HELDERSCHE COURANT van ZATERDAG 13 DECEMBER 1924 BINNENLAND. Laat U niet meer kwellen door spierpijnt stramheid rheumatiek, Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterbalsem GEMENGD NIEUWS AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. St. Nicolaas is, behalve een groot kinder vriend, altijd een „goet heiligh man" ge weest, die met zijn tijd) wist mee te gaan. I-n onze jeugd reisde Hjj al per moderne stoomboot,'die „uit Spanje weer an kwam", ai maakte Hij' toen nog voor het vervoer over land en over daken uitsluitend gebruik van zijn wonderlijke paard:. Tegenwoordig doet Hij zoowel 't een als 't ander per vlieg machine; althans zullen de meeste ouders Hem wel als op deze wijze onderweg zijnde naar hun kinderen, ontdekt hebben. De kinderen zelf overigens zagen hem de vorige week, bij een wandeling door onze straten elk oogenblik boven een andere winkelrui. gluren en aan steeds weer andere deuren van melk-inrioh'tinkjes, cafétjes en snoep zaken noodend wenken om binnen te ko- men, wat wel niet anders te verklaren viel, dan uit zijn „vliegens-vlugge" verplaatsing ten behoeve van zijn vriendjes en vrien dinnetjes en van de hem zoo trouwe en dankbaar gezinde middenstanders. Dat daarbij, vanwege zijn moderne, grootstede lijke haast de eene keer zijn baard wat scheef kwam af te zakken, een ander maal zijn mijter op half zeven stond, of ook zijn gelaat de sporen droeg van inspanning en opwinding, wist men T niet beter. (Men had waarachtig aan het paars-rood van een' ouden drinkebroer gedacht! is begrijp© lijk en vergeeflijkMinder begrijpelijk waren de op „pruimen" gelijkende kauw-' bewegingen, die men hem op vele plaatsen, boven zijn rood© habijt zag uitvoeren en het onbegrijpelijkst van alles was 't, dat hij zoo waar hier en daar, en dan liefst nog wel in de onmiddellijke nabijheid van marsepein en suiker-heerlijkheden,.... op den grond' spoog.... Onbegrijpelijk voor ons, zonen en dodbteren der lauwe Westerstranden. Want ja, wie weet, in Spanje hebben ze nu eenmaal andere gewoonten en kauwon mis schien juist de eerbiedwaardigste mannen ton teek-en van hun rang en staiid, voortdu rend op een of ander zeldzaam wonderkruid en spuwen zij mogelijk, als hoogste uiting van welwillende gezindheid, op de schoonste vloeren. En zoo zullen de met hem samen werkende winkeliers het dan ook wel be schouwd en vergeeflijk gevonden hebben Maar de angst bekruipt me toch, als ik bedenk hoe onze Gemeentelijke Gezond heidsdienst wel eens minder vergevensge zind zou kunnen blijken. En onze Wethou der v.oor de Openbare Gezondheid- over dit verschijnsel van den zich snel-verplaatsen- den, als verhonderdvoudigden-, slordigen en wat onfrisschen Spaagsch-Amsterdamachen Sinterklaas zou komen te spreken met zijn centraliseerenden en socialiseerenden col lega De Miranda. Want dan liepen we de kans, dat deze, aan het „particulier initiatief" •gebonden Sinten, deze voöks- en -midden stands-kindervrienden, botweg verbannen werden- en wij- het in den vervolge zouden moeten gaan stellen met één officieel-ge- keurde, netjes door de „gemeenschap" in de kleeren gestoken, aan a-He mogelijke en on mogelijke hygiënische eischen voldaan heb bende Gemeentelijke Heilige. En hoe een bij uitstek sociaal verschijnsel de St. Nico- laasviering in de hoofdstad ook -moge zijn, te socdalteeeren, in* den vorm van een Ge meentebedrijf valt het uit den aard der zaak, een aard die in de eerste plaats „particuliere" fantasie is en moet blijven, niet. Hoe particuliere fantasie en onderne mingsgeest vruchtbaar te doen samengaan met gemeentelijke bemoeiing, kwam na tuurlijk bij de zich nog steeds als een ein- delooze slang voortslepende Begrootings- debatten- in den Raad', herhaaldelijk aan de orde. In