IliiSI CAFÉ-RESTAURANT. V.HET STATION.^ Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazen flacons, geel etiket NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bij Asthma Begraven Geld «J N SfliOIITEKHELPER THUHF99N49 Bezoekt ons POPULAIR CONCERT f Eerste Blad. BUITENLAND als veel slijm vastzit, bewijst Akker's Abdijsiroop onschat bare diensten door de weerga loos slijmoplossende werking. 1 ZATERDAG 29 NOVEMBER 1924. S2ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: CL DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: EO en 412 Po srtd-l rorakeniiOB No. 16066. ENGELAND. De brief van Zinowjef. De Daily Herald heeft een telegram ontvangen van de Engelsche afvaardi ging, die het congres der vakverenigin gen bijwoont, en zich op dit oogenblik in Rusland bevindt Daarin wordt gezegd, dat de afvaardiging, nadat zij een uiteen zetting van Zinowjef beeft aangehoord, en ook inzage heeft genomen van de ge heime documenten der Communistische Internationale, overtuigd is, dat de z.g. Zimowjefbrief vervalscht isL Zij: is even eens overtuigd, dat de Russische regee ring oprecht goede betrekkingen met En geland wemscht te onderhouden. Het opzienbarend geding. In aansluiting met de reeds gemelde feiten laten wij nog ©enige aanvullende bijzonderheden uit de zeer "bewogen zit ting van Woensdag volgen. 8ir John Simion deelde mee, dat hij reeds dezen zomer inlichtingen van New ton, die toen in het buitenland vertoefde, had verkregen, en ook moeite had ge daan om den adjudant „Arthur" tot spre ken1 te bewegen. Laatstgenoemde bleek behalve een Judas ook nog -een lafaard te zijn, die zijn schuilplaats in geen geval durfde verlaten, maar Newton bleek al thans genegen het risico van zijn verschij ning in de getuigenbank te willen aan vaarden tegen een verdere betaling van Ingezonden Mededeelt ng. door GEOBGE A. HERMENGHAM. Onder het spreken haalde zij uit de geldkist een klein pakje papleren, die met een elastiek ibij elkaar gehouden werdén, „Hij zeide, dat ik u die papieren moest laten zien," zeide zij-. „Ik geloof, dat hij verwachtte dat u mij aoudt helpen, het geld te vinden. En dat wilt u, niet? Het zal een vermakelijk geval zijn zoowel voor u als voor mij." Ik merkte dat zij weer tegen mij' glim lachte. Na een oogenblik aarzelen, deed ik het elastiekje van het pakje papieren. Ik sloeg het papier ,dat boven op lag, open en spreidde het voor mij op tafel uit. Het was een stafkaart op grooto schaal van een stuk van het graafschap Rosoommon. Met rooden inkt was de naam van een station onderstreept: Knockcrogherey. Geneviève, die met haar ellebogen op tafel tegenover mij zat, keek naar de kaart. Zij lag onderste boven voor haar en zij begreep niet wat het was. Nadat zij een paar van de namen gelezen had, ver toonde zijn allerlei teekenen van teleur stelling. „O, Ierland!*" zeide zij. „Alleen maar Ierland. En ik ben eenvoudig beu van Ierland." Het is natuurlijk vervelend, wanneer je van tropische eilanden gedroomd hebt, te 8000 pjst. „Welnu", riep Sir John, „wij hebben hem die som ook nog beloofd. Hij is reeds in de zaal en ik roep hem bij de zen op., in de getuigenbank te komen." Bij het nu volgend resumé, dat New ton van de zaak gaf, gelieve men- intus- schen in het oog te houden, dat hij, naar Engelsche gewoonte, eerst door de partij, die hem opgeroepen heeft, is verhoord en dat het kruisverhoor door lord Halsbury nog niet heeft plaats gehad. Volgens Newtom's verklaring dam werd hij. in November 1919 door mevr. Robdrn- son, te baren huize in Cbapel Street Lon den