T VANDAAG - KLÓKKE 3 UUR - WINTER-UITVERKOOP. n b Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS HERMAN NYPELS' BINNENLAND. VAN ZATERDAG .13 DECEMBER 1924. Het Kinderkoor „de H&rpe Davids" geeft ter eere van zijn 121/,-jarig bestaan een feestelijke uitvoering op 18 December a.8. in de öere^ Kerik, Spoorstraat. Bij de op 10 December door den ar chitect 'J. M. J. Amersdorffer gehouden aanbesteding voor het bouwen van een R. K. bewaarschool te den Burg Texel, is dit werk gegund aan aannemer de Graaf aldaar. Brieven voor Hr. Ms. „Tromp". 3n ,->d met de gewijzigde vaarroute van Hr. Ms. pantserschip „Tromp", ko men reeds opgegeven zendingen aan ge noemd schip te vervallen. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer en waarheen de eerstvolgende verzending van de voor de „Tromp" be stemde correspondentie zal geschieden. Alle voor dit oorlogsschip bestemde correspondentie, wordt thans ln afwach ting var. bovenbedoelde nadere opgave «an het postkantoor te Rotterdam gezon den. Gewijzigd reisplan Hr. Ms. „Tramp". Hr. Ms. „Tromp", die den 14d'en October voor een ö-maandelyksche oefeningsreis naar do Canariscbe eilanden en het wes telijk doel der Middellsndsche Zee is ver trekken, heeft haar reisplan gewijzigd als volgt: 13 December vertrek van Gibral tar, 17 Dec. aankomst Marseille, vertrek vandaar 20 Dec. Aankomst Villefranche 23 Dec., vertrek 29 Dec. Aankomst Palma (Majorca) 2 Januari, vertrek 7 Januari naar Malaga. Op den overtocht daarheen wordt 14 Januari in zee Hr. Ma Heems- kerek ontmoet, waarna de reis tezamen wordt voortgezet; aankomst te Malaga 15 Januari. Gezamenlijk wordt daarna het reisplan afgewerkt zooals begin October is gepubliceerd. Op 10 Maart zijn beide Schepen te Willemsoord terug. Hr. Ma „Heemskerck" zal 2 Januari van Nieuwediep vertrekken. Onze veenp lassen. Zoo luidde ongeveer de titel van de aan gekondigde A. G. O.-lezinlg door dr. van der Sleen. Vermoedelijk heeft deze titel ietwat afschrikkend gewerkt op het Hel- dersche publiek, want zelfs Musis Sacrum, dat 850 bezoekers kan herbergen, was lang niet voL 't Waa verschrikkelijk jammer, want dit was bij uitstek een avond, die ge schikt was voor het getrouwe A. G. 0.- publiek. Want dr. van der Sleen heeft het eigenlijk niet zoozeer gehad over de „veenplassen" van ons land, dan wel over de bevolking daanvan, de flora en fauna, die men daar vindt. En prachtige foto's dat er waren, de een al mooier dan de ander! Veenplassen vindt man, zoo zeide de spreker, overal' in ons land, en waar veen plassen zijn is veel riet en plantengroei. Uit" het riet ontstaan de moerassen, uit de moerassen het veen. De wortelstok ken van het riet vlechten in elkander en vormen zoo, voor zij geheel tot moeras verdicht zijn, een soort drijvende mat in het water, waarop een heel interessante plantenwereld leeft Elk jaar zinkt zoo'n wortelmat dieper en dieper en zoo ontstaat langzamerhand' het z.g. laagveen. Het hoogveen, waaruit de korte turf ontstaat, vonmt zich «enigszins anders, n.L uit op- gebaglgerden Veenmodder, die te drogen wordt gelegd. In korte turven vindt men dan ook altijd zaden en planten terug, die in het open water groeien. Op meerdere plaatsen in ons land zijn dikke veenlagen, in Amsterdam zelfs zijn ze 12 M. diep soms, zoodat zeer lange heipalen moeten worden gebruikt bij den houw van wonin gen. Die turfvorming was voor het bestaan van ons land absoluut noodzakelijk; ware er geen turf ontstaan, dan zouden al die streken thans absoluut