de eerste plaats wel bij de onder werpen: tooneelsubsidies en woningbouw. De ondervinding is ons nu wel langzamer hand aan het leeren, dat voor wat het tooneei en ook voor wat de kunst in het algemeen betreft, -beide dingen, het part-ikuliere en het Gemeentelijke, niet te dicht in elkan ders onmiddellijke 'omgeving moeten komen en dat daarentegen, voor wat de woning bouw aangaat een zoo nauw mogelijk con tact gewenscht is. Zonder reeds nu van een volledige misluklkign te mogen spreken, is volledige mislukking te mogen spreken, is speler" van onzen gemeentel-ijk geëxploi- teerden Stadsschouwburg, het gezelschap Verkade-Verbeek, in dit seizoen nog weinig of geen „vat" op helt publiek wist te krijgen Of dat nu wel geheel -te wijten valt aan de teedere, maar -min of -meer verstikkende ambtenaars-omarming; of niet ook min gunstige factoren in het innerlijk leven van het gezelschap zélf remmend' werken, -is de vraag niet. Bedenkt men, dat Royaards vroéger als vaste bespeler wèl -groote ,,-too- meel-dad'en" deed op het Leidsche plein, maar dan oolk overhoop kwam te liggen met de gemeentelijke schouwburg-ambtenaren; dat Verkade-Verbeek, aan den anderen kant, wèl geduldig aan het handje blijven 1-oopen-, maar dan ook niets of weinig „uit brengen", dan wordt de vraag: is het geen -tijd terug te komen van het -thans geldende systeem en- de Muze maar weer geheel vrij te laten rondspringen, los van- wettelijk ge- sanctionneerde, maar voor Haar toch altijd oen beetje compromitteerende ambtenaars- liefde? En Haar -slechts in het voorbij-gaan, als-bewijs van vereering, een tuiltje.... subsidies te reiken? Voorttoopig heeft men op het Prinsenhof deze vraag nog met een „neen" beantwoord. Men haalde zelfs de intieme banden voor alsnog wat aan doordat men1 een bedrag vo teerde tot aanschaffing van enkele decors ten -behoeve van de Geliefde in don Stads schouwburg. IMaar eenmaal, wij zijn et ze ker van, zal het toch „j-a" moeten worden. Nu «ra»da trouwans lonkt» m»n «1 m»t welgevallig oog naar d'e „vrije" gezelschap pen,. Royaards, die het in den on-populairen sl echt-gel egen- Hollandschen Schouwburg, klaar speelt publiek te trekken en te boeien, werd -tenminste, bijwijze van St. Nicolaas- gesobenk, een extra-tuiltje subsidie geschon ken. Dat hij-, onze doctor-régisseur, overi gens ook buiten den Raad om nog veler sympathie heeft, -blijkt wel uit het feit, dat het geld, benoodigd voor het bouwen van een nieuwen, eigen schouwburg, een twee -mill-ioen vrijwel bijeen -schijnt te zijn. Het gaat nu nog slechts om d'e plaats. Vanaf den beginne hield' Royaards het oog gevestigd -op den tuin achter het Concert gebouw en eerstdaags zal de Raad' hebben ui-t te maken of het begeerde terrein- voor schouwburg-bouw kan worden beschikbaar gesteld. Bij den woningbouw te het, zooals ge zegd, juist andersom. Daar heeft gemeente lijke en Rijksbemoeiing veel goeds tot stand gebrach-t. jfatuurl-Jjk zijn er fouten begaan, is er zelf.# hier en daar ergerlijk geknoeid', maar niemand nam het bij deze ibegrootlngs- debatten op zich te ontkennen, dat deze be moeiing hier heilzaam had' gewerkt. Wel waren er die rieperi: „ziet, wat er, nadat de Rijkssubsidie ophield, door de eigen-bo-u- wers te tot stand gebracht. De Indische buurt-uitbreid'ing aan de overzijde van het Muiderpoortstation, Plan-West...." Maar èls men dan ook inderdaad' goed- „kijkt", ontwaart men, en dit geldt zeer Uw oogen komt, hebben we dus voor een gerekte debatten over deze zaak was, dat men het voorloopig met een soort compro mis zal klaar spelen. -De Armenraad' wordt nog niet opgeheven, maar -tegenover, deze concessie van de zijde van d'e Gemeente stond, da-t hij een-zekere contrftle van den Wethouder-zal laten welgevallen. De