ontboden. Zij; vertelde van haar ken nismaking met den „heer A." en introdu ceerde diens adjudant, die een grief te gen „A." bleek te hebben, omdat deze, of schoon hij volgens den adjudant een goede zeven millioen gulden „zoo maar los" op een bank in Indië had staan, be nevens groote sommen op Lomdensche banken, zich tegenover hem zeer schriel en karig gedroeg. De adjudant had daar om het eerst het plan geopperd zijn mees ter met mevrouw Robinsom in haar wo ning te doen betrappen, maar aangezien de ruim vijftigjarige Robinsom niet het voorkomen noch de manieren bezat van den echtgenoot eener dame uit de groote wereld^ als hoedanig mevrouw Robinsom zich aan den heer „A." had voorgedaan, moest hjji, Newton, de rol van den belee- digden echtgenoot spelen. Onder Alge meen gelach- vertelde Newton verder, dat hij zelfs voor den adjudant in- persoon een soort examen in goede manieren had moe ten afleggen, waarna hij door„Arthur" voor de hem toebedeelde rol werd goed gekeurd. Hij kreeg van Robinsom een huissleutel, waarna deze uit de echtelijk© woning verdween. De heer „A." kwam nu wel is waar met zijn adjudant eenige maten bij mevrouw Robinsom theedrinken en dineeren, maar op voorzichtig aangediende uitnoodigin- gen om ook eens te komen soupeeren ging hij voorloopig niet is, zoodat Newton, die alle avonden buiten op wacht stond, een zware verkoudheid opliep- en het Chapel Street-plan in duigen vieL Nu 'kwam de adjudant met het Parij- sche plan, maar de verliefdheid! van den heer „A" was niet van,, dien aard dat hij gemakkelijk tot zulke snoepreisjes te be wegen zou zijn, en pas nadat mevrouw Robimson hem in Parijs speciale genoe gens voligens de Oostersch© zeden van zijn land beloofd had, besloot de jonge vorst, die zich in de Londemsche groote wereld tamelijk verveelde, om alleen vergezeld van zijn vertrouwden inlandschem secre taris mevrouw Robinsom, en haar vriendin Bevan naar Parijs te volgen. De adjudant, die alles van te .voren uit gedacht had' wenschte nu nog in kennis •gebracht te worden' met een „advocaat" met wien de adviseur van zijn meester na den overval de schadevergoéding zou kun nen regelen en'getuige Newton bracht hem in kennis met Hobbs die wél zeer spoedig in des adjudants- smaak viel. De drie heeren vertrokken ook naar Parijs en de adjudant wees hem Newton de deur van' de kamer die hij moest binnen treden de apartementen in het hotel hadden drie deuren en daaruit ver klaarde Newton het feit dat hij. zich ook onmogelijk kon vergist hebben. Toen hij nu, op den bepaalden morgen 27 Dec. 1919 aanklopte deed mevrouw Robin- son zelve open, waarop hij' zich als de be drogen echtgenoot voorstelde met alle merken dat je kijkt op een stuk van het midden van Ierland. ïk had een gevoel van sympathie met Geneviève. Maar nu de geheele geschiedenis -goed en wel ach ter den rug is, ben ik heelemaal niet ze ker, of wij in het graafschap Rosoommon niet meer avonturen (beleefd hebben dan wij ontmoet zouden hebben tussohen de klippen van Florida. Zij had langzaam het woord Knockcro- gherry gespeld, het station aan de spoor lijn, dat met rooden inkt onderstreept was. Ik trachtte het uit te spreken, ook Gene viève deed dat. Het klonk stellig grappig. Maar als ik toen had geweten, wat ik na derhand te weten kwam, zou ik den naam begroet hebben als een voorteeken van duistere daden en akelige verschrikkin gen, die ons wachtten. Knockcroghery beteebent Galgenheuvel. Is zelfs de Rots van den Dooden Man beter als uitgangs punt voor avonturen? Bij- het spoorwegstation stond een kerk