öliÉiö Éest: Anqa Ingezonden Mededeellna. (324) 5*90cfc Bij ApoHicn Drogisten D» „Ontwakende HongarenT dreigen. VEREENIGDE STATEN. De Ylootaanbocrw. Moordende alcoholsmokkelaara. De schulden van Europa aan Ce Ver. Staten. - De Ver. Staten en Japan. Douane-verkenners. OP EN OM HET ÓINNENHOF. fce verwezenlijken ia Ingezonden Mededeellng. Overwerkte zenuwen Ingezonden Mededeellng. instrumenten OUDESCHILD. r HONOABOLJB. Nu het proces te Boedapest tegen de daders van den bomaanslag In de liberale dub tegen het eind loopt (welke aanslag volgens de politie op initiatie! van Jose! Marffy is voorbereid en uitgevoerd), heeft de maffia, die ten koste van alles tracht de beklaagden te redden, een nieuwe po ging gedaan om dit doel te bereiken. Tot dusver waren aan leidende perso nen in de ministeries, aan gerechtelijke en politie-autoriteiten 128 dreigbrieven gezonden. Thans zijn, naar uit Boedapest aan de „Frankf. Z.u wordt gemeld, derge lijke brieven gezonden aan den premier, graaf Bethlen, den minister van binnen- landsche zaken Rakovszky, aan minister Pesthy en aan den president van het ge rechtshof Lange. In deze dreigbrieven wordt gezegd, dat in geval van terdood- veroordeeling van Marffy de vier heeren maar hun testament moeten maken, daar dan de bommen lustig door het land sullen vliegen. De politie beweert de briefschrijvers reeds op het spoor te zijn. De Senaat heeft de wet Inzake- den vlootaanhouw goedgekeurd, waarhij mach tiging wordt gegeven tot een program, hetwelk 110 millioien dollar zal kosten. De smokkelaarsbende die onlangs bij Weehawken in New Jersey werd: be trapt en ingerekend en waarbij corrupte politie-ambtenaren betrokken waren, wordt nu beschuldigd van wel 22 moorden begaan te hebben op menschen die zich tegen hun handelingen probeerden te ver zetten. Zjj hielden er een 'krijgsraad van smokkelaars op na, door welken de slacht offers berecht werden. Sommigen werden doodgeschoten, anderen werden voor den boeg van een snelle motorboot gebonden, die dan met volle vaart de Hudson op en af voer. De opzienbarende geruchten ma ken voorts melding van een groote smok kelaars-organisatie, waarvan deze 'bende een onderdeel zou wezen, die met een kapitaal van 50 millioen dollar zou wer ken en waarvan de hoofdleiders in Was hington zouden zetelen. De instructie is in vollen gang. Er is te Washington eenige ongerust heid ontstaan over de uitlating van Ghur- chili in het Lagerhuis, dat Engeland er op zou aandringen, dat 'bij de betaling van schulden door landen, die zoowel aan En geland als aan de Ver. Statep geld schul dig zijn, beide landen in een zekere ver houding moeten worden voldaan. Men geeft hier te verstaan dat Ohur- chill's opmerkingen zouden kunnen wor den opgevat ais een aansporing tot de V. St. om het schuldenvraagstuk in zijn geheel genomen, aan een beschouwing te onderwerpen, iets dat de Ver. Staten tot dusver geweigerd hebben om te doen. Naar de New Yorksche oorrespondem van de Daily Telegraph seint, wordt hei vraagstuk der Fransche schulden <ih»-nn levendig in de Amerikaansche pers be handeld. Over het algemeen kan men «eg gen, dat de openbare meening in de Ver. Staten niet voor een politiek van voorkeur of begunstiging in afzonderlijke geval len is. en weet al, nog vóór de niets vermoedende toeriste met smokkelbedoelingen aan wal stapt, wat er in de koffers i» te vinden. Zoo wordt menige buit gesnapt. Het slaoht- offer betaalt een hooge boete plus een hoog invoerrecht. De schatkist profiteert er van en de minzame winkelbediende in Parijs ontvangt een douceur van een peroent of zoo. Hetgeen in de