secre taris van den Raad had' zich daarbij, in een conferentie met wethouder Vos, uitgelaten, dat hy' zich in den vervolge zou beschouwen als in zekeren zin een officdeuse gemeente lijke bedrijfs-directeur. Het blijft met dit al een halfslachtige toe stand. Het hoofdstuk Armenzorg en Openbare Gezondheid', dat deze week aan de orde was, leverde overigens niet veel bijzonders op. Het debat bleef meestal op het peil van kleine politieke aanvaMjes op den voor deze afdeelingen verantwoordelijken wethouder en Vrijheidsbonder dr. Vos, die er zich, met het oog op het feit, dat er geen directen opvolger uit andere raadsfracties voor hem klaar staat, -nogal' gemakkelijk doorheen kon slaan. De hygiënische toestanden in de hoofdstad' zijn nu eenmaal over 't algemeen buitengewoon goed; en da-ar valt, zelfs met de venijnige te politieke bedoelingen moei lijk tegen te praten. „Sjok, sjok, sjok", zoo gaat het, gelijk Charivarius in het refreintje van zijn Be- grootioigs-spotlied in. de Groene zong, de laatste weken als maar door het mulle zand van de debatten- heen. Maar d'e eindpaal komt tóch in zicht. En voerman De Vlugt wenscht er, met -het laatste stukjje voor den boeg, toch nog éven de zweep over te lég gen. Hij' stelde dan ook voor, ten-eind© deze week nog voor het laatst „halt" te kunnen roepen,, zoo nood-lg Zaterdagochtend' en des noods ook "s middags te Vergaderen. Er was oppositie. Er waren- er, die nog lang niet genoeg hadden van het trage Jan Pleizier- ritje. „Hè, toe, te 't nu heusch wel zoo noo- dig om zoo gauw al ui-t te stappen?" drein den sommigen -hun liedje van verlangen. De meerderheid' zei gelukkig tenslotte kortweg: „ja, 't is noodig, en als deze brief onder zeker voor plan-West dat deze bouw, wat hygiën-sche inrichting en aesth-tigch aanzien betreft, stukken achter blijft met die welke'indertijd' met Rijksl ©n Gemeente steun tot stand kwam. Overigens te het de vraag of men' er op den duur zonder een dergelijken steun komt. Voor 'het allernaaste jaar staat men er, naar van achter de groene tafel werd medegedeeld', wat den nieuwbouw in verband met den bevolkingsaanwas be treft, niet slecht voor, maar dat d'e financie ring toch binnen korter of langer tijd spaak moet loepen, staat vrijwel vast. Er zijn wel plannen- in de maak, o. a. bij het Centraal Instituut voor Volkshuisvesting om door particuliere organisatie uit de cred'iet- knoop te raken, maar of deze plannen wel op een -gezond commercieele 'basis gegrond vest staan, is een vraag, die door velen ont kennend wordt beantwoord. IM-r. G. van den Bergh, het jongste S.D. A.P.-Raadslid, tevens secretaris van ge noernd Instituut, kon tenminste, niettegen staande zijn goede bedoelingen en zijn ken nis van zaken, deze plannen niet zoo aanne melijk -maken of men voelde, dat het wach ten toch eigenlijk bleef op een -hernieuwden Rijkssteun. Zoolang die er niet kan komen, zal het schipperen moeten- blijven. Nog een andere credüetknoop werd' door mr. Van den- Bergh onder de loupe genomen; de credietknoop der kleine en kleinste l-ujjden: de woeker. Wie eenigszins met de -toestan den in de volksbuurten op -de hoogte is, weet, dat niettegenstaande het werk van de Gemeentelijke Banken van Leening, d'e woeker, in den vorm van particuliere pand jes-huishouders en andere geldschieters, in de hoofdstad nog steeds weKg tiert. Inder tijd verscheen i-n een onzer groote bladen een enquête over dit onderwerp en d'e feiten die daarbij aan Jhet licht kwamen, waren haast ongelooflijk. Gevallen waarbij 100, 200 tot 300 „winst" genomen- werd, be hoorden niet. -tot de zeldzaamheden. Wel bestaat er, teneinde maatregelen tot beteu geling van bet kwaad te beramen, al sinds lang e'en „woeker-commissie", maar erg actief schijnt dit