SPORT. Voetbal. Ht. Ms. mijnlegger Triton ie op 's rijks werf te Willemsoord in dienst opgelegd, zijnde d© commandant van dien .bodem, luit. ter zee le kl. H. J. van dor Stad als le officier geplaatst bij de Ondorzeedienstkazern© aldaar. STOOMVAARTBERIOHTEN. Mali voor Hr. Ma. „Tromp*. nadere regeling zou zijn gekomen, waarbij met verhoogden toeslag rekening was gehouden. Eventueel nieuwe verpleeg- sters kennen de arbeidsvoorwaarden, deze evenwel wisten niet, dat zij achteruit zouden gaan. Zij houden thans f 950. over, hetgeen niet genoeg is. Bovendien is het bedrag der onkosten voor de ge meente gering. Mevrouw van der Hulst zal het voorstel niet ondersteunen. Het betreft slechts een paar maanden, omdat deze meisjes in Mei examen doen en dan dadelijk f 1300.— hebben. Zij hebben in gunstige conditie verkeerd en wel wat kunnen overleggen. Het betreft dus slechts een paar maanden zuinig leven. De heer van Breda zou gaarne wat meer willen geven, doch meent, dat het College niet verder moet gaan dan haar het volle loon van gemeentedienst te garandeeren. De nieuwe sollicitanten hebben slechts f 900.—. Spr. heeft den leerling-verpleegsters toegezegd hetzelfde salaris te handhavendat is geschied, maar men moet niet verder gaan. Boeken etc. hebben zij niet noodig. Wij zouden precedenten scheppen. De heer Zondervan wil zijn voor stel wel in den geest van den heer Van Loo wijzigen. Met het door het Rijk ge geven loon hebben we niet te maken. Thans worden ook reeds onderhandelin gen gevoerd met de bedrjjfshoofden om Sersoneel voor rijksrekening aan te nemen. pr. zet uiteen, dat deze verpleegsters recht hebben op volle loon. Er zijn er, di^ in hun tweede en derde studiejaar zijn; als zij het diploma hebben, vervalt de toeslag. Den heer Van Loo spijt het, dat de wethouder met de arbeidsovereenkomst van het Rijk aankomt. Die meisjes staan in heel andere conditie, zij kunnen bij de week ontslagen worden. Overhouden, zegt mevr. v. d. Hulst, er zijn er integendeel bij, die nog haar ouders ondersteunen. Voor de gemeente zijn de kosten zeer gering. De heer Van Os: Als wij zoo door gaan, moeten we dit tegenover anderen ook doen. De heer Smits brengt een woord van hulde aan mevr. v. d. Hulst, die de echt- vrouwelijke deugd van zuinigheid besprak. Er is een verkeerd symptoom in de zaak. Ook spr. gevoelde aanvankelijk veel voor inwilliging. Spr. meent, dat het fout is, dat twee verschillende, salarissen gegeven worden, doordat wij boven het Rijk gaan. De heer Van Dam vraagt hoe het met de pensioenen gaat, nu wij een toe slag geven De heer G r n w a 1 dHet pensioen houden ze. De heer Van Breda: Als de Raèd ingaat op het idéé Van Loo, komt er nog veel meer ongelijkheid. Men moet niet twee verschillende regelingen maken. Er waren vele sollicitanten ook van buiten. Spr. meent, dat zij het volle salaris houden, wat de gemeente garandeert. Als een andere werkkring gevonden wordt, houden zij het pensioen. De heer Zondervan: In de stukken staat, dat de meisjes volgens de rijks regeling krijgen: 1ste studiejaar f 800. 