onbewoonbaar zijn. Waar dus het beste en vruchtbaarste deel van ons land zijn ontstaan te dan ken heeft aan de planten, daar is het ze ker de moeite waard hieromtrent eens iets naders te vernemen. En dat ls dan ook de aanleiding geweest voor spr. tot het hou den van deze lezing. Het licht werd' nu uitgedraaid ein we kregen een serie lantaarnplaatjes, zoo buitengewoon mooi als zelfs in A. G. O. nog weinig vertoond ia Ze waren meeren- deels zelf opgenomen, 't zij door dr. van der Sleen, 't zij door den bekenden vogel- photograaf den heer Buidet, en verschei dene ervan waren door mevr. van der Sleen gekleurd. Vooral de prachtige vogelkieken in natuurlijke kleuren wa ren een lust voor de oogen. Het ls on doenlijk door middel van een kort ver- dag ook maar eenig idee te geven van het vele moois, dat vertoond werd. Een paar kiekjes van veenen en plassen in ons land, om ons te orienteeren, gingen vooraf, daarop volgden allereerst de Flora's kinderen: schermbloempjes, de zegge, de lisch, prachtig gekleurd, het pijl kruid, de d'ottebloem, de orchia Wij doen maar een greep. Ben ringslang zat tusschen het hooge riet, en de aardige karkiet werd opge volgd door het nog veel aardiger egeltje. Een prachtige aaronskelk kwam plotse ling ons verrassen, en de waterlelie met haar poëtische omgeving wie heeft ze nooit bewonderd in onze plassen? Alleraardigst vertelt de heer van der Heem ons van haar levenswijs. Dan plot seling heel andere wezens: watervlooien, krom en geestig, de cyelops, de dafrvia en hoe dat goedje meer heeten mag. De zeldzame lepelaar ontbreekt niet; deze fraaie vogel niet te verwarren met den ooievaar! komt slechte zeer wei nig voor in ons land. En nu weet ik waarlijk niet of ik dit vertellen magl Maar ik zal 't u influiste ren: de heer van der Sleen had een paar kieken van vogels, in 't Zwanewater geno men bij Callantsoog en hjj had daarvan een smakelijk verhaaltje tevens. Wij zouden zoo door kunnen gaan; schier overal wist de heer van der Sleen iets aardigs van te vertellen; tal van op namen had hij tezamen met zijn vriend, den heer Burdet, gemaakt, zij hadden har telijk gelachen om een nieuwsgierige juf frouw eend, die zich een veilig plekje had uitgezocht in het riet, vanwaar zij het gedoe van ©enige buurvrouwen- fuutjes kon gadeslaan. Denk eens aan, die twee dames hadden ruzie, en dat vond de eend zoo vermakelijk, dat' zij haar moeder lijke plichten verwaarloosde om het ver loop van de ruzie te kunnen volgen. En de beide heeren, die bezig waren een kiek je van dit eendje te maken, schoten tel kens in een hartelijken lach, zoodat de heele zaak dïeilgde ie zullen mislukken. Enfin, het is heelemaal niet onmoge lijk, dat het A. G. O.-bestuur aan dr. van der Sleen vraagt nogmaals te willen ko men. Want deze avond was feitelijk een beetje heel erg mislukt, en dat is zonde en jammer geweest. De nieuwe lantaarn deed' het prachtig; zij werkt met koolspitsen, hetgeen voor de bediening wat meer toezicht eischt, omdat deze van tijd tot tijd bijgeregeld moeten worden. Maar het licht is beter dan van een lampje, intenser en witter, en daarom is de keus op deze lantaarn ge vallen. Het is wel aardig, dat A. G. O. deze geheel uit eigen middelen heeft kunnen bekostigen. De binnenwand) is geheel met asbest bekleed', en de plaatjes loopen geen gevaar van warmworden en springen. EDr. Ketner, die als voorzitter den spre ker welkom heette, en aan het eind harte lijk dankte voor zijn leerzame en interes sante lezing, herinnerde eraan, dat de eerstvolgende A. G. O.