lichaam niet te zijn. Mr. Van den Bergh Stelde, om nieuwe activiteit in de brouwerij te 'brengen, voor deze com missie te doen aanvullen mét Raadsleden en enkele andere „deskundigen". B. en W. -beloofden hierop bij den „Ar menraad" te zullen aandringen. Meer kon den zij niet beloven, want genoemde Com missie ressorteert onder dien Armenraad' en.... met dezen Raad te '-t heelemaal een gek ding. Het is n.1. het centrale punt waar alle particuliere' liefdadige instellingen In de hoofdstad elkander ontmoeten; het ont vangt van, de Gerqeente een lang -niet weg te cijferen toelage, maar te verder van die Gemeente volmaakt onafhankelijk. Alleen aan het Rijk te het verantwoording schuldig 'Over deze scheeve verhouding zijn In de laatste dagen in den Raad heel wat woorden gevallen. Er was een sterke strooming die opheffing van den geheelen Armenraad be pleitte en overneming van het werk door het Burgerlijf Armbestuur of wel organi- seering van een nieuw gemeentelijk cen traal punt. Een, andere strooming was er echter, voornamelijk onder de rechtsche par ijen en d'e k erkelijk gezin den, die gemeen telijke inmenging in de particuliere liefda digheid ten sterkste afwees. „Men volgt, daar biji ons, nu eenmaal een andere me-th-ode dan bij de gemeentelijke armenverzorging -en daarom moeten we- maar heelemaal van elkander afgescheiden blijven", heette het. In den grond van de zaak spookt echter ook hier nog steeds een soort hooghartige re gentengeest, die doodsbang te voor een-ig contact met het toch altijd min of meer rood gekleurde verschijnsel van het moderne ge meentelijk beheer. De nuchtere waarheid is, dat er op de manier zooals het thans gaat :eel wat geld noodeloos veradministrateerd wordt en dat dikwijls dubbel werk wordt verricht door Armenraad en Burgerlijk Armbestuur. Waardoor dan tenslotte het bedrag dat de armen zelf ten goede komt, en daar gaat 't toch maar alleen om, veel geringer is dan het kón zijn. En die armen zelf zal 't heusch niet kunnen sche len welke methode van administratie er ge bruikt wordt 1 Enfin: eind# van da l&ng- jaar long weer het mulle zand'gedeelte van den weg achter den rug en kunnen we weer wat vlotter op het dagelijksch asphalt verder rollen.... Nederland! en België. Een Belgische delegatie van drie leden wordt Maandag te Deai Haag verwacht om daar besprekingen te voeren, over, de kwestie van die Schelde. Het gebruik van den vrijen tijd door de Arbeiders. - Het zooevên verschenen Centraal Ver slag van de Arbeidsinspectie over 1923, bevat, behaluve vele andere gegevens, een hoofdstuk gewij'd aan het gebruik, dat de arbeider van zijn vrijen tijd -maakt. Wij nemen er het volgende uit over: Gebruik van sterken drank. De alge- meene indruk was, dat op het platteland de verkorte arbeidstijd en de vrije Zater dagmiddag niet hebben geleid tot een drukker bezoek aan café's en een ver meerderd gebruik van sterken drank. In de steden, en wel hoofdzakelijk in de in dustrieentra, viel daarentegen een toege nomen bezoek aan café's en bioscopen te bespeuren. Slechts op enkele plaatsen schijnt de plotselinge oevrgang tot den kortoren werktijd te hebben geleid tot het veelvuldiger bezoeken van café's en een ruimer gebruik van sterken drank met toeneming van dronkenschap als ge volg. Vrij spoedig heeft zich dit echter verbetert en voorts deden zich toen de malaise en de daarmee gepaard gaande loondaling gelden. Bij de jongere onge huwde arbeiders, die betrekkelijk veel ver dienen, is het drukkere café- en bioscoop bezoek en de grootere uithuizigheid blij ven bestaan. Zoodra evenwel in eene ge meente vereenigin-gen zijn, welke bijna dagelijks oefengelegenheid bieden voor muziek of sport, is het gebruik- van den vrijen tijd ook door de jongeren veel gun stiger. In de mijnstreek was over het geheel duidelijk waar te nemen, dat na de invoe ring van den aohturigen arbeidsdag meer sterk© drank werd gedronken en vooral op Zaterdag en Zondag een grooter aan- etal processen-verbaal werd opgemaakt dan tevoren. Café- en bioscoopbezoek wa ren toegenomen en de trek naar Dultsch- land was zéér igtroot. 