2de f 900.3de f 1Q00.na aftrek standplaats en pensioenkorting. Thans garandeert de gemeente hetzelfde salaris, maar zij worden extern en moeten dus kostgeld betalen. Zij gaan er absoluut financieel mee achteruit. De Voorzitter: Men is altijd beter af als voor kostgeld afgetrokken wordt. Zoo is de regeling bij de Marine ook. Bij artikel 2 (waarin deze zaak geregeld wordt) komt het amendement-Zondervan in stemming. Dit wordt verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Vóór de heeren Borkert, Heijblok, Bogaard, Geurts, De Zee, Zondervan, Van Loo en Schoeffelen- berger. Bij artikel 3 eveneensthans wordt het amendement-Zondervan met 10 tegen 11 stemmen verworpen. Vóór de heeren Bor kert, Bot, Heijblok, Bogaard, Geurts, De Zee, Verstegen, Zondervan, Van Loo en Schoeffelenberger. Het voorstel, zooals het door B. en W. is ontworpen, wordt hierop aangenomen hierbij komt de toevoeging, dat elk jaar omtrent de toekenning van den toeslag zal worden beslist. Art 87 W. R. Voorstel tot toekenning van een schade loosstelling aan personeel der gasfabriek, wegens opheffing van betrekking ontslagen. Held. Crt. 9 Dec. De heer van Dam wijst er op, dat het Rijk bij een wachtgeldregeling tevens een afvloeiingsregeling heeft aanvaard. De heer B O k. Wij hebben de gevolgen onvoldoende overzien. Hetgeen deze per sonen er bij krijgen, is vrijwel weggegooid geld. Hoewel er niets aan te doen is, merkt spr. op, dat bij in dienst houden een aanzienlijk bedrag wordt bezuinigd. Nu moet gedurende 6 en 8 jaar een uit- keering worden gegeven, die niet wel te verdedigen is. De ambitie voor het zoeken van een anderen werkkring zal voor deze personen niet erg groot zijn. De heer van Os: Het is toe te juichen, dat een regeling als deze, bestaat. Spr. stelt voor hen zuiver uit te keeren waarop zij recht hebben, is dit meer dan zou spr. dat niet willen geven. „Wachtgeld" is toch geld in „afwachting" van een nieuwe betrekking. De heer Bogaard zal zich niet tegen deze bijlage verzetten, doch heeft er indertijd op gewezen, dat het wenschelijk is allerlei kleine reparaties aan de gas- kraantjes te verrichten. Spr. had het wijs beleid gevonden als men. v. d. Ben voor dit soort reparaties indienst had gehouden. Het zou wenschelijk zijn hem als nog als zoodanig aan te stellen. De heer Heyblok: De directeur der gasfabriek meende dat deze menschen overcompleet waren. Deze regeling is de meest voordeelige voor de gemeente, omdat thans het rijk een deel bekostigt. De voordracht voor afvloeiing geschiedde om het bedrijf te verlichten. De heer Smits merkt op, dat men zich vergist, omdat spr. thans iets recht kan zetten. Het is inderdaad zoo het beste, of het het voordeeligste is voor de gemeente, betwijfelt spr. De heer van Dam heeft het bij het juiste eind, ook de heer Bogaard. Inderdaad hebben deze menschen recht op de behandeling waar die wordt voorgesteld. Zij kunnen inderdaad in dienst worden gehouden, en er kan wel een weg worden gevonden. Volgens de afvloeiingsregeling zou het eerst v. d. Ben verdwijnen, dan blijft Nieuwstad over. Het ware wellicht nog nader te overwegen, om ze in dienst te houden. De heer v a n O s repliceert. De Raad kan de grootte van den toeslag bepalen. Spr. gaat daar nader op in. De Voorzitter zet de regeling uiteen, zooals die thans is gemaakt. Wij hebben haar precies volgens de