op de kaart aangegeven, en er stond een rood kruis naast. Ongeveer drie mijl van de kerk, aan de oevers van de Shannon, was de bouwval van een kasteel aange duid. Willbred had er een rood kruis naast gezet. De kerk stond, volgens de kaart, op een kleine verhevenheid. De bouwvallen lagen in de laagte langs de rivier. Tussohen twee was een breede strook dras land en eenige akkers, een ervan een heel groote akker. In het mid den van dezen stond een klein© rood© stip. Een lijn die van de kerk naar den bouwval werd getrokken, zou door die roode stip heengegaan zijn. Ingezonden MededeeOng. op ZONDAGAVOND 29 NOV., van B2-11 uur. I reeds bekende gevolgen! van dien. Rechter Darling bleek aan het openen der deur zeer veel gewicht te hechten want, zoo zei hij, ofschoon de jonge vorst door den hem toegevoegden blanke, die ondanks zijn uniform geen actief officier in het Engelsche leger was geweest, schandelijk verraden was, evenzeer stond de inlandsch© secretaris boven eiken zweem van- verdenking en deze heeft ver klaard dat hij alle drie de deuren, nog wel op speciale Oostersch© wtfze gesloten had. De deur moet dus van binnen af, en door niemand anders dan mevrouw Ro bimson geopend zijn. Heden wordt Newton door Lord Hals bury in kruisverhoor genomen en zullen de laatste, minder belangrijke, getuigen aan het woord komen. Zware stormen. Een storm, die een kracht ontwikkeld heeft van bijna 100 KM. (00 mijl) per uur, heeft Woensdagnacht in (-ingeland groote schade aangericht. Overal in den lande zijn telegraaf- en telefèömlijmen vernièld. Te Londen alleen waren 485 lijnen ge stoord en 225 verbindingen met het bin nenland. Langs de geheele Oost- en Zuid kust heeft de scheepvaart het zwaar te verantwoorden gehad. In het Kanaal lie pen geweldige zeeën. Het stoomschip Dieppe strandde bij Newhaven en kon pas na vier uur vlot gebracht worden. Een sleepboot, die het assistentie ver leende sloeg op de pier en verging; de bemanning werd gered. Te Southampton geraakte de Almanzora, een schip van de Ingezonden Mededoelina. „Wat een teleurstelling,'* zeide Gene viève. „Alleen maar Ierland! En lk had zoo'n hioop met een schoener er op uit te kunnen gaan. Houdt u niet van zeilen?" „Ja; maar ik ben niet zeker, dat ik xnet een schoener halverwege de wereld om zou kunnen zeilen. Aan den anderen kant geloof ik dat ik wel een kotter zou kun nen besturen op de Shannon en over het meer hij Althone heen.11 Ik wees Gene viève op de kaart dat de rivier groot was en dat het meer ten Noorden van Knocfc- croghery een heele uitgestrektheid water scheen. Ik zeide haar dat Ierland een land is, waar je heel goed avonturen kimt beleven, ja waar die eigenlijk iets ge woons zijn. „Ik ben daar nooit geweest", zeide lk, maar te oordeelen naar hetgeen je er In kranten over leest, zijn revolvers daar da gelijks in gebruik." ,Jk veronderstel," zeide Geneviève, „dat u met een revolver nooit mist." „Ik schiet er tamelijk mee," zeide Ik, /alleen maar tamelijk." Metterdaad had ik nooit van mijn leven een revolver afgeschoten; maar ik meen de het recht te hebben op eenige bedre venheid met dat wapen aanspraak te mo gen maken. Ik had er een bij mij gehad, gewoonlijk niet geladen, in de twee jaar die ik als tweede-luitenant in Frankrijk diende. „Nu," zeide Geneviève, „u zult die misschien noodlg hebben» Ierland is een beetje een teleurstelling, wanneer Je ge rekend hebt op een eiland In de Zuidzee, Toch hebt u volkomen gelijk, als u zegt dat daar lustig gepaft wordt, vooral ie Dublin. Ik heb te Dublin bij tante Jose- Royal