-avond van geheel anderen aard is. Wij hebben reeds mede gedeeld, dat op Maandag 22 December een kerkooncert zal plaatshebben, uit gaande van A. G. O. Voor dit conoert, dat gegeven wordt in de Nieuwe Kerk (West straat) is medewerking toegezegd door onze stadgenooten mejuffrouw Marcella de Haar (viool), den heer Toon de Hoogh (orgel), terwijl als derde een Rotterdam- sche concertzangeres, mejuffrouw Len de Wit, zal optreden. De toegangsprijs is dit maal hooger gesteld en op 40 cents ge bracht. Dit zal toch voor niemand een be zwaar behoeven te zijtn, want een dergelijk concert voor 40 cent is waarlijk zeer goed koop. Het bestuur van A. G. O. hoopt dan ook op een druk bezoek; gelukkig kun nen in de Nieuwe Kerk heel wat menschen geborgen worden! Electriciteitstarlef. Het Bestuur der Alg. Held. Wink. Ver. heeft o.s. adres 23 November j.L aan Burg. en Weth. der gemeente Helder ingezon den. Door de besturen der Algemeen© Hel- dersche Winkeliersvereeniglng en de Af- deeling „Helder" van de Hanze, werd per schrijtven van 81 October aan den Raad der gemeente Helder aangedrongen op verlaging van de electriciteitstarieven. Tot onzen spijt hebben wij' op genoemd schrijven tot heden nog geen bericht van uw geacht Ooilege ontvangen. Het 'bestuur der A. H. W. V. neemt de vrijheid hier nogmaals op terug te komen en zou u willen verzoeken, wel te willen medewerken om een goedkoop tarief te stellen aan gebruikers van electrioiteit in de uitoefening van hun beroep. De stroomprijS wordt ons berekend tegen 40 cent per K.W.U. en waar in een klein bedrijf hier ter plaatse, bij ruime berekening van alle onkosten^ rente en afschrijving, deze prijs slechts 6 cent per per K.W.U. bedraagt, lijkt 'hét ons onbil lijk, dat het P.E.N. uw Bestuur noodzaakt als igroot afnemer een hoogeren prijs te betalen. Het groot-bedrijf ls opgezet onder de leuze van „centralisatie", zoo mogelijk eenige groote centrales voor het geheele land. De productiekosten zouden veel 'ge ringer zijn en geheel Nederland zou goed- kooper stroom betrekken. Onder dien drang zijn 's-Rijkswetten tot stand gekomen, die de gemeenten het zeer moeilijk zullen maken hun eigen stroom te verwekken. Waar de ondervinding ons leert, dat deze theoriën in de practijk faalden^ on geacht de diverse storingen, doch vooral de minder soepele werking onder afgeba kende rijksbepalingen, lijkt ons de tijd gekomen gehoord de strubbelingen in verschillende gemeenten uw bestuur te verzoeken zijn ln vloed te willen aanwen den om hierin verandering te krijgenu Wij zouden gaarne in verband hiermede van u vernemen of uw Bestuur in prin cipe geneigd is tot eventueels stichting van een eigen centrale en nog onder uwe aandacht willen brengen, dat onze ge meente tegenover andere gemeenten ln een gunstige conditie verkeert. Zij' toch heeft ln de Marinewerf een groot gebruiker in haar midden, die overdag, dus in den gunstigsten tijd, zijn grootste stroomverbruik heeft. Door oomhinatle met dien grootafnemer ls waarschijnlijk een goedkoopere stroom- prijs te bedingen. (Het bestuur der A. H. W. V. verzoekt u te willen medewerken, een goedkooper tarief te willen voorstellen en uw Invloed aan te wenden im in overleg met andere gemeenten te traöhten los te komen van het P.E.N, om te komen tot stichting van een eigen' centrale of concessie te verlee- nen tot stichting van een dergelijk bedrijf voor de gemeente Helder. Ingezonden mededeeling. aanvang van onzen HEEREN- en