(ELBERSCHECOURANT VIERDE EN LAATSTE BLAD. BUITENLAND AAN ZATERDAG 13 DECEMBER 1924 De Volkenbondsraad. Rome, 12 Dec. De volkenbondsraad zal morgen de commissie voor de methodische ontwikkeling van het internationaal recht be noemen. De commissie van vijftien juristen zal tot voorzitter hebben den Zweedschen oud-minister Hammarskjold. Nederland1 zal erin vertegenwoordigd zijn door mr. Loder, aftredend president van het internationale gerechtshof. De tweede opium-conferentie. Genève, 12 Dec. De sub-commissie van de medische en pharmaceutische deskundi gen der tweede opiumoonferentie heeft zich vóór een strengere contróle op het gebruik van heroïne uitgesproken, doch kan zich niet vereenigen met het Amerikaapsehe voorstel tot een algeheel fabrikati everbod. In de eerste sub-commissie, die tot taak heeft een basis te zoeken voor de contróle, die door het eventueel te stichten internatio nale bureau zal worden uitgeoefend, zijn de meeningsverschiilen tusschen de gedelegeer den van Engeland en Amerika eenerzij ds en Nederland en Frankrijk anderzijds over de vraag of de schattingen der jaarlijksche be hoefte aan het begin van het jaar op de ge bruiksstatistieken als uitgangspunt dier con tróle dienst imoeten doen, nog niet opgelost. De conferentie der geallieerde ministers van financiën. Parijs, 12 December. De conferentie der geallieerde minister van financiën is definitief vastgesteld op 6 Januari. De be sprekingen zullen uitsluitend' loopen over de aanwending van de Duitsche betalin gen sinds 1 Januari 1923 en de in de vol gende jaren volgens het plan-Dawes te ontvangen betalingen. Logan zal de Ver. Staten vertegenwoordigen. ENGELAND. De brief van Zinowjef. De brief van Zinowjef zal Maandag in het Lagerhuis opnieuw ter sprake komen, maar de belangstelling zal voor deze kwestie niet groot meer zijn na de uitvoerige verkla ring, die Sir William Joynson-Hicks, de mi- nister van binnenlandsche zaken, erover af gelegd heeft. Men weet nu, dat de kabinetsoommissie, die de zaak onderzocht heeft, beschikte over eenige nieuwe gegevens, die niet waren voorgelegd aan de commissie, waarin Mac- Donald en Haldane zaten, en zij is tot de slotsom gekomen, dat de brief echt was, of schoon het onmogelijk is de bronnen van inlichting, waaruit men voor die kennis ge put heeft, te noemen. Dit laatste is van stonde af aan dat de zaak aan de orde kwam, waarschijnlijk geweest. Een geheime inlich tingendienst van een regeering kan zijn kanalen niet bloot leggen. In den loop van de korte beraadslaging, die in het Lagerhuis gevoerd is, heeft Sir John Simon, de liberale woordvoerder, opge merkt, dat MaoDonald met minder materiaal van de echtheid van den brief overtuigd ge weest moet zijn, vóór hij zijn protest naar Moskou verzond Te zeggen, dat de brief als politieke manoeuvre tij de verkiezing door de Tories gebruikt is, om de arbeiderspartij afbreuk te doen, gaat onmogelijk meer aan. Op zijn hoogst kan men meenen, dat Zi nowjef hem op een hoogst ongelegen oogen- hlik voor de Engelsche arbeiderspartij heeft verzonden, gelijk ook de communistische propaganda in de Workers' World, waarbij muiterij onder de Engelsche land- en zee macht werd aangeprezen, en de daaruit voortgekomen kwestie van de gestaakte ver volging .tegen haren hoofdredacteur Camp bell de arbeidersbeweging tot verderf is ge worden. In elk geval1 kan men thans verklaren, dat de roode brief waarover zooveel te doen Is geweest en welks echtheid om voor de hand liggende redenen zoo fel ontkend is, wel degelijk van Zinowjef afkomstig is geweest en als zoodanig een nieuw bewijs levert voor het onvermoeide ondermijningswerk der Derde Internationale