Mail Oy. van 15.652 ton, op drift in het Emprass Doek. Het schip sloeg tegen het 'transport Cüty of Maiseil- les, welks eerste stuurman echter nog den tijd had stootblokken uit te laten brengen. Vier sleepboote® kwamen te hulp, doch. bet kostte drie uur tijd eer het schip weer gemeerd lag. Nabij Aberdeen heeft een 70-jarlg vis- scher, Graig genaamd, een kranige red ding volbracht. Een haringlogger was op de kust vergaan en men ontdekte drie van de opvarenden aan een rots geklemd ,op eenigen afstand van de kust Een tus- schengelegen rif belette hun een touw toe te werpen. Graig kende echter stapstee- non, waarlang men van de kust op het rif kon komen, en bood aan de tocht door de kokende zee te wagen. Met een touw in de hand sprong htf van steen tot steen, waarbij hij soms tot aan den nek in het water stond. Hij slaagde er eohter in het rif te bereiken, den schipbreukelingen het touw toe te werpen en ze zoo op t cif te krijgen. Toen slingerde hij het touw naar de kust en- legde met de drie gered den den weg terug af langs het touw. Vijf andere opvarenden van den logger zijn omgekomen. Bij Dover verloor de Lily, een klein stoombootje, beide masten. Te Westoliffe is een wedstrijdjacht tegen de kade te Tot de rampen, door den hevigen bark; de bemanning werd gered. Te Ports- mouthi hebben matrozen den schipper en drie man van een kl-edn vaartuig gered. De diensten op Galais en Oostende had den het zwaarste van den storm te ver duren, die op (Boulogne en Vlissingen voeren normaal, doch de boot naar Dieppe is binnen gebleven. In verschillende plaatsen is groote wa terschade aangericht. Zoo stonden te Sidr mouth en in andere provinciesteden de straten blank en moest het verkeer er met roeibootjes worden onderhouden. Te Brïghton is het dak van een kerk ten deele weggewaaid. Tot tod rampen, door den hevigen storm veroorzaakt, behoort ook het ver gaan van het 2000 tons stoomschip Harj>- ley, dat van' Barry op weg was naar Gent, bij Portland. De bemanning begaf zich ip die reddingboot, doch deze sloeg om, ten gevolge waarvan 17 van de 10 opvarenden zijn verdronken. phine gewoond, dus ik weet er alles van. Maar misschien ligt de schat heelemaal niet in Ierland begraven. Misschien moe ten wij alleen naar Knockcroghery toe, om een stuk in geheimschrift te zoeken. Dat is zoo dikwijls de manier. Je begint op een plaats en het stuk in geheimschrift brengt Je naar een andere." DERDE HOOFDSTUK. „"Waarom denk je dat er een stuk in geheimschrift zou zijn?" vroeg ik. „Stellig is dat het gevai Dat moet zoo zijn. Ik heb nooit gehoord van een schat, die begraven was, zonder een stuk in ge heimschrift. U wel?" „Je söhljnt heel wat boeken over begra ven schatten te hebben gelezen," zeide lk. „Alle boeken van dien aard', die ik heb kunnen bemachtigen," zeide Geneviève, „ofschoon tante Josephine er natuurlijk erg tegen was. Zij vindt dat jonge meisjes als lectuur Maar u weet hoe tante Jo sephine is." Ik wist niets van tante Josephine be halve haar doopnaam» Het maakte mijn belangstelling niet bijster gaande toen Geneviève mij vertelde dat zij een zeer energieke Iersche patrlotte was. „Een tijd land," zeide Geneviève, „is zij onderwijzeres op een Zondagsschool ge weest en toen moest ik „Mededeelingen over de Zending" lezen. Dat was al erg. Maar toen zij patrlotlsch werd, liet alle mogelijke godsdiensten schieten en zeide dat de eenige dingen die de moeite van het lezen waard waren, kleine boeken met papieren kaften in hot Iersoh waren met allerlei kletspraat over republieken. Troteky. Een bericht