voor schriften der regeering gemaakt. De secretaris leest het desbetreffend Kon. Besluit voor, waaruit blijkt, dat op een pensioen een toeslag mag worden ge geven. De heer Smits wijst er op, dat de Raad toch inderdaad het recht heeft een voordeeliger regeling kan maken, in den geest als door de heeren van Dam en Bogaard is gezegd. De betrokkenen han gen nu elk jaar van den Raad af. De heer Grünwald: Als één voor stel van het College onsympathiek is, is het wel dit. Maar het is volgens de ver ordening. Tóen deze regeling aangenomen werd, wist men, dat dergelijke conse quenties te wachten waren. Deze menschen zijn uit dienst gegaan, omdat zij niet meer noodig waren. Thans komt de gemeente er met een koopje af, als in de toekomst hun inkomsten die van pensioen en toe lagen samen te boven gaan, wordt de laatste verminderd. De heer van Dam wil Nieuwbuurt in Koegras gebruiken. Spr. meent, dat een sulphaatbereider niet wei bruikbaar is voor dit werk. Wellicht dat B. en W. te eeniger tijd emplooi voor Nieuwbuurt vindende hoegrootheid van den toeslag wordt elk jaar door den Raad bepaald. Ook den heer Bogaard antwoordt spr., deze zaak wordt wel onderzocht, maar wij kunnen zonder meer v. d. Ben dat werk niet opdragen. Spr. beantwoordt de overige sprekers. Als er een ander baantje voor hen had kunnen worden gevonden, waren ze zeker in dienst gebleven. In ieder geval heeft de Raad de beslissing over het bedrag, maar zeer tot zijn leedwezen moet spr. zich thans bij deze regeling neerleggen. De heer van Dam gaat het verloop der zaak na, en betoogt nader, dat een sulphaatbereider wel voor het werk in Koegras geschikt was. Indertijd heeft de directeur gezegd, dat geen technicus voor dit werk noodig was. De Voorzitter wijst er op, dat met ontslag de menschen uit een goede positie worden gestooten. En is het nu wel juist hen voor alle tijdelijkee werkjes telkens aan te stellen Iets anders is het als het een vaste betrekking is. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Ontslag onderwijzend personeel. Ingekomen is nog een verzoek van A. Kramer om eervol ontslag als onder wijzer aan school no. 14, wegens zijne benoeming als hoofd eener school te Anna Paulowna. Burgemeester en Wethouders stellen u voor het gevraagde ontslag te verleenen tegen een door hen te bepalen datum. Conform praeadvies verleend. Wegens het late uur wordt de rest verdaagd. Rondvraag. MeVr. Van der Hulst deelt mede, dat deze week de offlcieele afscheids receptie is gehouden van directeur en leeraren der thans opgeheven normaal school. Daarbij ontbrak de voorzitter, kan de Burgemeester hieromtrent inlich tingen geven De Voorzitter antwoordt, dat hem van een officieel afscheid niets bekend is. Mevr. Van der Hulst vindt het, zacht gezegd, zeer onattent van den di recteur der Normaallessen, die juist altijd bij zijn leerlingen en onderwijzers zoo op vormen gesteld was, dat de Burgemeester, die als wethouder van onderwijs zeer veel voor het behoud der school heeft gedaan, niet is uitgonoodigd. Spr. wil daarover in dezen openbaren Raad haar misnoegen uitspreken. Door luid applaus geeft de Raad zijne instemming met deze woorden te kennen. Mevrouw Van derHulst bespreekt verder