'Weldadigheids-Postzegels", NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA H Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND Nr. 5964. DINSDAG 28 DECEMBER 1924. 62ste JAARGANG. i Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekenlng No. 16066. In verband met de Kerstdagen en dén Nieuwjaarsdag verschijnt de HELDERSCHE COURANT Woensdag 24 Deoember. Zaterdag 27 Dinsdag 30 Woensdag 31 RT* Het Advertentieblad zal Woensdag 24 en 31 December NIET verschijnen. ii ii ■i Dingdag 83 Deo.4.18 uur. Woensdag 24 4.18 VOLKENBOND. Dultschland'a toetreding. Berlijn, 22 Deo. Do Duitsche regeering heeft die sedert eenig© dagen aangekon digde Duitsche nota aan dm Volkenbond •thans aan den secretaris-generaal van den Volkenbond doen overhandigen. In de nieuwe nota wijst de Duitsche re- regeering er in. het bijzonder op, diat die verplichting evenntueele militaire maat regelen van den Volkenbond en: de ver plichting het doortrekken van Volken bondstroepen door Duitsch gebied toe te staan ondier die tegenwoordige omstandig heden onaannemelijk zijn. De Duitsche re- geering wijst op de centrale ligging en op de vérgaande ontwapening van Duitseh iacd^ccowel wit de staakte ola de inperkte uitrusting van de rijksweer met tanks, vliegtuigen, zware artillerie enz. betreft Engeland en het protocol. Gemeld wordt, dat er in de naaste toe komst een conferentie zal worden gehou den, waarschijnlijk te Londen, tusschen vertegenwoordigers van Groot-Brittanië en de Dominions, teneinde de houding van het Britsche Rijk tegenover het Pro tocol van Genève vast te stellen. ENGELAND. De arbei dersdel egatle uit Rusland terug. De delegatie van de Britsche vakvereeni- gmgun, die Sowjet-Rusland bezocht heeft, zegt in zijn reeds kort vermelde voorloopige verslag van hare bevindingen, dat de sociale en industrieele toestanden sedert 1920 ont zaglijk verbeterd z}jn. De financieele stabili teit is hechter dan men verwacht had. De begrooting is bijkans in evenwicht. De pro ductiviteit zou gunstiger zijn dan in den tijfl vóór 1914. De woningtoestanden zijn verbe terd Het onderwijs is krachtdadig hervormd. De strijd tegen het analphabetisme wordt met succes gevoerd Nieuw kapitaal kan veilig belegd worden. De Londensche pers is buitengewoon cri- tiech gestemd .ten aanzien van het stuk, vooral omdat een vergelijking gemaakt wordt met 1920, na welk jaar de toestand natuurlijk verbeterd1 moet zijn. De „Weekly Dispatob" meldt nader, dat het verslag niet eenstemmig is. Een paar van de verstandigste gedelegeerden hebben er een aanhangsel aan gemaakt, maar som migen, die als gematigd1 bekend stonden, zijn „door het Sowjet-virus besmet". In de gelederen van de arbeiderspartij moet er wrevel heerschen over het stilzwij gen dat de delegatie toen zij te Moskou ver- toefdei, bewaard heeft bij bittere aanvallen op Ramsay MacDonald. De onafhankelijke arbeiderspartij zou ook verwoed zijn over Purcell's vergoelijking van de overweldiging van dé socialistische republiek Georgië door de Sowjet-troepen, die zij als een schanddaad beschouwt. Kerstfeest In Engeland. Gezien .de duizenden, die Londen gedu rende de rustdagen verlaten hebben, schijnt het dat men vroeger met de feestdagen be gint dan andere jaren. Het aantal dergenen, die naar de plaatsen op de Zuidkust zijn ver trokken, is vermoedelijk een record* De spoorwegen troffen hom' maatregelen voor een nog veel drukker passagiersvervoer dan voor eenig Kerstfeest sedert den oorlog. De meeste winkels zulen op den avond voor Kerstmis sluiten tot Maandag. Dit geldt zoo wel voor Londen als voor de 179 grootste steden des lands, zoodat vermoedelijk meer dan een hall millioen winkelbedienden zul len kunnen genieten van deze extra vacantie. FEUILLETON. «foor GBORGE A. BIRMINGHAM. 