NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hoestsiropen Eerste Blad. vóór 15 JANUARI BUITENLAND voor Kinderen BINNENLAND. 63ste JAARGANG. Abonnementsgelden. Nr 5971. DONDERDAG 9 JAHUA^ 1925. COrJRANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BW VOORUITBETALING HeWereche Courant f 1.50; fr. p. p. .binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië D. zeepost f2.60; id.p. mailen overige landen f4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard). logees. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine adveirtenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij - ooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en inet br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WIJ verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. De flnancleele conferentie te Parijs. Londen, 8 Jan. Volgens hier ontvangen berichten zouden Italië en Zuid-Slavië, die zelf vermoedelijk al meer schadevergoeding ontvangen hebben, dan hun toekomt, een herziening van de Belgische prioriteit wen- schen, zoodat het aandeel van België in het plan-Dawes van 8 procent tot 2.26 procent verminderd zou worden. De „Daily Tele- graph" zegt, dat het aandeel, dat aan Italië en Zuid-Slavië toekomt, misschien wel over schreden is, maar dat beide landen ingevolge een moratorium niets van Oostenrijk ont vangen hebben. De „N. Rott. Ort" schrijft: Gisteren begon te Parijs de conferentie van de ministers van financiën uit de geal lieerde landen, die volgens veler opvatting de moeilijkste zal blijken sedert den wapenstil stand, Dit is veel gezegd, want de conferentie van Londen was nauwelijks minder moeilijk en plaatste bovendien de geheele wereld voor een beslissing, waarvan haar wel en wee af hing. Te Londen was Duitschland bovendien ver tegenwoordigd), te Parijs zijn de geallieerden weer in een onderonsje gelijk zoo vaak en in het ergste geval kunnen zij zich nog altijd redden met een communiqué, waarin staat, dat men het alvast „in beginsel eens" is ge worden. Zoo iets heeft al meer dienst gedaan als doekje voor het bloeden. 'Men kan van de Parijsche conferentie toe geven, dat zij zeer moeilijk is, nfear dient er dan bij in aanmerking te nemen, dat, zoo zij niet alles oplost wat zij moet oplossen, de zaken- eenvoudig aangehouden worden, zon der dat daarom de wereld ineen zal storten. Op haar program staat in de eerste p'aats de verdeeling van de opbrengst uit de Roer- actie. Frankrijk en België willen gelijk men weet hun bezettingskosten aftrekken, voor de opbrengst op de herstelrekening overge- boekt wordt. Engeland is daartegen, omdat het anders de wettigheid van die actie zou erkennen. Maar dit gewetensbezwaar is, ge lijk men weet, niet aanwezig ten. aanzien van het bedrag van de bruto opbrengst. Non olet, heet het dan weer. Wordt het geld tenslotte overgeboekt, dan zal de commissie van her stel met Engeland's vertegenwoordiger erin het toch onder het Roer-hoofd moeten in schrijven. Gaan dè bezettingskosten eraf, dan moet echter niet alleen Engeland, maar ook Duitschland daar zijn toestemming toe geven. Duitschland! Is daar vooreerst niet voor in de stemming. In de tweede plaats verluidt, dat Italië en Zuid-Slavië een „voorlooDige" verdeel-ing van de schadevergoeding wenschen, die hun wat meer oplevert, terwijl Amerika, gelijk men weert, ofschoon geen partij in het trac- taat van Versailles, ook om zijp portie komt en eenige „waarnemers" ter conferentie af gevaardigd heeft, om voor zijn belangen te waken. Dit opent het vooruitzicht op een herziening van de eenmaal