JeldadigheidsPostzegels", NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld PUROL 30 Eerste Blad. BUITENLAND Schrale huid? Kloösterhahem Nr. 5961. DINSDAG 16 DECEMBER 1924. 52»t« JAARGANG, Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-OiroretoenioK No. 16066. d,e z,oh van heden af, voor minstens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvan gen het tot 1 Januari GRATIS. Heropening Postchèqua- en Girodienst. VOLKENBOND. De vergadering van den Raad te Rome. De 32ste zitting van den Volkenbonds raad is Zaterdag geëindigd. Met toestemming van de Q-rieksche en Turksche regeeringen heeft de Volken- bondsraad besloten het advies van het inter nationale gerechtshof te vragen over de be- teekenis van een onduidelijk artikel in- de GrieksCh-Turksche conventie van "Lausanne over de uitwisseling der bevolkingen. Voorts heeft de Volkenbondsraad definitief goed gekeurd de overeenkomst met de Fransche regeering inzake het nieuwe instituut voor intellectueele samenwerking te Parijs. Aan het slot der vergadering heeft Qui-. nones de Léon den Volkenbondsraad uitge- noodigd de volgende raadsvergadering, die buiten Genève mocht plaats vinden, te Ma drid te houden. Alleen Zweden verklaarde prinoipieel steeds te Genève te willen ver gaderen. Het blijkt steeds duidelijker, dat het wel haast door de heele wereld met blijdschap begroete protocol van Genève nog lang niet in veilige haven is. Engeland heeft' het nog steeds niet geratificeerd, en voorloopig zal het er wel niet toe komen ook. Chamberlain geeft als reden voor de vertraging het feit, dat de dominions hierbij gekend moeten worden. In Engelsche bladen komt evenwel de meening tot uiting, dat de dominions wel weinig bezwaar zullen maken, doch dat het tegenwoordige Britsche kabinet tegen het protocol van Genève is, zooals dit is vast gesteld. De verplichtingen, die hierdoor worden opgelegd, zouden een meer beperkt karakter moeten hebben. Bovendien neemt Ohamberlain het stand punt in, dat een Engelsch-Fransch garamtie- verdlrag evengoed noodzakelijk is. Ook Mussolini is niet geheel gerust op de FEUILLETON. door GEOBGE A. BERMINGHAM. 18) „Inderdaad," vervolgde ik, „zou ik, als ik George maar wat eerder gesproken had, vermoedelijk vanavond met den nacht-express zijn vertrokken, maar tegen den tijd dat wij met eten klaar waren, was het te laat om dien nog te halea" „Zeker", zeide George. Lucy schelde en gaf de noodige orders aan de dienstbode. „Ik vind", zeide ik, „dat je Geneviève morgenoohtend haar ontbijt op 'het bod moet laten brengen. Het arme kind te dood'op. Zij heeft een vervelenden tijd achter den rug." Als ik tegen half acht de plaat poetste en Geneviève tot 'half elf of half twaalf uur in bed bleef, zou ik volkomen veilig zijn. Toen het bedtijd was, bracht Lucy imij naar boven naar mijn kamer. „Het doet imij zoo'n pleizier zeide zij, ,ydat je George hebt geraadpleegd en dat je zijn raad opvolgt. Ik was bang dat je 't niet zoudt doen. Natuurlijk weet ik dat George in sommige opzichten niet zoo knap is als jij. Hjj heeft geen letterkun digen aanleg." „Schrijver zijn", zeide ik vriendelijk, „is niet alles. George verdient veel geld." uitwerking, die het protocol bij definitieve aanneming zal hebben. In den Senaat noem de hij het protocol een besliste poging om oorlogen te voorkomen, doch hjj wees op de tegenstrijdige meerlingen die hierover be staan. Zijn eigen oordeel vatte MuesoM' ais volgt samen: Als allen geteekend hadden, zouden wij het ook gedaan hebben, daar