'Het is stellig niet te veel gezegd, dat de thans verkregen Inlichtingen over het al gemleen van Verdere vermindering van het gebruik van sterken drank doen blij ken. Volksontwikkeling^ Vast staat, dat de verkorte arbeidsdag het voor velen -gemakkelijker heeft ge maakt om aan hun verlangen naar meer kennis te Voldoen. Als het getaakkelljkst toegankelijk in stituut van volksontwikkeling staan de openbare leeszalen en bibliotheken voor aan. De nagenoeg volledig binnengekomen antwoorden der leeszalen doen duidelijk zien, dat de groote meerderheid zich in eene toemetaende 'belangstelling mag ver heulgen'. Zooals eigenlijk wel te verwachten was, is de belangstelling grooter van de zijde der geschoold© arbeiders, dan van die der ongeschoolde. De inlichtingen wijzen bo vendien in de richting, dat uit die groe pen meer belangstelling wordt -getoond, naarmate de geschooldheid aan 'hoogere eischen is-gebonden. Een verblijdend verschijnsel is gelegen in -het feit, dat onder de lectuur van de lezende arbeiders (voornamelijk de ge schoolden) een vrij1 hoog percentage tech nische en studieboeken voorkomt. Op de technische boeken volgen d-ie over plan ten- en dierenleven, populair-wetenschap- pelijke werken, reisbeschrijvingen, boekep op hst gebied! vaa geachiedenh», gods dienst en sociale wetenschappen. Daar naast staat de ontspanningslectuur, voor namelijk romans, waarin volgens ver schillende berichten voor deze groep kwa litatief vooruitgang is waar te nemen. Als tweede, algemeen toegankelijk In stituut voor het bijbrengen van meer ont wikkeling kunnen de volksuniversiteiten worden genoemd1. Met de arbeiders, die er aan deelnamen, werden -gunstige resultaten bereikt. Ouder, doch minder talrijk dan beide hiervoor besproken instituten zijn de Ons Huis-instellingen. Het zijn niet aïleen de groote steden, waar Ons Huis-instellingen e<n goed arbeidsveld vinden; dit 1 ©wfc/ en Ons Dorpshuis te Eelde en de geheele reeks van dergelijke instellingen op dorpen in de Noordelijke provincies, welke daarvan min of meer eene navolging zijn. Alle houden zich zoowel met de ontwikkeling en ontspanning van volwassenen, als met die van de leerpKchtvrjje jeugd bezig. In dit verband wordt ook gewezen op hetgeen de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor dit werk doet. Jeugdwerk. Van het jeugdwerk voor jonge arbei ders bereikt het Roomsch-tKatholieke ze ker het grootste aantal, wanneer hieron der mede wordt begrepen het voortgezette onderwijs in de patronaten, dat een eenigsizins gemengd' karakter draagt, doch inzonderheid voor de arbeidersbevolking van veel beteekenis te. Uitsluitend tot de arbeidersjeugd be paalt zich de socialistische centrale van ar- beld'ersjeugdvereeni'girgeu (A.J.O.). Voor het vervullen vjin hetgeen zij zich als taak heeft gesteld „de jonge arbeiders te brengen tot'een nieuwen levensstijl" werkt zijl ontwikkelend en opvoedend. Geleidelijk is het werk uitgegroeid en velerlei -gaan omvatten: zang, muziek, voordracht, volksdans, wandeltochten, kam poeren, tooneei avond en met inleidende voordrachten. Uit de sport heeft men zich teruggetrokken, uit hoofde van het gevaar van het wedstrijd-gedoe. Van beteekenis voor de Protestantach- Christelijke arbeidersjeugd zijn, in ver band met het gebruik van den vrijen tijd, het Ned. Jongelingsverbond en de Ned, Bond van Jongelin'gsvereenigingen op Gereformeerden Grondslag. Door