en men zich zelf gaat toejuichen. Spr. noemt dit misdaad en zelfzucht van het laagste allooi. Profesor Veraart stelt de prealabele vraag, wie de heer Van Wijnbergen met deze tirade had 'bedoeld. De heer Van Wijnbergen wenschte zich hierover niet uit te laten. Prof. Veraart deelde daarop mee, dat, waar de mogelijkheid open bleef, dat hier mede de leiders van „St. Michaël" waren bedoeld, zooals hun trouwens ook door correspondentie uit Alkmaar reeds geble- ken was, het gewensoht was dat de heer Van' Wijnbergen een categorisch ant woord gaf op de vraag of hij „St. Michaël" bedoeld had, aangezien het voor de woord voerders van „St. Michaël" natuurlijk niet mogelijk zou zijn langer te onderhande len met iemand, die zich tijdens het over leg op dusdanig© wijze over hen uitliet. Ook op deze vraag wenschte de heer Van Wijnbergen niet te antwoorden. De delegatie bit het hoofdbestuur van „St. Michaël" wenschte nu geen verdere onderhandelingen met den heer Van Wijnbergen te voeren. De heeren Veraart, Wittert en' Bon verlieten de vergadering. Het hoofdbestuur van „St. Michaël" had reeds te voren schriftelijk meegedeeld, dat het bereid was in het reglement de vol gende bepalingen op te nemen: Er (bestaat een Commissie van Over leg ter bespreking van alle aangelegen heden van het Verbond „St. Michaël" met het bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisa- ties in Nederland. Deze commissie bestaat uit 8 leden van het hoofdbestuur, door het hoofd bestuur aan te wijzen. Wanneer het bestuur van den Alge meenen Bond van R.K. Rijkskieskring- organisaties in Nederland besprekingen wenscht, worden deze door d© Commis sie van Overleg gevoerd. Het overleg tusschen het bondsbestirur en het hoofdbestuur wordt van de zijde van „St. Michaël" thans als geëindigd be schouwd. De actie van „St. Michaël" zal kraohtig worden voortgezet. Reeds op Maandag 8 December a.s. zal te 's-Gravenhag© in den Dierentuin een meeting worden gehou den. Het zilveren huwelijksfeest der Koningin. Het „Dev. Dbld." verneemt uit Den Haag, dat voorbereidende stappen worden gedaan om eeo nationaal comité te vor men, dat zich ten doel stelt, aan H.M. de Koningin ©en geschenk aan te bieden ter gedegenheid van haar zilveren huwelijks feest in Februari 1925. Bezuiniging. Aan1 acht opzichters le klasse bij den dienst der rijksgebouwen te Leiden. Delft en 's-G rav enhage is uit ©en oogpunt van bezuiniging tegen 1 Januari ontslag aan gezegd. A. N. V. en N. V. V. Het bestuur van het Algemeen NederL Vakverbond heeft aan het bestuur van het Nederlandsch Verb. van Vakvareeni- gingen geschreven, dat het eenparig van oordeel is, d'at de van laatstgenoemd' be stuur ontvangen voorstellen niet als ant woord kunnen gelden op de vragen, of het een fusie van beid© vakcentrales nog mogelijk acht op het in 1922 vastgestelde en door dé besturen aangenomen begin selprogram, waardoor de verhouding tus- scehn de vakbeweging en de politieke partijen overeenkomstig dit program wordt geregeld, en of het bij een- bevesti gende beantwoording van de eerste vraag bereid' is, die relaties met de 8. D. A. P. dienovereenkomstig te wijzigen. Het bestuur stelt er prijs op, ©en con creet antwoord op deze beide vragen te mogen ontvangen: Mocht net Verbond binnen een maand geen antwoord hebben ontvangen, dan neemt het bestuur aan, dat verdere cor respondentie overbodig ia Aangifte motorrijtuig voor de personeele belasting. Ingaande 1 Januari 1925 zullen op het aangiftebiljet voor de personeele belas ting enkel© vragen méér dan tot dusverre zijn te beantwoorden ten opzichte van de motorrijtuigen. Tot nu toe vroeg het biljet een nauw keurige omschrijving en aangifte der waarde van elk motorrijtuig afzonderlijk. Speciaal werd b.v. in Amsterdam ge vraagd' naar chassisnummer, motornum mer, ligging dier garage, waarde en merk. Het nieuwe model aangiftebiljet eischt deerlijk van: jaar van fabricage, fabrieks merk, model en kleur der carosseiie, type, aanbal oyllnders, aantal paardekrachten volgens fabrieksaanduidlng» aantal zit- en klapzitplaatsen, motornummer, waarde, ligging der garagjp, nummer en letter Van het numimerbewjja Marine-Rampenfonds 19141919. Het bijvoegsel tot de Neder Landache Staatscourant van gisteren bevat de sta tuten van de vereenlging: Marine-Ram penfonds 1914—1919, gevestigd' in Helder. Het doel der vearoenigdng is het ver leen en van steun aan het militair marine personeel en hun nagelaten betrekkingen bij rampen, welke dit personeel zijn over komen gedurende het mobilieatietijdperk 19141919 of zullen overkomen na dat tijdperk in dé uitoefening van zijn be roep of tijdens het verrichten van diensten aan den lande. Ledén