in „kapitalistisch" ge regeerde landen. D© vlootbasls te Singapore. Een perscampagne In Japan. Tokio, 12 Dec. De perscampagne tegen het Britsche plan inzake Singapore neemt toe. De bladen verklaren, dat het plan in strijd is met den geest der overeenkom sten, van Washington, dat het waarschijn lijk misverstand zal wekken en opnieuw een wedloop in de bewapening zal bevor deren. - De houding van Australië. Londen, 12 Dec. De Autralische pre mier, Bruce, heeft verklaard dat de om standigheden aanmerkelijk zijn gewijzigd, sedert hij aan MaoDonald voorstelde dat Australië een belangrijk deel zou bijdra gen in de kosten van de uitbreiding der vlootbasis van Singapore ten einde te voorkomen, dat dit plan zou worden prijs gegeven. Sedert die bereidverklaring heeft Australië een volledig verdedigings stelsel aangenomen en het Australische parlement zal thans moeten beslissen in hoe verre het wil bijdragen in de kosten van de verdedigingswerken te Singapore. De mist Een bericht van Vrijdagochtend uit Londen behelst, dat de mist grootendeels opgetrokken Ijl Het verkeer op de spoorwegen en in de straten van Londen was Vrijdagochtend weer normaaL Gebleken is, dat het eiland Wight in de mistdagen geheel geïsoleerd Is geweest. In de laatste twee dagen hebben*» de gauwdieven In het Londensche Westend alleen een buit van bijkans 600 aan kost baarbeden gestolen, veelal overdag, om dat de dag ten gevolge van den mist geenszins „klaarlicht" waa Vele imenschen daar bergen hun juweelen nu weg In de kluizen van banken. Tegelijk is de politie bewaking in het Westend zeer versterkt, maar zoolang het mistte, wanhoopte men dat dit iets zou uitwerken. 50 postzakken gestolen. Terwijl in het postkantoor in het Noord westen van Cambden Town (Londen) eenige minuten het werk rustte, hebben bandieten een ijzeren hek vernield en vijftig postzakken weggehaald. Een mo biele afdeeling van de politie heeft in den loop van den middag van gisteren vier zakken opgespoord. Twee waren er ge opend, twee ongerept. Aangeteekende brieven waren in de gestolen zakken niet aanwezig. Vermoedelijk zijn alleen post wissels verloren gegaan. BELGIE. Het proces-Deman. Het proces tegen den Vlaamschen amb tenaar Remy Deman, die 3 September vóór de Beurs te Brussel den secretaris van de Belgische fascistische federatie neerschoot, zal 12,13 en 14 Januari voor de boetstraffe lijke rechtbank aldaar dienen. De verdedigers van Deman, mr. Deswarte en mr. Borginon, verzochten Donderdag om de voorloopige invrijheidstelling van Deman, wiens eenige dagen geleden geboren kind Vrijdag werd gedoopt. Op dit verzoek werd echter afwijzend beschikt. In Vlaamsche en ook In het nlet-Vlaam- sehe hoofdzakelijk juridische kringen ziet men de behandeling van 't proces-Deman met groote belangstelling tegemoet, welke belangstelling nog aangewakkerd is door het feit, dat de Waateche student Colhacq, die, in het voorjaar, te Leuven zijn Vlaamschen makker Berten Vallaeys zware schotwonden toebracht, tot dusver op vrije voeten is ge laten. Aardbevingen ln Znld-Dultschland en Oostenrijk. Donderdagavond om half zes werden in geheel Baden en Wurtemberg plotseling lichte aardbevingen gevoeld,, die zich Vrij dagmorgen om 4.45 en voor de derde maal om half zeven herhaalden. De aardschokken waren niet zeer ernstig, slechts stortten een paar schoorsteenen in. Persoonlijke onge lukken zijn niet voorgekomen. Deze aardbeving is een herhaling van vroegere bevingen, die uitgingen van het voormalige vulkanische gebied' der Zwabi- sche Alpen. Uit verscheiden plaatsjes in- Wurtemiberg aan de huizen toegebracht, komen berichten omtrent geringe schade, De „Wiener