papieren kan loopen wanneer de douane, zooals onlangs gebeurde, juweelen ter waarde van 60.000 en 17.000 uit de kofTers van rijke dames te voorschijn bracht, waarop nu respectievelijk 120.000 en 26.000 boete moet worden betaald. Niet altijd zijn de Parijsche douane-ver kenners echter in dienst der Amerikaan sche douane. Vaak ook worden zij voor hun arbeid betaald door groote Ameri kaansche «juwelierszaken of modehuizen, die natuurlijk liever hebben dat de Ame rikaansche dollars in Amerika worden uit gegeven dan in Frankrijk, en die jle Parij- sche inkoopers willen ontmoedigen door 't binnensmokkelen te bemoeilijken. Hetgeen op den duur goedkooper uitkomt dan de handhaving van bijzondere branches in Parijs, waar de Amerikaansche winkels dan hun eigen landgenooten gemakkelijker en met dezelfde waar het geld uit de beurs kunnen kloppen, omdat het Parijs is. Vólgens berichten uit Tokio heeft de Ajnerikaansche gezant aldaar een verkla ring afgelegd, waarin hij doet uitkomen, dat d'e manoeuvres, welke die Amerikaan sche vloot het volgend jaar in de Stille Zuid'zee zal houden, niet tegen Japan rijn gericht. De Japansche pers behandelt deze verklaring over het algemeen ironisch en blijft er op aandringen, dat die manoeu vres niet zullen worden gehouden. Elk jaar spendeeren Amerikaansche toeristen naar schatting 600.000.000 ln Europa en een groot deel daarvan in de Rue de la Paix ln Parijs. Elke groote boot, die uit Boulogne of Cherbourg de haver van New York binnenstoomt; draagt een aantal van Amerika's bemiddelde reizig stersdie haar garderobe en haar juweel n- schat in de Fransche hoofdstfed hebben aangevqld. De Amerikaansche fiscus heeft daar niets tegen. Hooge beschermende rechten beveiligen de Amerikaansche in dustrie en veroorzaken gouden stroomen naar de schatkist. Dat wil zeggen, wan neer het de douane lukt om in het binnen ste der moderne wardrobe-trunks de verborgen schatten aan goud, paarlen en bont te ontdekken. Wat niet steeds ge makkelijk is en waarbij niet steeds kan worden gerekend op de medewerking d r eigenaressen, die nu eenmaal een begrij- pelljken tegenzin koesteren om op duur gekochte goederen nog eenB een toren hoog invoerrecht te betalen. De douane heeft er nu fcvenwel wat op gevonden. Op gezag van de „Paris Times" kunnen wij verzekeren dat de minzame jorigciin achter de kostbaarste toonbanken der frarij'iche winkels in talrijke gevallen vermomde handlangers zijn van de Amert- kaanaohe douane. Zij noteeren nauwkeurig welke Amerfl<HanHohe dollarvorstinnen dure dingen knopen, en wat zij koopen. lluks een telegram naar New York en de Amerikaansche douane is voorbereid LUCHTVAART. Vedertandsefae rijf-werelddeelen vlucht Aan de eöwulalre ovee deze plannen Is hot volgende ontleend: De le luitenant-vlieger G. A Koppen, een onzer eerste en meest bekende in structeurs bij de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg, heeft het voornemen, om in het voorjaar 1920 met een meer-motorige haMalsvliegfaoot, waarop de nieuwste ver beteringen zullen worden toegepast, vanuit Amsterdam via Rotterdam een reis naar Oost- en West-Indlë te ondernemen en daarna via Rotterdam terug te keeren. Eene bemanning van drie of vier perso nen zou hean hierbij tor rijde staan. Het vormt alsnog een punt van ern stige overweging! of hij eventueel door gaan van dit grootsche plan, deze tocht in 'twee gedeelten zal worden volbracht, eerst de reis via den Oost-Indischen Ar chipel tot Porb-Darwin in Noord-Australië, daarna van Amsterdam naar Noord- Amerika en Wesfc-kndië, dan wel of men de reis in eens door zal maken via den Stillen