PUROL BRILLEN- en PiNCE-NEZ-REPARATIÊN. Eerste Blad. J. HEI JLOOjV h. FILBRI, BUITENLAND BINNENLAND. Hr, S958. DINSDAG 9 DECEMBER 1924. 52ste JAARGANG. Heropening Posfchèque- en Girodienst. Dinsdag 9 Dec. 4.15 uur. Woensdag 10 4.15 VOLKENBOND. De bijeenkomst van den Raad Rome, 8 Deo. De Raad van den Volken bond heeft heden ln het Paleis Doria, on der voorzitterschap van Mello Franco (Brazilië), de openingszitting. gehouden van zijn twee-en-dertigsto bijéénkomst. Salandra (Italië) heette den Raad na mens de Italiaansche regeering welkom. De Raad onderzocht en regelde vervol gen.: een geheel© reeks vraagstukken. Naar aanleiding van het verslag van Isjii (Japan) keurde hij d!e werkzaamheden goed van het hygiënisch comité van den Bond. Quinomes de Leoni (Spanje) verklaart uit naam der Spaansche regeering, dat Spanje het protocol zal teekenen betref lende de vreedzame regeling van geschil len, opgesteld in September LL, waarmee het aantal staten, die het protocol hebben geteékemd, tot 16 is gestegen. FRANKRIJK. Chamberlaln en Herriot. Chamberlain heeft op weg van Lon den naar Rome ter bijwoning van de ver gadering van den Raad van den Volken bond van de gelegenheid gebruik ge maakt om een bezoek bij Herriot af te leggen en met hem verschillende dringen de kwesties te bespreken. De Daily 'Herald weet te melden, dat Chamberlain Herriot mededeelde, dat En geland zich verzet tegen' het protokol van Genève in zijn tegenwoordigen vorm en niet aan toegeven op dat stuk denkt Herriot verklaarde ten aanzien van Ma rokko dat het de Fransche zone enkel tegen Abd el Krim zou verdedigen. Cham berlain zeide dat Engeland de bestaande overeenkomst nopens Zuid-Marokko zou eerbiedigen, indien Frankrijk Engelands* overheersdhenide belang te Gibraltar er kent Een kustverdediging door een an dere Europeesche mogendheid aan de straat van Gibraltar kan niet gedoogd worden'. De twee ministers werden het hierover eens. Deze mededeelinig teekent de N. R. Ct hierbij aan verleent kleur aan ge ruchten dat Frankrijk ten einde zich tegen Abd el Krim, totdusver Spanje's vijand te weer te kunnen stellen* een ver betering van zijn strategische positie in Marokko nastreeft door naar het Noorden op te schuiven en zekere door Spanje ver laten posten te bezetten; in ruil waarvoor het Spanje meer invloed zou toestaan te Tanldzjer. Ook hierover zegt het Engelsche blad, zijn de twee ministers het eens ge worden, wat dan slechts 'kan beteekenen dat Frankrijk te kennen heeft gegeven; dat het den Engelsahen wenk goed begre pen heeft Met betrekking tot de verkiezing in Duitschland zijn Chamberlain en1 Herriot het erover eens geworden, dat indien een Rijksdag gekozen werd die het plan van Dawes vijandig was, de Fransche troepen de Britsche in de Keulsche zone zouden aflossen. In het andere geval zouden Frankrijk en Engeland samen een gedeel telijke ontruiming van het Rijnland in overweging nemen. Ten aanzien van Frankrijk's schulden aan Engeland zou Clémente! op een1 re ductie van 40 pet. aandringen. Op dit punt werd evenwel geen overeenstemming ver kregen. Verder zou Chamberlain Herriot heb ben toegezegd, dat Engeland de benoe ming van een Fransohman tot voorzitter van den volkenlbondsoomimissie, welke het toezicht op de Duitsche bewapening zal uitoefenen, zal steunen. De communisten in Frankrijk. In de Fransche Kamer zijn Zaterdag heftige incidenten voorgevallen bij de be handeling der Marinebegrooting tussdhen de rechterzijde en de meerderheid, ver oorzaakt door een aanval van generaal Saint Just op' de nagedachtenis van den vroegeren minister van oorlog André. En toen daarna de communist