KINDERKLEEDING. MODE-ARTIKELEN. SPOTKOOPJES IN ALLE AFDEELINGEN. Kleeding-Magazljnen Op welk adres bij het bestuur der A. H. W. V. nog geen antwoord van Burg. en Weth. der gemeente Helder is ingekomen. mtp. Zoo mooi als thans de wereld is! Alles is nu bedekt met het kanten kleed van den rijp, dat de imist en vorst tezamen hebben geweven en hebben uitgespreid over de aarde. Ylekkeloos-wlt is het en zorgvuldig is de aarde er mee toegedekt: het groene 'gras is wit geworden, wit zijn ook de huizen en daken. Kunstig gekar teld zijn de blaadjes van de liguster en de huist in onze tuinen, forsch dringen de telegraaf- en telefoonlijnen zich op. Maar het mooiste van alles zijn de hoo rnen! O, die oude, in den harden strijd om het bestaan aan deze barre noordkust krom en scheef gegroeide hoornenZij hebben een kanten kleed aangedaan van vlekkeloos-wit; gansch hun takkenweef- sel ls in dit kleed gehuld en fel steekt het af tegen de grauwe, sombere luchten. Onze Prins Hendriklaan is in waarheid van een prinselijke statie geworden en overal waar men de boomen vindt, langs West straat en Dijkstraat, langs Hoofdgracht en Kanaalweg, zijn ze een festijn voor de oogen. Nog mooier, komen ze uit tegen den achtergrond van een woning: zie, hoe vorstelijk de oude boom achter het Wees huis zich omhoogheft! Zijn bovenste takken hebben het in den jarenlangen strijd tegen de westenwinden moeten af leggen, maar zijn kanten kleed, hoezeer gesohonden, is er niet minder mooi om! Zoo mooi als thans de wereld is! Heel het landschap, zoover als het oog reikt, is wit, het is een ander wit als dat van de sneeuw, maar even mooi, ja wellicht sohooner en feestelijker. Het is ook zeld zamer, het is als een oude, zeldzame gra vure, door 'kenners en liefhebbers met de oogen geliefkoosd telkens als zij uit de portefeuille wordt gehaald, waar zij pië teitvol is opgeborgen. Ach, konden wij dit zeldzame schouwspel ook maar vasthou den met onze oogen. Zoo mooi als thans de wereld is! „Boefje" !n Casino. Men schrijft ons: Hoewel het reeds aardig loopt met de plaatsbespreking voor d'eze buitengewone voorstelling van a.s. Maandag, is Casino toch lang nog niet uitverkocht Wel ruim 500 goede plaatsen zijn op de verschillen de rangen' open. Dagelijks is er in het Sig. Mag. „Nederland1" van den heer Ko kelaar, gelegenheid plaatsen te bespreken. Wij kunnen deze prachtopvoering ten zeerste aanbevelen. De pers zegt er van: Leger des Helïs. Morgen en Maandag zulleni de samen komsten in de Legerzaal aan de Spoor straat 88 geleid worden door Brigadier en mevrouw Rönitz. Zondagmorgen 10 uur en 's avonds half acht worden bijzondere bijeenkomsten ge houden en Maandagavond zullen een acht tal mannen en vrouwen ingezegend wor den tot soldaat van het Leger des Hells. Al deze samenkomsten worden geleid door Brigadier en mevrouw Rönitz, en worden opgeluisterd door de medewer king van zangkoor en muziekkorps. Uit het Politie-rapport Op verzoek van de rechthebbenden verwijderde de politie twee vliegtuigma kers der Marine uit een lokaliteit aan den Kanaalweg, omdat zij onder drankinvloed aldaar zich wederrechtelijk ophielden en zich niet wilden verwijderen. Een hunner vernielde ter plaatse nog de glasruit van een toegangsdeur. Door één van een drietal luidruchtige marineschepelingen werd opzettelijk een ruit van de school aan de Weststraat ver nield. De dader werd door de politie aan gehouden. Assistentie werd verleend aan .de Waagstraat, waar twee kennelijk beschon ken personen de