Oceaan. Vast staat echter dat in belde gevallen ieder der vijf werelddeelen door een Nederlandsche bentannig per vliegboot bezocht zal worden, zoodat men spreken kan van een vijf werelddeelen- vlucht Gaat dit plan in vervulling dan zal bet zich van de eenige tot dusverre door de Amerikanen volbrachte wereldvlucht on derscheiden als volgt: le. De tocht zal gaan via vijf wereld deelen terwijl de Amerikanen er slechts drie bekochten, (noch Aüstraliö, noch Afrika werden door hen aangedaan); 2e. De reis zal gaan via de groote zee- en handelsroutes. De onherbergzame Noordelijke streken (Alaaka, de Aleoeten, Groenland en Labrador) waar de Ame rikanen met buitengewone, schier onover komelijke moeilijkheden té kampen had den, zullen niet worden bezocht. Bij wel slagen zal de tocht dan ook van veel groo- tere practische beteekenis zijn; 8e. Zij zal eventueel worden onderno men met een meer-motorige handels-vlieg- boot van groote oapaciteit, in staat eetoe belangrijke hoeveelheid post te vervoeren, terwijl de Amerikaansche wereldvliegera zich van vier legertoestellen bedienden. Een voorloopig oomité zal zich tot taak stellen te onderzoeken hoe het plan, van technisch en financieel standpunt bezien, Den Haag, 12 December. Vele praatlusttgen. Een tactvol bewindsman. Rijk en ge meenten. Haarlemsche zaken. Het arme Drente, stuk 111. en Hoofd- Het is rijn overtuiging en ook die van zeer vooraanstaande personen op lucht vaartgebied welke niet tot dit oomité be- hooren, dat, indien de benoodigde gelden zijn toegezegd,- aan de technische verwe zenlijking geen onoverkomelijke bezwaren in den weg staan. Teneinde zekerheid te erlangen of de belangstelling van het Nederlandsche volk voor dat plan aan de verwachtingen be antwoordt, verspreidt het oonfité thans een oproep. Het slot dep circulaire luidt: „Aangezien de tocht in geen geval zal woTden ondernomen indien geene vol doende zekerheid is verkregen dat de toegezegde gelden, ook bij eventueelen te genspoed ruimschoots voldoende rijn, heeft men reedis thans overwogen, welke bestemming aan een eventueel batig saldo moet worden gegeven. Het Oomité heeft daarom besloten een eventueel gunstig overschot af te dragen aan het Oomité ter voorbereiding van de Olympische ■spelen in 1028." Het Hbl. toekent hierbij op: Wij deden 1.1. Zondag uitkomen, dat en waarom dit denkbeeld in d'e gegeven om standigheden niet onvoorwaardelijk steun verdient. Wij vreezen een verbrokkeling der nationale offervaardigheid, die aller eerst noodig is voor het doel, dat het comité aan het slot van zijn circulaire op de tweede plaats stelt. ->!S>g Stationchef en Sultan. In „De Haagsche Post" vertelt Mr. O. P. van Rossum: „Ja", zegt de komtnandant van de „Tromp", dien ik te Las Palmas ontmoet, ze zien me in Arasterdam altijd voor een stationschef aan. Onlangs nog waren we het op perron. Daar komt een priester op den me begeleidenden officier a': „Chef, hoe laat vertrekt de trein naar Alkmaar?" „Dat weet ik niet, sultan I" untwoordt de ander. „Sul tan?!" schreeuwt de priester „maar waarom noemt u me sultan, ik ben pries ter!" „Dat kan beöt zijn" zegt de officier „maar waarom noemt u me chef, lk ben zee-offioierl' Het „Heerlen Incidentje", de schran dere lezer weet nu wel, wat daarmee wordt bedoeld, heeft nog een staartje, een na sleep gehad, 't Was en bleef een crisis-in- miniatuur. De heer Schaper, de sub-leider van de sociaal-democratische fractie, was 't, die hier de kat de bellen aanbond. Hij vroeg, in de Kamer-vergaderiDg van Dinsdag 9 dezer, het woordl naar aanleiding van minister Aalberse's verkla ring. President Kooien ging nood© op de zaak in. Weigeren kon in deze niet. En daarop ontwikkelde de heer Schaper de meening, dat de minister van Arbeid ten onrechte aan de verklaring door den chr.