PUROL Eerste Blad. vóór 15 JANUARI WYBERT Abonnementsgelden. BUITENLAND Yemniging tot bestrijding der lubercuiose. Uw gezondheid Nt, S970. DINSDAG O JANUARI f«>26. BS»f« JAARGANG, Dinsdag-, Domderdagu en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: CL DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Aan onze terera botten de stad doen wfl hel verzoete de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage raai per poswiss>over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schritven. Na getuwmden datnm wordt beschikt met 0.15 verhooglng. Over de abonnementsgeiden In de stad «rordi di-ter dagen per looper beschikt WfJ verznetcen beleefd de kwitantie bf] eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. DUITS CHLAND. De Kentache zona Parijs. 5 Januari. De gezanten der bond- genooten te Berlijn hebben de teksten ver geleken van de nota der geallieerden be treffende de niet-ontruiming van de K eoli sche zona Zij hebben er de eensluidend heid van vastgesteld en een exemplaar on- derteekencl, dat Dabernoiv in tegenwoor digheid! van zijn collega's vandaag om twaalf uur aan Marx zal overhandigen. d'Abernon zal den nadruk leggen op de beteek enig van het dokument en aan Marx mededéelen, dat de bondgenooten een tweede mededeeding zullen doen wanneer zij het eind-rapport van de militaire oom- missie der geallieerden, die een onderzoek naar de Duitsche bewapening heeft inge steld, geheel bestudeerd zullen hebben. De nota dier geallieerden aan Dultschland. Londen, 5 Jan. De gemeenschappelijke nota inzake de ontruiming der Keulsche zöne, geteekend door de vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk. België, Italië jen Japan, is heden aan den Duit- schen rijkskanselier overhandigd. De tekst der nota luidt als volgt: Art. 428 van het Vredesverdrag van Versailles van 28 Juni 1919 bepaalt, dat het Duitsche grondgebied, gelegen be westen den Rijn, tezamen met de brugge hoofden, door de geallieerde en geasso cieerde troepen zal worden bezet gedu rende een periode- van 15 jaren, ingaande bij het van kracht worden van hetVerdrag, bij wijze van waarborg voor het ten uitvoer brengen van genoemd Verdrag door Dultschland. Krachtens de bepalingen van art. 429 zal de bezetting, ingeval de voor waarden, welke bij genoemd Verdrag zijn gesteld, getrouwelijk door Duitschland rijn nagekomen, successievelijk worden beperkt bij het verstrijken van de eerste vijf, en daarna bij de eerste tien jaren. De geallieerde regeeringen zijn reeds in de gelegenheid de Duitsche regeering mede te deelen, zonder den lOen Januari 1926 af te wachten, dat zij het bewijs hebben verkregen, dat Duitschland de voorwaarden, die in art. 429 zijn vervat, niet is nagekomen of tegén dien datum kan hebben nagekomen, opdat het zou kunnen proflteeren van de clausule, welke op de gedeeltelijke ontruiming betrekking heeft. Zich slechts beroepend op deel V van het verdrag is er voldoende grond voor het besluit der geallieerde regeeringen in de inlichtingen, welke de intergealli- eerde militaire contrólecommissie heeft vergaard, ondanks eenige obstructie, ten opzichte van de mate, waarin de militaire clausules zijn vervuld. Om b.v. slechts eenige der voornaamste punten uit de reeds bekende feiten te noemenMet schending van art. 160 is de generale staf van het Duitsche leger in een anderen vorm gereconstrueerdmet schending van art. 174 is er een vrijwilligersstrijd- macht met korten diensttijd gerecruteerd en afgerichtin strijd met art. 168 is de hervorming van fabrieken van oorlogs materiaal verre van voltooidin strijd met de artikelen 164 tot 19 zijn er hoe- vèelheden oorlogsmateriaal van allerlei soort gevonden, die de toegestane hoe veelheden overschreden, terwijl