Cachin inter pelleerde over de schorsing van den com- raunistisohen maire van Douarnenez heeft Herriot de, reeds lang verwachte, verkla ring afgelegd. Hij zeide geenszins de be doeling te hebben de eischen der arbei ders te onderdrukken, doch hij wild© met alle kracht geweldsuitingen tegengaan, hetzij deze kwamen van de olericale rech terzijde, hetzij van de communistische uiterste linkerzijde. De uiterste linkerzijde toesprekend, ver klaarde Herriot: Onder de buitenlanders, die zich in Frankrijk hebben gevestigd; bevindt zich een groot aantal communis ten, die politiek© manifestaties houden, welke de regeering niet zal dulden. De buitenlandsche arbeiders dienen in het oog te houden, dat zij in Frankrijk een vrijheid vinden; die zij elders niet vonden. De regeering is vastbesloten, niet te ge dongen, dat deze oommunisten zich in het politieke leven van Frankrijk mengen, waarvoor de regeering 'alleen verantwoor delijk is. De regeering zal allen weerstand breken en overgaan tot alle uitzettingen, die zij noodig acht. De ambtenaren zullen de strenge lastgeving ontvangen, een oog in het zeil te houden. Herriot Wees er wederom op, dat hij vastbesloten is, onverzwakt te iblijtven strijden zoowel tegen de agitatie der cle- ricalen als tegen het communistisch ge vaar. Hij zeide verder te gelooven, dat de communisten niet in staat zijn, het regee- ringsstelsel te veranderen, doch wel dat zij in staat waren om wanneer de regee ring maar zwak genoeg was het te gedoo- gen» een wanorde te stichten, waarvan de reactie hun een oogenblik zou kunnen doen zegevieren. Op het gerucht dat de communisten Zaterdagmiddag een manifestatie organi seerden als protest tegen de uitzetting van buitenlandsche communisten nam de po litie alle mogelijke maatregelen, teneinde de verstoring van de openbare orde te voorkomen. Een Zaterdagmiddag door de politie uitgevoerde operatie onder de communis ten in de banlieue van Parijs had tot re sultaat, dat nog andere huiszoekingen zul len worden uitgevoerd. Zeven buitenlanders werden gearres teerd. Zevenveertig moeten zich ter be schikking houden van de justitie. Tal- looze documenten zijn in beslag genomen. Er deed zich geen enkel incident voor. DUITSCHLAND. Dé Rijksdagverkiezingen. Zondag zijn in Duitschland de verkie zingen voor den Rijksdag gehouden. Over het algemeen zijn deze rustig verloopen alleen in enkele voorstedien van Ber lijn en te Hall© hadden botsingen plaats tusschen de aanhangers van verschillende partijen. Er is druk gestemd. Tengevolge van de groot© opkomst steeg het aantal zetels van 472 tot 489. Hiervan verkregen de: Ingezonden Mededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor aüa soorten Sociaal-democraten 130 (100) Dnitsch-nationalen 102 (90) Centrum 68 (65) Oommunisten 45 (62) Duitsche Volkspartij 60 (44) N ationaal-eociaL 14 (32) Democraten 32 (28) Beieische Volkspartij 19 (16) Wirtsdhaftspartij! en Beier- sche Boerenbond 17 (10) Landbond 8 (10) ODuitsch-Hanoveranen 4 (5) Duitsch-sociaie® 0 (4) De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal zetels in den vorigen Rijksdag aam. De uitslag komt diis neer op een groote versterking der soc.