Ailgemeine Zeitung" meldt uit Salzburg, dat ook daar Vrijdagmorgen een tamelijk sterke aardbeving heeft plaats geha'd. Achtereenvolgens werden er acht aardschokken waargenomen, die elkander snel opvolgden. De aardbevingen werden in geheel Oostenrijk en ook in Tirol waarge nomen. Ook in deze streken is de schade zeer gering en zijn geen ongelukken voor gekomen. RUSLAND. Het leger op de hand van Trotski? In verband met de groote meeningsver schiilen in Rusland ten opzichte van Trotski, wordt tót Odessa gemeld, dat tusschen den Volkscommissaris voor het legerwezen en dien voor Binnenlandsche Zaken een ernstig conflict is uitgebroken. Het roode leger zal de verordening, vol gens welke Trotski van zijn post zal' worden ontheven, niet erkennen. Voorts heeft het Roode Leger zich uitgesproken tegen het huidige dn Rusland regeerende triumviraat. Men neemt aan, dat het Roode Leger geslo ten achter Trotski staat en dat gebeurtenis sen van zeer groote draagwijdte in Rusland te wachten zijn. Uit Stockholm wordt aan „De Telegr." ge meld, dat de oorlogstoestand bestaat in de aan Letland, Polen en Estland grenzende Russische gebieden. Groote Russische troe penmassa's zijn aafti de grens geconstateerd. Volgens een telegram tót HelsJngfors is binnen enkele dagen de onderteekenlng te verwachten van een militair defensief bond genootschap van Estland, Letland en Lit- tauen tegen Rusland. De sedert langen tijd hangende onderhandelingen schijnen door den opstand te Reval in een beslissend1 sta dium gekomeni te zijn. De zeemacht van' Sowjet-Rnsland. De Balkan-oorrespondent van de „N. R. Ct." schrijft 21 November: N Tengevolge van de erkenning van het tegenwoordige Sowjet-bewind1 in Rusland door de Fransche regeering, zal nu ook de oorlogsvloot, welke door generaal Wrange] indertijd uit de IZwarte Zee naar Konstanti- nopel is gebracht, en van daar door de Fran sche bezettingsoverhedien naar Bizerte ge- zondten en daar geïnterneerd1 was, aan de Sowj'et-Unie worden afgegeven. Die scheepsmacht bestaat uit: de super- dreadnought „Wolja" (ex-Katharina n), van 15.000 ton, in den loop van dten ooriog ge bouwd en in 1917 in dienst gesiteld, bewa pend o. m. met 12 stukken van 303 mM. Vergeleken bij' den grooten kruiser „Yer- voez Sultan SeËm" (ex-Goeben) van Turkije, op het oogenblik het machtigste oorlogsschip n de Zwarte Zee, is de „Wolja" zeer aanzien lijk sterker wat Jbewapening en in het alge meen wat gevechtswaarde aangaat. Het schip was in 1918 door de Duitschers bemachtigd', toen die met de Oekraïne ook Sebastopol be zetten. Na deni wapenstilstand kwam het in het bezit der geallieerden, die het in 1919 aan het Witte leger van Denlkln gaven, toen dat scheen te zullen zegevieren. De „Wolja" Ingezonden Mededeellng. Wij alleen brengen sensatie- prijzen in onzen uitverkoop. Wij alleen sturen zichtzending in dezen uitverkoop, om prijs en kwaliteit te vergelijken. Wij alleen koopen geen minderwaardige kleeding in voor dezen uitverkoop. Wij alleen brengen de groot ste keuze in Heeren- en Kinder kleding en houden er uitsluitend prima passende kleeding op na. Wij alleen brengen prijzen in overeenstemming met onze adver tenties. Wij alleen stellen onze koopers nimmer teleur en onze koopjes zijn voor ieder te bereiken, op elk uur van den dag. Wij alleen steunen op grooten omzet en kleine winst. Grootste Heerenkleeding - Magazijnen hier ter plaatse, Keizerstr. 