vastgestelde per centages, een gegrabbel om den buit, waarbij elk land voor zichzelf het meest zal trachten te halen. Als derde punt komt de kwestie van den Belgischen voorrang aan de orde, aan welken sommige geallieerden thans een einde gemaakt willen zien. Tien jaar lang edelmoedigheid tegenover een kleine natie, die onschuldig in den oorlog betrokken is, schijnt de uiterste termijn. Engeland heeft in Winsten Churchill, kan selter van de Schatkist, die op zijn 19de jaar al soldaat was, in alle oorlogen van Engeland sindsdien meegevochten heeft en een van de merkwaardigste Britsche politici is, een man naar de conferentie afgevaardigd, die voor Clémentel, den Franschen minister van financiën, of wien ook, geen gemakkelijk wederpartijder zal zijn. Gistermiddag om 8 uur is de conferen tie van de geallieerde ministers van finan ciën te Parijs geopend. De bijeenkomst was van korten dtuur en droeg een for meel karakter. Clemenitel, die Fransche minister van financiën* die tot voorzitter gekozen werd, omschreef het doel der conferentie eis het «teilen van een einde aan de onzekerheid, welke zoowel de oom missie Van herstel belemmerde bij de ver- deeldng van haar ontvangsten, als de mi nisters van financiën bij het opstellen hunner begrooting. De conferentie zal in haar volgende bij eenkomst haar werkwijze vaststellen. Zij zal o.a. moeten uitmaken, onder welke omstandigheden de mogendheden met een beperkt belang (Zuid-Slavië, Roemenië, Griekenland en Tsjecho-Slowakije) zullen worden geroepen tot het deelnemen, aan de besprekingen. Het gerucht, dat er later een geal lieerde conferentie te Brussel zou worden gehouden ter regeling van de kwestie van de schulden, wordt weersproken. De Ver. Staten en de oorlogsvergoedingen. In antwoord op het betoog van Engeland, dat het volle bedrag van de oorlogsvergoe dingen, dat de Vér. Staten te vorderen heeft van Duitschland, niet door Duitschland kan worden voldaan uit de baten van het Dawes- plan, heeft de Amerikaansche secretaris van Staat Hughes opnieuw bevestigd, dat de Amerikaansche vorderingen evenveel recht hebben om uit de Duitsche betalingen (onder het Dawes-plan) te worden voldaan als de andere vorderingen. Echter verneemt men, dat in den brief van Hughes, waarin die opvatting vermeld wordt, ook herhaald wordt, dat de Ver. Staten- niet den wensch koesteren in deze quaestie op spoed aan te dringen. Z(j zijn bereid om met zich te laten spre ken over een verlenging van den termijn, waarbinnen de vorderingen dienen te wor den voldaan. De Fransche schuld aan dó Ver. Staten. Mellon, de minister van financiën, beves tigt, dat Frankrijk een moratorium van 10 jaar voorstelt en 80 jaar om zijn schuld in te betalen. Meiion meent, dat er een duide lijker omschreven voorstel zal worden ge daan. Hij legt den nadruk op het feit, dat de Fransche memorie geen enkele nieuwe stap behelst naar een regeling ter fundeering van de schuld. Ingezonden Mededeellng. (381) MTjnhardi's Borsthonfngslroopf 0.60 Mijnhardt'a Thljmslroop f 0.75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest). J LïS BIJ Apolhtkart en Drogisten Frankrijk en de schold aan de Ver. Staten. Uit Washington wordt gemeld, dat het Fransche memorandum nopens de oor- logsschulöten in Amerikaansche regee- rings- en Congreskringen heeft teleurge steld, want men beschouwt in die krin gen, het memorandum als een voorstel. En nu vindt mem in Amerikaansche krin gen bet voorstel: om de rente te schrap pen over de reeds verloopen jaren en over de jaren die nog zullen verloopen tot het moratorium af geloopen zial