er aan zienlijke, ongeoorloofde voorraden oor logstuig zijn ontdekt; in strijd met art. 162 en met het besluit der conferentie van Boulogne iri Juni 1920 is de reorga nisatie der politie nog niet begonnenin strijd met art. 211 heeft de Duitsche re geering op lange na nog niet alle wette lijke en administratieve maatregelen ge nomen, welke door de geallieerde regee ringen in haar nota van 29 September 1922 werden geëischt. De geallieerde regeeringen verwachten bovendien binnenkort een rapport der intergeallieerde contröle-commissie, het welk de volledige resultaten zal bevatten van de huidige algemeen© inspectie. Dit rapport zal hun in staat stellen vast te stellen wat er nog door Duitschland te doen staat, opdat zijn verplichtingen ten opzichte der militaire aangelegenheden als nagekomen kunnen worden beschouwd. Verdere mededeelingen te dier zake zul len nog aan de Duitsche regeering wor den gericht. De politieke crisis. Na de mislukte pogingen ven den rijks kanselier Marx, een parlementaire regee- ring te vormen, heeft de rijkspresident aan den rijkskanselier opdracht gegeven, een extra-parlennentair kabinet samen te stellen. Marx heeft deze opdracht aan vaard. Naar verluidt zou de huidige minister van Binnen]andscbe Zaken Dr. Jarrw, voornemens ztfn, niet af te treden. In dit geval zouden slechts drie portefeuilles in het nieuwe kabinet moeten worden ver vuld. De „Germania" merkt in verband met de opdracht aan Marx tot het vormen van een extra-parlementair kabinet op, dat het nieuwe ministerie geen oplossing van de crisis betfeekent, doch slechts een ver daging daarvan. Daar eventueel de leidende persoonlijk heden van het oude kabinet weer belang rijke plaatsen in het nieuwe zullen inne men, kunnen wij ervan verzekerd zijn, aldus dit blad, dat men hier met een ex periment te doen heeft Het Bankschandaal. Zaterdag zijn verschillende lieden, die in verband met het financieel© schan daal gearresteerd waren,'met name en kele directeuren en medewerkers van het Barmatkonzern en in het bijzonder van de Merkurbank in vrijheid gesteld. Vermoedelijk zal ook de beer Lichten- stein, de directeur van deze bank, nog op vrije voeten gesteld worden. De justitie heeft zich genoopt gezien deze hoeren de vrijheid te hergeven, daar de Merkurbank in een zeer moei lijke positie dreigde te komen. Volgens enkele bladen is het Barmat konzern in totaal 40 millioen mark schul dig, namelijk 12 aan de Pruisische Staatsbank, 14 aan de rijkspost, 6 aan de rijksverzekeringsbank. D© overige 8 mil lioen werden van verschillende onder nemingen in den vorm van credleten ontvangen. Het oonoern loopt natuur lijk nog steeds ernstig gevaar, daar geen uitbetalingen mogen geschieden zonder toestemming van de justitie, die alieen aan de Merkurbank het recht heeft ge geven de bedragen uit te betalen, die de overige ondernemingen van het ooncorn bij de bank te goed hadden. ■De advocaten van de gebroeders Bar- mat hebben de invrijheidstelling van hun cliënten geëischt Zij hebben dit schrifte lijk gedaan en hun eisoh zeer uitvoerig toegelicht. Uit dit stuk blijkt o.a., dat de gebroeders Bannat aan de Duitsche bondstaten levensmiddelen op crediet hebben geleverd op een tijdstip waarop in Duitschland groot gebrek aan levensmid delen heerschte. Alleen in 1919 kreeg Sak sen op crediet voor 150 millioen mark waren. Voorts wordt erop gewezen dat de familie Barmat sinds 1906 in Nederland woonde en dus niet tijdens den oorlog uit Lodz te Amsterdam is gekomen. Hun eerste credieten hebben de Barmats niet van de Pruisische staatsbank maar van de rijksbank gekregen en zulks alleen tegen accept, zoder dat ze verdere waarborgen behoefden te stellen. Ingezonden Mctedeeliag. verzadil