meer dan één leider werd opge merkt, dat het jeugdwerk alleen met den verkorten arbeidsdag behoorlijk tot zijn recht kan komen. Het is daarvoor fnui kend, wanneer het stranden gaat op de vermoeidheid der jongen, afgezien nog van de omstandigheid, dat vermoeide menschen oerdier grijpen naar minder waardig vermaak. Hetzelfde bezwaar wordt in verband met het ontwikkelings werk evenzeer aangevoerd -tegen overma tige sportbeoefening. Volkstuintjes. Als belangrijkste post, waaraan de vrije tijd der arbeiders wordt besteed, zijn ook d'e zgn. volkstuintjes te noemen. Voor de groote stad hangt de bloei van de volkstuintjes nauw samen met het door- weiken der schooltuinen. Niettegenstaan de het gemis aan vaardigheid in tuin- arbeid' blijkt er toch veel animo voor te bestaan. Remmend werkt echter vaak reeds het tekort aan voor volkstuintjes geschikt terrein. Ingezonden Medodeeilng. i i in den rtt. het heerlijk verwarmende wrijf middel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. arbeiders zelf te zijn, terwijl overheid' en belangstellenden vooral eene taak kunnen vinden in het opwekken van het initiatief der arbeiders. In het tegenwoordige sta dium van ontwikkeling zal de steun van sociaal voelende personen buiten de ar- beiderskringen moeilijk kunnen worde* ontbeeld, omdat de leiders uit di» kria- gen thans nog bijna alle® im beslag wou den genomen door de vakbeweging e» d« zorg voor de materieel© belangen, welka deze hoofdzakelijk voorstaat. Vereeniginigsleven en sport. In eene groote verscheidenheid komt het vereenigingSleven als ontspanningsele ment naar voren: muziek-, zangr, tooneel- en gymnastiekverenigingen: verder ont breken duiven-, pluimgedierte- en konij- nenvereenigin'gen niet Een groote, en volgens velen te groote plaats heeft de sport en inzonderheid de voetbalsport in de besteding van den vrijen tijd van een aantal jonge arbeidersverkregen. Hoe wel de gevaren van eene te eenzijdige en overdreven sportbeoefening niet onder schat mogen worden, daar zij het zoeken van -grootere geestelijke ontwikkeling kan belemmeren mag toch niet uit het ,oog worden verloren, dat de verbreiding van sport en spel onder de arbeiders voor huinne lichamelijke opvoeding en ontwik keling zéér 'gunstig is en evenmin welke iiMoed' hiervan in den -strijd' tegen het alcoholgebruik te uitgegaan. Ongetwijfeld heeft het aantal voetbalclubs, welke ge heel of grootendeels uit jonge arbeiders bestaan, na de invoering van de wettelijke arbeidstijdverkorting eene aanzienlijke uitbreiding ondiergaan. Naast het voetbal spel staat; minder verbreid het korfbal- spel. Slotopmerkingen. Het verdere gebruik van den vrijen tijd door de arbeiders ligt inzonderheid voor de oud-ere arbeiders In het opknappen van karweitjes thuis, ook wél voor vrienden en familie. Soms (en1 vaker dan ge- wensqht) groeit dit uit tot het in d'en vrijen tijd als patroon optreden ven geeft aldus aanleiding tot het ontstaan van één der weinig gewenschte gevolgen van de wettelijke arbeidstijdverkorting: de ver meerdering van het aantal alleen of te za- men werkende baasjes in verschillende ambachten. In het voorbijgaan vindt hier nog vermelding, dat verschillende bericht gevers er op wijzen, hoezeer de verkorting van den arbeidstijd ten -goede is gekomen aan het gezins- en familieleven: meer dan één ziet daarin het belangrijkste resultaat van die verkorting. Ten slotte rest nog de vraag in hoe verre commissies in het belang van het gebruik van den vrijen tijd voor vermeer dering van ontwikkeling nuttig werk kun nen verrichten. Op enkele plaatsen be slaat reeds iets in deze richting. Verre- wég de meeste berichten, welke zich over dit punt uitspraken, beantwoorden deze vraag bevestigend. De zienswijzen kunnen