zijn ate een feitelijke beieediging. DUITSCHLAND. De Keulsche zone. Het Duitsche rijkskabinet heeft Dins dag vergaderd. In deze bijeenkomst, is de nota van de entente inzake de ontrui ming van de Keulsche zone besproken. Het Duitsche antwoord op de nota der geallieerden is des avonds overhandigd. De Duitsche pers houdt uitvoerige be schouwingen ov-er de nota van d!en Ge zanten-raad nopens de Keulsche zone. Eenstemmig oonstaiteeren de bladen de verbittering van het geheele Duitsche volk over de weigering der Ge allieerden om deze zone op den vastge- stelden datum te ontruimen. Dientenge volge wordt om nietige voorwendsels een bevolking van 2,800,000 menschen nog voor onbepaaMen tijd aan vreemde heer schappij onderworpen. Volgens den draadloozen dienst te Ber lijn is die rijksregeering voornemens de in de nota geuite bewering over Duitsch- land's tekortkomingen pas te weerleggen als haar de aangekondigde nadere gege vens van Ententezijde hebben bereikt. De in deze voorlooplge nota vervatte aantij gingen' zijn n.1. zoo algemeen gesteld en zoo onzakelijk ongemotiveerd- dat een za kelijk bescheid ér op onmogelijk is. Bij den Rijksdag is de begrooting voor de uitvoering van het vredesverdrag in gediend. Zij sluit op een bedrag van 1,038,186,667 (1 milliard 33 millioen 186 duizend 667) rijksmark. Het Duitsche antwoord aan de geallieerden. Berlijn, 7 Januari. Het Duitsche ant woord aan de geallieerden inzake het vraag stuk van de ontwapening en de ontruiming van de Keulsche zóne wijst er op, dat het achterwege blijven van de ontruiming een ernstige klap is voor h«t gevoelen van het Duitsche volk en den bodem inslaat aan zijn hoop, dat het zich thans eindelijk tot een consolidatie van zijn betrekkingen en een rustig samenwerken met andere volken zet ten kon. Dè Duitsche regeering moet eischen dat dè aangekondigde nadere mededeellng ten snelste bespoedigd wordt Zij zal dan niet dralen over de door de geallieerden gewraak te punten opheldering te verschaffen. Te vens verklaart de regeering zich bereid In vraagstukken van principieel t verschil van meening met de contróleorganèn der gealli eerden- het hare -te doen om spoedig tot het vereischte practische rèsultaat te komen. Het antwoord stelt verder vast, dat de poging om het uitstel van de ontruiming te motivce- ren met den stand van Duitschlands bewa pening als mislukt beschouwd moet worden. De Duitsche regeering teekent tegerr de han delwijze van de geallieerden beslist verzet aan. (Wolff ontleent aan het antwoord nog de zinsnede, dat Duitschland zoozeer ontwapend is, dat het als militaire "ctor niet meer mee telt. Daarom mag uit enkele op zichzelf staande gevallen geen dergelijke vergeldings maatregel afgeleid worden). Loebe weer rijksdagpresident. Berlijn, 7 Jan. De rijksdlag heeft den socialist Loebe met 231 van de 447 stemmen gekozen tot voorzitter. Walraff, de aftreden de voorzitter, kreeg 112 stemmen. De zaak-Bannat. Het verhoor dèr Barmats. Dinsdag, de zesde dag van het voorloopig arrest van de gebroeders Barnat, is men onmiddellijk begonnen met het verhoor van Julius Barmat. Een officieel bevel tot in hechtenisneming is nog steeds niet uitge vaardigd-. Eveneens werd begonnen met het verhoor van den „Oberregierungsrat" Kautz. De beslissing over de verzoeken tot invrij- heidestelling van de heeren Barmat en Kautz zal waarschijnlijk wel niet vóór Donderdag te verwachten zijn. Het is nog de vraag of het officieele onderzoek beperkt zal blijven tot de crediettransacties yan Barmat met de Staatsbank. De directeur van He Oldenburgische Staatsbank