62,63 en 44 werd toen omgedoopt in generaal Alexiëff, kruiste eendgen. tijd op de kusten van de Krirn, moest echter weldra weer worden op gelegd in Sebastopol, toen de „Witten" geen kolen meer hadden. Bij het ontruimen van de Krim en heit einde van het Wrangel- avonituur, werd het schip naar dten Bosporus gesleept en vandaar verder naar Bizerte. Verder de beschermde kruiser „Korni- loff" (ex-Kagoel)," een vaartuig van 7000 ton, dat weliswaar van 1902 dateert, maar gedu rende dten geheelen wereldoorlog, en ook in 1919—'20 tijdens den veldtocht van de „Wit ten" getoond heeft nog goede diensten te kunnen bewijzen. Vijf moderne en snelle torpedojagers van 700 800 ton, type „Jarky", en vijf onder- zeebooton, waarvan een van 700 tonnen, dus een soort van onderzee-kruiser, alle voorzien van lanceerbuizen en kanonnen. Eindelijk nog een half dozijn watervlieg tuigen en een tiental sleepbooten en motor vaartuigen. Tot nu toe hadden de Fransche marine- autoriteiten aan boord' dier schepen een aan bal vrijwilligers van het leger van Wrangel gelaten; onder welke echter maar een gering aantal zeelieden, die de vaartuigen en het aan boord bevindende materieel moesten onderhouden. Verscheidene hoofdofficieren van het leger van den tsaar woondten aan boord' met hunne families, en deden ditenst als gewone matrozen^ De kosten voor hjt onderhoud van dat eskader werden gevonden uit dte opbrengst van den verkoop dte een na den ander van de kleinere vaartuigen, als sleepbooten, mijnleggers, barkassen en der gelijke. De schepen voerden aan den gaffel nog steeds de Russische marinevlag, wit met het blauwe kruis van' St Andries; en aan den grooten top de Fransche driekleur, onder welker hoede ze zich bevonden. Een commissie van zaakkundigen is nu door het bewind van Moskou naar Bizerte gezonden om de vloot over te nemen, en rap port tót te brengen over dep staat, waarin de verschillende bodems zich bevinden, en de herstellingen welke daaraan dadelijk ter plaatse zullen moeten worden gedaan, om ze ten minste weer zoover zeewaardig te maken, dat ze naar de werf van Sebastopol zulen kunnen komen. Want, vooral het on derhoud der machines, waarvoor bepaald ge schoold' en vakkundig personeel nood'ig was geweest, heeft veel te wenschen overgelaten. Oppervlakkig geschat zal er met het weer geheel in orde brengen en gevechtsklaar maken van het geheele eskader wel ten min ste een millioen franken gemoeid zijn, een bedrag dat de bewindslieden te Moskou daar gaarne voor over hebben; en zooals zij verzekeren ook al te dien behoeve dadelijk beschikbaar is. Inderdaad, zal het bezit van die scheeps macht voor Sowjat-Rusland' van groot belang en bijzondere waarde zijn; want, gevoegd hij die waarover die sowjets reeds nu in dte Zwarte Zee beschikken, zal zij Rusland het onbetwistbare overwicht verzekeren op dten Ponitus. De Russische vloot in de Zwarte kregen eskader alleen tenmihste reeds even Zee zal na de indllenststelling van het nu ver sterk zijn ais de strijdkrachten ter zee van Turkije, Roemenië en Griekenland' tezamen. Behalve de oorlogsvloot, had' Wrangel aan Frankrijk ook een aantal koopvaardijsche pen gelaten, waarondter verscheidene groote booten van de „vrijwillige vloot", die aan de groote Fransche stoomvaartmaatschappijen zijn afgestaan; zooals by.v. de „Jerusalem", weike nu als „Lamartine" vaart onder de vlag der Messageries Marltimes. Het sowjet- bewind verlangt nu eveneens de afgifte van 'die schepen, MAROKKO. De terugtocht van de Spaansche troepen uit het Rif-gebied nadert, volgens een be richt uit Madrid', de laatste faze. De eerste eenheden van de terugtrekkende legermacht hebben Tetoean bereikt. VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche buitenlandsche politiek. Londen, 12 Dec. De eerste vergadering van de Senaatscommissie voor de bultend, aangelegenheden, onder voorzitterschap van Borah, heeft besloten, dat de quaestie der erkenning van sowjet-Rusland voor onbe- paalden tijd van de agenda zal worden afge voerd. 