„Weldadigheids-Postzegels", Bronchitis Abdijsiroop Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazen flacons, geel etiket Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND Hotel „DEN BURG". Tel. 55. GEMENGD NIEUWS. Nr. 5066. ZATERDAG 27 DECEMBER 1924. B2»t* JAARGANG. De fiuancieele conferentie te Parijs. De „Bveoing Standaard'' verneemt aangaande het programma voor de finan- cieele conferentie. die te Parijs zal wor- <en gehouden, van de Britsche depaxte ment van financiën het volgende: De bezetting van het Roergebied heeft eert bedrag van 40 millioen opgelevebd. Frankrijk en België hebben ongeveer 15 millioen voor de kosten 'van de bezetting uitgegeven1 en de Vereenigde Staten ma ken anudpratuL op ton bedrag van, 4 ïüillioenj per jaar giedunendiè een periode van, 12 jaren; er blijft dus een bedrag van 21 millioen over om uLs .udiadeloosstel- ling onder Ule geallieerden te verdoelen. De eonierentie te Parijs zal zieh bezig liouden met de verdeeiïng van. deze bedra gen en verder trachten de Duitsche annuï teiten te veroordeelon overeenkomstig het plan-Dawes. Het eerst zal een bedrag van ongeveer 4075.000 •worden' gereser- i - <1 J~r da betaling dn -ante van de Duitse!'6 leening. Voorts zal de conferen tie zich bezig houden met de verdeeling der bedragen, welke door de verschillende commissies zijn bijeengebracht. Dit alles zal geenszins gemakkelijk vallen, doch wanneer de conferentie dit deel van haar taak tot een goedl eïnde zal hebben ge bracht is het zeer wel mogelijk, dat de quastie der Intergeal lieerde schulden in behandeling zal worden genomen. De JEtvenlng Standard" verneemt d!at de voordieelen, die deze oonfereptie voor Engeland kan opleveren aan de Britsche belastingbetalers ten; goede zullen komen. DUITSCHLAND. De ontruiming van de Keulsche zone. De oom van d!e N. R. OnL te Parijs meldt: Nu er nieuwe opslagplaatsen van ma chinegeweren en andere wapens in Duitschland zijn ontdekt, staat vast, dat de Duitsche regeering voorloopig wordt verwittigd dat op 10 Januari het Keul sche gebied1 niet door de Britten kan wor den ontruimd. Die datum en nadere bi- zonderheden zullen bekend gemaakt wor den, els het volledig rapport der militaire oommissie van toezicht is ingekomen en door het geallieerde comité, onder Foch's leiding, evenals door den' Gezantenraad is onderzocht, waarna de betrokken re geeringen een besluit moeten nemen, waaromtrent Herriot gisteren met zijn medewerkers heeft overlegd. Het Wolff-bureau meldt, dat het van gezaghebbende zijde verneemt, dat het Fransche bericht als zou er weer een ver borgen voorraad wapens ontdekt zijn, on gegrond is. Het bureau wijst er tevens op, dat bij de bijna 1800 contróle-bezoeken, die de intergeallieerde oontróle-oommissie, heeft afgelegd, nergens, noch bij de Rijks- weer, nooh bij de politie overtollige of ontoelaatbare wapens zijn gevonden. Deze laatste verklaring lokt weder een tegenspraak van Havas uit, luidende: In officieele Fransohe kringen noemt men de officieuze Duitsche communiqués en de verklaringen van Wolff, als zou de oon- trWeoommisSie geen enkel verborgen wapendepöt noch hoeveelheden wapens hebben ontdekt, grooter dan die, welke zijn toegelaten voor de rijksweer en Eolitie, onjuist. Zij heeft integendeel en- ele dagen geleden in de buurt van Ber lijn meer dan 50.000 geweerioopen ont dekt en vele duizenden z.g. „ébauches", cylindervonriige blokken staal, bestemd voor zware mltrailleuses. Het