orde verstoorden en een hunner een' vrouw met een groot knipmes bedreigd) had. Zij werden door de politie aangehouden en ter ontnuchtering in be waring gesteld. Een bewoonster van de Steengracht deed aangifte, dat haar zoontje door een slagersknecht uit de Keizerstraat te mis handeld. In den nacht van Woensdag op Don derdag deed een bewoner van de Wil- helminastraat aangifte, dat hij bestolen was. Hij had den afgeloopen avond te sa men met een bewoner van de Koning straat in een perceel aan den Kanaalweg gewerkt, waarbij hij zijn colbertjasje 'had uitgetrokken en in een onbewoond ver trek opgehangen. Toen1 hij na het beëindi gen der werkzaamheden het jasje weer aantrok, bemerkte hij, dat uit de binnen zak een aantal papieren en een bedrag van' pljm. 90.— aan papieren geld ver dwenen was. De eenige personen, die dien avond om streeks hakelf in het perceel geweest wa ren,, waren de moeder en twee broers van den ander. Laatstgenoemde was eveneens aan het bureau verschenen en werd aldaar gefouilleerd" en gehoord, doch ontkende iets van de zaak af te weten. Ook in het perceel aan den Kanaalweg en in het be trokken huis aan de Koningstraat werd door de politie terstond huiszoeking ge daan, echter zonder resultaat De recher che zet het onderzoek voort Tegen een bewoner van den Stroo- weg wordt proces-verbaal opgemaakt ter zake van het vervoeren van een kalf op noodeloos kwellende Wijzeu Donderdagavond tegen middernacht werd door een café-houderpolitiehuip ingeroepen, omdat een bezoeker in zijn inrichting bestolen was voor een bedrag van ongeveer 400.Aanvankelijk meende de politie met een grap te doen te hebben, doch bij onderzoek bleek al spoedig het tegendeel. Toen de bedoelde bezoeker zjjn vertering wilde betalen, legde hij een oogenblik afgeleid, zijn por- temonnaie met inhoud op een tafel neer. Even later ontdekte hij, dat deze was ver dwenen, terwijl niemand van de ongeveer twaalf bezoekers kon verklaren op welke wijze. De politie besloot toen alle aan wezigen ter plaatse te fouilleeren. Het viel toen één der agenten op, dat een be zoeker een bewoner van de Schagen- straat zich naar de waterplaats wilde begeven. Dit werd hem belet, waarna hij na eenig verzet gefouilleerd werd. De por- temonnaie met inhoud werd daarop in één zijner broekzakken bevonden, waarna de dader naar het Hoofdbureau van Politie werd overgebracht en' in arrest gestelde Vrijdagmorgen omstreeks 7 uur werd aan de politie kennisgegeven, dat op de groentenveiling op het Koningsplein werd gevochten. Nadat de orde was hersteld, bleek dat twee gebroeders van de Spoor- gracht met twee gebroeders van de Oude Kerkstraat slaags waren geweest. Beide partijen deden later aangifte van mishan deling. De Kamerverkiezingen. Jhr. ir. K. R. L. de Muralt, lid der Eer ste Kanier, te 'Borculo, heeft, naar aan leiding van het verzoek, dat hij van de zijde van verschillende kiesvereenigingen gekregen heeft, om een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden, aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond me degedeeld, dat hij bijl de aanstaande Tweede-Kamerverkiezing op geen enkele candidatenlijst wensdht voor te komen. Het Daros RQkers-fatnds. Naar men weet, heeft de regeering inder tijd medegedeeld, dat een bedrag van 5000 zou worden uitgetrokken ten behoeve van oud-redders van schipbreukelingen en hunne nagelaten betrekkingen. Naar aanleiding hiervan stelde de heer Ter Hall vragen aan den minister, welke laatst antwoordde, daJt het onderzoek