De Praktijk van Helder Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, VAN VRIJENDEN TROUWEN. van ZATERDAG 13 DEC. 1924. Nr. 163 (auteursrechten voorbehouden) UIT DE OUDE DOOS. Antieke Zeden en Gewoonten uit onze elf Provlnclön. Toebereidselen. We izullen de wetten en voorschriften, die bet overmatig bruiloftvieren moesten beteugelen, voorbijgaan en ons liever wenden naar de vroolijke kanten van den aanstaanden trouwdag. Want dat was natuurlijk evenals nu nog de hoofdzaak 1 Als dan eindelijk de dag van het huwe lijk door den vader en de moeder van den bruid' (de ouders van den bruidegom had den in den regel slechts een tweede stem!) was vastgesteld* kwam de eigenlijke drukte aan. De gasten moesten in de eerste plaats worden uitgezocht! Dat was 'n werk van belang, want er kwam rang en stand aan te pas. De bruigom moest een paar „brui gomsbroeders hebben en de bruid een dito stel „Bruidsmeisjes". En het was een heele eer daartoe te worden gekozen. Het was zoo belangrijk, dat er in vroeger jaren zelfs (alweer!) boekjes en voor schriften voor bestonden. Maas meestal kende men de kunst wel van buiten. Uit de jongere kinderen werden de strooi-juffers en strooi-jonkers benoemd. Als dit gedaan was kwam nog een be langrijke verkiezing: de „bruidsmeid"! In den regel werd een van de dienst boden daartoe verkoren. Zij werd tot meid van de bruid benoemd en haar taak was om gedurende de bruidsdagen en bij de bruiloft in een spiksplinternieuw kleed en met een bloem op de borst in de onmid dellijke nabijheid van de 'bruid te blijven. Na de feestelijkheden kreeg zij dan een mooi geschenk. Het bruidsstuk! "En na alles kwam het vraagstuk van. de kleeding! Hetwelk we gevoeglijk kun nen overslaan, omdat daarvoor alleen een Jutter vol te schrijven zou zijn. Evenals nog over de keuze en inrich ting van de toekomstige woning. Als de bruidsjonkers en juffers en de strooiknapen en de bruidsmeid gekozen werden, dan werd een vroolijke samen komst gehouden. Want nu kwam het werk aan den winkel. In de eerste plaats het maken van de trouwbrieven. Want advertenties in de oourant was ln die dagen nog geen ge bruik. Het ging per gedrukte brief rond aan de familie en de bekenden. Er werd een heele drukte van gemaakt. Het waren in den regel aankondigingen met lof en heilwenschen met goud op snee randjes en met bloemversieringen. De knapste van het gezelschap zette zich aan het dichten en maakte toepasselijke rijmen. De kosten van dit drukwerk werden on derling betaald. En onderwijl groeide de drukte.de druktede drukte! De bruid is vol zorg over haar kleeding en over den goeden afloop van de trou werij. Zij- echter heeft een tegenhanger in het zoete genot van getrouwd te zullen raken en haar eigen huishouden op te zetten. De vader is er nog erger aan toe. Hij kan soms geen tijd gezwegen van het geld! vinden voor al die ongewone posten. Het zal een jaar met een gaatje wezen, door die trouwerij, waar hij op moppert, maar.die hij om geen lief ding zou willen tegenhouden. Maar het ergste lot treft de moeder. Zij is onophoudelijk met haar eigen en met haar dochters aangelegenheden bezig. Want zij' is natuurlijk de spil, waarom de heele feestelijkheid zal komen te draaien, En en passant moet ze de gedrukte stemming om niet te spreken van het stille verdriet dat het verlies van haar dochter haar aandoet onderdrukken. Zij vindt het natuurlijk ook wel heerlijk, maar zij juist weet zoo goed, dat er moei lijkheden aan vast zitten. Het is niet alles goud wat er blinkt. Ook in het gelukkig ste huwelijk moeten donkere dagen aan breken. En ze moet wel eens in stilte een traantje weg pinken. Daar tussohendoor leeft de stemming van zoo verscheiden soort. •De oudere zusters zijn toch een beetje ontstemd.