- historischen leider mr. Schokking over het veelbesproken amendement-Boon cs. afge- legd alle gewicht had gehecht. Links, dt toch óók-voor dat amendement stemde (al dus de heer Schaper) rekende dus hier „voor spek en boonen"? Zou Z. Exc. vroeg hij verder ook aldus hebben gesproken, indien de vier anti-revolutionnairen zich tegen het amendement hadden verklaard' Insteé van er voor, zoodat het zou zijn afgewezen? En de minister van Arbeid z'n zin had' gekregen.... De heer Aalberse, en sterk stond Exc. hier allerminst i beriep z\,ch op een particulier gesprek, door hem met mr. Schokking gevoerd, en waardoor hem de overtuiging was bijgebracht, dat de chr.- historiachen hier niet door „politiek wan trouwen" werden geleid. Minister Aalberse is uit dit miniatuur-incident niet echt-trium- feerend getreden. De chr.-historische heer Snoeck Henkemans, hij' afwezigheid van (jen heer Schokking redevoerend', ver klaarde de „methode", door den minister van Arbeid' hier gevolgd, niet bewonderens waardig. Erger was dat dr. Nolens, de zoo machtige eii invloedrijke leider van de ka tbolieke fractie, kwam zeggen, dat de minister zijn onderzoek naar de toestanden en nooden van de Heerlensche vroedvrou wen-schoolaldus moest „vervolledigen (met of zonder commissie, dit punt laat dr. Nolens syberisch koud), dat de geheele Kamer daarvoor zou worden bevredigd. Wat dus beduidde: het gevolg geven aan den wensch, uit de Kamer gekomen, dat een medisch en finantieel onderzoek in deze zal worden ingesteld. En: minister Aalberse onderwierp zich tenslotte aan dien parle mentairen eischl Het moet verbazing wekken, dat een zoo ervaren en bedachtzaam man als mr. Aal berse is, niet van-meet-a{ aan heeft begre pen, dat deze „perkara" voor hem moest eindigen met een échec. Nogmaals: Z. Exc. had zich dat kunnen besparen. Hij haalde 't zich. op den hals. En dit te kort aan tact kan slechts worden toege schreven aan stemming van vermoeid, te leurgesteld en overwerkt, rijn. Waarvan min-edélmoedig ge- of misbruik is gemaakt. Zooals steeds in lateren tijd geschiedde, heeft zich hij de behandeling der Begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1925 de praatlustigheid der Kamer op zeer-buitem- gewone wijze geopenbaard. In de vergadering van Dinsdag was de Zomertijd hoofdschotel van het parlemen tair „menu". Wij weten, het rapport der Tijd-com- missie is in handen van den minister. Het bleek, dat imr. Ruys geen bezwaar h.eeft tegen het publioeeren daarvan. Dan kan de publieke opinie zich uiten. De groote „brandende" vraag is nu: welke conclusie brengt dat rapport? De heer Braat* de geweldige anti-Zomer- tijder, ging natuurlijk voorop. Anderen volgden. Maar nu Is minister Ruys de Beeren- brouck virtuoos in de kunst om met weinig (soms wat meert) woorden.... niets te zeggen. Ook bij deze gelegenheid toonde Z. Exc, deze merkwaardige virtuositeit. Wij kr>gen slechts te hooren, na al de oude, afge zaagde, ieder bekende argumenten, dat men welhaast van den inhoud van het Zo mertijd-rapport zal kunnen kennis nemen. Pro en contra schijnen hier naast elkander te Zijn gesteld'. Hora ruit! iMen make eindelijk wat spoed-. Voor allerlei details, bij de discussie over Hoofdstuk V aangevoerd, verwijs ik naar de Verslagen. In de vergadering van Woensdag kwam op het tapijt o. m. de kwestie der samen voeging van gemeenten. Waarbij: de zeer- urgente van de Haarlemsche grensregeling. De