jongste rap port der controlecommissie bevat dien aangaande afdoende inlichtingen. De wet op die kapltaalvlueht in De wet op de kapitaalvlucht zal op 81 December worden ingetrokken. De reizi gers, die Duitschland verlaten, zullen dus van dien dlag af elk bedrag, kunnen mee nemen. Buitenlanders zullen evenmin bfl hun aankomst in Duitschland nog moe ten opgeven, welke bedragen zij bij zich hebben om later dezelfde sommen te kun nen uitvoeren. Duitschers zullen tevens weer rekeningen bij de buitenlandsche banken' kunnen opnemen.^ FRANKRIJK De strijd om het amnestie-ontwerp in Frankrijk. Niettegenstaande het betoog van den minister van openbare werken heeft de Senaat m»et 163 tegen 143 stemmen het besluit gehandhaafd, dat de weder in dienst neming van de stakers, als gevolg van de amnestie, een facultatief karakter zal dragen. De Senaat heeft aldus het geamendeer de amiiftstiooaitwerp met 218 tegen 67 stemmen aangenomen. EGYPTE. De verkleziag voor het nieuwe Egyp tische parlement zal gehouden worden volgens de wet van November 1823. De wet, waarbij rechtstreeks kiesrecht wordt ingevoerd en die op Zagloel's aanbeve ling door het vorige parlement was aan genomen, zall niet in werking gesteld wor den. Bij de verkiezingen; van Januari 1924 waren gekozen 176 Zaglöelisten, 21 oon- stituitioneeie liberalen, 2 nationalisten en 15 neutralen. In den brief, waarin de eerste-minister den koning tot onbinding van de Kamer adviseert, verklaart hij dat deze geheel overheerscht wordt door de partij welke het vorige kabinet vertegenwoordigde. Daarom is die ontbinding noodig. De brief beschuldigt de Kamermeer derheid van onconstitutibneele praktijken, verklaart dat de nationale idealen niet het monopolie van een partij' zijn en doet een beroep op het volk om' verstandige mannen te kiezen, in wier handen de toe komst der natie zonder gevaar gielegd kan worden. BRITS OH-EVDIE. De Kalifaatconf erenti e en de gebeurte nissen in Noord-Afrika. Belgaum, 25 Dec. De Kalifaatoonferen- tie nam een resolutie aan, welke het op treden van de Britsche regeering in Egypte gewelddadig noemt, verheugenis uitspreekt over de successen van de Rif- stammen in Marokko en verklaart, dat steun van Groot-Brittannië en Frankrijk aan< de Spanjaarden zou worden opgevat als een vijandige daad tegenover den Islam. ITALIË. Het katholieke Jubeljaar. In tegenwoordigheid van alle te Rome verblijfhoudende kardinalen en van een groot aantal buitenlandsche vorstelijke personen heeft de paus op den avond véór Kerstmis de deur in de St. Pieters kerk geopend, waardoor het Jubeljaar is ingeluid. ALBANIË. De opstand. Londen, 24 December. Reuter verneemt, dat Skoetarl en Alessio door de opstande lingen veroverd' zijn na moorddadige ge vechten, die verscheidene dagen geduurd hebben. Bloedige gevechten hebben ook plaats gehad in de streek van Albassam De regeering is naar Valona gevlucht ZUID-SLA \TE. Berlijn, 24 December. Men verneemt uit FEUILLETON. door GEORGE A. BHtMlNGHAM. 