„Waarom trouwt zoo'n jong ding al?" vragen ze soms. Omdat we anders geen feest zouden hebben en niet ereis de blommetjes buiten konden zetten! lachen de broers, die zich al spitsen op het royale feest. En in de keuken verheugen zich stie- kum de meiden. Want je mag ervan zeg gen wat je wil, maar zoo'n trouwerij heeft z'n goeie kanten. Het huishouwen wordt stiller en het feest ls ook niet te versma den. Het geeft lékker eten en lekker drinken. Het geeft roezemoes van feest en.het geeft fooien! Altijd vast fooien! Dus, laat ze maar trouwen. Na de trouwbrieven kwam het „groen- maken". Het huis van de bruid werd op geknapt. De spiegel en de stoelen werden omwonden. Hoe meer bloemen hoe liever. Schetsen uit Uitluiden, door CAREL J. BRENSA. PRAATJES VAN DEN VLETTERMAN. Om u maar meteen te vertellen, wie de „Jongens van de Vischploeg" zijn: dat zijn 'n bepaalde catagorie van de IJmuider vl tterluL Het is niet „Jaap", een eenige vletteman, die de voorhistorische en. meer dan zonderlinge verbinding onderhoudt tusschen IJmuiden en den kant naar de zee Het zijn ook niet de vletterlui, die op en om de sluizen bivakkeeren om een inkomend stoomschip vast te maken. Het zijn evenmin de willekeurige en op eigen gelegenheid werkende mannen in vletges, die met sigaren en sigaretten door de vis- scherahaven venten of ergens n paar vischfuiken hebben staan of zelfs nog wat aan de mosselteelt doem De mannen van de vischploeg, dat zijn de vletterlui, die er in het bijzonder van en voor (te visscherij zijn. Y andaar de oude naam: „Vischploeg". Want men kent nog andere ploegen. Er is (eigenlijk moest ik zeggen: er w s, want er 'heeft juist kort geleden weer een nieuwe versmelting plaats ge had, zoodat de grenzen niet meer zoo eoherp zijn) ook een 'gouden, ploeg en een koper-ploeg. Deze ploegen van vlet terlui waren voor de meer groote sche pen. Vaste vletterlui voor vaste schepen van groote maatschappijen daarnaast 'n ploeg voor wel de groote vaart, maar niet de vaste maatschappijen. Dus vracht schepen en wilde vaart.Het ging alle maal om dezelfde reden: Diensten bewij zen van vastmaken en losmaken van in- en uitgaande schepen! Maar één ploeg daarbij was wed altijd zeer belangrijk: Dat was de „Vischploeg" de ploeg van vletterlui voor alle schepen van de vis scherij. Hiervan wil ik u wat vertellen. Vroeger in de dagen van Olim was de vletterman van IJmuiden in de eerste plaatsrunner! Want als hij wat wilde verdienen, als h}j een schip wilde bemach tigen om vast te maken, dan moest hij maar zorgen, dat-ie 't kreeg. En om nu dit te bereiken bleef de vlet terman niet aan den kant staan uit te kij ken. Neen. Hij stapte ln zijn vlet en zette zich op de riemen! Zoo'n beetje n&ar den mond van de haven, meent u? Mis. Hij ging gemoedereerd zee op! Liefst zon der dat een concurrent 'hem in de gaten had. Hij ging regelreoht naar buiten. En geen mijl uit de kust, maar uren.wat zeg ik? Dagen uit de kustl Iet was een kwestie van „loef af te ste ken" in den waarachtigen zin van het oude zeemanswoord. Als er een 'n halven dag uit de kust was geweest om een even tueel thuisvarenden logger aan te klam pen, dan deed 'n volgenden keer 'n ander er 'n schepje op en ging 'n heelen dag te voren op relsl Ze roeiden om 't hardst en om 't verst! Ik ben er niet bij geweest, maar als het niet al te veel vletterman-latijn is, dan moet het meermalen