heeft nogmaths de panden, die de Staatsbank als garantie voor de credieten aan het Barmat-concern heeft gekregen, la ten taxeeren en verklaard, dat deze onder panden uitstekend zijn, zóodat der Staats bank geenerlei verlies dreigt. De zaak Kutlsker—Barmat Berlijn, 7 Januari De betrokken rech ters van instructie hebben vandaag be- éloten de in verband' met de zaken Kutis- ker en Barmat gearresteerde personen niet in vrijheid te stelten, met uitzonde ring van Salomon Barmat, die ernstig ziek is eni vanochtend uit het huis van bewering is ontslagen. Julius Barmat zou vandaag aan een nieuw verhoor worden onderworpen. De gebroeders Barmat heb ben thans eindelijk toestemming gekre gen hun verdedigers te raadplegen. ENGELAND. Het vlootverdrag van Washington. Het slagschip „Monarch" zou Dinsdag uit Portsmouth vertrekken om later in zee tot zinken te worden gebracht, in overeelnstemmliingi miet het verdrag van Washington. Het scbdp zal in den Atlan- tischen Oceaan tot zinken worden ge bracht en niet in het Kanaal zooals aan vankelijk werd beslaten. Het zal' op zijn weg van Portsmouth naar Gibraltar zijn einde vinden door kanonnen en torpedo's van de Atlantische vloot RUSLAND. Üjke winst is genomen, zal d'e overheid kweeken, die het zieleleven van het kind verplicht zijn in te grijpen. begrijpen. De burgemeester van Alkmaar, mr. TURKIJE. Wendelaar, zette uiteen, dat het gemeente bestuur niet alleen uit materieele over- In antwoord op een interpellatie in de na- wegingen heeft gepoogd de school te Alk- tionale vergadering naar aanleiding van ze-maar gevestigd te krijgen. Hij hoopte dat kere uitlatingen, toegeschreven aan Austen Chamberlain, over Turkije, heeft de Turk- sche minister van buitenlandsche zaken ge zegd, dat het besluit der regeering om An gora te handhaven als hoofdstad onherroe pelijk is en dat de vreemde mogendheden en hun gezanten goed zouden doen in- te zien, dat het in hun eigen belang is hun gezant schappen van Konstantinopel -naar Angora te verplaatsen. ZUID-SLAVIE. Een aanslag op een minister. Zooals uit Belgrado wordt gemeld heeft een politieke fanaticus naar aanleiding van het besluit tot ontbinding der partij van Raditsj een aanslag willen plegen op minister Drinkowitsj. De daad kon even wel nog op het laatste oogenhlik worden verijdeld. Raditsj gearresteerd. De „Frankf. Z." bevestigt de arrestatie van den leider van de Kroatische boeren partij Raditsj, en wel te Agram. Ook zou beslag zijn gelegd op zijn geheim archief, waarin o.a. het origineel werd gevonden van het protoool over de opneming van de Kroatische boerenpartij in de Moskou- sche boereninternationale. MAROKKO. Een proclamatie van Abd-el-Krlm. Naar uit Madrid aan de Daily Mail wordt bericht, heeft Abd-el-Krim een proklamatie gericht tot de strijders ln het Rif, waarin hij zegt, dat de Riff-republiek over 60,000 strijders 'beschikt en een groote hoeveelheid op den vijand buitge maakte machinegeweren en vliegtuigen. Abd-el-Krim zal niet op voet van gelijk heid met Spanje onderhandelen. De Span jaarden, zoo heet het ln het manifest, zul len al onze voorwaarden moeten aanvaar den, anders is de. dag nabij, waarop wij hen in zee zullen werpen. De bijeenkomst der International es. De bureaux van de Socialistische Inter nationale en het I. V. V., die de bespre king over de politieke quaesties hebben voortgezet, hebben Dinsdag met alge- meene stemmen een resolutie aangeno men, waarin zij hun verontwaardiging uiten over de feiten, die in Italië voorval len, en hun sympathie betuigen met het Itallaansche proletariaat in