wij in dergelijke quaesties niet geïsoleerd kunnen blijven. Maar wij zouden geteekend hebben op voor waarde, dat men ons eenige ophelderingen gaf, omdat men, ais men waarlijk den vrede wil, de oorzaken van een oorlog uit den weg moet ruimen. Wanneer men bijvoorbeeld Pen politiek van een monopolie van grond stoffen verwezenlijkt, schept men oorzaken voor een oorlog. Naar de meening van Mus solini zal het goed zijn het protocol zeer aan dachtig te bestudeeren wegens zijn zeer deli caat karakter en de verbintenissen, die het meebrengt. Groot-Brittannië en de Volkenbond, De Britsche regeering heeft den secre taris-generaal vam den Volkenbond! be richt, dat zij, sedert het Volkenbondssta tuut in werking te getreden, van meening te geweest, dat nóch het pact, nóch een der conventies, welke onder de auspiciën van den Bond zijn tot stand gekomen, van toepassing konden zijn op de onderlinge betrekkingen tusschen de verschillende deelen van het Britsche rijk. Deze mede- deeling te gedaan naar aanleiding van een schrijven van den secretaris-generaal, dd. 11 Juli 1924, aan alle regeeringen, waarin kennis werd' gegeven van de registratie van het op 6 December 1921 tusschen En geland en Ierland gesloten verdrag, waar toe het Volkenbondssecretariaat ingevolge art. 18 van het pact, op verzoek der Ier- sche regeering, op 11 Juli van dit jaar was overgegaan. De Britsche regeering wijst er op, dat het desbetreffende artikel niet op het ver drag van 6 December 1921 toepasselijk kan worden geacht De financleele conferentie. Officieus wordt medegedeeld, dat de financieele oonferentie te Parijs op 16 Januari an. zal aanvangen. Een tweede ontwapeningsconferentie in den zomer van 1925? De „Daily Tetógraph" meldt dat presi dent Coolidge voor het bijeenroepen van de tweede ontwapeningsconferentie in den an. zomer wil afwachten wat de Volken bond doet De schulden der geallieerden aan de Vereenlgde Staten. Uit Londen wordt gemeld, dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk officieele bespre kingen met de Vereenigde Staten zal aanknoopen betreffende de fundeering van de Fransche schuld. Daarnaast zullen gelijksoortige onderhandelingen met En geland geopend worden. Genoemde onderhandelingen zullen af hangen van bevredigende bewijzen be treffende de werking van het Dawes-plan, waardoor Frankrijk in staat wordt ge steld nauwkeurig te weten hoeveel geld beschikbaar is om de betalingen aan Engeland en de Vereenigde Staten te doen. In een bespreking met Clémentel, heeft deze Ohamberlain medegedeeld, dat Frank rijk buiten Engeland om, geen bespre kingen zou houden met de Vereenigde Staten over de schuldregeling. „Dat is zoo",- zeide Lucy, „en doordat Geneviève nu dat geld heeft, komt het zoo igoed uit. Ik ben heusch niet fel op geld, Johnny, en ik vind dat Geneviève een van de liefste meisjes te, die ik ooit ontmoet heb, en zoo vol leven. Juist de soort van vrouw die jij noodig hebt, om je een 'beetje op-te vroolflken. Toch imoet ik zeggen, dat het geen kwaad kan dat zij geld meebrengt. Zooals je zegt, met schrij ven te niet veel te verdienen." Ik ging naar bed, mij afvragdnde of Lucy tegen Geneviève op dezelfde manier had gesproken als tegen mij. Zoo ja nu, dan zal niets wat zij heeft kunnen zeggen, Geneviève zoo aan het schrikken hebben kunnen brengen als Geneviève haar en George aan het schrikken zou brengen, als zij hun de waarheid vertelde aangaan de het geld van haren vader. ZESDE HOOFDSTUK Mijn reis naar Ierland gaf mij1 tijd om te denken. Het