BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. lichaam van den bestuurder Charles GU- bert werd op een halve mijl afstandl van het verongelukte vliegtuig gevonden, met een stuk van de parachute nog aan zijn gordel bevestigd. Giftgassen uit den Papandajan. Er is een onrustbarende toeneming van giftgassen uit den Papandajan vastge steld, eveneens van het aantal zwavelstol- aderen. De tabaksaccijns. Bet staat thans definitief vast, dat de wet betreffende de verhooging van dien tabaksaccijns op 1 Januari as. in werking treedt. Spoorwegpersoneel. Op een gisteren gehouden conferentie tussohen de directie der NederLandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der 5 erkende vakbonden van spoorweg personeel is allereerst het verzoek om een duurtebijsllag besproken. De directie er kende niet de noodzakelijkheid, noch de mogelijkheid, aan de wenschen van de or ganisaties inzake het toekennen van drie duurtebijslagen tegemoet te komen. Niet tegenstaande uitvoerige vertoogen van de vertegenwoordigers van de vakbondeun was de directie niet van haar standpunt af te brengen. Inzake de nieuwe pensioenregeling ver klaarde de directie zich ten slotte bereid, aan de regeering te schrijven, dat zij op dit oogenblik de invoering van het onge wijzigde ontwerp pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel wenschelijk acht De directie zal t.btfms dezen brief verzen den. Omtrent een andere positieregeling voor de bureelambtenaren steldé de direc tie zich op het standpunt, dat incidenteel geen wijziging in de loonregeling kon worden gebracht Ook meende zij, dat dit in strijd zou zijn met de afspraak tusschen haar en de organisaties gemaakt dat vóór 1 juli 1925 geen wijziging in de loonrege ling van het personeel' zal worden ge bracht De organisaties ontkenden zulks, doch konden de directie niet van inzicht doen veranderen. Ten, slotte zeide de di rectie, dat wanneer wijzigingen in de loon regeling zullen moeten worden aange bracht, daarmede gewacht moet worden tot 1 Januari 1926, wanneer de geheele loonregeling aan een herziening kan wor den onderworpen, overeenkomstig de be palingen van het A. R. D. Indien althans de toestand zoo blijft dat met 1 Juli 1925 g:een wijziging behoeft plaats te hebben. Naar het Hbl. verneemt, zullen de hoofd besturen dier 6 spoorwegorganisaties zoo spoedig mogelijk een gecombineerde ver gadering houden, ten einde de weigering der directie, tot bet toekennen van een duurtetoeslag, te bespreken en te overwe gen wat htm thans te doen staat De staking te IJmuiden. Maandag zouden weer eenige stoomtrei- lers naar zee vertrekken. Een Amsterd'am- sche firma leverde steenkolen. Ook is een stoomtreiler naar Rotterdam gegaan, om koten in te nemen. Van enkele Duitsche stoomtreilers werd gisteren ijs overge nomen. De stoomtreiler Zaanstroom IJ. M. 107 zou Maandagmiddag ook naar zee vertrek ken, daar die directie de looneischen had ingewilligd. Op het schip is toen echter namens de ijsfabriek beslag gelegd. Bij de bestuurders van de reedersver- eeniging en de vaikorganisaties in het vis- schersbedrijf is een brief ingekomen van den rijksbemiddelaar in het tweede dis trict, mr. S. de Vries Ozn. Daarin wordt gezegd, dat na een korte staking in Augus tus de reedéns de eischen' toen hebben in gewilligd, zoodat van toen af in hoofdzaak de loonen van 1921 weer golden. Voorts werd overeengekomen, dat men wederom onderhandelingen zou openen over bet sluiten van een nieuw collectief arbeids contract. Hierjïij hebben de organisaties nieuwe looneischen gesteld, terwijl de reedersver- eeniginig van meening was, dat daar geen sprake van mocht zijn, en de loonen in geen geval boven die van 1921 