-democraton, ten koste van uiterst rechts en uiterst links, waar door met de winsten van Centrum en De mocraten de republikeinen zeer versterkt in den Rijksdag terugfceeren. Het is nog niet te zeggen op welke basis de nieuwe regeering gevormd zal worden. Algemeen is men van meeniüg dat een langdurige en moeilijke regeeringscrisis voor de deur staat De verkiezingen voor den Pruisische® Landdag. Merkwaardig genoeg is de uitslag van de verkiezingen voor den Pruisisch en Landdag juist het omgekeerde van die voor den Rijksdag. De officieel© voorloo- pige totale uitslag toont de volgende sa menstelling: Sociaal-democraten 118 Duitsch-n aitionaleai 109 Centrum 79 Communisten Duitsche Volkspartij 44 Nationaal-sociaiisten 11 Duitech-H anoveranen 6 Democraten 27 Wirtscbaftep artij 11 Nationale minderheden 2 Het totaal aantal mandaten bedtraagt 446. De verkiezingen voor de Branswijkschen Landdag. Te Brunswijk zijn Zondag ook Landdag verkiezingen gehouden. Het aantal afge vaardigden is verminderd van 60 tot 48 De sociaal-democraten zullen waarschijn lijk 16 a 18, de communisten 2 en de demo- democraten 8 zetels hebben verkregen, de samenwerkende burgerlijke partijen de overige, zoodat thans in dezen bondstaat vermoedelijk een burgerlijke regeering aan het bewind zal komen. Uit Astrakan komen berichten over een toenemende pestepidefmie. Het aantal ziek tegevallen zou de 10.000 overschrijden, terwijl het sterfte-cijfer 65 pci bedraagt, Door strenge isolatie-maatregelen Is het gelukt de ziekte tot dé stad en de naaste omgeving te beperken. De ontwapening en die ontruiming van de Keulsche zóne. Naar de Engelsche bladen melden, Is het verslag der inter-geallieerde controle commissie over de ontwapening van Duitschland minder gunstig, dan alge meen werd beweerd, en onder deze om standigheden zal het vraagstuk der ont ruiming van Keulen op 10 Januari nog verschillend© moeilijkheden opleveren. Ben andere moeilijke vraag is, waar, in geval van ontruiming van Keulen het nieuwe hoofdkwartier der Engelsche troe pen in de tweede of derde zone zal wor den gevestigd. Zoowel Ooblenz als Trier worden daarvoor genoemd. ITALIË. Chamberlain te Rome. Londi n, 8 December. Chamberlain heelt gisteren bij den koning en de koningin van Italië het noenmaal gebruikt Hij zal de eer ste bijeenkomsten van den volksraad bijwo nen en tot Vrijdag te Romo blijven. Chamberlain heeft Zondagochtend een on derhoud1 gehad met MussolinL In een geest van hartelijkheid zijn eenige der belangrijkst© kwesties Engeland' en Ita lië betreffende onder de oogen gezien. Het resultaat was, dat er mogelijkheid bleek van het vaststellen van een gezamenlijke ge dragslijn omtrent die kwesties. ESTLAND. Na de communistische actla De fanjgsraad heeft 2 officieren van dén vliiegdienst, die tijdens den opstand van 1 Dec. werkeloos bleven toezien, ter dood veroordeeld. Zij zijn reeds gefusileerd. Met betrekking tot d'e oommunisten die in de afgeloopen week geëxecuteerd zijn, kan gemeld' worden, dat velen van hen korten tijd geleden uit Rusland waren aangekomen. Velen weigerden voor den krijgsraad verklaringen af te leggen vóór hun exe cutie. Andere communisten verklaarden echter, dat zij sommen te Leningrad had den ontvangen, welke varieeren van 15.000 tot 20.000 EstlandSche marken. Verschei dene buurstaten, en in de eerste plaats Letland en Polen, hebben onmiddellijk militaire hulp aangeboden, indien Estland dat noodzakelijk acht, waan oor echter be dankt ia. RUSLAND. Naar de Russische bladen melden, is op een dezer dagen gehouden congres be- raadslagd over de maatregelen, welke in het belang der duizenden dak- en toezicht- looze kinderen zouden rijn te nemen. Het aantal dezer kinderen wordt geschat op de sowjet-unie door kinderen bedreven, komt 42pet. voor rekening van deze 235.000, maar is niet met zekerheid op te geven. Van het totaal aan misdaden, in categorie. Gewezen- werd op de onvoldoende hulp, die de kindertehuizen in dezen hieden, terwijl als een der voornaamste middelen tot bestrijding van het euvel werd ge noemd de verschaffing van werk tegen