had uit gewezen, dat geen hooger bedrag noodlg was. In verband hiermede heeft het Helden der Zee-fonds „Dorus Rijkers" een schrijven ge zonden aan Prins Hendrik; aan den voorzit ter van den Ministerraad, de ministers van Waterstaat en Financiën, de leden der Eer ste en Tweede Kamer, alsmede aan de bur gemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, alle kustplaatsen langs de Noordzee en aan tal van Armenraden, in welk schrij ven de uitslag der enquête aan critiek wordt onderworpen. Het hoofdbestuur deelt mee, dat het met bezorgdheid heeft kennis genomen van de mededeelingen der regeering, aangezien reeds 184 aanvragen om ondersteuning van redders en weduwen bij het hoofdbestuur zijn bin nengekomen en na- nauwgezet onderzoek door Armenraden en burgemeesters en strenge schifting door de bestuursleden van het fonds deze laatsten tot de conclusie zijn gekomen, dat ruim 100 personen voor een ondersteuning ln aanmerking komen, omdat ten eerste zij zich verdienstelijk hebben ge maakt als redders van schipbreukelingen en zij voorts thans inderdaad in behoeftige om standigheden verkeeren, terwijl ondersteu ning door hen gewenscht wordt Nu uit betrouwbare gegevens blijkt dat ten minste 100 oude en arme redders en we duwen van redders in behoeftige omstandig heden verkeeren (in Helder zijn volgens rap porten van Burgemeester en Armenraad zelfs de meesten der pi. m. 80 oude redders en weduwen „armen") en dat het ln opkomst zijnde Helden der Zee-fonds reeds thans 5200 per jaar aan uitkeerlngen besteedt, staat vast dat een Regeeringsateum van ƒ5000 's jaars onvoldoende is om la den nood1 der wde redders to voorrijn. De eer van ons volk zoo besluit het adree is er mee gemoeid deze dappere heMen niet aan hun lot over te laten. Zij, die 25 tot 50 jaar klaar stonden schipbreuke lingen te redden uit doodsgevaar, moeten thans zeil gered worden uit armoede en el lende. Er ie haast bij het werk, want de hel den en weduwen zijn oud Het eeuwfeest van het N. H. Kanaal Naar wij vernemen heeft Mr. Aalberse, minister van arbeid, handel en nijverheid, de tot hem gerichte uitnood iging cm in het eere-coinité ter herdenking van het 100-jarig bestaan van het N. JEL Kanaal zitting te nemen, aanvaard. Tot het uitvoerden comité is nog toege treden de heer W. J. Kernkamp, waarne mend Dijkgraaf van het Hoogheemraad schap der Uitwaterende Sluizen van Ken- nem eiland en West-Friesland. Tentoonstelling ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Groot Noord- Hollsndsch Kanaal De tentoonstelling, die door den ge meente-archivaris, den heer N. J. M. Dresch, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Groot N. H. Kanaal, van 18 December tot 15 Januari in het Sted. Museum te Alkmaar zal worden georga niseer*, belooft in velerlei opzicht inte ressant te zullen worden. Fr rijn van verschillende instellingen en van een aantal particulieren hier te lande tal van inzendingen ontvangen, ter wijl uit de rijke verzameling van het Ste delijk Museum te ALunaar zelf ook heel wat merkwaardigs te bijeen gebracht. Het Rijksmuseum, het Rijks Prenten kabinet, het Soheepvaört Museum, het Gem. Archief te Amsterdam, het Algem. Rijksarchief in 'Den Haag, „De Atlas van Stolk", het Maritiem Museum „Prins Hen drik" te Rotterdam en het Rijks Archief te Haarlem, ©nz. hebben een en ander uit hunne verzamelingen welwillend afge staan. Het te gelukt om van de fraaie gedenk penning, die in 1824 geslagen is, ter ge legenheid van de opening van het