dadelijk. (399) lalden te Parijs. Het ontbreekt weer niet aan allerlei voorapdiüngea Zoo zegt de Westminster Ga zette vandaag dat Enge land en Amerika het samen erover eens zijn, zich te verzetten tegen het denkbeeld om Frankrijk een opschorting van beta ling gedurende nog tien jaar te verleenen. De opvatting van Engeland zou zijn, dat Frankrijk bijkans onverwijld zou kunnen beginnen met iets te betalen. Verminderd tabaksgebruik. In de elf maanden die 80 November J.L eindigden, zijn er in Engeland twee mil lioen pond tabak minder verbruikt dan in hetzelfde tijdvak van 1928 en' ruim 5 mil lioen pond! minder dan in de elf eerste maanden van 1922. Het recht op tabak bedraagt 8 ah 2 st. per pond (460 graimiptegan 8 sh. 4 st. in 1914 De brief van Zinowjef. Rakowsky heeft een brief aan Oham- berlain geschreven. Hij zegt daarin, dat de Britsche regeering door het Sowjet aanbod tot arbitrage over de echtheid van den brief van Zinowjef van de hand te wjjlzen, vastgesteld heeft dat zij in de on mogelijkheid is haar beschuldigingen te bewijzen. Daarom beschouwt de sowjet- regeering die briefwisseling hierover als gesloten. Tegen de hooge theeprijzen. Do Engelsche regeering wil een stokje gaan steken tegen de manipulaties der woekeraars in den groothandel om den theeprijs op te drijven. Tot einde November zijn 12 millioen Eng. pond thee méér in Engeland aangekomen dan in de elf eerste maanden van 1908. Maar niettemin is de gemiddelde thee- prijs thans 6 stuivers per pond' hooger dan in Mei Jl, ofschoon de belasting in April met 4 stuivers p&r pond verlaagd was. De schuld moet volgens de Daily Mail, gezocht worden bij de makelaars. De groot» handelaars in thee verkoopen het artikel daarentegen tegen een lageren prijs dan het op de veiling opbrengt. Engelsche vlootmanoeuvrea Een draadloos bericht meldt, cDat Gibral tar van den 81en Januari tot den 80en Maart tot basis voor de Britsche Atlanti sche vlbofc zal dienen, die bij de Balearen manoeuvres houden zaL ITALIË. de orde gestoord. Overal kwam de open bare macht ook tijdig tusschenbeide om bureaux van kranten en politieke veareeni- gingen te beschermen. De koning tegen MussoMnl? Volgens den dipfamaitdieken anedewer- van dé «Westminster Uazefcte" zou de maligeStadi-Apotheek naast het Ziekenhuis. campagne tegen de pers, door MussoliniConsult kosteloos. gevoerd, niet het gjéwerachte resultaat Ingebonden Mededeeling. Het Consultatiebureau Is geopend weke lijks Woensdag van 2—3 uur, In de voor- De „Vossisch© Zeitung" gelooft reeds thans te kunnen verzekeren, dat de be schuldigingen tegen het Barmat-ooncern in geen geval vah bijzonder ernstagen aard kunnen zijn. De justitie is nog steeds doende om te onderzoeken of de door Bar mat ais dekking voor de credieten gege ven effecten en wissels als volwaardig kunnen worden beschouwd. Als daarover thans nog steeds twijfel heeischt, zegt de „VossiSch© Zeitung", dient gezegd! te wor den, dat de arrestatie van de gebroeders Bannat klaarblijkelijk heeft plaats gehad zonder dat men van tevoren belastend ma teriaal tegen hen in handen had. De „Montagmoorgen" wist mee te dee len ,dat de gezamenlijke concern-onderne mingen door den beëeddgden taxateur van die Berljjnsche Kamer van Koophandel Wallraf S&as, een der bekendste deskun digen op dit gebied, op een totaalwaarde van 96 millioen mark zijn geschat zoodat de credieten van de Staatsbank, die op het oogenblik nog niet ten voile 12 millioen bedragen, ruim gedekt zijn. De 78-jarige Berlijnsche bankier Leo- pold Friedlfinder, gewezen ledder van de bank firma Hoffmann Friedlfinder heeft in den al^eloopen nacht met zijn vrouw zelfmoord gepleeed. Friedlfinder was eveneens directeur van de Bremer Privat- bank en naar aanleiding van