voorgekomen zijn, dat vletterlui uit de haven van IJmuiden niet al te veel Vletertnan-latijn is, dan (Haasjes en kopjes en lepeltjes en.het a.s. huwelijksbed 1 Alles kwam onder het groen. Soms zelfs de knop van de voor deur en de leuningen van de stoep. Had men een tuin met een tuinhuisje, dan werd dit tot een tempel van den huwelijks god omgeschapen. Harten en pijlen en amortjes zwierven overal. i En middelerwijl werd er vast een (klein glaasje gedronken! Want het hier ge noemde hulppersoneel sloeg ook de pro viand voor het feest in. Er kwam Rijnsche en Spaansche en Fransche wijn. Er kwam ouderwetsche „hypocras", plus gekruide en' gesuikerde wijn (zelf gemaakt of door den.... apotheker geleverd). Deze apo theker leverde .ook debruidssuiker, de suikererwten, de kaplttelstokjes en de de boonetjes. (leen wonder dat de apotheker loerde op een trouwfeest onder z'n klanten. En of zoo wat noodig was? Niet alleen de deelnemers aan het ea feest, maar ook de bezoekers van de bruidsdagen moesten worden onthaald. En zelfs moesten de versnaperingen in de stad worden rondgebracht! Voor dit doel kwam er van den stalhou der een opgepronkt paard met een groen versierde koetsslede voor de deur. En de jonkers en de juffers, met bouquetten op de borst, gingen dan rondrijden naar alle vrienden en kennissen en kameraden en schoolmakkers en verre verwanten om aan ieder uit naam van het a.s. bruids paar een vlechtfleschje met hypocras en een doosje met suikerwerk af te geven. Het zal dus geen lezers verwonderen, dat de vader van de bruid in vroeger da gen wel eens tot laat in den nacht te re kenen zat. DIALOOG. Tooneel! Het Vaderlandsche tooneel gaat vooruit! Reusachtig vooruit! Ieder lid van een tooneelgezelschap wordt tegenwoor dig een eigen' (gezelschap. En het heele land wordt tegenwoor dig jachtterrein. Vroeger waren de gezel schappen in Amsterdam en Den Haag en Rotterdam. Tegenwoordig heben ze daar nog maar domicilie om een voorstelling voor de pers te geven Met verlies. .Want de menschen uit de stad gaan ergens anders heen. En de winst moeten ze uit de provin cie halen. Uit Zwartewaal en Durgerdam. En Grijpskerk en Ouwerkerk aan den Amstel. Als ze tenminste dan wat bijzond rs hebben. Anders kommen ze nog niet. Maar bijzonders hebben ze tegen woordig wel. Geen stukken. Maar Jubileumstournee's. Precies. Louis Bouwmeester reist met een stuk of wat kantoorbedienden rond. Eerst de elf provinciën. En de omstreken ter gelegenheid van zijn zestigjarige tooneelloopbaan. enkel m?ar om thuisvarende schepen op te wachten. En dan niet eentje, maar bij heele ploegjes, die dan zonder schroom als 't noodig was daar op zee in het zicht van een schip slag leverdenDie 'm had, die had 'ml En hoe je d'r an kwam, dat was bijzaak! Sommigen lieten zich om ver genoeg weg te komen door een uit varend schip op sleeptouw nemen. Ande ren voeren in de richting op eigen kracht. En het moet in die vroegere dagen ook voorgekomen zijn, dat ze mekaar bij het naderen of bij het enteren van zoo'n schip finaal ramijden of als ze konden over boord wierpen. Zachtzinnigheid is een kwade eigenschap voor. een vletterman. Moed is er voor noodig en desnoods: doodsverachting. Vechten en mekaar hak ken zetten was schering en inslag! Maar de karakteristieke (gevolgen bleven ook niet uit. Want als typeerend staaltje werd mij eens verteld van een vletterman, die eenige dagen uit de kust zwierf het verwachte schip of de verwachte vloot misvoer en tenslotte hij gebrek aan vol doend proviand, door een passeerend schip midden op zee uitgeput aan