18) „Misschien", zeide kanunnik Sylvestre, „wilt u een verhandeling aahhooren, die ik voor ons klein Oudheidkundig Genoot schap gereed heb gemaakt. Ik heb haar nooit in de vergadering voorgelezen, om dat wij In de laatste jaren niet bijeen' konden komen, maar zij is opgenomen in onzen laatsten bundel van de Handelin gen. Als u belang stélt in het Hmrne- bed Dat stelde ik, maar niet op die manier. Ik zou veel liever gehoord hebben wat mijn gastheer over de Welsprekende Jo- sephine te vertellen had. Maar hij was al van zijn stoel opgestaan en stak op een plank in de hoogte zijn hand uit naar het boek, dat hij noodig had. „Ik vrees", zeide hij, „dat vele menschen dit onderwerp saai zullen vinden; maar ik maak geen excuus (tegenover een geest driftig oudheidkundige zooals u." Hij had alle reoht om mij zoo te noe men. Ik had hem gezegd dat ik heélemaal uit Bretagne was gekomen, om het Hun- nebed te bezichtigen. Hij had, naar zijn meening, zelfs onder de léden van zijn plaatselijk Oudheidkundig genootschap geen tweede voorbeeld van zulk een Ingezonden Mededeeling. BV* KOOPT voor Uwe Brieven en Drukwerken' m ten bate van het m verwaarloosde kind. Belgrado, dat het kabinet besloten heeft den leider der Raditsj-partij, welke partij officieel ontbonden is, in hechtenis te ne-' men. Dat wil zeggen, dat die ondervoor zitter van de Skoepsjtina, de Macek, die te vens ondervoorzitter van genoemde partij was, thans wordt gearresteerd. Dit ge schiedt op grond van het feit, dat de Raditsj-partij zich heeft aansloten bij de Boereninternationale van Moskou. Een Zuid-Slavisch protest aan Albanië. De Zuid-Slavische regeering heeft bij den vertegenwoordiger van Albanië pro test aangetedkend tegen de vervolgingen, waarvan Servische onderdanen in Alba nië hebben te lijden. Zij dreigt met repré- saiUes. VEREENIGDE STATEN. Een brand in een school. Een groot aantal kinderen gedood. Hobart (Oklahoma), 26 Dec. Bij een paniek tengevolge van een brand, die hier ter plaatse in een school, waar het Kerst feest werd gevierd, uitbrak, werden meer dan veertig personen, voor het meerenv- deel kinderen, gedood. Door een kaars vloog de Kerstboom in brand; die zoo hef tig om zich heen greep, dat gebouw spoe dig een vlammenzee geleek. De algemeenë wilde vlucht versperde de deuropening met een worstelende menigte. Zes-en-der tig lijken zijn reeds te voorschijn gebracht Twee zware vonnissen. Mount Vernon (UI.), 26 Dec. De jury, uitspraak doende in de het proces tegen Lawrence Hight en mevrouw Elsie Swee- tin, den echtgenoot van laatstgenoemdel sprak het schuldig uit Hight werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld^ mevrouw Sweetin tot 85 jaar. De draagwijdte van het Amerikaansche scheepsgeschut President Ooolidgo heeft in-officieel bekend gemaakt, dat hij een vergrooting van de draagwijdte van het geschut der Amer. groote oorlogsschepen niet be- sohouwt als een schending van de over eenkomst te Washington, doch wei jals een nuttelooze uitgvjt „Het is in strijd met zijn opvattingen omtrent wat door zuinigheid wordt geboden, om geld te be steden aan oude schepen, en door in de beraamde maatregelen toe te stemmen een nieuwen wedstrijd in maritieme be wapening met het buitenland te ontkete nen. De imperialistische schreeuwers in het Congres zullen zich veraetten tegen deze opvatting van Ooolidge, doch waarschijn lijk zal deze zijn zin kunnen doorzetten. MEXICO. Een trein geplunderd. Mexico City, 26 Deo. Vijftig bandieten deden te El Oobre een passagierstredn ontsporen, doodden een vrouwelijke pas sagier en zes soldaten, die den trein be waakten, en plunderden den trein. Ver scheidene passagiers werden gedurende het gevecht gewond, waarin de soldaten dapper doch vergeefs tegenstand boden. CHINA. De nieuwe regeering. Peking, 26 Doe. De nieuwe Qhineesche regeering heeft vandaag verklaard, dat zij voornemens is, alle bestaande verdra gen te