minister bleek 't wel eens. te zijn, heel in principe! met het door den anti- revolutionnair Zijlstra verdedigde gevoelen, dat bij deze annexatie- 'en samenvoegings denkbeelden eigenlijk het initiatief, de stoot, moet uitgaan van de gemeenten. Zeker I gaf mr. Ruys toe. Maar wij hebben niet te vergeten, dat tenslotte Gedeputeerde Sta ten toch hebben te -beoördeelen wat het al gemeen belang vordert, terwijl de eind beslissing bij de Kroon ligt, geadviseerd' door den verantwoordelijken minister. Welke nuttige les in Staatsrecht de hooge verga dering geduldig aanhoorde. Voor de Haarlemsche" historie verwees de minister natuurlijk naar het weldra te verwachten ontwerp. Slechts verduidelijkte Z. Exc. even, dat er ln Patria gemeenten rijn, waar meer-gegoeden eigenlijk te weinig belasting hebben te betalen. Welke „huit" kan worden uitgelegd in dezen zin, dat Bin- nenl. Zaken den kant wil uitgaan van het hebben ln de eorHte plaats een kalineerend eu versterkend middel noodig MIJnhardt'a Zenuwtab etten geren kalmte en nemen urunt, gejaagdheid en overttpanning weg. K.okor75ct Bij apoth. en drogliten, (294) „kleine plan" voor de Haarlemsche grens regeling, o. a. meébrengend „annexatie" door de Spaarne-stad vau een brok-Bloe- mendaal. A.s. Maandag begeeft de minister zich naar Haarlem. De decisie in deze volgt dus weldra, gelijk reeds gezegd. Ik teeken nog aan, uit die discussie, dat de minister overweegt, of het toezlch' op provinciale Bedrijven, thans bij Water staat berustend, niet ook onder Binnen!, Zaken moet komen te ressorteeren. Over de benoeming van burgemeesters is bij Hoofdstuk V veel „geboomd''. Kunnen menschen, die geen „speciale voor-oplei ding" genoten, kunnen en mogen ook officieren burgemeesters worden?Mi nister Ruys antwoordt: „Ik draag den m. i m eest-geschikte voor, hij zij officier o.J wat ook". Het burgemeester-ambt voegde Z. Exc, eraan toe, vordert tal van eigenschappen, Vooral: het zich bij de gemeente, die men zal hebben te besturen, weten aan te pas sen. Vroeger beperkte men zich liefst t» ingezetenen voor de burgemeesters-functie. Dat is „uit de mode". Natuurlijk is ook bespiegeld over de wensche- en noodzakelijkheid van behout van Burgerwacht, Vrij willigen Landstorm en Politie-troepen. Zonder dat bij dat debatje één splinter nieuw argument, pro of contra wer( bijgebracht. ,Ik bepaal er mij toe, slechts in te lasschen een „grappig intermezzo". De heer Kleerekoper had betoogd, dat de Politie-troepen voor de grensbewaking heelemaal niet meer noodig zijn. Waar de chr.-historische agrariër Weit- kamp tegen opkwam. Hij wees erop, dat zijne afgelegen* bij de grens liggende hoeve wel degelijk moest worden bewaakt. „Maar het object dier bewaking is de kosten niet waard!" riep de soc.-deinocraa', uit. Waarop de heer "Weitkamp: „Bij ons Overijselsche boeren, leggen de hardst- kakelende kippen 't minst eieren 1...." En de jolijt brulde, schaterde, in al lerlei toonaard* door de zaal. Over werkverschaffing aan werkloozen heeft de soc.-democraat Hiemstra nuttige wenken gegeven. Alsook evenals de chr.