was de eerste tijd om na te denken dien ik had 'gehad, sedert den avond dat Wilbred's boodschap mij 4e St Jacut bereikt had. Ik had twee dagen doorgebracht met heen en weer te loopen tusschen het Ohflteau d'Aix, Ploubaly, de naastbijzijnde plaats en St. Malo, waar ik een Engelschen consul vond. Dit was ge weest toen ik de toebereidselen trof voor Wilbred's begrafenis. Nadien had ik Ge neviève dikwijls gezien en gesproken, ter wijl ik haar hielp haar vertrek van het kasteel voor te bereiden, en zij is niet precies een rustig persoontje. Op de thuis reis had zij aldoor .tegen mij gepraat, be- Ingezouden Mededeeling. «r K0ÜPT voor Uwe Brieven en Drukwerken m ten bate van het usa verwaarloosde kind. DUIT SCHLAND. Het kabinet afgetreden. Uit Berlijn wordt aan het „HbL" gemeld: Het Rijkskabinet is afgetreden. Rijkskan selier dr. Marx begaf zich naar president Ebert om hem van de demissie van het ka binet mededeeling te doen.-De rijkspresident heeft het ontslag aanvaard en den rijkskan selier verzocht tot de vorming van een nieu we regeering de loopende zaken te willen afdoen. Reeds heden zou Ebert de leiders der par tijen ontvangen, teneinde met hen verschil lende mogelijkheden van een regeeringsvor- ming te bespreken» In geen geval zal Ebert een sociaal-democraat opdragen het kabinet te vormen, daar hij van meening is, dat het niet aankomt op die relatieve grootte van de verschillende fracties, maar op de mogelijk heid van een ooaiitievorming. Men acht het waarschijnlijk, dat hjj iemand uit de rijen van de Duitsche Volkspartij of van het Cen trum zal kiezen. Tot welke van beide groe pen hij zich het eerst zal' wenden, is nog niet bekend1. De nieuwe Rijksdag komt vermoedelijk op 5 Januari bijeen. De rijkspresident heeft den ex-staats secretaris von Jagow, die wegens deelneming aan de Kapp-Putsch door het Rijksgerechts hof tot vijf jaar vestingstraf was veroor deeld, van welke straf hij op 18 dezer drie jaar heeft uitgezeten, het overige gedeelte zijner straf kwijtgescholden. Een proces tusschen. Krnpp en Vickers. Het orgaan van de soc. partij', de „Vor- warts", gaat in op een mededeeling van de „Daily Mail", volgens welke spoedig een proces zal worden gevoerd tusschen de Duit sche firma Krupp en de Engelsche firma Vickers over de betaling van een zeer groot bedrag, hetwelk Krupp van de Engelsche firma eischt op grond van een overeenkomst van 1902, waarbij' de firma Vickers zich be reid verklaarde Krupp een tantième te ge ven voor eiken zunder voor een granaat, welke volgens de ontwerpen van Krupp (bij Vickers) werden gepiaakt. Bij het uitbreken van den oorlog staakte Vickers de betalin gen. Zij beroept zich op artt. 299 en 806 van Ingezonden Mededeeling. Gesprongen Handen Ruw?, Schrale Huid Springende Lippen Huidwondjes halve wanneer zoowel zij als ik sliepen. Daarna was mijn kruisverhoor door Lucy en George gekomen. Ik was blij eindelijk op mij zelf te zijn in het rijtuig van den Ierschen posttrein of, zoo dan niet metterdaad op mij zelf, in elk geval omringd te zijn door mensdhen, die jtiet recht niet hadden om tegen mij te praten. Maar mijn gedachten waren niet hijster prettig. Eigenlijk begon Ik het gevoel te krijgen, dat indien ik over mijn toestand een beetje eerder had kunnen nadenken, ik mij niet in dien trein zou bevonden hebben met een kaartje naar Knockcroghery in mijn zak. Ik begon be sef te krijgen van alle mogelijke moei lijkheden waaraan ik niet 'gedacht had, vóór ik op reis ging. Wilbred's aanwij zingen waren