de schrikke lijke 'beproeving. Zij geven voorts uiting aan hun vast vertrouwen, dat Italië weldra meester over zichtzelf zal worden en den triomf der democratie zal aanschouwen. De volgende bijeenkomst zal in Augus tus of September in Frankrijk worden ge houden. KORTE BERICHTEN. Dinsdag is te Wilhelmshaven het eerste schip van die nieuwe rijksmarine, die kleine kruiser Einden, van stapel geloopen. Een berichlt uit Port Louis, op het eiland! Mauritius, méldt, dat bij een bot sing tusschen twee treinen nabij: Beau- bassin acht menschen gedood en zestig gewond zijn. Zoowel het luchtschip Shen-andoah als het Amer. luchtschip Los Angel-es zal dit voorjaar een vliegtocht maken naar En geland. Volgens de „Prawda" wordt de houding van de plattelandsbevolking tegenover het sowjet-gezag en de communistische partij steeds agressiever en worden steeds meer daden1 van geweld gepleegd. Bepaalden deze daden van geweld' zich tot voor korten- tijd hoofdzakelijk tot moorden op dagbladcorres pondenten (ten rechte of ten onrechte voor spionnen gehouden), thans komen herhaal delijk moorden voor op leidende personen- uit de communistische beweging, die overigens geen openbare functies buiten het partjj- leveni om, bekleeden. De „Prawda" acht dit een onrustbarend toeken en wijst nogmaals op de noodzakelijkheid van een doeltreffen der en tactischer optreden, vooral ook door de propagandisten, ten plattelande. DENEMARKEN. Volgens de Kopenhaagsche bladen be reidt het Deenscbe ministerie van han del, nijverheid' en scheepvaart een wets ontwerp voor tot beperking der winsten van industrie el e en handels-ondernemin gen. Vermoedelijk zal het ontwerp nog deze maand bij den Rijksdag worden in gediend. Naar verluidt zal het ontwerp het- ministerie machtigen van fabrikanten en kooplieden inlichtingen te verlangen over hun prijsberekeningen, welke inlich tingen zullen strekken om na te gaan, hoe de kosten van het prodiuot van voortbrenger tot verbruiker stijgen. In dien: blijkt, dat hier of daar een onrede- Opening Rijks Kweekschool te Alkmaar. In het gebouw van de handelsschool te Alkmaar is gistermiddag de rijkskweek school geopend in tegenwoordigheid van de inspecteurs van het L. O. te Helder, Hoorn en Alkmaar, B. en W. van Alk maar, 'leeraren en leerlingen van de nieuwe onderwijsinrichting e. a. De hoofd inspecteur van het L. O. in de 4e hoofd inspectie, de heer K. Brants hield namens den minister van onderwijs een uitvoerige rede, waarin hij de beteekenis schetste van de school, die op nieuwe grondslagen zal zijn gevestigd. Zij- zal geven een 8-jari- gen cursus, aansluitende bij het M. L. O., M. U. L. O., H. B. S., 8-j. gymnasium en de handelsschool. Spr. huldigde het per soneel der opgeheven normaalscholen te Helder, Hoorn en Alkmaar en legde er den nadruk op, dat het de wil van den minister is geweest, dat dó Ferlingen, die zulks wenschen, godsdienstonderwijs kunnen krijgen. Hiervoor zijn aangewe zen een orthodox predikant (ds. de Pree te Alkmaar), een modern predikant (ds. Boeke te Schoor!) en een R. K. geestelijke (pator v. d. Zande te Alkmaar). Spr., uitte den wensch, dat de nieuwe school goede onderwijzers en onderwijzeressen zal leeraren en leerlingen zich te Alkmaar spoedig zouden thuisgevoelen en zegde toe, dat de gemeente er naar zal streven, de school zoo spoedig mogelijk in een waardig gebouw te 'huisvesten. Laatste spreker was de heer Tjalsma, hoofd van de nieuwe kweekschool, die het woord richtte speciaal tot de" leerlingen en hun ouders. De Hanzebank Haarlem. Voortzetting van het bedrijf voorgesteld. Naar