N. H. Kanaal, zoowel de bronzen als de zilveren te verwerven. Deze penning te de fraaiste van dezen aard, die tijdens de regeering van Wil lem I is geslagen. Er zullen o.a. te zien zijn: schilderijen, prenten, teekeningen, kaarten enz. voor namelijk uit de periode van den aanleg van het kanaal. Allerlei dingen, die met de vaart over de Zuiderzee vóér 1824 verbnad houden, alsmede de kwestie der omdijking van het IJ toeliohten, zullen er tentoongesteld zijn. Modellen van soheepskameelen, Marker waterschuitjes, prenten van baggermo lens, kaarten van de Zuiderzee, het IJ en Noord-Holland vóór en na den aanleg van het N. H. Kanaal, de loop van genoemd kanaal, afbeeldingen van de „Bellona" en de „Obristina Bernardina", de eerste schepen, die het kanaal zijn doorgevaren, zal men er kunnen zien. De ontwerp-salarissen der P. T. T. Amsterdam, 12 Dec. Naar „De Telegr." verneemt, is de salaris-regeling voor het P.T.T.-personeel thans aan de Kroon ter goedkeuring voorgelegd1. Deze regeling ziet er ln hoofdzaak uit, als hieronder aangege. ven. Bij de beoordeeling der cijfers houde men rekening met bet navolgende: Voor de ambtenaren op week- en maand- loonen treedt de aanvangswedde op 28-jari- gen, voor de ambtenaren op jaarloon op 21- jarjgen leeftijd in werking. Beneden den 23- resp. 21-jarigen leeftijd wordt het loon met 100 200 verminderd. Van alle salarissen gaat af 8V2 bijdrage voor weduwen- en weezen-pensioen. Voor de ambtenaren op jaarloon in de 2e en 8e klasse standplaatsen wordt de wedde met 4, resp. 8 verminderd. De ongehuwden ontvangen de twee laatste periodieke verhoogingen niet. Hun inaxi- mumwedde bedraagt 90 De gehuwden ontvangen een toelage van 200 300. Echter zal het aldus verkregen salaris plus toeslag niet meer dan 2000 be dragen. Gehuwden met kinderen beneden 18 jaar ontvangen 3 toeslag over 1925, met een minimum van 50 en een maximum van 200 per kind. Voor de gehuwden en kostwinners met jaarloon zal de salarisvermindering, gedu rende 1925, ten hoogste 10 bedragen. Voor idem op week- en maandioonen in de 3e klasse standplaatsen ten hoogste 15 Voor de ongehuwden is de salarisverlaging ongelimiteerd'. Aan de salarisschalen ontleenen wij het volgende: Voor 2e klasse gemeenten: Besteller (boven 22 jaar) bij aanstelling 24.96 tot 29.76 (na 5 dienstjaren). Kantoorknecht bij aanstelling 26.83 tot ƒ31.68 (na 5 dienstjaren). Ambtenaren Hoofdbesteller 1400—2800 (7 twee- jaarl. verhoogingen van 100 en 1 van ƒ200). Telefoniste 2e kL bij. den localen dienst 10001600 (1 tweej. verh. van 200, 2 ld. van 100 en 4 ld. van 50). Kantoorbediende Ie kl., Telegrafist le kl. 14002500 (5 tweej. verh. van 200; 1 ld', van 100). Kantoorbed. 2e kl., Telegraf. 2e kl. ƒ1100 2000 (2 tweej. verh. van 200, 5 ld. van ƒ100). Oommies-Hoofdcommies 1800—5000 (1 tweej. verh. van 200, 6 id. van 800; 6 ld. van 200). Ambtenaarssalarissen. Naar het Nederl. Correspondentiebureau ln Den Haag verneemt, is thans bij de regeering de vraag ln overweging, ln hoe verre uit de beraadslagingen In de Twee- Het waa een knappe vertoon lag. Dit ia een stuk, dat zoor reien zal stichten. (Al«. Handelsblad..) Er was buitengewoon veel zong aan deze vooretelling besteed. (Henri Dekking.) Het publiek was opgetogen. (Mr. Ji. J. v. Bolhuis in de N. Rott. Crt.) Het stuk laat Boefje wel kennen ook in zijn goede eigenschappen. (Het Volk.) Een schitterende primdère. (De Maasbode.) mmmm''1B Salarlsvermlnderlrtg over 1925.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9