boord moest worden genomen. Dat was in dagen, toen de Umuider vletterman nog op eigen gelegenheid werkte en z'n broodje moest halen uit het vliegen afvangen van 'n ooncurrent! Tegenwoordig is dat heel anders. Tegenwoordig zijn de vletterlui van de vischploeg mannen in bonus. Het zijn „heeren". Want ze hebben den geest van den tijd begrepen. Ze zijn.geassoci eerd! Dé vischploeg is tegenwoordig 'n combinatie. Het is een coöperatie een organisatie.Een trust! En een trust, die et wezen mag. Een trust, die macht oefent. Vroeger was het mogelijk, dat een vletterman moeite deed een schip te be reiken en te bemachtigen en dat het schip van de diensten van den vletterman. afzag. Tegenwoordig hebben de heeren con tract met de trawlerreedérijen en ls leder binnenkomend schip tot de buitenland- sche toe verplicht van de diensten van den vletterman tegen vast tarief gebruik te maken. Zoowel naar buiten als naar binnen Is de organisatie tip-top. Aan het woeste spel van vroeger is een En toen met de 2000e voorstelling van de „Koopman van Venetië". En Rika Hopper heeft 't zelfde ge daan voor haar veertig-jarig jubileum. In zeshonderd gemeenten van ons land een Jubileumsvoorstelling.^Zegepraal"! En daarna ln België. En toen voor de tweede maal met een feestvoorstelling van een glansrol uit de dagen van Aranjuez.Opstanding van Tolstoi! En toen Louis de Vries met „Scha kels", vanwege het 80-jarig schrijverschap van Herman Heyermans. En toen Esther de Boer—van Rijk met „Op Hoop van Zegen" vanwege haar 60-jarig jubileum. En toen Willem Rooyaards met de „500e" van de „Violiers" En Marie van Westerhoven met „Dertig Zilverlingen" vanwege haar 50- jarige loopbaan. En Hubert la Roche op een af- seheidstournee vanwege zijn vertrek uit ons land. En Louis Crispijn met „De Verove raar" vanwege zijn gouden tooneelfeest. En nu Willem van der Veer met „Al lerzielen" ter herdenking van Heyermans dood. Allemaal bijzondere voorstellingen. Feestvoorstellingen. Herdenkingsvoorstellingen. J ubileumsvoorstelli ngen. 500e voorstellingen. Er bestaan geen gewone tooneel- voorstellingen meer. Net zoo min als er gewone films be staan.Allemaal super-sensatie-schla ger-suooes-meester-ongeëvenaarde kunst films. t Ik geloof het ook.saluut Addlo. aiss MIST EN VORST. De dikke mist, die vanaf Het Kanaal tot hoog in onze streken, een groot ge deelte van de Noordzee schijnt omsluierd te hebben, zoodat zelfs boot- en luchtdien- sten werden stilgelegd, hield de sleep dienst hier in een zekere spanning. Want al is de waarschijnlijkheid van stranding, tijdens mist, heel wat geringer geworden dan vroeger, zoodat men niet, als toen, steevast kon rekenen, dat er een schip zou vastioopen, toch is men op z'n qui-vive. Het zou toch kunnen gebeuren, dat een schip uit de koers liep, dat er aan de fijne instrumenten aan boord iets mankeerde, dat er de een of andere onnauwkeurigheid was begaan. Dan moest alles aan 'boord der sleepbooten voor elkaar zijn en met de moderne middelen, waarover men be schikt, zit de marconist in zijn hut om eventueel een toeken om hulp op te vangen. Maar afgescheiden van het noodlot, dat de schepen tijdens den imist kan treffen en dat in het vroegere Nieuwediepsche leven zóó was ingeweven, dat nu nog zelfs daarvan de nastuiptrékkingen worden ge voeld en voor den buitenstaander zijn te oonstafeeren, heeft de mist hier het won- derschoone schouwspel gebracht van de prachtig berijmde boomen. einde gekomen. Ieder vletterman van de ploeg is mee-eigenaar van de zaak. Hij is mee baas en mee knecht Niemand is meer dan