de verstrekking van klompen van wege het Armbestuur. Eenige opmerkin gen hieromtrent worden door den heer V a n O s beantwoord. ien slotte vraagt spr. naar de filmkeu ring voor de schooljeugd, die h. i. onoor deelkundig plaats heeft. Uit 's Voor zitters antwoord blijkt, dat inderdaad deze keuring aan 't verloopen is. De Voorzitter is bezig een nieuwe commissie teizake samen te stellen en zal de zaak bespreken. De heer Smits bespreekt de kwestie van de volontairs in gemeentedienst. Het is voorgekomen, dat deze toezegging krijgen eener aanstelling, waardoor aan vele anderen de kans eener sollicitatie benomen wordt. Dit acht spr. niet in den haak. Zal worden onderzocht. De heer van Dam informeert naar de aanbesteding van het graafwerk voor den kabel der gasleiding. Is in onder zoek, het wachten is op de juiste cijfers om tc beslissen of eigen beheer dan wel aanbesteding beter is. Nadat de Voorzitter den Raad prettige Kerstdagen heeft gewenscht, wordt de vergadering gesloten. Helder-nlenwa. HelderWatergraaismoar. Het le olftal epeelt 2en Kerstdag een vriendsdhappelijken wedstrijd tegen Watorgaafsmeor. De Ameter- damscho club heeft zich voor deze gelegenheid voorzien van eenige 2e klasse spelers en het zal zoodoende voor do withemden oen geduchte tegenpartij zijn. De gaston hebben zeer veel zJn in het uitstapje en hebben de uitnoodiging van hot Heldor-bestuur dan ook dankbaar aan vaard. Het belooft dan ook een aardigen wed strijd te worden en wij verwachten dat het geheel inderdaad een vriendschappelijk karak ter zal dragen. Verleden jaar, toen Water graafsmeer met Heldor in een afd. speelde, verloor H. beide malen (met 21 en 1—0). In den afgeloopen zomer werden daarna nog 2 wedstrijden tegen deze club gespeeld, waar van de eerste met 81 verloren en de andere voor den Heldor-beker met 80 gewon nen werd. Van dit seizoen spoelt W. minder succesvol, doch daar zij nu haar team versterkt heeft, zal H. zeker een zware dobber hebben. Helder verschijnt met 1 ifavaller voor den aanvoerder; Boogaard speelt nu spil en Dijks hoorn rechtshalf. Overigens is hét elftal ge woon. Voor hot winnende team is een zilve ren medaille disponibel gesteld. Aanvang 2jiur. Zondag a.s. speelt Helder in Alkmaar een oefenwedstrijd tegen den 2en klasser Alomaria Victrix. Dat belooft wat te worden. Het 4e en 5e elftal gaan 2en Kerstdag op bezoek. Helder 4 is de gast van DOSKO te Oudesluis, terwijl het 5e naar Breezand gaat, alwaar hot do gast zal zijn van BFG. HJLC.-nieuws. Het le elftal heeft rust, terwijl het 2e, dat versterkt zal uitkomen, do gast zal zijn van het le elftal der Batavieren. Voor de compe titie wisten de roodjee B. reeds aan den Mid denweg te kloppen (met 10) en daar zij nu met een zeer sterk samengesteld team zullen spelen zal het voor de gastheéren een bijzon der zware wedstrijd worden. Hopen wij dat hot vooral een faire wedstrijd mag zijn. De winnaar krijgt een fraaie zilveren lauwertak. Voor beide partijen wel de moeite waard om met veel lust en ambitie te strijden. De match vindt op den 2en Kerstdag plaats, aanvang 2 uur. HRC 2SVS. Den len Kerstdag spelen de reserves op eigen grond tegen SVS. Ook hier zal een zilveren lauwertak het loon van