mochten uitgaan. Het mag van algemeene bekend heid worden verondersteld, aldus schrijft mr. De Vries verder, dat bet visschersbe- drijf in de laatste jaren groote verliezen heeft opgeleverd, en dat in de laatste maandendaarin gelukkig eenige verbe tering is gekomen, een verbetering echter, die allerminst kan wettigen, thans loonen boven die van- 3921 te eischen. De staking is eenzijdig geproclameerd door de Umuidensche federatie van trans portarbeiders, is afgekeurd door de beide christelijke organisaties en is zijdelings af gekeurd door den centralen bond van transportarbeiders. Onder deze omstan digheden, zoo schrijft mr. De Vries, is er voor mij geen aanleiding voor verdere tusschenjtomst Naar mijn meening moet het werk zoo spoedig mogelijk weer hervat worden op de in Augustus jJL overeengekomen loo nen. Salarisregeling ambtenaren. Minister Colijn verklaarde gisteren in de Tweede Kamer, dat de geheele salaris regeling op het oogenblik lm werking dient te treden. Een motie-Van den Tempel, oom de be raadslagingen over de hoogere-ambtena- rensa^rissen te schorsen tot na advies van Georganiseerd Overleg door het Bt zoldigmgsbesluit, wordt verworpen met 5018 stemmen. Motorschepen voor de K. P. M. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, heeft de Koninklijke Paketvaart Maatschappij opdrachten gegeven voor den bouw va ntwee motorschepen van 8000 ton waterverplaatsing. Hoofdafmetingen 890* X 52' X 26'6", bestemd voor de Deli- Stiraits-China Lijn en wel: één schip ge naamd Op 'ten Noort aan de Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, met Werkspoor Biesel Motoren; één schip, genaamd Van Heutsz aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde, te Vlissingen, met Bulzer Motoren. Wlnterverpieglngi ln Gezomdheldskolonles. De koloniehuizen van het Oentraal Ge nootschap te Heelsum en te Egmond aan Zee worden na een stilstand omstreeks de feestdagen van ruim 'een maand weder ge opend respectievelijk 21 en 28 Januari. Bij voldoende deelname kunnen meer dere tehuizen worden opengesteld. Aanvragen om plaatsing kunnen' gericht worden tot A. O. Bos te Egmond aan Zee. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 28 Deo. Aan de orde zijn de wetsontwerpen be treffende de saiaxieering van de leden van de Rekenkamer, den Raad van State en de rechterlijke macht. Minister Oolijn verklaart, dat het amendement-Schouten, terwille waarvan eenige diagen geleden de behandeling werd geschorst, niet aanvaardbaar is en dringt tevens op beslissing over de wets ontwerpen aan. De heer Gerhiard (s.-dL) betoogt, dat het bezoldigingsbesluit op onjuiste wijze tot stand is gekomen. Het dient opge schort en herzien te worden in het georga niseerd' overleg. De heer Ketelaar (v.-d.) constateert, dat de minister niets nieuws heeft gezegd. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) motiveert zijn stem voor de ontwerpen. De heer Beumer (a.-r.) eveneens, en be strijdt den heer Gerkard. De heer v. d. Tempel (a-d.) betoogt, dat het lagere personeel in ongunstige positie is gekomen, vergeleken met het particulier bedrijf. Spreker dient een mo tie in, om dé behandeling van de wetsont werpen uit te stellen, ten einde eerst het georganiseerd overleg over het bezoldi gingsbesluit te doen adviseeren. De beer Dresselhuys (v.-b.) acht zich gelukkig, als aan de te ver doorge dreven nivelleering een einde komt. Spr. zou schorsing van de wetsontwerpen be treuren en dient een motie in voor nader onderzoek van het bezoldigingsbesluit. De heer Schouten (a.-r.) bestrijdt de motie-van den Tempel. De heer N o 1 e n s (r.