de actie te gen het Barmat Konzern gedwongen ge worden haar kantoren voorloop ig te slui ten. Dit feit heeft naar men vermoedt aan leiding tot de wanhoopsdaad gegeven. De Engelsche bladen wijden veel aan dacht aan de aanstaande conferentie der ministers van financiën uit de geallieerde Ingezonden Mededeeling. Ben scherpe rede van Mussolini. Zaterdag heeft Mussolini in de Italiaan- sohe Kamer een soherpe rede gehouden, waarin hij geducht van zich afbeet. Hij wees er op, dat de grondwet aan de Kamer het recht geeft, de ministers in staat van besehuidl^iiig tontellen. Voor de ver tegenwoordiging van het volk'zeide hij de verantwoordelijkheid op zich te willen ne men voor alles wat gebeurd was. Mussolini protesteerde krachtig tegen de bewerin gen, dat hij een Tsjeka had opgericht, dat hij den ochtend na Kerstmis een aan val op Rome had gelast of aanslagen op de oppositiemannen Mlsuri en FornL Na te hebben medegedeeld, dat het hem niet aan energie ontbrak, sprak Mus solini zijn levendige afkeuring uit over de „smerige en ellendige" journalistieke campagne, welke Italië drie maanden lang onteerde. Hij zal zijn normalisatie-werk voortzetten en, zoo zei hij, „wanneer dan het fascisme een bond is van misdadigers, zooals men beweerd heeft, welaan, dan ben Ik het hoofd van dien misdadigers- bond!" Toen Mussolini zijn rede had uitgespro ken, werd een motie van wantrouwen in gediend met name door Giolitti en Orlando. Mussolini vroeg een uitstel van zes maanden voor de 'behandeling daarvan. Ten slotte trok de oppositie haar motie weer in en besloot de Kamer voor onbe- paalden tijd uiteen te gaan. Volgens het Stefani-persbureau is er na de zitting der Itallaansche Kamer een ministerraad onder voorzitterschap van Mussolini gehouden, waarin werd beslo ten de spoorw ©gruilltie te mobillseeren ter versterking van de wachten bij de spoor wegen en in de stations. Verder werd be sloten, alle verdachte politieke vergade ringen onmiddellijk te verbieden. De pre fecten hebben volmacht ontvangen aan de oommandanten de mobilisatie van af- deelingen der vrijwillige militie voor de nationale veiligheid aan te vragen. Parijs, 6 Januari De liberale ministers Sarrochi en Oasatl hebben hun ontslag ge nomen. Het agentschap Stefanl zegt, dat Mus solini vandaag nog aan den Koning de be noeming van twee opvolgers zal voordra gen. Rome, 5 Januari Volgens de Messagero is gisteren in geen enkele stad In Italië hebben, daar hij er tot zelfs de vijand schap des konings door zou hebben ge wékt Zijn Jongste daad, het verbod van JQ Mondo", het orgaan van den leider der oppositie; van het Glornale dfltalia", bet blad van Sa&andra; de „Vooe Republicama" het republikedusche orgaan, en ,J1 Po- polo", het groot© cterieale blad, moet een laatste wanhopige poging zijn om te belet- ten, dat dé waarheid bekend wordt. Er is geen wet in Italië, waarop dit verbod steunt; het heet, dat de koning waarschijn lijk .zal weigeren een eventueel! besluit tot verbod van alle oppositiebladen te be krachtigen. Salantira als Volkenbondsgedelegeerde afgetreden. Het B. T. A. méldt uit Rome dat vol gens een fascistisch bind aldaar Salandra als voorzitter van de Italiaansche deLega- tle bij den Volkenbond is afgetreden. SERVIEL Radltsj gearresteerd? Volgens ©en bericht uit Belgrado zou Raditej, de Kroatische boerenleider, van daag gearresteerd zijn. Hij bevond zich ten huize van zijn zwager Koersoetisj in een vertrek met een dubbele muiur, waar in hij zich kon verbergen en waarin zich ook een geheim archief bevond. RUSLAND. Volgens die Dni treden dé Moskousche autoriteiten de laatste dagen buitenge woon krachtig op togen de aanhangers van Trotski. Zou zouden in den nacht van 26 op 27 November 114 