onderdak en voeding aan die jeugdige zwervers, welke den leeftijd daartoe be reikt hebben. EGYPTE. De politie te Kaïro zoekt Miligi, den lei der der studenten, in verband met den moord op den Sirdar. Het Zagloelastische orgaan #Kawkaolsjark dringt er op aan, dat Miligi zich aanmeldt, daar zijn verdwijning verdenking werpt op de heele studentepbeweging. De politie heeft een groote belooning uitgeloofd voor zijn inhechtenisneming. SYRIË. Overstroomingen. Uit Aleppo (Syrië) worden groote over- stroomingen gemeld, waarbij ongeveer 80 mensche® rijn omgekomen. De treinverbinding met Oonstantinopel is verbroken. VEREENIGDE STATEN. Geile Stratton Porter. f De populaire Amerikaansche schrijfster zuelaanschen staat Los Andos, waar hij in 1899, na den dood' van president Orespo, een revolutie op touw zette. Met een le gertje van 600 man slaagde Gastro, die geenerlei militaire opleiding of ervaring bezat, er in de troepen van president Andrade te verslaan en Caracas te bezet ten. In drie weken tijda was Gastro van muilezeldrijver opgeklommen tot presi dent de facto. Twee Jaar later werd hij inderdaad tot president gekozen en tot 1908 wist hij zich te handhaven; Hij lag al spoedig met de vreemdelingen in zijn land' overhoop, tengevolge waarvan in 1903 de kust van Venezuela door een En- gelSch-Duitsch-Italiaanscïie scheepsmacht werd geblokkeerd. Gastro deed een beroep op de Monroeleer, arbitrage voor het hoif in den Haag volgde en ten slotte werd Venezuela tot het 'betalen' van een' schade vergoeding veroordeeld Twee jaar daar na had hij het met de Ver. Staten aan den Stok, in 1906 met Frankrijk, het volgend jaar met België en in 1908 zag onze regee ring 'zich verplicht eenige oorlogsbodems naar de West-Indische Wateren te zen den, die korte metten maakten met de Venezuelaansóhe ooriogsschoeners ex* de kust blokkeerden. Datzelfde jaar werd Gastro de grond ln zijn vaderland te heet onder de voeten, hij ging op reis naar Europa en in zijn afwezigheid zakte rijn bewind in elkaar. Ben poging in 1913 om zich opnieuw in het bezit van de macht te stellen faalde. Thans is in ballingschap aan dit avontuurlijk leven een einde ge komen. CHINA. De burgeroorlog. - Peking, 7 Dec. Tsjang-Tso-Iin heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij ver klaart, dat hij zijn veldtocht tegen Woe-Pei- Foe staakt, nu in Ohina weer één enkele per soon aan het hoofd staat van het bewind' (te weten de huidige voorloopige president Toean-Tsji-Joei) en dus rijn, Tsjang-Tso- Lin's wensch is verwezenlijkt. Hij is van plan met al zijn troepen naar Mantsjoerije terug te keeren, en in het vervolg zal' hij ge hoorzamen aan de eischen van de centrale regeerlng te Peking. JAPAN. Anti-Amerikaansche stemming. Aan de Dadly Mail wordt uit Tokio ge seind', dat in de bladen een klaarblijkelijk geïnspireerd' artikel is verschenen, waarin wordt verklaard, dat me® 1® Japansche marinekringen de voorgenomen Ameri kaansche vlootmanoeuvres i® dén Stillen Oceaan beschouwt als gaande verre binten de grenzen, die Coolidge in rijn boodschap heeft gesteld. Coolidge noemde in rijn boodschap deze manoeuvres voor verde- digingsdOelednde® noodzakelijk, doch me dewerking van de Australische vloot wordt volgens dat bericht van de Daily Mail als bijzonder kenschetsend voor de tegen Japan gerichte offensieve bedoelin gen beschouwd. Naar de 'Daily Telegraph uit Tokio verneemt, zijn protestvergade ringen tegen de Amerikaansche vloot manoeuvres reedS aangekondigd, waarbij talrijke parlementsleden van alle partijen het woord zullen voeren. KORTE BERICHTEN. Uit Port Louis op Mauritius wordt ge meld, dat over de vermiste stoomboot Cigale bericht is ontvangen. De lading benzine is inderdaad in brand' geraakt en het schip verlaten; 'De passagiers ten getale van veer tig zijn gered. Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat het directerum een plan bestudeert om te Sevilla een reusachtige luchtvaart-h8ven te maken, die zou moeten dienen voor het ver keer met bestuurbare luchtschepen tusschen Spanje en Zuid-Amerika. Ingezonden Mededeellng. DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten i272 mevrouw Gene Stratton Porter is bij een auto-ongeluk te Los Angelos om het leven gekomen. Een telegram uit Londen voegt aan dit bericht toe, dat van haar boeken 101/, mil lioen exemplaren in omloop zijn. Er worden er 1700 per dag verkocht. Amerikaansche cijfersl VENEZUELA. Clprlano Gastro, f Vrijdag is te San Juan op Porto Rioo, waar hij zijn laatste levensdagen in bal lingschap Sleet, Cipriano Castro overle den; de beruchte ex-president-dictator van Venezuela, in de dagen dat ons land met hem overhoop lag ook wel oneerbiedig „de aap van de AndeS" genoemd. Castro, die 12 October 1860 geboren was en dus 64 jaar oud is geworden, was een muil ezeldrijver en veeamokkel'aar in den Vene- Begroeting van Waterstaat In de gisteravond verschenen Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over zijn begrooting verdedigt de minister van Waterstaat zich uitvoerig tegen de aanvallen, op zijn beleid gericht. Hij heeft de memoriepost voor de ver betering van de Vlissingsche haven, (volgens een minder omvangrijk plan) ver anderd ln een post van f 650.000. Voor de verbetering van de wegen rondom Amsterdam vraagt hij bij Nota van Wijziging eveneens meer geld aan. De minister heeft last gegeven voor de verbetering der wegen een werkplan voor te bereiden. Hij overlegt met het departe ment van Financiën over een algemeene regeling ten aanzien van het heffen van weggeld. Inzake het autobusvraagstuk wacht hij het advies der commissie Patijn af. De minister verwacht ln 1925 een nog gunstiger rekening voor de spoorwegen, die dit jaar niet f 8 millioen maar f 4 mil- lioen tekort zullen hebben. Toezeggingen over tariefverlaging op de spoorwegen wil hij nog niet doen, hij wil eerst de uitkomsten van het volgend dienstjaar afwachten. Het nieuwe Gouvernementsgebouw te Haarlem. Gedeputeerde Staten zullen vermoede lijk spoedig bij de Staten van Noord-Hol land een voorstel Indienen om het pavil joen „Welgelegen" aan de Dreef te Haar lem te 'bestemmen voor provinciaal gou vernementsgebouw. In den tuin moet voor de provinciale administratie een ge, bouw worden gesticht, terwijl het pavil joen wordt ingericht voor Statenzaal, 'ka mers voor den oomtmissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten en den griffier, vergaderkamers enz. Hiervoor zal aan de Staten een cred'iet worden gevraagd. Het rijk stelt het gebouw met tuin beschik baar. Het tegenwoordig Gouvernements gebouw is na de groote uitbreiding van de provinciale administratie geheel on voldoende. Geen der leden van Ged. Sta- en heeft een' eigen werkkamer. Op de voorgenomen wijze wordt een afdoende oplossing verkregen. (Telegr.) Prov. Staten van Noord-Holland. Maauidagmidldag werd ten raadhuize te Haarlem de openbare zitting gehouden van het Centrale Stembureau voor de ver kiezing van een lid voor de Prov. Staten van Noord-Holland in de vacature-W. M. M. Diepenbrock. Gekozen is de heer mx. L. G. Kortenhorst te Heemstede. Ih de Roomsch-katholieike bladen vin den we een nadere motiveering van het besluit van het Bondsb e stuur van den Alg. Bond van R. K. Rijkskieskringorga- nisaties in Nederland inzake de