uit Warschau zegt, dat het dezer dagen verspreide, doch inmiddels tegengesproken bericht over onlusten te Kroonstad, waarbij Trotski zou zijn gear resteerd, zijn oorzaak vindt in het feit, dat te Kroonstad een vergadering van matro zen heeft plaatsgehad, waarop door Trots ki en Zinowjef een heftig debat is ge voerd over. de gebeurtenissen van het jaar 1917 en de door Trotski in zijn jongste boek uitgesproken meeningen. In tegen stelling echter met hetgeen bericht werd, hebben de matrozen de zijde van Trotski in het conflict gekozen en hun algeheel vertrouwen in zijn persoon en zijn ledding uitgesproken. Aan de Dni wordt nog gemeld, dat op een den 19eni November te Moskou gehou den vergadering de aanhangers van Trots ki en van Zinowjef slaags zijn geraakt. De politie heeft met gewapende hand de orde moeten herstellen. Ingezonden MededeeOng. WIJ vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden In verpakt In met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Foster-Mo Clellan Co. London. Ik noem die soort van lectuur gezwam. Al lees je, honderd bladzijden, dan kom je nog niets spannends tegen." 'geloof dat zij gelijk heeft; maar lk vrees dat zij mijn romans ook als gezwam zal kenschetsen. Ik heb mij nooit toege legd op spannende verbalen. Terwijl zij; mij aangaande den letter kundigen smaak van tante Josephine in lichtte, vouwde Geneviève de stafkaart op en nam zij het tweede papier ter hand uit het pakje, dat zij uit de geldkist genomen had. Zij scheen er over teleurgesteld. Het was stellig geen stuk in geheimschrift. Het was een volmaakt duidelijke hand leiding om de plaats te bereiken waar de schat begraven was. Zij was geschreven in een keurig leesbare hand, lijkende op de hand van een goede kantoorbediende. Ik veronderstel dat het Wilbred's hand schrift was. Geneviève las het stuk hardop voor. „Loop na het spoorstation vérlaten te hebben naar de kerk boven op den heu vel, welke op de stafkaart met een rood- kruis is aangeduid. Staande met uw rug naar de noordzijde van den toren, zult gij de bouwvallen van een oud kasteel aan de rivier zien. Loop er recht naar toe. Er is geen weg of pad, maar het Is gemakke lijk een reohte lijn te volgen tot gij komt" aan het Hunnebed in den hoek van den grooten akker." Gemakshalve gebruiken wij in deze vertaling het woord „Hunnebed", hoewel de graf toeken s van steenen in Ierland eenigszins anders van karakter zijn. Vert. COURANT •ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOOORUITBETAUNQ Heldoreohe Courant fl.50; fr. p. ip. binnenland, f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95,11.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. ADVEBTENTIEN: 20 et. p. regel (galijand) logee. meded. (kolomftnvedte als redaotion. te&st) 60 et Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct, eilks regel imeer 10 ct. WJ vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. ondier no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t y d. Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 80 a. 11.20 m. 8.08 7.48 8.5011.03 11.30 Deo. Ma. 1 9 12 01 n 9.23 7.49 3.50 11.67 1)1 2 12 34 n 10.39 7.50 3.50 0.24 0.53 Wo. 3 9 1.01 9 11.53 7 51 3.48 1.22 1.53 Do. 4 9 1.25 B 7 53 3.48 2.26 3.01 Vr. 5 9 1.47 1.04 7.55 3.48 3.39 4.18 Za. 6 9 2.08 V 2.13 7.66 3.47 4.54 5.27 Lleht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 29 Nov4.20 uur. Zondag 80 Dec4.2Ó U&auöag i 4.20 FEUILLETON. 6) „Maar wat is dat een grappige naam," zeide Geneviève. RUSLAND. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1