den ander. Het is je reinste communistische staat en zoovaak ik hen heb ibezig gezien, had ik de lust om su biet communist te worden als het overal in de wereld zou toegaan als in deizen staat van enkel baizen! Ik vermoed dat Sovjet-Rusland ei? een voorbeeld aan zou kannen nemen! Ik heb er nimmer oneenigheid onder gezien en ook nooit van oneenigheid over het werk of 'het gezag van anderen ge hoord. Ieder vletterman van deze ploeg doet zijn werk zoo trouw en zoo stipt alsof hij zes baizen had, inplaats dat hij zijn eigen baas is. Van alle vletterlui zijn deze de belang rijkste ook om het werk, dat ze doen. De ploeg bestaat uit een bepaald aan tal lieden. Niemand kan er in worden opgenomen of hij moet worden toegelaten. En gezamenlijk onderhouden rij den dienst in de haven. Dag en nacht Zon dag en ln de week. Er is een binnen- en een buitendienst. Aan de kop van de haven aan den voet van het Semaphoor-gebouw, staan twee houten huisjes. In een daarvan zetelt de 'buitendienst van de vischploeg. De uren van de verschillende diensten zal ik niet herhalen, omdat dit bijzaak is. Alleen zal Ik vertellen* dat er steeds wisselende wacht ls. Er is een wisselwerking tus- sbhen waoht in het buitenhuisje waoht in het binnenhuisje (dat is een soortgelijk waohthuisje, dat aan den ingang van de eigenlijke vissohershaven staat) en vrij van dienst. In het hui^e bij de Semaphoor (vooral 's nachts) zijn meestal drie man. Een daar van pookt het kacheltje op (alleen 's win ters), de tweede ligt op de bank te maffen en de derde tuurt door den kijker naar de duisternis van de zee. Tusschen al de schommelende lichtjes herkent hij zonder weifeling de schepen, die hij hebben moet: trawlers, loggers, Engelsche drifters en z.g. koppels. Is zoo'n schip in aantocht, dan verlaat dé vletterman het huisje en gaat naar zijn wachtende vlet. Hij laat zich tot bij het 'aankomend schip afzakken en entert het behendig. Is het een trawler, dan wijst hij alleen de plaats aan waar deze moet me ren en maakt het schip vast. Dan koert De lichte vorst had de damp, die op de vaste voorwerpen was geslagen, omgetoo verd ln een compacte massa ijskristalle tjes, die al dikker en dikker^ werden en de boomen met een wollig uitzienue ijsvacht bedekte. De touwen der schepen waren ruig en dik en de dunne lijntjos schenen trossen, omdat ln den mist de dingen toch al groo- tor en compacter schenen dan ze ln wer kelijkheid rijm De draden der radionetten waren oen- tlmeters dik en het is, ln dergelijke om standigheden, •gelukkig, als er niet veel wind staat, omdat er ln zoo'n geval gevaar bestaat, dat de netten breken. De dampen vaagden over het watervlak in de Binnenhaven en het ls niet te ver wonderen, dat de zeelui dan spreken.van „vlam" op zee, want het is net alsof een rookdamp daarover trekt. Het is een fantastisch schouwspel, nu eens de scheepsrompen uit den nevel te zien opdoemen, terwijl ze even daarna weer in een ondoordringbaar floers zijn gehuld. Somber, en snerpend, en loevend klin ken haast voortdurend de stoomfluiten en wij', landratten, kunnen het ons haast niet indenken hoe ontzettend 'lastig het voor den zeeman moet zijn den weg op zee te vinden. Wie wel eens over uitgestrekte gronden is gegaan in zwaren mist kan zich een zwak begrip daarvan vormen, want 'hij weet, zelfs wanneer 'hij (gewoon is dage lijks die gronden over te steken, dat hij in zoo'n geval altijd op het verkeerde punt uitkomt. Zooals bekend heeft men in Amerika met succes proeven gedaan om geëlectri- ficeerd zand vanuit vliegtuigen döor de mistlaag ae