-historische heer Snoeck Henkemans, over de ellendige toestanden in Drente. De minister is niet bereid* het initiatief ■te nemen voor benoeming van eene com missie, die deze zaak zal onderzoeken en de Regeering ^an advies dienen. ■Wèl wil hij, indien van de Provincie' in deze de aandrang uitgaat, deze kwestie ern stig overwegen. In den laten middag van Woensdag 10 December waren wij eindelijk genaderd tot de afd. Landbouw. Waarvoor tien sprekers waren ingeschreven, die leder vijf-en-twin tig minuten spreektijd kragen. Dat is dus om-en-bij de vijf uren-. In de vergadering van Donderdag stonden diverse buiten het Begrootingsdebat staande ontwerpen- op de agenda. Ik kom dus op de Landbouw-discussie terug wanneer mi nister Ruys te langen leste gelegenheid zal hebben gevonden* van antwoord te dienen. Bultenlandsche Zaken. Minister Van Karnebeek heeft in de avondr-vergadering van Dinsdag 9 December gesproken naar aanleiding van wat over zijn Hoofdstuk IH der Staatsbegrooting voor 1925 is opgemerkt. Niet te betwisten valt, dat deze red» van Z. Exc. „in mineur" stond. 't Was feitelijk eene herhaling van het geen reeds uit de Memorie van Toelichting viel te resulteeren. Ook nu sprak mr. Van Karnebeek goed, mooi, knap, zelfs sug gestief. Bewonderenswaardig. 'Maar.'hij gaf den sterken indruk, dat onze Regeering terughuivert voor de con sequenties, waartoe het Protocol kan leiden. De „informatorische objecties", die mr. Van Karnebeek opwierp, schenen het Protocol voor Nederland dood te drukken. Is dit de juiste"indruk?.... Dat „zweeft" nog voor den buitenstaan der. Tegenover hetgeen zoowel mr. Dressel- ïuys, de Vrijheidsbonden als de soc.-demo- craat Vliegen zeiden* verzekerde de minister van Buitenl. Zaken, dat hij geen scepticus s; slechts licht èn schaduw wilde doen val- en op het Protocol van Genève, in verband mett onze nationale belangen'. Er Is, door onze Regéering, nog geen be slissing genomen. Misschien is de „pessimistische indruk" onjuist? „Qui vivra verra"!.... Van het debat over Buiten!. Zaken- tee ken ik nog aan, dat de heer Snoeck Henke mans, namens de chr.-historische fractie, verklaarde, dat deze -nog altijd gekant is tegen het Nederlandsche gezantschap bij het Vaticaan. Ach, arme Rechtsche Coalitie! Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Wij maakten in ons vorig overzicht melding van: de ongunstige beriohten, welke het dagblad Het Volk" had gelan- oeerd omtrent de Nederl. Haadel-Maat- schappij en moeten wij thans billijkheids halve melding maken van de ruiterlijke wijze, waarop Het Volk déze berichten 'hans, bij nadere informatie, heeft tegen gesproken. Het zou intusschen een aller- dwaasten indruk maken, wanneer de Handel-Maabschappij, er slecht aan toe zijnde, een gebouw te Amsterdam liet zet- <en als de wolkenkrabber, die dezer da gen van de steigers Is ontdaan en een symbool van soliditeit en forsohheid mag 0«aoead wosdem. De Madsslsn tul gal nctf~ U~irt vertrouwen Wolbekend» odim «Md rabrttk ton Muf.Om VRAAGT CATALOGEN. noemde instelling kunnen rióh op een prijs van ongeveer 118 goed handha- ven en gelooft niemand aan verderen te ruggang. Van de andere bankaandeelen brokkelen b.v. Geldersche Credietvereeni- ging weer gestadig af en noteerden deze Dinsdag 627/8%, terwijl aandeelen Rot- terdamsche Bankvereeniging zich met moeite op circa 68 kunnen houden. Het schijnt, dat in het algemeen de han del nog niet belangrijk opleeft, misschien in sommige branches, doch in het alge meen hoort men nog klachten genoeg en is personeelontslag aan de orde van den dag, terwijl in zeer veel bedrijven ge tracht wordt te bezuinigen door moderne kantoorinstallaties, waardoor inderdaad vele dure werkkrachten gemist kunnen worden. Toch mag men naar Amerikaansoh voorbeeld' een beteren tijd verwachten, de dagelijksohe beurs- en handelsberichten geven blijk van terugkeerend vertrouwen en optimistischer kijk op Se komende ja ren. De aandeelen der voornaamste fond sen hebben te New-York de vorige week top-prijzen bereikt bij een buitengewoon uitgefbreiden en levendigen handel, beloo- pende zelfs tot ruim 21/, millioen stuks. Vooral -spoorwégaandeelen, zijn daar goed gevraagd in verband met veel betere onfr- vangstcijfers der voornaamste maatschap pijen en op vermoedens, dat de kleinere maatschappij zullen worden gefusioneerd. Verder is bij de staalmaatachappijen de vraag naar spoorwegmateriéel dusdanig overheerschend, dat het aantal onuitge voerde orders weer enorm begint toe te nemen. Doch niet alleen in d'e Vereenigde Sta ten, ook in Mexico schijnt er meer rust en orde te komen en maakten de bladen onlangs melding van het plan eter Mexi- caansche regeering een dusdanige lee ning te sluiten, dat de sohulden aan het buitenland regelmatig kunnen worden af gedaan. De zeer diverse Mexicaansche papieren waren daarom overal goed ge vraagd en schijnt men in het beleid dezer regeering vee! meer vertrouwen te stel len dan in dat harer voorgangers. De Amsterdamsche beurs doet af en toe ook mee aan betere tendenzen, vooral- j.L Maandag scheen het weer ouderwetsch vast te woirian, Koninklijke Olie op 862, Consols 179, Amsterdamsche Rubber op 165, en vooral Senembahs zelfs 400%, Van dit laatste fonds schijnt het publiek groote verwachtingen te hebben, ofschoon er op niet meer d&n een 15 dividend mag worden gerekend, doch daarmede werd geen rekening gehouden en denkt men dat de kamende jaren zeer schitte rend zullen zijn in verband met de bui tengewoon goede tabak, welke deze maat. schappij ter markt zal brengen. De groote Fransche leening moet ge- slaagd zijn, d.w.z. de 4 milliard francs, waarop de regeering had gerekend, moe ten zijn ingeteekend, zoodat de regeering hare maatregelen kan nemen tot oonsoli- datie der sohulden en stabilisatie van den wisselkoers. Wat dit laatste betreft, zal er nog wel «enigen tijd verloopen vooc- dat wissel Parijs op een vasten prijs staat* aangezien er nog zoovele onberekenbare factoren zijn, die van zich zullen laten spraken, dat de speculatie in dit artikel nog niet op hare lauweren behoeft te gaaa rusten. De dollar heeft een laagterecord be reikt yan 2.461/» op wisselwerking van de vaste houding van den gulden te New- York, die daar Maandag 40.53 noteerde, dus niet onbelangrijk boven pariteit, ter wijl de Zweedeche kroon hare pariteit van 66.67 met 66.56 bijna bereikte te Amster dam. De Fransche en Belgische francs schommelen nog voortdurend tusschen 18.80 en 18.60, resp. 12.15 en 12.40 met af wisselend kalmen en opgewekten handel. Onze plaatsgenoot de heer D. M. Vlas slaagde voor tweeden stuurman groote vaart. Deze week werden van hier verzonden 81 varkens en 1 koe. Donderdagavond had de tweede Nuts- jijeenkomst plaats in dit seizoen. Als spreekster trad op Mej. Ménagé Challa van Nieuwe-Nledorp. Bij afwezigheid van voorzitter en vioe-voorzitter, riep de'heer Beumkes de aanwezigen het welkom toe, Inzonderheid de spreekster. Deze droeg op meesterlijke wijze voor een tooneel- stukje in drie bedrijven, getiteld „Rika van den Dominé". Het stuk spoelde in eenplaats- e aan de Oostzee. De hoofdpersoon was oen dominé, die zich geheel gegeven lad aan zijn arme gemeente, tot erger nis van zijn rijke familie. Tooh werd de >redikant door zijn gemeentenaren ver- ;uisd. Het was Rika, zijn trouwe dienst- )ode, die hem het geloof in de menschen eruggaf. Onder ademlooze stilte werd naar de spreekster geluisterd. Na de pauze las zij nog een keurig schetsje voor „De plaatsvervanger". De heer Beumkes sloot de vergadering, maar zeide eigenlijk geen woorden te kunnen vinden, om spreekster dank te zeggen voor dezen moolen avond. Een prettig bal hield de aanwezigen nog ee- nigen tijd bijeen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2