intusséhen aldus worden samengevat. Dergelijke commissies zijn wenschelijk, mits met zorg in acht genomen em voort gebouwd' wordt op hetgeen uit de arbei derskringen zelf voortgekomen is en opleeft D« leiding! dient in handen dar De moord te Culemborg. In verband met den dubbelen moord te Culemborg is A. O., stoelenmaker van be roep, door drie rechercheurs op de markt aldaar gearresteerd en naar Tiel over gebracht De mist De dichte mist te Londen en £a het grootste deel van 'heel Engeland duurde Woensdagavond na 50 uur nog steeds voort. De spoorwegdienst was hopeloos in de war, de luchtdiensben waren alle ge staakt en boven Soutbampton lagen elf groote passagiersbooten op het optrekken van de mist te wachten om te kunnen vertrekken. In verschillende havens moesten de red dingsbooten uitvaren. Lloyds 'bericht, dat de mailboot Arcadian van Malta naar Southampton bij de Needies omhoog ii geloopen en dat er drie sleepbooten zijn uitgegaan om hulp te verleenen. Men ver wachtte, dat het schip met hoogwater zal vlot komen. Donderdagmiddag konden de voorbij gangers op Trafalgar Square weer gedu rende enkele ©ogenblikken Nelson op zijn zuil zien staan, maar onmiddellijk daarop kwam de zwarte mist weer opzetten. En tegen den avond was het nog erger daa Donderdag. Bij een micriscopisoh onder zoek -heeft men Donderdagochtend 27.000 roetdeeltjes per kubieke centimeter ge teld. Donderdagmiddag 60,000; Woensdag avond (bedroeg dit aantal gemiddeld 100,000, doch Donderdagavond was de mist zoo zwart, dat er ten minste 150,00(1 moesten zijn. De extra-kosten van de straatverlich ting bedragen te Londen 20,000 pond per uur. Het aantal treinen naar de voorste den is met ongeveer40 procent vermin derd. Deze treinen vertrekken nog slechts op-ongeregelde tijden. Tallooze automobi listen moesten den nacht in de open lucht doorbrengen, daar het hun onmogelijk was door te rijden. Het aantal gevallen, waarbij een of meer lieden werden ge wond, is legio. Twee voetgangers zijn overreden en gedood door een trein, dien zij niet hadden zien aankomen. Bij een botsing tusschen een auto en een traan zijn drie passagiers gewond. Aan het publiek was verzocht alle ven sters den 'geheeleni dag te verlichten en da gordijnen open te laten, opdat de chauf feurs konden schatten waar het trottoir begint. Zij, die nabij- een halte van d'a autobussen wonen -brengen den vermoei den bestuurder thee en ververschingen. Het aantal diefstallen neemt toe, daar de dieven slechts een of twee passen behoe ven te doen om onzichtbaar te worden. Ook boven het Kanaal 'hing nog steeds een dichte mist. Vele schepen, waaronder verscheidene groote booten van de P. en O., liggen stil nabij Deal, waar de schepen elkander bijna raken. Het lichtschip East Goodwins heeft Donderdag met kanon schoten de reddingboot van Deal -gealar meerd, daar men dacht dat verscheidene schepen op zandbanken zijn vastgeraakt. Men had echter niet meer dan twee meter zicht. De passagiersboot, die den dienst tusschen Southampton en Oowes onder houdt is Woensdagnacht op zee gebleven en elf andere schepen, die te Southampton wbrden verwaoht, waaronder het troepen- ransport-sohip Marleen, konden evenmin binnenkomen. Een merkwaardig verschijnsel doet zich voor op het eiland Man, dat aan do eene zijde in een dichte -mist ia gehuld1, terwijl de badgasten te Douglas aan de andere zijde prachtig winterweer hebben. Ver wacht wordt, dat d« mist %t>% wnhren titö zal aaaheudkn. SI. Nlcolaas. Overheid en tooneei. De Begrooilngsdebalten. De Armenraad. De eindpaal. Per groote pot vnn 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar! Potten v. 50 gr. 1,— j 100 gr. 1.75 nog voorderligt*. 1 'JJ-'-JL1 Il-'.f

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5