-k.) betoogt, dat de regeering de vrijheid ten aanzien van het bezoldigingsbesluit heeft en zal tegen de motie stemmen. Minister Oolijn verklaart, dat de motie-van dien Tempel een reeds afgedane zaak betreft. De motie-van den Tempel wordt verwor pen met 50 tegen 19 stemmen (die van de soa-dem. en vrijz.-dem.; de communisten waren afwezig). De heer deMontéverLoren (a.-r.) wijst op die practisch© bezwaren van de wetsontwerpen. De beer Nolens is tegen het amende ment, zoowel als tegen de wetsontwerpen, wegens practische bezwaren. De heer Schouten is tegen de motie- Dresselhuys en tegen de wetsontwerpen zonder mieer. Na de pauze worden de stemmingen, naar aanleiding van de behandeling van de oorlogsbegrooting, gehouden. De motie-K. ter Laan (herhalingsoefe ningen) wordt verworpen met 56 tegen' 23 stemmen (soa-dem., vrijz.-dem., commu nisten en de platteL de Boer). De motie-K. ter Laan inzake de verhou ding der salarissen van militairen en ove rige rijksambtenaren wordt verworpen met 57 tegen 22 stemmen (a-d., v.-d., oomm. en de r.-k. Kuiper). De motie-van Rappart (opleiding serg.- majoor) wordt verworpen met 59 tegen 20 stemmen. (Vrhbond, en een gedeelte der soc.-dem.). De motie-K. ter Laan (betreffende steun aan mobilisatie slachtoffers) wordt ver werpen. met 49 tegen 82 stemmen (soc.- dem., vrijz.-dem., comm. en Vrtebond. Bet amendement-K. ter Laan (betreffen de herhalingsoefeningen der cavalerie wordt verworpen bij zitten en opstaan.) Het amendement-Marohant (om geen chemische strijdmiddelen meer aan te schaffen) wordt verworpen met 57 tegen 24 stemmen (soc.-dem., vrijz.-d!em., comm- en de r. k. mevr. Bronsveld VitringaO De oorlogsbegrooting zelve wordt aan genomen met 56 tegen 24 stemmen (soc.- dem., vrijz.-dem. en communisten). Minister O o 1' ij n beantwoord' de ver schillende opmerkingen inzake de salaris- ontwerpen. Onder dat bezoldigingsbesluit vallen' 1400 lagere ambtenaren, waarvan een groot gedeelte minder salaris zou heb ben genoten als de toestand van 1 October ware bestendigd'. Het is juist, dat de regeering in het al gemeen is overgegaan tot vermindering van den salarisdruk met het oog op den toestand van 's lands financiën. Maar even juist is het, dat algemeen is erkend, dat de tegenwoordige salarisverhoudingen niet goed waren. Om de hoogere salaris sen, althans zooveel mogelijk, dragelijk te maken, heeft de regeering deze ontwerpen ingediend1. De motie-DTesselhuys wordt verworpen met 47 tegen 82 stemmen, rechts tegen links, behalve mej. van Dorp. Het amen dement-Schouten op art. 2 van het eerste wetsontwerp wordt verworpen met 47 te gen 81 stemmen; het eerste wetsontwerp zelve met 56 tegen 22 stemmen. Eveneens het tweede met 57 tegen 19 stemmen, ook het derde, na wijzigingen aangebracht door de regeering en bet vierde. De heer D u y s bespreekt bij Hoofdstuk II (Hooge Colleges) de decoreer!ng der Hollandt-Indië-vllegers, waarbij aan van den Broek© slechts de gouden medaille is toegekend. De regeering huldigt hierbij het standsverschil!. Indien het spr. over komen was met een zijner kameraden, had hij de onderscheiding teruggezonden. Hij dient een motie in, waarbij de handelwijze der regeering betreurd wondt. De motie wordt verworpen met 41 tegen 25 stemr men. Minister Oolijn antwoordde, dat het verleenen van ridderorden niet met stand te maken heeft, wed met de positie, die men inneemt. Van hetgeen nog verder behandeld wordt, noemen wij de begrooting van bet Zuiderzeefonds, die wondt aangenomen. De heer Duymaer v. Twist (a.