1 De voorzitter, Borah, was vóór die erken ning, maar de regeering was er tegen. Ook de toetreding van de "Ver. Staten tot het wereld-gerechtshof werd voor onbepaal- den tijd verdaagd. Borah was tegen dje toe treding; de regeering is er voor. Maar Borah had er op gewezen, dat de positie van de Ver. Staten ten opzichte van het gerechtshof vóór 1930 toch niet kan worden gewijzigd', daar er vóór genoemd jaar geen nieuwe rechters in het Hof van Internationale Justitie wor den aangewezen. Het deed' er dus niet toe zeide Borah of thans tót toetreding werd besloten of wel die toetreding werd ver worpens. CHINA. Er bestaat gevaar voor een opnieuw uitbreken van den burgeroorlog ln het Zuiden van China, daar Tsjang-tso-lin 40.000 man ter beschikking stelde van den bij Sjanghai verslagen generaal I.oe-jung- hsiang. LUCHTVAART. Luchtroutes ln Nederlandsch-Indlë. In een interview, dat de oorrespondent van de Telegr. te Bandoeng met Van der Hoop had, aangaande zijn indrukken van de Indische luchtvaart, zeide hij, dat er ln Indië voor de luchtvaart de grootste mo gelijkheden bestaan, in verband met de gunstige factoren uit een kliimatorisoh oogpunt en met de groote afstanden, welke er zijn af te leggen. Van der Hoop besprak met den Brit- schen oonsul te Batavia de mogelijkheid eener verbinding van Lenden met Syd- ney, waarin Java dan eventueel een scha kel zou kunnen vormen, wel'k denkbeeld den consul sympathiek was, terwijl de oonsul Van der Hoop toezegde, hem bij Sir Bracker te zullen introduceer^n, zoo dra deze te Singapore zal zijn aange komen. Van der Hoop zal den heer Plesman van de K. L. M. adviseeren met de exploi tatie van de lijn Batavia—Bandoeng te beginnen. Dit Is een vlucht van één uur en moet ongeveer 15 kosten. De route is uitstekend geschikt voor het weekend verkeer (Bandoeng ligt op de koele Pean- ger hoogvlakte) en voor het postverkeer als schakel imet Midden- en Oost-Java. Aangaande de desbetreffende concessie aanvraag was Van der Hoop optimistisch gestemd, hoewel ook bet Junker-ooncern een soortgelijke conoessie heeft aange vraagd. De „Fokker VTT waarmede de Holland Indië-vluoht heeft plaats gehad, wordt wellicht naar Siam verkocht Van der Hoop legde ten slotte nog den nadruk op de wensohelijkheid van de in voering van een civiel luchtverkeer in Indië, het land, waar blijkens den snellen groei van het autoverkeer zooveel be hoefte aan een snel verkeersmiddel be staat. Hij zal op 20 dezer met een serie lezin gen over den grooten vliegtocht en het vliegen in Indië beginnen. Het wereldsnelheidsrecord. Ruim 448 K.M. per nnr. Adjudant Bonnet heeft Donderdag op het vliegveld Istres bij Marseille het we- reldsnelheidsreoord op zijn naam ge bracht. Hij vloog met een avion-Bernard, voorzien van een 450 paards Hispano Suiza-motor viermalen een basis van 3 km. en bereikte een uur snelheid van 448 km. 170 m. (Het reoord stond ten name van den Amerikaanschen luitenant-lieger Wil liams, die in November 1923 een uursnel heid van 429 km. bereikte.) (Hbl.) Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Sir Sefton Brancker, de directeur van de Engelsche burger-luchtvaart, die per vliegtuig op weg was naar Indië, per trein naar Angora is vertrokken, i omdat het vliegtuig, waarmee Cobham hem zoover gebracht had, vernield is. LANGS DE STRAAT. Zedeloos verhaal. Het volgende is een zedeloos verhaal en wij hebben lang geaarzeld alvorens bet in de kolommen van dit onbesproken blad op te nemen. Nochtans is het vol' leering en nuttigheid en dus.... vogue la galèrel Een lang en mager heer, met een