der vereenlging zijn zij, die heb ben uitgemaakt het hoofdoomité „Neder land' gedenkt zijn slachtoffers dér Mari ne", voor zoover individueel daartoe be reid. Het aantal leden bedraagt 16, waar onder 8 marine-leden in actieven dienst, n.1. een officier, een onderofficier en een militair der marine beneden den rang van sergeant, vertegenwoordigende het korps officieren, onderofficieren, met den rang van sergeant en hooger, en overige schepelingen der marine. Nieuwe leden worden gekozen door de leden der ver- eeniging. Het visscherijbedriJf te IJmnlden. De combinatie der vakorganisaties in het visscherij-bedrijf te IJmuiden heeft aan de Reedersvereeniging een brief ge zonden, waarin er opgewezen wordt, dat in dé bespreking op 21 Augustus j.L met de directies der drie grootste reederijen van reederszijde zelf de wensch tot afslui ting van een nieuw contract is geuit. Sindsdien is de zaak sleepende gebleven. Daar de verbittering onder de opva renden der vissohersvloot over deze han delwijze steeds grooter wordt, vragen de besturen nog deze week een bespreking te houden, zonder verdere schriftelijke voorbereiding. Mocht hieraan niét wor den voldaan, dan zullen de besturen; de ledenvergaderingen laten beslissen, wat er gedaan moet worden. Schoolonderwijs en de regels van den weg. Aan de leerlingen der hoogste klasse van alle openbare scholen te Zutphen zal een uur lang les worden gegeven in ver keer op den openbaren weg, theoretisch en practisch. De politie zal zich op ver zoek van den burgemeester hiermede be lasten. Slaagt de proef, dan zal hetzelfde elke© winter plaats hebben. (TeL) Prov. Staten van Noord-Holland. Dinsdagmorgen begon de najaarszittlnig van de Prov. Staten van Noord-Holland in de gerestaureerde Statenzaal te Haar lem, onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. A. Roëll. De algemeene beschouwingen over de begrootingen der provincie voor 1925 en de bedrijfsbegrootingen. werden geopend. De heer Polak bracht in den aanvang van zijn rede lof aan Ged. Staten over het financieel beleid in het afgeloopen jaar. De begrooting gaf volgens spr. geen en kele reden tot pessimisme; de financiën zijn in orde. Spr. 'behandelde vervolgens de arbeidsvoorwaarden voor het perso neel. De sociaal-democraten willen niet verder gaan dan een 48-urige werkweek voor het provinciaal personeel, deelde spr. mede. Mochten Ged. Staten verder willen gaan, dan moet worden gerekend op het scherpst verzet van de zijde der S.D.A.P. Een heel ander geluid liet de heer Oo- lijn hooren. Spr. vond den schuldenlast der provincie nog onzaglijk groot. De fi- nancieele toestand dwingt tot groote om zichtigheid. Spr. verzocht inlichtingen om trent de verhouding met de P.BjG.F.M De heer Ketelaar besprak uitvoerig het wegenplan der provincie. Men kan 's Maandags geen krant ter hand nemen, of men leest van ongelukken op den druk ken verkeersweg van Amsterdam naar het Gooi. Ged. Staten moeten bij de regeering aandrang uitoefenen, zeide spr., om ver betering te verkrijgen. De heer Otto betoogde, dat er veel te véél subsidies worden verleend. Er waren volgens spr. tientallen van subsidies aan te wijzen, waarbij geen provinciaal belang betrokken was. De heer Staalman drong aan op een lageren verpleegprijs voor derde klas pa tiënten in de provinciale ziekenhuizen. DeheerBomans (Ged. Staten) beant woordde de opmerkingen van den heer Otto, die volgens spr. zijn critiek op de subsidies wel met argumenten had ge steund. Spr. protesteerde tegen de uitla tingen van den heer Otto en constateerde geen posten te weten, welke kunnen wor den geschrapt. Spr. dankte de heer Polak voor de aan Ged. Sstaten over het finan cieel beleid gebrachte hulde. De belastin gen zijn wel. hoog, maar naar het oordeel van spr. toch dragelijk. De zitting wordt hierna verdaagd tof Woensdagmorgen halfelf. Woensdagochtend half elf is dé naj aars- zitting voortgezet. De heer Van Lennep (Gei Staten) komt op tegen de uitlating van den heer Thomas sen inzake de P.E.G.E.M., als zou het ooi lege van Ged: Staten de Provinciale Staten met een kluitje In het riet sturen» In antwoord op de verzoeken om dé werk verschaffing te vervangen door werkver ruiming en werkvervroeging herinnert spr. aan zijn toezegging, dat Ged Staten dé ge meentebesturen in dien geest zouden advi- seeren. Intussohen is dé werkloosheid! blij kens statistieken bij' het vorig jaar verge leken verbeterd Wat de loonpolitiek bij de werkverschaffing betreft, kunnen Ged Sta ten geen ander standpunt innemen Het grootste werk dat de provincie ter hand zou kunnen nemen is het wegenplan. Een daar- UNIFORMEN

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6