16) Kanunnik Sylvestre noodlgde unfl uit, met hem naar zijn studeervertrek mee te gaan, dat, naar hij zelde, een gezelliger vertrek was dan de eetkanjer, waar wij onzen maaltijd gebruikt hadden. Het kon nauwelijks minder gezellig zijn, want de eetkamer was armzalig gemeubeld en akelig, kaaL De studeerkamer was een heel ander vertrek, ofschoon ik haar niet gezellig kpn noemen. Er stond een have- liooze schrijftafel voor het raam met een curleuzen ouden stoel ervoor. Er lag een vierkant karpet óp den vloer. Twee bouw vallige leunstoelen stonden voor een open haard, waarop een turfvuurtje heel ge noeglijk gloeide. Kanunnik Sylvestre mocht, gelijk de aartsvaders uit de oud- beid, rijk zijn aan dieren en gevogelte, kfl "was blijkbaar In andere opzichten een arm man en alle ge]d dat hij ooit had be zeten, fccheen jjj aaQ boeken besteed te hebben. De wanden van de*kamer waren er mee bedekt. Hij excuaeerde zich even, nadat wij1 de studeerkamer waren binnengegaan. Ik bleef alleen en hield mij bezig met zijn boeken te bekijken. Br waren enkele com mentaren en bundels preeken, de soort van boeken die Je in dé bibliotheek van een plattelands-dominee kunt verwachten, Maar het voornaamste onderwerp van zijn t*langst»lhag vu niet godgeleerdheid. De stalen huizen. Zooals men zich herinnert heeft Neville Chamberïain, de Engelsche minister van Gezondheid, bij de uiteenzetting van zijn plannen, in het Lagerhuis medegedeeld, d'at de regeering nieuwe doeltreffende procédés van huizenbouw zou aanmoedi gen, zoo dén1 bouw van; stalen huizen, waarvan lord Weir de promotor is. Lord Weir had reedis aanstalten gemaakt om daarmede, in Glasgow, een proef te ne men, döch nu het zoover is, dreigt er een conflict te ontstaan met de vakvereeni- gingen in do bouwvakken. Lord Weir is nl. van.' meentog, diat voor het bouwen van deze huizen geen geschoolde arbeiders noodig zijn en dat hij derhalve kan vol staan met de betaling van lagere loonen dan aan geschoolde arbeiders. De vak- vereenigingen echter komen hiertegen op en eischen, dat lord Weir voor dien bouw van stalen huizen de arbeidsvoorwaarden en loonen doen gelden, die in zwang zijn in het gewone bouwbedrijf. De „wave of crime". Niet alleen Londen wordt bezocht door de „wave of crime", ook in andere steden dan Londen treden de bandieten driester op dan gewoonlijk. Dezen keer is het Birmingham, dat een beurt heeft gehad- Drie bandieten deden op klaarlichten dag een inval in een juwelierszaak, waarna zij het gebruikelijke recept in een ge reedstaande automobiel sprongen en met een vaart van zestig kilometer door de straten van Birmingham stoven om aan achtervolging te ontkomen. Al' wat hun in den weg kwam, reden zij eenvoudig on derstboven, met het gevolg dat een 27- jarige vrouw, een zekere Gertrude Smith op slag werd gedood. De politie zoekt de schavuiten thans wegens roof en moord. Terug naar de mtjnm. Frank Hodges, die eenige weken gele den in die arbeidersbeweging nog burger lijk Lord van de Admiraliteit was, maar bij de jongste verkiezing niet als parle mentslid herkozen is, heeft in een inter view gezegd dat hij erover denkt weer in de kolenmijnen te gaan werken. Vroeger bekleedde hij den' post van secretaris van den Bond van Mijnwerkers, waaraan door zijn ministerschap een einde kwam. Nu hij in geen betrekking meer staat tot de vak beweging der mijnwerkers, heeft men hem al verschillende posten in de arbeidersbe weging aangeboden, maar hij heeft die geweigerd, op grond dat zijn levenswerk gewijd Is geweest aan de belangen der mijnwerkers. Vandaar diat hij, nadat hij een aanbal spreekbeurten vervuld zal heb ben, ernstig van plan is weer in de. schacht af te dalen. FRANKRIJK. Een medewerker van de „Ere Nouvelle" heeft, naar aanleiding van de berichten in de nationalistische pers betr'ffende de bewape ning van Duitschland bet oordeel gevraagd van een militaire autoriteit en1 op grond daarvan een artikel samengesteld, waarin hij tot de slotsom komt, dat Frankrijk voor deze