-r.) dringt er op aan, dat de Minister het aan gekondigde wetsontwerp tot schadeloos stelling van de Zuiderzeevisschers ten spoedigste bij de Kamer aanhangig zal maken. De heer Snoeck Henkemans (ah.) bespreekt den ongunstigen toestand van de bevolking van Marken; de heer Bie- r e ml a (v.di.) licht een amendement toe om de verdedigingswerken van Wieringen te doen vervallen, nu dit eiland met den ■v asten wal zaï worden verbonden. Spr. wil daarom de hier uitgetrokken 90.000 door een memoriepost vervangen. Immers dit artikel loopt op een nadere wettelijke voorziening vooruit. De Minister zegt, dat bij de wet is bepaald dat bij de uitvoering der Zuider zeewerken de belangen der defensie in het oog zullen worden' gehouden. Dit legt den Minister dus de verplichting op bij de uitvoering dier werken overleg te ple gen met Oorlog. De haven te Wieringen blijft behouden; nu worden daar in over leg met Oorlog enkele eenvoudige ver dedigingswerken aangelegd als onderdeel van verdedigingswerken die er toch moe ten komen. Naderhand kunnen deze kos ten met Oorlog worden verrekend. Maar bet ware in strijd met de goede trouw deze werken nu niet uit te voeren en Oorlog maar laten praten. Spr. moet dus het amendement ontraden. De heer Bier erna repliceert. De heer Bongaerts (R.-K.) sluit zich aan bij' den beer Bierema. De Minis ter kan ten deze met een memoriepost vol staan. 'De Minister repliceert en neemt het amendement over. Het wetsontwerp wordt aangenomen z. h. s. Bij de nu volgende begrooting van Post, Telefoon en' Telegraaf bespreken verschil lende sprekers het gcval-Sturkop. De kath. heer Wint erm ans dringt aan op meer streeknetten bij1 de telefonie en meer tele foonstations ten plattelande. De heer Bulten (r.-k.) bespreekt de belangen der kantoorhouders, de beer de Boer (P. B.) klaagt over de inkrimping van den dienst, waaronder bet platteland lijdt, en diient een motie in» De heer Bier m a (v.-d.) vraagt naar de benoeming van Directeur-generaal, die nog niet beeft plaats gehad. Hij bepleit voorts tariefsverlaging De heer Van Braambeek (s.-di.) bepleit de belangen der stellers, enz. De begrooting wordt tenslotte goedge keurd met de stem van den heer Wijn koop tegen. De Kamer is thans op recer, en komt 10 Februari weer bijeen. De vadermoord te Groningen. Uit Groningen wordt aan de Telegr. gemeld: De centrale recherche alhier is er in geslaagd klaarheid te brengen in het ver dachte sterfgeval in de Plantsoenstraat Zij heeft de beide zoons tot een bekente nis gebracht, waardoor 'het vreemde go- val wordt opgehelderd. Zaterdagmiddag zijn de beide zoons van den schipper Feienstra weer in de ouder lijke woning teruggekeerd. De oudste zoon, een 26-jarige jongeman, is schip per van beroep en gedoimiliceerd te En gelen (Noord-Brabant); de ander, 20 jaar oud, dient bij zijn broer als schippersge zel. Er ontstond ruzie, waarbij het tus sohen den vader en den oudsten zoon tot handtastelijkheden kwam. De zoon greep den vader bij de keel en drukte 'hem in de gang neer op een bank. De aangeval lene kreeg het benauwd en verzette zich hevig. De jongste zoon heeft daarop een zakdoek genomen en dezen zijn vader voor den mond geduwd om het schreeu wen te,beletten. De"vader is tengevolge daarvan 'gestikt. De oudste zoon heeft vervolgens uit de keuken een handdoek 'gehaald en dezen het slachtoffer om den hals gebonden om den schijn te wekken, dat men hier te doen had met een geval van zelfmoord. Gelijk men weet, was in het gezin van F. voortdurend familietwist. De moord vond plaats tussohen vijf uur en halfzes Zaterdagmiddag. Toen de re cherche des nachts kwam kijken, was alles zoo opgeruimd, dat nergens een spoor van een worsteling was te bekennen. Terwijl de 'beide zoons het misdrijf vol- •voerden, bevond de vrouw zich ln de keuken. Er is reden om aan te nemen, dat de moord met voorbedachten rade is geschied. In zijn doodsstrijd heeft de vader nog kans gezien den zakdoek, die hem