heel duidelijk. Ik twijfelde er nauwelijks aan, dat ik de kerk op den heuvel zou vinden, den bouwval aan den oever van de rivier aantreffen en recht van de een© naar den anderen zou kunen loopen en dan onderweg het Hunnebed zou ontmoeten. Dat alles was eenvoudig. Maar wanneer ik aan het Hunnebed' was en den steen onderkend had, dien ik noo dig had, wat moest ik daarmee doen? Het is alles goed en wel om op oribe- wooqfle eilanden naar schatten te gaan graven waar niemand je kan storen, tenzij een daarheen verdwaalde wilde of mis schien een ooncurreerende boekanier, die niet meer rechten op dat oord heeft dan gijzelf. In Ierland te elke acre land iemands eigendom en'zeer waarschijnlijk zelfs maken een half dozijn mensohen er aanspraak op. Wat zouden de eigenaars of wedijverende eigenaars zeggen, als zij het vredesverdrag, volgens welke alle ver dragen tusschen tijdens den oorlog vijand©- j lij'ke mogendheden door het uitbreken van1 den oorlog opgeheven zijn. Gebruik tusschen de/verschillende landen vóór den oorlog was het, betoogt de „Vor- wörts", elkaar wapens en munitie te leveren. Maar het grenst aan het ongelooflijke, wan neer men nu hoort, dat een Duitsche firma eenige jaren na flen oorlog een actie instelt tegen een (Engelsche firma om op grond van een oude overeenkomst haar deel op te eischen aan de oorlogswinst van den Engel schen munitie-aanmaak. Met Engelsche gra naten zijn duizenden soldaten gedood. De firma Krupp vraagt voor elk schot een tan tième. De firma Krupp deelt in verband met dit bericht mede, dat zij zelf bij den afioop van dit rechtsgeding, dat alleen maar onder haar naam wordt gevoerd, geen belang heeft, aan gezien 99 der eventueele ontvangst aan het Duitsche Rijk komen, welks belangen de eenige maatstaf zijn geweest bij het in dienen der aanklacht. (De aardschokkeni In DuitsehlandL Volgens de Köln» Zg. zijn er Vrijdag ochtend in Baden nieuwe aardschokken waargenomen, en wel in tegenstelling met de eerste, niet in Zuidelijk Baden, maar in het midden en het Oosten van het land. Te Pforsheim en Bretten bij Karlsruhe zijn de schokken het duidelijkst gevoeld. Te Lahs, in midden^Baden is, het eleo- trisoh licht uren lang gestoord 'geweest. Uit eenige dorpen in het Zwarte Woud wordt gemeld, dat de aardbeving met een dof gerommel gepaard ging. Het station van de technische hooge- school te Karlsruhe heeft Vrijdag twee maal een aardbeving geregistreerd. De eerste om half vijf in den morgen de an dere om half negen 's ochtends. Van de eerste lqg het cfentrum op 600 KM„ van de tweede op 200 KAL afstands van Karls ruhe. Hef proces-Haarmann. Van het proces-H aannann valt niet veel belangrijks te melden. Gram: verdedigt zich nog steeds hardnekkig en handig en het staat nog niet vast, dat bij als mede plichtige bij de verschillende moorden kan worden aangemerkt Dat hij wist wat Haarmann uitvoerde, acht de rechtbank intusschen voldoende bewezen. Voor het verhoor van de getuigen werd voortgezet, herinnerde de voorzitter er de journalisten aan, dat dit proces niet dient om na te gaan of de politie al of niet haar plicht heeft gedaan. De houding van de politie in 't geval Haarmann wordt door de betrokken overheid nauwlettend onderzocht Haarmann ontkende nogmaals den jon gen Hennies te hebben vermoord. Hjj ver zekert, dat Granz en Witkowsky dien moord hebben gepleegd. Zij hebben samen Hennies in Haarmann's kamer om het leven gebracht. Haarmann vond het lijk toen hij thuis kwam. Witkowsky, als ge tuige gehoord, verklaart