jagen, waardoor de damp ver dween. Wat een uitkomst zou dat, in het groot toegepast, voor den zeeman kunnen zijn! Mogen we uitlatingen van menschen, die vanaf hun jeugd in de natuur hebben moeten verkeeren, gelooven, dan zou er vorst in aantocht zijn, omdat op de droog ten bij het Ruitje (haast geen visch is te vangen. Volgens hun zeggen trekt de visch den grond in; het kan ook zijn, dat de visch naar dieper water gaat om aan de koude, die te wachten zou zijn, te ontkomen. Dergelijke verschijnselen, waargeno men door ervaringsmenschen geheel te negeeren, lijkt ons' niet geheel juist en hun conclusie is vermoedelijk niet geheel te verwerpen. De ijsclub „Het Noorden" kan mis schien reeds voorbereidende maatregelen nemen, want de voorspellingen van de menschen, die altijd in de natuur zijn, zijn wel eens meer uitgekomen. Mist in de kist; opklaring en vorst. En de schaatsen Van zolder! De explicateur. Een nieuw geëngageerde explicateur in een provincie-bioscoop had beloofd dat hij zich bij! eventueele moeilijkheden altijd tegenover het publiek zou weten te redden. En dat deed hij ook werkelijk. Want toen er al dadelijke een van de eerste dagen van zijn werkzaamheid een film onder 't draaien knapte, zoodat er niemendal vanuit de donkere zaal op het doek te zien viel', toen annonceerde de explicateur met stentorstem: Ziet hier, dames en heeren.Hier volgt nu een -gevecht van negers in een donkeren tunnel midden in den nacht!. 'hij terug. Is het druk, dan neemt hij den een na den ander. En dan komt No. 2 in actie en desnoods No. 3. Weer of geen weer storm of geen storm hoog water of laag water mist of helder weerDe vletterman doet zijn dienst zonder woorden en zonder morren! Is het visschersvaartuig evenwel een „buitenlander", die onbekend is met de haven, dan gaat de vletterman al tusschen de" pieren aan boord. En daarin steekt dan o.m. zijn belang rijkheid. Dan is hij loods. Hij neemt het commando over en brengt het schip bin nen. En wat er nu al zoo gebeuren kan ln het leven van den vletterman wat hem kan overkomen en waarvoor hij kan ko men te staan, wat er voor moed' noodig ls en welke vaak de gevaren zijn van zijn bedrijf dat vertel ik u onder den bo- venstaanden titel: „Praatjes van den Vlet terman" bij volgende gelegenheden. Want ik wilde nu niet meer dan deze categorie van zeelui aan u voorstellen. Over de eigenaardige karakteristiek en over mijn kennismaking (een hoogst ge noeglijke kennismaking) met hen spreek ik u nader. Zoo ook over het veronderstelde vletter- latijn, dat mij een reeks eigenaardige ver halen en voorvallen van de zee deed ge nieten. Gezwegen nog van. de diensten, die ze mij bewezen hébben, door mij vaak zoo tegen middernacht uit den brand te helpen en mij tegen den civielen prijs van.... één sigaar over dienvoorhisto» risohen vorbindingsweg te varen opdat ik -naar huis kon komen Laat ik ditmaal eindigen met een grap: Niet lang geleden zat ik eens op een avond in het huisje ibij hen, toen ze spra ken over de wisselvalligheid van het weer tegenwoordig. En toen sprak een oude vletterman als zijn meening uit, dat het losse weer nergens anders aan te wijten was dan aan al die draadlooze telegrafie van tegenwoordig! D'r Kwam geen rust in de lucht met al dat gegolfl! En zoolang die draadlooze bleef bestaan zou je nooit meer die vaste zomers en die vaste win ters krijgen van vroeger dagen.Vast niet! (Wordt voortgezet). 't Jutte rt je Door carel brensa. i i 4 i <1 i De Jongens van de „Vischploeg". Brensa. Robinson.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7