bewapening niet bevreesd1 behoeft te zijn. Ook al zou Duitschland! misschien een half millioen manschappen kunnen mobill seeren, dan zou heit nog waarschijnlijk 10 maanden duren voordat deze behoorlijk uit gerust kunnen zijn, terwijl de mobiiisatie- ilannen, die misschien theoretisch zijn voor- 'ereidi, practisch toch niet uitvoerbaar zullen blijven. De besprekingen met Krassln, Volgens de „Matin" hebben de tot nu toe met Krassin gevoerde 'besprekingen geen be- bevredagend verloop gehad Het plan was ge weest, een groot consortium ten gunste van houders van Russische staatsfondsen op te richten, waarvoor echter bepaalde waarbor gen werden verlangd. De sowjetregeering heeft echter in geen enkel opzicht tegemoet koming getoond Het buvi merkt in verband hiermede op, dat Krassln tot de gematigde richting behoort en daarom vermoedelijk niet het noodige gezag zal hebben om invloed bij de regeling van het vraagstuk der schulden te doen gelden. Afgezien) van deze materieele vraagstuk ken, heeft de Fransche regeering verder nog vastgesteld dat de communistische propa ganda niet alleen in Frankrijk, maar ook in de Fransche koloniën toeneemt. In verband) hiermede heeft men Krassin erop gewezen, dat het personeel van het gezantschap uit sluitend uit actieve communisten en niet uit beroepsdiplomaten bestaat. Een en ander leidt tot de slotsom, dat men voor de eerst volgende weken nauwelijks vruchtdragende onderhandelingen tusschen Frankrijk en Moskou kan verwachtea Ingezonden MededeellnsL verzekert IIeen qenoeqehfk JCenstfeeöb. Hij, had een groot© en mooie verzamelMg boeken die handelden over Iersche oud heden. De namen van die boeken en hun schrijvers waren mij nieuw, maar er wa ren verhandelingen over elk onderdeel van archaeologische wetenschap. Ik merk te met eenige belangstelling op, dat er een half dozijn boeken over Hunnebedden bij warem. De rest van de boekenplank was ge vuld met heele reeksen verslagen van genootschappen. Ik had totnogtoe geen idee gehad, dat er zoovele zendings- en liefdadigheidsgenootschappen op de we reld waren of dat zij zooveel geld be steedden aan het drukken van verslagen van hun handelingen. Enkele ervan war ren dikke deelen, netjes in linnen gebon den. De meeste ervan waren dhnne bro chures met papieren kaften. Ik keek geen enkele ervan in. De eenige boeken in de heele verzameling die mij nog eenigszins aantrokken waren die over Huimebedden, en zelfs in die stelde ik niet erg veel belang. Ik was ongeveer een kwartier alleen geweest., toen kanunnik Sylvestre met een blad in zijn handen terugkwam. Er stond een ketel op, dien hij naast het vuur neer- zette, een paar glazen, citroenen, brood suiker, een groot© kom1 en een flesch. Hij begon iets dooreen te brouwen dat naar den reuk te oordeelen. whisky-punch rpoest zijn. „Ik ben", zeide hij „een man van een- voudigen smaak en gewoonten, die zoo als u gezien hebt, een eenvoudig jeven leidt Maar ik ben geen Puritein. Ik vind het een vorm van oneerbiedige verwaten heid om de goede gaven te versmaden of te veroordeelen, waarmede God Zijn kin deren bier op aardie reeda begiftigd Ingezonden Mededeellng. RF* KOOPT voor Uwe Brieven en Drukwerken ■i ten bate van het m verwaarloosde kind. heeft". Hij) schonk bij die woorden whisky in de kom, kwistig, onbekrompen. Ik dacht na over den tegenwoordigen prijs Van whisky, en over het feit dat kanunnik Sylvestre blijkbaar een airn man was. Ik verbaasde mij over den rijkelijken stroom van het kostbare vocht „Ik ben bovendien", zeide hij, „een van die menschen, die met vreugde erkennen dat uit het kwade het goede voortkomt; en dat terwijl, gelijk de pessimisten zeg gen, er geen rozen zonder doornen zijn. Men kan evengoed zeggen, zooals ik lie ver doe, dat elke doorn aan de steel vast zit, niet misschien altijd aan de. steel van een roos, maar in het ergste geval aan die van een braam of