den moord on mogelijk te hebben kunnen plegen, daar hij nooit een voet in de woning van Haar mann heeft gezet. Op het tijdstip van de imsd'aad stond hij bovendien met Gram op gespannen voet. ZWEDEN. Branting stervende. Uit Stockholm werd' Zondag aan „De Te legraaf" gemeld, dat de .toestand van den minister-president Branting zeer veel slech- Ingezondcn Mededeeling. helpt direct een wildvreemden man een Hunnebed za gen omwoelen en groote kuilen in een vruohtbaren akker delven? Die gedachte hinderde mij. Hoe zou ik echter, als ik 's nachts erop uittrok en erin slaagde mijn opgravingen te verheimelijken, het geld weg kunnen krijgen, stel dat ik iets vond? Ik heb nooit gebrobeerd met een aanmerkelijke hoeveelheid goud te sjou wen, maar ik geloof dat het verbazend zwaar goedje te. Een zak vol zou waar schijnlijk meer zijn dan ik kon hanteeren, en ik vermoed dat twintigduizend sove reigns heel wat zakken zouden vullen. Zou ik, zelfs als ik ze naar het station vervoerd kan krijgen, na afmattend ge zwoeg, er verder mee kunnen komen? Een reiziger met acht tot tien zware zak ken, waaruit sovereigns druppelen, moet iets ongewoons zijn op het spoor in Ier land en onderhevig zijn aan heel wat on aangename belangstelling. Ik wenschte ten zeerste meer van Ierland te weten. Ik had een vaag idee dat berooving van ban ken een erkend bedrijf was. Als dat hef geval was, zou ik mijzelf uit kunen geven voor een gewoon ongevaarlijk roover en de 'sovereigns in veiligheid kunnen bren gen. Maar ik was niet zeker, hoe Ik mij voor die rol moest grime-eren. Dj lersche bankroover schijnt altijd de een of andere uniform te dragen, met de insignes van een genraal^majoor bij een van de ver schillende legers, die het land afloopen. Ik had ongelukkig geen uniform bij mij. Den heelen dag tobde ik, terwijl de trein gesmeerd naar Holyhead jakkerde, over deze bijzonderheden. Bij den over tocht over zee naar Kingston deden zich ter was geworden, zoodat men op het ergste is voorbereid ENGELAND. ixn rede van Chamberlain. L-: Dec. Hedenmiddag heeft Austen Chamberlain zijn verwachte uit eenzetting van de vooruitzichten op het gebied der internationale politiek gege ven. Hij zeide, dat het hem een groot ge noegen was geweest, deel te nemen aan de bijeenkomst van den Raad van den Vol kenbond. Ohamberlain zeid'a verder, dat degenen, die er op aandringen, dat de Volkenbond spoed' zal maken bij zijn werkzaamheden zonder op zijn eigen kracht te letten, niet de ware vrienden van den Bond zijn. Het te wijzer kleine vorderingen te maken, welke door de geheele wereld worden er kend, totdat de wereld op een goeden dag zal beseffen, dat de Bond tot een machti ger werktuig is gegroeid dan niemand tot dusver wel wist. Betreffende het standpunt der verschil lende regeeringen ten opzichte van het protocol van Genève verklaarde Cham berlain, dat hij niet in' de gelegenheid was eenige meening namens de Britsche re geering kenbaar te maken, daar d'e eerste bijeenkomst der Britsche ministers, waar in met de beraadslaging over het proto- ool van Genève een begin was gemaakt, pas den dag zelf of den dag na zijn ver trek uit Londen heeft plaats gehad. Hij had reeds het een en ander vernomen, doch kon geen aanwijzing geven omtrent de houding der Britsche regeering of zij voor de verwerping of de aanvaarding van -een amendement, of de vervanging van het protocol of iets anders ia Even min had hij over de intergealli eerde schul den gesproken. „Ik heb niet de pretentie, dat wij groote feiten