men aan de Telegr. mededeelt zal op 23 Januari, ais. een buitengewone ver gadering va® aandeelhouders van de N. V. Hanzebank in het bisdom Haarlem werden' gehouden. De agenda dezer ver gadering omivat een voorstel van directie en commissarissen tot voortzetting van het bedrijf en betreffende de middelen, waardoor dit zal kunn-en geschieden. Kamerverkiezingen. De heer P. Otto te Bloemende al heeft aan het bestuur van de afdeeliing Amster dam van dien Vrijheidsbond' bericht, dat hij niet in de gelegenheid ds, een candi- dlatuur voor de Tweede te aanvaarden en verzoekt, zijn naam van de voorloo- pige lijst af te voeren. t Het gedurende dien loop der maand De cember Ondier de led'en valn den Vrij- zinniig-Damioaratischen Bond gehouden referendum over de verkiezingen der Tweedie Kamer heeft naar gemeld wordt den volgenden uitslag opgele verd: Mr. H. P. Marchant, mr. P. J. Oud, mevr. B. BakkerNort, Th. M. Ketelaar, F. E. H. Ebete, mr. A. M. Joekes, mr. 8. L. J. van Aallten, W. van Itallie-—Van Embden, Jac. Wolieman. KI. de Vries Szn-, E. Bradewoudt en E. J. Abrahams. De verdere aanvulling der lijsten zal geschieden1 door een stemming in de kieskringen, dlie daartoe in vier groepen zijn ingedeeld!. De eerste twaalf plaatsen dar lijst zullen dus in alle kieskringen door bovengenoemde oandid'aten worden ingenomlen, terwijl de 'overige plaatsen door verschillende personen zullen wor den bezet, naar gelang Van de groep, waarbij de kieskring is ingesteld. Het herstel van den gouden standaard. Intrekking der monetaire uitzon deringsmaatregelen verzocht. "s-Gravenhage, 5 Jan. Het lid der Eer ste Kamer, de heer Dobbelmahn, heeft aan den minister van Financiën de volgende vra gen gestold: Acht de minister het niet gewenscht, dat de gulden, welke mede ten gevolge van de maatregelen, door de regeering en in het bij zonder door den minister van 'Financiën ge nomen, op goudpeil gekomen is, op dit niveau gehandhaafd biijve? Acht de minister daarom thans het oogen hlik niet gekomen, intrekking der monetaire uitzonderingsmaatregelen, bij het uitbreken van den wereldoorlog getroffen, te bevorde ren en tot het volledig herstel van den gou den standaard over te gaan? Hoog water. Het aardige riviertje van Twenthe s Oostkant, de Dinkel, doet weer eens ge ducht van zich spreken. Reusachtige watermassa's komen van Duitscben bo dem neerstorten in de gemeenten Losser en Denekamp. De peilschaal wijst thans een stand aan, die 18 C.M. hooger Is dan sinds memschenheugenis werd genoteerd. Dag en nacht is men in- de weer om door het opwerpen van wallen de wat r- massa's te keeren. Desniettemin zijn groote uitgestrektheden overstroomd en staan hulzen en andere gebouwen diep in het water. Enkele bruggen zijn reeds stuk geslagen. Op tal van plaatsen staat het water aan de kruin der dijken. Komt hier een door braak, dan wordt de kom van het dorp Denekamp geheel door het water ingeslo ten, en zullen tal van boerderijen ge ïsoleerd worden. Door den boogen waterstand in België is het door Boxtel stroomende riviertje de Dommel1 zoover bulten zijn oevers ge treden, dat wijd en zijd de velden en ook een gedeelte van het dorp blank staan. De hoofdverkeersweg met Eindhoven staat ongeveer 60 cJI. onder water, zoo dat het autoverkeer daar geheel ge stremd Is en langs Schijndel geleid moet worden. Bouw van tankschepen. De Rotterdamsghe Droogdokmaatsohap- pij heeft wederom opdracht ontvangen voor den bouw van twee tankschepen, voor rekening yan de Kon. Petroleum- Maatsobapplj. t

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1