eerbiedigen, en heeft de hoop uit gesproken, dat de uitvoering van d'e be sluiten, genomen op de conferentie van Washington, niet lang op zich zou laten wachten. JAPAN. Een nieuwe constellatie In bel Verre Oosten? Londen, 26 Deo. De Londenscbe oor respondent van de „New York World" meldt dat er in voorname kringen be zorgdheid bestaat tejn aanzien van het verwachte verdrag tusschen Rusland en Japan, in het bizooder wat betreft het eiland Sachalin, onder do kust van Siberië. De meening wordt geuit, dat, aangezien het kabinet Baldwin heeft besloten tot den bouw van een viootbasis te Singapore, Groot-Brittannië en de Vereenigde Sta ten zich voortaan moeten beschouwen als één groep, Japan en Rusland, en ook China, als een andere. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten uit Stockholm la dc toestand van Branting weer minder gun stig. De „Telefunkengesellschaft'1 is er in geslaagd met een golflengte van slechts 30 M. bij een energie van 2 KW; ongeveer 10 uur achtereen telefonische berichten aan Buenos Aires te geven. In den Kerstnacht hebben te Berlijn niet minder dan 10 personen zelfmoord gepleegd,' of trachten te plegen. Zes der levensmoedën zijn dlood, de vier overigen verkeeren in levensgevaar. Ingezonden Mededeeling. AKKER'* Ingezonden Mededeeling. LUCHTVAART. Vliegtuig verloren geraakt Londen, 26 Deo. Een ambulance-water vliegtuig van de Amerikaansche marine is ter hoogte van die kust van Virginia verloren geraakt. Aan boord bevonden zich drie personen. Het vliegtuig Londen—Parijs neergestort Negen dood en. Het vliegtuig van den dienst Londen Parijs is Woensdag even na het vertrek uit Croydon in brand gevlogen en omlaag gestort. Het was de Britsche „Haviland 84". Stewart, de bestuurder, drie vrouwen, vier mannen en een knaapje zijn omge komen. Omtrent de oorzaken van dit verschrik kelijke ongeluk met het vliegtuig van den dienst LondenParijs, dat even na het vertrek van Croydon in brand is gevlogen en verongelukt, waarbij met den vlieger mee, negen menschen het leven verloren hebben, tast men nog in het duister. De machine was een „De Haviland 34" en deed al twee jaar op deze route dienst en de vlieger was een ervaren man. Dit is het ergste ongeluk, dat sinds de invoering van den geregelden Engelschen vlieg- dienst is voorgevallen. Sinds in 1919 de eerste luchtlijn met Engelsche vliegtuigen geopend werd, hadden nog slechts zes passagiers en acht man personeel tenge volge van een ongeluk het leven verloren. Het vliegtuig was nóg maar twee mijl van Croydon verwijderd en vloog met geringe snelheid, toen er een ontploffing plaats greep. Het toestel had slagzij en kon, vanwege de geringe hoogte, waarop het zich bevond, niet meer manoeuvree ren. Het viel zijdelings met den kop naar beneden, de benzinetank barstte en een twintig meter hooge vlam sloeg uit het toestel op. Voordat er hulp geboden kon worden waren inzittenden en toestel volkomen verbrand. Ondanks het ongeluk vertrok eenige minuten nadien uit Croydon een tweede toestel naar Parijs met vijf passagiers, die het eerste gemist hadden. geestdrift (kunnen ontmoeten. Hij vond het boek en ging weer in zijn stoel zitten. „Mijn verhandeling over het onder werp", zeide hij, „is ongetwijfeld gebrek kig, maar het onderwerp zelf zal mijn tekortkoming goedmaken." Daarna begon hij te lezen. Het was een lang en buitengewoon saai opstel. Be had de grootste moeite om mijn oogen op te houden tot hij klaar was. Toen