actie van St. Michaël. Wat betreft het incident dat op de bij eenkomst van 25 November JJL is voor gevallen, wenscht het bestuur, gehoord de verklaringen van den heer van Wijnber gen1 en van beide leden van het Bonds- bestuur, die persoonlijk de Alkmaarsche rede bijwoonden; zijn overtuiging uit te spreken, dat er voor de leden der oom missie uit St. Michaël geen grond was te veronderstellen, dat de gewraakte uit latingen, die van algemeenen aard waren, op hen doelden. Tevens is het het Bondsbestuur niet duidelijk hoe St. Michaël beeft kunnen besluiten uit een grief, welke zij meent te hebben tegen den voorzitter der com missie uit het Bondsbestuur de onderhan delingen met het Bondsbestuur af te breken. Intusschen stelt het Bondsbestuur er prijs op, te verklaren; dat het 'besluit, ge nomen in do vergadering van 28 Nov. jl èn geheel vrij staat van gemeld incident èn daardoor op geen enkele wijze is geïn fluenceerd. Ter motiveering van het besluit moeten vooral twee punten naar voren worden gebracht: 1. het gestelde doel, zooals dit omschre ven is in artikel 1 van het reglement van St. Michaël; 2. de vorm die St. Michaël voor hare organisatie heeft gekozen. 1. De omschrijving van het doel n.1. „de Katholiek-Democratische Gedachte over eenkomstig de leer der kerk en' de uit spraken der Pausen in de R.K. staats partij te 'bevorderen'*, zooals dit doel Is verduidelijkt door hetgeen door de voor mannen van St. Michaël is gezegd en ge schreven, vormt een miskenning van het doel der R. K. Staatspartij en moet den indruk wekken, alsof de ware katholiek- democratische gedachte slechts bij' St Michaël te vinden zou zijn, waardoor nood lotiige tegenstellingen tusschen katholie ken onderling in het leven geroepen wor den. 2. Van organisatorisch standpunt de vereeniging St. Michaël' beoordeelende, moet voornamelijk het volgende naar vo ren worden 'gebracht: Het doel der oprichting van St. Michaël is 'allereerst om een deel der R.-K. kiezers in een blijvend landelijk verband; buiten de leiding van en 'zonder ondergeschikt heid aan den bond, samien te brengen, om onder leiding van een hoofdbestuur die kiezers in bepaalden zin te beïnfluencee- ren, opdat die politiek der R.-K. Staats partij «en andere worde dan tot dusverre gevoerd, opdat een andere richting worde ingeslagen; Meer oomcreet is de bedoeling te streven naar bepaalde pro grampunten, die nog wel niet officieel zijn gepubliceerd, doch toch reeds vol doende duidelijk zijn vertolkt door de voormannen van St. Michaël (o.a.: pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, ont wapening, rentelooze leeningen enz.) Het samenstellen van het katholiek pro gram' moet, zooals artikel 2 sub c van het bondsreglemeht uitdrukkelijk zegt, „door gemeenschappelijk overleg*' geschieden. Dit gemeenschappelijk overleg ls onver- eenigbaar met zelfstandig georganiseerd vooroverleg buiten de leiding der organi satie. Daar, waar St Michaël de meerderheid der georganiseerde kiezer» zoude omvat- Ingezonden Mededeellng. Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen ra tijdelijk gebruik van FosteFs Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend hulsmiddel veilig toepassen. Prijs per flaoon van vijftig vereuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. V HELDERSCHECOURANT Voor het overmaken van abonnement*- on advertentlegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE- en GIRODIENST. One rekeningnummer Is 16066. Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen; Ruwe en Schrale Huid PWm. Fabriek A-Minhardt -Zaist SL MlchaëL.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1