den overwinnaar zijn, zoodat deze wedstrijd dus wel de noodige spanning zal geven, te meer daar de Spartanen de 30 nederlaag, in de competitie geleden, nog niet vergeten zijn. De entrée is: terrein 25 oent, tribune 10 oent. Aanvang 2 uur. Het bestuur van HRC verzoekt haar leden en aanhangers dringend den wedstrijd Bata vier—HRC 2 den 2en Kerstdag te komen be zoeken. De ontvangende vereeniging heeft nogal kosten gemaakt en wanneer deze nn be loond worden met een druk 'bezoek, zal dit voor hen ©en, ware genoegdoening zijn. Komt dus allen. AmsterdamHaaxl em. Op Nieuwjaarsdag zal, zooals wij reeds meldden, in het Stadion te Amsterdam do Ste- denwedscrijd AmsterdamHaarlem plaats heb ben. De Amstordamsohe ploeg ia als volgt samen gesteld: Schinflolor (Blauw Wit), d.; Pelser (Ajax) en Lietzen (Blauw Wit), a.; Mazurel (Blauw Wit), Garritsen (Blauw Wit) en van Dort (Blauw Wit), m.; Hamel (Ajax), Vol kers (Ajax), van Wassenaar (VVA), Ratte (Ajax) en dó Natris (Ajax)» v. Afdeeling I (Westen) Be klasse A. Na de laatste wedstrijden is da stand van deze competitie thans: "C goals 0 p a> o t bo te bo t» v-o. bo H. R. <S. 10 8 1 1 28—14 17 1.70 Helder 7 4 2 1 13—9 10 1.43 Hortus 9 4 S 2 18—15 11 1.22 ,V. 8. V. 8 4 1 3 16—15 9 1.13 Neerlandia 10 3 2 5 18—18 8 0.80 Kennemers 9 8 1 5 1415 7 0.78 Amstel 9 2 2 5 15—15 6 0.66 Swift 6 0 0 6 3—24 0 0.— MAREVEBERICHTEN. Onderzeeboot „K Xlir. De voor rekening van het departement van marine in aanbouw zijnde onderzee boot K XIH, bestemd voor den dienst in Ned.-Indië, is gistermiddag met goed ge volg van de werf van de Mij. voor Scheeps- en Werktuigbouw Fijenoord te water gelaten. Kap.-luit. ter zee L. M. J'. Gragory wordt uit Oost-Indiö terugverwacht. Hr. Ma. „Triton". De serg.-timim. J. Schreuder zal den 24en Jan. per s.s. Patria naar O.-L worden uitge zonden. De navolgende onderofficieren zijn bestemd voor .uitzending naar O.-I. per es. Slamat» dat 21 Febr. '25 van Rotterdam vertrekt. Bootsman ,G. Hollander, G. H. Kramer, sarg.- totpedom. J. Hulbregtsen, G. Harjer, sorg.- vlgtmr. G. L. Aalsburg, serg.-echrijver P. Kla ver, eergt.-konst. H'. Trietsch, eerg.-kok J. Korving, P. van den Toorn en schipper G. Miondeel. Als reserve ie aangewezen do serg.-konst. Wi. H. van Schaik. 15-Jtan.opperschlpper S. Lubsen van Wacht schip Willamsoord' naar O.zeed.kaz. 16 Jan.: konst.-maj. P. van Grondsllo van Wachtschip Vlissingen naar Gelderland'. 8 Jan.: serg.-konst. A. Klinkenberg van Wachtschip Willamsoord naar Heamskerok. 29 Dec.: serg.-eeiner C. J. Wiekhart van Z 3 naar O.zeedlenst Willemsoord. De overplaatsing van den serg.-konst. S. v. d!. Pol van do Kooij naar Hoamskerck is in getrokken. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OM STANDIGHEDEN is aan ondervolgende per- isonen vergunning verleend om naar Nederland terug te keeren: Eer s.a. Prinses Jfuliana, 8 Deo, van Exiok; Luit. ter zee 2e kl. F. Stam en F. J. v. d. Poll, serg.-konst. J. P. v. d. Buig en koxp.- torpedom. H. van dor Linden. Per s.0. Rambrandt, 17 Dec. van Prioks Off. van den M.SJD. 2e kl. IJ. ten Cate. Per e.8. Jlohan de Witt, 81 Dec. van Priok: Luit. ter zoo 2e kl. W. A. A. Schimmel, le luit. der mars. H. F. J. M. A. van Fryiaiz Drabbe en F. O. W. Michaolis. Por s.s. Slamat, 7 Januari van Priok: Off. van den MJ3.D. 2e kl. M. de Vries. Stoomvaartmaatschappij Nederland, Bali, thuisr., vertr. 