hebben besloten," verklaarde hjj, doch elkeen' heeft zijn best gedaan een samenwerking tot stand te brengen in do gemeenschappelijke belan gen. Daarna besprak Chamberlain de kritiek op de politiek der nieuwe regeering ten opzichte van Egypte en Rusland. D© oppositie van Engeland in Egypte is zeer speciaal en brengt als zoodanig sooiale verplichtingen mede; de Britsche belangen zijn van groote beteekenis voor de wereld en van vitale beteekenis voor het Britsche Rijk. De regeering koestert niet den wensoh in te grijpen in de onaf hankelijkheid1, welke zoo kortgeleden aan Egypte is verleend. Hetgeen de Egypti sche regeering is gevraagd, is dat zij mèt en niet tegen de Britsche regeering zal Ingezonden Mededeeling. Goede eefust, goede spijsvertering, goed bloed' en een goed humeur worden verkregen door Posteris Maagpilleni te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en Ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flaooni van vijftig ver-suikerde pillen 0.65; In apotheken en drogistzaken. geen nieuwe moeilijkheden voor. Ik sliep dien nacht slecht te Dublin, eensdeels om dat de lui ln de straat van mijn hotel aldoor geweren en revolvers afschoten, anderdeels omdat ik van harte wenschte, dat ik er mij niet verbonden had, Gene- viève's vermogen voor haar terug te krijgen. Den volgenden ochtend nam ik den eersten trein die er ging, van het Broad- stone-station. Hij bracht mij' omstreeks tien uur te Athlone, maar daarna was hij mij van geen nut meer. Hij ging verder in Westelijke richting naar Mayo. Maar het was een posttrein en: hij had een sterk gevoel van eigenwaarde. Hfl zou niet stil houden aan een stationnetje als Knock croghery, dat maar enkele mijlen verder dan Athlone ligt. Ik moest tot bijna twee uur wachten, vóór ik een trein kon krij gen, die zich verwaardigde te Knock croghery stil te houden. Ik besteedde mijn tijd landerig aan het verkennen van Althlone, een stad die 'buitengewoon goed voorzien is van herbergen, kerken en banken, maar verstoken is van alle andere aantrekkelijkheden. Ik had de herbergen en de kerken verwacht. Het aantal ban ken verbaasde mij. Ik had geen idee, dat het lersohe volk rijk 'genoeg was om zoo veel 'banken te doen tieren. Ik begrijp niet hoe het dit kan, na al zijn kerken en herbergen in stand te hebben gehouden Ik lunchte ongezellig en nam vervol gens den trein naar Knockcroghery. Het speet mij toen ik merkte hoe kort de af stand was, dat ik er niet heen gewandeld was. (Wordt vervolgd). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER MAANDEN RU VOORUITBETALING Heldereche Courant 11.50; Ir. p. p. binnenland 12.—, Nod. D. en W. Indie p. zeepost 12.60; id. p. mail en overige landen 14.20. Zondagsblad reep. 10.50,10.70,10.70,11.20. Modeblad reep. 10.95,11.25,11.25,1L60 Losse nummers der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingez. medod. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad' en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct DE ADMINISTRATIE. Voor het overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE- en GIRODIENST. Ons rekeningnummer Is 16066. Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 16 Dec.4.15 uur. Woensdag 17 4.15 Het protocol van Genève. Mussölird over het protocol. Conferenties van Ebert met de partijleiders. Een kabinets formateur uit de D.V.P. of het Centrum waarschijnlijk geacht. De nieuwe Rijksdag. Gratie voor von Jagow. Bij Apoth. en Drogisten

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1