voor den mond werd gehouden, stuk te rukken. De zoons 'hebben den doek daarna in de kachel verbrand. Veertien dagen geleden was er nog hooggaande ruzie geweest. De vrouw had zich bij die gelegenheid opgesloten ln de slaapkamer; de man verschafte zich met een zaag toegang tot de slaapkamer. De vrouw en het elf-jarig dochtertje hebben toen een raam opgeschoven en moord ge roepen. De hoofdinspecteur der recherche, de heer S. I. Molenaar, had de gedachte aan misdrijf niet opgegeven en gistermiddag slaagde hij er in eerst de vrouw en ver volgens de zoons een bekentenis te ont dokken. Vergiftiging? Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft Maandag terecht gestaan een 48-jarige vrouw, die beschuldigd werd in Juli van dit jaar haar man te hebben vergiftigd door phosphorbrij of iets van dien aard, dat zij opzettelijk in voor hem bestemd gehakt zou hebben gedaan, althans dat zij oen of meermalen in voor hem bestemd voedsel of drank dergelijk vergif zou hebben verwerkt. De man, die overwegwachter was, is op 16 Juli overleden; de arts, die de dood- schouw verrichtte, constateerde vergifti ging door phosphor. Beklaagde, die met haar man in de Laurierstraat had gewoond, ontkende het ten laste gelegde. Beklaagde zeide, dat zij mot haarman een ongelukkig huwelijksleven had gehad. Phosphorbrij was er nooit in huis geweest. Een rechercheur, die het onderzoek had geleid, heeft niet kunnen constateeren, dat in de buurt phosphorbrij zou zijn gekocht. Een schóonzoon van bekl. zeide, dat er bij zijn schoonmoeder in huis nooit ratte- kruid of iets van dien aard was geweest, voor zoover hij wist. Zijn schoonvader at graag rauw gehakt, dat hij kocht en in zijn kast wegsloot. Hij at het vaak pas als het nfet frisch meer rook. Een buurvrouw, die in beklaagde's huis de wasch deed, had gezien, dat bekl. uit de keukenkast een fleschje nam met eenig wit poeder en dit in den zak van haar boezelaar stak. Zij had daarbij gezegd: „Ik vergeef hem toch". Bekl. zeide, dat het bedoelde fleschje een leeg pillerifleschje was. Zij had het in den zak gestoken, omdat zij vreesde, dat de jongens het anders zouden weg nemen. De president, mr. Eekhout, wees erop, dat bekl. in de instructie had gezegd, zich niets van het fleschje te herinneren. De waschvrouw verklaarde voorts, dat bekl. zich wel eens had uitgelaten, dat zij haar man dood zou maken en de man zelf had wel eens gezegd, dat hij zijn leven niet zeker was. Een collega van den overledene, die met hem dienst had gedaan bij eën over weg, verklaarde, dat de man op den be- wusten Zondag op zijn post een half pond rauw gehakt had gegeten en een zak pinda's voor den dag had gehaald. Getuige verklaarde verder, dat zijn col lega plotseling opmerkte, dat zijn handen wit werden en zeide zich onwel te ge voelen. Een andere wachter nam later den dienst van den zieke over. Deze man zeide, dat de patiënt later wat opknapte. Hij had wel overgegeven en klaagde over maag pijn. Er werden nog eenige mannelijke en vrouwelijke buren gehoord. Tegen één van hen had bekl. gezegd, dat zij wel eens vergif in de koffie van haar man had gedaan. Bekl. bekende dat te hebben gezegd, doch het was in strijd met de waarheid. Ook tegen andere buren had bekl. zich uitgelaten haar man te zullen vmmoorden en zij had zich herhaaldelijlc'beklaagd over haar ongelukkig huwelijksleven. Bekl. ontkende dergelijke uitdrukkin gen te hebben gebezigd. Uit de verklaringen van de buren bleek nog dit: De overleden overwegwachter was meestal goed bij kas. Hij leende aan de buren vaak geld tegen niet al te matige renten. Onder de getuigen waren er eenigen aan wie geld was geleend. Bekl., die zich ook met de geldzaken bemoeide, had