21 Deo. v.'Bolawan. Borneo, uitr., vertr. 21 Deo. v. Singapore. Jan Pleters. Ooen, vertr. 23 Dec. v. Suez. Sembilan, vertr. 21 Deo. v. Padang. UhtiiVr, vertr. 23 Dec. v. Swinnomündo. Batjan, vertr. 21 Dec. v. Colombo. Madoera, arr. 21 Deo. te Galvostone. Rambrandt, vertr. 22 Dec. v. Sabong. Rotti, pass. 22 Doe. te Gravosond. Saparooa, vertr. 21 Dec. v. Batavia. Kon. Ned. Stb. Mij. Adonis, pass'. 22 Dec. Sagres. Calypso, vertr. 22 Dec. v. Catanla. Olio, vertr. 22 Dec. v. LiseaboD. Deucalion, vertr. 22 Dec. v. Gibraltar. Fauna, arr. 22 Dec. te Piraeus. Ganymedes, vertr. 21 Dec. v. A'dam. Irene, vertr. 22 Dec. v. Alcante. Iris, arr. 21 Dec. te Bilibao. Luna, vertr. 21 Deo. v. Candla. Pluto, arr. 22 'Doe. te Gothenburg. Strabo, pass. 23 Doe. Brunbüttel. Kon. Hollandscho Lloyd. Maasland, vortr. 22 Dec. v. Buenos Ayres. Waterland, vertr. 22 Dec. v. Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Brielle, arr. 22 Dec. te Hamburg. Alkmaar, vertr. 22 Dec. v. Colon. Crynssen, vertr. 19 Dec. v. Barbados. Helder, vertr. 20 Dec. Talcahuano. Jason, vertr. 20 Dec. v. Talcalhuanó. Oranje Nassau, pass. 21 Dec. Lizard. Halcyon Lijn. Florapark, pass. 22 Dec. Ouessant. Rozenburg, pass. 23 Dec. Bewezler. Holland—Afrika Lijn. Salabangka, arr. 22 Dec. te Kaapstad. Blitar, vertr. 18 Dec. v. Kilindini. Meliskerk, vertr. 20 Dec. v. Bei ra. HollandAmerika Lijn, Veendam, arr. 23 Dec. te R'dam. Bilderdijk, pass. 21 Dec. Cape Raca Drechtdijk, arr. 21 Dec. te San Diègo. Lochmonar, arr. 22 Dec. te Colon. Maasdam, vertr. 22 Dec. v. Vera Cruz. Moerdijk, arr. 22 Dec. te San Francisoo. Volendam» arr. 23 Dec. te New-York. HollandAustralië Lijn. Almkerk, vertr. 22 Dec. v. Genua. HollandBritsch-Indiö Lijn. Bovenkerk, arr* 23 Dec. te Cocanada. Hoogkerk, vertr. 22 Dec. v. Port Said. HollandO.-Azië Lijn. Ouderkerk, arr. 23 Dec. te Hongkong. Salawati, arr. 20 Dec. te Hongkong. HollandWest-Afrika Lijn. Delfland» arr. 23 Dec. te A'dam. Jaarstro om, arr. 22 Dec. te Hamburg. Rotterdamsche Lloyd. Djambi, arr. 23 Dec. te R'dam. Insulinde, arr. 22 Dec. te Marsellle. Jacatra, pass. 22 Dec. Pantellaria. Merauke, arr. 22 Dec. te Londen. Sookaboémi, vortr. 22 Dec. v. Marsellle. Tambora, vertr. 21 Dec. v. Tanger. RotterdamZuid-Amerika Lijn, Waaldijk, arr. 21 Dec. te Oporto. Stoomvaartmaatschappij Oceaan, Deucalion, arr. 23 Dec. te Suaz. Melampns, pase. 23 Dec. Perim. Tedreaias, vortr. 20 Dec. v. Tslngtao. JavaBengalen Lijn. Ceram, arr. 21 Dec. te Moulmain. JavaChinaJapan Lijn. Tjibeear, arr. 21 Dec. te N. Orieana. Tjisalak, arr. 23 Doe. te Cebu. JavaNew-York Lijn, Bali, vertr. 21 Dec. v. Bolawan. Salatiga, arr 22 Deo. te Suez.: Salatiga, vertr. 23 Dec. v. Port Said. 1018; 37 konijnen 0J508; 93 kippen 1.502.50; oenden 12£5; 180 kg. boter por kg. f 2.252.45. Eierenveiling. 6180 kipeioren por 100 J 8BO-^10AO. VISSCHERIJBERICHTEN. 23 Dec. 1904. Aangevoerd door 1 k&rder: 40 tongen per stuk' 0.75; 40 klein© tongen per stuk 0.20; 4 kisten kleine scihol per kist 11; 2 kisten schar per kist 7; door garnalenvisschers: 1600 kg. gekookte garnalen per kg. 0.110.14 24 Dec. 1924. Vjn. 8 uur niets binnen. Burgerlijke Stand van Helder van 23 Deeamlber 1924. BE1VALLEN: T. Schoemaker-MatthijBee, d.; G. M. Rubé-Pieterse, z. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGENDLJK, 23 Doe. 1904. Aanvoer en prijzen: 10,700 kg. uien, grove 6.60—7.50, drielingen 10—10.60, 11,900 kg. poen 1.40—2.40, 40,200 kg. roode kool 8 5.40, doorschot 2.20—2.80, 84,700 kg, gel© kool 2.70—4.10, doorschot 1.50—2.50, 13,600 kg. Daenecho witte 2—3.90 por 100 kg. PURMEREND, 23 Dec. 1924. 10 stapels fabriekskaas f 68.00, R.M. f 61.00; 5 stapels boerenkaas f R.M. f 60.00 per 60 K.G.0 st. commissie f f per 50 K.G.; 0 stapels Goudsche f A f 810 K.G. boter f 2.35 k i 2.45 per K.G.; 283 run deren: 165 vette koeien per K.G. f 0.90 f 1.25, matig; 104 melke- en gelde koeien f 175 k i 400, matig; 14 stieren f f 29 paarden f 100 f 250, st.9 vette kalveren per K.G. matig f 1.80 f 2.00171 nucht. id. v. d. slacht f 16 k f 49.—, matig; fok id. f16.— f 38. matig; 425 vette varkens (zouten) per K.G. f 0.72 k f 0.76, vlug; slachtvar- kens, per K.G. f 0.76 k f 0.82, vlug; 41 magere id. per stuk f 24—48, vlug- 157 biggen per stuk f 10—20, vlug; 563 schapen, f 46—68, matig; overhouders, f3046, matig; 47 bokken f70 Ganzen f 7.— f 8.—6304 kipeieren per 100 stuks f 7.60 k f 11.—270 Eend eieren f 8.10 f8.60; zak appelen f 0.000.00zak peren f 00. Shagormarkt van Woensdag 24 Dec. 1924. Porden 150-300; 18 goldokoeien mag. 200—300; 19 idem vette 300—450; 5 knlf- kooiom 275460; 8 vaarzen 150—240; gras- 'k al veren 120—<150; 9 nuchtere kalveren 15—26; 231 overhouders 40—50; 4 bokken en geiten; 20 varkens magere 1632- 32 idarn vette per kg. 0.70—0.81; 103 higgar» naar Palma: laatste busllchtlng: 26 December hoofdkantoor 6.— m. stadsbussen %t lichting 4. 28 hoofdkantoor 6.m. stadsbussen lichting 4. 29 en 80 hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. 81 hoofdkantoor 3.80 a. stadsbussen lichting 2. naar Malaga: laatste buslichting: 8 en 9 Januari hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. 11 hoofdkantoor 6.m. stadsbussen 10/u lichting 4. 12,18,14 hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. naar Tunis: laatste bualichting: 20,22 Januari hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. 25 hoofdkantoor 6.m. stadsbussen lichting 4. naar Port Mahonlaatste buslichting 28, 29, 80 Jan. hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. 1 Februari hoofdkantoor 6.— m. stadsbussen >l/i lichting 4. naar Genua: laatste buslichting: 11,12,13 en 14 Febr. hoofdkantoor 5.80 m. stadsbussen daags te voren lichting 4. 16 Februari hoofdkantoor 680 m. stadsbussen lichting 8.80 m. naar Barcelona: laatste buslichting: 17,18,19 en 20 Febr. hoofdkantóor 6.30 a. stadsbussen lichting 3. 