Trotskianen, mee- rendeels arbeiders, gearresteerd en nog denzelfden nacht op transport gesteld zijn naar een der noordelijk© districten, wegens het deelnemen aan of beramen van demonstraties tegen de leider» der communistische partij. Het garnizoen te Moskou is aanmerkelijk versterkt, naar het heet om de „demoralisatie" onder de tot nog toe te Moskou gelegerde troepen tegen te gaan. Volgens hetzelfde blad zouden er plan nen bestaan tot het bijeenroepen van een buitengewoon congres der Russische com munistische partij, om daarop vóór het gewone congres, dat in April zal plaats hebben, de kwstles nopens het optreden en de persoon van Trotskl af te handelen. Verklaringen van Tsjltsjerin. Tsjitsjerin, de volksoomm. voor bultenl zaken te Moskou, heeft tot den ooit. van de Petit Parisien ten opzichte van de be trekkingen met Frankrijk onder meer ge- gezegd: Onze voornaamste drijfveer is de drang om den algemeenen vrede te be houden. Dit ideaal kan slechts bereikt worden, als elke nationale onderdrukking en elke exploitatie van het ©ene door het andere volk uitgesloten is en elke natie zich politiek en economisch vrij kan ont wikkelen. De innige vriendschap tusschen het Russische volk en de Oostelijke vol ken komt voor uit het besef van onze soli dariteit met hun bevrijdingsbeweging. On der Poincaró voerde de Fransche diplo matie een actieve politiek tegen ons in het Verre Oosten. Dit moet nu veranderen en de betrekkingen zijn al verbeterd. Onze regeering onderhandelt met Japan over een vriendschapsverdrag. Japan zal ons waarschijnlijk in de nog niet vereffende kwesties concessies doen, waarna betrek kingen van goede buurschap met Japan zullen intreden. De eoonomisohe druk, dien Amerika op de Europeesche staten uit oefent, moet ongezond1 geacht worden. Dit kan d/e algemeen© pacificatie niet dienen, te minder daar Washington zich den laat- sten tijd in agressief imperiallstischen zin ontwikkelde en in het Verre Oosten bi, voorbeeld China's onafhankelijkheid be dreigde. Wat de kwestie der schulden be treft, toonde het verdrag, door ons met MaoDonaldfs regeering geteekend. en dlat het ra<it1 mum bevatte van concessie door ons te doen, de mogelijkheid deze kwestie ten voordeel» van beide partijen te be slechten, zonder dat het Russische volk eenig offer behoeft te brengen. Dit her innert zich de rampen, door de buiten- landsche inmenging teweeg gebracht, te heele verkeer is stopgezet en het zal lang duren eer de Ujn veer is vrijge maakt De ArlbergUJn is de eenige reoht- streeksche verbinding van Oostenrijk met Zwitserland. Ook het treinverkeer met Frankrijk gaat er langs. De treinen worden thans over Salzburg en Mtln- chen omgeleid. MAROKKO. Volgens een draadloos bericht zou Me- Hlla Zondag na verbitterden strijd weder om door de Spaansche troepen rijn bezet VEREENIGDE STATEN. De Amerlkaansche ontwapenings conferentie. Ooolidge is van meening, dat van een conferentie met een beknopt doel de beste resultaten in zake beperking der bewape ning te verwachten zijn. Het vraagstuk er economische omstandigheden is te veel omvattend dan- dat het met kans op succes op een internationale conferentie behandeld kan worden. Daarom zou iedere economische beraadslaging een bepaald onderdeel ten doel moeten hebben. BRA/iiLl K. Beperking der Japansche immigratie. De oorrespondent van de N. R. Grt te New York meldt dd. 16 December: De Heaxst-bladen vermelden met een groote mate van voldoening de actie, waar toe de Braziliaan sche regeering is over gegaan, inzake de Japansche immigratie: „De Brazhiaansche regeering heeft be sloten de Japansche immigratie te beper ken, en waarschijnlijk: zal zij er toe over gaan, die geheel te verbieden. Sedert de Vereenigde Staten aan de