hen enkele malen om aflossing gemaand. Na het hooren van een vrouwelijke getuige, die verklaarde dat de overweg wachter wel eens met haar drank had gedronken, en dat hij zich herhaalde malen ophield in gelegenheden waar hij niet thuisbehoorde, zeide de president, dat de rechtbank in dit stadium van onderzoek de zitting wenschte te schorsen. Na een kwartier in Raadkamer te zijn geweest, kwam de rechtbank terug. De president„Er zijn nog eenige ge- tuigen-deskundigen charge. Dringt de officier op verhoor aan De ambtenaar1 van O. M., mr. Reilingh zag van dat verhoor af. Ook de verdediger zag af van het hooren der getuigen décharge. De officier: „Dan vraag ik zonder nadere motiveering vrijspraak". De verdediger wenschte hier niets aan toe te voegen. De ex-bokser Kid McCoy. De ex-bokser Kid MoOoy in heb»par- ticuliere leven heet hij Norman Selby staat, naar men weet, te Los Angelos te recht wegens het vermoorden van een mevr. Mors. 'De verdediger van den „Kid" heeft trachten aan te toornen, dat het de echtge noot van mevr. Mors was geweest, met wie zij in onmin leefde, die de daad had ge pleegd. Kid1 McCoy was zelf al met allerlei zon derlinge beweringen voor den draad ge komen, en thans heeft hij weer een nieuwe uitgevonden, nog veel onaangenamer dan de voorgaande. Het nieuwste verbaal was, dat Kid McCoy sandwiches had gemaakt! die te groot waren uitgevallen. Daarop had mevr. Mors een groot imes genomen oim ze kleiner te snijden, en toen had zij het mes tegen zichzelf gericht-en zich ern stig gewond. De Kid had gepoogd haar het mes te ontwringen maar mevr. Mors snelde naar de tafel en greep een revolver, die daar lag. Bij de worsteling, die tussohen bei den ontstond, toen de Kid mevr. Mors wilde ontwapenen, werd de dame bij on geluk gedood. Toen de Kid tot het besef kwa/m van wat er gebeurd was, kuste hij de doode, legde haar op den grond en ging naast haar liggen, met de bedoeling er nu ook maar een eind aan te maken. Maar hij raakte zijn bezinning kwijt en toen hij weer tot zichzelf kwam bemerkte hij, dat hij op straat aan het schieten was (waarbij trouwens een paar politie-agenten zijn ge dood en anderen gewketst). Men merkt dus, dat van de bewering dat de echtgenoot van mevr. Mors de daad zou hebben gepleegd, el mets meer is overgebleven. Kid McCoy, die een zeer 'bewogen en veelzijdig huwelijksleven heeft gehad, blijkt nu ook nog erfelijk belast te zijn. Zijn belde ouders waren gek g^eest, en zijn moeder was zelfs geruimen tijd ver pleegd in een krankzinnigengesticht Aanranding. Op haar fietstochtje van Hengelo naar Lonneker werd een meisje, op een kan toor te Hengelo werkzaam, lastig gevallen door een man. Om van dezen man bevrijd te worden, reed het meisje een zijweg in, maar tot haar ontsteltenis zag zij, dat zjj door den man gevolgd werd, die haar in de donkere laan van haar rijwiel trok. Een landbouwer, op het hulpgeroep afko- mende, geraakte in een hevig gevecht met den man en zag zich genoodzaakt, nadat hij eenige harde slagen had getkregen» den man los te laten, die daarop de vlucht nam, zijn rijwiel en hoed aohterlatend. De dader, die 'bij de politie bekend is en reeds eerder voor een dergelijk geval achter slot en grendel heeft gezeten» wordt gezocht. Amerlkaansch. Wy hebben indertijd verteld van het brutale plan om te New York een wol kenkrabber te' stichten van 88 verdie pingen, welke nog hooger zal zijn dan de Eiffeltoren, Maar ook in Cbicago heeft men grootscbe plannen op bouwgebied. Eenige invloedrijke en kapitaalkrachtige mannen in de millioenenstad aan het Micbiganmeer' hebben het voornemen aldaar „het grootste gebouw ter wereld" te stichten. Dat zal „een tempel van den landbouw" wezen. Als