hij het boek sloot, stond ik dadelijk op om mij zelf een uitnoodiging tet het oefenen van een intelligente kritiek tq besparen. „Als u het goed vindt", zeide ik, „geloof ik dat ik naar bed zal gaan. U hebt mij veel, heel veel te denken gegeven." Dat had hij. Ik was van plan; als ik kon, Wilbred's oordeel over zijn waarde te toetsen. Ddt boezemde mij veel meer belang in dan dat van kanunnik Sylvestre. ACHTSTE HOOFDSTUK Wij ontbeten den volgenden ochtend om acht uur. Het was een eenvoudig maal en wij deden er niet lang over. Misschien maakte ik een beetje haast, want ik ver langde ,er naar zoo spoedig mogelijk naar het Hunnebed toe te gaan. Kanunnik Syl-. vestre wilde echter niet dadelijk begin nen." „Ik heb het idee1", zeide hij, „dat als u een nauwkeurige studie van deze steenen wilt maken „Dat wil ik", viel ik hem In de rede, „nauwkeurig en langdurig. Be wil den heelen dag voor mijn werk gebruiken." Dat was ook waar. Het zou. mij stellig den heelen dag koeten, misschien meer dan een dag om met die steenen te han- len gelijk ik wilde. „In dat geval',' zeide kanunnik Syl vestre, „zult u Hgenlijk tijd winnen met professor Vandervelte's meesterlijke mo nografie over» opschriften op Hunnebed den door te kijken. Ik had u het boek gis teravond moeten laten zien, inplaats van mijn eigen verhandelingen aan u voor te lezen. Maar als u nu in mijn studeerkamer wilt komen „Dank u", zeide ik 'gejaagd. „Dank u, maar u zult mij begrijpen wanneer ik zeg, dat ik mijn onderzoek liever geheel zelf standig verricht, zonder mij' door prof. Vandervelte te laten lnfluenoeeren." Ook dit was volkomen waar. Niets wat de professor had geschreven, zou mij waarschijnlijk tot het minste nut zijn. Als ik een uur had doorgebracht met zijn meesterlijke monografie zou Ik tegenover kanunnik Sylvestre als een bedrieger door de mand zijn gevallen. Ik kon in mijn rol van geestdriftig oudheidkenner blij ven zoo lang ik niet verder ging dan vage algemeenheden; maar als ik een uur moest doorbrengen met over een mono grafie te debatteeneni, zou ik mijzelf stel lig verraden. Kanunnik Sylvestre zuchtte. „Ik ben tot uw beschikking", zeide hij, „en daar u het weruscht, zal ik u de stae- nen dadelijk laten zien. Maar ik had hoop, dat u den ochtend met mij bij mijn boeken zoudt doorgebracht hebben. Het komt zel den voor, dat ik gelegenheid krijg, ze aan iemand te laten zien, die werkelijk in zulke studiën belang stelt Een ontmoe ting met een oollega-oudheidkenner is een zeldzame gebeurtenis in mijn leven." HJj stond met blijkbare spijt van tafel op en bracht mij door een hooge glazen deur naar het grasperk achter het huis. Ik merkte met eenige verbazing dat hij noch een hoed nooh een wandelstok mee nam. Maar het was een mooie ochtend' en Ik volgde opgewekt zijn voorbeeld. Wij gingen door een ijzeren hek ln een muur en liepen een grooten, slecht onder houden tuin in. In het midden ervan zag ik Iets, wat op een afstand op een steen hoop leek. Kanunnik Sylvestre bracht er mij heen. „Het Hunnebed", zeide hij. Ik was verbaasd, verschrikt, verstomd. „Maar", zeide ik, „maar maar lk had gedacht ik had 'begrepen dat die stee nen midden in het tegenwoordige vlieg veld lagen." „Dat lagen ze ook", zeide kanunnik Syl vestre. „U hebt volkomen gelijk. Zij lagen midden in het kamp, maar ik heb ze ver plaatst." „Goede hemel!" zeide ik. „Waarom, hebt u dat in 's hemels naam gedaan?" Wordt vervolgd Oneerlijk ambtenaar. De politie