gouden pincenez op zijn scherpen neus, blijkbaar zeer bijziende, stond' voor het hoofdbureau van politie. Aandachtig spelden zijn kippige oogen de letters, en het stond er inderdaad duidelijk en klaar: „Hoofdbureau van Po litie". „Ja, ja, hier móet ik wezen", mompelde hij in zichzelven. Zijn zwarte dasje (zelfbln- der, gebreid model) trok hij wat vastér aan, haalde zijn manchetten onder zijn jasmou wen uit, en stapte vervolgens vastberaden, zij® wandelstok zwaaiend, het hoofdbureau van politie binnen. Op de eerste deur rechts liet hij eenige malen de knokkels van zijn magere vingers tikken. „Binnen", antwoordde een zware stem. Hij opende de deur en trad in de aange- naam-verwarmde wachtkamer der agenten. Aan zijn bureau zat een brigadier van po litie; in den anderen hoek van het vertrek een agent. Beiden zagen op en monsterden den binnentredende. „Zeker een dokter", dacht de brigadier en stond op; de agent bleef zitten en mom pelde binnensmonds iets van: „uitgestreken snuitwerk". „Mijnheer", zoo zeide de vreemde, „ik ben inspecteur van de zedenpolitie, lid van de middernachtzending en van Pro Juven- tute". „Da's niet mis", dacht de brigadier, maar hij was te beleefd zijn 'bezoeker in de rede te vallen. „Ik kwam hier vanmorgen met den trein van 10 uur in de stad' en moest op last van den heer Rechtercommissaris eenige onder toezicht gestelde jongens bezoeken". „Ja, meneer", zei de brigadier beleefd „Toen Ik van het station naar de Achter straat ging", aldus ging de vreemdeling voort, „en langs een van de groote Helder- sche modemagazijnen liep, zagen mijn oogen, aldaar in de étalage, verscholen tusschen dames met zware bontmantels en prachtige japonnetjes, een vrouwspersoon staan".... De vreemdeling hield' even stil; het leek alsof ontroering of misschien een ander ge- voél hem belette voort te gaan. Nieuws gierig keken de politiemannen hun bezoeker aan: een zedenmisdrijf op klaarlichten dag? „Mijnheer", ging de bezoeker voort, na van zijn ontroering te zijn bekomen, „mijn heer als ik hieraan terugdenk, stokt de adem mij in de keel, dezelfde schrik van vanmor gen bevangt me weer, ik voel me weer koud en heet wordten tegelijkertijd^ 1^ ril en bibber weer. 't Is vreeselijk, vreeselijk, vreeselijk!" Hij zette dte laatste woorden klem bij door telkenmale met zijn stok op den grond' te stampen; de laatste maal geschiedde dat zoo verschrikkelijk hard, dat de agent in den hoek van schrik opsprong. „Ik ben in groote steden geweest, me neer, in Parijs, in Londen, in Brussel, en op veel meer plaatsen, Maar nergens heb ik zoo iets aanschouwd1; in mijn vijfentwin tigjarige loopbaan als lid van dé midder- nacbtzending en van Pro Juventute heb ik staaltjes meegemaakt van zedelijke verwor ding,maar in een degelijke, fatsoenlijke stad aks Helder, op klaarlichten dag, in een deftig modemagazijn zooiets te moeten aan schouwen, neen, meneer de brigadier, woor den ontbreken' mij om naar waarheid de ge voelens welke mij bestormen, te schilderen". Opnieuw hield de bezoeker stil, om adem te halen en zijn verontwaardiging weg te slikken. De brigadier, die tot dusver geen kans gezien had een woord ln het midden te kun nen brengen, nam de gelegenheid waar om te vragen: „Maar meneer, wat is er dan met d'ie juffrouw?" „Wat er mee Is, meneer? wat er mee is? Alles is er mee, meneer, alles. Of wilt u liever: niets, niets, absoluut niets!" „Hoe bedoelt u dat, meneer?" „Ja, hoe zal ik dat zeggen? Ziet-u, die juffrouw.'t- is heel moeilijk, dat te zeg gendie juffrouw.heeft uiterst wei nig kleeren aan, ziet-u!" Nu vlogen èn de agent èn de brigadier overeind. „Wat zegt u, meneer?" riepen ze beiden tegelijk, „uiterst