plaats is uitge kozen de Michigan Boulevard, daar waar de Chicago-rivier in het meer stroomt. Alle eischen, nooden en belangen van den Amerikaanschen landbouw zullen in dat reusachtige gebouw worden behartigd. Er komt een groote gehoorzaal - in met 20.000 zitplaatseneen hotel met 3500 kamers enpnder den grond een spoorwegstation. Bovendien komen vlak in de nabijheid aanlegplaatsen voor boo ten,) perrons van tramwegen etc. De bouwkosten worden geraamd op 30.000.000 en er komt op het gebouw een toren voor draadlooze telefonie en telegrafie. Het gebouw zal de American Agricultural Society Building heeten. Wonderkind. Het wordt met die wonderkinderen al „pbenomenaler". Thans heeft te Weenen voor de muziekrecensentie en voorname personen uit de muziekwereld aldaar ge zongen een coloratuurzangeres van negen jaar. Het kind is het dochtertje van een kapelmeester dér Boedapest er Volksopera en een zangeres van naam. En men voorspelt het meiske een schoone toekomst» Misschien hooren wij nog eens van een baby-strijkkwartet of iets dergelijks! Moeders en dochters. In „Child-Welfare Magazine" schrijft Mary Yort, dean of Women van de Stanford Univeraity over de verhou ding, tusschen moeders en dochters. De schrijfster wijst er op, dat de toekomst der dochters evenzeer een probleem is gewor den in de gezinnen, als vroeger de toe komst der jongens was. Dat ligt niet aan den veranderden aard van „het meisje", maar aan maatschappelijke omstandighe den. .Zelfs in de kleinste dorpen rijn be langrijke veranderingen gekomen, sinds het thans volwassen geslacht jong was. We kennen in menig geval de oudera der speelmakkers van onze kinderen niet meer, door het steeds bedrijviger worden de leven. We zijn (in Amerika) door bios coop en andere zaken meer uithuizig, dan het vorige geslacht; er zijn minder avon den, waarop het gezin gezellig bijeenzit, er waren geen auto's, die ons in korten tijd ver wegbrachten. We willen echter bioscoop noch auto missen. Als wij erover klagen, dat de kin deren meer geld uitgeven, dan wij deden, wie gaf dien kinderen bet geld? Wie geeft voorbeelden van verkwisting? De oude toestanden komen nooit terug. We moeten de kinderen zoo opvoeden, dat de gevaren, die hen thans bedreigen, zoo klein mogelijk worden: de oonfisserie met de kamer waar het roomijs wordt ge bruikt, ligt niet ver van het rendez vous af. Op deze wijze gaat de schrijfster door en weet nog menige waarschuwing te ge ven aan moeders, die niet willen dat hun dochters verkeerde wegen bewandelen. Het is een der vele klachten, die in Ame rika gehoord worden over de „moderne jeugd". Steeds sneller. De Parijsche sportcorrespondent van het „Hbl.''' meldt: Het was natuurlijk wel te verwachten* dat er door Fransche vliegers getracht zal wor den het snelheidsrecord van adjudant Bonnet te verbeteren. En het zal niemand verwon deren, dat Sadi Lecointe, die op z'n Nieuport al verschillende records gemaakt had, hiertoe de eerste poging zal doen. Sadi is ten minste naar Istres vertrokken. Hij had gisteren nog met adjudant Bonnet gegeten: wel concurrenten, maar toch ook vrienden. En Bonnet gaat hem achterna. Hij heeft eenige bijzonderheden kenbaar ge maakt: hij wil namelijk probeeren de snel heid van 500 K.M. per uur te bereiken. Eer stens zal hij den motor, die, gelijk hij me zei* 450 P.K. geeft, en die „surcomprimé" tot 600 P.K. te brengen was, opvoeren tot 750 P.K. Dan zullen de radlateurs, die onder tegen de vleugels zijn aangebracht, zooals hij dat uitdrukt „escamotables" zijn (met andere woorden: ze zullen ln de vleugels kunnen verdwijnen). En dan nog iets. Men zou zijn hart vast-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2