22 Februari hoofdkantoor 6.m. stadsbussen "/i lichting 4. JULIANADORP. Dinsdagmorgen vergaderden een twintig tal veehouders in het café van, den heer J. Slikker Oz., teneinde te komen tot de op richting van een Rundvee fokvereeniging. De voorzitter van het voorloopig comité, de heer Nic. Hoornsman, heette bij de opening de aanwezigen welkom, meende, dat de op komst toch wel grooter had kunnen zijn, gaf met eenige woorden het doel dezer bij eenkomst te kennen, wees daarbij in de eer ste plaats op Wieringerwaard, waar al jaren met succes gewerkt wordt, en trok daaruit de conclusie, dat ook voor Koegras, waar de veehouderij de hoofdbron van bestaan vormt, een dergelijke vereeniging wel reden vafi bestaan had, en gaf vervolgens het woord, aan den voorloopigen secretaris, den heer C. Tromp, die van de verrichte werkzaam heden verslag uitbracht, waarop door nie mand het woord werd verlangd. Daarna ver kreeg de heer E. Dz. Koster, secretaris der Prov. Oommissie te Berkhout, het woord om aan de vergadering eenige inlichtingen te verschaffen omtrent de oprichting eener fokvereeniging. Spr. zelde aanvankelijk eerst geweigerd te hebben» om zich daarvoor be schikbaar te stellen» maar was daarop terug gekomen, omdat het hier de oprichting eener vereeniging gold. De heer Koster toonde vervolgens door eenige gegevens aan, dat men overal wel al reeds van het nut eener vereeniging overtuigd is, daar de economi sche toestand1 hierin ook een woordje mee spreekt. Door eenige cijfers werd aange toond, dat bü dezelfde voeding de opbrengst van geregistreerde en ongeregistreerde vaar zen pi. m. 50.verschilde. Het is dus In het kort opgesomd een kwestie om te oor- de elen over de capaciteiten der koeien en een contróle uit te oefenen op het werk van zichzelf. Aan de hand! der Algemeen© Voorwaar den waaraan ©en vereeniging bij oprich ting moet voldoen» wordt nog op ©enige onderdeelen gewezen en komt men ten slotte aan de te maken onkosten. In die oprichtingskost en wordt dioor de Prov. OoTium. voor ©en bedrag van 175 bijge dragen. De kosten per boerderij zullen naar spr. berekening voor Koegras onge veer 54 bedragen, en men is gehouden om 3/4 van zijn koeien' aan de controle te onderwerpen. Hiermede eindigde de heer Kos ter zijne uiteenzetting en werd de gelegen heid opengesteld om van gedachten te wisselen, waaraan door meerdere personen werd deelgenomen» en circuleerde ver volgens een lijst om zich als lid aan te melden. Hoeveel leden er toegetreden rijn was ons heden niet bekend, daar (fe ver gadering verder in comité werd voortge zet, tot het benoemen van een bestuur, en en verdere te nemen maatregelen. Dit is echter vast dat Koegras weer een vereeni ging rijker is geworden, en die zeer zeker haar nut zal afwerpen» Maandagavond hield de Afd. Koegras van den Ned. Bond van Arb. in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf hare gewone maandelijksohe vergadering tot bespreking en afdoening van verschillen de zaken in het lokaal van den heer H. VeuL Tot plaatselijk hersteller, ten behoeve van het Laagspanningsnet en de Water leiding in den polder het Koegras is door Burgemeester en Wethouders van Helder aangewezen de heer O. W. de Graaf, en zulks niet ingang van 1 Januari 1925. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ffl den morgen van 24 December. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 774.0 te München. Laagste stand' 730.6 te Isaljjord. Verwachting: ■Matige tot krachtige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt» weinig of geen' regen» zelfde temperatuur.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6