weinig kleeren? i Maar dat is toch geen bezwaar? Zoo zijn de vrouwen tegenwoordig allemaal gekleed!" „Be bedoel eigenlijk, ziet-u, dat ze.... nou ja, heelemaal geen kleeren aan had!" „Heelema".... „En had ze anders niets aan, meneer?" „Dan had ze nog", ging de meneer voort, „een schat van een regenhoedje op, een hoedje meneer, zoo allerschattigst, dat ik voor geen geld van de wereld zou willen hebben, dat mijn vrouw het zag. Afgezien natuurlijk van het feit, dat ik mijn vrouw nimmer een dergelijk schouwspel zou wil len opdringen". „Ik begrijp het, meneer", zeidte de briga dier. „En was dat alles wat die.hm, dame, aanhad?" „Absoluut alles, meneer: een paar zijden kousen, waarvan één afgezakt, en een re genhoedje. Begrijpt u nu, dat ik als lid van de iniddernachtzending en Pro Juventute, met een eervol verleden, ik herzeg", en dte meneer sloeg zich op de borst, dat het da verde, „met een eervolle loopbaan van vijf- en-twiritig jaren dienst, door den Hoog- Edelgestrengen heer Rechtercommissaris met een eervolle zending belast, begrijpt u nu, dat ik protest aanteeken, een vlammend, protest, tegen zoo iets infaams?" „Volkomen, meneer, volkomen", zeide de brigadier, en tegen den agent zeide hij: „Ga jij even met meneer mee om rapport vam het geval op te maken". Bij het modemagazijn in kwestie gekomen, zagen ze al van verre de „naaktfiguur" staan. De agent keek zijn oogen tót, want inderdaad stond er een juffrouw in Eva's- kostuum, en het signalement: ajour ge werkte kousen (waarvan één afgezakt) en een regenhoedje, klopte, „t Is verschrik kelijk, meneer", merkte de agent op. Maar d'ichterbijgekomen meende hij toch een na der onderzoek te moeten instellen, omdat de juffrouw er zoo popperig uitzag. En ev^n later lagen de meneer en de agent met hun neus tegen helt winkelruit. „Meneer, 't spijt me wel, maar t is een pop", zei de agent. „Een pop? Hoe kom je erbij? t Is een vrouw?" „Een pop", beweerde dte agent, die niet kippig was. „Een vrouw", antwoordde dte meneer, die het wel was. Tenslotte besloten ze een nader onderzoek in loco in te stellen en betraden den winkel. Een vriendelijke juffrouw vroeg wat de heeren beliefde. Dat was lartig genoeg aan het meisje te zeggen; de meneer nam een aanloopje, kuchte, en> zeide: „Lief kind;, is er wellicht een uwer col lega's in deze zaak, die.die". „Collega's?" vroeg het verbaasde meisje. „Een vriendin, bedoel ik, die".... Sak kerloot, hoe moest hij dat uitleggen?.... De agent kwam de meneer te hulp. „Juf frouw", zoo zeide hij kort en krachtig, „wij' zouden gaarne die pop eens zien". „Welke pop, meneer?" vroeg het meisje. „Diet-étalagepop-zonder-fcleeren-met-twee- ajour-gewerkte-kousen-aan, waarvan-er-één- is-afgezakt-en-een-regenhoedje-op". 't Was de meneer van de zedenpolitie, die dit ln één adem opzegde. Als hij eerst maar een aanloopje had, ging het wel met de praterJJ. De juffrouw was te stom verbaasd' om iets te kunnen antwoorden. De beide mannen waren inmiddels naar het étalageraam ge- loopen en hadden met hun hand op het voorwerp in kwestie gewezen. Het was in derdaad' een pop, met eenig leedwezen moet ik dit constateeren. Hoewel aan den anderen kant het m|j van harte verheugt, dat ik dit verhaal in laatste instantie fatsoenlijk kan houden. Nu kan, per slot van rekening, uw nichtje of meisje er nog leering uit halen. Wellicht immers heeft zjj ziel? reeds bij voorbaat voorgenomen nooit oftenimmer een alge- „Nou ja, ziet-u, heelemaal niet heelemaal. Alleen een paar ajourkousen. Snoezige kou sen, meneer de brigadier, verrukkelijk. De linker was tot over de knie afgezakt".

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13