een geurenden hage- doora Zoodoende heeft de tegenwoordige betreurenswaardige toestand van dit land maar ik was het vergeten. U vindt het vervelend om over Iersche kwesties te hooren spreken." „Niet altijd", zeide ik. „Niet na het eten. Niet bij een gezellig vuurtje. Ik kan van een gesprek over zoo goed als elk onder werp genieten, indien ik mag rooken en iets te drinken krijg." Ditmaal herhaalde hij, de formule imet overtuiging. Hij wensche mij stellig iets over Ierland mede te deelen, en ik was volkomen' bereid naar hem te luisteren. Hij haalde zijn ketel en sohorik heet water in de kom. Een lekker ruikende damp steeg eruit op, wierook voor den god van onschuldige zelfbevrediging. „Zelfs uit de betreurenswaardige ver warring des lande komt eenig voordeel voort", zelde kanunnik Sylvestre. „Wij lijn in staat dasan uitstekenden whisky Frankrijk en het Saargebied. De gemeenteraad van Óaarlouis deelt in een adres aan den rijkskanselier mede een bevestiging te hebben ontvangen van het sedert maanden circuleerende gerucht, vol gens hetwelk He'rriot bereid zou zijn de aan spraken van' Frankrijk op het Saargebied en de Saarmijnen te 'laten vallen, mits de stad Saarlouis met zeven omliggende ge meenten zonder plebisciet aan Frankrijk wordt afgestaan. De raad van Saarlouis protesteerde reeds bjj voorbaat ten scherpste tegen een afschei ding van Duitschland. De meeste bladen be twijfelen, dat Herriot een dergelijk plan zou koesteren. Naar men echter mededeelt, meent men in de Wilhelmst rasse 'reden te hebben om aan te nemen, dat het gerucht inderdaad op waarheid berust, al heeft de Fransche regeering tot dusver nog geen voorstellen ia dezen geest ingediend Na tuurlijk zou een dergelijk voorstel voor Dmtschlamd! ton eenenmale onaannemelijk zijn. DUITSCHLAND. Verbittering over Lord Cnram'a verklaring Inzake Keulen. De verklaring van lord Curzon in het Hoo- gerhuis inzake de ndet-ontruiming van de Keulsche zóne op 10 Jan. a.s„ omdat de ge allieerden eerst het verslag willen afwachten van de inepectieoommissie, heeft veel ver bittering gewekt in de Duitsche pers. Een democratisch blad' als de „Voss. Z." protesteert op uiterst scherpen toon tegen het 'Uitstel, dat een volkomen rechtschennis wordt geacht te zijn. De „D. Allg. Ztg." con stateert, dat d© verklaringen van Curzon in strijd zijin met waarheid en recht, en meent, dat Duitschland nadrukkelijk moet verlan gen1, dat Engeland, Frankrijk en België de verplichtingen van het vredesverdrag na komen. De „D. Tagesz." betoogt, dat de niet-ont- 'ruiming in volstrekte tegenspraak is met de Londensche afspraken. Ook acht het blad de voorgenomen uitzending van permanente controleurs in de gedemilitariseerde zóne onvereenigbaar met de toezegging van de volledige ontruiming van het Ruhrgebled. Geen Duitsche regeering kan van het Duit sche volk de geweldige offers ingevolge het plan-Dawes verlangen, indien de andere partiji haar verplichtingen niet nakomt. Het proces-Haarmana Grams, de medeplichtige van1 Haarmann, die door de rechtbank to Hannover ter dood is veroordeeld, heeft tegen dit von nis appèl aangeteekend. Haarmann daar entegen heeft geen gebruik gemaakt van zfjn recht om in hooger beroep te gaan. te krijgen tegen ben prijs, die onmogelijk zou zijn, indien er een wettige en stabiel© regeering was". Hij zette een kleinen zilveren soeplepel in zijn kom en roerde de punch peinzend om. Daarna vulde hij een glas en reikte het mij aan. Ik nam een teugje en besefte hoe uitstekend een punch van Iersche whisky is. „Het is bijna de moeite waard", zelde ik, „om een revolutie te beleven, als Je whisky kunt krijgen voor een prijs, dien een man van 'bescheiden middelen zich kan veroorlooven te betalen. „Twee shillings de flesch", zeide kanun nik Sylvestre. „Twee shillings en natuur lijk een stilzwijgende afspraak om de na men van de verkoopers niet bekend te