te Leidien heeft gearresteerd J. O. G., tot kortgeleden ambtenaar bij de ge meentebelastingen te Leiden, verdacht van verduistering van ruim 800 ln Rijswijk. Berooving. Te Zaandam is Woensdagavond de 16- jarigie bediende van de firma P. de Lange Oz., die met een groot bedrag, bestemd voor de uitbetaling der arbeiders, op weg was naar de etoomhoutzagerij „Czaar Pe- ter", in het Westzijderveld' dicht bij de fabriek door twee to dusverre onbekende personen beroofd. Terwijl een der twee mannen, de be diende, ddt dit werk al een paar jaar ver richt, voor de keuza stelde Je geld of je leven", werd! hem de zak met geld door den tweede ontrukt, waarop beiden het hazenpad komen. De bediende is de twee roovers nog achterna gegaan, echter zon der resultaat. Autobus omgeslagen. Woensdag is aan dien Nesserdijk te Rot terdam een auto door de duisternis van den dijk gereden. De auto sloeg over den kop en bleef aan den slootkant liggen. In de auto was een' gezelschap van zes per sonen gezeten, dat naar Krimpen aan den IJsel moest. Van dit zestal werd de 20- jarige E. L. bewusteloos opgenomen, doch hij kwam spoedig weer bij kennis; zijn 18-jarige zuster O. L. was aan het linker dijbeen en aan een wang verwond en is er plaatse verbonden. De vier anderen hebben eenige onbeteekenendO schram men gekregen. De auto is ernstig bescha digd Auto-bandieten. Woensdagavond had .te Mechelen een bru tale overval in een juwelierszaak plaats. Twee netgékleede heeren vervoegden zich ln de zaak en wenschen een horloge te koo- pen. Plotseling haalden zij een revolver te voorschijn en richtten deze op den juwelier en zijn vrouw, terwijl zij hun toeriepen de handen op te steken. Daar zij niet aanstonds aan dit bevel voldeden, werden zij neerge schoten. De misdadigers vertrokken daarop ln een voor de deur van den winkel gereed' «taan den auto. Een andere auto, die eveneens aan een lid van de bende toebehoorde, volgde den eerstn wagen; De slachtoffers werden ln een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand ls zeer'ernstig. Zy nebben een operatie onder gaan. Een der auto's, die natuurlijk ook ge stolen waren, is onbeheerd' te Antwerpen teruggevonden. De bult van de bandieten, waarvoor zy twee menschen om het leven wlfden bren gen, bedraagt slechts een der hun getoonde horloges. Ingezonden Mededeeling. Wi] vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Fostfr-Mo Clellan Co. London. 1"1" •mH HELDERSCHECOURANT Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 27 Déc. Zondag 28 Maandag 29 4.20 uur. 4.22 4.22 w ►T»| Al* Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid b verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akkpr*» Abdij- droop die de prikkelende hoest- aanvallen -tal temperen, de (lijm cal oploMen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen gr"*'"'' verzacht zuivert geneest. Alom verkrijgbaar m koken var» ft 230 grwn» 1.50 550 gram /2.7J ca 1000 gram 430 WIJ laveren aan huls: Hors -d'oeuvre variés, Croquetten, Pasteitjes, Soepen, Visch- en Vleescbschotels, Kreeften- en Zalmmayonnaises, Haring- en Huzarensalades, Slagroom Pudding* met verschillende likeuren, Sorbets, Ijs. Bovengenoemde schotels zijn zeer geschikt voor de a.s. Feestdagen en Oude- en Nieuwjaarsdag. „Morgen", zeide kanunnik Sylvestre, „zult u het Hunnebed zien en zelf kunnen oordeelen of mijn oordeel over zijn waar de juist is."

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1