immigratie uit Azië een einde hebben gemaakt, heeft de Japansche stroom rich in de richting van ZuidLAfrika maar vooral ook van Mexi co en Brazilië gedreven. Het volk van boordt-Amerika zal het bericht dat thans ook Zuid-Amerlka de poorten sluit voor een Azlatieohe invasie zeker met vreugde >egroeten. Het zou niet alleen een onge- ,uk zijn voor de blanke rassen, maar ook voor het Aziatische volk zelf wanneer er een ongehinderde vermenging van ge slachten in dilt werelddeel mogelijk was. Wij bedoelen geen beleediging, zoo gaat een hoofdartikel verder maar wij zijn er op gesteld ons eigen land, ons eigen vcflk, onze eigen gebruiken te be- louden. Deze wensch is op niets anders dan gezond verstand gebaseerd". levendig, dam dat het rioh daarbij zou neerleggen zonder van zijn kant aanspra ken te laten gelden. Als Frankrijk met eischen komt, gelijk die door houders der Russische rente geformuleerd zijn, overeenstemming onmogelijk zijn en het beter geen besprekingen te openen, OOSTENRIJK. Bon aardverschuiving. Tusschen te stations Hlntergasse en Krac op den Arlbergspoorweg beeft een zoo geweldige aardverschuiving plaats gehad, als in Oostenrijk nog nimmer voorgekomen. Ongeveer 600 kb. m. rots zijn losgeraakt en naar beneden gestort, zoodat de spoorlijn geheel werd vernielt Er is een gat ontstaan van meer dan m. diep, terwijl de rotsblokken hier en daar T m. hoog liggen. De telefoon- en telegraafdraden rijn afgeknapt. Het Internationaal socialisme. Brussel, 4 Januari. De besturen van de Socialistische Internationale en van de Amsterdamsche Internationale hebben gis termiddag een gv:u-.»cnschappelijke ver gadering gehcv-I.o. Vandervelde zat voor en zeide: „ftjy touden aan onze vrienden van de Syndicale Internationale willen zeggen hoezeer wij getroffen zijn door de houding van de arbeiders-delegatie en van sommige leden der Engelsche delegatie in betrekkingen' tot de sowjet-regeering en de derde Internationale. Het spijt Vander- velde, dat die afvaardiging der Engelsche vakvereenigingen, die in haar rapport vaststelt, dat de godsdienstige instellingen in Bowjet-Rusiand vrij zijn, geen woord van spijt heeft gezegdl over de politieke onverdraagzaamheid' van de sowjet ten op zichte van de persvrijheid en de vrijheid van vereenlging in het algemeen. Vander- velde spoort ten slotte de aanwezigen aan zich tegen bolsjewistische invloeden te verdedigen. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Rabat is Ral* soell, de Moorsche rooverhoofdnutn, nog in leven. Hij woont te Tazeroet onder rijn staiiLgenooten en lijdt nog aan waterzucht. Mexloo (stad1), 4 Januari. Men verkeert ln het onzekere over het lot van verschei den schepen in de Golf van Mexioo, die daar door een storm waren overvallen. Daaronder is een schip met 200 personen, passagiers en bemanning, aan boord. OOST-INDIE. Auto-ongeluk. Bij een auto-ongeluk ln Malang is me vrouw Goedkoop gedood. Valsch bankpapier. Ontdekt is, dat vaische munters te Sin gapore bankbiljetten van veertig gulden en dollarmuntpapier vervaardigen. Hand langers plaatsen het geld in den rubber handel te Bengkalls. Ingezonden Mededeeling. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangemamen smaak ln den mand, is uw lever van streek. En kele doses Foster's MaagpUlen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoringen en genezen galzucht, ver stopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versulkerde pillen f 0.66; ln apotheken en drogistzaken. HELDERSGHECOURANT Schrijnende Handen na de wasch ENGELAND. kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de dcSa- (ecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groette dooien 65 Cts

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1