maken." Hij stond op en trok twee rafelige gor dijnen voor het raam dicht. Daarna sta pelde hij opnieuw turf op het vuur, terwijl hij de gloeiende stukken op een hoop legde en die omringde met turven, die hij rechtop op hun korten kant zette. Met tamelijke bedrevenheid bouwde hij een grooten ronden toren van bruine turf. De vlammen uit het gloeiende hart lekten langs de wanden van het 'bouwsel en klom men naar boven. De kamer was onvol doende verlicht door een slecht licht ge vende petroleumlamp, die op tafel stond. De flikkerende vlammen wierpen schadu wen van hun eigen maaksel aohter ons en weerkaatsten' op het vriendelijke, zacht zinnige gezicht van mijn gastheer. Hij dronk heel weinig van ztfn eigen punch, niet meer dan een paar teugen; maar hij vulde telkens mijn glas weer. Terwijl ik dronk en rookte sprak hij, sprak hij met den wellust van een1 praatziek man, die langen tijd niemand gehad heeft om naar ESTLAND. Een ernstige brand te RevaL In de staatsspoorwegwerkplaatsen te Re- val is brandi uitgebroken, waardoor een scha de van vijf millioen (EstL) mark as veroor zaakt. De talrijke ontploffingen, die tijdens den 'brand1 plaats hadden, doen veronderstel len, dat de communisten er munitie hadden opgeslagen. Drie communisteh zijn gearres teerd. RUSLAND. In de „Izwestia" van 12 Deoember spreekt ook Boecharinzich uit over het geval- TrotskL Het grootste gedeelte van zijn be- Ingezonden Mededeellng. Heit zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsver tering en verstopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij rijn 'bet zachtst werkende laxeermiddel, waaraan iedereen behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het ge bruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. hem te luisteren. Hij vertelde mij, hoe de Engelsche re geering In 1916 een vliegveld te Knock- croghery had gevestigd, hie dit zich als een huidziekte over het omliggende land uitgebreid, en het heele terrein tusschen de kerk en de rivier in beslag had geno men. Daarna was de oorlog gekomen wat de Ieren den oorlog noemen waar na de zegevierende legioenen van Enge land gehavend waren door de Iersche troepen, dat zij ten slotte hun nederlaag erkend en goedgevonden hadden, om zich uit het land terug te trekken. „Morgen", zeide kanunnik Sylvestre, „zullen die Engelsche soldaten, die zoo talrijk als sprinkhanen zijln geweest, met hun wagens en ruiters verdwijnen. Tel kens moet ik aan de Bijbelsche uitdruk kingen denken. Ik had moeten zeggen mt hun auto's en vliegtuigen. Morgen zullen de strijdkrachten van den Ierschen Vrijstaat aanrukken en er bezit van ne- mea „Hebben zij zich niet gespoed? Heb ben zij den buit niet verdeeld? Voor eiken man een paar maagdom Voor Disera l) Maar nu heb ik het mis. Niet de mannen nemen bezit van de maagden ofschoon maagden misschien niet het goede woord is voor de dames. Het woord maagd ver onderstelt jeugd, onsohuld, bedeesdheid, den geur van de lente; terwijl de Welspre kende Josephlne Maar ongetwijfeld verveel ik u met mijn gesprek over onze zaken." J) Richteren V. 80. De lezing van onze Statenoverzetting ia eenigizina anders. Vert. (Wordt vervolgd). HELDERSCHECOURANT ADONiNEMBNT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBiETAlJNQ Heldereehe Courant fl.50; fr. p. j>. binnenland f2.Ned. O. en W. Indifi p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. 10.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96, f 1.26, i 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 et. ADVEBTENTIEN: 20 d p. regel (galjard) Lngeo. meded. (kolombreedte als redactdon. tékst) 60 ct Kleine edrvertentiee (gevraagd, te koop, te Ihnur) v. 1—4 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct Licht op voor auto's en fietsen: „Hoe wonderbaarlijk," zeide kanunnik Sylvestre, „en hoe magnifiek." MM

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1